Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Deep sky
  Anėtarėsuar
  12-07-2008
  Vendndodhja
  anej,knej,gjithanej
  Postime
  134

  Exclamation Filmohet Renia E Nje Meteori

  Me 22 nentor 2008,ne Edmonton,ne provincen kanadeze te Alberta's eshte veshtruar renia e nje meteoriti.Pamjet e mahniteshme jane marre nga nje makine policie lokale.Kurse astronomet jene vene ne pune te kerkojne vendin e impaktit.

  Personalisht mendoj se po te kisha pare nje gje te tille do kisha ngrirenga frika,po do firmosja qe tani per te qen deshmitar i nje evenimenti kaq te bukur


  http://tv.repubblica.it/mondo/canada...te/26566?video

 2. #2
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Vertete fantastike !
  Kamera e amortizon shume...mendojeni po ta kishit pare realisht !

 3. #3
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,695
  Sa pamje e deshiruar...
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 4. #4
  Edhe une e pash kete videon, tek lajmet e Mediaset, pikerisht diten qe ndodhi..., por qe me per te nuk u be fjale edhe pse premtuan te na mbanin ne njoftim..., kuptohet ne publikun.
  Ka mundesi te jete ndonje loje me koputer?
  Pasi ndodh shpesh qe te kete te tilla lajme sencasionale, por qe tregohet edhe cektesia e gazetareve dhe sa "profesionizem" kane keta te fundit.
  Kush di me shume per rastin?

 5. #5
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Kam pare nje here keso kohe (1987) nje meteor te tille me trajektore pak me te shkurter por me je diameter me te madh por qe ishte i kuq, ne fakt perfundoi si ngjyre te kuqe i rrumbullakte sa nje hene e plote poroze qe optikisht dukej sikur do ta godiste nje rrokaqiell qe kisha perballe, c'eshte me interesantja kur arriti te cepi i kateve me te larta, gati sikur ndaloi ne qiell dhe u shperbe aty duke rene si prush zjarri ne qindra mijera pjese si thermi gacash qe u shuan me shpejtesi.

  Te them te drejten nje here u stepa dhe mbeta pa fryme sepse me sy dukej se do ta godiste rrokaqiellin 100%.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 6. #6
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Edhe une e pash kete videon, tek lajmet e Mediaset, pikerisht diten qe ndodhi..., por qe me per te nuk u be fjale edhe pse premtuan te na mbanin ne njoftim..., kuptohet ne publikun.
  Ka mundesi te jete ndonje loje me koputer?
  Pasi ndodh shpesh qe te kete te tilla lajme sencasionale, por qe tregohet edhe cektesia e gazetareve dhe sa "profesionizem" kane keta te fundit.
  Kush di me shume per rastin?
  E pamundur, me sy e dallon se eshte ngjarje absolutisht autentike. por keto dukuri jane mjaft te shpeshta qe fatkeqsisht nuk zgjasin me shume se 4-5 sekonda dhe shume rralle ndodhe te verehen nga njerezit, por kjo shihet se u erdhi perballe gjate gjirimit, s'kishte menyre per ta huqur kamera. Por nuk behen temedha pasi te ken ndodhur dhe gjetja eventuale e materies se mbetur te saj nuk eshte pune oresh por javesh e muajsh kerkim ne teren dhe percaktim te terenit gje qe nje gjirimin i vetem nuk e ndihmon shume. Por gjasat jane se i tere materiali i saj u shpenzua ne atmosfere, dhe nuk ka pasur impakt me token fare, perndryshe do te regjistroheshin pasoja. Nga gjitrimi dallohet qate e ajo u shpenzua se paku 2 km mbi siperfaqe. Por depertimi i saj neper rete e atmosferes ishte vertete spektakular.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Deep sky
  Anėtarėsuar
  12-07-2008
  Vendndodhja
  anej,knej,gjithanej
  Postime
  134
  Nje tjeter super meteorit eshte filmuar ne Colorado nga amerikani Chris Peterson,i cili ka pohuar se ne 7 vjet aktivitet ne kete fushe,eshte meteori me i ndritshem qe ka filmuar.Manjituda e ti ishte rreth -18 dmth 100 here me e ndritshme se hena e plote.Keto fragmente qe digjen ne atmosfere i perkasin meteoriteve me nje diameter prej 10m.  http://spaceweather.com/swpod2008/06...huv7emm6atvbi4

Tema tė Ngjashme

 1. Meteori godet Bureton.NASA ne veprim.
  Nga kacaku basket nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-07-2003, 00:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •