Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime

  Albanologu Eric Hamp: Shqipja sht pasardhse e ilirishtes

  Teza mbi ilirishten? Hamp na gzon  N ditn e par t konkursit pr veprn m t mir albanologjike u prezantua libri “Studime krahasuese pr shqipen” i profesorit t Universitetit t ikagos, Eric Pratt Hamp.

  Yllka Lezo

  Premte, 19 Dhjetor 2008 09:12:00


  Albanologu amerikan Eric Hamp prezanton “Studime krahasuese pr shqipen” n konkursin pr veprn m t mir albanologjike. Vepra mbron tezn se shqipja sht pasardhse e ilirishtes

  N ditn e par t konkursit pr veprn m t mir albanologjike u prezantua libri “Studime krahasuese pr shqipen” i profesorit t Universitetit t ikagos, Eric Pratt Hamp.

  Botimi i Akademis s Shkencave dhe t Arteve t Kosovs sht n kategorin e krkimeve gjuhsore ku jo gjithmon mund t pressh t papritura shkencore. Vepra n fjal, dhe sidomos referati gojor q mbajti Hamp, u vlersuan nn z dhe jo pa entusiazm dje n Hotel Tirana. Ai argumenton origjinn ilirishte t shqipes.

  Duke pasur parasysh prcaktimet jo t sakta qjan br mbi pozicionin e shqipes deri m sot ai krkoi q t njihen kto gabime. Ajo q i serviret lexuesit n kt botim sht nj studim i detajuar i gjuhs ton n rrafsh krahasimtar, q prfshin gramatikn, studimet dialektore, historike, marrdhniet e saj me gjuht fqinje, etj.

  Profesori 88-vjear i pranishm n paraqitjen e librit e konsideron gjuhsin si mbretreshn e shkencave humane.

  Eric Hamp ka nisur ta studioj shqipen q n vitet ’50 t shekullit t kaluar. Cilsohet si njohs i mir i t ashtuquajturave t folme skajore, si dialekti i arbreshve t Greqis dhe Italis, t zonave skajore gege n Maqedoni dhe Mal t Zi.

  Studimet i marrdhnive t gjuhs shqipe me gjuht e Ballkanit, dhe sidomos i raporteve me gjuhn rumune t cilat kan rndsi t posame n studimet e tij.

  Prof. Rexhep Ismajli, referuesi i veprs s Hamp-it n kt konkurs dhe prkthyes i nj pjese t “Studime krahasuese pr shqipen”, shprehet q albanologu amerikan sht n linjn e paraardhsve q mbshtesin tezn e shqipes prej ilirishtes. Pr rndsin q kan deklaratat e djeshme t Hamp-it, vazhdim i koncepteve q mbron n veprn e msiprme, gjuhtari shqiptar nga Kosova i jep n kt intervist notn maksimale.

  Ku bazohet Prof. Hamp-i pr t provuar se gjuha shqipe sht pasardhse e ilirishtes?

  Tezat e tij t botuara n shum periodik ndrkombtar pohojn se gjuha shqipe sht pasardhse e ilirishtes. Kjo e fundit sipas Prof. Hamp-it ka pasur nj lidhje t ngusht me gjuhn romake. Ju e dgjuat krahasimin e shembujve q ai solli pr fjal si thika n shqip dhe sika n latinisht, ngjashmrit n kuadr t grupit veri indoevropiane t gjuhve indoevropiane dhe n aspektin ballkanik.

  Pastaj n faza m t vona n lidhje me ilirishten dhe me bllokun e gjuhve t vjetra ilire ku hyn edhe mesapishtja. Ai prmend disa fjal pr shembull si sibina kur krahason sibina n latinishte me thupr t shqipes. Ka edhe ndonj fjal tjetr t ngjashme. Hamp sht nj etimolog i klasit t par n bot dhe natyrisht q kjo na gzon sepse shohim q etimologji t tilla q ndonjher mund t jen prmendur n albanologji sot marrin edhe vlersimin e tij.

  Ju i quajtt risi pr albanologjin deklaratat e tij t sotme?

  Pas vitit 1966 e m pas ai kishte nj dilem lidhur me ilirishten sepse n kto 40 vjet pr ilirishten ka pasur nj tendenc sipas t cils ilirishtja qenksh nj emrtim q nuk shpreh nj gjuh tamam. Natyrisht q profesor Hapm-i ka kontribute t jashtzakonshme n studimin e raporteve t shqipes me mesapishten dhe tani po e rikonfirmon gjith kt duke e lidhur me ilirishten. Nj vit m par, n nj artikull t tij ai u shpreh i sigurt se shqipja dhe mesapishtja jan t lidhura mes tyre.

  Ndryshimi sht se mesapishtja ka ardhur m hert n gadishullin e Ballkanit. Kjo do t thot se paraardhsja e shqipes sht ilirishtja, dhe sht ajo q i ka pasur lidhjet e drejtprdrejta me mesapishten. shtja sht pak komplekse por sht shum e rndsishme n zhvillimin e shkencave albanistike n raport me qndrimet q jan mbajtur disa her n diskutimet evropiane.

  A mund t merren si t vrteta shkencore fjalt e prof. Eric Hamp-it?

  Prof. Hamp nuk thot do gj, ai shpreh vetm ato pr t cilat sht i sigurt. sht e vrtet q etimologjin pr sibinat nuk e ka publikuar m par, por pr prejardhjen e gjuhs shqipe ka deklaruar dhe ka shkruar shum artikuj dhe studime.

  N nj t ardhme do t ket nj botim shkencor q do t prfshij kto teza?

  Ekzistojn mjaft botime n lidhje me kto teza. Edhe vet zoti Hamp kashum shkrime, disa prej tyre jan prkthyer n librin “Studime krahasuese pr shqipen”, ndrsa disa t tjer jan shprndar n revista shkencore shum t rralla dhe ky sht nj handikap pr albanologjin, dmth fakti q bibliotekat tona nuk kan mundsi q t’i sigurojn.

  Me cilt nga paraardhsit sht m afr me pikpamjet q shfaq?

  Ka shum. Ka nj histori q daton q n shekullin e 18, nga Johan Tunman dhe pastaj n botn e sotme pas abejit kemi Vaclav Cimochoski etj. T gjith ata q jan marr me albanologjin n nj far mnyre jan n kto rrjedha t t menduarit. Prof. Hamp-i ka kt avantazh q deprton shum m thell n interpretimet para indoevropiane dhe t gjitha kto lidhje i bn bashk

  Nesr sht votimi pr veprn m t mir albanologjike, ju far note simbolike do t’i jepnit veprs?

  M lartn.


  shekulli

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  bukur

  ore mire dakort na behet qefi qe shkrimtare te huaj shkruajne ne favorin ton se eshte e verteta vete po mua me vin keq qe nuk po del njeri te shkruaj e kam fjalen per te huajt qe te thon se miqdonia eshte shqiptare se rroma eshte e formuar nga shqiptaret se greqia e lasht fliste shqip dhe vetem shqip dhe se ne pasardhesit e njerezve me te lavdishem qe ka njohur bota e kemi si detyre te bejm luften ton mediale letrare qe te cojm nderin e te parve tan atje ku ju takon.do zoti nje dite bota e merr vesh te verteten se na kan vjedhur gjithcka dhe se bota ne lashtesi ka folur shqip ne te gjithe detin mesdhe nga basket e franca ballkani azia e vogel palestin e izrael egjipt etj .nuk do kete dite me te bukur per se sa dita qe bota ta pranoj kete qe thash me lart.dhe kjo dite nuk do vonoj do vin shume shpejt.

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga sulioti Lexo Postimin
  ... po mua me vin keq qe nuk po del njeri te shkruaj e kam fjalen per te huajt qe te thon se miqdonia eshte shqiptare se rroma eshte e formuar nga shqiptaret se greqia e lasht fliste shqip dhe vetem shqip ...
  Sepse ne shqiptaret nuk jemi ende gati qe te ndodhe kjo. Te garantoj qe po te ndodhe kjo ne ditet e sotme, me shum do te kesh kundershtar dhe armiq shqiptar se sa te huaj.

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  ska gje pak dhe te mire te luftojm ne te saktet per shqiperin

  Citim Postuar m par nga Zu_s Lexo Postimin
  Sepse ne shqiptaret nuk jemi ende gati qe te ndodhe kjo. Te garantoj qe po te ndodhe kjo ne ditet e sotme, me shum do te kesh kundershtar dhe armiq shqiptar se sa te huaj.
  po re vella ek te drejt armiqt i kan ngulur rrenjet thell ketu tek ne po ska gje se ka ca burra te mire akoma qe do luftojn per shqiperin .po e njejta gje ka qen o i nderuar zeus se te parin e fhatit asnje se do ne kemi patur armiq kemi dhe do zoti nuk do kemi ne te ardhemn;ne kemi qen te paret e fshatit ne mesdhe dhe mesdheu eshte pika kyce keshtu se pse kemi ardhur duke u zvogeluar apo asimiluar ka qen se kemi patur luft me te gjithe orr vlla po mire thuaj qe kemi ngelur dhe kaq sa jemi sote qe te rifitojm te pakten nderin per te paret tane se po te kishte qen ndonje rrace tjeter asgje sdo kishte ngelur;

Tema t Ngjashme

 1. Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe
  Nga bela70 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 648
  Postimi i Fundit: 15-05-2016, 10:50
 2. Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
 3. E.abej: Ilirishtja dhe Shqipja
  Nga BARAT n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 18:00
 4. Fjalori latin-shqip i Frank Bardhit
  Nga King_Gentius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-01-2006, 22:46
 5. Pastrtia e Gjuhs Shqipe
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •