Close
Faqja 61 prej 71 FillimFillim ... 11515960616263 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,201 deri 1,220 prej 1406
  1. #1201
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Nė Pejė
    Postime
    1,005

    ... Komorani nė vazhdim...

    Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Njani i Kishnarekės nė ramazan po e pyet njė tė Komoranit:
    - Allahile kan' e patėt sivjet hoxhė pėr ramazan ?
    - Qata ( atė ) tė vjetshit e bu! - iu pėrgjigj i komoransi
    - Qy, qy, qy, pse vjet kan' e keni pasun?
    - Qat tė parvjetshit, - u pėrgjigj i komoransi.
    Tash ky i Kishnarekės u bė edhe mė shumė kurreshtar, e po i thotė:
    - Pse parvjet kan e keni pasun hoxhė pėr ramazan?!
    - Valla parvjet s'kena pasun hiē hoxhė!
    Ishte muaj qershor i vitit 1978 dita e marrjes sė rrogave. Rrogat i ndante Adil Dugolli. Depoist ishte Hysen..., ndėrsa njė punėtor sezonal i nishorve i varfėr rroga e tė cilit ishte 150 dinar, e imja ishte 850 dinar. Zyra e arkės ishte me njė dritare tė madhe e xhamit e kthyer nė drejtimin e veriut, mirėpo pasi qe ishte vera e kishin hapur krahem-krah. Depoja e Hysen... dyert dhe dritaret i kishte tė kthyera nė drejtim te lindje. Nė esencė edhe dera dhe dritarja e arkėtarit dilnin nė oborr, po ashtu edhe dera dhe dritarja e depos po nė tė njėjtin oborr.
    - Unė hyra e mora rrogėn dhe dola nė oborr para dritares sė hapur.
    - Nishorasi hyni dhe duke ja njeh Adili parat, nishorasi tha: “Ah nėnėn ja q... ati pejani, o ardhur nga Peja ne Drenicė dhe e merr rrogėn tetė fish mė shumė se na kėtu. Fliste me zė pėr tė dėgjuar unė.
    - Unė shkova te Hyseni dhe i pagova dy thasė miell me ja jap nishorasit.
    - Hyseni qeshi dhe tha: “A e ke nga frika qe po ja blenė kėtė miell?”
    - Unė: Jo bre Hysen miku! Me tė vėra me pushkė bie ne gjak. Me vėra me bukė, kurrė nuk mundet me u qua nė kėmbė, siē po e sheh sjelljet e tija e kanė sjellė aty qe ta merr rogėn tetė fish mė tė vogėl se unė!”
    - Hyseni: “Valla bilah me ditė qe ish cofė qaty, kur ma kishte sha nėnėn kurrė nuk ja kisha ble miellin, por ja kisha ngjeshė tetė herė plumb nė lule balli.
    - Unė qesha dhe thash: “besa more Hysen unė kam shpėtuar mirė me dy thasė miell! Se me dėgjuar nėna ime ēfarė me ka thėnė nishorasi, pasi ėshtė e vejė kishte thėnė birė blejė edhe dy thasė se koka nė hallė tė madh.
    - Hyseni: “O poshter qenke, nuk donė me lėnė asnjė drenicas bile pak me tė pickuar!!!”
    Nishorasi murr miellin, uli kokėn edhe katėr muaj tjerė qe punuam tėrė kohėn me ikte nga turpi. Kėsi raste tjera kam pasur edhe ne Zabelė tė ulėt ate tė lartė dhe Terstenik. E baca Adem diku ja ka “thye hundėt” dikujt e ka ikė pėr nė Danimarkė. Andaj nuk guxon as emrat me ja pėrmend!!!Haaa!
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  2. #1202

    Pa_dorėza2 - fesatxhi

    Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    O,sa kam qeshur,o Adem t'u lumshin gishtat e kjo valle e fyellit te paska kethyer nja 30 vite mbrapa. o ishall nuk te vajton Kreksi se qyshe e di une ky tahmaqare nuk eshte, po qyshe me pa qat fyllagjin t'u ja nrrue gishtat se !!!
    Unė nuk ka postim qė ėshtė postuar nė kėtė temė e qė nuk e kam lexuar. Dhe kam ardhur nė pėrfundim qė "Pa_dorėza2" ta shpall fesatxhi.

    Nė shkrimet e tij kam parė qė kur gjuan, secili mund tė mendojė " a thue more a e pati pėr mue a pėr kė e pati".

    Fesatxhinjtė ( gjithmonė nė kuptimin pozitiv ) janė tipa tė zgjuar dhe njė odė qė nuk ka festaxhi, bėhet si gjykatore: me "po" e me "jo". Kėshtu mbyllet muhabeti. Kėta pra krijojnė atmosferė nė odė dhe bėjnė qė njerėzit tė ndihen mirė.

    respekt,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 04-01-2012 mė 14:14
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  3. #1203
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Nė Pejė
    Postime
    1,005
    Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    Tafa i Abrise s'Poshtme shkon te Kameri n'Kumaran, n'vakte te dimnit Kameri s'kisht pase dru,vē do rrema shelje.
    P'e vete a po nerth o Tafe Miku ?
    More, me e dite si eshte zjermi i gjehnemit
    qishtu as s'pata me u lute as me u tute.
    Fatkeqėsi pėr Tafėn e Abrisė, kėtu vetėm koha verore po e shpėtojka. Po, ku e dinė nė atė botė ku do tė shkoi.
    Unė kam pasur fat tė madh me dru. Sa kam jetuar nė KK tė Istogut, atje prehet mali shumė. Nė Pejė tani, pėr tani gėzoi tri lloje tė ngrohjes: dominuese nxemja qendrore, pastaj druri e nė raste ekstreme edhe gazi.
    Unė mė parė u pėrgjigja ēfar di pėr pyjet e Pejės. Peja ėshtė eksportues i madh i drurit halor pėr ndėrtim dhe zdrukthtari kuptohet se haloret gjenden mbi 700 m. lartėsi mbidetare. Ndėrsa nė hall tė madh ėshtė komuneja e Istogut (Burimit) pėr nga prerja e druve pėr tu ngrohur. Nė njė kryeshėndosh tė Gurojės sot e thash: "Ende nuk kam dėgjuar se dikush nga shqiptarėt ėshtė mekėmbur nga shitja e druave pėr ngrohje. Ata janė tipik skamnor qe vetėn e kanė gjatė aty".
    Pėr pyeje pėrgjegjės pėr terė Kosovėn ėshtė Demė Loxha, rugovas i KK tė Istogut, ndėrsa pėr Pejėn pėrgjegjės ėshtė Tahir Cuka po ashtu rugovas edhe ata mi pyet, besoi se nuk mund tė japin pėrgjigje si Ju pėrgjigja unė. Meritė e pėrgjegjėsisė ėshtė se ja kanė kthye shpindėn Rugovės e tani jan kthy me fėtyrė kah "kibla!!!" Pyell P e j e
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  4. #1204
    Citim Postuar mė parė nga salihaj Lexo Postimin
    Ishte muaj qershor i vitit 1978 dita e marrjes sė rrogave. Rrogat i ndante Adil Dugolli. Depoist ishte Hysen..., ndėrsa njė punėtor sezonal i nishorve i varfėr rroga e tė cilit ishte 150 dinar, e imja ishte 850 dinar. Zyra e arkės ishte me njė dritare tė madhe e xhamit e kthyer nė drejtimin e veriut, mirėpo pasi qe ishte vera e kishin hapur krahem-krah. Depoja e Hysen... dyert dhe dritaret i kishte tė kthyera nė drejtim te lindje. Nė esencė edhe dera dhe dritarja e arkėtarit dilnin nė oborr, po ashtu edhe dera dhe dritarja e depos po nė tė njėjtin oborr.
    - Unė hyra e mora rrogėn dhe dola nė oborr para dritares sė hapur.
    - Nishorasi hyni dhe duke ja njeh Adili parat, nishorasi tha: “Ah nėnėn ja q... ati pejani, o ardhur nga Peja ne Drenicė dhe e merr rrogėn tetė fish mė shumė se na kėtu. Fliste me zė pėr tė dėgjuar unė.
    - Unė shkova te Hyseni dhe i pagova dy thasė miell me ja jap nishorasit.
    - Hyseni qeshi dhe tha: “A e ke nga frika qe po ja blenė kėtė miell?”
    - Unė: Jo bre Hysen miku! Me tė vėra me pushkė bie ne gjak. Me vėra me bukė, kurrė nuk mundet me u qua nė kėmbė, siē po e sheh sjelljet e tija e kanė sjellė aty qe ta merr rogėn tetė fish mė tė vogėl se unė!”
    - Hyseni: “Valla bilah me ditė qe ish cofė qaty, kur ma kishte sha nėnėn kurrė nuk ja kisha ble miellin, por ja kisha ngjeshė tetė herė plumb nė lule balli.
    - Unė qesha dhe thash: “besa more Hysen unė kam shpėtuar mirė me dy thasė miell! Se me dėgjuar nėna ime ēfarė me ka thėnė nishorasi, pasi ėshtė e vejė kishte thėnė birė blejė edhe dy thasė se koka nė hallė tė madh.
    - Hyseni: “O poshter qenke, nuk donė me lėnė asnjė drenicas bile pak me tė pickuar!!!”
    Nishorasi murr miellin, uli kokėn edhe katėr muaj tjerė qe punuam tėrė kohėn me ikte nga turpi. Kėsi raste tjera kam pasur edhe ne Zabelė tė ulėt ate tė lartė dhe Terstenik. E baca Adem diku ja ka “thye hundėt” dikujt e ka ikė pėr nė Danimarkė. Andaj nuk guxon as emrat me ja pėrmend!!!Haaa!

    hahahahahahah. Valla bre baci Canė, ajo organizata juaj ka qenė "nana e vakive"! Aty s'ka pushuar kurrė humori. Tani m'u kujtuan H. Pirraku e B. Makolli.

    Sill ndonjė ngjarje tė tyre!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 04-01-2012 mė 14:30
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  5. #1205
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Nė Pejė
    Postime
    1,005

    Rezultatet

    Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
    hahahahahahah. Valla bre baci Canė, ajo organizata juaj ka qenė "nana e vakive"! Aty s'ka pushuar kurrė humori. Tani m'u kujtuan H. Pirraku e B. Makolli.

    Sill ndonjė ngjarje tė tyre!
    Nė vende tė "kulturuar" vepra e reklamon autorin e sajė!

  6. #1206
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632

    ...si Dervish Goxhuli....

    Edhe ti Adem ia paske bere si Dervish Goxhuli qe shkon ne Baicė me marr kashtė se andej kah Makerrmali krejtė e ksihin kallź shkiet e nuk u gjinke askud, shkon ne Baicė me kerr, e ngarkon kashten por ne ate moment hyjn ushtria austiake, kishte fillua lufta e pare...
    ..Por i zoti i shtepisė kur i sheh dy gjandar qe hyjne mbrenda ne oborr pa cakat ne kapexhikź, e merr martinen e ti vran te dyt...as pes minuta me vone vijne forca tjera ushtaresh dhe e rrethojne shtepin por meshkujt kishin ikur pas kulles e drejet ne mal, vetem Dervishi mbetet aty n'oborr paar kive e kqyr spektakel...
    Nje gjandar i ofrohet e thote, "ti, ēka po ban ketu " ?
    Ai ia kthen;
    "- Nuk jam nga ky vend jam ardh prej Makerrmalit me ble kashtė e me nxuni ky taksirat"
    "Ani mirź pra per mysafir i ke 20 huj, i jep urdhnin gjandrve me e pshtet per kumlle dhe nisin e e rrehin te shkreti Dervish derisa kamt nuk e mbajn, ashtu llam e gjuajn mbi kerrin me kashtź dhe i thojne "shko tash"...
    Tuj shkue udhes kah Terrsteniku e pysnin gjinja " o Dervish, shyqyr qe paske gjet kashtź, po a ksih mą ?
    Dervishi iu thoshte; "o po more sa dush ka"
    Ata e vetshin po sa e ke ble o Dervish a ishte shtrejt ?
    Dervishi iu thoshte; -" veē 20 huj !"

    I lumi ti ia bejshin, po shkojmi menjehere edhe na me ble se krejet lire te koka veē 20 huj ą... ?
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #1207
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anėtarėsuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Unė nuk ka postim qė ėshtė postuar nė kėtė temė e qė nuk e kam lexuar. Dhe kam ardhur nė pėrfundim qė "Pa_dorėza2" ta shpall fesatxhi.

    Nė shkrimet e tij kam parė qė kur gjuan, secili mund tė mendojė " a thue more a e pati pėr mue a pėr kė e pati".

    Fesatxhinjtė ( gjithmonė nė kuptimin pozitiv ) janė tipa tė zgjuar dhe njė odė qė nuk ka festaxhi, bėhet si gjykatore: me "po" e me "jo". Kėshtu mbyllet muhabeti. Kėta pra krijojnė atmosferė nė odė dhe bėjnė qė njerėzit tė ndihen mirė.

    respekt,
    hahahaha
    S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

  8. #1208
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anėtarėsuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    Edhe ti Adem ia paske bere si Dervish Goxhuli qe shkon ne Baicė me marr kashtė se andej kah Makerrmali krejtė e ksihin kallź shkiet e nuk u gjinke askud, shkon ne Baicė me kerr, e ngarkon kashten por ne ate moment hyjn ushtria austiake, kishte fillua lufta e pare...
    ..Por i zoti i shtepisė kur i sheh dy gjandar qe hyjne mbrenda ne oborr pa cakat ne kapexhikź, e merr martinen e ti vran te dyt...as pes minuta me vone vijne forca tjera ushtaresh dhe e rrethojne shtepin por meshkujt kishin ikur pas kulles e drejet ne mal, vetem Dervishi mbetet aty n'oborr paar kive e kqyr spektakel...
    Nje gjandar i ofrohet e thote, "ti, ēka po ban ketu " ?
    Ai ia kthen;
    "- Nuk jam nga ky vend jam ardh prej Makerrmalit me ble kashtė e me nxuni ky taksirat"
    "Ani mirź pra per mysafir i ke 20 huj, i jep urdhnin gjandrve me e pshtet per kumlle dhe nisin e e rrehin te shkreti Dervish derisa kamt nuk e mbajn, ashtu llam e gjuajn mbi kerrin me kashtź dhe i thojne "shko tash"...
    Tuj shkue udhes kah Terrsteniku e pysnin gjinja " o Dervish, shyqyr qe paske gjet kashtź, po a ksih mą ?
    Dervishi iu thoshte; "o po more sa dush ka"
    Ata e vetshin po sa e ke ble o Dervish a ishte shtrejt ?
    Dervishi iu thoshte; -" veē 20 huj !"

    I lumi ti ia bejshin, po shkojmi menjehere edhe na me ble se krejet lire te koka veē 20 huj ą... ?
    z.Kreksi Nalu rrime tashe se ma shtrejt nuk te bahet
    S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

  9. #1209
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    Øgz.Kreksi Nalu rrime tashe se ma shtrejt nuk te bahet
    .....hahhaaha jo falemenderit,
    ... spo muj me u ēu n' kam...
    ...i hangra 20 huj kreksi, m' kan bą llam...!
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  10. #1210
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    Edhe ti Adem ia paske bere si Dervish Goxhuli qe shkon ne Baicė me marr kashtė se andej kah Makerrmali krejtė e ksihin kallź shkiet e nuk u gjinke askud, shkon ne Baicė me kerr, e ngarkon kashten por ne ate moment hyjn ushtria austiake, kishte fillua lufta e pare...
    ..Por i zoti i shtepisė kur i sheh dy gjandar qe hyjne mbrenda ne oborr pa cakat ne kapexhikź, e merr martinen e ti vran te dyt...as pes minuta me vone vijne forca tjera ushtaresh dhe e rrethojne shtepin por meshkujt kishin ikur pas kulles e drejet ne mal, vetem Dervishi mbetet aty n'oborr paar kive e kqyr spektakel...
    Nje gjandar i ofrohet e thote, "ti, ēka po ban ketu " ?
    Ai ia kthen;
    "- Nuk jam nga ky vend jam ardh prej Makerrmalit me ble kashtė e me nxuni ky taksirat"
    "Ani mirź pra per mysafir i ke 20 huj, i jep urdhnin gjandrve me e pshtet per kumlle dhe nisin e e rrehin te shkreti Dervish derisa kamt nuk e mbajn, ashtu llam e gjuajn mbi kerrin me kashtź dhe i thojne "shko tash"...
    Tuj shkue udhes kah Terrsteniku e pysnin gjinja " o Dervish, shyqyr qe paske gjet kashtź, po a ksih mą ?
    Dervishi iu thoshte; "o po more sa dush ka"
    Ata e vetshin po sa e ke ble o Dervish a ishte shtrejt ?
    Dervishi iu thoshte; -" veē 20 huj !"

    I lumi ti ia bejshin, po shkojmi menjehere edhe na me ble se krejet lire te koka veē 20 huj ą... ?

    ps;besoi qe ai Pejani, do ta kete kuptua meselen kesaj radhe LOL

    ..mos valle te lidhe diqe me rugovaset Ty ?

    respekt
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hajla : 05-01-2012 mė 00:48
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  11. #1211
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anėtarėsuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Unė nuk ka postim qė ėshtė postuar nė kėtė temė e qė nuk e kam lexuar. Dhe kam ardhur nė pėrfundim qė "Pa_dorėza2" ta shpall fesatxhi.

    Nė shkrimet e tij kam parė qė kur gjuan, secili mund tė mendojė " a thue more a e pati pėr mue a pėr kė e pati".

    Fesatxhinjtė ( gjithmonė nė kuptimin pozitiv ) janė tipa tė zgjuar dhe njė odė qė nuk ka festaxhi, bėhet si gjykatore: me "po" e me "jo". Kėshtu mbyllet muhabeti. Kėta pra krijojnė atmosferė nė odė dhe bėjnė qė njerėzit tė ndihen mirė.

    respekt,
    I Zoti i Odes Une dote terhiēem nga kjo ODE per shkaqe qe Ademi ka ardhur ne perfundime se une jam Fesatexhia i Odes. ?!!!

    Une doti pershendes
    Z.Salihaj
    Z.Ēaushin
    E Panjohuren
    Z.Kreksi
    Z.Lexusi
    dhe te gjith te tjeret kerkoj falje nese i kam fyer Por sipase mendimit tim nuk e kame fyer ase nje
    GJITHE TE MIRA
    S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

  12. #1212
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Nė Pejė
    Postime
    1,005

    Ana e jonė...

    Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    I Zoti i Odes Une dote terhiēem nga kjo ODE per shkaqe qe Ademi ka ardhur ne perfundime se une jam Fesatexhia i Odes. ?!!!

    Une doti pershendes
    Z.Salihaj
    Z.Ēaushin
    E Panjohuren
    Z.Kreksi
    Z.Lexusi
    dhe te gjith te tjeret kerkoj falje nese i kam fyer Por sipase mendimit tim nuk e kame fyer ase nje
    GJITHE TE MIRA
    Ana e jonė, ata qe i ngacmojshin burrat e odės i thoshnin: "pse burr pi ngucni burrat e odės?" Ata u pėgjigjen: "pa i shkund dudat kėrkush nuk mund te i han!"
    O burr! Ngadal mos nxito, se edhe unė ja kam filluar me deviju pak odėn, por kėrkoi ndjesė! Te qendrojmė kėshtu siq jemi, e mos po ja mbushim menden me na ndihmu Kreksi edhe me ardhur nė odė edhe djem tė ri qe kanė dėshirė tė kaliten nėpėr Oda! Oda donė dimer, e burra, oda dhe burrat dojnė dru e mish pastėrme, atėherė prit llafe, lojė e kulufe. Ju pėrshendes tėgjithėve dhe mirė se vini nė Odėn e Drenicės! Edhe nėse ulėna pas derės, tyben nuk kam me lėshu kėtė Odė.

  13. #1213
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632

    Talking

    Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    I Zoti i Odes Une dote terhiēem nga kjo ODE per shkaqe qe Ademi ka ardhur ne perfundime se une jam Fesatexhia i Odes. ?!!!

    Une doti pershendes
    Z.Salihaj
    Z.Ēaushin
    E Panjohuren
    Z.Kreksi
    Z.Lexusi
    dhe te gjith te tjeret kerkoj falje nese i kam fyer Por sipase mendimit tim nuk e kame fyer ase nje
    GJITHE TE MIRA
    Vlla i dashtun pa_doreza2; Koson e prishė uji, burrin huji !

    te lutem mos u hidhero se as ai miku nuk e pati me qellim te keq por vetem per te shtua biseden, te lutem, perkundrazi ti je shembull i mire i odes e kurrsesi per te keq se perndryshe do ta kisha thene.. mos mbaj huj e une qe jam ma i vjetri me Salihaj e Adein te ftojmi ..te Selimi te pijmi qaj se bashku he burr i dheut.. nuk idhnohet trimi per nje fjale... te pershendes perzemersishte e Me rrespekt; kreksi !
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  14. #1214

    Puna e meseleve ėshtė ”mesele”

    E kish pas vetė nji shoq i veti Mujė Loshin:
    -Allahile mixha Mujė ti je njeri i dishum, ki shumė fjalė e di shumė mesele, ēka ta kish marrė mendja a kisha mujtė edhe unė me i mėsue do prej teje?
    Mixha Mujė ia ktheu pėrgjigjen:
    - Po bre mixhė, jo do po shumė kie me i mėsue.
    - Ani, a po m’i mėson pra?
    - Po t’i mėsoj, po ka ni problem kėtu!- ia ktheu mixha Mujė,- nuk e di a munesh me ua gjetė vendin?
    - ēfarė vendi Mixha Mujė?
    - Paj mbre mixhė nuk jam i sigurt se e gjanė momentin kur duhet me e tregue meselen ( situatėn, kohėn, vendin )

    Unė them vėrtet meselja ėshtė “mesele”. Kėtu ka dy palė: ai qė tregon meselen dhe ai/ata qė pran/on – ojnė meselen. Thėnė shkurt tė dy palėt duhet tė jenė goxha mendjeprehtė, sepse pėr ndryshe mund tė vijė edhe te keqkuptimi dhe jo rralė, siē edhe ka ndodhur mund tė vijė deri te konflikti!

    Nuk ėshtė mirė gjithkush tė merret me mesele!
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  15. #1215
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Nuk ėshtź lehtź m kanź i zoti i Odes jo...

    Shkon Dervish Goxhuli diku kah Berisha kishte pas punė dhe kah kthehet e nxa nat, e nalet ne te Kulla e Beē Istogut...cakat dh hyn ne odź...
    Kur mrena kishte qellua ate nate ne konak edhe Azem Galica !
    Azemi e njihte mire Dervishin si e tere Drenica, per shakagji por si njerii varfer por i drejtė..
    e qet koburen Azemi para te zotit te shpis e i drejtohet Dervishit;
    "Dervish, shihe kete kobure, ose ke me tregua drejte ose kam me te vra sonte, me trego tash, "kush eshte ma i zoti ne kete odė ą Beē Istogu apo unź ?

    Dervishi menohet pakė dridhet dhe i thotė;

    "Mendoj se ma i zoti ne kete odė ėshtė Beē Istogu se sa ti !"
    Azemi hidhnhoet, e me kobure i kercnohet; "trego shpejtź pse ai eshte me i zoti se unź"
    Dervishi pergjigjet;
    "Beēiri ėshtė mė i zoti se Vjen ti prej lufte e Beē Istogu ta hap deren, vjen Gjandarmeria, ia hapė deren, vi une i shkreti fukaraja dhe ma hap deren, pra ky eshte me i zoti se ti"
    Mbeten te gjithź goj hapun dhe ia dhan doren Dervishit se kjo ishte e vertete se Beēiri ishtepasanku me madh ne Drenicė dhe nejri tolerant...
    Azemi i tha me ne fund Dervishit, se ti qenke njeri i menēur se kam pas njet me t' vra por kallxove drejte te kofte hallall fjala !
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  16. #1216
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Nė Pejė
    Postime
    1,005

    Ndoshta i ka thėnė...

    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    Nuk ėshtź lehtź m kanź i zoti i Odes jo...

    Shkon Dervish Goxhuli diku kah Berisha kishte pas punė dhe kah kthehet e nxa nat, e nalet ne te Kulla e Beē Istogut...cakat dh hyn ne odź...
    Kur mrena kishte qellua ate nate ne konak edhe Azem Galica !
    Azemi e njihte mire Dervishin si e tere Drenica, per shakagji por si njerii varfer por i drejtė..
    e qet koburen Azemi para te zotit te shpis e i drejtohet Dervishit;
    "Dervish, shihe kete kobure, ose ke me tregua drejte ose kam me te vra sonte, me trego tash, "kush eshte ma i zoti ne kete odė ą Beē Istogu apo unź ?

    Dervishi menohet pakė dridhet dhe i thotė;

    "Mendoj se ma i zoti ne kete odė ėshtė Beē Istogu se sa ti !"
    Azemi hidhnhoet, e me kobure i kercnohet; "trego shpejtź pse ai eshte me i zoti se unź"
    Dervishi pergjigjet;
    "Beēiri ėshtė mė i zoti se Vjen ti prej lufte e Beē Istogu ta hap deren, vjen Gjandarmeria, ia hapė deren, vi une i shkreti fukaraja dhe ma hap deren, pra ky eshte me i zoti se ti"
    Mbeten te gjithź goj hapun dhe ia dhan doren Dervishit se kjo ishte e vertete se Beēiri ishtepasanku me madh ne Drenicė dhe nejri tolerant...
    Azemi i tha me ne fund Dervishit, se ti qenke njeri i menēur se kam pas njet me t' vra por kallxove drejte te kofte hallall fjala !
    Ndoshta i ka thėnė: se je edhe ma trim se unė, kur para koburės sė Azem Bejtės ka thėnė tė vėrtetėn, ne nuk e dijmė. E more burra! Me kanė i drejt duhet me kan edhe trim.

    Trimėrin dhe budallakinė e danė vetėm njė qime floku!

  17. #1217
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Nė Pejė
    Postime
    1,005

    Pejani...

    Citim Postuar mė parė nga hajla Lexo Postimin
    ps;besoi qe ai Pejani, do ta kete kuptua meselen kesaj radhe LOL

    ..mos valle te lidhe diqe me rugovaset Ty ?

    respekt
    “Pejani” nuk e di sa ėshtė e vėrtetė qe e ka kuptuar meselenė! Kam hulumtuar anė e kėndė tė gjejė njė sofėr tė sigurt dhe tė rehatshme, si pėr nga meseletė e si pėr nga fjalėt e matura po ashtu edhe sofėr plotė e pėrplot me pastėrma-pak na janė rralluar qaja e tė-panjohurės dhe prishtinases, besoj se janė duke pushuar njė ēikė. Kam shėtitur gjėkundi. Para se tė ulėm nė Sofrėn e Drenicės isha edhe nė Rugovė, aty nuk gjeta “sofėr pėr pushim!”
    Rugovasit filluan te me tregonin pėr trimėritė e Ker Sadrisė e Zhujė Selmanit e tė tjerėve qe ranė nė luftėrat e lavdishme tė asaj kohe, dhe pėr Selman Lajqin e Besnik Lajqin tė kohės sė tanishme (...). Unė “frikacak “ i madh ika atje. Mu duk se kėtu e ndija vetėn mė tė “sigurt” dhe “luajta bixhoz”, e u futa nė Sofrėn e Drenicės. Bereqat- versen deri me tani e kam bėrė njė pushim tė mirė me plotė kėnaqėsi.

  18. #1218

    personale: keqkuptimi nga meselja/ metafora

    Ishin dikund mesvitet e 90-ta dhe ndodhi nė fshatin ku ponoja vdiq njė njeri. U bėmė ne mėsuesit bashkė dhe shkuam pėr kryeshėndosh. Ka qenė adet nė rsate tė tilla pėr tė folur diēka. Me t'u nisur nė tė pame, shokėt meØthanė:"allahile fol naj send". Ndonėse nuk e kisha qejf por m'u desh.

    Hymė brenda dhe pasi kryem bisedėn elementare, na thanė qė tė flisnim dicka. E kuptova qė kishin qenė duke folur pėr situatėn e rėndė qė mbretėronte aso kohe ( dmth dhuna policore, pėrcarjet nė mes veti etj etj ) dhe pėr fat m'u kujtua njė ngjarje ( mesele hesapi ) qė pak ditė pėrpara e kisha dėgjuar:

    Po, burra. U ēue kanali i mullirit e po livdohet. " mos me kanė unė ish mbetė drithi pa blue".
    Butia, si grindavece e mburracake ia ktheu: "hajgare po ban a? Mos me kanė unė qysh ish drejtua uji kah qėkėrrku"
    Cifinu foli: mos ma kanė unė kush e rrit shtypjen e ujit?
    qėkėrrku foli: jo, bre mos me kanė unė kush e sjell gurin?
    boshti foli: jo, jo, jo unė jam ai kryesori, sepse unė e bart sjelljen nga qėkėrrku nė guri dhe e sjell gurin.
    guri foli: o kot e kini ju. Mos me kanė unė ish metė drithi pa blue, se unė jam ai qė e shtypi e e baj miell.
    preseku ( ai rezervuari i drithit ) tha. mos me kanė unė ku e kishin lanė drithin pėr me u blue)
    dhe nė fund foli ēakalla: unė jam ajo kryesorja, se unė ia ēoj gurit ka ni kokėrr ka ni kokėrr!

    Kėshtu o burra u zunė kėto ndėrmjet veti qė vėrtet cilado qė tė mungojė mbeter gruri pa u bluar. E po dua me thanė burra kjo rruga qė e kemi nisur, mbėrrijmė atje ku po duam me mbėrri vetėm nėse angazhohemi tė gjithė pa hile, secili duke e kryer detyrėn e vet.

    Kjo mesele u mirėprit nga tė pranishmit sa shumica thanė: tė lumtė goja o mėsues.

    Por kjo nuk ndodhi edhe me mixhėn Sahit ( po e quaj Sahit, s'di po mė duket se po i pėrshtatet ky emėr, ne ky plaku gėrrgjulan e i trashė nga mendja nuk quhej Sahit ). Mixha Sahit, u shtir kishe po mendonte dicka tė thellė dhe pasi i lėmoi mustaqet e zverdhura nga duhani tha: demek unė kokna qajo ēakalla!

    Dreq o punė thashė me vete. Po ky cka dreqin pat!

    Por kjo nuk zgjati shumė. Kėto mendime m'i ndėrpreu pėrgjigja e rrufeshme dhe me njė ton me nerva e njė mesoburri: Le o mixha Sahit mos ia kthe grykėn vetes se nuk ke fjala hic pėr ty, po ti hiē s'e paske marrė vesh meselen!

    Ai qė tregon mesele duhet ta zgjedh pra vendin ku po e thotė, se qėllon ndonjė mixha Sahit, i trashė nga koka qė duhet me u kacafytur me tė!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 06-01-2012 mė 08:55
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  19. #1219
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anėtarėsuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar mė parė nga salihaj Lexo Postimin
    Ana e jonė, ata qe i ngacmojshin burrat e odės i thoshnin: "pse burr pi ngucni burrat e odės?" Ata u pėgjigjen: "pa i shkund dudat kėrkush nuk mund te i han!"
    O burr! Ngadal mos nxito, se edhe unė ja kam filluar me deviju pak odėn, por kėrkoi ndjesė! Te qendrojmė kėshtu siq jemi, e mos po ja mbushim menden me na ndihmu Kreksi edhe me ardhur nė odė edhe djem tė ri qe kanė dėshirė tė kaliten nėpėr Oda! Oda donė dimer, e burra, oda dhe burrat dojnė dru e mish pastėrme, atėherė prit llafe, lojė e kulufe. Ju pėrshendes tėgjithėve dhe mirė se vini nė Odėn e Drenicės! Edhe nėse ulėna pas derės, tyben nuk kam me lėshu kėtė Odė.

    Z.Salihaj pershendetje eshte shume me rendesi te madhe fjalet e jueja ku i ke cekur per ate Halja,Rreshtate e fundit une mendoj se
    nuk kam nxituar, nuk eshte pune hidherimi por eshte pergjegjesi .Ne kemi diskutuar ne ket ode nuk jemi grindur ase njeher njeri me tjeteri Ka qen e pa nevojshme fjalet e Ademit, jo pes Ademi nuk ka drejte te flase por me qene i zoti i kesaj ODE duhet me i pase Tirēite me shtate pale gajtana.

    Nje hoxhe i Rovuqit Llape,shkone ne Kaēandolle te SH.Bajgores, per
    Ramazan vera e shume kohe e nexet, hoxha nuk dike mire e ia kendojke tehjatin ne kembe, edhe ata nuk ka qene shume fetar te fort kur u krye ramazani nuk ja dhashi parat hoxhes, per bajram Sahiti e merre nje Koshiqe me blet e shkon m'e fale bajramin kur filluan me u lidhe n' namaz, Sahiti qohet e kape koshiqen e ti s'jelle
    per dyrek te xhamis e t'shperndahen blet e te mushet xhamia plot blet filloj pickimi hoxhen e kishin pas pickue si shume Takohet me ni halle t'katunit e po i thote Halles hoxha le si nuk mi dhet paret po edhe mizat mi leshuet . Halla po i thot paj lokes me pas kendue tehjatin n' guje kishe peshtue pak me lete.
    S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

  20. #1220
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anėtarėsuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    Vlla i dashtun pa_doreza2; Koson e prishė uji, burrin huji !

    te lutem mos u hidhero se as ai miku nuk e pati me qellim te keq por vetem per te shtua biseden, te lutem, perkundrazi ti je shembull i mire i odes e kurrsesi per te keq se perndryshe do ta kisha thene.. mos mbaj huj e une qe jam ma i vjetri me Salihaj e Adein te ftojmi ..te Selimi te pijmi qaj se bashku he burr i dheut.. nuk idhnohet trimi per nje fjale... te pershendes perzemersishte e Me rrespekt; kreksi !
    Z.Kreksi pershendetje

    Jo nuk jam nje njeri qe hidhrohem por mos valle po e perishi oden.Ikja eshte trim por jo ligesi
    S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

Faqja 61 prej 71 FillimFillim ... 11515960616263 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •