Close
Faqja 3 prej 71 FillimFillim 123451353 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 1406
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Dokkie
  Anėtarėsuar
  20-01-2007
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dokkie : 26-12-2008 mė 17:17

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Dokkie
  Anėtarėsuar
  20-01-2007
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Drenica Trimeeee!!!

  Nuk kam dicka specifik te pergaditur per kete "oda e drenices" nese me lejoni
  mundem te shtoj kete:

  Isha ne Prekaz d.m.th, mbasi perfundoi lufta dhe nga kureshtja te shoh gjerat nga afer dhe te informohem ku dhe si ka ndodh vrasjet ne familjen e Legjendes Adem Jashari.

  Ne fund ne librin e kujteses shkrova kete :

  Isha e re te mendoj dhe ta imagjinoj se si eshte te luftosh, por e dija se Drenica po lufton.
  Gezohem qe sot jam ne Prekaz, por me bene edhe te qaj.

  Sot ja ku jemi, ketu ne kete dite te lire, Adem Jashari bashke me Ushtrine Ēlirimtare tė Kosovės na solli Pavarsin.

  Kurse forumistet i pershendes me kete kenge vecanerisht pershendes Caushin:
  http://nl.youtube.com/watch?v=uvVSh-PXr-g

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Faleminderit
  50
  39 falenderime nė 28 postime

  Pershendetje...!

  Citim Postuar mė parė nga Roi Lexo Postimin
  Pershendetje

  O ju miqet e mi Drenicak,
  Per Ferizaj a ka konak,
  Se na nga larg jemi munu
  Te ju ne ode ni llaf me ndrru.

  Po ju o trima te keti veni
  Pa Ferizaj nuk mahet Kuvendi
  Se e dini ju o Shqipetar
  Qe Ferizaji gjeth e ka kall.

  Caush Aga tu ngat jeta
  Me Ademin une ju gjeta
  Po pse more djem mos me tregu
  Pse ne oda mos me na ftu.

  O ju lumt pushka e llafi juv
  Se jeni te mire per Oda e kuvene
  Me te mire jeni per ni tjeter pune tjeter
  Shkaun nga toka me hjek e mos me lan tjeter...

  Me knaqesi Roi.
  Pershendetje ...!
  Mire se ke ardhe ne Oden Tone Roi o Burrė i Ferizajit !
  Eshte knaqesi dhe nder te te kemi ne mesin tone
  Paq kemben e mbare .....
  Te falenderoj per poezine
  Te falenderoj dhe per fjalet pershendetse....

  Drenica u percjell te fala ku do qe ndodheni Miq te dashur!


  Dokkie!
  Drenica Trimeeee!!!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Isha ne Prekaz d.m.th, mbasi perfundoi lufta dhe nga kureshtja te shoh gjerat nga afer dhe te informohem ku dhe si ka ndodh vrasjet ne familjen e Legjendes Adem Jashari.
  Ne fund ne librin e kujteses shkrova kete :
  Isha e re te mendoj dhe ta imagjinoj se si eshte te luftosh, por e dija se Drenica po lufton.
  Gezohem qe sot jam ne Prekaz, por me bene edhe te qaj....
  Sot ja ku jemi, ketu ne kete dite te lire, Adem Jashari bashke me Ushtrine Ēlirimtare tė Kosovės na solli Pavarsine.
  Kurse forumistet i pershendes me kete kenge vecanerisht pershendes Caushin:


  Te faleminderit shume Dokkie!
  Pershendetja, fjala e juaj ne kete Ode ....na bene nder te veqante!
  Qofsh e pershendetur ku do qe je ,Falem Nderit!
  Drenica te mirepret ne cdo kohe ....

  Me qe hapesi i temes bashkvendasi im (e qe e pershendes shume) si duket eshte i zene diku ne Skandinavi, shfrytezoi rastin qe :


  TE GJITHE SHQIPTAREVE KU DO QE JANE ....
  U PERCJELL URIMET ME TE MIRA PER VITIN QE PO VJEN
  *****URIME TE GJITHVE VITIN E RI 2009*********


  http://uk.youtube.com/watch?v=kthY_J-MX4c

  Shume miqesisht....!
  Dhuro shumė...e prit pak!

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,000
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Qe dy ditė s’po ja ndani pijes!

  Kishte qenė njė pasanik. Kishte pasur njė djalė mastrafxhi. Djali kishte pasur ca jaranė tė vet qė i vinin nė konak. E shtron me pi me ta nė kopsht tėrė ditėn, nė mbrėmje nė odė, pėrsėri, nesėr nė kopsht.
  Rrogėtari i qoi lopėt me pi ujė nė pėrrua. Zotėriu i shef lopėt duke i sjellė rrogėtari nga pėrroi dhe i del para dhe i thotė:
  - Ku i pate?
  - Rrogėtari i tha:
  - I dhashė ujė.
  - Kthej pėrsėri epu ujė!
  - Pajė nuk pinė mė.
  - Ky pėrsėri tha:
  - Ktheji!
  - Djali qė ishte duke pi me shokė raki, po i thotė babait:
  - A je nė mend baba? Tash kanė pi kėto, mė nuk pinė!
  - Atėherė babai ju kthye djalit e i tha:
  - Kėto qenkan lopė, pasi kanė pi njė herė, e nuk pinė mė, e juve nuk po ju vjen turp, qė dy ditė nuk po ja ndani pijes?
  Atėherė “nuk e ka ditė babai qe Viti i Ri zgjatė dy ditė”, mirėpo, djali ka “gabua” qė e ka festuar Vitin e Ri gjatė verės. Njė mahi pėr kėtė Vit tė Ri! Motra dhe vėllezėr, Ju uroi kėtė Vit tė Ri ku do qė jeni, posaēėrisht tė gjithė anėtarėve tė Forumit Shqiptar, me njė mesazh: “vetėm uji qė rrjedh pihet”

 5. #45
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  41
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  drenica gjithmon mikpritese aj qohuni se un ju sherbej tashi nusja drenices :P
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime nė 26 postime

  Pėrshėndetje pėr gjithė mysafirėt e odės sonė gjatė vitit 2008

  Dua qė kėtė fundviti tė pėrshėndes gjithė mysafirėt qė nderuan "Odėn drenicake" me vizitat e tyre: Kujtim Demiri, " e panjohura"- poeteshė, karkanxholli - tiranas, Guri i Kuq-nip drenice, Testimi, salihaj-me mesele e me fjalė tė urta, skėnder 76, Arben 30, bili90-me njė poemė tė bukur pėr Drenicėn, Ēaushi - pėr mbajtjen e rendit nė odė ( drenicak), Bawarianmann - qė ēmon lart vlerėn e gjuhės sė pastėr shqipe, Foleja, RinorZ, Yllėza- drenicake, Poeti, Roi-ferizajas, Dokkie, prishtinase-nusja e ardhshme e Drenicės.

  Edhe mė tej jeni tė mirėseardhur nė odėn e Drenicės, jo vetėm ju, por merrni edhe shokė me vete.

  Zakonisht nė fillim kur njeriu shkon mysafir dikund ngurron nė tė folur. Oda ėshtė e tė gjithėve dhe tė gjithė kanė tė drejtė tė flasin. Kėshtu nė tė ardhmen, pėrvec poezive qė keni sjellė mund tė sillni edhe dicka nga krijimtaria popullore: mesele, tregime popullore, anekdota, gjėza popullore...

  Unė kėrkoj falje qė kam munguar disa herė, sepse kam qenė shumė i zėnė me punėt nė radio dhe nė shkollėn ku jam duke punuar, por e shoh qė mungesa ime nuk ėshtė ndier fare; aty ka qenė Ēaushi qė pėr mrekulli ka pritur mysafirėt. Edhe pėr shėrbim nuk besoj tė keni hequr keq, meqė nipi i Drenicės-Guri i Kuq ju ka bėrė kafetė dhe nė fund si ndihmesė ka pasur edhe "prishtinase"-n, nusen e ardhshme tė Drenicės.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime nė 26 postime

  Urim me njė gjėzė tė bukur shqipe

  Tė dashur miq e dashamirės, tashti qė jemi nė fundviti, po e bėj njė urim me njė gjėzė tė bukur shqipe qė quhet ndėrrimor.

  Urim me njė ndėrrimor, me rastin e ndėrrimit tė moteve

  DU-a YJE qė shndrijnė,
  Dua - hėnėn kur rrezon,
  Dua - fėmijėn, ēiltėrsinė…
  Dua - gjithēa qė gazmon.

  Dua - nė arat bukatore,
  Njė pash t’rritet bereqeti.
  Dua - vogėlushja Vitore,
  T’kthej n’ Kosovė nga kurbeti.

  Dua - popullin tim tė pa halle,
  tė mbretėrojė toleranca – mirėkuptimi,
  tė kėndojmė bashkė- tė hedhim valle,

  TRINĖ, NĖ NARTĖ VIE GĖZIMI.

  Fjalor: ndėrrimor - besoj ta keni dėgjuar si fjalė tė huaj anagram.

  Nė Drenicė mendohet, flitet dhe jetohet shqip!

  Uron, miku juaj
  Adem Gashi, gjėzėtar
  Danimarkė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 31-12-2008 mė 10:02
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 8. #48
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  41
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  [ prishtinase-nusja e ardhshme e Drenicės.


  tani me `15 vite jam
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 9. #49
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  41
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  gezuar 2009 Drenic urim te veqant per femijet drenicak qe lot ne syt e tyre mos te ket me ...............


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga prishtinase : 01-01-2009 mė 06:29
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 10. #50
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime
  Mir se rrini. Ni vjet pa u pa, e
  Ni histori po du me tregu...
  Na ishte ni her ni hajn me emnin Toske, aq hajn sa kush e njifte e qushin djali me dur me ngjitse . Toska sapo kishte dal prej burgu, e kishte venos me kalu naj nat ka motra, qe e kishte t'martume nja dy katune larg. Rrugs tuj ec takohet me ni rrugtar tjeter me emnin Noske. Sapo u pershneten e kuptun njani tjetrin, qe te dy ishin hajna. U ulen tu tregu historinat e tyne, dhe kur u cun, Noska i lutet Toskes qe tu bashin ortak, por Toska i ve ni kusht: Do tu bashin ortak vetem nese Noska do i merrte vezet nen flatrat e zogut ne ni fole qe u ndodhte n'maj tni peme. Noska hip n'pem, e tak-fak pa e ni zogu, ja merr vezt.
  - A e shef, sa i zoti jam! Tash m'trego ti ca munesh me ba ti!____thot Noska
  - Po un ta tregova, se kur po t'nimojsha me u nit n'pem ti kam perla opingat, or Nosk!_____thot Toska.
  - Eu bre burr, i zoti qenke.____Thot Noska.
  E kshtu, u ban ortak bashk. N'darke vone mrrin te motra e Toskes. Takohen, rrin tu ba muhabet, e shkojn me fjet. Kur mrrini n'shpi i shoqi, i tregon se kush kishte ardh mysafir. I shoqi qe do u cote prap neser heret me shku n'pun, e pororsit nusen qe t'rrespektote mysafirt, por duke e njoft Tosken se kush ishte i thot : N.q.se t'kerkojn uj me pi mos i jep me shtam po me got (nuk ja thot arsyen pse, se nuk dote me e ranu per vllan)
  Mrrin mjesi dhe avash-avash Toska me Nosken cohen. Toska i ban za t'motres, e motra vjen dhe i thot se po bate do petlla, e nuk i lete me ik para dreke. Mas pak Noskes iu pite uj, e motra e Toskes meqe kishte durt me miell merr shtamen me kycet e dores dhe ia con, Noska kur con shtamen me pi uj, ca me pa, ni dash pasterm i varun n'tra. Ul shtamen e i thot Toskes.
  - Sot s'mun levizim prej ktu, havaja asht tu u vrejt, e koh e keqe po bahet____thot Noska
  - Ca thu mor ti, dielli asht pish, apo kishte raki mrena shtama, e t'ra nkry__thot Toska
  - Jo bre jo, po qe pi pak edhe ti me shtam, se shef kohen ma mir____thot Noska
  - (Con shtamen edhe Toska, shef dashin n'tra.) Eu bre, primen qe koha do u prishka, ma mir po nisna neser___thot Toska.
  Motres iu ba qejfi qe venosen me nejt.
  N'dark, kur erdhi i shoqi prej punet e pyt se si ja kishin kalu mysafirt. Motra i thot se kan met shum t'knaqun, e kishin venos me u nis neser se kishin kujtu se do u prishte moti. T'shoqit i dogj, e e pyti:
  - Te kerkun uj?____thot i shoqi.
  - Po!____ i thot e shoqja.
  -Po me ca i dhe me shtam, a me got?____i thot i shoqi.
  -I dhash me shtam, se kisha durt me miell.______thot e shoqja.
  - Mos, na pasken pa dashin n'tra, neser n'mjes tapo e merr vesh se pse ta dhash porosin.____i thot i shoqi.
  Sic e kishte parashiku i shoqi, Noska me tosken cohen n'mes t'nats e marrin dashin e ikin.
  Kur zbardhi burr e gru pan se ca kishte nodh, e u ulen tu pa njani tjetrin pa ba za......
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 11. #51
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  41
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  nuse drenice e vyeshme si gjith drenicaket


  if love is the answer, could you rephrase the question?

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Faleminderit
  50
  39 falenderime nė 28 postime

  Mire se keni ardhe ne Sofrėn-Odėn e Drenices!

  salihaj
  Qe dy ditė s’po ja ndani pijes!


  Skender76!dhe Salihaj
  U falenderoj per pjesmarrjen tuaj ....
  Oda eshte e mysafirve ajo begatohet me prezencen tuaj ...faleminderit shume !


  Prishtinase!
  Kshtu tregohet qe je nuse e Drenices ...se korit veten Ti ....t'lumshin durt!
  E ke msu renin Ti ....faleminderit shume !


  Te gjithve Gezuar 2009-ta!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ēaushi : 01-01-2009 mė 09:31
  Dhuro shumė...e prit pak!

 13. #53
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  41
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  Caush jam nuse drenice bije prishtine
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 14. #54
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime
  Citim Postuar mė parė nga prishtinase Lexo Postimin
  nuse drenice e vyeshme si gjith drenicaket


  T'lumshin durt, e zoti e shtoft.
  Naj histori na tregoni
  rradhen kush e ka
  kshtu t'rijt ju i msoni
  n'gabime mos me ra.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Faleminderit
  50
  39 falenderime nė 28 postime
  Te gjithve u pershendes me kete :...Mire se vini ne Oden Tone...!
  Dhuro shumė...e prit pak!

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime nė 26 postime

  Tė lumshin duart moj bijė!

  Citim Postuar mė parė nga prishtinase Lexo Postimin
  nuse drenice e vyeshme si gjith drenicaket


  Ne nė Drenicė rejat ( nuset e djemve ) i quajmė edhe bija ( ēika ), ndaj nuk ngurrojmė t'u themi ta zėmė: "Oj ēika jem a po ia qet babės njė ēaj (gotė ujė, lėngje etj ). Dhe vėrtet reja duhet si ēika jote.

  Prishtinse mė bėhet qejfi qė je kaq vajzė e zgjuar, kaq vajzė e mirė e me kaq kulturė. Mė bėn pėrshtypje mosha jota 15 vjeēare. U bėfsh 100 vjeēe!

  Tani t'i ftojmė mysafirėt pėr drekė.
  Tė lumshin duart sa drekė tė mirė na paske bėrė.


  Pėrshėndetje,
  Adem Gashi, Danimarkė
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 17. #57
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  41
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  flm zotri por un tash mbushi 31 thash qe 15 vj nuse drenice
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime nė 26 postime

  Keqkuptim!

  Citim Postuar mė parė nga prishtinase Lexo Postimin
  [ prishtinase-nusja e ardhshme e Drenicės.


  tani me `15 vite jam
  Mė fal zonja prishtinase - nusja e Drenicės, se qenkam ngatėrruar keq. Kėtė "tani me `15 vite jam",e kam keqkuptuar.
  Mė fal!


  Pėrshėndetje,
  Adem Gashi, Danimarkė
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 19. #59
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  41
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  if love is the answer, could you rephrase the question?

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime nė 26 postime
  Citim Postuar mė parė nga Roi Lexo Postimin
  Pershendetje

  O ju miqet e mi Drenicak,
  Per Ferizaj a ka konak,
  Se na nga larg jemi munu
  Te ju ne ode ni llaf me ndrru.

  Po ju o trima te keti veni
  Pa Ferizaj nuk mahet Kuvendi
  Se e dini ju o Shqipetar
  Qe Ferizaji gjeth e ka kall.

  Caush Aga tu ngat jeta
  Me Ademin une ju gjeta
  Po pse more djem mos me tregu
  Pse ne oda mos me na ftu.

  O ju lumt pushka e llafi juv
  Se jeni te mire per Oda e kuvene
  Me te mire jeni per ni tjeter pune tjeter
  Shkaun nga toka me hjek e mos me lan tjeter...

  Me knaqesi Roi.
  Tė faleminderit ty, o Roi trimi
  Lumi tė shpie drejt te burimi.
  Kalo Shtime e Petershticė
  Drejt do tė vish nė Drenicė.
  Merr dhe shokė, bashkė t’gėzojmė konakun:
  - Pėr miq Oda gjith’ asht e hapun.


  Njė fjalė tė urtė e gjeta mezi,
  Lexoje poshtė ēka thotė danezi.

  Me kohė n’arė tė hidhet fara:
  Tash ėshtė koha tė ecim para!
  Nga errėsira tė dalim nė dritė
  E kaluara kurrė mos u pėrsėrittė!


  Miku juaj,
  Adem Gashi, Drenicė-Danimarkė
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

Faqja 3 prej 71 FillimFillim 123451353 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •