Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Radio Tirana festoi sot 70 vjetorin e saj

  BalkanWeb.com URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=30173

  Radio Tiarana festoi sot 70 vjetorin e saj


  (Drguar m: 27/11/08) Lindi ather kur fillimet e shekullit t kaluar, shnuan pr njerzimin nisjen e ers radiofonike. Radio Tirana feston 70 vjetorin e krijimit. Drejtoresha aktuale e saj Zamira Koleci nderoi dhe respektoi t gjith ata punonjs q kan dhn kontributin e tyre n institucionin zyrtar Radio Tirana. Aktiviteti u organizua n Akademin e Arteve n Tiran.

  TIRANE- E krijuar m 28 nntor t vitit 1938, me nj dekret t mbretit Zog, i nxjerr n korrik t atij viti, e me buletinin e par t lajmeve t lexuara nga mbretresha Xheraldin Radio Tirana feston sot 70 vjetorin e krijimit. Prmes nj vidioprojektori n salln e Akademis s Arteve n Tiran, u solln emocionet dhe fillesat e institucionit zyrtar Radio Tirans.
  Drejtoresha aktuale e saj Zamira Koleci, pasi nderoi dhe respektoi punonjsit q kan dhn kontributin e tyre n kt radio n fjaln e saj tha se Radio Tirana lindi kur fillimet e shekullit t kaluar shnuan pr njerzimin nisjen e ers radiofonike.
  Ne i falenderojm dhe i kujtojm me respekt dhe mirnjohje t thell si nj pasuri e rndsishme dhe shum e vyer e historis s Radio Tirans, tha Zamira Koleci.
  Koteci prmendi drejtorin e par t Radio Tirans, publicistin e njohur Gjergj Bubani, i ardhur n vitet 30 nga Rumania, i cili me atdhetarizmin dhe kulturn e gjer luajti nj rol t ndjeshm n ngritjen cilsore t emisioneve radiofonike. E n krah t tij Mentor okun n detyrn e nndrejtorit. Me fillimin e Radio Tirans lidhen edhe emra t tjer njerzish t shquar t diplomuar n Universitetet konservatore t Europs si Hamdi Sulebe, Marie Kraja, Tefta Tashko, Mihal Gjiko dhe Anton Mazreku. N kt aktivitet u nderua pr kontributin e dhn si Drejtori i Radio Tirans gjat vitit 1979-89 edhe figura e Agim Paprokos, i cili nuk jeton m.
  N kt dit jubilare u nderuan me respekt t thell ata njerz q patn fatin dhe nderin t jen t part t punojn n Radio Tiarana t cilt jan Kaliopi Plasari, spikeria e par zonja Nushi e cila krijoi traditn e leximit, ndrsa Vera Zhei, do t thoshte srish prpara t pranishmve Ju flet Tirana, dgjues t dashur mirmngjes.
  Prmes nj vidioprojektori u fshaqn portretet e gazetarve q kan punuar ndr vite, ndrsa n nj knd t veant t gjith emrat e mbi nj mij punonjsve q kan punuar pran saj. Aktiviteti u mbyll me nj koncert nga Orkestra e Harqeve te ktij insititucioni.
  (a.r/news24/balkanweb)

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  28 Nntor 1938: Themelohet Radio Tirana!

  Nga Besnik Dizdari

  Sot, n ditn e Pavarsis, at t 28 Nntorit t vitit 2008, mbushen plot 70 vjet nga prurimi i Radio Tirans, natyrisht e para n historin e Shqipris. Si kemi shkruar me koh, mu m 1 shtator 1938, 30-vjeari Anton Mazreku prmes zrit t tij asokohe t panjohur, mahniti shqiptart duke iu dhn pr her t par n histori nj ndeshje futbolli prmes Radios, ka e bnte Shqiprin nj nga vendet e para n Evrop pr nj transmetim radiofonik t drejtprdrejt! At dit SK Tirana shkatrronte 7-0 skuadrn greke Iraklis t Kavalls, n Shallvaren e famshme t Tirans dhe gazeta "Sporti Shqiptar" e kohs njoftonte se "Matchi u transmetua me radio nga ana e z. Anton Mazrekut dhe kjo asht e para her q ngjet nj gj e till n vendin ton".

  Ka qen 10-vjetori i Mbretris Shqiptare q u prcoll me festime t mdha dhe q merrte buj me prurimin e Radio Tirans, afrsisht dy muaj mbas provs prmes transmetimit radiofonik t ndeshjes s Sportklub Tirans kundr Iraklis t Kavalls t Greqis, t ciln Riza Lushta me shok e kishin mposht n nj 7-0 t paprmbajtshm.

  Ai ishte nj stacion q do t transmetonte n val t shkurtra dhe t gjata dhe se ishte ndrtim i firms Ufficio Marconi t Roms me fuqi 3 Kw dhe se kishte kushtuar 122.500 franga ari. Stacioni do t prfshinte tri val t ndryshme: nj val n 40.066 metra, nj tjetr n 30.04 dhe nj tjetr 19.03.

  Por nuk duam as t prsrisim dhe as t zgjatemi. N krkimet tona gjetm kto dy foto t jashtzakonshme n kte frontespic t gazets Drita t 30 nntorit 1938, ku duken duke prshndetur pran njeri tjetrit para mikrofonave t par radiofonik n Shqipri, Mbreti Zog dhe Mbretresha Geraldina. Ky fakt, kto foto t bra t njohura pr popullin shqiptar 48 or mbas prurimit t Radio Tirans, sot mbas 70 vjetve prbjn pr ne nj lloj zbulimi, ndonse ato aty kan qen. Mirpo ahistoria i kishte varros kshtu s bashku. Dhe t vjen tejet rnd, kur pinjuej t Regjimit t rn prej gati dy dekadash, shtrojn pyetjen tashm a duhet rishkruar historia? Natyrisht pr t nnkuptuar retorikn e mosrishkrimit t saj. Na duket fyese kjo pyetje pr nj vend i cili ende nuk e ka shkruar prsmbari historin e tij. Ksisoj, m par na duhet ta shkruajm historin, e vetm mandej ta rishkruajm, nse kjo do t ishte nevojshme, gjithnj me kuptimin pr t flakur tej rrnat q vazhdojn ti kemi npr kmb, e q na ndalojn t mbrrijm tek e vrtet e pastr

  Por le ti kthehemi kroniks s 28 Nntorit 1938.

  N qendrn e sapongritur t Radiostacionit n Laprak t Tirans, at dit 28 Nntori t 70 vjetve m par, uditrisht dit e nj dielli pranveror, kishin ardhur autoritetet m t larta t vendit: Kostaq Kota, kryeministr e me radh Pandeli Evangjeli, Hiqmet Delvina, Imzot Visarioni, prfaqsues t t gjitha prefekturave t Shqipris, i gjith trupi diplomatik, dhe qindra qytetar t Tirans.

  Mbas pak mbrrin Mbreti Zogu I, i shoqruar nga Mbretresha Geraldina, dhe n ast ekzekutohet Himni Kombtar. Ndrkaq, Mbretresha merr nj tuf me lule q ia dorzon zonja e Drejtorit t Prgjithshm t Postelegrafeve, Ing. Ndoc Narai, i cili mban kte fjal t hapjes:
  Nalt Madhni,

  Administrata e Postave, telegrafave dhe telefonave asht e lumtun q N.M. e Juej ka denjue me marr prsipr inaugurimin e Stasionit Radiofonik t ri n kte dit t bukur t prvjetorit t pamvarsis s kombit ton. Ky gjest i N.M. SUej na tregon n nj mnyr t kjart kujdesin e palodhshm q i kushtoni prher prparimit t vendit ton n shkenc dhe kultur. Kjo vepr moderne e realizueme prej vullnetit t N.M.SUej na provon sheshazi se Shteti Shqiptar nn regjimin glorioz t N.M. SUej ka arrit nji shkall zhvillimi si n pikpamje teknike ashtu edhe kulturore, aq sa me muejt me prfitue nga pikja e mrekullueshme e Radios. Ky stasion prej tre K.W. me val t shkurtra i ngrehun prej shpis Marconi me fam botnore, asht fjala e fundit e tekniks s sotshme edhe prve se do t jet mjeti yn ma i fort propagande kombtare, plotson njiheri edhe dy nevojat e tjera t vendit ton, d.m.th. telefonin tregtare dhe telegrafn e shpejt me gjith shtetet e bots.
  Mandej afrohet Mbreti Zog dhe prt shiritin kuq e zi t prurimit t Radios. Ai i drejtohet kabins s posame ku duket mikrofoni i par i Radio Tirans, pran t cilit ndodhet drejtori i par i paharrueshm i Radio Tirans, gazetari i madh Gjergj Bubani, i jati i gazetarit t mpastajm, kolegut ton t shquar dhe gjithashtu t paharrueshm, Dionis Bubani. Gjergj Bubani sht zri i par q del n eter. Ai njofton dgjuesit se Mbreti dhe Mbretresha t pranishm, do t prshndesin prmes ktij mikrofoni drejtprsdrejti nga Radio Tirana e sapopruruar. Dhe mandej fjala prshndetse e Mbretit Zog me gjuh t kulluet dhe za q ruen t gjitha shenjat e zgjedhmnis s shqiptimit ton, si bn kte prcaktim krejt origjinal shtypi i kohs, i dhn germ pr germ me drejtshkrimin e kohs, q natyrisht prmban gjith stilin e publicistiks s 70 vjetve m par:
  T dashtun Shqiptar,

  N kt ast t lumtun q po festojm Prvjetorin e pamvarsis sOn, ndjej nj knaqsi t veant q po mundem me ju drejtue urimet si dhe ndjesinat e przemrta t Mijat dhe t kombit gjith bijvet t racs Shqiptare mbrenda dhe jasht, larg, tej kufivet tAtdheut tOn.

  Tue inaugurue stacionin radio-fonik t Tirans, e quej t teprt me theksue randsin q ky prmban pr shvillimin kulturuer dhe pr vllaznimin e racs Shqiptare.

  N kt rast, dshiroj me ju drejtue nji porosi, Si Kryetar Suprem i juej: Ku do q t jini, shtrini dorn vllaznisht njani tjetrit, tue ju kushtue me nji vullnet t papremun puns e prparimit, se smjafton fitimi i pamvarsis sAtdheut, por, Na duhet me u prpjek pa pr pr vllaznimin e gjith Shqiptarvet dhe pr konsolidimin e lulzimin e liris.

  Me kto ndjenja, ju drgoj shprehjet e dashunis sIme t thell.
  Dhe menjher Mbretresha Geraldina. si shkruen shtypi: duke i shqiptue me amblsi t gjitha thekset e gjuhs son, tha tekstualisht:
  Motra dhe vllazn Shqiptar,

  Prfitoj prej ktij rasti t bukur, edhe ju drgoj me zemr t lumtun, prshndetjet e Mija, gjith Shqiptarvet dhe Shqiptarkavet.
  Vetm kaq. Nj ceremoni q ka zgjat vetm 15 minuta, nga ora 11.00 deri n orn 11.15 t 28 Nntorit 1938, 70 vjet m par, kur Shqipria pruronte kshtu, radion e saj, at q ka mbet m histori si Radio Tirana prmes s cils sht prshkuar gjith historia dramatike e 70 vjetve t ktij populli. Dhe sht interesante, se tri or m mbas, n orn 14.20 deri n 16.00, Radio Tirana transmetoi ndeshjen ndrkombtare t futbollit, at Sportklub Tirana Majstor SMora e Splitit 4-2, duke qen kjo radikronika e dyt e futbollit n historin e Shqipris mbas asaj t dy muajve m par t ndeshjes me Iraklis t Kavalls.
  Edhe pr ne vetm kaq. Pa komente e shum ide q sundojn m tepr se duhet gazetarin e historin ton t sotme. Pr fat, kemi harruar t prkujtojm duke treguar

  back | 27.11.2008

  gazeta tema

  ..


  -


  bukur..

  respekt krejt atyre qe e ben shqiperime me radio.. e me von me televizion..

Tema t Ngjashme

 1. Deshta t festoi vitin e ri?!
  Nga GoLdeN n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 13-02-2009, 23:36
 2. Kisha e Shn Thomait n Farmington Hills, MI festoi 75 vjetorin
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2006, 21:06
 3. Vlora feston 60 vjetorin e clirimit t saj
  Nga KoTeLja_VL n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-10-2004, 20:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •