Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221

  Rama: Berisha n pushtet, fundi jon

  Po lexoja nje deklarat te Edvinit .. qe kishte dhen per Telivizonet.. ku njeherit.. kishte dal me nje deklarat se nqs edhe 4 vite Berisha do te jete ne pushtet do te jet edhe fundi jon!! .. Fundi i fondeve qe vjedhen shqiperin prej 97 - 05 .. jan hargju .. tani kerkojn voten/perkrahjen e Shqipes qe te arrijn te rimbushin perseri atooo fonde!!

  ***  Rama: Berisha n pushtet, fundi jon

  N vazhdn e turit t tij Dialog me Shqiprin, kryetari i Partis Socialiste, Edi Rama u ndal n komunn Zall-Herr, ku zhvilloi nj takim me banort e ksaj komune pr t diskutuar mbi problemet, sfidat me t cilat ata jan t detyruar te prballen pr t mbijetuar, si papunsia, arsimimi, vshtirsit ekonomike dhe toka bujqsore.

  Mes t tjerash Rama tha se: Lufta e varfris,sht nj arsye e prbashkt pr t qen bashk socialist e demokrat, qytetar e qytetare t ndershm, n do skaj t Shqipris, pa lejuar q politika e vjetr, t vazhdoj t na mbaj t ndar e t prar, ndrkoh q ne kemi plot arsye q ta shohim njri -tjetrin si aleat.

  Katr vite te tjera me Sali Berishn si kryeministr do t jen fundi pr gjeneratn ton.

  Me tej Kryetari Rama vuri theksin n rolin q politika duhet t luaj si faktor i rndsishm n zgjidhjen e problemeve dhe t halleve t qytetarve. /Balkanweb/
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  50
  Postime
  660
  Eeeee Edushi duhet ta kerkoje shkakun e fundit te vetja dhe jo tek te tjeret. Menyra se si ai po udheheq opoziten e ka shkaterruar PS dhe opoziten.

 3. #3
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Antarsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  LOL flet salia kundra salise

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Agjensia e Lajmeve "SOT"

  Ja se si zhduku Edi Rama 600 milion lek investime pr kinema Republikn
  Aty ku jetonte kultura e Tirans, ka ngritur biznes partneri i Edi Rams, Alban Xhillari

  Nj nga investimet m serioze t ndrmarra nga Edi Rama gjat kohs q ka qen ministr i Kulturs ka qen edhe kinema Milenium. Me nj fond rreth 400 mij dollar amerikan ose rreth 600 milion lek t miratuar nga ministri i Kulturs i asaj kohe, u rikonstruktua kinema Republika e cila ishte prishur n vitin 1997 pr tu ringritur n 1999 me nj tjetr emr, Millenium. Ky investim u konsiderua nga qeveria e asaj kohe si nj nga investimet m t suksesshme, ku merita e veant i takonte ministrit t asaj kohe Edi Rama. Tashm qytetart e Tirans filluan t ndjeheshin t knaqur prsa i prket komoditetit q t krijonte kjo kinema e ndrtuar me lekt e taksapaguesve shqiptar.

  Askush nuk e mendonte n vitin 1999, se kjo kinema pas tre vjetsh do t kishte fatin e keq t prfundonte n nj ndrtim gjigand dhe afer t pist. sht srish Edi Rama q n 3 maj t vitit 2002 nprmjet nj vendimi t KRRT Tiran vendos ekzekutimin e ksaj kinemaja pr ti zn vendin projekti nj pallati gjigand cili do t ndrtohej nga miku i Edi Rams, Alban Xhillari. Kryebashkiaku Rama tashm jo n rolin e ministrit vendos q t hedh n er investimin 600 milion lek t taksapaguesve shqiptar, pr t dhn nj ndrtim n favor t biznesmenit me t cilin kishte bashkpunuar pr t ndrtuar rrjetin e kinemave Millenium n kohn kur ishte ministr kulture. Ka qen dita e premte dat 3 maj 2002, dita ku KRT e Tirans ka kaluar 35 vendime midis t cilave dhe tre studime urbanistike. Tashm sipas vendimit t kryebashkiakut Rama, ish-kinema "Republika" tani "Millenium-1" dhe qindramijra dollar t hedhura nga ish-ministri i Kulturs, Edi Rama, pr ndrtimin e saj, do t shemben pr t ngritur pallate gjigante. Po kshtu edhe ato pak hapsira t mbetura bosh, n "luftn pr t rikthyer" lulishtet e gjelbrimin, do t kthehen prsri n godina. . N projektin e miratuar, pallatet q do t ngriheshin prfshinin zonn nga rruga "Shyqyri Brzolli" deri te kinema "Millenium-1". Kinema Republika ishte edhe bastioni i fundit i shkatrrimit t nj pjese t historis s kulturs s kryeqytetit shqiptar. N 15 korrik t vitit 2002 fadromat e Alban Xhillarit filluan prishjen e investimit 600 milion lek t br me taksat e shqiptarve, duke i dhen prishur edhe nj nga objektet m t vjetra kulturore t kryeqytetit. Kinema Republika sht ndrtuar n fillim t viteve 1930 dhe ka pasur emrin e par, "Diana". M pas "Gloria", mandej "Republika" e s fundmi u quajt kinema "Millenium 1".

  Kinema Republika ka qen ndr t parat kinema n Shqipri. Historia e saj lidhet me vet historin e kinemas shqiptare dhe me artistt, q thithn formimin e par aty. Nj histori e hedhur n er nga nj kryebashkiak i mendur, q shfrytzon postin e tij pr t shkatrruar vlerat e kryeqytetit shqiptar, i cili pavarsisht moshs s re, mbart vlera t pamohueshme n historin dhe kulturn e tij. Fati i keq i kinema milenium sht pasuar edhe nga kinemat e tjera t kryeqytetit. prsa i prket lejes s ndrtimit t dhn nga Edi Rama pr kinema Millenium, kjo leje sht quajtur e jashtligjshme pr arsye se ka dhunuar objektet kulturore t cilat jan t ndaluar nga nga neni 62 i ligjit nr 8405 pr Urbanistikn i cili e ndalon reptsisht dhnien e lejes ns ndrtimit n territore t objekteve social-kulturore. Jan 11 kallzime penale t bra nga policia e ndrtimit n tetor t vitit 2005 n drejtim t kryebashkiakut Edi Rama. sipas njoftimit t br nga Drejtoria e Prgjithshme e Policis Ndrtimore e asaj kohe, kjo drejtori dorzoi n Prokurori 11 kallzime penale kundr kryetarit t KRRT-s, Edi Rama dhe sekretarve t KRRT-s n vite pr veprn penale Shprdorim detyre n bashkpunim. Sipas ksaj drejtorie, kallzimet jan br pr nj sr lejesh ndrtimi, si leja e dhn pr ndrtimi objekt 3.8.11 dhe 12 kat, ndrtuar n territorin e ish-kinema 17Nntori. Po kshtu, pr nj objekt 2 e 3-katsh, pik karburanti, ngritur nga ana veriore e Rrugs s Kavajs, q, sipas Ndrtimores, sht territor publik dhe bie ndesh me ligjin Pr urbanistikn. Po kundr ktij ligji dhe n territor publik, sipas deklarats, sht edhe nj godin banimi 9-katshe n Rrugn e Durrsit. Nj tjetr kallzim penal shkon pr kreun e bashkis dhe sekretarin e KRRT-s, pr nj leje pr godin banimi 13 kat dhn n rrugn Urani Pano, q, sipas Ndrtimores, ka tjetrsuar rrugn publike n truall ndrtimi. Pas ksaj, vjen nj tjetr ndrtes 6-katshe n Rrugn e Dibrs, n territorin e ish-Policis. Kallzim penal edhe pr dhnien e lejes s ndrtimit pr nj objekt n territorin e ish-kinema Republika n kundrshtim me nenin 62 pr urbanistikn. Kto denoncime pr kryebashkiakun Rama kan tre vjet q flen n prokurori dhe nuk ka asnj mas t marr ndaj tij. Objekti te kinema Repubika ka hedhur shtati duke zvendsuar kulturn e kryeqytetit me babzin e kryebashkiakut t Tirans. Megjithse kryeministri vendit Sali Berisha pretendonte se do t shkatrronte mafien e ndrtimit t kryebashkiakut Rama duke prishur t gjitha veprimet e paligjshme t tij, ka ndodhur e kundrta. Tashm objektet kan hedhur shtat dhe kryeministri i vendit sht br pjes e pazareve t Edi Rams me lejet e ndrtimit. N shtpin kryeministrore ndodhet edhe nj tjetr leje e marr nga dhndri i tij Jamarbr Malltezi, i cili pritet t shkatrroj Klubin Sportiv Partizani pr t ndrtuar komplekse gjigande pallatesh. Kjo leje sht dhn n 27 dhjetor t vitit 2007 nga kryebashkiaku Rama. fati i kinema Republiks mesa duket do t jet edhe fati i liqenit Artificial, i Kopshtit Botanik, i Pishinave dhe shum objekteve social- kulturore. Kt e vrteton m s miri shkatrrimi i Kinema "Millenium 1", vetm pak muaj pas hapjes, duke ndrtuar n vend t saj nj pallat q nuk arrin dot t'i numrosh katet, se t verbon dielli. N planet e Rams, t njjtin fat e pret edhe kinemaja e vetme e kryeqytetit, "Millenium II". Dhe ktu pritet nj shumkatsh tjetr, me t njjtn premtim: "Do t ket kinema n katin e dyt"...  *******************************
  Tirana sot ka vetm dy kinema

  Kinemat e vjetra ndodheshin n qendr t qytetit si: 17 Nntori, Republika, Partizani etj, t cilat kan qen shum t njohura dhe frekuentoheshin nga t gjith. Deri n vitin 1992, kinemat ishin nn varsin e Ministris s Kulturs. Pas ktij viti, ato kaluan nn kompetencn e bashkive dhe u b privatizimi i tyre, me kushtin q nuk u mbajt, t mos u ndryshohej destinacioni. M pas erdhi edhe koha e errt pr kto kinema, t cilat u braktisn n mnyr t pamshirshme duke u ln n vorbulln e harress. N vitin 1992 kur Bashkia e Tirans mori t drejtn e administrimit t ktyre ambienteve, ato u deformuan dhe u shkatrruan. Kinema 17 Nntori pasi iu kthye pronarit u b Bingo. Kinema Partizani, u kthye njher restorant prej nj firme maqedonase, e m pas srish n Bingo. Ktu salla e kinemas sht e paprekur, por gjat ktyre viteve nuk ka funksionuar kurr. Kinema Republika ishte bastioni i fundit q u mbajt deri n vitin 1995. Pasi mbijetoi deri 2-3 vjet m par nn emrin Kinema Millenium1, edhe kjo e mbijetuar e fundit u b rrafsh me tokn dhe n vend t saj u ndrtua nj ndrtes shumkatshe. Kinema Ali Demi m e vogl se tre t parat, prfundoi n magazin, iu kthye pronarve t dikurshm dhe u shemb bashk me gjith historin e saj gati njshekullore. Kinema Dajti n rrugn Myslym Shyri sht krejtsisht e braktisur, me nj dry t ndryshkur tek dera, ndonse salla e kinemas ekziston. Po kshtu edhe kinema Agimi, e cila sheh ndonj spektator, vetm kur artistt e rinj t artit bashkkohor bjn atje ndonj performanc. Tani kryeqyteti yn ka vetm dy kinema, Millenium dhe Imperial, t cilat administrohen n mnyr private.


  ***********************************************
  A sht pjes e historis ton Kinema Republika?


  Krejt n fillim quhej "Diana". M pas "Gloria", mandej "Republika" e s fundmi u quajt kinema "Millenium 1". Hedhja e themeleve t saj ndodhi n vitin 1930. Ishte ndr t parat kinema, q hapeshin n Shqipri. Historia e saj lidhet me vet historin e kinemas shqiptare dhe me artistt, q thithn formimin e par aty. Edhe pse ishte fillimi i viteve '30-t n kinema Gloria shfaqeshin filmat m t mir t kohs, filma francez, amerikan, italian. Interesi i publikut ishte maksimal. Plot 75 vjet nga ndrtimi i saj, pas shum e shum ndrhyrjesh, prshtatjesh e rregullimesh, Diana, Gloria, apo Republika e dikurshme, sot sht shkatrruar deri n gurin e fundit t themelit...pronart e saj t dikurhsm kan nj projekt t ri, shumdimensional pr t.
  M 6 tetor 1934 Dhimitr Canco, nj intelektual i pasionuar pas librit dhe nj nga njerzit q kontribuoi shum n prhapjen e filmit n Shqipri, eli n Tiran kineman "Gloria", e cila ndikoi fuqishm n emancipinim e shqiptarve. Ai vet przgjidhte me shum kujdes filmat m t mir t kohs, e sidomos ekranizimet e vepra t shkrimtarve t mdhenj botror. Pran kinemas s tij Canco, angazhoi edhe nj grup aktorsh amator, q jepnin shfaqje midis seancave t filmave. Gjithashtu lidhi kontrata edhe me grupe t tjera t huaja artistike, t cilt jepnin shfaqje jo vetm n kineman e tij, por n mbar vendin. Kinema "Gloria" eli degt e saj n Durrs e n Shkodr dhe bashk me kinema "Nacional" (ish- 17 nntori), t Vllezrve Beshiri, u bn dy nga shoqrit m t mdha e m me influenc n kt drejtim. Mjafton nj krkim i shkurtr n arkiva dhe kupton se shklqimi i ksaj kinemaje ishte pikrisht n vitet '30-'40, deri n kohn kur ajo u kthye n pron shtetrore. Filmat, q shfaqeshin ishin m t mirt e asaj periudhe.  **********
  NENI 62

  KRRT-t e rretheve, t bashkive t qyteteve t kategorise s par, t Bashkis s Tirans dhe KRRTRSH nuk kan t drejt t miratojn asnj ndrtim t prhershm ose provizor, jasht funksionit t territorit t prcaktuar n studimet e miratuara, n territore pron publike t tilla si:
  - territore t objekteve social-kulturore,
  - territore t gjelbrta,
  - territore sportive,
  - sheshe dhe hapsira ndrmjet blloqeve t ndrtuara t banesave;
  - rrug, sheshe publike dhe vendqndrime, t prcaktuara dhe interpretuara n Rregulloren e Urbanistiks.
  Ndrtimet q mund t bhen jan vetm ato t prcaktuara n studimin urbanistik n prputhje t plot me funksionin e miratuar.
  Pr rastet e pronave t kthyera nga komisionet e kthimit dhe t kompensimit t pronave ish- pronarve, kur kto prona gjenden n territore t tilla, KRRT-t e t gjitha niveleve nuk kan t drejt t ndryshojn destinacionin e prcaktuar n studimin e miratuar. N kto raste pronart e tokave kan t drejt t krkojn kompensim sipas ligjeve n fuqi.

 5. #5
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  ki edvini eshte "trim" i mire me shoke shume, kurse salikja eshte "trim" i marre me pak shoki byroje ...

  shoket e shumte te "trimit" edvike jane xhuvel (tegel), argit & shkelzen, medi e rrul ...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Agjensia e Lajmeve "SOT"
  Rama grabit toka e qytetarve pr pallate, shtohen padit n gjykat
  Qytetart akuzojn Bashkin e Tirans se u ka grabitur pronn pr ta shfrytzuar pr ndrtim

  Pr plotsimin e interesave personale dhe t ortakve, kryetari i Bashkis s Tirans, Edi Rama ka kryer nj mori grabitjesh t prons dhe m pas i ka shfrytzuar ato pr t ndrtuar pallate shumkatshe ku m pas Rama do t ket edhe pjesn e vet. Jan me qindra qytetar q i jan drejtuar gjykats pr t krkuar pronn e tyre t grabitur prej kryetarit t bashkis. Jan vet qytetart ata q n objektin e padis s tyre kan cilsuar edhe t gjith veprimet e paligjshme t kryera prej kryetarit Rama.
  N objektet e padis qytetart q u sht dhunuar dhe grabitur prona kan cituar se mbi pronn e tyre sht dhn nj leje ndrtimi pr nj pallat shumkatsh. N kt mnyr Rama projekton personalisht dhe firmos leje ndrtimi mbi pronat e qytetarve t ndryshm. Por nuk jan t pakt ata qytetar t cilt u jan drejtuar gjykats sepse mbi tokn e tyr sht planifikuar apo sht duke u ndrtuar nj lulishte. Dhe kjo pr shkak se Edi Rama mendon t gjelbroj Tirann dhe tu vij n shrbim qytetarve, por pr koincidenc t gjith vendet ku Rama me ortakt e tij kan ndrtuar pallate mbi tok t grabitur, vazhdojn srish t grabisin tok dhe t ndrtojn lulishte e cila do ti vij prshtat pallatit t ndrtuar prej tij. Prej disa vitesh qytetart ankohen se po u grabitet toka prej kryetarit t bashkis por pr udi asnj organ i drejtsis nuk e ka hetuar kt vepr penale t konsumuar prej tij. Kan qen me dhjetra qytetar q i jan drejtuar Prokuroris s Tirans ku kan br kallzim penal n ngarkim t Edi Rams, por pr udi t gjith kallzimet jan futur n sektaret e prokuroris dhe asnj prej tyre nuk sht shqyrtuar.
  Rama specialist falsifikimesh
  Vetm muajt e fundit sht rritur ndjeshm numri i qytetarve q i jan drejtuar gjykats pr t marr pronn e tyre. Ata akuzojn Bashkin se ka falsifikuar dokumentet dhe u ka tjetrsuar pronn vetm pr t prmbushur interesat e veta. N t shumtat e rasteve krkesat e qytetarve jan adresuar pr Bashkin por edhe pr firmat e ndrtimit q operojn nprmjet falsifikimeve t Bashkis. Mund t duket tepr e uditshme por do gj mund t ndodh n Bashkin e Tirans, e cila jep leje ndrtimi mbi pronat e qytetarve t cilt kan dy zgjidhje ose t pranojn grabitjen q po u bhet ose ta zgjidhin problemin vetm duke vetvendosur pasi, lejet e dhna prej bashkis, modifikohen, nprmjet bashkpuntorve t cilt bjn tjetrsimin dhe falsifikimin e dokumenteve duke i nxjerr pronart fare jasht loje dhe duke prvetsuar gjith tokn e kryeqytetit. Por qytetart nuk e din se far ndodh me pronn e tyre ata e marrin vesh q u sht grabitur prona, vetm n kohn kur ajo kthehet shesh ndrtimi dhe shum shpejt aty ndrtohet nj pallat shumkatsh. Prishjet e ndrtimeve me leje ndrtimi apo n proces legalizimi ka br q Kryetari i Bashkis Edi Rama t prballet vazhdimisht me organin e drejtsis. Jan me dhjetra procese gjyqsore q Bashkis i krkohet dmshprblim pr dmin e shkaktuar nga ajo. Shum qytetarve u jan prishur shtpit apo bizneset nga fadromat e Edi Rams i cili me doemos duhet t hap sheshe t reja ndrtimi pr ortakt e tij. N shum raste edhe pse ka dhunuar pronn e qytetarve ai sht detyruar srish ti dmshprblej me vendim gjykate. Por ka pasur edhe shum raste kur qytetart duke par qndrimin dhe dhunimin e br nga punonjsit e Policis Bashkiake nuk kan br kallzim pr shkak se kan qen t friksuar nga krcnimet q u jan br.
  Rastet e grabitjes s prons
  Bashkim Muzhaqi sht nj ndr personat q ka hedhur n gjyq bashkin pasi kjo e fundit ka ndrtuar nj lulishte mbi pronn e tij . N objektin e padis ai i krkon gjykats q t detyroj bashkin pr dmshprblimin e nj prone truall me sip. prej 105 m2 e regjistruar ne ZRPP Tirane me nr. 43 e cila sht zn nga Bashkia pr ndrtim lulishte. Nj tjetr rast sht ai i Aleksander Kapos i cili i ka krkuar gjykats q t shfuqizoj nj leje ndrtimi t dhn prej Edi Rams mbi pronn e tij. N objektin e padis s tij Kapo, i ka krkuar gjykats zbatimin e ligjshmris e konkretisht t vendimit nr. 617 dhe lejes s ndrtimit me nr. 554/1. Nj tjetr padi sht ajo e qytetarit Arben Kurti, i cili ka paditur kryetarin e bashkis, Edi Rama dhe ortakun e tij Alban Xhillarin, pasi n bashkpunim kta kan grabitur pronn e Kurtit dhe aty po ndrtojn nj pallat shumkatsh. N padin e tij Kurti ka krkuar detyrimin e t paditurit t pushoj cenimin e prons dhe t mos e prsris n t ardhmen. Anulimin e aktit administrativ vendim nr. 2798 date 24.11.2006 i KRRT Bashkia Tiran pr leje ndrtimit n rrugn “H.Dalliu” si akt absolutisht i pavlefshme. Sigurimin e padis pezullimin e punimeve deri n prfundimin e gjykimit pr shkak se na shkakton nj dem t rnd dhe t pazvendsueshm. Isa Ahmeti sht nj tjetr qytetar i cili i sht drejtuar gjykats q t zgjidh problemin q i ka lindur me hajdutt e pronave. Ahmeti ka paditur Bashkin e Tirans pasi n tokn e tij sht duke u ndrtuar nj pallat shumkatsh i cili justifikohet me nj leje ndrtimi t lshuar nga Edi Rama. Isa Ahmeti i ka krkuar gjykats, shfuqizimin e aktit administrativ nr. 839 date 12.03.2008 Inspektoratit Ndrtimor dhe Urbanistik, Bashkia Tirane. Pezullimin e zbatimit te aktit administrativ.

 7. #7
  Nuk ka rendesi se kush vjen ne qeveri, ne drejt fundit po shkojme!
  If you corner me, you are going to hear some unwelcome truths

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Agjensia e Lajmeve "SOT"


  Prokuroria mbyll shtjet e Edi Rams, dhjetra kallzime penale pr kryebashkiakun “humbin” n organin e akuzs

  Megjithse gazeta Sot ka koh q publikon fakte t pamohueshme pr gropn e zez t korrupsionit n bashkin e Tirans q drejtohet nga Edi Rama, prokuroria e Shqipris vazhdon t qndroj indiferente pr faktet dhe akuzat q rndojn mbi kt institucion. Tashm prokuroria e Shqipris sht shndrruar n nj mekanizm q mbulon aferat e pista t Edi Rams. Megjithse n prokurorin e Tirans ndodhen dosjet e paraqitura nga KLSH nga qytetar t ndryshm, kto dosje prve pluhurit q i ka zn, kan filluar t mykin edhe kartat e kallzimeve. Institucioni i KLSH ka br disa kallzime penale n prokurori pr drejtorin e Urbanistiks t Tirans Dritan Agollin dhe dy punonjs t tjer, por uditrisht kjo dosje gjendet e mbyllur.
  Kshtu kemi edhe kallzimin tjetr t br nga ky institucion pr grabitjen e toks te Parku Rinia t ciln kryebashkiaku Rama ja ka br peshqesh mikut t tij Besos s Tajvanit. N mnyr skandaloze kryebashkiaku ka shitur n mnyr abuzive nj tok q nuk sht pron e Bashkis s Tirans dhe ja ka kaluar n pronsi personit t siprprmendur. Gjithashtu prokuroria vazhdon t hesht para fakteve skandaloze t grabitjes s prons s Familjes Hoxha. Edi Rama n bashkpunim me zyrn e Regjistrimit t Pasurive Tiran, ka falsifikuar dokumentacionin e prons s Fatime Hoxhs, pr t’ja kaluar n shfrytzim pronarit t Tajvani, edhe ktu prokuroria e Tirans hesht. Pr t vazhduar m tej skandalin me pronat e familjes Lonari, prona t cilat jan tjetrsuar nga Edi Rama n bashkpunim me ndrtuesin Alban Xhillari. Ky i fundit ka falsifikuar pronat e Lonarve pr t ndrtuar pallatin pran fakultetit Juridik, pallat q i ka hapur probleme edhe ndrtess s Juridikut. Gjat punimeve pr ndrtimin e ktij pallati ka qen vet Edi Rama q ka ushtruar dhun mbi familjen Lonari t cilt nuk lejonin ndrtimin mbi pronn e tyre. Kryebashkiaku i Tirans, duke qen i lidhur ngusht me Alban Xhillarin ka ndrhyr me policin Bashkiake dhe ka rrahur grat e ksaj familje. Kryebashkiaku i Tirans ka mbi 400 konflikte me pronart e trojeve n Tiran, troje t cilat ai ju a grabit n mnyr t pamshirshme. Ndrsa prsa i prket shkeljeve t ligjit t Edi Rams jan qindra.
  N mnyrn m skandaloze Edi Rama ka dhunuar objektet sociali-kulturore n Tiran duke shkelur nenin 62 t ligjit 8405 t urbanistiks i cili ndalon n mnyr kategorike ndrtimin mbi kto objekte. Kshtu, kazma e Edi Rams prishi kinema Republikn, 17 Nntorin, Partizanin, Ali Demin, si dhe shum shkolla. Jan 11 kallzime penale t bra nga policia e ndrtimit n tetor t vitit 2005 n drejtim t kryebashkiakut Edi Rama. sipas njoftimit t br nga Drejtoria e Prgjithshme e Policis Ndrtimore e asaj kohe, kjo drejtori dorzoi n Prokurori 11 kallzime penale kundr kryetarit t KRRT-s, Edi Rama dhe sekretarve t KRRT-s n vite pr veprn penale “Shprdorim detyre n bashkpunim”. Sipas ksaj drejtorie, kallzimet jan br pr nj sr lejesh ndrtimi, si leja e dhn pr ndrtimi objekt 3.8.11 dhe 12 kat, ndrtuar n territorin e ish-kinema “17Nntori”. Po kshtu, pr nj objekt 2 e 3-katsh, pik karburanti, ngritur nga ana veriore e “Rrugs s Kavajs”, q, sipas Ndrtimores, sht territor publik dhe bie ndesh me ligjin “Pr urbanistikn”.
  Po kundr ktij ligji dhe n territor publik, sipas deklarats, sht edhe nj godin banimi 9-katshe n “Rrugn e Durrsit”. Nj tjetr kallzim penal shkon pr kreun e bashkis dhe sekretarin e KRRT-s, pr nj leje pr godin banimi 13 kat dhn n rrugn “Urani Pano”, q, sipas Ndrtimores, ka tjetrsuar rrugn publike n truall ndrtimi. Pas ksaj, vjen nj tjetr ndrtes 6-katshe n “Rrugn e Dibrs”, n territorin e ish-Policis. “Kallzim penal edhe pr dhnien e lejes s ndrtimit pr nj objekt n territorin e ish-kinema “Republika” n kundrshtim me nenin 62 pr urbanistikn”. Kto denoncime pr kryebashkiakun Rama kan tre vjet q flen n prokurori dhe nuk ka asnj mas t marr ndaj tij. N dhjetor t vitit 2007 kryebashkiaku Rama ka pajisur me leje ndrtimi familjen e kryeministrit Berisha, duke i dhn nj leje ndrtimi mbi ambientet e Klubit Sportiv Partizani. Institucioni i Prokuroris megjithse ka par dhjetra fakte t tilla dhe disponon dosjet e abuzimeve skandaloze t Edi Rams me pronat e qytetarve dhe parat e taksapaguesve vazhdon t qndroj indiferent. Institucioni i Prokuroris vazhdon t ngelet indiferent prball babzis s Edi Rams dhe mafies s ndrtimit q sht mbledhur rreth tij. Indiferenca e Prokuroris dhe partneriteti i ktij institucioni me kryebashkiakun Rama e komprometon rnd pavarsin e ktij institucioni.
  Serin e dhjetra dosjeve korruptive t Edi Rams nuk mundet ta mbuloj asnj prokuror pavarsisht pazareve ekonomike apo politike q ka br me grabitsin e pronave t familjes Lonari, Hoxha, apo shkatrruesit t pronave publike social kulturore t qytetit t Tirans. Prokuroria duhet t tregoj para qytetarve t tirans se nuk sht institucion i politizuar. Ashtu si mori dosjen e Fazlli nga nj denoncim i nj gazete, kjo prokurori mund t merrte edhe rastin Rama nga denoncimet e gazets SOT. T gjitha faktet e servirura n fakt jan n sirtart e prokuroris, por sht kjo e fundit q i ka zhytur shum thell duke i kryer hetimet sipas preferencave politike. shtja Rama sht nj nga rastet m t jashtzakonshme t abuzivizmit, por prokuroria e Shqipris sht shndrruar n mekanizm q mbyll dosje dhe nuk hap.

  ************************************************** ***********************
  Fatime Lonari : Edi Rama dhe Alban Xhillari, ortak n pallatin mbi tokn time
  Nj pallat i ngritur mbi tokn e tjetrit, i ligjruar me leje ndrtimi nga Rama. N themelet e pallatit q vazhdon t ngrihet n truallin e familjes Lonari qndron nj falsifikim, q krkohet t fshihet me forc nga Kryetari i bashkis, me krcnime dhe me gjyqe q vazhdojn me dhjetra seanca. Fatime Lonari shpjegon pr gazetn "Sot" historin e grabitjes s 590 metr tok nga Kryetari i Bashkis n bashkpunim me ndrtuesin Xhillarin. "Alban Xhillari sht ortak i Edi Rams dhe vepron n emr t kryetarit t Bashkis s Tirans"-deklaron zonja Lonari. Fillimisht,- shpjegon zonja Lunari,-Alban Xhillarit i sht shitur nga Bashkia objekti shtetror dy katesh dhe n siprfaqen e saj sht futur qllimisht nj pjes e truallit ton". Mbi kt siprfaqe t shtuar sht dhn leja e ndrtimit, s cils i kan paraprir sulmet fizike t Ed Rams pr t friksuar familjen Lunari.
  Historia e ndrhyrjeve t Rams n pronn e Lunarit
  “Edi Rama na dhunoi t gjith si familje fizikisht dhe na grabiti tokn me t gjitha format e mundshme. Pasi na prishi murin rrethues pr her t par, mur t cilin e kishim me t gjitha lejet, pas tre muajsh prsrit srish t njjtn histori, por ksaj here me njerzit e drguar prej tij. Q n fillim, kur ka par hapsirn q n kishim n at zon aq t preferuar nga ndrtuesit, Rama drgonte njerzit e tij her pas here q t na bnin presion dhe t na mbushnin mendjen q ta lshonim tokn pasi nuk prballeshim dot me at. N vitin 2004 vetm pas tre muajsh kur ndodhi incidenti i par Edi Rama drgon srish fadromat q t na prishnin srish murin pasi aty kishte dhn nj leje ndrtimi pr nj pallat i cili kishte filluar t reklamohej n media q para se t fillonin punimet”- ka pohuar Fatime Lonari. Kundrshtuam srish q mos t na merrnin tokn, por njerzit q ai kishte drguar na bn t qart se “ ne jemi paguar q mos t’ju lm q t na pengoni ndaj m mir ikni”. Kjo histori u prsrit vetm pak dit pasi Gjykata e Tirans na kishte dhn t drejt pr prishjen e murit nga ana e bashkis, si dmshprblim Rama na ka dhn afro 2 milion lek t reja. Por ende pa e ndrtuar murin ksaj radhe ndrhyrja erdhi m e fuqishme dhe duke mos dal Rama vet n sken. “Duke na mposhtur srish me an t dhuns, firma e ndrtimit filloj punimet pr ngritjen e pallatit. Ankimuam srish nj tjetr padi n Gjykatn e Tirans, ksaj radhe padin e kemi br pr firmn e ndrtimit q na rezulton q kishte mbshtetje t fort nga vet Edi Rama”, pohon Lonari.


  ************************************************** ******************
  N 127 procese gjyqsore pronart akuzojn Kryetarin e Bashkis se po u merr me forc trojet pr t ndrtuar pallate me miqt e tij
  Qytetart n gjykat: “Na mbroni nga Edi Rama, po na grabit tokn”

  Bashkia e Tirans me firmn dhe vuln e kryetarit t saj Edi Rama ka lshuar me qindra leje ndrtimi mbi pronat q u ka grabitur qytetarve. Shum pronar tokash vazhdojn t enden n dyert e gjykats pr t krkuar pronat q u jan grabitur pa t drejt nga kryetari i bashkis Edi Rama dhe bashkpuntort e tij. Shum qytetar kan br krkesn e tyre dhe kan theksuar se u sht grabitur toka nga Bashkia e Tirans. Bashkia e Tirans vetm pr vitin 2008 ka qen e detyruar q t dal prpara gjykatsve 127 her. Kjo pr shkak t abuzimeve q kjo bashki ka br n dhnien e lejeve t ndrtimit dhe marrjes s tokave pa t drejt nga pronart e ligjshm. Qytetar t ndryshm njkohsisht pronarw tokash n kryeqytet jan detyruar q ti drejtohen gjykats pr t zgjidhur problemet e tyre me bashkin pasi drejtprdrejt me kt institucion pronart nuk kan gjetur asnjher zgjidhje por prkundrazi jan dhunuar edhe fizikisht pr shkak t mbrojtjes s prons s tyre. Nj pjes e madhe e krkesave t qytetarve jan ende n gjykim.
  Rastet
  N datn 18 nntor, Anton Guralumi , Bujar Asllani , Lefter Xhanari , Qemal Xhanari, i jan drejtuar gjykats pr ti krkuar Shfuqizimi tersisht te vendimit nr. 197 date 05.07.2004 "Pr lejen e ndrtimit te KRRTRR Tirane”. Kjo sht nj ndr padit e fundit q jan br n ngarkim t Bashkis s Tirans. Aferdita Fagu , Agim Fagu , Arben Fagu , Bajram Vathi , Hajdije Fagu, kan paditur Bashkin e Tirans pr arsye se ka dhn nj leje ndrtimi mbi pronn e tyre. Familja Fagu sht pronare e nj banese n rrugn “Sul Bega” e cila sht tjetrsuar dhe i ka kaluar n emr t disa pronarve t tjer q nuk kan pasur lidhje fare me banesn dhe m pas jan rregulluar t gjitha dokumentet q n kt pron t aprovohej nj leje ndrtimi. Familja Fagu i jan drejtuar Gjykats dhe i krkojn “Detyrimin e t paditurit Sulejman Husha dhe Nazmi Haka q t njoh pronar paditsit trashgimtart e Mahmude dhe Besim Fagut mbi nj shtpi me siprfaqe 6m e gjat e 4 m e gjer oborr e nj rrip dhe bahe me sip. trualli prej 445 m2 e ndodhur n rrugn “Sul Bega” dhe t liroj dhe dorzoj ktyre kt pron. Regjistrimin n ZRPP t truallit me sip. 445 m2 n emr t paditsve me kufijt aktuale sipas vendimit te KKKP nr. 206 dat 29.05.2000 duke fshir nga regjistri emrin e t paditurit Sulejman Husha , Shkelqim Husha dhe Nazmi Haka. Anulimin e lejes s ndrtimit nr. 19 date 26.07.2002 te KRRT Tiran. Marrjen e mass s prkohshme duke detyruar paln e paditur shoqria Kola sh.p.k dhe Sulejman Husha te ndrpres ndrtimet n bahen objekt gjykimi”.
  Elisabeta Kazazi ka br nj kallzim penal ndaj Bashkis s Tirans dhe Zyrs s Regjistrimit t Pasurive t Paluajtshme pasi sipas saj i sht grabitur prona. N krkesn e saj, Kazazi ka theksuar se krkon nga gjykata “Anulimin e vendimit administrativ me nr. 27 E/1 prot date 14.12.2005 te ZQRPP. Saktsimin e siprfaqes se prons pasuri e paluajtshme me nr. 183 regjistri hipotekor date 30.06.1976. Regjistrimin e saj prane ZRPP Tirane”. Isuf Mema sht nj tjetr shtetas t cilit i sht prishur prona e tij pr ndrtimin e pallatit t firmosur dhe vulosur nga Edi Rama. Mema ka paditur Bashkin Tiran dhe Shoqria ''Delta 1''sh.p.k. N krkesn e tij Mema i krkon gjykats “Sigurimin e padis (Pezullimin e aktit administrativ (lejes Ndrtimit). Anulimin e aktit administrativ, lejes shesh ndrtimit nr. 120 date 13.04.2004, lejes ndrtimit 329 date 05.07.2004. Kallzimin e nj punimi te ri dhe nj dmi te mundshm. Pushimin e cenimit te pronsis. Detyrimin e te paditurve te me njohim pronar te nj depo dhe dyqani te ndrtuar n banesn time”.


  ************************************************** **********************************


  Skandal me trojet e Parkut Rinia. Mbivendoset n Hipotek nga Bashkia e Tirans trualli i familjes Hoxha. Kryebashkiaku prfitoi 3 miliard lek

  Denoncimi i Fatimes: Ma grabitn pronn Rama dhe Besua i "Taivanit"


  Edi Rama gjat funksionit t tij t ushtruar, si kryetar i Bashkis s Tirans ka realizuar mjaft afera n kurriz t pronarve t trojeve. E dmtuar nga kto pazare, znj. Fatime Hoxha, denoncon me prova Kryetarin e Bashkis s Tirans pr falsifikim dhe vjedhje t prons n bashkpunim me pronarin e kompleksit "Tajvan". "Rama dhe Besnik Sula i Taivanit po fitojn miliona euro n muaj me pronn time, ndrsa familja ime vuan n varfri"-tregon Fatime Hoxha. Gjendja e rnduar ekonomike e ka detyruar kt zonj ti bj ball vet t gjithave prapjeve npr instancat prgjegjse, ku sht ankuar pr vjedhjen e truallit prej 1700 metr katror n pjesn jugore t "Taivanit".“Jam n gjendje t vshtir ekonomike, jetoj n shtpi me qera, kam madje dhe nj kredi pr t paguar. Shteti nuk i merr parasysh vuajtjet dhe hallet tona. Kush sht Besnik Sula q Edi Rama i shet 1310 metra katror t prons son, t kujt ishin kto metra katror q i shiti 3 miliard lek”- sht shprehur e revoltuar znj. Fatime Hoxha.
  Familiart ndihen fajtor pr vdekjen e babait t tyre, Sejfulla Hoxhs, pasi ky i fundit prpiqej q fmijve t tyre t'u linte pasurin e trashguar. “N vitin 2006 babai im ka gjetur vdekjen n dern e hipoteks, n momentin q i kan dhn lajmin se kjo pron nuk ju takon juve, ua ka marr bashkia. Gjakun e prindrve t mi nuk e fal. Dua t zbatoj deri n fund ligjin, nuk mund t lejoj afera mbi kurrizin tim"-thot Fatimja.
  Mbivendosja e prons n Hipotek
  Bashkia ka drguar nj shkres ku ka prfshir si t sajn tokn e familjes Hoxha, e regjistruar n emr t ksaj familje koh m par. Ky sht mekanizmi i realizuar nprmjet falsifikimeve dhe shkresave q shkelin ligjin, me ann e t t cilit sht prfituar 1700 metr katror truall nga Rama dhe Besnik Sula. Rama bashk me punonjsit e institucioneve t ministris n bashkpunim me institucionet e hipoteks, drejtorin juridik, e ka bashkuar kt pron me tokn e pronarve t tjer dhe qllimisht nuk e ka prdorur n asnj moment emrin e familjes Hoxha. "T gjitha dokumentet q na ka dhn bashkia dhe hipoteka tregojn se kan bashkpunuar t dyja palt. T gjitha dokumentet tona flasin mbi pronn q ekziston n emrin e babait tim Sejfulla Hoxha. Edi Rama duhet t na jap shum para q t na kompensoj ne pronn. Edi Rama do q t'i gllabroj t gjitha bashk me Kryeministrin dhe punonjsit e hipoteks"-deklaron Fatime Hoxha.  ************************************************** ********************************
  Edi Rama afer miliardash me truallin q i shiti Taivanit, kryebashkiaku grabit 3 miliard lek

  Kryebashkiaku i Tirans shet pronat e shtetit pa pasur pronsi mbi to. N shkresn nr. 3918/2, dat 09.03.2005, ZVRPP e Tirans i sht drejtuar Bashkis s Tirans pr rikonfirmimin, se pasuria me nr. 7/307, me siprfaqe 1310m2 figuron “shtet”. Ktu nis odisea e pronave t shtetit shqiptar q shiten dhe blihet sipas dshirave t kryebashkiaku Rama. Ashtu si magjistari Nadir q hidhej nga 15 katshi, edhe Edi Rama na bn nj numr prestigjatori duke lshuar nj autorizim vartsve t tij pr t shitur pasurin e siprprmendur. Kryebashkiaku Edi Rama, lshon autorizimin nr. 1887, dat m 07.03.2005 , me t ciln autorizon Svjetllana Jakupi , me detyr prgjegjs i Sektorit t Legalizimeve n Drejtorin e Legalizimeve pran Bashkis s Tirans , pr t prfaqsuar institucionin n lidhjen e kontrats s shitblerjes truallit me siprfaqe 1310 m2 “truall” , e ndodhur n rr.”Dshmort e 4 Shkurtit”, zona kadastrave 8380, me nr. pasurie 7/307.
  M dat 10.03.2005, pran noterit publik Boris M. Sknderi , me seli rr. “Reshit ollaku”, pall. I Shallvareve nr. 4, Tiran sht paraqitur pala shitse Bashkia e Tirans , me prfaqsues Svjetllana Jakupi dhe pala blerse shoqria “Tajvan” , sh.p.k , e prfaqsuar ligjrisht nga administratori , Avni Braaj, t cilt nnshkruan kontratn e shitjes pr siprfaqen 1310m2 “truall”, e ndodhur ne rr.”Dshmort e 4 Shkurtit” zona kadastrale 8380 me nr. pasurie7/307.
  Baza ligjore ku e mbshtet shitjen e prons “shtetrore” , noteri publik Boris M. Sknderi sht neni 83, neni 705 e vijues t Kodit Civil , neni 11 i ligjit nr.7843, dat 13.07.1994 “Pr regjistrimin e pasurive t paluajtshme”, neni 2, pika 11 e ligjit nr. 9209 , dat 23.03.2004 “Pr legalizimin e shtesave n ndrtime “, neni 32, germa “e” e ligjit nr 8562, dat 31.07.2000 “Pr organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore” dhe vendimi Kshillit Bashkiak t Tirans nr.2, dat 17.02.2005 “Mbi shitblerjen pr efekt legalizimi t truallit shtetror t zn me ndrtim shtes tej lejes s miratuar me vendimin nr.48, dat 21.07.2001 t KRRT-s s Bashkis s Tirans . Po ti referohemi bazs ligjore t kontrats ku mbshtet shitja e prons “Shtetrore” do t shikojm se pika 11, e ligjit nr.9209, dat 23.03.2004 “Pr legalizimin e shtesave n ndrtime “ , n mnyr t “heshtur” sht shfuqizuar me hyrjen n fuqi e nenit 28, t ligjit nr.9235, dat 29.07.2004 “Pr kthimin dhe kompensimin e prons”, ku citohet se: “Pr tokat q jan n pronsi t shttit organet kompetente t administrats publike ndalohet t lidhen kontrata posedimi a pronsie me t tret deri n prfundim t procesit t kthimit dhe kompensimit t pronave” , ka do t thot se Bashkia e Tirans nuk ka pasur dhe nuk ka t drejt t shes pronn publike, pr deri sa nuk ka prfunduar procesi i kthimit dhe i kompensimit t pronave pr ish-pronart. Gjithsesi, kjo kontrat shitje dat 10.03.2005, e prgatitur dhe e nnshkruar nga noteri publik Boris M. Sknderi sht e pavlefshme , pr faktin se: N nenin 3 t kontrats , n “Prshkrimin e prons” citohet se: “Pala shitse sht pronare e nj trualli me siprfaqe 1310 m2” dhe nuk prshkruhet se n far numri hipoteke sht regjistruar prona e shitsit “Bashkia e Tirans”.
  N nenin 4 t kontrats “Gjendja e prons” citohet se: “Prona sht e lir nga do barr dhe hipotek dhe sht e regjistruar ekskluzivisht n emr t shitsit”,sipas shkress s zyrs s Regjistrimit t Pasurive t Paluajtshme, Tiran , nr.3918/1, dat 06.12.2004. Po t’i referohesh ksaj shkrese te ZVRPP, Tiran thuhet se: ”Pasuria me nr.7/187, me siprfaqe 1310 m2 figuron shtet”, far dot thot se kjo pasuri me siprfaqe 1310m2 nuk sht e regjistruar m par n regjistrat e hipoteks n emr t shitsit (Bashkia e Tirans), n zbatim t nenit 37 e 38, t ligjit nr.7843, dat 13.07.1994 “Pr regjistrimin e pasurive t paluajtshme”.
  Ndrsa n nenin 8.2 t kontrats “t ndryshme’ citohet se: “Me nnshkrimin e kontrats, pala shitse, n rastin konkret Bashkia e Tirans, me prfaqsues Svjetllana Jakupi, zhvishet plotsisht nga pronsia mbi truallin e treguar n nenin 1, trualli me siprfaqe 1310 m2 e regjistruar n ZVRPP, Tiran zona kadastrave nr 8310, pasuria 7/187, me adres rr. “Dshmort e 4 shkurtit”.
  Ky nen (8.2) i kontrats sht n kundrshtim me nenin 1 i po ksaj kontrate, pr faktin se Bashkia e Tirans nuk ka qen pronare e ksaj pasurie, aq m tepr kur kjo pron figuron e regjistruar n librat e kadastrs “shtet”. Ky akt shitje sht nj nga rastet m skandaloze q mund t ekzistoj n rruzullin toksor, pr arsye se institucioni bashki shet nj pron q nuk e disponon dhe m pas zhvishet nga e drejta e ksaj pronsie. Korrupsioni bashkiak i Edi Rams zhvesh shtetin nga pronsia reale e tij, dhe shndrron kryebashkiakun e Tirans n rolin e mashtruesit t famshm q shiti Sahatin e Tirans.
  N baz t nenit 6, ligjit nr.8743, dat 22.02.2001 “Pr pronat e paluajtshme t Shtetit”, Bashka e Tirans nuk ka t drejt t shes nj pron publike, q nuk e ka regjistruar n regjistrat e ZVRPP, ( n prputhje me ligjin nr.7843, dat 13.07.1994 “Pr regjistrimin e pasurive t paluajtshme”).
  do veprim n regjistr , q ka si efekt ndryshimin e gjendjes juridike t nj pasurie t paluajtshme , bhet kur akti ose vendimi gjyqsor q e konstaton at, sht regjistruar m par n regjistrin e pasurive t paluajtshme.
  Regjistrimi i fitimit apo i kalimit t s drejts s pronsis pr pasurit e paluajtshme, t njohura ose t fituara me an t ligjit, vendimit gjyqsor, apo aktit administrativ bhet nga ZRPP, n zbatim t nenit 38, t ligjit nr.7843, dat 13.07.1994 “Pr regjistrimin e pasurive t paluajshtme”, pas verifikimit t plot t elementve t forms dhe prmbajtjes s aktit prkats , q njeh ose prmban fitimin e s drejts s pronsis , pr efekt t plotsimit t kushte vet regjistrimit , t prcaktuara n nenin 193 t Kodit Civil.
  N kto kushte, jemi para nj fakti se akti noterial pr tjetrsimin e pronsis mbi nj send t paluajtshm, ose t nj t drejte reale mbi to, kryet nga noteri, pasi t ket verifikuar pronsin e pals mbi sendin e paluajtshm, pran zyrave t regjistrimit t pasurive t paluajtshme, n se dokumenti i paraqitur prej palve jan autentike dhe n prputhje me regjistrimin n kt zyr (ZVRPP) dhe pasi bindet n saktsin e tyre ai (noteri) redakton aktin noterial. Ktu kemi t bjm edhe me nj gaf t noterit n fjal i cili pa par pronsin e asetit, prpilon aktin e shitjes.
  Pr rrjedhoj, redaktimi dhe nnshkrimi i kontrats s shitjes dat 10.03.2005, n baz t nenit 116, pika “c”, t ligjit nr.8485, dat 12.05.1999 “Pr kodin e procedurs administrative” sht nj akt absolutisht i pavlefshm, ku pavlefshmria sht krijuar nga shkelja e ligjit, nga mangsit n prmbajtjen e aktit , nga pamjaftueshmria e kompetencave t autoritetit t Bashkis s Tirans, nga mosrespektimi i forms s procedurs. Nj fakt tjetr q vrteton abuzivizmin e bashkis s Tirans sht edhe VKM nr 834 dat 13.12.2006, ku qeveria i ka kaluar Parkun Rinia, Bashkis s Tirans, si Pjes e Inventarit t Pronave t Paluajtshme Shtetrore. Ndrkoh q akti i shitjes s pasuris n fjal sht prpiluar n dat 10.03.2005. Pra si shikohet nga t gjitha faktet e msiprme, kemi t bjm me nj abuzim skandaloz t kryebashkiakut t Tirans. Edhe pse ligji e ndalon q t shes prona publike, ky njeri shet prona mbi t cilat nuk gzon asnj t drejt pronsie. Nprmjet prezantimit t ktij akti skandaloz t kryebashkiakut Rama, gazeta SOT krkon sensibilizimin e prokuroris pr masakrn q po i bhet pasurive shtetrore nga ky person. Nse prokuroria vazhdon t ngelet memece, ashtu si ka ngelur deri m tash, dyshime t forta bien edhe mbi kt institucion i cili mbron abuzivizmin skandaloz t kryebashkiakut Rama me heshtjen e saj.

 9. #9
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  pallavra, pallavra, pallavra ...


 10. #10
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Citim Postuar m par nga Duaje Siveten Lexo Postimin
  ki edvini eshte "trim" i mire me shoke shume, kurse salikja eshte "trim" i marre me pak shoki byroje ...

  shoket e shumte te "trimit" edvike jane xhuvel (tegel), argit & shkelzen, medi e rrul ...
  kY EDI ESHTE NJE KOPIL KOMUNISTI

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Maars
  Antarsuar
  31-03-2008
  Postime
  179
  nqs Shqiperia do te drejtohej prej njerez qe kane nje fije shume te vogel ndershmerie, atehere Rama do te ishte ne burg sot, por ja qe s'kemi fat s'e drejtohemi prej vrasesve hajduteve e hipokriteve shume here me te medhenj se Rama

Tema t Ngjashme

 1. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
 2. Kostoja e pushtetit pa pushtet !!!
  Nga Faik n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 11:25
 3. Rama, lider i mundshm kombtar
  Nga Humdinger n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 70
  Postimi i Fundit: 04-06-2007, 16:40
 4. PD, 1 vit n pushtet, 10.000 t larguar nga puna
  Nga ClaY_MorE n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 14-07-2006, 05:30
 5. Berisha: Vizita e par si kryeministr do jet n Greqi
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 02-08-2005, 14:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •