Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 134

Tema: Peshkimi

 1. #41
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,793
  Nje her kur shkova ne nje liqen i vogel , po shihja disa veta qe peshkonin .
  Mora dhe une me qira nje grep , ishte i thjesht perdorimi pasi ma shpjegoi .

  Ishte e bezdisshme te prisje me kap nje peshk , me adapt do ishte rrjeta
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 2. #42
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Nė Shqipėri nuk ka shumė peshk, po unė jam kėnaqur me peshkim para ca vitesh nė njė shtet verior tė Evropės ku isha me pushime. Ishte njė gji ku deti hynte thellė nė tokė dhe aty nė buzė tė detit kisha njė shtėpi tė vogėl.

  Ditėn nuk kishte peshk. Peshku vinte natėn nga ora 23 dhe unė atėherė peshkoja.

  Peshkoja me kallam dhe peshqit kapeshin menjėherė ngaqė kishte shumė. Ishin peshq tė mėdhenj, 1 kg secili.

  Pothuajse ēdo natė mbushja nga njė ēantė. I ēaja peshqit nė dy pjesė, i vija nė tavė dhe i piqja nė furrė. Pastaj u hidhja limon dhe i haja. Hėngra aq shumė sa m'u mėrzit dhe andej nga fundi nuk mė pėlqente mė.

 3. #43

  Pėrshėndetje peshkatarė

  Kur bėra nja 2 - 3 postime nė kėtė temė, pashė disa shkrime, pėr ē'gjė mė vonė u pendova sepse mendova se kishte njė konotacion tjetėr.

  Tash e shoh se qenka temė e mirėfilltė.

  Pėrshėndetje Brari pėr kėtė temė, njėherėsh pėrshėndes edhe gjithė dashamirėsit e kėtij sporti, i cili ka mė sė shumti anėtarė nė gjithė botėn.

  Nė vazhdim do tė sjell tri postime:

  1. NjeØshkrim qė kam bėrė pėr peshkimin pėr gazetėn e refugjatėve "Shpirti shqip i mėrgimtarit", tė cilėn e botonim nė qendrėn e refugjatėve nė Randers tė Danimarkės.
  2. NJė videoklip nga vizita nė Tiranė vitin e kaluar dhe takimi me disa peshkatarė,
  3. njė videoklipi gjithashtu nga njė ditė peshkimi personal.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 4. #44
  DITĖ E HARESHME PESHKIMI NĖ ASSENS

  Nėntė peshkatarė dhe tre peshq

  Nga, Adem Gashi


  Tė martėn nė mbrėmje u konfirmua lista pėrfundimtare e personave qė do tė merrnin pjesė nė peshkim. Nė kafiterinė e qendrės tė interesuarit pyetnin me kurreshtje: ”Tė lutem shiko mos ka ndonjė qė nuk vjen nesėr dhe tė vij unė”.”Me ju grupin e dytė do tė shkojmė njė ditė tjetėr”,ishte pėrgjigja dhe ”ju qė do tė shkoni nesėr, mos harroni tė dilni saktėsisht nė orėn tetė, kur do tė nisemi”.

  Tė mėrkurėn e 17 prillit, peshkatarėt vinin nga dy nga tre, kush nga B30-ta, kush nga B102-ta, me torba nė shpinė. Mbi kokė u dilnin kallamet, qė nga larg dukeshin si antena tė ushtarėve tė radiolidhjeve. Pėrshėndetjet e tyre ishin tė ngrohta. Nė fakt vetė gjuetia ka njė ngrohtėsi tė veēantė. ”Nisemi para orės tetė”, propozoi dikush. Tė tjerėt e shikuan me habi. Do tė rrimė mjaft tha njė tjetėr. Por shkakun e vėrtetė pėr propzimin e parė e mėsuam mė vonė. Ai kishte pėr qėllim, sigurisht ngaqė ishte gjuetar (peshkatar) i vjetėr qė tė mos na takonte njeri, sepse kur tė dalėsh pėr gjah, po tė tha dikush “udhė e mbarė”, tė shkon gjuetia ters. Shumica nuk e kishin ditur kėtė zakon tė vjetėr tė gjuetarėve. Atė ditė me vete kishim edhe kamerėn digitale. Nė fakt mė pėrpara deshėm ta bėnim njė xhirim si film dokumentar, por kėtė nuk arritėm pėr ta bėrė kėtė herė. Duke shpresuar se kjo nuk do tė jetė dita e fundit e gjuetisė, sigurisht se do tė organizohemi njė herė tjetėr tė shkojmė tė gjithė peshkatarėt dhe atėherė ta bėjmė kėtė.


  Gjatė rrugės pėr nė Assens tėrė biseda zhvillohej rreth gjuetisė sė peshkut po edhe tė kafshėve tė tjera. Gjuetarėt nė pėrgjithėsi janė njerėz tė qyfyreve dhe kur tregojnė pėr tė bėmat e veta nuk duhet t“ua shihni pėr tė madhe nėse ato i stėrmadhojnė pak, fundja po e pjestuat pėr dy( ose mė saktė pėr tre ) sasinė e gjahut tė cilėn e tregojnė ata me siguri do ta gjeni tė vėrtetėn.

  Nė nėntė pa njė ēerek peshkatarėt zunė pozitat nė liqenin artificial tė Assensit.

  Nė fillim Musa, pėrgjgjegjėsi pėr aktivitete tė lira nė Qendrėn tonė, peshkatarėve u jep kėshilla tė nevojshme qė tė mos hedhin nė ujė mė shumė se njė kallam, si dhe kėtu pėr gjuajtjen e peshkut duhet tė pėrdoret njė ushqim special, i cili ėshtė joshės pėr peshqit ose mund tė gjuhet edhe me grep mashtrues. Peshkatarėt binden. Tani nė liqen notonin tetė tapa ngjyrash tė ndryshme. Rahimi, njė peshkatar kosovar, nuk e parapėlqen kėtė. Ai ėshtė i vetmi qė bredh sa nė njė skaj, nė skajin tjetėr tė liqenit duke hulumtuar me njė grep mashtrues…

  Pas nja njė ore, Gėzimi, njė peshkatar shkodran, me pėrvojė tė gjatė nė peshkim, brofi nga vendi duke bėrtitur:”Hėh, e kam”. Tė tjerėt vėshtronin kah kallami i tij. Vėrtet ėshtė kėnaqėsi e rrallė tė shohėsh kallim qė pėrkulet dhe tendosjen e fillit kur e tėrheq peshku. Pėrpėlitjet e peshkut qė kishte ngecur nė grep krijonin rrathė koncentrikė nė ujė. Mė nė fund peshku u gjend nė lėndinė. Gėzimi, i kėnaqur qė i pari zuri peshk, me nge i nxirrte grepin peshkut. Kėtė kėnaqėsi si tė Gėzimit e pėrjetoi vetėm Emiri, njė peshkatar boshnjak.Ai zuri dy peshq dhe siē na tha, peshkimin e kishte si traditė familjare.


  Pėr aktivitetin e grupit tė peshkatarėve tė qendrės biseduam me personin pėrgjegjės pėr gjithė aktivitetet qė zhvillohen kėtu, Musa Salihun. Ai pa ngurruar tha se grupi i peshkatarėve ėshtė nga grupet mė aktive. Pas zgjedhjes sė kryetarit dhe udhėheqėsisė sė grupit punėt janė duke na vajtur pėr sė mbari. Deri me tani kemi 18 anėtarė, por besoj se ky numėr do tė rritet. Vetėm gjatė kėtij viti kemi organizuar mbi 4 ditė peshkimi. Unė do ta veēoja pėr tė mirė ditėn e sotme. Gjuetia e peshkut ka edhe njė tė mirė tjetėr: kalimin e kohės dhe besoj se kjo ndikon mjaft pozitivisht te njerėzit. Sot kaluam njė ditė tė mirė dhe tė hareshme. Organizimi i punės nė kėtė grup ėshtė i mirė, pradaj edhe suksesi nuk mungon.

  Tė njėjtin mendim e patėn edhe peshkatrė tė tjerė, se vėrtetė dalja nė natyrė dhe nė pėrgjithėsi peshkimi ndikon mirė nė psikėn tonė, sepse kėshtu harrojmė brengat dhe gjithė tė kėqijat qė na preokupojnė.

  Peshkatarėt pėr gjashtė orė pėrballuan ”freskun” dhe rigat e shpeshta tė shiut qė janė karakteristike pėr polin e veriut. Megjithatė tė kėnaqur se kaluan njė ditė tė mrekullueshme po ktheheshin pėr nė Randers. Rrugės, teksa minibusi po rrėshqiste me shpejtėsi mbi asfaltin e lagur, nė kabinė pėr pak ēaste ra heshtja.

  -Sikur tė kishim zėnė secili nga tre peshq,-theu kėtė heshtje njėri.
  Tė tjerėt e vėshtruan pa pėrfillje.
  -Phi! Do tė kėnaqeshim edhe me nga njė,- foli me indiferentizėm njė tjetėr.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 5. #45

  Takim me peshkatarėt nė Liqenin e Tiranės

  Kėtu keni mundėsi tė shihni takimin tim me peshkatarėt. Kėtė pjesė mund ta gjeni nga minuta 6:25.

  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Mirse erdhe Adem i dashur ne kte faqe.

  nuk na the o Adem se ku ndodhet ky vendi qe pershkruan?

  Nje dite kalova mbi ure te bunes ne hymje te shkodres.
  Plot shkodran tu gjujt me grepa.

  Kurse buz liqenit te Poradecit me thane.. se plot katundare dilnin rruges makines me shit ngjala e Koran.

 7. #47
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  Mirse erdhe Adem i dashur ne kte faqe.

  nuk na the o Adem se ku ndodhet ky vendi qe pershkruan?

  Nje dite kalova mbi ure te bunes ne hymje te shkodres.
  Plot shkodran tu gjujt me grepa.

  Kurse buz liqenit te Poradecit me thane.. se plot katundare dilnin rruges makines me shit ngjala e Koran.
  Mirėmėngjesi Brari,
  1. shkrimi ka tė bėjė me njė ditė peshkimi nė Qendrėn e Refugjatėve nė Randers tė Danimarkės, nė vitin 2002-2003. ATy ishte shkodrani i cili i pari kapi peshkun.
  2. Te video klipi xhirimi ėshtė bėrė te Liqeni i Tiranės.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 22-08-2010 mė 05:54
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 8. #48

  Ditė peshkimi nė Sųnderskov-Danimarkė

  Brari, kėtu keni njė video qė e kam realizuar vitin e kaluar.
  Atė ditė zura 3 trofta.

  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 9. #49
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar mė parė nga J@mes Lexo Postimin
  Vlore, gusht 2008

  Ne radhime (Vlore) duke shijuar nje dite te bukur ne plazh, rastesisht u beme deshmitare te kapjes nga nje peshkatar te nje peshku disi te rralle ne ujrat tone. Nuk mbaron me kaq, peshku qe do te shikoni ne video ishte shtatezene. Shume interesant ishte fakti se menjehere sa po vuri re rrezikun peshku nisi te nxirrte nga trupi i tij te vegjelit, sikur e kuptonte qe shume shpejt atij po i vinte fundi. Pa u zgjatur shume po ju le te shikoni videon.

  http://www.youtube.com/watch?v=brUhi0uNRy4

  J@mes pėr FSH
  C'a u be dhe me peshqit e vegjel James, me pas, ngordhen apo i hodhen ne uje menjehere?

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  nje ze femre degjohet ne video..

  o xhaxhi i thote.. hidhi ne uje se gjynah..
  e ka fjalen per ato kafshezat e gjor te sapo dala nga barku i nenes..

  i lumte asaj per zeren e dhimbshme qe ka..

  paska dhe ne vlore njerez..
  nuku jan te tere eltare e luiza e cusher..

 11. #51
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  1,966
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  C'a u be dhe me peshqit e vegjel James, me pas, ngordhen apo i hodhen ne uje menjehere?
  Natyrisht qe i hodhem ne uje. Peshkatari (vlonjat) nuk e kishte kuptuar qe peshku nene ishte shtatzene deri ne momentin qe i preu bishtin. Ne ate moment nena filloi te nxirrte nga barku i saj kelyshet. Ne ishim nje grup nga Tirana, qe qelluam rastesisht aty ne ate gji te vogel dhe i kerkuam qe ti hidhte serisht te vegjlit ne det.

  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  nje ze femre degjohet ne video..

  o xhaxhi i thote.. hidhi ne uje se gjynah..
  e ka fjalen per ato kafshezat e gjor te sapo dala nga barku i nenes..

  i lumte asaj per zeren e dhimbshme qe ka..

  paska dhe ne vlore njerez..
  nuku jan te tere eltare e luiza e cusher..
  E veēanta e kesaj video amatore qe na ndodhi rastesisht eshte pikerisht fakti se si reagoi peshku nene (shtatzene) ne momentin qe kuptoi se nuk kishte shpetim.

  Sikunder e shpreha edhe me siper, ne i kerkuam peshkatarit qe ti hidhte ne det te vegjlit. Madje me kujtohet qe njerin prej tyre ai e hodhi pa e pare mire se ku do perfundonte. I vogli ra buze nje shkembi te dale ne uje, shume prane bregut te detit. Duke qene se njerezit u bene kurioz, filluan te kerkonin per te vegjlit ne uje. Njeri filloi te levizte menjehere dhe fatmiresisht u largua, ndersa tjetri e kishte te pamundur te notonte. Siduket kjo nga fakti qe gjate hedhjes ndoshta mund te jete plagosur. Shkova per ta kerkuar dhe e gjeta e u mundova te shkoja sa me larg bregut per ta leshuar me pas ne fatin e tij.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  bravo xhejms per zemer miresine qe kini treguar.. ti dhe shoqeria juaj..

  keshtu duhet te jemi te gjithe..

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,016
  po po, kur kam qen i vogel shkoja me komshin per te zen peshk,(po ka qen keq per grepa ateher, ska pasur shum), dhe une zija me shume e aji plaste nga inati. tani aha, shkoj per peshkime te tjera

 14. #54
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Sa mire qe egzistoka nje teme e tille ne forum.

  E gjeta shum rastesishte kte temen dhe urime Brari.

  Ne vashdim do te jem nje nga anetaret me aktiv te ksaj teme.

  Une e adhuroj peshkimin..
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 15. #55
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Megjithėse krapistat (peshkatarėt qė peshkojnė krap) thonė se ju nevoitet, tė tjerėt thonė se kjo barkė e vogėl ju ndihmon ne peshkimine krapit.

  Fjala ėshtė pėr barkėn e vogėl e cila punon me bateri me tė cilin krapistat bėjnė ushqimin e vendit ku do tė peshkojnė krap. Microcat MKII ėshtė njė ndėr barkat e tilla e cila ėshtė mjaft e avansuar nė raport me barkat e tilla paraprake.Bateritė e saja vendosėn nė njė kuti e cila nuk e lėshon ujin dhe kohėzgjatje e funksionimit tė saj ėshtė e pėrmirsuar dukshėm.Kjo barkė ėshtė e paisur me poēe (drita) tė ngjyrave tė ndryshme.Normalisht operacionet e kėsaj mini barke dhe ngjyrat e kėtyre LED poēeve ndrrohen me ndihmėn e pilotit.Veprimi i saj hyn nė fuqi me ndihmėn e 4 pompave ultrasonike tė cilat kėsaj barke i japin shpejtėsi dhe lėvizshmėri.Mund tė bartė deri 4 kg ushqim nė largėsi deri 600 metra, kurse pesha totale e minibarkės me bateri ėshtė 9 kg.I ka tė instaluara dy vende ku vendoset ushqimi tė cilat funkcionojnė dhe happen veq e veq.Ēmimi i saj ėshtė 650 euro.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 16. #56
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 17. #57
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Mjete peshkimi...

  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 18. #58
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Peshkimi nė peshkatari ėshtė ēdo veprimtari pėr gjuajtjen e peshkut dhe organizmave tjerė ujor duke pėrdorur mjete dhe pajisje tė ndryshme.

  Pėr peshkim nevojiten nė rastin mė tė thjeshtė filispanja, grepi dhe ushqimi i grepit, kurse nė pėrgjithėsi sot pėrdoren nė mė tė shumtėn e rasteve kallami i peshkimit, rrotulla e filispanjės si dhe fija e grepit, qė ėshtė njė fije e hollė e shkurtėr me pesha tė vogla prej plumbi, ose shkurt plumbēi, qė vendoset midis filispanjės dhe grepit. Si gjymtyrė lidhėse midis fijes kryesore dhe paragrepit zakonisht vendosen edhe ganxha tė vogla peshkimi.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 19. #59
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Ligji i peshkimit

  Me qėllim tė mbrojtjes sė llojeve tė veqanta dhe vazhdueshmėrin e llojeve ekzistuese janė nxjerrur ligje tė ndryshme nė shtete tė ndryshme. Po pėr kėtė qėllim janė bėrė edhe marrėveshje ndėrkombėtare. Si do qė tė jetė pėr peshkim nė Kosovė dhe Shqipėri duhet pasu tė drejtėn nė bazė tė cilit personi fizik apo juridik mund tė merret me menaxhim tė regjioneve apo zonave tė peshkimit. Kjo bėhet pas paraqitjes sė kėrkesės oganeve pėrkatėse tė cilat varrsisht nga qėllimi ekonomik apo sportiv-kreativ lėshojnė licencėn e peshkimit e cila mund tė lėshohet si

  Licencė pėr akuakultur - ėshtė e drejta pėr zhvillimin e aktivitetit tė akuakulturės;
  Licencė pėr peshkim ekonomik - ėshtė e drejta pėr peshkim ekonomik nė regjionet e peshkimit;
  Leje pėr peshkim sanues - ėshtė e drejta qė fiton shfrytėzuesi i tė drejtues sė menaxhimit pėr sanimin e gjendjes nė ujėrat e peshkimit;
  Leje pėr peshkim shkencor-hulumtues - e drejta e peshkimit pėr qėllime shkencore - hulumtuese; dhe
  Leje - ėshtė e drejta pėr peshkim sportiv-rekreativ
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 20. #60
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Peshkimi dhe ekonomia

  Peskimi me qėllime ekonomike thirret Peshkim ekonomik dhe ėshtė peshkimi me qėllim tė pėrfitimit ekonomik dhe dallohet nga Peshkimi sportiv-rekreativ qė ėshtė peshkimi me grepa pėr rekreacion dhe sport. Pėr kėtė qėllim bėhet edhe Peshkėzim qė nėnkuptonė hedhjen e planifikuar tė peshqve nė ujėrat e peshkimit nė bazė tė planit vjetor pėr menaxhim;. Peshkėzimi bėhet pėr t“u gjuajtur nga Peshkatarėt ose Hurdha e peshqve
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Djaloshi I Detit
  Nga eris nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2006, 03:24
 2. Peshkimi
  Nga Dita nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-11-2002, 14:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •