Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime

  Piktura Murale e Mesjets n Shqipri

  SHTPIA BOTUESE 8 NNTORI, 1974

  Teksti dhe materialet pregatitur nga: Dhorka Dhamo
  Arkitektura dhe piktura gjat mesjets n Shqipri si rregull bashkjetuan n nj
  unitet t plot stilistik. Muret e trash e masiv t shumics se tempujve
  kristian e humbasin prshtypjen e peshs reale nga zbukurimet e sajuara prej
  kombinimit me fantazi t motiveve t ndryshme prej tulle. Si nj qilim i endur
  me mozaik duken p.sh. muret e kishs n Mesopotam t Delvins, margaritarit
  t riviers shqiptare, afr Sarands. Nj si qilim tjetr akoma me madhshtor
  me piktura mvesh tejemban pjest e brendshme t tempujve. Dhe, ndonse
  kurdoher e kudo, i qndrohet besnik skems ikonografike bizantine t
  prcaktuar rigorozisht, nj pasuri e tr stilesh e nuanca t panumrta takohen
  brenda pikturave murale, fragmente t t cilave ruhen q nga shek. X.
  Piktura bizantine ashtu sikundr arti dhe letrsia mesjetare n prgjithsi u
  zhvillua brenda tematiks fetare. Klasa feudale e kleri e kan prdorur pikturn
  si mjet pr t larguar vmendjen e masave nga problemet e bots reale. Ata
  synonin t krijonin t besimtari iluzionin e nj bote qiellore dhe t ngjallnin
  shpresn pr jetn e amshuar t parajss, t ciln e identifikonin me jetn e
  vrtet t njeriut.

  Sipas estetve t Bizantit soditja hyjnore arrihet me an t figurave sensuale.
  Nga ky parim ideor estetik rrjedh prirja pr t zhdukur n piktur gjithka q
  sht materiale. N artin bizantin triumfoi kshtu parimi i irealitetit. Nga artisti
  krkohej q brenda rregullave e kanoneve t rrepta, q prjashtonin fantazin e
  tij. t mos pasqyrohej, figura reale por idea q qndronte n baz t tipit ideal,
  t shprehej esenca e pandryshueshme metafizike e saj. Tipet ikonografike q njeh tradita, portretet karakteristike t prototipit t Krishtit, shn Mris e t
  shnjtorve t tjer, si dhe skema ikonografike gjat procesit shumshekullor t
  zhvillimit t artit mesjetar, kan psuar ndryshime fare t vogla. Ja prse jan t
  muara ato tipare t njeriut e t jets s gjall q hasen si shprehje vrtet e
  rrall e ansore por shum kuptimplote e pasqyrimit t realitetit objektiv n
  kto piktura t prshkuara nga mistika fetare.
  N pikturn e hershme mesjetare u prdor n shkall t gjr aniambli i thurur
  me mozaik, q aq shpesh ndeshet n godinat antike t vendit ton, duke
  mbuluar tejemban dysheme t gjra. Doemos q, n fazn kalimtare piktura
  mesjetare m shum u mbshtet n prvojn e frutshme t s kaluars, s sa u
  prpoq t'i bj ndryshime regjistrit t prgjithshm t trashguar. Megjithat
  tradita e prvetsuar mir nga mjeshtri mesjetar, kurdoher u prdor pr t
  pruar prmbajtjen simbolike e dogmatike kristiane.

  Prher t par stili i ri shfaqet n mozaikun mural t faltores s vogl t
  adaptuar n amfiteatrin e qytetit antik t Durrsit. Mozaiku paraqet nj sken
  perandorake t realizuar me gur natyror dhe mozaik qelqi t zmaltuar me
  ngjyra t gjalla e t freskta. sht punuar me dor t lir e pa kurrfar sforcimi,
  po n nj kompozim t mbyllur pa perspektiv, me figura t stilizuara n baz
  t idealit estetik bizantin pr bukurin e njeriut q largohet shum nga ai i
  antikitetit. Gjithshka ikn me shpejtsi nga bota e vrtet. Figurat duken si pa
  jet, si hije t figurave reale por me nj shprehje spirituale t theksuar.
  Zhvillimin e shpejt e t lart t pikturs s hershme monumentale t realizuar
  me teknikn e fresks mund ta ndjekim n pikturn e shpellave eremite. T
  hapura n vende t ashpra, por piktoreske, larg qndrave t banuara, ato kan
  mundur ti shpejtojn dors s pushtuesve e grabitsve apo fuqive
  shkatrrimtare t natyrs, fat, t cilin nuk e kan patur shum kisha e manastire
  t ktyre shekujve. Piktura e shpellave shqiptare t ngjall interes si pr
  origjinalitetin ikonografik, me paraqitjen e shum skenave t pazakonshme pr
  Bizantin sikur jan, Krishti me tri pamje, skena Melizinos etj., ashtu edhe pr
  vlerat e larta estetike q prmban n vetvete. N pikturn e shpells se
  Bllashtojns shek. XII vijat lvizin me nj siguri t uditshme mbi at cop
  shkmbi paksa t suvatuar, duke reflektuar stilin m t lart t pikturs s
  formuar bizantine. A nuk mund t dilet s ktejmi n prfundimin logjik se, kur
  n nj shpell t largt e t humbur hasim kualitete t tilla t larta po kaq, n
  mos m t larta, duhet t ken qen pikturat e kishave dhe manastireve t
  qyteteve q, si dihet, kudo e kurdoher, i kan paraprir pikturs s shpellave?
  Lidhjen n mes t pikturave t shpellave eremite dhe t artit q realizuan
  mjeshtrit e kategorive m t larta npr qytete, e pikasim edhe n prsritjen e
  asaj tradite q fillon me mozaikun e Durrsit e vazhdon n shekujt e
  mvonshm, pr t paraqitur pran figurave hyjnore edhe figura reale.
  Prfaqsuesit e pushtetit laik e fetar t provincs sipas shembullit t perandorit
  e t oborrtarve t lart t kryeqytetit, e prjetsuan vetveten mes figurave
  hyjnor. N pikturn e shpells s Letmit, n t dy kraht e dhuruesit t kishs,
  radhiten edhe shtat pjestart e familjes s tij n poz lutse, me duar t uara
  prpjet nga shn Mria dhe pantokratori. Figurat laike jan trajtuar si nj brez
  dekorativ n miniatur dhe mezi sa shquhen. Autori i tyre Stano, i vetmi
  freskist q njohim deri n periudhn e pushtimit turk, nuk mund t radhitet
  ndr piktort e dors s par, por padyshim ai e njeh mir artin e stilit t
  formuar bizantin. Prmbas naivitetit dhe trajtimit skematik t figurave, dallojm
  nj ekspresivitet t madh. Me an t vizave lakonike e t qarta, Stano ka ditur t
  jap modelin dhe elegancn e veshjeve t trupit e t koks, e sidomos t
  mngoreve, me ato motive popullore q hasen edhe sot n qendisjet e ksaj
  krahine. Kto element etnografik q vrejm n pikturn e shpellave, jan
  pjes organike e asaj linje jetsore dhe realiste, vrtet t zbet, por shum t
  muar, q e prshkon t gjith artin ton mesjetar dhe q i japin atij, bri
  karakterit t theksuar kozmopolit, arom t prveme.

  Mbi nj cop shkmb t fshatit Kallmet pran Lezhs, vendvarrimit t heroit
  kombtar Gjergj Kastriot Sknderbeut, ruhet nj fragment pikture q paraqet
  martiren Eufemi, t hasur shum rrall n ikonografin ton. Shprehja
  thellsisht spirituale e fytyrs s heshtur t kujton sakaq pamjen e prvuajtur t
  nj asketi q Bizanti e kultivoi me endje deri n fund t egzistencs s tij.
  Piktura e Kallmetit bart tipare t atilla artistike q e lidhin ngushtsisht si me
  traditat paraardhse t mozaikut ashtu dhe me ato t freskave t mpastajme.
  Gama prgjithsisht e shuar e ngjyrave sht jehon e mozaikat t von antik
  q punohej me gur natyror, ndrsa n format e prcaktuara qart t
  kontureve, ndjehet jo vetm ndikimi i prirjeve monumentale por edhe i vet
  tekniks s mozaikut bizantin. Prpjekjet pr nj trajtim m t vllimshm t
  forms edhe n saj t prdorimit m t lir e m piktorik t reflekseve t
  drits, jan element pararendse t pikturs m t avancuar t rnesanss
  paleologe q gjeti zhvillim t plot n shum monumente t vendit ton. Piktura
  e Kallmetit, ashtu si dhe shum t tjera t zbuluara koht e fundit na lejojn q,
  kualitetet e larta te shek. XIII-XIV dhe t pikturs postbizantine, ti shpjegojm
  prfundimisht si rezultate te procesit t zhvillimit t brendshm t pikturs
  son, si rezultate t pasurimit pandrprerje t traditave t grumbulluara ndr
  shekuj dhe t evolucionit t tyre t parreshtur.

  N shekujt XIII-XIV n vendin ton u krijuan vepra t shumta artistike, ndr t
  cilat dallohen veanrisht freskat e manastirit t Apolonis e t Rubikut, t kishs s Vaut t Dejs, Maligradit n liqenin e Presps, e shum kishave t
  kalas s Beratit, e t tjera. Me vlera t larta artistike jan prgjithsisht dhe
  ikonat e ksaj periudhe. Ka midis tyre ikona me prmasa t mdha t trajtuara
  n mnyr t gjr q tregojn pr ndikimin e pikturs monumentale. Por nga
  fundi i ksaj periudhe vem re t kundrtn. Ky fenomen u duk n sistemin e
  copzuar dekorativ t pikturave murale q i ngjajn m shum nj ansambli t
  prbr nga ikona t vendosura pran e pran. monumentalizimi i pikturave t
  murit u shoqrua me ndryshime t mtejshme n shek. XVI-XVII krahas
  fuqizimit t vet kishs, t pozits s saj n kushtet e pushtimit dhe t
  islamizimit t vendit.

  Zhvillimi stilistik i artit t pikturs s shek. XIII-XIV prmban reflekse t nj
  heterogjeniteti. N t, prpos tiparit kryesor vendas, shquhen tipare me karakter
  t prgjithshm ballkanik t krijuara si pasoj e marrdhnieve t ngushta n
  mes t popujve t gadishullit ton, ndikime t artit t lindjes dhe atij
  perndimor, sidomos t artit t Italis.
  Traditat lindore ndihen m t forta n disa fragmente t kishs s Vaut t
  Dejs, me tipe shnjtorsh t orientalizuar, me fytyra rrumbullake e vetulla hark
  t bashkuara n midis. Emocionet e figurave nuk jan t thella e bindse, por
  naive e deri diku primitive. Ato jepn kryesisht nprmjet gjesteve t jashtme,
  pozs s figurs, duarve ose nprmjet deformimit t krkuar t fytyrs. N nj
  kish tjetr t Shqipris s Veriut, n at t Rubikut 1272 jehonn e ksaj
  tradite t lasht e ndjejm vetm prmes disa elementve ikonografike, ndrsa
  nga fundi i shek. XIII dhe fillimi i shek. XIV ajo do t tinglloj edhe m e
  zbet. Si elemente orientale mund t cilsohen objekte fare ansore si jan
  kapelat izraelite shumngjyrshe, t cilat do t'i pikturojn me endje edhe
  piktort tan mesjetar t mvonshm.

  N t dy monumentet e msiprm, po sidomos n at t Rubikut, mbizotron
  tradita klasike bizantine q shfaqet veanrisht n trajtimin linear t figurave.
  N skenn e kungimit, figurat, t grupuara tre e nga tre, ndjekin njra tjetrn, n
  hap t leht e t lirshm, e gati gati t duken sikur vallzojn. N kt lvizje
  merr pjes gjithshka: edhe kmbt n hap, edhe duart e zgjatura, dhe kokat e
  prkuluara sipas taktit t prgjithshm dhe veshjet tradicionale t pjestuara nga
  pala t shumta q t krijojn prshtypjen sikur jan endur nga qindra fije.
  Ndikimin e artit perndimor e ndjejm t fort n arkitektur. Katedralja e
  madhe e Sergut dhe Bakut buz lumit t Buns n Shkodr, kisha e Vaut t
  Dejs po n Shkodr t dyja t shek. XIII dhe nj numur kishash t shekujve t
  tjer, jan t stilit t pastr romanik. Ndikime t pjesshme t arkitekturs
  romanike vihen re dhe n kisha t stilit bizantin. sht interesante t theksohet
  s piktura n t gjitha kishat e stilit romanik ka qen bizantine. Tradita bizantine
  ishte aq e forte sa nuk i dha asnj mundsi zhvillimi stilit t pikturs s
  perndimit. Nga ajo, piktura bizantine mori vetm disa element, si jan
  aksesort e eterve t kishs, mitrat e skeptrit, format e pergamenave ose edhe
  vet mbishkrimet n gjuhn latine.

  Prjashtim prbn grupi i shnjtorve t paraqitur n kmb nj e nga nj,
  prbrenda harqeve me maj n kishn e Zejmenit, jo shum larg Rubikut. Nga
  trajtimi me pala t gjra i draperive q derdhn si natyrale dhe deri tek vet
  figurat e vllimshme me shpatulla t mbushura, t plota, e veshjet karakteristike
  perndimore, figurat e shnjtorve t Zejmenit duket q i prkasin nj drejtimi
  krejt tjetr. Ata jan realizuar n frymn e pikturave protorenesanse dhe
  prbjn nj fenomen m vete. Ky prjashtim e nxjerr edhe m n pah
  drejtimin e prgjithshm t zhvillimit t pikturs son.
  Lidhjen e pikturs son t shek. 13-14 me at ballkanike e pikasim n
  ornamentik, n prdorimin e motiveve t rrathve t vargzuar e t pleksur me
  njri tjetrin. N fushn e tematiks kt lidhje e dshmon prfytyrimi i shum
  asketve n brezin e poshtm te murit t kishs me shenjtort n kmb, cikli i
  udive si dhe pikturimi i portreteve n fasadat e tempujve, t ciln e ndeshim dy
  her tek ne, n Apoloni e Maligrad t Presps.
  Tradita e pikturimit t fasads vazhdon dhe n monumentet e shekujve XVIXVII.
  N kishat e shekullit t XVIII ajo shprehet kryesisht n pikturn e
  hajateve q prkufizohen nga ambjenti i jashtm me an t nj kolonade t
  hapt.

  Ne fasadn e Apolonis (1260-1328), sht prfytyruar portreti familiar i
  perandor Mihal Paleologut, t mbiquajtur Kostandin i ri si lirimtar i
  Kostandinopolit nga latint. Si zakonisht edhe ktu, perandori paraqitet n
  qetsi t rrept, me fytyr energjike e i gjithpushtetshm. Me shklqim, luks e
  gjith solemnitet jan prfytyruar gruaja e pasardhsi i perandorit: Androniku i
  dyt Paleolog. Si njerz jo t zakonshm rreth e qark koks u shtohen breroret
  n shenj te hyjnitetit t siguruar nga bota e qiellit, si mkmbs t Zotit n
  tok.
  N kishn e Maligradit (1345, 1369) t ndrtuar prbrenda nj guve t lart
  shkmbore, piktura e eksterierit e n mnyr t veant ajo e fasads, ruhet deri
  n ditt tona n gjendje mjaft t mir. Pjesn e siprme, m kryesore t saj, e z
  prfytyrimi i Krishtit deri n brez, duke bekuar me t dy duart. M posht
  zhvillohet tema: Kesar Novaku, si duket princ i ksaj krahine, n prezenc t
  antarve t familjes, i kushton tempullin shn Mris, t paraqitur n poz t
  Odigitries n kmb. N dallim nga portretet e Apolonis figurat ktu jan
  dhn t plota, por njsoj si dhe atje ato paraqiten statike dhe impozante. Q t
  dy, perandori dhe Novaku i titulluar Kosar, rrethohen nga brerore t arta. Pr
  nj ekzekutim mjaft t lart, shquhet veanrisht portreti kryesor. Poza prball,
  karakteristike n paraqitje t tilla, flokt e mjekra e thinjur, vshtrimi i
  prqndruar dhe modelimi me forma t qarta i fytyrs, shprehin prqndrimin
  dhe energjin e brndshme t princit. Artisti nuk mnon t nnvizoj nprmjet
  disa vijave grafike edhe rrudhosjen e ballit t Kalis, gruas s Kesarit.
  Krahas me modelimin plastik, n pikturn e brendis t kishs s Maligradit t
  bie n sy edhe nj graficitet i veant q mbrthen deridiku lvizjen. Pr kto
  piktura, q dallohen nga stili i tyre i veant ndrmjet pikturave t tjera
  bashkkohore t vendit ton, nuk sht i huaj edhe nj far akademizmi
  karakteristik pr shkolln e Kostandinopolit t gjysms s dyt t shek. XIV, q
  shprehet kryesisht nprmjet nj thatsie dhe efekti t jashtm. Piktori anonim
  q ka dekoruar m 1369 kishn e Maligradit brenda e jasht m 1385 pikturon
  nj nga kishat e Kosturit t Greqis.

  Ndonse traditat e ndryshme n disa monumente jan t ndrthurura, n to
  mund t shquhet e t cilsohet orientimi drejt tradits antike. Me von kjo
  karakteristik do t zr nj vnd m shum rndsi n zhvillimin e mtejshm
  t pikturs son monumentale. Ajo do t pasurohej mjaft me disa tipare t tjera
  me ngjyr t ndieshme lokale, t cilat, t akorduara s bashku, do t tingllojn
  m nj z t veant e t ndryshm nga ai q dgjohet prej monumenteve
  bashkkohs t vendeve t tjera t Ballkanit.
  Kto fillime me perspektiv zun fill n kishn e manastirit t Rubikut, n disa
  fragmente t veant t saj. Njra prej tyre sht figura e shn Mris nga skena
  e Deisisit, q shquhet pr nj modelim plastik t fytyrs, pr tone t buta e
  gradacione t holla. Kto karakteristika i gjejm m t formuara te figura e
  kryengjllit nga skena e ungjillzimit, q edhe sot trheq vmendjen e
  spektatorit me elegancn e prsosjen e formave. Vendosja n lvizje t lir dhe
  plasticiteti i prgjithshm, q vende vende arrin deri n rrumbullaksi klasike, e
  bjne prfytyrimin e tij t shquar ndrmjet pikturave t tjera.

 2. #2
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Orientimi n traditat e artit antik n fundin e shek. XIII dhe fillimin e shek.
  XIV, edhe m shum se n ndonje monument tjetr duket n freskat e
  trapezaris s manastirit t Apolonis s Fierit. Shumica e veprave jan pun t
  realizuara n nivel mjaft t lart artistik. Nga m t bukurat sht paraqitja e
  skens Lutje n Getsimani. Kompozimi prshkohet nga nj ritm i
  harmonizuar i ngjyrave, vijave dhe formave. Figurat jan koordinuar njra me
  tjetrn n mnyr mjaft organike. Lvizjet jan t prmbajtura, t qeta dhe
  ekspresive. Gjithkund mbizotron vija e prthyer plastike. T vendosura n
  pozicionet m t ndryshme dhe, ndonse mjaft ngjeshur me njra tjetrn, figurat
  nuk t krijojn vese prshtypjen e nj trsie t natyrshme e kompakte. Me
  hollsi sht parashikuar kombinimi i ngjyrave. Shtresa e par e ngjyrave,
  sankiri kafe, vende vende merr nj ngrohtsi t veant duke kaprxyer n
  tonin e siens s pjekur ose dheut t kuq. Me mjeshtri kombinohen ngjyrat e
  drits me tonin baz. Modelimi i formave sht i but, me tone t elur vija vija.
  Gradacionet, nuancat e t njjtave ngjyra, shkmbejn pafund njra tjetrn. Si
  n skenn Lutje n Getsimani edhe n skena t tjera, figurat kan humbur
  prpjestimet e zgjatura. Prpjestimeve prdhese u sht nnshtruar edhe figura
  e Krishtit. Nga nj karakter me jetsor prshkohen thuajse t gjitha skenat
  ungjillore, n t cilat mund t kundrojm mjaft detaje realiste q t kujtojn
  momente nga jeta e prditshme. E till sht p.sh. mnyra se si i drejtohet shn
  Mria Krishtit. Ajo sht prkulur pran tij dhe i prshprit n vesh si nna t
  birit, duke iu lutur q t kryej udin.

  Krkimi i formave dhe i momenteve sinletizues sht mjaft i ndjeshm n kto
  freska. Dhe vllimi sht m i qart dhe m plastik. N disa medalione p.sh.
  konturet thuajse nuk ekzistojn fare, aq tepr kan kaprxyer n plan t dyt.
  Format e karnacionit modelohen mbl, n mnyr t but piktorike. N to
  ndiehet nj plastik e nj fines e njom femrore, veanrisht n ovalet e
  fytyrave dhe n buzt e ngritura prpjet si t fmijve. Fytyrat ndriojn nga
  lirizmi, nga mendimi dhe nga nj jet e brendshme e pasur. Vetullat e ngritura
  n mnyr t gjall realiste shprehin at ast karakteristik kur njeriu me kujdes e
  vemendje prpiqet t prgjoj dika te heshtur, ndrsa vshtrimi i syve
  endrronjs tretet diku larg n hapsir. Dshira pr t dhn sa m t plot
  vllimin ka sjell disa her nj ngurtsim t vijs, por edhe nprmjet ksaj
  vrazhdsie relative, prohet e qart prirja pr ta br formn m t ndjeshme e
  m reale. Kjo mund t vrehet edhe n trajtimin e prgjithshm t veshjes me
  pala t gjra e t thella, gati t prekshme.

  Jo rastsisht roli m m rndsi pr zhvillimin e mtejshm t pikturs son
  mesjetare i takoi pikturave t Apolonis. N freskat e trapezaris m shum se
  kudo, u kristalizuan tiparet lokale t pikturs bizantine tek ne, si jan, interesi
  pr t dhn me forma m t plota e m t qarta, nprmjet nuancimit t holl
  t ngjyrs, figurn njerzore, botn e saj t brendshme pr ta br at m
  intime, m t afrt, duke e plotsuar me vrojtimet e artistit nga jeta reale.
  Kto tradita shrbyen si piknisje dhe mbshtetje frytdhnse pr krijimtarin
  e shum piktorve t shquar t shek. XVI me n krye Onufrin.
  Veprimtarin e tij artistike Onufri e zhvilloi kryesisht n kishat e shumta t
  Elbasanit e t Beratit. Me vepra t ktij mjeshtri sht stolisur gjithashtu kisha e
  shn apostujve n Kostur t Greqis. N freskat e ksaj kishe, pran dats 1547
  gjejm edhe kt mbishkrim nga dora e piktorit: ... Onufri i ardhur nga qyteti i
  shklqyer i Beratit. Me sa duket karriern e tij artistike Onufri e ka filluar si
  laik, por brenda nj kohe t shkurtr, m 1554, nj tjetr nnshkrim q ruhet
  prpos pikturave n kishn e Valshit, e cilson Onufrin si protopap t
  Neokastrs, Elbasanit t sotm, titull q u jepej personaliteteve t shquar t
  intelektualve fetare.

  Nga dora e Onufrit ruhen edhe disa ikona q, pr nga niveli artistik nuk bien
  posht freskave t tij. monumentalizimi i pikturs s mureve n shek. e XVI
  ka mundsi t ket ardhur edhe si pasoj e faktit q pothuajse t gjith piktort
  m n z t ksaj periudhe, kan krijuar m t njjtin potencial artistik si n
  teknikn e fresks ashtu dhe n at t kavaletit.
  N punimet e Onufrit sht i dukshm ndikimi i freskave t trapezaris s
  Apolonis, sidomos n lirizmin q prshkon botn shpirtrore t figurave t tij.
  Mjaft e dukshme sht lidhja e Onufrit me monumentet e lasht t Beratit,
  freskat e sh. Triadhs e Perondis. Ne shumicn e tyre ato ruajn vepra q
  dallohen nga kualiteti i lart i punimit. Kjo nuk mund t mos trhiqte vrejtjen
  e Onufrit i cili, si do mjeshtr mesjetar, e kuptonte artin t pashkputur nga
  zejtaria.

  Duhet ta ken trhequr Onufrin dhe pikturat e kishs n ishullin e Maligradit
  me ndrtimin kompozicional t qart t prcaktuar mir dhe teknikisht t
  prsosura. Duke ln mnjan thatsin relative dhe dramatizmin e tepruar t
  ktyre freskave, Onufrin sht e natyrshme ta ket entusiazmuar gdhndja
  plastike e fytyrave q me aq sukses e aplikon m von n pikturn e vet.
  N pikturat e Onufrit skenat duken si t gjalla. Ato kan gjithmon karakter t
  theksuar zhanri. Shum element t realizmit si mnyra e prcaktimit t figurs
  n siluet, modelimi i formave, flasin pr tendencat realiste t pikturs kishtare
  t ksaj periudhe. Krahas tendencave t prgjithshme realiste, n pikturn e
  Onufrit hasim edhe detaje t marra direkt nga jeta. N skenn e lindjes s
  Krishtit kungulli i bariut dhe qendisjet me pafta t mbuless ndeshen n fondin
  etnografik t vendit ton. Nga jeta prreth Onufri merr edhe tipat e tij q i
  prpunon n nj kualitet t lart artistik. Duke operuar me 5-6 tone baz, ai
  arrin kombinime t prsosura me an t kaprximit t ngjyrave. Koloriti i tij
  dallohet nga pastrtia dhe tingulli kumbues. Onufri priret t'i zbus kanonet
  tradicionale duke i mbrujtur ato me nj prmbajtje t re m jetsore. Prmes
  tipeve dhe kanoneve bizantine, ai arrin t'i jap mendimit nj far transparence,
  drite dhe qartsie, q t bn pr vete me karakterin e tij fisnik. Si artist, Onufri
  nuk iu largua shqetsimeve t kohs. Largimi nga ngurtsia kompozicionale
  karakteristike si dhe dramatizimi i skenave t freskave t tij, nnvizojn
  trthorazi, lidhjen e brndshme t artistit kishtar t shek. XVI me tensionin dhe
  gjndjen shpirtrore t mbushur plot e prplot me shqetsime t shqiptarit t
  ktij shekulli.

  Onufri del para nesh si piktor me dhunti t larta piktorike q zotron me
  shkathtsi t rrall penelin dhe ndjenjn artistike t forms. Piktura e Beratit,
  ndikimi i s cils u prhep jo vetm n Shqiprin e mesme por edhe n at t
  jugut, mban vuln e personalitetit krijues t Onufrit. Individualiteti i tij ndihet
  drejtprdrejt te shum piktor t shekullit, por sht merit e Onufrit msues
  q tek ata piktor, t cilt i udhhoqi n krijimtarin aktive, u prpoq t
  zhvillonte individualitetin krijues. Shembulli m i qart pr kt jan freskat e
  nxnsit dhe birit t tij Nikoll, piktorit t dyt m n z t shekullit.
  Veprat e Nikolls jan t shprndara n shum kisha t Shqipris qndrore
  dhe t zonave jugore bregdetare. Freska t tij ruhen dhe n kishn e shn
  Gjergjit n Arbanas t Bullgaris, t punuara n bashkpunim me nj piktor
  tjetr shqiptar, ende t pastudjuar mir, t quajtur Joan. Figurat artistike t
  krijuara prej Nikolls n t dy teknikat e pikturimit, shquhen prej tipeve t
  Onufrit. Ato dallohen nga silueti i veant, koloriti i ndezur dhe vshtrimi
  endrrimtar. Nikolla, ndryshe nga i ati, nuk sht aq dramatik dhe i furishm.
  Ritmi linear i skenave nuk ngrthen aq shum dinamizm, sa spiritualizm t
  mpreht, t sterholluar.

  Nikolla punon duke adhuruar do njoll q peneli i tij le mbi rrafshin e pastr,
  do linj q, but e mbl, shnon ovalin e qet t fytyrave aq t pasur n forma
  ose veshjen, q shpesh t duket si e endur nga fije t panumurta. Sado q
  shnjtort e tij kan hedhur vshtrimin diku larg dhe vshtrojn dika q ne
  nuk e shohim e nuk e kuptojm, prap se prap Nikolla, si talent i shquar, sjell n
  shprehjen e tyre vrojtimin e tij deprtues, u vesh atyre tipare reale, duke e
  zhvilluar kshtu traditn bizantine n drejtim m human. Sidomos fuqi
  shprehse n kto fytyra kan syt. Shprehja e tyre sht e but, her hre bile
  pak si e trishtuar, por gjithnj e qet dhe e urt. T rudhur leht m mblsi,
  syt e shnjtorve t Nikolls sjellin nj not lirizmi poetik e ndrrimi t
  paprsritshm.

  Nj tjetr piktor i talentuar i shekullit t XVI sht dhe Onufer Qiprioti. Ka
  mundsi t jet me prejardhje greke, por padyshim vendlindja e tij si artist sht
  Berati. Onufer Qiprioti e prhapi jehonn e shkolls beratase nga Shqipria e
  mesme n pjesn m jugore t saj dhe nga shekulli XVI n t XVII. Freskat e
  Vllaho-Goranxis t pikturuara prej tij n fillim t shek. XVII; n vitin 1622
  nuk shndrisin nga ngjyrat si prej emali t Nikolls, as nuk shprthejn me
  forcn e dramaticitetit t Onufrit. Piktura e Qipriotit sht prgjithsisht m e
  qet. N t ka m shum ekuilibr. As ana dekorative nuk rrmben mbi t
  tjerat, as tensioni i brendshm i figurave nuk dominon. Ka nj marrveshje te
  heshtur, si te thuash, n mes t siprfaqes se pikturuar bukur me njolla t plota
  t kuqe, t verdha t gjelbra, okr e t kaltra, e draperive me pala t
  pacoptuara imt dhe bots s brendshme t figurave prgjithsisht pa
  shprthime. Ngjyra e vizatimi prdoren n t njjtn mas e forc si
  komponent t harmonishm t njri tjetrit, pa marre asnjfi syresh siprin.
  Forma sht po aq e vizatuar sa dhe e pikturuar. Pran pikturave murale t
  kishs s Maligradit ansambli i Vllaho-Goranxis, do t na dukej shum
  piktorik. E megjithkt piktura e Qipriotit nuk t rrmben n rrjedhn e saj.
  Spektatori adhuron me logjik mjeshtrin e t pikturuarit, dikton n to dorn e
  kryemjeshtrit beratas nga e merr frymzimin Qiprioti. por nuk i ngjallen
  emocione si ato q lindin nga shprthimet dramatike, karakteristike t Onufrit
  msues.

  Kalaja e Beratit edhe pas kaq shekujsh, me kishat e pikturuara, t ngjall iden e
  nj atelieri t vrtet mesjetar. Ndikimi i pitkurs beratase, prmes veprs s
  Onufrit dhe pasuesve t tij, ndjehet deri n erekun e par t shek. XVII. N
  dekadat e mvonshme piktura murale pson nj rnie t ndieshme cilsore.
  Mungojn mjeshtrit e vrtet q do t mund t onin m tej mbrritjet e shek.
  XVI. Pikturat jan kryesisht pune t amatorve zanatinj. Dhe elementet
  popullore e etnografike q vrejm n to, kan m tepr rndsi historikoetnografike.
  Pushtuesi otoman fillon islamizimin e detyruar t popullsis. Me
  rregulla t posame e t rrepta ndalon ndrtimin e tempujve kristiane. Ja prse,
  n shumicn e zonave t pushtetit t fort otoman, kishat dhe manastiret si
  arkitektur shkrihen mes banesave t zakonshme popullore t fshatrave dhe
  qyteteve. Me prhapjen e islamizmit kudo filluan t ngrihen tempujt e fes s
  re, xhamit. Minaret e tyre t larta, t holla e delikate, e ftonin besimtarin prej
  s largu. Pr ndrtimin e tyre u mobilizuan mjeshtrit m t mir. Sipas
  shembullit kristian, siprfaqet e jashtme hajatet dhe t brendshme, u mbuluan
  me piktura. Por n dallim nga pikturat kristiane n ato islamike, nuk piptin
  asgj e gjall. Kudo ndr mure shpalosen motive ornamentale dhe tek tuk
  peisazhe t qyteteve fantastike, n shumicn e rasteve me dshirn pr t
  prfytyruar pamjen e Stambollit. N arabeskat ndjehet shkathtsia e dors dhe
  ndjenja e holl dekorative e pikturuesve anonime. Vlera t larta arkitekturale e
  piktorike kan sidomos disa xhami n Tiran, Shkodr e Gjirokastr, t
  ndrtuara e t pikturuara n shekujt XVIII-XIX.

  E topitur pr m s tre erek shekulli, piktura murale kishtare rilind me nj
  shkelqim t veant e pr t fundit her n shek. XVIII.
  Shek. XVIII ishte periudha e gjallrimit ekonomik t qyteteve dhe lvizjeve
  kulturore n to. T forcuara ekonomikisht, shtresat tregtare borgjeze q ishin
  porositsit kryesor t artit, nuk kishte si t'i knaqte m tej perdellimi tipik
  bizantin, devotshmria e dikurshme dhe nenshtrimi si prej skllavi ndaj
  dogms. N prputhje me kto krkesa dhe shijet e reja estetike, prmbajtja e
  njohur i nnshtrohet nj prpunimi t ri, q u pasqyrua prmes formave
  artistike ndjeshmrisht t ndryshuara. Ky kaprxim sht mishruar n
  krijimtarin e nj vargu piktorsh si, Kostandin Shpataraku, vllezrit korar
  Kostandin e Athanas Zografi e, mbi t gjith, te David Selenicasi, i cili n
  shekullin e XVIII z po at vend q zinte Onufri n t XVI.
  Krijimtaria e Davidit nuk u faq rastsisht n Voskopoj. Si fshat Voskopoja ka
  ekzistuar qysh n shek. e X ose t XI. Si e qysh ky fshat i vogl u shndrua n
  nj qytet t lulzuar, nuk dim asgj, por faktet tregojn se n shekullin e XVIII
  Voskopoja ishte nj qndr e lulzuar ekonomike dhe kulturale q mbante
  lidhje tregtare me Laipcigun, Vienn, Budapestin dhe me qytete t tjer t
  rndsishm evropian. Aty funksiononte e vetmja shtypshkronj n t gjith
  perandorin turke. Ajo kishte akademin e saj, t lart, nj bibliotek shum t
  pasur dhe mbi 20 kisha madhshtore t tipit bazilikal t pikturuara. Por qytetin
  e madh me 12 mij shtpi e 60 mij banor e ndjekin fatkeqsit njra pas
  tjetrs. M 1769 digjet nga turqt, kurse 20 vjet m von nga ushtrit e Ali
  Pash Tepelens dhe Ibrahim Pashs s Beratit q luftonin kundr njri tjetrit
  n ato vise. Nj shkatrrim t madh psoi n Luftn e par botrore dhe m
  von gjat Lufts s dyt botrore. Sot nga gjith ajo kultur e hershme kan
  mbetur vetm 7 kisha, njrn prej t cilave, at t shn Kollit, e ka pikturuar
  David Selenicasi (1726).

  Pikturat e murit ne kishn e shn Kollit e habisin vizitorin me pasurin e madhe
  t fantazis. Mbi dy mij figura shpalosen tejemban mureve t kishs npr
  subjekte dhe tema ikonografike nga m t ndryshmet. Ktu gjejm tema, nga
  historia e shnjtorve. nga gojdhnat apokrife, tema t rralla dhe interesante, si
  p.sh. skena nga cikli i udive, skena e Solomes apo ajo freska e madhe mbi
  portn kryesore ku sht pikturuar Krishti si djal i fjetur me shn Mrin
  pran. Skema bizantine e pikturimit me kanonet e saj t rrepta, n pjesn m t
  madhe sht shkatrruar. Skenat jan kombinuar dhe prshtatur arkitekturs s
  godins me qllim q t theksohet nj problem arkitektural i nevojshm. Kjo
  krkonte nga piktori nj teknik t lir pikturimi, punim t cilin e gjejm kudo.
  Davidi shkoi shum m tej se paraardhsit e tij bashkatdhetar. Me an t
  prpjestimit, ngjyrs, volumit dhe elementve jetsore e etnografike, ai
  mundohet t'i largohet iracionalizmit t figurave, t'i bj shnjtort sa m t afrt
  me njeriun e gjall.
  Kompozimi n prgjithsi sht lakonik dhe i konceptuar si nj kuadr realist
  nga jeta. Interes t veant tregon piktori pr ambjentin. detajet, pr planet dhe
  perspektivn.

  Si n gjith pikturn mesjetare edhe ktu mungon individualizimi i karaktereve,
  por Davidi i kushton kujdes t veant ndrtimit anatomik t do figure, i
  vierson ato edhe nprmjet nj koloriti t ndryshm. Prandaj, vetm pas nj
  shikimi shum t vemendshm, mund t vresh prsritjen disa her t s
  njjts figur brenda nj skene.
  Piktori prdor ngjyra t afrta n nuanc, por t ndryshme si njoll, duke krijuar
  kombinime t mahnitshme t toneve t qart dhe t errt. Ai ruan kurdoher
  nj burim drite t natyrshm.
  Transparenca e ngjyrave dhe vizatimi n prgjithsi i pikturave, e n mnyr t
  veant, dinamizmi i lvizjeve, ndrtimi grafik mjaft realist dhe funksional i
  palave t veshjes s profeteve, mbajtja e tyre n raporte ngjyrash t qarta
  dekorative dhe me kontraste tonale q i bn t mirlexueshme edhe n distanc,
  tregon njohjen e padyshimt t Davidit me pikturn protorenesanse dhe
  renesanse t Italis.

  Tipat e tij Davidi i merr prgjithrisht nga jeta duke i mbrujtur me nj forc
  mahnitse shprehse. Prej tyre t mbetet n kujtes figura e kryedhjakut t ri,
  Stefanit, shikimi i tij i qet dhe i dlirt, fytyra e bukur djaloshare tipike
  shqiptare. Por m tepr se kudo, prirjet e Davidit shfaqen n portretin e
  ktitorit, n portretin e par realist t artit ton kishtar. Freska z nj siprfaqe t
  madhe n hapsirn e murit jugor. Ktitori me gjeste t gjra, i vetknaqur me
  pozitn dhe pushtetin e tij, i tregon shn Kollit tempullin q i dhuron. Fytyra e
  ktitorit sht punuar n menyr krejt realiste, pa kushtzime ikonografike.
  sht nj portret i vrtet i mbushur plot jet, krejt i rregullt nga, ana
  anatomike. Mjafton t vshtrojm n t si sht punuar syri, goja, hunda e
  skuqur nga pleqria e sidomos duart. Ato jan nj studim prej natyre t dors s
  plakut ku jepet me mjaft realizm lkura dhe gjith struktura e vijave te
  pllmbs. Fytyra e shn Kollit sht dhn gjithashtu n menyr realiste, e
  gjall, pa dhmb, me vshtrim t rrept t syve q lotojn. T vetmet detaje q
  kan mbetur nga kanunet e ikonografis jan balli i madh dhe mjekra krela
  krela.

  Krijimtaria e Davidit shnon shklqimin m t lart t pikturs murale kishtare
  mesjetare. Ajo prkon me krkesat e reja realiste q kishin lindur brenda ksaj
  pikture n t gjith gadishullin e Ballkanit.
  David Selenicasi sht n t njjtn koh dhe ylli i fundit i ksaj krijimtarie.
  Shekulli XIX, duke prjashtuar deri n nj far mase gjinin e ikonave q pati
  nj jet pak m t gjat n prgjithsi n Shqipri sht shekulli i dekadencs s
  plot t pikturs ikonografike.

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 18:46
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 22:39
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 4. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39
 5. Bashkim Gazidede prononcohet n media pr ish-detyrn si kreu i SHIK
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-11-2006, 13:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •