Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 55
  1. #21
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    kote ja ke futur ti o shoku

    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Ia fute kot tash. Fjala Londër në gjuhën shqipe ka hyrë nga italishtja, po unë nuk desha ta thosha që në fillim. Tash mos filosofo!

    Dhe emri Arthur vjen nga keltishtja.
    ca historian shqiptar si puna jote e kan marre me qafe vendin dhe historin ton ore bucko si e dike ti qe fjala londer vjen nga italishtja po italishtja vjen nga shqipja e lashte se etrusket jan te nje trungu me iliret dhe mos me bej mua te zgjuarin e dyta fjala londer shqiptohet ashtu sic eshte vete qyteti i londres si lunder ne uje dhe lundra do te thot lun+dra=dras=drrasa pra lundra eshte skurtimi i fjales luan+drrasa me shqip se kaq ska ku vete dhe sa per arthur qe thua zotrote qe vjen nga keltishtja me sa di po te shikosh hartat e vjetra iliret me keltet kan qen komshinj dhe prandaj n uk eshte e rastesishme qe ne gjuhen angleze gjejme me bollek fjal me rrenje ose origjine shqipe dhe do te lutesha jo vetem ty po gjithkujt qe shkruan per gjuehn shqipe qe te mos e ulin kaq shum poshte gjuhen tone se po te kujtoj se eshte shqipja qe ka ushqyer gjuhet e evropes perendimore dhe jo ato shqipen pershendetje te gjithve.

  2. #22
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    o sulioto po ku i psonis keto budalliqe mer ti?
    londer na ardhka nga fjale lunder .....qe do te thote lundro .
    po mire pse i eshte vene nje emer i tille atehere ''lundro''?
    apo kot ne ajer ?
    apo meqe londra lundron ne lumin thames ? lol
    jo per gje po ju jeni gjenite e teorickave .

    etrusket te nje trungu me iliret heh?
    apapa cte kenaqni ju me teorickat e tuaja .

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Belgjike
    Postime
    73
    Do thoja Londër se eshte menduar ne menyre te till qe te lakohet
    dhe te respektoj rregullat e gjuhes shqipe.

    Provojeni te lakoni London ... pak e veshrtir

  4. #24
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    o kreizi se ke kapur ate qe thash

    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    galet ishin kelte,anglet,jutet,saksonet jane gjermanike...invaduan ishujt britanike nga danimarka rreth shekullit te VI-VII

    hajt shendet.
    une edi qe jan gjermanik dhe ketu jam dakort me ty po te marrim pozicionin gjeografik qe ka britania sot ndodhet ne an te frances dhe franca ne ate kohe quhej galia pra kemi an +galia =anglia qe do te thote vendi qe ndodhet ne an te galis degjo keto jan mendime dhe studime te mijat vetjake ne baze te gjerave qe lexoj nxierr konluzione te mijat dhe ma do mendja se kam te drejt.do zoti nje dite vertetohet qe gjuha shqipe eshte gjuha e gjuheve ne evrop dhe jo si nje gjuhe e vogel dhe pa vler.

  5. #25
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    nuk ke nivel me sa po shoh

    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    o sulioto po ku i psonis keto budalliqe mer ti?
    londer na ardhka nga fjale lunder .....qe do te thote lundro .
    po mire pse i eshte vene nje emer i tille atehere ''lundro''?
    apo kot ne ajer ?
    apo meqe londra lundron ne lumin thames ? lol
    jo per gje po ju jeni gjenite e teorickave .

    etrusket te nje trungu me iliret heh?
    apapa cte kenaqni ju me teorickat e tuaja .
    e me vjen keq qe ca gjera nuk i kapni keto nuk jan teoricka po jan te verteta dhe nje dite do te provohen kini durim se do vin ajo dite dhe me vjen keq qe shqiptare si puna jote nuk ndihen krenare per shkrime qe shkruhen nga autor shqiptar po ju pelqen te lexoni perradha me mbret qe i kan thurur kundra nesh autore te huaj .lexoni ndonje elena kocaqi ose ndonje matju aref dhe eja bisedojm po per te qen me i sakte keto teoricka qe thua ti i kam zbuluar vete nuk i kam lexuar gjekundi .

  6. #26
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    sepse grejt është e madhe dhe briten- britani. pastaj nga Angli shqip i thuhet gjuhës së tyre anglisht. Prandaj nga London sic është emri i kryeqytetit të jetë London edhe shqip, sepse Sotirit nuk mund t'i themi Ibush!! ( nga London ta bëjmë Londër nuk ecën)
    Po atehere sipas kesaj logjike, pse duhet t'i themi Angli dhe jo Ignllend?
    Ndryshimin nuk mund ta bejne 2-3 njerez, ndryshimi behet vetem nese mbi 80 % e shqiptareve kudo qe jetojne fillojne ta perdorin London. Edhe Italianet i thone Londra, dhe nga keta te fundit e kemi marre dhe ne ose eshte thjesht nje rastesi. Nese Londra duhet te quhet London sepse anglezet e quajne London, atehere duhet dhe anglezet ta quajne Shqiperine Shqiperi dhe jo Albania.
    Logjika qe ti propozon nuk eshte e realizueshme, pasi ne jemi shqiptare dhe kemi gjuhe tjeter nga anglezet, ashtu si dhe italianet e vende tjera. Nuk mund t'i detyrosh ti , le te themi, italianet ta quajne Vloren Vlore dhe jo Valona, ata ashtu e kane ne gjuhen e tyre, edhe ne shqiptaret e kemi ne gjuhen tone Londra~Londer ne te pashquar.
    Pastaj si e ben ti ate londonin tend ne te shquar??? Londoni? na e bone Londren mashkullore
    Ndryshuar për herë të fundit nga Edvin83 : 14-12-2008 më 16:17

  7. #27
    Citim Postuar më parë nga sulioti Lexo Postimin
    ca historian shqiptar si puna jote e kan marre me qafe vendin dhe historin ton ore bucko si e dike ti qe fjala londer vjen nga italishtja po italishtja vjen nga shqipja e lashte se etrusket jan te nje trungu me iliret dhe mos me bej mua te zgjuarin e dyta fjala londer shqiptohet ashtu sic eshte vete qyteti i londres si lunder ne uje dhe lundra do te thot lun+dra=dras=drrasa pra lundra eshte skurtimi i fjales luan+drrasa me shqip se kaq ska ku vete dhe sa per arthur qe thua zotrote qe vjen nga keltishtja me sa di po te shikosh hartat e vjetra iliret me keltet kan qen komshinj dhe prandaj n uk eshte e rastesishme qe ne gjuhen angleze gjejme me bollek fjal me rrenje ose origjine shqipe dhe do te lutesha jo vetem ty po gjithkujt qe shkruan per gjuehn shqipe qe te mos e ulin kaq shum poshte gjuhen tone se po te kujtoj se eshte shqipja qe ka ushqyer gjuhet e evropes perendimore dhe jo ato shqipen pershendetje te gjithve.
    O Sulo vëllai nuk thashë se fjala Londër është fjalë italiane, por thashë se kjo fjalë deri tek ne në Shqipëri ka hyrë nëpërmjet gjuhës italiane ( duke trupuar nëpër Itali),
    Besoj të kesh dëgjuar se turqit neve na quajnë arnavut(arnaut). Kjo fjalë deri tek turqit ka arritur nëpëmjet grekërve, kështu nga alban, albanoi, alvanitis, arvanitis, turqit e kanë bërë arnavut( arnaut).
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 14-12-2008 më 19:25
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  8. #28
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Po atehere sipas kesaj logjike, pse duhet t'i themi Angli dhe jo Ignllend?
    Ndryshimin nuk mund ta bejne 2-3 njerez, ndryshimi behet vetem nese mbi 80 % e shqiptareve kudo qe jetojne fillojne ta perdorin London. Edhe Italianet i thone Londra, dhe nga keta te fundit e kemi marre dhe ne ose eshte thjesht nje rastesi. Nese Londra duhet te quhet London sepse anglezet e quajne London, atehere duhet dhe anglezet ta quajne Shqiperine Shqiperi dhe jo Albania.
    Logjika qe ti propozon nuk eshte e realizueshme, pasi ne jemi shqiptare dhe kemi gjuhe tjeter nga anglezet, ashtu si dhe italianet e vende tjera. Nuk mund t'i detyrosh ti , le te themi, italianet ta quajne Vloren Vlore dhe jo Valona, ata ashtu e kane ne gjuhen e tyre, edhe ne shqiptaret e kemi ne gjuhen tone Londra~Londer ne te pashquar.
    Pastaj si e ben ti ate londonin tend ne te shquar??? Londoni? na e bone Londren mashkullore
    Sepse e gjithë bota i thotë London dhe vetëm italianët dhe ne që e kemi marrë prej italianëve e quajmë Londër-Londra.
    Natyrisht se do të bëhet i gjinisë mashkullore. Sipas kësaj logjike, si do të bënim melbasanin, Fierin, Durrësin, Labinotin, Beratin etj. Ti bëjmë të gjinisë femërore: Elbabsana, Berata !!!!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 14-12-2008 më 19:24
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  9. #29
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Sepse e gjithë bota i thotë London dhe vetëm italianët dhe ne që e kemi marrë prej italianëve e quajmë Londër-Londra.
    Natyrisht se do të bëhet i gjinisë mashkullore. Sipas kësaj logjike, si do të bënim melbasanin, Fierin, Durrësin, Labinotin, Beratin etj. Ti bëjmë të gjinisë femërore: Elbabsana, Berata !!!!!
    Gjithe bota????
    Me vjen cudi, sepse ne Spanjisht i thone--Londres, ne Finlandisht i thone --Lontoo, ne Greqisht Londino, ne Rumanisht --Londra, Ne Turqisht--Londra .... etj etj..
    Me fal po ku e sheh ti gjithe boten? Apo M.B. eshte e gjithe bota?

  10. #30
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Gjithe bota????
    Me vjen cudi, sepse ne Spanjisht i thone--Londres, ne Finlandisht i thone --Lontoo, ne Greqisht Londino, ne Rumanisht --Londra, Ne Turqisht--Londra .... etj etj..
    Me fal po ku e sheh ti gjithe boten? Apo M.B. eshte e gjithe bota?
    E, po, pse mos të vecohemi ne nga bota kur kemi mundësi!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    E, po, pse mos të vecohemi ne nga bota kur kemi mundësi!
    ti nime te konke pall arit bre bac

    ni her the te bahemi si kret bota tash thu te vecohemi nga bota.

    zgjith e merr
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  12. #32
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    ti nime te konke pall arit bre bac

    ni her the te bahemi si kret bota tash thu te vecohemi nga bota.

    zgjith e merr
    e po me të lindur e kemi ne shqiptarët. Jemi si topi. S'na zë kush. Dhe e bëra me qëllim: a do të dilte kush ta hetojë këtë tipar tonin që edhe bota na e ka "lakmi".
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  13. #33
    Amanaska Maska e Intense-girl
    Anëtarësuar
    26-09-2008
    Vendndodhja
    encouraging compassion
    Postime
    92
    Ehuuuu,sa qesharake u be si teme
    Aq me teper,kur ka plot fjale te tjera shqipe,te cilat jane te bastarduara me shqiptimet tona alla-shqiposh,nderkohe qe London eshte nje fjale pakicash...

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Unë personalisht mendoj që kryqytetin e Britanisë së Madhe ta quajmë London dhe jo Londër sikur deri me tani.
    Si mendoni ju?
    Nuk eshte me mire ta quajmONDONDER.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511
    LONDONDER,se bashkojme te dy qytetet bashke,nje te angise e nje te britanis se madhe.

  16. #36
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Hajde teme hajde.Po ti Serafim ka e nxore ket Londonder?Po Parisin dhe Berlinit si do i qujme?Po Madridin dhe Romen?
    Se me teket mua ta quaj Bejing ne shqip ne vend te Pekin, ma jep te drejten qe ta hap nje teme si kjo?
    Qe te besh nje nderrim emerimi te pakten duhet te bazohesh ne dicka.Po ketu ku bazohesh?Ne deshira personale?

    Tani po ia ndryshoj rrjedhen temes une.

    Une personalisht mendoj se New York duhet quajtur Old York tani e tutje.Ju si mendoni?
    Gjithashtu mendoj personalisht qe hungarezet ti quajme magyar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga white-knight : 15-12-2008 më 23:36

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511
    Citim Postuar më parë nga white-knight Lexo Postimin
    :^mos Hajde teme hajde.Po ti Serafim ka e nxore ket Londonder?Po Parisin dhe Berlinit si do i qujme?Po Madridin dhe Romen?
    Se me teket mua ta quaj Bejing ne shqip ne vend te Pekin, ma jep te drejten qe ta hap nje teme si kjo?
    Qe te besh nje nderrim emerimi te pakten duhet te bazohesh ne dicka.Po ketu ku bazohesh?Ne deshira personale?
    PARISLININ,e MADRIROMEN.
    sa per bejing e pekin,duhet pyetur ndonje kinez.

  18. #38
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Ke pi gjo Sefo?Se s ke faj.Tema e tille eshte.

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511
    Citim Postuar më parë nga white-knight Lexo Postimin
    Ke pi gjo Sefo?Se s ke faj.Tema e tille eshte.
    Kur shkruan per tema te tilla,duhet te jesh esell,po me e rendesisshmja eshte te shkruash pa emocione.

  20. #40
    Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
    Anëtarësuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Where ladies pray the God
    Postime
    1,028
    Teme anemike hesapi

    Blossoms of heaven, Ashes of hell...

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Harold Pinter, Nobelisti i Letersise per 2005-en
    Nga [xeni] në forumin Krijime në gjuhë të huaja
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 13-10-2005, 13:51
  3. Dark&Blue(koncertet ne Londer)
    Nga dimegeni në forumin Muzika botërore
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 26-05-2004, 20:29
  4. Mbretëria shqiptare e seksit në Londër
    Nga Shijaksi-London në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-02-2004, 12:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •