Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    DIDO_RDH
    Anėtarėsuar
    07-03-2004
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    70

    Si te ruhemi nga dentistet e pa afte.

    Tema me interesante... per mendimin tim.
    Njerezit tentojne te jene injorante ne lidhje me gojen ( sidomos ne shqiperi)
    Injorant ne kuptimin e mire te fjales. Dhe jo per faj te tyre pasi ne shqiperi nuk egziston nje organizate shteterore qe meret me edukimin oral.
    Per me shume do tu flas here tjeter...
    Pyetjet jane te mirpritura....si gjithmon..
    DentalCategories

  2. #2
    DIDO_RDH
    Anėtarėsuar
    07-03-2004
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    70
    Keto jane pikat me kryesore qe duhet te keni parasysh kur te zgjidhni dentistin e familjes.

    1- sigurohuni qe dentisti ka desinfektuar: poltronin para se te uleni ju, ose te kete vene barriera mbrojtese ne pjese te poltronit ku kapen me shpesh si pershembull butonat e aktivizimit te poltronit.
    2- sigurohuni qe sistemi i thithjes eshte disinfektuar, dhe tubi plastik qe perdoret per te thithur peshtymen gjate punes se dentistit eshte e re dhe nderohet ne syrin tuaj
    3- Gjithashtu mjeti qe perdor per te thare gojen apo per te shpelare gojen me uje ka nje pjese nga ku del edhe ajri edhe uji, kjo mund te sterilizohet nqs eshte metalike ose te nderohet me nje te re nqs eshte plastike. SIGUROHUNI QE TE DYJA JANE TE NDERUARA pasi shumica e dentistave ne shqiperi nuk e dine as vete se pse duhet te nderohen.
    4- kerkojini syze per veten tuaj kur uleni ne poltron si parandalim ndaj cdo aksidenti( dentisti punon me mjete te mprehta dhe ne rast se i shpeton nje instrument nga dora ose pakujdesi mun tju bie ne sy. rastet jane te shumta)
    5- mjetet qe punon duhe te jene ne nje kasete te mbeshtjelle me nje leter blu qe parandalon kontaminimin me cdo lloj mikrobi qe mund te ndodhen ne ajer, ne momentin qe dalin nga makina e sterilizimit nqs nuk jane te izoluara instrumentat me kete lloj letre atere konsiderohen te komntaminuara dhe jo sterile.
    6- nqs shkoni per te bere pastrim dentisti dhe ai perdor mjete rrotulluese me shpejtesi te vogel apo te madhe ( pershembull i njejti aparat qe perdoret per te pastruar kavitetin para mbushjes) cohuni dhe futjani vrapit pasi ne vend te permirsoni gojen duke e pastruar do demtoni zmaltin .

    Pyetjet jane gjithmon te mirpritura
    DentalCategories

  3. #3
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    ore me u rujt nga dentistat ne shqiperi esht mos te shkosh fare ke ato se nuk din nuk marin dhe fort mire vesh nga puna qe bejn, cfare nukj kam ndigju nga shqiptaret qe i kan ber ne shqiperi vujn deri sonte dhe kur shkojn ne ver prap atje shkojn se kan akoma probleme dhe mbas 1 viti pupupupupupupupu larg doktorave shqiptar!!!!!!!!!!!!!!
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  4. #4
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    TrIBal, ju pershendes per iniciativen qe keni marre per nje sensibilizim te opinionit publik shqiptar te Shqiperise, Kosoves, Maqedonise. (them keshtu sepse ne vendet e tjera europiane nuk vuan njeri per keto masa.)

  5. #5
    p.n.a.p.m.q.g.q.n.t.v.
    Anėtarėsuar
    03-06-2005
    Vendndodhja
    Berat-Tirane-Milano
    Postime
    179
    TrIBaL flm per temen. Une desha te thoshe se nqs e pyet dentistin se a jane te sterilizuar mjetet ai te shikon me sy shtrember dhe ne vend te mbushesit te mire te jep mbushes kinez.

    Une nje pyetje kam: Eshte me mire te shkojme ne klinika te specializuara ku punojne dentist me moshe me te re, apo ne zyrat ku punon vetem nje dentist ?

    Problemin e kam tek pastertia, tek sterilizimi i mjeteve.

    Ju lutem ku ka klinika te mira ne Qytetin e Tiranes.
    Nėse thonė se lufta dėmton paqen unė "m.g.q.n.t.v." po ju them lufta pėr liri ėshtė paqia vetė!

  6. #6
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    (them keshtu sepse ne vendet e tjera europiane nuk vuan njeri per keto masa.)
    Provo te besh nje mbushje njeher jashte, te shkon sa e gjith goja ne Shqiperi. Prandaj keto tre vende vuajne nga keto sindroma, sepse nuk ka nivel jetese, dhe pagesa per te shperblyer nje pune te mire qe ben doktori.

    Ju lutem ku ka klinika te mira ne Qytetin e Tiranes.
    U.F.O dhe Medical Center qe eshte prane Autostrades Tirane - Durres. Vetem mendohu mire perpara se te hysh, pasi i kan cmimet e shtrenjta. Po ama nuk vuan per cilesi, nga te gjith qe kam degjuar kane qene teper te kenaqur. Kam dhe nje eksperienc vetiake, qe kam bere nje dhemb, dhe deri tani nuk kam pasur asnje problem perkundrazi jam ndjere teper rehat.

  7. #7
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Hej, reklamat me mesazhe private sepse me duket se nuk lejohet.

  8. #8
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    Hej, reklamat me mesazhe private sepse me duket se nuk lejohet.
    E kam lexuar disa here rregulloren. Nese duket si reklam, ateher moderatori perkates merr masa duke e edituar mesazhin tim. Nuk nxora asnje link, apo faqe ku te adresohet personi ne fjale, po pervec nje sugjerim sic e kerkoj dhe une ja dhash. Besoje se u kuptuam...

  9. #9
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Hej, shok, nuk e kisha me te keq thjeshte thashe tjua kujtoja. Pergjigjes i dhate nje tonalitet kunderveprimi pas fyerjes. Kujdes, nuk te fyeva!

  10. #10
    DIDO_RDH
    Anėtarėsuar
    07-03-2004
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    70

    Varet cdo gje nga ty.

    Citim Postuar mė parė nga m.g.q.n.t.v. Lexo Postimin
    TrIBaL flm per temen. Une desha te thoshe se nqs e pyet dentistin se a jane te sterilizuar mjetet ai te shikon me sy shtrember dhe ne vend te mbushesit te mire te jep mbushes kinez.

    Une nje pyetje kam: Eshte me mire te shkojme ne klinika te specializuara ku punojne dentist me moshe me te re, apo ne zyrat ku punon vetem nje dentist ?

    Problemin e kam tek pastertia, tek sterilizimi i mjeteve.

    Ju lutem ku ka klinika te mira ne Qytetin e Tiranes.
    Nqs e do veten dhe shendetin tend atere ska pse te te duket sikur e bezdis dentistin nqs tregon qe je i kujdesshem per veten tende.
    Thjesht thuaji une jam pak merakli per sterilizimin , te lutem ka mundesi ti shikoj te gjitha te behen ne syrin tim?
    nje njeriu im e mori hepatitin B dhe vdiq nga dentisti ,

    Dentistat jane shume koprac. Ne cdo vend jo vetem ne shqiperi. Por ne shqiperi harrin kulmin. Atje sakrifikojne edhe qindarken ne kurriz te pacientit duke mos nderuar as nje tub plastik qe terheq peshtyme e gjak nga pacienti te pacienti.
    nuk eshte vetem agja e shiringes per anestezi qe mund te transmetoj semundje.
    DentalCategories

  11. #11
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Stomatologjia eshte nje dege plot risqe dhe nder te paret faktore per perhapje patogjenesh nepermjet gjakut. Shyqyr qe ne kirurgji cdo gje eshte e mirekontrolluar dhe jo cdo njeri ka mundesi te behet kirurg. Risqet e kontaminimeve ketu jane zero.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anėtarėsuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Citim Postuar mė parė nga Tr|BaL Lexo Postimin
    Tema me interesante... per mendimin tim.
    Njerezit tentojne te jene injorante ne lidhje me gojen ( sidomos ne shqiperi)
    Injorant ne kuptimin e mire te fjales. Dhe jo per faj te tyre pasi ne shqiperi nuk egziston nje organizate shteterore qe meret me edukimin oral.
    Per me shume do tu flas here tjeter...
    Pyetjet jane te mirpritura....si gjithmon..
    Ne kosove do shkoja tek dentisti vetem nese e njofe mire , se per ndryshe n'cuk.

  13. #13
    p.n.a.p.m.q.g.q.n.t.v.
    Anėtarėsuar
    03-06-2005
    Vendndodhja
    Berat-Tirane-Milano
    Postime
    179
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    Hej, reklamat me mesazhe private sepse me duket se nuk lejohet.
    Mbase po nderhyj kot, por dua te te pyes: kete pyetje mund ta kene dhe shume anetar te tjere, mos valle ai qe ka nje informacion duhet tia dergoj me mesazh te gjitheve?

    Anetari hyn lexon, dhe iken. Nuk ka kohe te prese derisa te vij pergjigja dhe nqs personi qe ka informacion deshiron ta dergoj.
    Nėse thonė se lufta dėmton paqen unė "m.g.q.n.t.v." po ju them lufta pėr liri ėshtė paqia vetė!

  14. #14
    DIDO_RDH
    Anėtarėsuar
    07-03-2004
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    70

    Lightbulb Keshille

    Une nje pyetje kam: Eshte me mire te shkojme ne klinika te specializuara ku punojne dentist me moshe me te re, apo ne zyrat ku punon vetem nje dentist ?

    Ne Shqiperi eshte shume e veshtire te thuash se kush eshte ai qe vertete vlen si dentist. Aty eshte kthyer ne biznese cdo gje, Ne te shumten e rasteve njerezit e kane fajin sepse nqs ti shkon tek dentisti vetem e vetem sepse ke njohje ( duke menduar se do te beje pune me te mire), ti ne radhe te pare zhgenjen veten pasi tek dentisti qe njeh vihesh para pergjegjesise per te hapur gojen per dicka qe ste pelqen, dhe e dyta eshte se shqiptaret ua fusin njerezve qe njohin me shume

    Problemin e kam tek pastertia, tek sterilizimi i mjeteve.

    sterilizimi dhe pastertia e ke ne dore ti i dashur, sigurohu qe nderojne te gjitha gjerat qe duhen dhe mjetet jane te sterilizuara. ndiq guiden ne faqe te pare.

    Ju lutem ku ka klinika te mira ne Qytetin e Tiranes.[/QUOTE]
    Nuk eshte e thjeshte te thuash se ku ka dentiste te mire. seshte puna e reklamimit por te te them te drejten nuk ja vlen sot per sot te maresh riskun te shkaterosh gojen tende ( sidomos ne moshe te re) per asrsye financiare.
    NQS mendoni se UFO eshte klinika me e mire gaboheni. ( kam bere shkollen edhe kam punuar vete te klinika e tyre) ( eshte thjesht emri qe i shtyn njerezit aty)
    rast konkret: implantet qe jane bere per here te pare ne shqiperi jane bere ke Ufo dental. ( e verteta eshte KANE MESUAR DOREN ME SHQIPTARET.) GJYSMA E IMPLANTEVE JANE REFERUAR PER NE ITALI OSE GREQI SI EMERGJENCE)
    DentalCategories

  15. #15
    DIDO_RDH
    Anėtarėsuar
    07-03-2004
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    70

    Kontaminimi Eshte I Njejte

    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    Stomatologjia eshte nje dege plot risqe dhe nder te paret faktore per perhapje patogjenesh nepermjet gjakut. Shyqyr qe ne kirurgji cdo gje eshte e mirekontrolluar dhe jo cdo njeri ka mundesi te behet kirurg. Risqet e kontaminimeve ketu jane zero.


    Pothuajse cdo nderhyrje dentare perdshin manipulim mukoze dhe hemoragji.
    Rjedhimisht procedurat dentare dhe ato spitalore kirurgjikale duhet te konsiderohen njesoj ne marjen e masave te kontrollit te infeksionit
    DentalCategories

  16. #16
    DIDO_RDH
    Anėtarėsuar
    07-03-2004
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    70
    [COLOR="rgb(255, 140, 0)"]
    Citim Postuar mė parė nga Hyjnor Lexo Postimin
    Provo te besh nje mbushje njeher jashte, te shkon sa e gjith goja ne Shqiperi. Prandaj keto tre vende vuajne nga keto sindroma, sepse nuk ka nivel jetese, dhe pagesa per te shperblyer nje pune te mire qe ben doktori.
    Citim Postuar mė parė nga Hyjnor Lexo Postimin
    Citim Postuar mė parė nga Hyjnor Lexo Postimin
    [/COLOR]

    Pjeserisht e vertete, por mos harro e verteta eshte se mjeket shqiptar jane te prapambetur ne teknologji dhe experience, Kshuqe edhe po ti paguanin shqiptaret prape nuk do te dinin menyren e te vepruarit drejte. Ne nje bote ku dentistria ka harritur kulmin e modernizimit ne Shqiperi dentisti pi cigare brenda ne klinike. Punon pa dorashka,.... te duket kosto e madh ety kjo?


    U.F.O dhe Medical Center qe eshte prane Autostrades Tirane - Durres. Vetem mendohu mire perpara se te hysh, pasi i kan cmimet e shtrenjta. Po ama nuk vuan per cilesi, nga te gjith qe kam degjuar kane qene teper te kenaqur. Kam dhe nje eksperienc vetiake, qe kam bere nje dhemb, dhe deri tani nuk kam pasur asnje problem perkundrazi jam ndjere teper rehat.
    Me vjen pak cudi se si vazhdon akoma miti UFO dental ne shqiperi, jo vetem kaq por edhe menyra e te berit klientele eshte pak primitive.
    Kete po ta thote nje njeri qe e njeh s hume mire politiken comerciale te Biznesit UFO pasi kam qene pjese e stafit.
    Ufo mund te kete higjenen dhe pastertine me shume se te tjeret( e cila eshte baza) por kur vjen puna te cilzia akademike edhe experienca e stafit jane njesoj si gjith dentistet e tjere
    DentalCategories

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-02-2020
    Postime
    1

    Pėr: Si te ruhemi nga dentistet e pa afte.

    Per mendimin tim pacientet e zgjedhin mjekun e tyre kjo behet pasi pacientet ndjekin parandalojn bashkpunojn mirekuptojn dhe patjt besojne duke qen se mjeku eshte person i kualifikuar dhe i specializuar. sigurisht mund te diskutohen shum gjera akoma dhe "garancia" qe kerkojne pacientet shqiptare, si ka mundesi te kerkosh garanci per nje fushe qe nuk eshte ekzakte ose per pjesen e komercialitetit ne mjekesi dhe kthimin e tij ne biznes . per ta mbyllur dua te them qe mjeku stomatolog nuk eshte aty per te bere magji duke zevendesuar natyren por per ti ndihmuar personat qe per shum arsye kane neglizhuar veten e tyre.

Tema tė Ngjashme

  1. Vapa, si tė ruhemi prej saj
    Nga joniana nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 08-08-2023, 14:45
  2. Këndi im fetar
    Nga Zana e malit nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 165
    Postimi i Fundit: 21-05-2006, 16:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •