Vriten ekstremistt e fundit, mbyllet sulmi terrorist n Indi
Zyrtart indian i dhan fund sulmit terrorist n Bombei, duke vrar ekstremistt e fundit brenda nj hoteli luksoz, q ishte fushbeteja e fundit e rrethimit terrorist.

Shekulli Online
Shtune, 29 Nentor 2008 10:13:00


Zyrtart indian i dhan fund sulmit terrorist n Bombei, duke vrar ekstremistt e fundit brenda nj hoteli luksoz, q ishte fushbeteja e fundit e rrethimit terrorist. Forcat e sigurimit po kontrollojn dhom-m-dhom n hotelin Taj Mahal pr tu siguruar se gjendja sht e sigurt dhe pr t nxjerr t gjith personat nga hoteli.

Operacionet luftarake prfunduan sot n hotelin Taj, m shum se 48 or pasi terroristt, n nj sr sulmesh t koordinuara vun n shenjestr nj numr objektesh n Bombei. Mbi 150 vet u vran nga sulmet, prfshir t paktn 18 t huaj.

Dje, forcat indiane t sigurimit morn nn kontroll si hotelin Oberoi-Trident edhe qendrn hebraike Chabad, duke pastruar ndrtesat nga ekstremistt dhe duke shptuar dhjetra vet q mbaheshin peng.

T paktn 11 ekstremist u vran gjat rrethimit afro 3-ditsh, ndrsa nj tjetr u arrestua.

Zyrtart po prpiqen t zbulojn identitetin e autorve t sulmit. Pak pas fillimit t sulmit, media indiane njoftoi se nj grup i panjohur m par, i quajtur Deccan Muxhahidin, ka marr prgjegjsin. Kjo deklarat nuk sht konfirmuar nga burime t pavarura. (VOA)