Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime

  Kuptimi i fjalės "Pasion"!

  Deshira per dike,obsesioni i turbullt,ndjenja,adhurimi,netet pa gjume,lumturia e te qenit dy! Cfare do lloj pasioni te jete,ai lind nga dashuria.
  A nuk eshte Romantizmi,ajo deshire e ēmendur dhe aq e nevojshme e njerezimit,per te cilen poetet dhe shkrimtaret me te medhenj te te gjithe koherave i kane shkruar duke u munduar ne te njejten kohe, te zbulonin fytyrat e tij aq enigmatike dhe aq te fshehta?...
  Nje dashuri e mbushur me pasion,eshte sinonimi i nje dashurie " te eger",,nje deshire per te dhene me shume se trupi yne,zemra dhe vete shpirti...
  Por pasioni nuk mund te jete dhe aq shkaterrues,nqs ne te vertete na ka futur ne rrethin e vertete te dashurise. Kjo lloj ndjenje na ben te lumtur,ne harmoni te plote me veten tone dhe me ate qe duam,por njekohesisht ajo dhe mund te na djege nga flaka e tij e dendur dhe rrebele,e cila lind ne zemren tone si papritur ,duke kaluar ndonjehere ne obsesion dhe duke u rritur perdite e me shume,ne menyre te pashmangshme,saqe ndonjehere mendojme se vetem vdekja do mund te na liroje nga kjo lloj roberie!..
  Pikerisht kete gje na tregoj dhe vete Shakespeare me vepren e tij dedikuar pasionit dhe vdekjes,ate pasion qe do i shoqeronte dhe mbas vdekjes..

  Megjithate mendoj se pa pasionin dashuria nuk do ishte ajo qe eshte dhe per secilin nga ne kjo ndjenje ka nje kuptim te veēante...Kete doja te dija!

  Per ju, ēfare fsheh fjala "Pasion"?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 29-04-2009 mė 08:34
  "Carpe Diem"

 2. #2
  100%Shqiptar Maska e DJAL_PELIVAN
  Anėtarėsuar
  04-12-2006
  Vendndodhja
  Texas USA
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  DI_ANA thjesht per kureshtje pyes ..kush eshte pasioni juaj ???
  BanDa-BuTueSi

 3. #3
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,515
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime
  Diana Pėrshėndetje.
  Nuk mund ta fsheh se mė ra nė sy rikthimi ytė tek ndienja e ngrohtė e "dashuris sė ftohur!" Jam si gjithmon i bindur se do dhe di t'a gjeshė vetėveten nė kėtė drejtim.Sqarimin e bėn shumė drejtė.
  Po tė pyeste dikush nė se;Dashuria ėshtė PASION apo DĖSHIRĖ?
  Pėrgjigja e drejtė ėshtė se ajo gjithmon ka qėnė dhe mbetet PASION i njeriut tė ndershėm.
  Pasioni si njė ndienjė mė e pėrgjithėsuar nė kuptimin metafizik pėrmban brėnda saj disa dėshira,realizimi i tyre nė komplek plotėsojnė arritjen dhe realizimin e pasionit tė plotė.
  respekt

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Nitox
  Anėtarėsuar
  20-12-2008
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  32
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pasioni lind nga dashuria dhe jo dashuria nga pasioni te pakten keshtu mendoj une


  shum mir e ka then "DJAL PELIVAN" Ndoshta Se Ke Ditur Apo Se Ke Kuptuar Se Dashuria Lind Nga Shoqeria e Tepruar me pelqn kjo thenie .

  pasioni eshte ndjenja e exitimit kur jemi pran personit qe duam

 5. #5
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Pasionin nuk mund ta quaj thjesht nje ndjenje eksitimi!Per mua eshte shume me teper...
  "Carpe Diem"

 6. #6
  ... Maska e Arben-30
  Anėtarėsuar
  29-08-2008
  Postime
  745
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pasioni eshte ndjenja e exitimit kur jemi pran personit qe duam
  Po kur kjo ndjenje mbaron . Vazhdon te ndihesh njelloj me personin qe ke prane ??

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e JOY
  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  PASIONI eshte nje nenbashkesi e DASHURISE.
  Mendoj se DASHURIA eshte nje ndjenje qe perfshin PASIONIN,MIREKUPTIMIN,RESPEKTIN,DESHIREN QE TA SHOHESH PARTNERIN TE LUMTUR,madje edhe me te lumtur se vetja.Prandaj dashuria eshte ndjenje hyjnore
  PASIONI eshte nje deshire e ''cmendur" per te qene prane nje personi,eshte nje terheqje fizike per ate njeri.
  Dashuria ndermjet dy personave te sekseve te ndryshme (se ekziston dhe dashuria per prinderit,vellain motren shokun) nuk mund te kete kuptim pa pasionin por PASIONI i vetem eshte shume larg DASHURISE.Ai nuk mund ti rrezistoje kohes,nuk zgjat dhe venitet shpejt.Eshte pjese e domosdoshme e DASHURISE por nje gje eshte e sigurt :
  DASHURIA ESHTE SHUME ME TEPER SE PASION.
  You only live once, but if you work it right, once is enough.

 8. #8
  pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
  Anėtarėsuar
  30-07-2008
  Vendndodhja
  Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
  Mosha
  30
  Postime
  618
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga JOY Lexo Postimin
  PASIONI eshte nje nenbashkesi e DASHURISE.
  eshte nje deshire e ''cmendur" per te qene prane nje personi,eshte nje terheqje fizike per ate njeri.
  PASIONI i vetem eshte shume larg DASHURISE.Ai nuk mund ti rrezistoje kohes,nuk zgjat dhe venitet shpejt.Eshte pjese e domosdoshme e DASHURISE por nje gje eshte e sigurt :
  DASHURIA ESHTE SHUME ME TEPER SE PASION.
  gjithcka cfare mund te thoja e permbledh ne keto fjale.....nuk do ta kisha thene me bukur se JOY....

  respekte per temen DIANA
  adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

 9. #9
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Pasioni eshte vetem nje ndjenje, dashuria e vertete perfshin edhe nje angazhim.Ajo eshte emocion dhe perkushtim, qe do te thote se ka dicka tjeter pervec emocionit.
  Ai eshte bazuar teresisht ne terheqjen fizike.Por ju e dini se sa e thelle eshte ndjenja kur dashuroni dike.
  Pasioni eshte gjithmone ndjenje egoiste, ndersa dashuria e vertet eshte jovetjake.I pasionuari deshiron me teper ta kenaq veten se sa partnerin per dallim nga i dashuruari.

  Dhe me ne fund ajo qe me mire i dallon terheqjen dhe dashurine eshte fakti se te pasionuarit koha dhe ndarja i dobeson, ndersa te dashuruarit koha dhe ndarja i ben te dashurohen edhe me teper ne njeri-tjetrin.
  "Carpe Diem"

 10. #10
  Passion Maska e Lida54
  Anėtarėsuar
  27-01-2008
  Vendndodhja
  Nė Francė.
  Postime
  115
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pasioni do ishte bosh pa dashurine dhe anasjelltas.
  Les passionnés soulčvent le monde, et les sceptiques le laissent retomber.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-04-2009
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dashuria esht e lidhur ngusht me pasionin,dashuria pa pasion esht fallco!

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  178 falenderime nė 161 postime
  Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
  Pasioni eshte vetem nje ndjenje, dashuria e vertete perfshin edhe nje angazhim.Ajo eshte emocion dhe perkushtim, qe do te thote se ka dicka tjeter pervec emocionit.
  Ai eshte bazuar teresisht ne terheqjen fizike.Por ju e dini se sa e thelle eshte ndjenja kur dashuroni dike.
  Pasioni eshte gjithmone ndjenje egoiste, ndersa dashuria e vertet eshte jovetjake.I pasionuari deshiron me teper ta kenaq veten se sa partnerin per dallim nga i dashuruari.

  Dhe me ne fund ajo qe me mire i dallon terheqjen dhe dashurine eshte fakti se te pasionuarit koha dhe ndarja i dobeson, ndersa te dashuruarit koha dhe ndarja i ben te dashurohen edhe me teper ne njeri-tjetrin.
  Pa koment
  C'far te deshiron zemra te uroj!

 13. #13
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime nė 37 postime
  Per ju, ēfare fsheh fjala "Pasion"?!
  Pasioni eshte terheqje fizike
  + ndjenjat , sebashku kompletojne dashurin.
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 14. #14
  Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
  Anėtarėsuar
  03-03-2009
  Vendndodhja
  Gramsh, Qarku Elbasan
  Mosha
  61
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
  ................................... A nuk eshte Romantizmi,ajo deshire e ēmendur dhe aq e nevojshme e njerezimit,per te cilen poetet dhe shkrimtaret me te medhenj te te gjithe koherave i kane shkruar duke u munduar ne te njejten kohe, te zbulonin fytyrat e tij aq enigmatike dhe aq te fshehta?... Nje dashuri e mbushur me pasion,eshte sinonimi i nje dashurie " te eger",,nje deshire per te dhene me shume se trupi yne,zemra dhe vete shpirti... Por pasioni nuk mund te jete dhe aq shkaterrues,nqs ne te vertete na ka futur ne rrethin e vertete te dashurise.
  ..............................................
  Megjithate mendoj se pa pasionin dashuria nuk do ishte ajo qe eshte dhe per secilin nga ne kjo ndjenje ka nje kuptim te veēante...

  COMPLIMENTI PER THELLESINE E TE MENDUARIT!

  Dashuria ėshtė pushtuese... !
  Kur ajo vendos tė sulmojė, tek burri zapton njė pjesė nga jeta e tij, ndėrsa tek gruaja ndodh pak mė ndryshe, pushton gjithė ekzistencėn e saj.
  Ajo, dashuria ekziston aty brenda shpirtit te njeriut, e fjetur, edhe e zgjuar, e qete dhe e vullkanosur. Gjithesesi, ekziston dhe pret te nxitet e te zbulohet.
  PASIONI zbulon dashurine. Dashuria, kjo marrėzi dhe fatkeqėsi e botės, e gjetur mes sa e sa gjėrave tė neveritshme, ka kapluar universin. Dashuria, thuhet se te ben edhe poet. Pavaresisht se, nė shoqėrinė e sotme, realisht, e shohim tė deformuar, vetėm si kėmbim trillesh dhe si njė kontakt lėkurash e mukozazh...
  Pra, mbetėm duke besuar tek dashuria, por kurrėsesi tek njeriu. Tek njeriu milionavjeēar, qė vazhdon tė mbetet i dyshuar ose mė e mira, duhet besuar gjithnje nė dyshim..

 15. #15
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  pasioni eshte "ushqimi" qe mban gjalle dashurine,

  mire eshte ta ushqesh pak e pak , e mban dashurine gjalle me shume. Nese jep ca me shume se cduhet , ben dem. Sidomos egoisteve. I jep shume, se vleresojne, kur u jep me pikatore i ke mbas vetes gjithmone. Me mire kjo e fundit. Lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #16
  ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
  Anėtarėsuar
  06-01-2009
  Vendndodhja
  HeRe... TheRe... NoWheRe...
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pasioni eshte deshire(perfshi te gjitha ne kte fjale,jo vetem ate seksuale)
  Really Dude... Get A Life!!!

 17. #17
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Pershendetje Adeas

  Pajtohem plotesishte me mendimin tende sepse nuk eshte thjeshte vetem deshire seksuale.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2008
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pasionin e mendoj si njė "ēmenduri"dėshire ..........

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-03-2008
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
  Deshira per dike,obsesioni i turbullt,ndjenja,adhurimi,netet pa gjume,lumturia e te qenit dy! C,fare do lloj pasioni te jete,ai lind nga dashuria.A nuk eshte Romantizmi,ajo deshire e ēmendur dhe aq e nevojshme e njerezimit,per te cilen poetet dhe shkrimtaret me te medhenj te te gjithe koherave i kane shkruar duke u munduar ne te njejten kohe, te zbulonin fytyrat e tij aq enigmatike dhe aq te fshehta?... Nje dashuri e mbushur me pasion,eshte sinonimi i nje dashurie " te eger",,nje deshire per te dhene me shume se trupi yne,zemra dhe vete shpirti... Por pasioni nuk mund te jete dhe aq shkaterrues,nqs ne te vertete na ka futur ne rrethin e vertete te dashurise.Kjo lloj ndjenje na ben te lumtur,ne harmoni te plote me veten tone dhe me ate qe duam,por njekohesisht ajo dhe mund te na djege nga flaka e tij e dendur dhe rrebele,e cila lind ne zemren tone si papritur ,duke kaluar ndonjehere ne obsesion dhe duke u rritur perdite e me shume,ne menyre te pashmangshme,saqe ndonjehere mendojme se vetem vdekja do mund te na liroje nga kjo lloj roberie!.. Pikerisht kete gje na tregoj dhe vete Shakespeare me vepren e tij dedikuar pasionit dhe vdekjes,ate pasion qe do i shoqeronte dhe mbas vdekjes..

  Megjithate mendoj se pa pasionin dashuria nuk do ishte ajo qe eshte dhe per secilin nga ne kjo ndjenje ka nje kuptim te veēante...Kete doja te dija!

  Per ju, ēfare fsheh fjala "Pasion"?!
  Kam kohe qe nuk e ndjej kete lloj pasioni. Ose me mire mundohem ta kontrolloj ate se here pas here shfaqet ndonje fytyre engjellore dhe te turbullon mendjen por e di gjithmon se nuk e meritojne.
  Nuk mund te rrime pa ngrene nga frika se mos helmohemi prandaj jam dakord me ate qe duhet te japim dicka nese duam qe te duam.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e julian_m
  Anėtarėsuar
  15-01-2009
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per Mendimin Tim Eshte Nji Lloj Dashurie Ndaj Nji Personi.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pierre-Pandeli Simsia
  Nga artisti. nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 02-06-2010, 01:44
 2. Kuptimi i fjalės 'Tė dua', pėr ju?!
  Nga [LoTi] nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 04:38
 3. Liturgjia e Fjalės sė Zotit
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 07:48
 4. Kuptimi i shehadetit
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 13-01-2005, 12:56
 5. Emri Shqip Onomasiologjik "Arbėria" - Nezir Myrta
  Nga Henri nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 02-08-2002, 02:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •