Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1

  Skema me e fundit piramidale ne USA = 50 Miliarde Dollare

  70-vjecari Bernard Madoff eshte shume i njohur dhe i respektuar ne rrethet e investitoreve. Ka qene krjuesi dhe shefi kryesor i Burses se Nasdaq. U arrestua te enjten nen akuzen e krijimit te nje skeme te rreme investimi prej $50 miliarde. Sot eshte lene i lire me kusht dhe me urdher te gjykatesit eshte i detyruar te mbaje byrzylyk monitorimit ne kycin e kembes.

  Viktimat kryesore perfshijne institucione shume te rendesishme nderkombetare bankare me lidhje ne SHBA, Britani, France, Japoni etj.

  Po ashtu shume persona te njohur te biznesit kane rene viktime e kesaj skeme piramidale (Ponzy sipas emrit te me te famshmit person qe aplikoi skemen piramidale). Te tille jane Mortimer Zuckerman, agjent pasurish te paluasjtshme, Steven Spileberg, drejtor dhe producent filmash, Irwin Kellner, nje ekonomist i njohur per MarketWatch.com, sentori Lautenberg nga New Jersey, nje nga me te pasurit ne Senatin amerikan, deri tek universitete e organizata te shumta bamiresie qe kishin investime ne fondin Madoff. Per te mos lene pa permendur dhe njerez te thjeshte qe e kishin konsideruar fat, mundesine e investimeve me Madoff.

  Duket se Madoff ka falsifiluar librat e llogarive per te fshehur humbjet e medha te parave te personave dhe institucioneve qe kishin investuar ne fondin e tij. Securities Investor Protection Corporation (krijuar nga Kongresi per te mbrojtur investitoret nga raste te tilla) ka deklarur per AP se ka disa komplete me libra llogarish te cilet po rishikohen nga hetuesit.

  Autoritetet u kontaktuan nga djemte e tij, Mark dhe Andrew Madoff ne mbremjen e 10 Dhjetorit, pasi i ati pranoi skemen e kundraligjshme per te cilen u arrestua te nesermen.


  http://hosted.ap.org/dynamic/stories...MPLATE=DEFAULT

  http://hosted.ap.org/dynamic/stories...MPLATE=DEFAULT

  http://www.bloomberg.com/apps/news?p...w7o&refer=home

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,659
  Citim Postuar mė parė nga Ilira2 Lexo Postimin
  70-vjecari Bernard Madoff eshte shume i njohur dhe i respektuar ne rrethet e investitoreve. Ka qene krjuesi dhe shefi kryesor i Burses se Nasdaq.
  Nje korigjim i vogel : Madoff ka qene kryetar po jo krijues i Nasdaq. Gordon Macklin ka qene krijues i Nasdaq.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2004
  Postime
  2,378
  mos u merzit shpilbergo se dhe un kom lon lek ke sudja. rrasi i film per mu e suden dhe ia hudhem te tre. per ner po.

 4. #4
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Nje korigjim i vogel : Madoff ka qene kryetar po jo krijues i Nasdaq. Gordon Macklin ka qene krijues i Nasdaq.
  D&G Feminine ke shume te drejte per shpjegimin. Duhet ta kisha percaktuar si ai qe i dha shtytjen e pare NASDAQ-ut (kick-start) nepermjet firmes se tij Madoff Securities, dhe jo si ne fakt krijues te NASDAQ. Kerkoj ndjese per pasaktesine.

  Artikulli i meposhtem eshte shkruajtur ne 2001. Shume interesant kur mer parasysh qe ka te pakten 7 vjet qe dikush ka shkruajtur per misterin qe rrethonte investimet ne fondin Madoff dhe strategjite e dyshimta qe ai aplikonte.

  http://www.efinancialnews.com/assetm...ent/3452811431

 5. #5
  Edhe njehere cifutet e treguan tafmane e tyre per para. Ky miku eshte jew per ato qe se dine.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 6. #6
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Anėtarėsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,120
  Dmth kane c'te mesojne Amerikanet nga ne.

 7. #7
  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Edhe njehere cifutet e treguan tafmane e tyre per para. Ky miku eshte jew per ato qe se dine.
  O brooklyn, kot tani! The nje llaf sa per t'u gjet si Kola n'pune. Edhe piramidave shqiptare tafmaja e cifuteve ja pat fajin, mire e ke. S'ka teme ekonomike, politike a historike n'kte forum ku dikush t'mos hedhe idene se cifutet jane ata qe trazojne gjithe aferat e botes. Hej bela!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Belgjike
  Mosha
  39
  Postime
  73
  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Edhe njehere cifutet e treguan tafmane e tyre per para. Ky miku eshte jew per ato qe se dine.
  Po e vertete qe Madoff eshte jew, dhe shumica e viktimave jane gjithashtu jew se i njihte plus qe miku sillte mikun. . . ka nga ata qe kan humburt me te vetet shume. une nuk bej pjese lol

 9. #9
  Citim Postuar mė parė nga Ilira2 Lexo Postimin
  O brooklyn, kot tani! The nje llaf sa per t'u gjet si Kola n'pune. Edhe piramidave shqiptare tafmaja e cifuteve ja pat fajin, mire e ke. S'ka teme ekonomike, politike a historike n'kte forum ku dikush t'mos hedhe idene se cifutet jane ata qe trazojne gjithe aferat e botes. Hej bela!
  Pervecse nje te vertete, nuk thashe asgje me shume
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

Tema tė Ngjashme

 1. Krizat financiare qė tronditėn botėn!
  Nga DI_ANA nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 84
  Postimi i Fundit: 23-06-2022, 16:17
 2. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
  Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
 3. Biografi Bosash..
  Nga Brari nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-12-2006, 13:20
 4. Komploti boteror
  Nga ORIONI nė forumin Historia botėrore
  Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 12:59
 5. Hobi dhe Biznes
  Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 14-01-2005, 10:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •