Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729

  Ajete kshilluese

  Selam alejkum

  Ktu mund t postoni ajete kshilluese nga Kur'ani.

  Ja nj pr fillim:

  4:36. Adhurojeni All-llahun e mos i shoqroni Atij asnj send, silluni mir ndaj prindrve, ndaj t afrmve, ndaj jetimve, ndaj t varfrve, ndaj fqiut t afrt, ndaj fqiut t largt, ndaj shokut pran vetes, ndaj udhtarit t largt dhe ndaj robrve. All-llahu nuk e do at q sht kryelart dhe at q lavdrohet.
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

 2. #2

  Lightbulb 91. Shems

  1. Pasha diellin dhe dritn e tij!
  2. Pasha hnn kur vjen pas tij!
  3. Pasha ditn kur ai (dielli) e shndrit!
  4. Pasha natn kur ajo e mbulon at (dritn e diellit)!
  5. Pasha qiellin dhe At q e ndrtoi at!
  6. Pasha tokn dhe At q e shtriu at (e sheshoi)!
  7. Pasha njeriun dhe At q e krijoi at!
  8. Dhe ia msoi se cilat jan t kqijat dhe t mirat e tij.
  9. Pra, ka shptuar ai q e pastroi vetveten.
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 3. #3
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Nje Keshille qe na nevoitet gati per qdo Dite: (Surja Kehf)

  18:23.Dhe mos thuaj kurrsesi pr ndonj shtje: “Un do t bj kt nesr!”

  18:24.Vetm (nse i shton): “N dasht All-llah!” E kur t harrosh, prmende Zotin tnd dhe thuaj: “Shpresohet se Zoti im do t m jap udhzim edhe m t afrt prej ktij (t as-habi kehfit)”.


  Shpeher ngutemi dhe thojm se neser do ta beje kete apo ate pune ,ndersa nuk thojm Inshallah apo Kismet ,keshtu qe duhet te ndryshojm dhe te praktkiojm kete Keshille Kuranore,e cila eshte mjat e kjart.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 4. #4

  Lightbulb Drite mbi drite

  24-35

  All-llahu sht Drita e qiejve dhe e toks.

  Shembulli i drits s Tij i gjason kandilit t vendosur n nj zgavr t errt.

  Kandili gjendet brenda nj qelqi si t ishte yll flakrus e q ndizet prej (vajit t) nj druri t bekuar, prej ullirit q nuk mund t quhet as i lindjes e as i perndimit, e vaji i tij ndrion pothuajse edhe pa e prekur zjarri.


  Drit mbi drit. All-llahu udhzon kah drita e Vet at q do Ai.

  Dhe All-llahu I flet njerezimit me alegori, sepse All-llahu eshte I dijshem per te gjitha gjerat
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 5. #5

  Lightbulb Kjo jete eshte iluzion

  3-185.
  Secili njeri do t shijoj vdekjen, e shprblimet tuaja u plotsohen ditn e kijametit, e kush shmanget zjarrit e futet n xhennet, ai ka arritur shptim, e jeta e ksaj bote nuk sht tjetr pos nj iluzion.

  18-7.
  Gjithka q sht mbi tok, Ne e bm stoli t saj, pr t'i provuar ata, se cili prej tyre do t jet m veprmir.

  18-46.
  Pasuria dhe fmijt jan stoli e jets s ksaj bote, kurse veprat e mira (fryti i t cilave sht i prjetshm) jan shprblimi m i mir te Zoti yt dhe jan shpresa m e mir.
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 6. #6

  Meshiruesi - Meshirploti

  Allahu eshte Meshiruesi e Meshirploti, (Rrahman er Rrahim)

  7-156. ., e mshira Ime ka prfshir secilin send.
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 7. #7

  Lightbulb Ofroni ndihme per hir te Zotit

  Shpeshehere kur i ofrojme ndihme dikujte, mburremi per ndihmen qe kemi bere, dhe presim qe edhe ata te na e kthejne me te mire. Por Zoti thote ndihmoni nevojtaret vetem per hir te tije, pra pa asnje interes personal.

  Insan

  76-8. "Ata jan q pr hir t Tij u japin ushqim t varfrve, jetimve dhe t znve rob".

  76-9. (Duke thene) "Ne ju ushqejm vetm pr hir t All-llahut. Ne nuk duam nga ju asnje shprblim e as falnderim."
  Ndryshuar pr her t fundit nga ocean : 30-12-2008 m 02:30
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 8. #8
  SHQIPTARE Maska e h_one_y
  Antarsuar
  22-12-2008
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  32
  Postime
  189

  el Asr

  1.Pasha kohen!
  2.Nuk ka dyshim se njeriu eshte ne nje humbje te sigurte.
  3.Me perjashtim te atyre qe besuan, qe bene vepra te mira, qe porositen njeri tjetrin dhe qe e keshilluan njeri-tjetrin te jene te durueshem.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2006
  Postime
  180
  Me emrin e All-llahut, Mshiruesit, Mshirbrsit! Falnderimi i takon All-llahut, Zotit tbotve!
  Mshiruesit, Mshirbrsit!
  Sunduesit t Dits s Gjykimit (prgjegjsis-shprblimit)!
  Vetm Ty t adhurojm dhe vetm te Ty krkojm ndihm!
  Udhzona (prforcona) n rrugn e drejt! N rrugn e atyre, t cilt i begatove me t mira, jo n t atyre q kundr veti trhoqn hidhrimin, e as n t atyre q e humbn veten!

 10. #10

  Lightbulb Ne e deshmuam ekzistencen e Zotit

  Ne si shpirtera, (qe eshte forma origjinale e krijimit tone d.m.th. kur Zoti na krijoi ne fillim ende pa I veshur rrobat e trupit fizike) qendruam te gjithe para Zotit me adhurim, dhe deshmuam ekzistencen e Tije. Prandaj sipas Kuranit ne Diten e Gjykimit nuk do te mund te arsyetohemi duke thene se ne nuk e kemi deshmuar ndonjehere ekzistencen e Zotit.

  Harresa e ketije deshmimi madheshtore ka pasuar ketu ne toke mbasi jemi dhene shume pas botes materiale dhe si pasoje kemi harruar natyren tone te vertete hyjnore qe ne posedojme.

  7-172.

  Prkujto kur Zoti Yt nxori nga shpina e bijve t Ademit a.s. pasardhsit e tyre, faren e tyre, dhe i bri dshmues t vetes s tyre (duke u thn): "A nuk jam Zoti juaj?" Ata than: "Po, dshmuam!". Prandaje t mos thoni n ditn e kijametit: "Ne nga ky (dshmim) ishim t panjohur".
  Ndryshuar pr her t fundit nga ocean : 07-01-2009 m 02:00
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729

  Ajete t zgjedhura nga Kurani

  38:29. (Ky sht) Libr i begatshm, Ne ta shpallm ty kt, q t'i studiojn argumentet e tij dhe q t marrin msim prej tij ata q kan mend.

  6:96. Ai sht krijues i drits s mngjesit. Natn e bri koh pushimi, e diellin dhe hnn pr llogaritje t kohs. Ky (rregull) sht caktim i t plotfuqishmit, i gjithdijshmit.

  5:87. O ju q besuat! Mos i ndaloni (mos i bni haram) t mirat q pr ju i lejoi All-llahu (i bri hallall) dhe mos teproni, se All-llahu nuk i do ata q e teprojn (i kalojn kufijt e dispozitave t Zotit).

  4:79. fardo e mire q t vjen sht nga All-llahu, e ka t ndodh nga ndonj e keqe sht nga vet ti. Ne t drguam ty Pejgamber pr mbar botn. Mjafton q All-llahu sht dshmues pr kt.

  18:23. Dhe mos thuaj kurrsesi pr ndonj shtje: Un do ta bj kt nesr!

  18:24. Vetm (nse i shton): N dasht All-llahu! E kur t harrosh, prmende Zotin tnd dhe thuaj: Shpresohet se Zoti im do t m jap udhzim edhe m t afrt prej ktij (t as-habi kehfit).

  4:37. Ata q vet jan koprrac dhe urdhrojn njerzit pr koprraci, dhe e fshehin at q ju ka dhn All-llahu nga mirsit e veta. Ne kemi prgatitur dnim t turpshm pr jobesimtart;

  4:38. Edhe ata q e japin pasurin e tyre pr sy e faqe t bots, e nuk e besojn All-llahun as ditn e mbram. E ai q e ka shok djallin, ai pra sht shok i shmtuar.

  Autor: Sefedin Muqaj, Prizren, Kosov.

  Referenca: Kurani prkthim i Sherif Ahmetit
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

 12. #12

  Lightbulb Krijimi i par

  6-94.
  N t vrtet ju na erdht nj nga nj (t vetmuar), ashtu si ju krijuam s pari;

  17-51
  Thuaj: "Ai q ju krijoi pr t parn her!"

  18-48.
  Dhe ato do t prezentohen para Zotit tnd t rreshtuar (e u thuhet atyre): "Tani me te vertete erdht tek Ne, ashtu si ju krijuam hern e par, por ju patt menduar se Ne nuk kemi caktuar takimin me ju".

  19-9.
  Tha: "Ja, kshtu Zoti yt ka thn: se ajo pr Mua sht leht; ashtu si t krijova Un m par ty, atehere kur nuk ishe fare!"

  21- 104.
  Dita kur Ne e palojm qiellin sikurse palimi i fletve n libr. Ashtu si Ne e filluam krijimin e par, Ne do ta rikthejm. Me te vertete! Ne do ta bjm kt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ocean : 29-01-2009 m 02:14
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 13. #13

  Nj dit te Zoti sht sa nj mij vjet...

  22- 47.

  Ata krkojn prej teje t'ua ngutsh dnimin, po All-llahu nuk e thyen premtimin e Vet, pse nj dit te Zoti yt sht sa nj mij vjet, si llogaritni ju.
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 14. #14

  Respekt ndaj feve tjera

  6-108.
  Ju mos ua shani ata (zota) q u luten (idhujtart), pos All-llahut, e (si hakmarrje) t fyejn All-llahun nga armiqsia, duke mos ditur (pr madhrin e Tij). Kshtu Ne ia kemi zbukuruar do populli veprimin e vet, mandej kthimi i tyre sht tek Zoti i tyre, e Ai i shprblen pr at q vepruan.

  10-47.
  Secili popull kishte t drguarin e vet, e kur u vinte i drguari i tyre bhej gjykimi i drejt mes tyre, atyre nuk u bhet padrejtsi.

  22-67.
  Secilit popull Ne i dham ligj (fetar) q ata veprojn sipas tij, pra le t mos polemizojn (popujt e tjer) me ty pr kt shtje (pr shtjen e sheriatit islam), e ti thirri te Zoti yt, se pa dyshim ti je n nj rrug t drejt.

  10-99.
  Sikur t kishte dashur Zoti yt, do t'i besonin ka jan n tok q t gjith. A ti do t'i detyrosh njerzit t bhen besimtar?

  10-100.
  Nuk sht e mundur pr asnj njeri t besoj, pos me lejen e All-llahut. Ai ka vene papasterti ne ata qe nuk kuptojne.

  16- 9.
  Dhe e All-llahut eshte drejtimi i rrugs, dhe disa (rruge) nuk shkojne drejte. Po sikur t kishte dshiruar Ai, do t'u kishte udhzuar q t gjithve.

  16-93.
  Sikur t dshironte All-llahu do t'ju bnte nj popull (n nj fe), por (sipas dijes s Vet) Ai e l t humbur at q do, dhe e udhzon tjetrin q do, e patjetr do t prgjigjeni pr at q vepruat.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ocean : 06-02-2009 m 00:17
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 15. #15

  Lightbulb Per besimtaret e feve te tjera

  (Kur'an 2-62)
  Vrtet, ata q besuan, dhe ata q ishin jehudi, krishtert sabejt , kush besoi prej tyre (sinqerisht) All-llahun, dhe botn tjetr dhe bri vepra t mira, ata e kan shprblimin te Zoti i tyre. Pr ta nuk ka frik as nuk kan prse t pikllohen.

  (Kur'an 3-113)
  Ata (ithtart e librit) nuk jan t njjt. Nga ithtart e librit ka q jan n rrug t drejt, gjat nats lexojn ajetet e All-llahut duke u lutur.

  (Kur'an 3-114)
  I besojn All-llahut dhe dits s gjykimit kshillojn pr t mir dhe largojn nga t kqijat, prpiqen pr pun t dobishme, edhe ata jan prej t mirve.

  (Kur'an 3-115)
  E fardo t mire q bjn, ajo nuk u mohohet. All-llahu i di shum mir t devotshmit.

  (Kur'an 3-199)
  Po edhe nga ithtart e librit ka q besojn All-llahun, e besojn at q u sht shpallur juve, e besojn at q sht shpallur atyre, jan t bindur ndaj All-llahut, dhe argumentet e All-llahut n shpallje nuk i shesin pr pak send t ksaj jete, t tillt kan shprblimin e vet tek Zoti i tyre, e All-llahu sht q llogarin e bn shpejt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ocean : 06-02-2009 m 01:47
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 16. #16
  Gjak_Shqiptari_Londer Maska e Fatrii
  Antarsuar
  28-10-2006
  Vendndodhja
  " Para Allahut "
  Postime
  153
  Selamu aleikum,, Shume teme e qelluar, Allahu ju shperbleft me Xhenet (amin)

  Nje Keshille Kuranore qe me kte Keshille Allahu ju drejtohet atyre Mendjemedhenjeve, Dhe qe ecin me mburrje ne toke .......

  O Njerez mos ecni me Mburrje dhe Mendjemadhesi ne toke, se ju as nuk e cajni dot token,dhe as nuk e arrini dot lartesine e maleve !!
  "Lutja e atyre qe u behet e padrejte, eshte me e shpejte se era"

 17. #17

  Ushqimet e Ndaluara

  2. Bekare

  173. (All-llahu) Ua ndaloi juve vetm t ngordhtn, gjakun, mishin e derrit dhe at q therret (ngrihet zri me t) jo n emr t All-llahut. E kush nga nevoja e domosdoshme detyrohet (t haj nga kto) duke mos pasur pr qllim lakmi ne shije dhe duke mos e tepruar, pr t nuk sht mkat. Vrtet All-llahu fal, sht mshirues.
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 18. #18

  Pasojat e Vrasjes se Njeriut

  Kur'an 5-32.
  . kush mbyt nj njeri, pa pas mbytur ai ndonj tjetr dhe pa pas br ai korruptim n tok, ather (krimi i tij) sht si t'i kishte mbytur te gjith njerzimin. E kush e shpeton jeten e njerit sht si te kishte shptuar t gjith njerzimin
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729
  4:85. Kush ofron ndihm t mir, do t ket pjes nga ajo, dhe kush ofron ndihm t keqe do t ngarkohet me t. All-llahu sht i plotfuqishm ndaj do sendi.
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

 20. #20

  Lightbulb Mos pergojoni, mos perqeshni, mos shani, mos gjuani me fjale, mos ofendoni, ...

  (Kur'an 49-11)
  O ju q besuat, nuk bn t tallet nj popull me nj popull tjetr, meq t prqeshurit mund t jen m t mir nga ata t cilt prqeshin dik tjetr, e as grat me grat e tjera, sepse mund t ndodh q grat e tjera t jen m t mira se ato q prqeshin (duke e nnmuar njri-tjetrin) dhe mos etiketoni njri-tjetrin me llagape. Pas besimit sht keq t prhapet llagapi i keq. E ata q nuk pendohen, jan mizor.

  (Kur'an 49-12)
  O ju q keni besuar, largohuni prej dyshimeve t shumta, meq disa dyshime jan mkat dhe mos hulumtoni pr zbulimin e t metave t njri-tjetrit, dhe mos gjuani me fjal njri-tjetrin; a mos ndonjri prej jush dshiron t haj mishin e vllait t vet t vdekur? At pra e urreni! Kini frik nga ndshkimi i All-llahut, e All-llahu sht mshirues, Ai pranon shum pendimin.

  (Kur'an 25-63)
  E robrit e Zotit jan ata q ecin npr tok t qet, e kur atyre me fjal u drejtohen injorantt, ata thon: "Paqe!"
  Ndryshuar pr her t fundit nga ocean : 19-02-2009 m 01:45
  "Koka duhet prkulur zemrs"

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •