Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21

  Pr: ndrrat dhe interpretimi i tyre

  Cfare kur sheh gjithmone nje person qe je zene ne enderr sikur don te pajtohesh me te po nuk mundesh

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: ndrrat dhe interpretimi i tyre

  interpretimi i endrrave nga xhindet apo shkenca dhe interpretimi i endrrave nga rruget hyjnore dallojne qarte edhe pse shumica e interpretuesve duken qarte qe jane Frojdiste apo nxenes xhindesh edhe kur nuk dine, te tille jane. Dhe pa ndihmen e xhindeve dihet qe Arabia eshte kontinent Prajsor i ndertuar nga Adami dhe se vendet perreth jane te mjera dhe plot xhinde dhe djaj, edhe djaj apo armiq direkt te Allahut te cilet jane te rralle si akrepat e vapes. Por Adami gaboi dhe u flak deri ne fund te koheve apo deri pas dites se Gjykimit, jashte Parajses se Tij.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e lace
  Antarsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pr: ndrrat dhe interpretimi i tyre

  Citim Postuar m par nga Drini_i_Zi Lexo Postimin
  Resulullahu a.s thuhet se ka pohuar q ndrrat jan pjes prbrse e dyzet pjesve t Profecizmit (Nebuvah). Prandaj do njeri nuk sht n gjendje t bj interpretimin e tyre. Shpjegimin e ndrave mund ta bjn kto njerz.

  1. Ai duhet t ket njohuri t mjaftueshme t tefsirit t Kur`anit.
  2. Ai duhet t jet Hafiz i Haditheve (thnieve) t Profetit a.s.
  3. Duhet ta dij gjuhn Arabe.
  4. T dij mir etimologjin e fjalve q t dij sa m mir t kuptoj prejardhjen e saj.
  5. Ai duhet ta njoh mir Natyrn dhe gjendjen e Popullit.
  6. Ai duhet t njoh mir Bazat dhe Parimet e interpretimit.
  7. Ai duhet t jet Shpirtrisht i pasur.
  8. Ai duhet t ket Moral t pastr t lart dhe duhet t jet i sjellshm, dhe Besnik.
  Ja ke futur Kote Plakoooo! Interpretimin e endrrave nuk mund ta beje kush ne kohet e sotme! kane qene dy profet qe zoti i gjithefuqishem ja kishte dhene dhurate,keta ishin : i pari Jusufi sic e quani ju myslumet,ku historia e tije eshte gallvitur ne kur'an me ate kemishen e tije qe babait te tije iu kthye e pamja se ishte i verber, ne menyre qe babi i tije ti besonte vellezerit e jusuifit qe ishte gjalle.qe ne fakte bibla thote se per te besuar qe jusufi ishte gjalle jusufi i dergoi babait te vete shume qerre dhe veshembathje,ushqime per ta marre ate ne egjipt,,keshtu babai i tije e besoi se jusufi ishte gjalle.ndersa i dyti profet qe interpretonte endrrat ishte profeti Danjel qe ka jetuar ne kohen e Nebukandestarit dhe mbretit Dar,i cili shpjegonte endrrat me ndihmen e te madhit zote. Ndersa keto qe thua zoterote jane brockulla me thes,,,dhe mos i mashtroni njerezit keshtu se eshte turp te thuhet se ka profete ne kete kohe qe u shte dhene interpretimi.
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e lace
  Antarsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pr: ndrrat dhe interpretimi i tyre

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  interpretimi i endrrave nga xhindet apo shkenca dhe interpretimi i endrrave nga rruget hyjnore dallojne qarte edhe pse shumica e interpretuesve duken qarte qe jane Frojdiste apo nxenes xhindesh edhe kur nuk dine, te tille jane. Dhe pa ndihmen e xhindeve dihet qe Arabia eshte kontinent Prajsor i ndertuar nga Adami dhe se vendet perreth jane te mjera dhe plot xhinde dhe djaj, edhe djaj apo armiq direkt te Allahut te cilet jane te rralle si akrepat e vapes. Por Adami gaboi dhe u flak deri ne fund te koheve apo deri pas dites se Gjykimit, jashte Parajses se Tij.
  kush te ga genjyer ty qe Arabin e ndertoi Adami,,per cilin adam e ke fjalen? e kupton veten se c'fare je duke thene? mos lini nam ore,,,kaq thelle ju ka hyre hipokrizia juve o te mjere? hiqni dore nga keto dallvere
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e lace
  Antarsuar
  18-09-2014
  Postime
  240

  Pr: ndrrat dhe interpretimi i tyre

  Citim Postuar m par nga Sabriu Lexo Postimin
  Po, kam mundesine e sherimit dhe interpretimit duke e perdorur Kuranin famelarte dhe hadithet e Resulit.

  Sabri Selmani
  kjo eshte genjeshter e hapur,,,ku thuhet more qe paska njerez sote qe zoti i dha dhuraten per te interpretuar endrrat,,si jusufi,,ose danjeli? ik ore se late nam,,boll me brockulla se jeni bere per te ardhur keq////ja c'fare thuet per nedrrat tek zbulesa,,,kohet e fundit te rinjte tuaj do te profetizojne,,dhe pleqte tuaj do te shohin endra,,,,por askush ketu mbi dhe deri tani nuk eshte ne gjendje per te interpretuar endrre. ashtu i doli blof endra dhe profecia muhamedit kur pa dy grupe nje te armatosur,,dhe nje te pa armatosur,,kur shkoi ne lufte e humbi luften,,,dhe me pasa ja mveshi fajin ndjekesve te tije dhe i tha qe midis tyre kishte njerez te lekundur ne besim,,,,kjo nuk mund te jete veper e zotit,,nqs se zoti premton e mbane premtimin. mos u merrni me propagande te felliqur more,,dhe mashtroni njerezit ketu,,pasi shume njerez nuk kane njohuri as nga kurani dhe as nga bibla,,dhe ju shfrytezoni rrastin per te bere propagand arabe ketu,,,,/boll se late nam,,,, per ke interpetim e ke fjaeln me kuran per kete ketu?,,,,,[/B]:Perkujtoni kur Allahu ju premtoi nje prej dy grupeve se eshte e juaja,e ju deshironit tju takoj ai (grup) I pa aramatosur,Ndrsa Allahu me premtimet e tija ta vendos te verteten,e te zhduk ne themel,mbeturinen e Mohuseve.
  Sqarim: Pra ketu kuptohet qe edhe pse ata ishin te pa armatosur,dhe ndjekes te Muhamedit kerkonin takim me kete grup,ai ja vesh Allahut pergjegjesin per shfarosje,dhe per grabitje pasi ky grup ishin trgetar,Tani lind pyetja: kur Allahu e udhezon ate popull qe do,dhe le ne humbje ate qe do,perse ky Qortues,pergezues,vetem per besimtaret merr rrolin e Allahut? Apo e Harroi Ajetin e shpallur me pare?,,,Nejse shikojme se si genjen Muhamedi me kumtese sepse kur ndodhi kjo ai ishte ne Meke,dhe ne Medine shikoni si shfajesohet Muhamedi pasi gjasme kishte pare enderr dhe doli bllof pasi mashtroi ndjekesit e tije se grupi qe do sulmonin ishin te paket ne numer.Ja Ajeti:
  ENFALE:43 Dhe (perkujto) kur Allahu ti deftoi ty ata ne enderr,te paket ne numer,e sikur ti deftonte shume,ju do te dobesoheshit e do te grindeshit per ceshtjen( e luftes)por Allahu ju shpetoi.
  Sqarim: Nenvizimi ,Allahu ju shpetoi, kjo nuk bene sens,Zoti asnjehere nuk bene mashtrime,Zoti asnjehere nuk do ta bente nje gje te tille per nje grup besimtaresh,e ti conte drejt vdekjes me mashtrim,,,nejse,,, por A e vini re se si ai Ja Vesh Allahut pergjegjesin per enderren qe ai pa se ata ishin te paket ne numer,dhe fakti eshte se Myslimanet nuk munden dote ti grabisnin karvanet qe sulmuan pasi ata ishin te shumte ne numer,dhe profecia dhe endra e Muhamedit doli huq,dhe per tu shfajesuar Muhamedi Zbriti ate Ajetin me siper duke thene se Allahu e beri qellimishte qe ma nxorri ashtu ne enderr,,,,,Kjo eshte sa Apsurde por edhe qesharake,injoranca ne vitet
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: ndrrat dhe interpretimi i tyre

  ti jace nuk dike fare nga politika e engjejve. Kane ikur ato kohe kur Zotin e adhuronin qorrazi, tani shoqerite sekrete e vleresojne ndryshe ate. po te perjashtosh grup-racen naziat qe nuk jane shoqeri duhet te themi, psikopate apo gjermane qe e vrasin gjithnje Anglezin e Madh, shoqerite e tjera e adhurojne ndryshe Zotin dhe nuk i japin asnje pike ne interpretimin e endrrave apo transcidentales, dritehijes mbi orient!

 7. #27

  Pr: ndrrat dhe interpretimi i tyre

  Une shoh cdo nate endrra ! DO thoni ju te gjithe shohim endrra ,dakord jam me ju por jo te gjithe ju i mbani mend endrrat ne mengjes ju rastis te mbani mend dy ose tre ne jave ose me pak! Une shoh cdo nate dhe i mbaj mend te nesermen!KAm pare ne endrra dinosaur,gjigande,planete te tjere qe nuk ishin toka,diten e kijametit e kam pare me qindra here madje ne disa raste kam ndalur dhe kijametin ne enderr. Shoh dy ose me shume diej ne enderr madje nje here e ka rastisur te shoh nje diell qe po lindte dhe nje tjeter qe po perendonte ne te njejten kohe. Mbreme me e fresketa sfidoja ligjet e gravitetit duke fluturuar .Nje gje qe me ben pershtypje eshte se shoh shpesh qytetin tim por me dicka interesante nuk ka gjithmone te njejten arkitekture cdo me thene kjo po jua shpjegoj nese nje here e shoh me pallatet dhe rruget qe shoh kur jam zgjuar heren tjeter e shoh me ndertesa shume kateshe dhe kur them shume kateshe them 20 e me shume ,here tjeter e shoh model keshtjelle sikur qyteti im eshte keshtjelle me mure rrethuese nje here me ka rastisur te shoh nga qyteti ne drejtim te nje fshati dhe pashe qe ishte nje piramide dhe kisha ndjesine se ishte nje kult besii shume i lashte ishte nje piramide nga ato te majave dhe jo model egjiptian me buste perpara hyrjes. KEto jane vetem ca nga enderrat dhe llojet e tyre kam dhe shume endrra te tjera per te treguar por do te doja nje pergjigje nga ndonje vella myslyman qe ka dijeni mbi endrrat dhe cfare kuptimi mund te kene. Faleminderit!
  If the sky is red dont cry the sky already cried for you

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Enderrat e sotme per Greqine e Madhe.
  Nga DYDRINAS n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-06-2006, 14:12
 2. Endrrat
  Nga PrInCiPiEl n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 11-01-2005, 02:51
 3. U Arratisn Dhe ...endrrat!...
  Nga Agim Doi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-03-2003, 05:37
 4. Endrrat:interpretim I Reales Apo Parathenie?
  Nga zarathustra n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 04-08-2002, 12:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •