Rikthehen problemet me transportin urban

Krkohet rritja e mtejshme e mimit t biletave pr transportin urban n kryeqytet. Shoqata e Kombtare e Transportit Qytetas ka krkuar srish rritje t mimit t biletave, pasi kostoja e ktij shrbimi me pagesat aktuale nuk mund t prballohet, sepse nuk mund t realizohen investime n mirmbajtjen dhe prmirsimin e ktij shrbimi. Shkak pr krijimin e nj situate t till jan br abuzimet e shumta q bhen n lidhje me falsifikimin e dokumentacioneve nga ata q udhtojn falas. Kategori kjo e cila sipas shoqats sht e shumt dhe nuk mund t lejoj prmirsimin e ktij shrbimi. Pr kt kategori udhtarsh, q lvizin falas n linjat urbane, shoqata ka krkuar q qeveria t kompensoj vlern e bilets, e cila n baz t prllogaritjeve mendohet t arrij n rreth 900 milion lek n vit, shum kjo q duhet t mbulohet nga shteti, n t kundrt do t operohet me paralizimin e mtejshm t ktij shrbimi. Aktualisht sht prgatitur krkesa pr ndryshimin e mimit t biletave dhe pritet t kaloj brenda nj kohe t shkurtr n Ministrin e Transporteve pr miratim. Ndonse nuk sht deklaruar shifra konkret e rritjes s mimit t biletave q sht krkuar nga shoqata, srish qytetart e kundrshtojn nj ndryshim t till. Madje, ata kan pohuar se prkundrejt ktyre rregullave t reja do t bojkotojn lvizjen me urban, pasi rritja e mimeve t biletave, kur u duhet t udhtojn disa her gjat dits, sipas tyre sht e paprballueshme. N muajin maj sht br dhe rritja e fundit nga 20 lek q ishte m par n 30 lek. Kjo e fundit, sipas shoqats s transportit, sht ende e ult pr t prballuar kostot reale t ktij shrbimi, pr t ciln krkohet edhe rritja e mtejshme.

Ndrkoh q gjat dits shrbimin e 9 linjave urbane t kryeqytetit e frekuentojn m shum se 22 000 qytetar.

Rritja e mimit

Gjat muajit maj qytetart shqiptar u prballen me nj tjetr rritje t mimit t biletave, nga 20 n 30 lek, pas lufts disamujore t shoqats s transporteve me paralizimin e ktij shrbimi, kundrejt heshtjes s organeve zyrtare. Megjithat, sht krkuar srish rritja e mimit t bilets, ksaj radhe n vlern e 40 apo 50 lek, n t kundrt t nnt linjat e transportit urban do t paralizojn kt shrbim. Kjo veanrisht nse qeveria nuk do t ndrhyj dhe n kompensimin e vlers s bilets pr qytetart e shumt q udhtojn falas n kt shrbim, shifr e cila n nj vit arrin n 900 milion lek.

Burimi