Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2006
    Postime
    19

    Angry Probleme me veten!

    Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!

  2. #2
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anėtarėsuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Studjo dashurilogjine!
    Life's too short to remove USB safely.

  3. #3
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anėtarėsuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
    Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
    Lexova disa postime tuajat te perparshme,dhe mendimi ime eshte qe Ty te mundojn edhe gjerat qe u ndodhin tjerve.Ti e nderuar ke nevoj per pake pushim nga e kaluara e huaj apo e juaja dhe mendo se cka do arrijsh nese ne kete menyre vepron,nuk je e knaqur me veten.Ti duhet te jesh e lumtur qe nuk ke leshua mesimin,ke energji dhe vullnet te mesosh,kjo eshte prioritare.Lexo literatur te leht kur te premton koha mos mendo gjera te kqija asnjehere,mendo si do te behesh nje doktorresh dhe te ndihmosh ata qe kan nevoj per Ty.Te uroj sukses!
    Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

  4. #4
    ***VIP***
    Anėtarėsuar
    26-08-2008
    Postime
    800
    Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
    Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte!Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje.

    Komplimente, qenke sheruar. Shkolla eshte e rendesishme por ama nuk mendoj se eshte gjithcka ne jete. Mundohu te shijosh aspekte te tjera te jetes. Sa per shkollen motivimi do te rikthehet. Thjesht je pak ne depresion. Shko me pushime dhe nqs ke ndonje djale qe e ke fiksim, shko e thuja troc. Dashurohu!!!
    Moderator, e di vet ti...

  5. #5
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anėtarėsuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    1,966
    Me rritjen e individit ne moshe motivacionet behen gjithnje e me komplekse.
    Fakti qe per nje kohe te gjate ju keni qene e perkushtuar dhe e motivuar ndaj te nxenit, te mesuarit, eshte shperblyer tashme me arritjen e suksesit ne mesime dhe rezultate te mira.

    Ēeshtja qendron se ne motivacionet e individit jane te pranishme ndikimet e jashtme me natyre sociale. Nga kjo pikepamje lind nevoja per te bere modifikime.
    Jetesa ne shoqeri, plotesimi i kerkesave njerezore dhe nevojave ne rritje ngacmon individin qe te rris produktivitetin dhe te angazhohet ne veprimtari te ndryshme.

    Sipas kendveshtrimit tim, nuk besoj se tek ju te mund te kete ndodhur "deprivimi". Pra nuk besoj se juve ju ka penguar diēka ne plotesimin e qellimeve. Pasi sikunder jeni shprehur juve nuk ju ka munguar forca, vullneti ne raste te caktuara, per te arritur qellimet.

    Jam i mendimit se ju jeni duke kaluar nje periudhe qe quhet: "SATIACIONI".
    Kjo eshte ne vetvete nje periudhe renieje te cikleve motivacionale. Ajo vjen natyrshem, zakonisht pas arritjes se qellimit dhe plotesimit te nje apo disa nevojave te caktuara.

    Pra, nevoja e plotesuar, per nje fare kohe, shoqerohet me mungese kenaqesie dhe ky motiv nuk e nxit me aktivitetin apo veprimin. Gjithsesi nuk keni pse te shqetesoheni sepse gjendje te tilla jane te perkohshme.
    Keto gjendje burojne nga vete natyra e nevojave biologjike, te cilat here prodhojne nxitje, here homeostaza dhe here - here gjejndje satiacioni.

    Pra eshte e thjeshte per t'u kuptuar. Nje individ qe ka arritur qellimin e tij ne nje fushe te caktuar te jetes, per nje fare kohe ai mund te kaloj ne gjendje renieje ose frenimi. Ai nuk ben me aq perpjekje sa ē'mund te bej nje tjeter qe s'ka arritur qellimin, suksesin ne ate fushe te caktuar.

    Periudha e satiacionit mund te kthehet ne nje proēes gjenerimi dhe akumulimi energjish te bredshme, te cilat e karikojne dhe e pergatisin njeriun per te nisur nje veprimtari te re, per te hedhur nje hap te ri e per te realizuar qellime te tjera.

    Uroj qe t'ju kem ndihmuar sadopak rreth problemit tuaj.
    »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2006
    Postime
    19
    Faleminderit te gjithve!

  7. #7
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
    Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
    dashurohu dhe pastaj ndahu te betohem ke per te mesuar me shume
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  8. #8
    lepurushe Maska e bebushja
    Anėtarėsuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
    Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
    Sa ngjajshmeri ne ate cfare tregon me nje person qe njof
    Mendoj se dicka ka ndodhur me jeten tende (nje premtim i parealizuar qe i ke bere vetes,mbase nje zgenjim ,ose nje hap i pamenduar joti,ose nje dashuri e lene ashtu pergjysem qe kur e jetoje si jepje vleren e vertet ,e kur i the stop per ate apo kete arsye ,,,,,kuptove se ai ishte personi i duhuri per ty,e plote raste te tjera).Nuk do te keshilloja ndonje gje te vecante ,pervec se do te thosha se ndonjer ndodh qe endra jone prishet, zhduket e papritur gjendemi si gjendja qe thua ti me siper,por duhet te jesh vet ti ajo qe duhet te ndertosh nje ender te re,folja me te tjeret do te bej te ndihesh mire ,TE PERSHENDES
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bebushja : 18-12-2008 mė 14:46
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  9. #9
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Jeten nuk ta mbushin vetem arritjet dhe fitimet, u iken lehte lezeti (pa ua zbehur rendesine) por mendoj se ēdo perjetim ka rendesine e vet tek gjithesecili.Jepi shancin vetes ta jetosh jeten ne te gjitha kuptimet .Pak nga te gjitha,duke jetuar realitetin.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  10. #10
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
    Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
    Kesaj i thone Burnout-Syndrom.

    Kjo mund ti ndodhe secilit njeri, pra mos u frikso se nuk eshte smundje psiqike. Ty te nevoitet ndihme profesionale dhe ti duhet ta pranosh ndihmen.

    ose

    Lype ne google "Burnout" dhe lexo se ēka ka ndodhe me ty (mundesh te krahasosh vet dhe te analizosh se a eshte ky prolemi yt a jo) dhe se ēka duhet te besh menjehere qe te dalesh nga ky lloj depresioni.



    tung

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e BesnikS
    Anėtarėsuar
    02-12-2008
    Vendndodhja
    Illyrida
    Postime
    22
    Plotesisht e kuptoj "problemin" tend, ka ngjashmeri me nje periudhe qe kalova une, por fatmiresisht shume te shkurter.
    Udhezimet e mija per problemin tend jane se ti duhesh sadopak te distancohesh prej pretendimeve te arish gjithmone maksimumin, ne cdo aspekt. Poqese tenton maksimumin ne secilen fushe te jetes, zhgenjimi do te jete edhe me i madh per deshtimet sado te vogla ishin ato.
    Ndersa prej eksperiences se shkurter mesova se per tu kthyer motivimi per studim te metutjeshem ndihmon ndonje roman, veper e shkurter me tematike interesante. Provo lexo ate, besoj motivin do ta gjesh
    Cdo te mire!

  12. #12
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anėtarėsuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    nje autore e shekullit qe shkoi tha : 'persosmeria eshte gjeja me e tmerrshme qe mund ti ndodh njeriut' !!! kshu qe mos kerko persosmerire por jeto jeten jo vetem me qellimin per te dale e para ne mesime sepse jeta ka dhe gjera te tjera qe duhen jetuar !!! duke te uruar nje sherim sa me te shpejte nga kjo gjendje te them jeto jeten me nje mije e nje qellime te tjera pervec shkolles duke perfshire dhe shkollen !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e showgirl
    Anėtarėsuar
    13-09-2008
    Vendndodhja
    brenda vetes time
    Postime
    169
    Pershendetje Andro Era, une mund te te them nga eksperienca personale qe nje situacjon te tille (boshllek ne vetvete) e ndjej ne cdo rast (jo vetem ne studime) qe une jam Totalisht e marrezisht e Perkushtuar ne te ardhmen apo ne nje objektiv qe une dua te realizoj me cdo kusht. Dhe kjo me con deri aty sa qe mua nuk me hyn me asgje ne sy ne te tanishmen qofte te mirat e qofte te keqijat (sepse nuk jam ketu...... ne kete moment) e ndjej edhe ankth per cka une dua te arrij.

    Jam dakort me ate qe thane miqte me larte: qe duhet te krijosh nje equiliber mes "dovere e piacere" tend Personal por kij me mire kujdes me dashurine sepse po te rrembeu kjo.....bye bye studimeve; jane dy pesha "te renda me kuptimin e mire" dhe dy kunguj nen sqetull nuk mbahen.
    Jetoj pa kufij

  14. #14
    Citim Postuar mė parė nga Andro_era Lexo Postimin
    Do te doja qe dikush nga ju, qe keni njohuri sadopak ne lemin e psikologjise, te me ndihmoni qe te zgjidh problemin tim, i cili po me mundon pa mase! Jam 20 vjeqare, dhe studioj mjekesine ne vitin e dyte! Deri tani kam patur nje vullnet te pa thyeshem, dhe kam mesuar shume. Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete, dhe me vullnetin dhe me deshiren me te madhe i jam perkushtuar mesimit. Mesimi ka qene motivi kryesor ne jeten time, mirepo tani kete nuk e ndjeje. Tani me sukseset ne mesim sikur nuk me plotesojne perbrenda, ndjeje nje zbrazeti te madhe ne shpirt. Edhe kur marre noten maksimale, kjo nuk me permbush, dhe pastaj ndihem e pa motivuar per te mesuar. Nese keni ndonje ide, se si te largohem nga kjo gjendje me tregoni. Do te ju jem shume mirenjohse per ndihmen tuaj!
    hehehheheh .

    Regulloi ato punet qe te mundojne dhe do te te vije deshira per gjithshka .

  15. #15
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Per mua shkolla ka qene gjithqka ne jete
    Si mund te vendosesh shkollen ne plan te pare si gjene me kryesore ne jete!? Gjerat me kryesore ne jete jane, familja, dashuria, miqesia e gjera te tjera plot te bukura qe ofron jeta 4 free! Shkolla eshte nje institucion qe te jep dije, por jo ta vendosesh si gjene me kryesore ne jete. Kshu qe ti duhet ti kushtosh me teper vemendje gjerave qe te rrethojne, ndoshta do ndihesh me e lumtur.

    Sic tha edhe Jack Watson, studjo dashurilogjine.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  16. #16
    Erara humanum est Maska e kęrlighed
    Anėtarėsuar
    28-05-2005
    Vendndodhja
    Skandinavi
    Postime
    146
    E dashura Andro_era, te jane dhene keshilla shume me vlere deri tani. Pasi qe edhe vet kerkon ndihme nga persona me njohuri ne lemine e psikologjise, do te mundohem edhe une qe mbase te te ndihmoj sado pak. Sa per fillim, mos u merakos fare se nuk behet fjale per ndonje lloj depresioni, por thjeshte ne pyetje eshte motivimi.

    Prochaska, DiClemente dhe Norcross kane eksploruar ne ndryshimet e sjelljeve te njeriut si nga nxitja e personave profesional ashtu edhe nga vete individi. Raporti i tyre sjell modelin e ndryshimeve te sjelljes se njeriut qe ndahet ne 5 faza:

    Para- spekulimit.

    Spekulimit - ketu ndodhesh ti, ketu personi eshte i vetedijshem se ka nje problem dhe mendon se duhet bere dicka. Mirepo ende nuk eshte i vendosur te veproje. Kjo faze mund te zgjate nje kohe te gjate (me vite),

    Parapergaditja.

    Veprimi.

    Mirembajtja.

    (Renia).

    Une do te te rekomandoja nje "remision spontan"-qe d.t.th. te besh ndryshime te vetvetes pa ndihme profesionale. Shfrytezoje kohen per te balancuar mundesite, energjine dhe deshirat.

    Gjithe te mirat.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kęrlighed : 20-12-2008 mė 16:47

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-03-2014
    Vendndodhja
    amsterdam nl
    Postime
    2

    Pėr: Probleme me veten!

    Une mendoj se duhet te mesosh dhe perjetosh dhe nga eksperienca e jetes , shkolla dhe msimet nuk jane gjithcka ne jete

  18. #18
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Pėr: Probleme me veten!

    ne keto raste eshte mire te ndalesh pak e ta pyesesh veten, kjo gje qe po studioj me pelqen apo po e bej per force inercie? nese eshte e dyta, ndrysho drejtim

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 22-05-2013, 16:04
  2. Rufi Osmani: Libri im do tė mė shkaktoj probleme
    Nga Davius nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 06-11-2007, 15:41
  3. Minoritetet me probleme psiqike
    Nga FLORIRI nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 30-09-2006, 21:00
  4. Burrat dhe grate me probleme mendore duhen te parandalohen...
    Nga *~Rexhina~* nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 30-08-2004, 15:13

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •