Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811

  Post Pepo: Televizionet jan kthyer n radio me figur

  Regjisorin Ylli Pepo, nuk sht e leht ta gjesh. Ndryshe nga t gjith, ai nuk mban…celular! Mundm t’i gjejm vetm numrin fiks t shtpis, por edhe aty ishte e pamundur t kapej. M n fund e gjejm dhe shuajm, s pari, kuriozitetin pr celularin:

  Flet regjisori i telenovels “Dhimbja e Dashuris”, artisti i merituar, Ylli Pepo:

  Skena erotike dhe rikthimi i serialit “Njerz dhe Fate”  Regjisorin Ylli Pepo, nuk sht e leht ta gjesh. Ndryshe nga t gjith, ai nuk mban…celular! Mundm t’i gjejm vetm numrin fiks t shtpis, por edhe aty ishte e pamundur t kapej. M n fund e gjejm dhe shuajm, s pari, kuriozitetin pr celularin:

  “Un celular nuk kam mbajtur asnjher. E kam refuzuar pr faktin q m duket se sht nj ndrhyrje e ashpr n privatsin e njeriut. M duket q nuk ndihmon aq sa kujtojm ne n komunikimin me njerzit. Celulari ka vetm 10 vjet q ka hyr, edhe prpara 10 vjetve ne komunikonim me njri-tjetrin dhe, sigurisht, punt nuk mbeteshin pa br.

  Them se celulari, m shum do t m pengonte sesa do t m ndihmonte n marrdhniet e mia. sht e padurueshme t takosh nj mik, nj shok apo nj shoqe dhe, ndrsa ti flet, dgjon q bie vazhdimisht zilja. do marrdhnie merr fund, nse futet n mes ajo zile q nuk resht s rni...”,- thot regjisori i dy prej telenovelave m t ndjekura nga publiku familjar shqiptar “Dhimbja e Dashuris” dhe “Njerz e Fate”.

  Npr televizione transmetohen telenovela t ndryshme t huaja, madje kan rezultuar t ken publik t gjer. Pse sht kaq e vshtir pr t pasur m shum telenovela shqiptare?

  Filmi n prgjithsi, por edhe telenovela, ka nevoj pr mbshtetje t madhe financiare. Bota, kt lloj prodhimi e ka industrializuar, telenovelat prodhohen brenda nj kohe t shkurtr, me nj kosto t ult dhe, po kshtu, shiten me mim t ult. mimi pastaj ndikon vendimet e atyre q i blejn kto telenovela dhe i transmetojn, ndaj i shohim me shumic npr TV.

  Por, un mendoj se telenovelat e huaja, nuk kan t bjn aspak me problemet e prditshme tonat, me statusin shpirtror t ktij populli. Ndrsa xhirimi i nj telenovele shqiptare, i bazuar trsisht n realitetin ton, padyshim q ka gjithmon nj qasje shum m t mir sesa nj telenovel e huaj. Megjithat, duke ditur kt, prap ka nj disbalancim t madh.

  Un mendoj se kjo vjen edhe nga fakti se televizionet shqiptare, (q tani jan 56, me gjith televizionet e rretheve) jan t prirur drejt nj formati, q do ta quaja pa frik, radio me figur. Nuk sht televizion ai q mbush programet e tij me debate pa fund, me emisione ku vetm llafoset.

  Kjo i takon radios, m shum sesa televizionit, i cili bazohet mbi imazhin dhe jo mbi fjaln. Televizioneve tona imazhi, figura, u mungon shum m tepr sesa fjala. Po bhet mod debati dhe diskutimet pa fund; ndaj filmi televiziv, telenovela, seriali, jan ln n harres. Mendoj se, t’u japsh njerzve n form artistike ato probleme q ata kan do dit, nprmjet filmit, do t ishte shum edukative, do t ishte shum m trheqse dhe, n fund t fundit, shum m dfryese sesa ndjekja e muhabeteve t gjata pa fund, do mbrmje n TV.

  Sa kushton nj telenovel shqiptare, n koh dhe lek e kemi fjaln?

  Filmi sht nj gjini q krkon fonde t mdha. sht nj trup e tr, nuk jan m pak sesa 50 vet, shpesh. Un mund t them q, te “Dhimbja e dashuris” jan m shum se 30 aktor, q do t thot q jan, t paktn 6 teatro profesionist t rretheve, t marr s bashku. Duhen para pr t mbajtur kta njerz. Nj telenovel me 10 seri, me shifra konkrete, nuk mund ta bsh me m pak se 20 milion lek t rinj.

  Po “Dhimbja e Dashuris”?

  sht financuar nga RTSH-ja, nga lekt e taksapaguesve shqiptar dhe jan dhn rreth 18 milion lek. Sigurisht, jan fonde t pakta, por megjithat, mund t arrihet t xhirohet, sepse sot sht n temn e dits edhe xhirimi me kosto t ult i ktyre telenovelave.

  Nse do t ishte, fjala vjen, vetm n disa dhoma dhe me pak aktor, mund t kushtonte dhe m pak, por dshira jon pr t dhn nj afresk t jets shqiptare sot, nprmjet 10 serive t filmit, ka br q t mos xhirojm vetm n ambiente t mbyllura, por t krkojm q t shfaqim jetn n t gjitha dukurit e saj. Edhe jasht ktyre ambienteve, edhe n rrug, edhe n sheshe, edhe n kafe, edhe n vila luksoze, kudo ku jetojn njerz.

  sht xhiruar brenda tre muajve gjat marsit, deri n fund t majit, sht montuar, po ashtu, pr 3 muaj dhe, gjithsej, jan dashur gjasht muaj. Telenovela ka marr nj t tretn q krkon nj film artistik shqiptar t xhirohet.

  Lekt jan arsyeja q u la prgjysm telenovela e par, “Njerz dhe fate”?

  Sakt. Nuk u siguruan dot lekt e nevojshm pr t mbshtetur vazhdimin e serive, por tani kemi shpres q do t xhirojm 10 seri t reja, pasi dramaturgu, Ruzhdi Pulaha, i ka prgatitur ato dhe projekti sht n zyrat e RTSH-s.

  Do t jen t njjtt aktor q luajtn n serit e para t “Njerz dhe fate”?

  Telenovela do t nis aty ku sht ln. Do t interpretojn aktort q ishin, por sigurisht do t ket edhe aktor t rinj. Gjithmon, n xhirimet e filmave q un bj, mbshtetem n nj thnie t njohur t Vittorio de Sics, nj prej klasikve t kinemas italiane dhe asaj botrore, i cili thot q: Nuk ka filma t mir dhe filma t kqij, por ka filma t dobishm dhe filma t padobishm. Prpiqem gjithmon q filmat e mi t jen filma t dobishm.

  4. “Dhimbja e Dashuris” do t vazhdoj?

  Skenaristi Bashkim Kozeli, me t cilin kemi pasur nj bashkpunim shum t mir, sht i gatshm q t’i vazhdoj 10 seri t tjera.

  Aq m tepr q, si do ta shikoni dhe ju, n fund t seris s 10, mbeten hapur disa linja, t cilat mund t vazhdojn fare mir n seri t reja.

  Nga disa shikues, lexues t “Shekulli”-t, kemi dgjuar q realiteti i pasqyruar n telenovel sht shum i egr. Cili sht mendimi juaj?

  Un do t thosha t kundrtn. Her-her, gjat montimit t filmit, m duket sikur e kemi zbutur pak realitetin ton. Un mendoj se realiteti sht edhe m i egr. Kemi qen pr t xhiruar n malet e veriut, n Alpe, n zonn e Thethit, n fshatra dhe kemi par q atje jeta nuk sht aspak aq e leht sa ajo e Bllokut ktu.

  Dhe mendoj se dhe ajo sht Shqipri, sht m shum Shqipri sesa Tirana, prandaj jeta akoma sht e vrazhd n Shqipri, qoft edhe n formimin e njerzve, qoft dhe sjelljet karshi njri-tjetrit. Mjafton t’u prmend faktin q kudo ne dgjojm q flitet me z t lart, ngritja e zrit nuk tregon forc arsyeje, por gjithmon tregon nj munges edukate, pr mendimin tim.

  Ka pasur nj sken n telenovel, pr t ciln kam dgjuar t flitet shum, ajo e nj akti, raporti seksual. Mendoni se publiku familjar shqiptar sht i prgatitur pr skena t tilla?

  Jo, publiku familjar shqiptar nuk sht i prgatitur pr skena t tilla. Natyrisht, kemi qen shum t vmendshm pr t’iu shmangur skenave t tilla, t cilat jan prezente n jetn e prditshme sot. Jan prezente, aq m tepr q dim q, kto marrdhniet intime, ngandonjher kan edhe prapavij interesash, n kuptimin q, vajza apo meshkuj prpiqen t joshin njri-tjetrin pr arsye t tjera dhe jo pr arsye ndjenjash dhe pr arsye dashurie.

  Sigurisht, dhe kjo an e karakterit t njerzve, nuk kishte pse t mungonte n telenovel. Drejtori yn i fotografis, Astrit Omeri, i cili sht nj nga operatort m t mir, sht kujdesur q edhe ajo sken t mos kishte teprime, por tani un do t’i bindem gjykimit t publikut, sigurisht, veanrisht atij familjar dhe them se edhe mund t shmangej ndonj gj, por n realitet sht br maksimumi q ajo sken mos ket nj prmbajtje t theksuar erotike, si kan shum e shum filma q jepen n kanalet televizive tona, por q jan t huaj, ndrsa pr filmin shqiptar jan akoma tabu. Them se kjo tabu duhet thyer, si jan thyer shum tabu t tjera.

  A ka skena t tjera t tilla gjat serive t ardhshme?

  Jo, ajo sht e vetmja. Skena t tilla nuk ka m. Ajo ishte e lidhur, ishte n funksion t karakterit t nj personazhi, personazhit t Zyras, e cila sht nj nga personazhet negativ t filmit, t interpretuar mjaft mir nga Julia Ilirjani, dhe tani, n kto serit q vijn m pas, skena t tilla nuk ka, por marrdhnie midis personazheve t natyrave t ndryshme, sigurisht q ka.

  far ndodh n serit e ardhshme. Mund t na zbuloni ndonj sekret?

  Derisa prmendt fjaln sekret, d.m.th., q ajo mbetet e fsheht, mbetet sekret, kshtu q, mendoj se mund t duroni edhe rreth nj muaj, nj muaj e gjysm q t’i msoni t gjith t fshehtat e filmit. M lejoni t mos i prgjigjem ksaj pyetjeje, pasi do t heq kureshtjen e mtejshme t publikut.

  T gjith personazheve u ndodhin gjra t uditshme dhe t papritura n film, nga seria n seri. Sepse un jam dhe i parimit q, nuk ka gj m t mrzitshme se t tregosh nj film me fjal. Filmi nuk tregohet, ai shikohet.

  Mes personazheve t njohur, ka dhe shum aktor t rinj. Nga vijn?

  Mund t them q jam me fat q kam nj kast aktorsh shum t mir, jam i knaqur pr t gjith, pr secilin prej tyre. Kan dhn maksimumin dhe, mbi t gjitha, m plqen sepse u krijua nj ansambl aktorsh t vjetr, t njohur dhe me aktor q dalin pr her t par n ekran. Ky sht dhe nj nga synimet tona, q, nprmjet telenovelave, t sjellim edhe talentet m t reja.

  Pasi un jam kundr nj kaste t caktuar aktorsh, t cilt shtegtojn nga filmi n film. Jan t njjtt portrete, pavarsisht talentit t madh t tyre dhe lojs s shklqyer q bjn. Prve ktyre, ka dhe shum aktor t tjer, t cilt i sjellin dhe freski ekranit, sjellin nj pasurim t mtejshm t karaktereve dhe t lojs interpretative n Shqipri dhe, sigurisht jan dhe baz pr t’u br shtylla m tej t teatrit dhe t filmit shqiptar.

  N kt kuptim, ashtu si tek telenovela e par, “Njerz dhe fate”, ku hyn, ku erdhn kto prurje, edhe ktu ka disa aktor t rinj. Disa jan plqyer, disa nuk jan plqyer, por kjo ndodh gjithmon n fillimet e nj seriali. Ndrsa tani dgjoj q t gjith aktort i plqejn, sht zgjedhur nj kast i mir. Kjo m knaq dhe m bn t mendoj se kam gjetur rrugn m t drejt pr t przier aktor t njohur dhe t panjohur.

  Mund t them q n film, shum nga aktort q kam un, kan arritur kulmet e tyre, ndr ta mund t prmend heroinn kryesore, Anila Bishn, e cila sht nj aktore me eksperienc npr filma, por n rastin konkret, ajo sigurisht sht n apogjeun e saj.

  Po kshtu, Kastriot aushi, Petrit Malaj, Dritan Borii, Genti Bejko, Ermela Teli, Llesh Nikolla, Marko Bitraku, Hajrie Rondo, pjesmarrja e s cils na nderoi n film dhe shum t tjer, dhe kta luajn karshi aktoreve fare t reja, q s’kan dal kurr n film, si: Eni Lila, Niada Saliasi, Jonida Vokshi, apo fmijt e vegjl Doruntina Visha dhe Taulant Malaj.

  Nga t gjitha skenat q keni br pr telenoveln, cila ka qen njra nga m t lodhshmet, q ka dashur m shum mund?

  Ndr m t lodhshmet ka qen skena e ndjekjes s kriminelve nga policia. Ktu kishim nj numr t pafund t forcave t rendit dhe t reneas, nj mas t madhe njerzish, t cilt duhet t’i organizonim dhe t xhironim. Kishim pak koh n dispozicion, pak mundsi mjetesh, si jan revolvert e t tjera dhe mund t them q, xhirimi i atij episodi na solli m pas edhe policin e qytetit, sepse kujtuan q vrtet po ndodhte nj tragjedi, po vriteshin njerz, etj. Ky qe, njkohsisht, dhe nj nga episodet m interesante.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3
  INTERVISTA/ Flet regjisori i par i telenovelave shqiptare Ylli Pepo

  Inicuesi telenovels s par ishte Ilir Meta
  Todi Lubonja thoshte se television do t thot, film, sport, lajme
  Televizionet shqiptare vuajn pr telenovela made in Albania
  Televizioni tek ne sht kthyer n nj radio me figur
  Politika sht kthyer n sportin real t shqiptarve.

  Albert ZHOLI

  Telenovelat jan kryefjala e grave n bisedat e do dite. Ndrohen stacionet n emisionet e mbrmjes pr t krkuar telenovelat. N Shqipri blihen telenovela nga t katr ant e bots dhe vetm Shqipria nuk prodhon telenovela. Kjo kriz vjen pr shkak t mungess s fondeve dhe jo pr shkak t mos pasjes s skenarve. Skenart jan, por fondet jo. Telenovekat e para n televizioin shqiptar i prkasin viteve 1980 me serialin e bukur “Skllavja Izaura” t bler n Brazil dhe vazhdon deri m sot me “Ezel”. Por ajo q i mungon televizionev shqiptare jan telenovelat Made in Albania kur dhe Zimbabve prodhon telenovelat e saj.


  Koht e fundit shikohet se n televizionet shqiptare po mbizotrojn telenovelat e huaja kryesisht ato turke. Cili sht niveli i ktyre telenovelave?

  Pas telenovelave shikuesi ka rendaur gjithmon, pra jan t dashuruar me to. Ka shum vite q telenovelat zn nj vend t rndsishm n programet televizive, t cilat jan ndjekur me shum interes. Pr her t par telenovelat e huaja kan hyr n ekranin e vogl shqiptar n fund t viteve 1980, t marra nga Brazili si ka qen “Skllavja Izaura”, e cila ka pasur nj shikim impresionues, si nga meshkujt ashtu dhe nga femrat ndoshta se ka qen telenovela e par e shfaqur n ekranin e vogl shqiptar pra n TVSH (s ii vetmi television i asaj kohe). Por duhet thn se telenovela sot lvrohet nga t gjith televizioneve shqiptare. Q nga Zimbabve deri n Koren e Jugut, q nga Brazili ku lindn telenovelat e para dhe deri n Siri, gjen telenovela t prodhuara enkas nga televizionet vendase pr publikun e tyre. Pr fat t keq ne kemi zgjedhur rrugn m t leht, me m pak kosto at t importimit t telenovelave, nnga vnde t tjera ku her dominojn telenovelat latinoamerikane dhe her her ato turke. Turqit hyn n tregun e telenovelave duke kuptuar, se telenovela sht nj gjini e domosdoshme pr televizionet. Pra telenovela nuk duhet ti mungoj televizionit ashtu sikurse lajmet. A mund t parafytyrohet nj television t mos jap lajme nj nat? Esht e pa konceptueshme, ashtu duhet t jet pr nj programues televizioni edhe pr telenovelat. Pr nj specialist t televizionit telenovela sht nj gjini, e domosdoshme, pjes prbrse e skeletit, n programin e do televizioni t bots. Kjo pr televizionet gjeneraliste, jo pr televizionet muzikore, apo ato tematik. Pra pr televizionet gjeneraliste telenovela sht pjes e barabart me lajmet e barabart me aktualitetin.

  Pse nuk lvrohet telenovela n Shqipri?

  Edhe un q jam marr me kt gjini nuk di se si ti prgjigjem. Nuk kuptoj dot pse nuk lvrohet apo prodhohet telenovela n Shqipri. Ndoshta se televizioni tek ne sht kthyer n nj radio me figur. T gjitha programet pas ors tet e gjysm at q gjith bota e quan mbrmja e par e televizionit (20-30 deri 22 e 30), tek ne jan t mbushura me biseda politike. Nuk ka teelvizion tek ne q pas ksaj ore t mos ket nj bised, debat, opinion vetm e vetm me politik. Pra biseda t pafundme t gjata ku pr fat t keq dominojn vetm dhe vetm politikan. Politika sht kthyer n sportin real t shqiptarve. Prmbytja e ekranit me politik n kt or, n ort m t mira pr teleshikuesin sht nj fatkeqsi kombtare.

  Ku sht dallimi i telenovels nga filmi artistik?
  Telenovelat m par jan quajtur serial. Dhe seriali ka lindur krejt rastsisht n vitin 1947 ku nj television shfaqte nj film artistic por pr arsye t ngushtimit t programeve u detyrua q kt film artistic ta ndaj n tre pjes. U vu re se filmi artistic i ndar n tre pjes pati m shum sukses se filmi artistic n kushte reale n ekranin e madh si film i plot. Qysh nga ajo koh programuesit televiziv synuan drejt filamve serial. Pjes t programit. Pra lindn serialet e par q n Amerikn Latine u quajtn telenovela dhe n japoni po ashtu. Mund t’ju them se Japonia mban vendin e par n bot pr gjatsin e nj telenovele. Telenovelat n Japoni kan lindur n vitin 1952, dhe ka telenovela q vazhdojn edhe sot edhe pse aktort dhe regjisort e fillimit t tyre kan ndruar jet, t cilat vahzdojn me aktor dhe regjisor t tjer. Kjo ndodh sepse japonezt i quajn telenovelat si nj phes fondamentale t televizionit. Kto tregojn se sa vend zn vend zn n programet televizive telenovelat, madje n oraret m shum t shikushem, m t ndjekura. Pra ndryshimi i nj filmi t mirfillt artistic nga nj telenovel sht se nj film artistic jepet pr nj or e gjysm n kinema me ekran t madhe ndrsa telenovela ka nj grep q jepet pjes pjes dhe e mban n ethe shikuesin. Telenovela sht m shum me tema familjare, romatike, n prgjithsi me tema q krkohet nga publiku i mesm, dhe n mnyr t veant telenovela ka si baz dialogun,. Pra telenovela sht nj gjini mes teatrit dhe filmit, ndrsa filmi artistic ka veprimin n baz t tij, ka zgjidhjen e konfliktit pr nj or e gjysm duke mos ln shtigje pr interpretime t tjera. Pra kto nuk ndodhin n nj telenovel. Telenovela vazhdon me vite t tra dhe duket gjithmon e freskt sepse ecn parallel me problemet q ka koha, familja etj, q e bjn shum t adshur pr nj public shum t gjer.

  Mund t na thoni dika pr telenoveln tuaj t par dhe m tej t dytn?

  Deri m sot un kam br dy telenovela dhe nuk di se pr far arsye absurde nuk vahzdojn t lvrohen. Telenovela ime e par ka qen “Njerz dhe fate” me 20 seri e cila do vazhdonte dhe m tej, pasi skenaristi Ruzhdi Pulaha e kishte prgatitur skenarin dhe pr aq seri t tjera, por nuk u gjendn fondet dhe u la ne ms. Me thn t drejtn si nga un edhe nga skenariti Pulaha ishte menduar q telenovela nuk do t ndalte kurr, por ja q u la n mes…Telenovela pr vet natyrn e saj do t ishte nj prkrahje e madhe pr t gjith aktort e rinj, q pr fat t keq jan me shumic dhe t papun, pasi ato do t krijonin nj mundsi t amdhe punsimi pr kt kategori. Kshtu telenovela do t nxiste dhe filmin artistic q pr fat t keq si dhe futbolli jan n fund t tabels s klasifikimit n rang europian. Telenovela e dyt ku un kam qen regjisro ka qen “Dhimbja e dashuris” nj telenovel me 10 seri e shkruar nga Bashki Kozeli e trajtuar me problemet e kohs, mbi nj kast aktorsh t vjetr dhe t rinj, nj ansambl pr nxitjen e t rninjve dhe konsolidimin e mnyrs s luajtjes t t vjetrve. Mendoj se pavarsisht nga niveli, telenovelat kan luajtur nj rol t veant n zhvillimin e televizinit tek ne, ku qysh n vitin 2001 q sht realizuar telenovela e par, sht ritransmetuar thuajse n do 6 muaj, n television n orare t ndryshme , q nga ort e mngjesit dhe deri n ort e vona t nats dhe gjithmon kam vn re se njerz t veant m kan prgzuar sikur ajo t jet realizuar sot. Kjo m gzon se telenovela ka nj mision dhe ky mission sht q t ndiqet n popull dhe t trajtoj ato halle q ka populli. Sot n munges t tyre, pra t telenovelave shqiptare. Boshllqet n televizionet tona mbushen me telenovela turke q kan nj nivel t mir artistic, m t mir se ato latinoamrikane, t xhiruara bukur, profesionalisht s’kan asnj t met, por e meta e tyre e madhe sht se nuk i prkasin interesave t publikut shqiptar, duke filluar q nga “Sulltani i madhrishm” dhe deri tek “Ezel”., etj…telenovela e par sht inicuar nga ish Kryeministri Ilir Meta…

  N ’mnyr nga Ilir Meta?
  Sepse n fund t vitit kishte ngelur nj fond i filmit pa u konsumuar. Ilir Meta mer n telefon ish drejtorin Eduart Mazi dhe i thot q lvrojeni kt fond pr filma. Drejtori vjen tek un dhe m thot si mund y bjm nj film. Un i them e kemi gati me Ruzdhi pulahn. Kshtu mori udh telenovela “Njers dhe fate”.

  Mos vall duhet tu mbyllet prota telenovelave t huaja?
  Jo! Aspak! Nuk jam i ktij mendimi, por ama tu hapet porta edhe telenovelave shqiptare se kan apsur sukses.

  Kur ka filluar pr her t par n TVSH Ylli Pepo dhe cili ishte emisoni i par?

  N vitin 1969 dhe tashm mbush 44 vjet pa lvizur asnj second nga TVSH. Emisoni im i par ka qen nj cikl “Udhtim n Lashtsi” i cii sht anulluar, nuk sht transmetuar, pas ii ftuar n studio ishin dy figura njri prej t cilve ishte arkeologu Neritan Ceka, i cili sipas mendimit t politiks s athersshe ishte i dyshimt. Sipas orientimeve t Partis ai nuk duhej t dilte n emission. Emisioni su transmetua kurr. Isha skenarist sepse athere skishin hyr regjisort n television.

  N kuadrin e 100-vjetorit t Pavarsis cilat jan objektivat e Pepos?

  Kam nj sr dokumentarsh q kam br pr kt 100-vjetor ku un do t veoj katr t till. I pari titullohet “Mure dhe ura” nj dokumentar pr vlerat historike dhe arqitekttonike q kan katr qytete afr njri tjetrit, si Gjirokastra, Janina, Ohri dhe Prizreni q prbjn nj thesar Ballkanik. Nj film tjetr sht realizuar me skenaristen e mirnjohur Zana Zyrakja, mbi nj grua mami n Malishev t Kosovs, e cila ka pritur n male gjat lufts s Kosovs rreth 100 lindje ku t gjith voglusht kan jetuar, pa asnj vdekje kur flasim n kushte lufte. Fimi quhet “nj histori e rrall’. Filmi tjetr sht pr luginn e valbons ku un ftoj t gjith shqipatrt ta vizitojn pasi ka nj pamje mahnitse dhe nj mikpritje po kaq mahnitse. Nga ana tjetr kam nj film pr nj nga figurat m legjendare t futbollit ton, Refik Resmen i cili ndodhet n tabeln e klasifikimit i pesti pr golat q ka shnuar n nj kampionat q vjen pas Messsit dhe tre t tjerve. Ky fakt nuk prmendet.

  Cilat jan rubrikat m t domosdoshme pr nj television?
  Todi Lubonja thoshte, tre jan shtyllat q e mbajn nj television: lajmet, sporti dhe filmi. Kjo sht e pakundrshtueshme.

Tema t Ngjashme

 1. Dhimiter Pango - "Enigma Otranto '97"
  Nga shigjeta n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-03-2009, 00:57
 2. Fabula
  Nga Diabolis n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 13:19
 3. Studentt shqiptar jasht, t pavendosur pr tu kthyer
  Nga kacaku basket n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-10-2006, 21:59
 4. Feja Islame pervec Kuranit!(Sahihu Buhari)
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 03-09-2005, 13:19
 5. Nexhat Agolli, figur qndrore e atdhetarizmit shqiptar n Maqedoni
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 16:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •