Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Angry Probleme me veten!

  Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!

 2. #2
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Studjo dashurilogjine!
  Life's too short to remove USB safely.

 3. #3
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime nė 98 postime
  Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
  Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
  Lexova disa postime tuajat te perparshme,dhe mendimi ime eshte qe Ty te mundojn edhe gjerat qe u ndodhin tjerve.Ti e nderuar ke nevoj per pake pushim nga e kaluara e huaj apo e juaja dhe mendo se cka do arrijsh nese ne kete menyre vepron,nuk je e knaqur me veten.Ti duhet te jesh e lumtur qe nuk ke leshua mesimin,ke energji dhe vullnet te mesosh,kjo eshte prioritare.Lexo literatur te leht kur te premton koha mos mendo gjera te kqija asnjehere,mendo si do te behesh nje doktorresh dhe te ndihmosh ata qe kan nevoj per Ty.Te uroj sukses!
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 4. #4
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  804
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
  Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte!Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje.

  Komplimente, qenke sheruar. Shkolla eshte e rendesishme por ama nuk mendoj se eshte gjithcka ne jete. Mundohu te shijosh aspekte te tjera te jetes. Sa per shkollen motivimi do te rikthehet. Thjesht je pak ne depresion. Shko me pushime dhe nqs ke ndonje djale qe e ke fiksim, shko e thuja troc. Dashurohu!!!
  Moderator, e di vet ti...

 5. #5
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Me rritjen e individit ne moshe motivacionet behen gjithnje e me komplekse.
  Fakti qe per nje kohe te gjate ju keni qene e perkushtuar dhe e motivuar ndaj te nxenit, te mesuarit, eshte shperblyer tashme me arritjen e suksesit ne mesime dhe rezultate te mira.

  Ēeshtja qendron se ne motivacionet e individit jane te pranishme ndikimet e jashtme me natyre sociale. Nga kjo pikepamje lind nevoja per te bere modifikime.
  Jetesa ne shoqeri, plotesimi i kerkesave njerezore dhe nevojave ne rritje ngacmon individin qe te rris produktivitetin dhe te angazhohet ne veprimtari te ndryshme.

  Sipas kendveshtrimit tim, nuk besoj se tek ju te mund te kete ndodhur "deprivimi". Pra nuk besoj se juve ju ka penguar diēka ne plotesimin e qellimeve. Pasi sikunder jeni shprehur juve nuk ju ka munguar forca, vullneti ne raste te caktuara, per te arritur qellimet.

  Jam i mendimit se ju jeni duke kaluar nje periudhe qe quhet: "SATIACIONI".
  Kjo eshte ne vetvete nje periudhe renieje te cikleve motivacionale. Ajo vjen natyrshem, zakonisht pas arritjes se qellimit dhe plotesimit te nje apo disa nevojave te caktuara.

  Pra, nevoja e plotesuar, per nje fare kohe, shoqerohet me mungese kenaqesie dhe ky motiv nuk e nxit me aktivitetin apo veprimin. Gjithsesi nuk keni pse te shqetesoheni sepse gjendje te tilla jane te perkohshme.
  Keto gjendje burojne nga vete natyra e nevojave biologjike, te cilat here prodhojne nxitje, here homeostaza dhe here - here gjejndje satiacioni.

  Pra eshte e thjeshte per t'u kuptuar. Nje individ qe ka arritur qellimin e tij ne nje fushe te caktuar te jetes, per nje fare kohe ai mund te kaloj ne gjendje renieje ose frenimi. Ai nuk ben me aq perpjekje sa ē'mund te bej nje tjeter qe s'ka arritur qellimin, suksesin ne ate fushe te caktuar.

  Periudha e satiacionit mund te kthehet ne nje proēes gjenerimi dhe akumulimi energjish te bredshme, te cilat e karikojne dhe e pergatisin njeriun per te nisur nje veprimtari te re, per te hedhur nje hap te ri e per te realizuar qellime te tjera.

  Uroj qe t'ju kem ndihmuar sadopak rreth problemit tuaj.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit te gjithve!

 7. #7
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
  Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
  dashurohu dhe pastaj ndahu te betohem ke per te mesuar me shume
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 8. #8
  lepurushe Maska e bebushja
  Anėtarėsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
  Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
  Sa ngjajshmeri ne ate cfare tregon me nje person qe njof
  Mendoj se dicka ka ndodhur me jeten tende (nje premtim i parealizuar qe i ke bere vetes,mbase nje zgenjim ,ose nje hap i pamenduar joti,ose nje dashuri e lene ashtu pergjysem qe kur e jetoje si jepje vleren e vertet ,e kur i the stop per ate apo kete arsye ,,,,,kuptove se ai ishte personi i duhuri per ty,e plote raste te tjera).Nuk do te keshilloja ndonje gje te vecante ,pervec se do te thosha se ndonjer ndodh qe endra jone prishet, zhduket e papritur gjendemi si gjendja qe thua ti me siper,por duhet te jesh vet ti ajo qe duhet te ndertosh nje ender te re,folja me te tjeret do te bej te ndihesh mire ,TE PERSHENDES
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bebushja : 18-12-2008 mė 13:46
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

 9. #9
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Jeten nuk ta mbushin vetem arritjet dhe fitimet, u iken lehte lezeti (pa ua zbehur rendesine) por mendoj se ēdo perjetim ka rendesine e vet tek gjithesecili.Jepi shancin vetes ta jetosh jeten ne te gjitha kuptimet .Pak nga te gjitha,duke jetuar realitetin.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
  Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
  Kesaj i thone Burnout-Syndrom.

  Kjo mund ti ndodhe secilit njeri, pra mos u frikso se nuk eshte smundje psiqike. Ty te nevoitet ndihme profesionale dhe ti duhet ta pranosh ndihmen.

  ose

  Lype ne google "Burnout" dhe lexo se ēka ka ndodhe me ty (mundesh te krahasosh vet dhe te analizosh se a eshte ky prolemi yt a jo) dhe se ēka duhet te besh menjehere qe te dalesh nga ky lloj depresioni.  tung

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e BesnikS
  Anėtarėsuar
  02-12-2008
  Vendndodhja
  Illyrida
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Plotesisht e kuptoj "problemin" tend, ka ngjashmeri me nje periudhe qe kalova une, por fatmiresisht shume te shkurter.
  Udhezimet e mija per problemin tend jane se ti duhesh sadopak te distancohesh prej pretendimeve te arish gjithmone maksimumin, ne cdo aspekt. Poqese tenton maksimumin ne secilen fushe te jetes, zhgenjimi do te jete edhe me i madh per deshtimet sado te vogla ishin ato.
  Ndersa prej eksperiences se shkurter mesova se per tu kthyer motivimi per studim te metutjeshem ndihmon ndonje roman, veper e shkurter me tematike interesante. Provo lexo ate, besoj motivin do ta gjesh
  Cdo te mire!

 12. #12
  In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
  Anėtarėsuar
  28-11-2005
  Postime
  2,801
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  nje autore e shekullit qe shkoi tha : 'persosmeria eshte gjeja me e tmerrshme qe mund ti ndodh njeriut' !!! kshu qe mos kerko persosmerire por jeto jeten jo vetem me qellimin per te dale e para ne mesime sepse jeta ka dhe gjera te tjera qe duhen jetuar !!! duke te uruar nje sherim sa me te shpejte nga kjo gjendje te them jeto jeten me nje mije e nje qellime te tjera pervec shkolles duke perfshire dhe shkollen !!!
  YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e showgirl
  Anėtarėsuar
  13-09-2008
  Vendndodhja
  brenda vetes time
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pershendetje Andro Era, une mund te te them nga eksperienca personale qe nje situacjon te tille (boshllek ne vetvete) e ndjej ne cdo rast (jo vetem ne studime) qe une jam Totalisht e marrezisht e Perkushtuar ne te ardhmen apo ne nje objektiv qe une dua te realizoj me cdo kusht. Dhe kjo me con deri aty sa qe mua nuk me hyn me asgje ne sy ne te tanishmen qofte te mirat e qofte te keqijat (sepse nuk jam ketu...... ne kete moment) e ndjej edhe ankth per cka une dua te arrij.

  Jam dakort me ate qe thane miqte me larte: qe duhet te krijosh nje equiliber mes "dovere e piacere" tend Personal por kij me mire kujdes me dashurine sepse po te rrembeu kjo.....bye bye studimeve; jane dy pesha "te renda me kuptimin e mire" dhe dy kunguj nen sqetull nuk mbahen.
  Jetoj pa kufij

 14. #14
  ... Maska e Arben-30
  Anėtarėsuar
  29-08-2008
  Postime
  745
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
  Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
  hehehheheh .

  Regulloi ato punet qe te mundojne dhe do te te vije deshira per gjithshka .

 15. #15
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete
  Si mund te vendosesh shkollen ne plan te pare si gjene me kryesore ne jete!? Gjerat me kryesore ne jete jane, familja, dashuria, miqesia e gjera te tjera plot te bukura qe ofron jeta 4 free! Shkolla eshte nje institucion qe te jep dije, por jo ta vendosesh si gjene me kryesore ne jete. Kshu qe ti duhet ti kushtosh me teper vemendje gjerave qe te rrethojne, ndoshta do ndihesh me e lumtur.

  Sic tha edhe Jack Watson, studjo dashurilogjine.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 16. #16
  Erara humanum est Maska e kęrlighed
  Anėtarėsuar
  28-05-2005
  Vendndodhja
  Skandinavi
  Postime
  146
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  E dashura Andro_era, te jane dhene keshilla shume me vlere deri tani. Pasi qe edhe vet kerkon ndihme nga persona me njohuri ne lemine e psikologjise, do te mundohem edhe une qe mbase te te ndihmoj sado pak. Sa per fillim, mos u merakos fare se nuk behet fjale per ndonje lloj depresioni, por thjeshte ne pyetje eshte motivimi.

  Prochaska, DiClemente dhe Norcross kane eksploruar ne ndryshimet e sjelljeve te njeriut si nga nxitja e personave profesional ashtu edhe nga vete individi. Raporti i tyre sjell modelin e ndryshimeve te sjelljes se njeriut qe ndahet ne 5 faza:

  Para- spekulimit.

  Spekulimit - ketu ndodhesh ti, ketu personi eshte i vetedijshem se ka nje problem dhe mendon se duhet bere dicka. Mirepo ende nuk eshte i vendosur te veproje. Kjo faze mund te zgjate nje kohe te gjate (me vite),

  Parapergaditja.

  Veprimi.

  Mirembajtja.

  (Renia).

  Une do te te rekomandoja nje "remision spontan"-qe d.t.th. te besh ndryshime te vetvetes pa ndihme profesionale. Shfrytezoje kohen per te balancuar mundesite, energjine dhe deshirat.

  Gjithe te mirat.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kęrlighed : 20-12-2008 mė 15:47

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-03-2014
  Vendndodhja
  amsterdam nl
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Probleme me veten!

  Une mendoj se duhet te mesosh dhe perjetosh dhe nga eksperienca e jetes , shkolla dhe msimet nuk jane gjithcka ne jete

 18. #18
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime

  Pėr: Probleme me veten!

  ne keto raste eshte mire te ndalesh pak e ta pyesesh veten, kjo gje qe po studioj me pelqen apo po e bej per force inercie? nese eshte e dyta, ndrysho drejtim

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 22-05-2013, 16:04
 2. Rufi Osmani: Libri im do tė mė shkaktoj probleme
  Nga Davius nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 06-11-2007, 14:41
 3. Minoritetet me probleme psiqike
  Nga FLORIRI nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-09-2006, 21:00
 4. Burrat dhe grate me probleme mendore duhen te parandalohen...
  Nga *~Rexhina~* nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 30-08-2004, 15:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •