Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220

  Luftrat,Konfliktet qe jane zhvilluar pas luftes se dyte boterore

  Ja dhe lista:
  Indonezi 1945-1947 (Holanda me partizanėt).
  Kinė 1945-1949 (Nacionalistėt me komunistėt).
  Malajė 1945-1954 (Anglezėt me komunistėt).
  Indokinė 1945-1954 (Franca me Vietnamin).
  Greqi 1945-1949 (Qeveria me kryengritjen „Elas”).
  Indi 1947-1949 (Hindusėt me muslimanėt).
  Kashmir 1947-1949 (India me Pakistanin).
  Indi 1947 e deri mė sot (Qeveria me separatistėt).
  Lufta e parė arabo-izraelite 1948-1949 (Arabėt me hebrenjtė).
  Filipinė 1948-1952 (Qeveria me hukitėt).
  Burmė 1948 e deri mė sot (Qeveria me komunistėt dhe separatistėt).
  Kore 1950-1953 (Kombet e Bashkuara sė bashku me Korenė Jugore kundėr Kinės dhe Koresė Veriore).
  Tibet 1950-1959 (Kina kundėr Tibetit).
  Jemen 1959 e deri mė sot (Jemeni Verior me Jemenin Jugor).
  Keni 1952-1953 (Anglezėt me May May).
  Kvemoj-Macu 1954-1958 (Kinezėt nacionalistė me kinezėt komunistė).
  Algjer 1954-1962 (Franca me algjerianėt partizanė).
  Kipėr 1955-1959 (Anglezėt me partizanėt e EOKA-sė).
  Sudan 1955 e deri mė sot (Arabėt me tė zinjtė).
  Hungari 1956 (BRSS me hungarezėt).
  Suez 1956 (Izraeli, anglezėt dhe francezėt me Egjiptin).
  Kubė 1958-1959 (Qeveria kundėr partizanėve tė Fidel Kastros).
  Liban 1958 (SHBA dhe qeveria e Libanit kundėr partizanėve)
  Himalajė 1959-1962 (India kundėr Kinės).
  Guineja Portugeze 1959-1974 (Portugalia kundėr partizanėve).
  Laos 1959-1975 (Qeveria dhe SHBA kundėr Patet Laoit).
  Ruanda-Burundi 1959-1964 (Vituza kundėr Hutuit).
  Vietnam 1959-1975 (SHBA dhe Vietnami Jugor kundėr Vietkongut dhe Vietnamit Verior).
  Kongo 1960-1967 (Qeveria dhe Kombet e Bashkuara kundėr kryengritėsve dhe Mutenerit).
  Venezuelė 1960-1967 (Qeveria kundėr partizanėve).
  Spanjė 1960 e deri mė sot (Qeveria kundėr baskėve separatistė).
  Kulumbi 1960 e deri mė sot (Qeveria kundėr terroristėve).
  Kuvajt 1961 (Anglezėt dhe irakianėt).
  Angolė 1961-1967 (Portugalia me partizanėt).
  Goa 1961 (India me Portugalinė).
  Kubė 1961 (Qeveria e Kastros kundėr emigrantėve kubanezė dhe SHBA)
  Kubė 1962 (Kriza raketore, BRSS dhe Kuba kundėr SHBA).
  Indi 1962 (India kundėr Kinės).
  Guineja e Re Perėndimore 1962 (Holanda kundėr Indonezisė).
  Jemen 1962-1970 (Qeveria me Egjiptin kundėr rojalistėve).
  Etiopi 1962 e deri mė sot (Qeveria kundėr separatistėve eritreistė).
  Algjeri-Maroko 1963 (Algjeria kundėr Marokos).
  Malezi 1963-1965 (Anglia dhe Malezia kundėr Indonezisė).
  Zanzibar 1964 (Tė zitė kundėr arabėve).
  Oman 1964-1975 (Qeveria kundėr separatistėve).
  Mizambik 1964-1975 (Portugalia kundėr partizanėve).
  Brazil 1964 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve dhe terroristėve).
  Tajland 1964 e deri mė sot (Qeveria kundėr komunistėve).
  Republika Dominikane 1965 (Qeveria dhe SHBA kundėr kryen
  Peru 1965 (Qeveria kundėr kryengritėsve).
  Pakistan-Indi 1965 (Pakistani kundėr Indisė).
  Indonezi 1965-1966 (Qeveria dhe muslimanėt kundėr komunistėve).
  RاRad 1965 e deri me sot (Qeveria dhe Franca kundėr partizanėve dhe Libisė).
  Rodezi 1965-1979 (Qeveria kundėr partizanėve).
  Nigeri-Biafra 1966-1970 (Qeveria kundėr separatistėve).
  Namibi 1966-1989 (Afrika Jugore kundėr partizanėve).
  Lufta e dytė arabo-izraelite 1967 (Izraeli kundėr „Luftės gjashtditore”).
  Guatemalė 1967 e deri mė sot (Qeveria dhe djathtistėt kundėr majtistėve).
  RاRekosllovaki 1968 (BRSS kundėr RاRekosllovakisė).
  Irlanda Veriore 1969 e deri mė sot (Katolikėt kundėr protestantėve)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga YlliRiaN : 17-12-2008 mė 17:43

 2. #2
  Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  keto jane vetem pak pasi nuk nga shume te tjera pas viteve 90ta
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga YlliRiaN : 17-12-2008 mė 17:32

 3. #3
  i nėnshtruar Maska e master2006
  Anėtarėsuar
  15-09-2006
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  37
  Postime
  1,238
  Duke ia shtuar kesaj liste edhe luftėrat e viteve 90-ta e ketej me siguri kalon 110-shin:

  Lufta ne Bosnje, Kroaci, Kosove, Afganistan, Irak, etj etj

 4. #4
  Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Salvador 1969 e deri mė sot (Qeveria kundėr Hondurasit, e tash kundėr majtistėve).
  Kamboxhė 1970-1975 (Republikanėt kundėr tė kuqve).
  Guinejė 1970 (Qeveria kundėr partizanėve).
  Honduras 1970 e deri mė sot (Qeveria kundėr krahut majtist tė partizanėve).
  Republika Jugoafrikane 1970 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Gjermania Perėndimore 1970 e deri mė sot (Qeveria kundėr terroristėve majtistė).
  Italia 1970 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve majtistė e djathtistė).
  Lufta bengaliane 1970 (India dhe Bengali kundėr Pakistanit).
  Pakistan 1972 e deri mė sot (Qeveria kundėr separatistėve).
  Flipinė 1972 e deri mė sot (Qeveria kundėr muslimanėve dhe komunistėve).
  Lufta e tretė arabo-izraelite 1973 (Izraeli kundėr Egjiptit dhe Sirisė).
  RاRile 1973 (Majtistėt kundėr djathtistėve).
  Lufta qytetare nė Kipėr 1974 (Grekėt kundėr turqve dhe Turqisė).
  Turqi 1974 e deri mė sot (Qeveria kundėr separatistėve djathtistė dhe majtistė).
  Angolė 1975 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve tė UNITA-sė dhe tė tjerėve).
  Timuri Lindor 1975 e deri mė sot (Indonezia kundėr partizanėve).
  Laos 1976 e deri mė sot (Qeveria dhe Vietnami kundėr partizanėve)
  Lufta qytetare libaneze 1975 e deri mė sot (Tė krishterėt kundėr muslimanėve dhe PLO kundėr Sirisė).
  Malezi 1975 e deri mė sot (Qeveria kundėr komunistėve).
  Sahara Perėndimore 1975 e deri mė sot (Maroko kundėr partizanėve tė frontit Polisario).
  Argjentinė 1976 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve e frakcioneve djathtiste e majtiste).
  Siri 1976 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve sunitė).
  Zair 1977-1978 (Qeveria, Franca dhe Belgjika kundėr separatistėve tė Katangės).
  Iran 1978-1979 (Qeveria kundėr fundamentalistėve shiitė).
  Avganistan 1978 e deri mė sot (Bashkimi Sovjetik dhe qeveria kundėr partizanėve muslimanė).
  Salvador 1977 e deri mė sot (Qeveria dhe djathtistėt kundėr partizanėve majtistė).
  Mozambik 1978 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Lufta Kinezo-Vietnameze 1979 (Kina kundėr Vietnamit).
  Kamboxhė 1979 e deri mė sot (Qeveria dhe Vietnami kundė partizanėve kampuēistė).
  Irak 1979 e deri mė sot (Qeveria kundėr separatistėve dhe partizanėve shiitė)
  Lufta Irako-Iraniane 1980-1989 (Irani kundėr Irakut).
  Peru 1980 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Zimbabve 1980 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Nikaragua 1981-1988 (Qeveria kundėr krahut tė majtė tė partizanėve dhe indianėve Moskito).
  Ugandė 1981 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Ujdhesat Foklandeze 1982 (Anglia kundėr Argjentinės).
  Liban 1982 e deri mė sot (Izraeli kundėr PLO, Siria dhe frakcionet libaneze nė mes veti).
  Grenadė 1983 (SHBA dhe shtetet kariptase kundėr Grenadės dhe Kubės)

 5. #5
  Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  shtetet qe shkaktuan shum luftra:
  Anglia 38 luftėra - 64 vjet
  Franca 17 luftėra - 58 vjet
  Rusia 13 luftėra - 28 vjet
  Italia 9 luftėra - 14 vjet
  Gjermania 6 luftėra - 10 vjet
  SHBA 5 luftėra - 11 vjet
  Japonia 3 luftėra - 6 vjet

 6. #6
  Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Viktimat e luftėrave mė tė mėdha nė shek. XX:
  1914-1918 - 10.000.000 njerėz
  1939-1945 - 50.000.000 njerėz
  1945 e deri mė sot -16.000.000 njerėz.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Anėtarėsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  keto i ke marre nga " Komploti Boterore " apo jo ?

 8. #8
  Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Citim Postuar mė parė nga Longarus Lexo Postimin
  keto i ke marre nga " Komploti Boterore " apo jo ?
  po eshte vertet qe kam shfrytezu keto te dhena


  Marre nga:http://dielli.net
  " Komploti Boterore "

 9. #9
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Te gjitha lufta fetare

Tema tė Ngjashme

 1. Shqiptaret dhe Greket
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 267
  Postimi i Fundit: 01-09-2008, 20:20
 2. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 3. Vrasja e Mehmet Shehut
  Nga erzeni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-12-2003, 17:37
 4. Shqipėria nė vorbullėn e Luftės sė Parė Botėrore
  Nga ILovePejaa nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-05-2002, 23:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •