Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 168 prej 168
 1. #161
  i/e regjistruar Maska e Askushius___DK
  Antarsuar
  17-08-2009
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Flamuri i GJERGJ KASTRIOTIT ....e ka origjinen dhe vendin e festohet vetem ne Lezhe ...!!!!!!! Nuk ka te beje me klyshet e turkut ...!!!!

 2. #162
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-10-2009
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  gezuar festat e nentorit
  Ndryshuar pr her t fundit nga arian123 : 05-12-2009 m 16:35

 3. #163
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-06-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs up

  gezuar o popull shqiptar diten e flamurit ton ,urime o bac adem ditlindjen ,urime edhe ju o ushtar te uqk daljen e par ne publik,hallall ju qoft guximi i juaj . e sa per temen mendoj qe ne keto 100 vitet e fundit ,dita me e rendesishme eshte pavarsija e kosoves , uroj qe subjektet politeik ti hapin syt se tash eshte koha e vendosjes se fatit te kosoves ,uroj qe te ecim perpara si e meriton kosova jon e embel .tung

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  ENVER HOXHA PAVARSIA E SHQIPERIS
  28 NENTORI, kjo dit e bekuar e cila i bashkon t gjith shqiptart e ndershm, patriot e revolucionar an e knd rruzullit toksor me t njjtin gzim, me t njjtat dshira, t njjtat urime:

  RROFT SA MALET VEPRA E PAVDEKSHME E ENVER HOXHS!

 5. #165
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,063
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  kot vdiq ky enveri , thojne qe e helmoi sala  PS: a enver cpate qe vdiqe...
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 6. #166
  Super Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  1,386
  Faleminderit
  202
  138 falenderime n 120 postime

  Pr: 28 nntor 2009, 97 vjetori i Pavarsis s Shqipris

  Gzuar 28-29 Nentorin.

  Pershendetje Shqiptareve ne Diten e Flamurit nga At Artur Liolin

  Kancelar i Kishs Orthodokse Shqiptare ne Amerik. Boston

  T dashur miq dhe bashkatdhetar, Shpallja e pavarsis me 28 Nntor 1912, e vuri popullin shqiptar prpara nj prove t madhe. Nga vullkani Ballkanik i atyre kohve, lindi nj shtet i ri, i cili u prpoq t qeveriste nj komb t lasht, q fatkeqsisht ishte i brisht n shume aspekte kryesore. Strukturat politike kombtare ishin akoma t paformuara, arti i qeverisjes ishte i pazhvilluar, kufijt ishin nj burim grindjesh, njohja e kombit n arenn kombtare debatohej me zjarr n kryeqytetet e huaja, nuk ekzistonte arkiv kombtar, shkollimi n gjuhn amtare ishte mohuar prej shekujsh, burimet letrare dhe historike ishin t pakta, ndarjet fetare dhe ekzistenca e klaneve nxiste mbshtetjen e traditave dhe aleancave lokale, e ardhmja ekonomike ishte e prcaktuar me modele arkaike dhe metoda t vjetruara. Koht krkonin nga t gjith nj aftsi krijuese dhe t shumllojshme pr t transformuar kushtet e trashguara n virtyte t qytetruara: qllim pr dje si edhe pr sot.

  Kto ishin problemet me t cilat u ndeshn udhheqja e re dhe qytetaria shqiptare n prpjekjet e tyre pr t farktuar nj shtet t unifikuar. Megjithat, pavarsisht nga t gjitha kto pengesa, njerz t shquar dhe krijues u kalitn n vshtirsit historike ku mbijetuan pr t ndrruar,planifikuar dhe prgatitur nj t ardhme m t mir pr veten e tyre, pasardhsit, dhe brezat q do te vinin.

  Nj botues i shquar, Qerim Panariti (te gazeta "Dielli" dikur shkroi nj ser artikujsh q me t drejt i titulloi: "Shqipria: nj komb n kriz te vazhdueshme". N to, ai rrfeu prpjekjet e pareshtura dhe fisnike t popullit ton drejt pavarsis, provat e mdha q kaloi dhe mjerimet e shumta q ai hoqi gjat ksaj sage.

  Sic shihet, duke kaprcyer shum vshtirsi n at rrug t mundimshme - disa pengesa rridhnin nga faktor t jashtm, t tjerat nga faktor t brendshm - populli shqiptar dhe, veanrisht rinia vazhduan t aspirojn pr nj t ardhme t shndetshme pr veten e tyre dhe pr atdheun e tyre. Edhe sot Shqipris vazhdojn t'i dalin dhe t kaprcej shum sfida joshjeje n prpjekjet e saj pr nj qeveri te balancuar dhe t stabilizuar.

  T gjith e dim se pa nj kushtetut t mirformuar nuk mund t prparoj nj shtet. Nga arkivi te ShBA-s dim se nismtart e kuvendit kushtetues amerikan kishin ndrmend jo t sotmen e tyre, por t ardhmen fare tutje. Duke mejtuar ashtu, ndihmuan edhe kohn e tyre. Ka nj msim n t: Ai q mbjell vetm pr nesr, nuk do korr asgj; ai q prgatitet pr t ardhmen do trashgoj shum. Kshtu na duket edhe prshtatshme pr shtetin Shqiptar edhe sot.

  N kisha dhe n xhami, lutjet e tyre jan t sinqerta. Npr klube dhe kafenera, seminare dhe fakultete universitare ata debatojn me intensitet. Me gjith at, ky sht nj popull q vazhdon t luftoj dhe t shpresoj, t frymzoj dhe t ndrroj. N kt jet mbi tok, ne lutemi q prpjekjet e s kaluars dhe vshtirsit e sotme t kthehen ne mundsira pr njohuri, reformim dhe rilindje n ditt q do t vijn.

  Historia na ka msuar se sht n dorn ton q t ndrtojm ose t shkatrrojm. Le te zgjedhim t parn si rrug pr t ardhmen. Ne kto dit, kur ne mblidhemi pr t kujtuar at koh t shkuar lavdie, sakrifice dhe nderi, sht e nevojshme q t vizitojm ndrgjegjen ton dhe t ringjallim n shpirtin ton ndjenjat pr nj Shqipri t prtritur dhe m kreshnike, q t meritoj punn dhe djersen e atyre burrave e grave q besuan n gjeneratat e ardhshme. Lusim Zotit t jemi t gjith t denj pr kto detyra t larta.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 27-11-2017 m 23:59
  Silence is golden.

 7. #167
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  29 falenderime n 29 postime

  Pr: 28 nntor 2009, 97 vjetori i Pavarsis s Shqipris

  Pa farzi Pa farzi!!

 8. #168
  Super Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  1,386
  Faleminderit
  202
  138 falenderime n 120 postime

  Pr: 28 nntor 2009, 97 vjetori i Pavarsis s Shqipris

  Urimet me te perzemerta per te gjith shqiptaret e vertet,gezuar festen ton kombtare.

  Shqiptaret kudo qe te ndodhen, uroj tja kalojn sa me bukur dhe uroj qe dashuria e tyre per kombin, te jete shtysa per te arritur qellimet tona kombtare ne te ardhmen e aferme.

  Gezuuar te gjithve.
  Silence is golden.

 9. Anetart m posht kan falenderuar Lazo pr postimin:

  sirena_adria (28-11-2020)

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Tema t Ngjashme

 1. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. Mehdi Bej Frashri: "Pse ia dhash Shn-Naumin Serbis"
  Nga ALBA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 09-10-2007, 09:48
 4. Historia politike e Shqipris n tre vjet
  Nga no name n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-03-2007, 19:49
 5. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •