Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Anėtarėsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  42
  Postime
  729

  Vdekja - afat i caktuar

  Secili njeri vdes me caktimin e Allahut andaj njerėzit gabojnė kur u vdes ndonjė i afėrm dhe mendojnė se ka vdekur para kohe, nuk e meritonte, sikur mos tė kishte qenė nė atė vend, etj.

  Thotė Allahu xh.sh. nė Kuran:

  3:145. Askush nuk vdes pa vullnetin dhe lejen e All-llahut. Ai ėshtė shėnim i afatit tė caktuar. E kush e dėshiron shpėrblimin e kėsaj bote, Ne atij ia japim, e kush e dėshiron shpėrblimin e botės tjetėr, edhe atij do t'ia japim atė, kurse mirėnjohėsit Ne do t'i shpėrblejmė.

  62:8. Thuaj: "S'ka dyshim se vdekja prej sė cilės po ikni, ka pėr t'ju zėnė, e mandej do tė silleni te Ai qė e di tė padukshmen dhe tė dukshmen, dhe atėherė Ai do t'ju njoftojė me atė qė keni punuar".

  Nuk duhet tė lakmojmė tė jetojmė shumė por tė bėjmė jetė tė lumtur, sepse edhe po tė jetojmė shumė prap se prapė nė fund do tė vdesim siē thotė Allahu xh.sh. nė Kur’an:

  2:96. Ėshtė e sigurt se njerėzit mė lakmues pėr tė jetuar, ti ke pėr tė gjetur ata (jehuditė), bile edhe mė lakmues se idhujtarėt. Ndonjėri prej tyre dėshiron tė jetojė njė mijė vjet, por edhe sikur tė jetojė, ajo (jeta e gjatė) nuk do ta shpėtojė atė prej dėnimit. All-llahu sheh ēka veprojnė ata.

  Edhe pse neve na duket jo e drejtė kur vdes dikush i ri nuk ėshtė ashtu.

  Kur’ani na tregon edhe pėr kėtė:

  39:42. All-llahu i merr shpirtrat kur ėshtė momenti i vdekjes sė tyre (i vdekjes sė trupave tė tyre), e edhe atė qė ėshtė nė gjumė e nuk ka vdekur, e atij qė i ėshtė caktuar vdekja e mban (nuk e kthen), e atė tjetrin (qė nuk i ėshtė caktuar vdekja, por ėshtė nė gjumė), e lėshon (tė kthehet) deri nė afatin e caktuar. Vėrtet, nė kėto ka argumente pėr njė popull qė mendon.

  Nė ajetin e mėsipėrm flitet edhe pėr gjendjen “gjysėm tė vdekur” apo “komėn”!

  Pra ėshtė mė mirė tė pendohemi e tė falemi sa jemi tė ri e jo tė themi se ka kohė pėr t’u falur apo do tė falem kur plakem sese Kur’ani na lajmėron se nuk do tė na shtyhet afati i caktuar:

  6:61. Vetėm Ai ėshtė mbizotėrues ndaj robėrve tė vet. Ndaj juve dėrgon rojė (cakton engjėj) derisa kur t'i vijė ndonjėrit prej jush vdekja, atij ia marrin shpirtin tė dėrguarit tanė (tė tjerė) dhe ata nuk bėjnė kurrfarė lėshimi.

  4:18. Nuk ėshtė pendim (i pranueshėm) i atyre qė vazhdimisht bėjnė punė tė kėqia dhe vetėm atėherė kur t'i vjen vdekja ndonjėrit prej tyre, tė thotė: "Unė tash u pendova!" e as i atyre qė vdesin duke qenė jobesimtarė. Ndaj tyre kemi pėrgatitur dėnim tė ashpėr.

  Pėr fund njė kėshillė e mirė pėr tė gjithė ne:

  4:78. Kudo qė tė jeni vdekja do t'ju kapė, po edhe nė qofshi nė pallate tė fortifikuara. E nėse i qėllon ata (munafikėt) ndonjė e mirė, thonė: "Kjo ėshtė nga All-llahu". E nėse i godet ndonjė e keqe thonė: "Kjo ėshtė nga ti (Muhammed)". Thuaju: "Tė gjitha janė nga All-llahu!" Ē'ėshtė me kėtė popull qė nuk kupton gati asnjė send?
  Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke qejf tė ta bėjnė ty!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Persheshi
  Anėtarėsuar
  03-07-2008
  Postime
  6
  Allahu ta shperblefte.

Tema tė Ngjashme

 1. Maksim Gorki
  Nga Fiori nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 07:47
 2. Vdekja e vėrtetė dhe ajo qė vėzhgohet lidhur me vdekjen
  Nga fisniku-student nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2007, 15:02
 3. Tefsir-(komentim suresh)
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 29-07-2006, 16:14
 4. Dita kur Unė u kryqėzova
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-03-2006, 07:27
 5. Feja Islame pervec Kuranit!(Sahihu Buhari)
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 03-09-2005, 13:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •