Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    17-08-2003
    Vendndodhja
    Palestine
    Postime
    55

    Porosi për Shtëpinë e Bardhë - Nga Emiri i Shtetit Islamik të Irakut!

    Marrë nga: http://www.teuhid.net/xhihad/porosi-...in-e-bardh.php



    Porosi për Shtëpinë e Bardhë

    Përkthim i fjalimit të mbajtur nga Komandanti i besimtarëve, Ebu Omer el-Bagdadi, udhëheqës i Shtetit Islamik në Irak.

    09-11-2008

    Në emër të Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.

    Nga Ebu Omer el-Bagdadi, Emir i Shtetit Islamik të Irakut,

    Deri te udhëheqësit e porsazgjedhur të Shtëpisë së Bardhë dhe bashkëpunëtorëve të tyre, udhëheqësit e shteteve Krishtere.

    Paqja qoftë mbi atë që e pason udhëzimin.

    E madhëroj Allahun, krahas të Cilit askush s’meriton të adhurohet, Mbretin, të Shenjtin, Ai që është larg çdo të mete, Dhuruesin e sigurisë, Mbikëqyrësin mbi krijesat e Tij; njashtu dëshmoj se Muhamedi është i Dërguari i Tij, dhe se Isa ibën Merjem (Jezusi i biri i Marsië) është rob, i dërguar, shpirti (i krijuar nga Allahu) dhe fjalë e Allahut (( “ Bëhu!”- dhe u bë)), që ia dhuroi zemërmirës së pastër Merjem el-Batul (Marsië së virgjër). Ai e krijoi atë (Isanë) nga Shpirti i tij dhe frymëzoi me jetë ashtu siç e krijoi Ademin me Dorën e Tij. Allahu, subhanehu we teala, thotë:
    “Vërtet, çështja e Isait (të lindur pa baba) te Allahu është sikurse çështja e Ademit. Atë e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha "Bëhu!" ai u bë. E vërtetë është (kjo) nga Zoti yt, e ti kurrsesi mos u bën nga ata që dyshojnë.” (Ali Imran: 59/60)

    Vazhdim,

    Ju thërras ta adhuroni vetëm Allahun pa mos i bërë shok në adhurim, bëhuni Muslimanë dhe do të jeni fitimtarë e të sigurt në jetën e kësaj bote dhe në jetën e amshuar. Ne nuk ju ndalojmë nga feja e vërtetë me thirrjen tonë – siç mund t’ju shkojë mendja-, përkundrazi ua përcjellim dhe do t’ju ndihmojmë në këtë aspekt. Feja e të Dërguarve dhe e Pejgamberëve është një, Allahu subhanehu we teala, thotë:
    “Ne nuk dërguam asnjë të dërguar para teje e të mos i kemi shpallur atij se: nuk ka zot tjetër përveç Meje, pra më adhuroni!" (Enbija; 25)

    Ju jeni trashëgimtarë të fesë së shtrembëruar në të cilën Batili (e kota) është njëqindfish më e përhapur në krahasim më të vërtetën, meqë Konstantini dhe pasuesit e tij të padrejtë e ndaluan ate duke kërkuar shquarsi të rreme në këmbim me jetën e përkohshme të kësaj bote.

    Allahu, subhanehu we teala, thotë:
    “O ithtarët e librit, mos teproni në fenë tuaj dhe mos thuani tjetër gjë për Allahun, përveç asaj që është e vërtetë. Mesihu Isa, bir i Merjemes, ishte vetëm i dërguar i Allahut. Ishte fjalë e Tij (bëhu) që ia drejtoi Merjemes dhe ishte frymë (shpirt) nga Ai. Besonie pra Allahun dhe të dërguarin e Tij e mos thoni: "Tre" (trini). Pushoni (së thëni), se është më mirë për ju. Allahu është vetëm një Allah; larg qoftë asaj që Ai të ketë fëmijë. Ç'ka në qiej dhe çka në tokë është vetëm e Tij. Mjafton që Allahu është planifikues i pavarur.” (Nisa; 171)

    I Dërguari ynë (paqja qoftë mbi të) nuk është dërguar për tjetër veçse për ta gjallëruar atë që ishte shuar nga veçoritë e Imanit (besimit), për t’i udhëzuar politeistët që adhurojnë idhujt dhe kryqin të adhurojnë vetëm Allahun, të urdhërojnë në të mirë (el-Ma’ruf), të ndalojnë të keqen (el-Munker), të bëjnë të lejuar të pastrën (et-Tajjibat) dhe të ndalojnë si të keqe çdo gjë të ndaluar (el-Habai’th- si sende, vepra, besime, njerëz, ushqime etj), si dhe për të hequr barrën dhe prangat që ju ishin imponuar juve. Ai (paqja qoftë mbi të) është mëshirë dhe mirësi për njerëzit, e çfarë mirësie!

    Allahu, subhanehu we teala, thotë:

    “E Ne të dërguam ty (Muhamed) vetëm si mëshirë për të gjitha krijesat.” (Enbija; 107)

    Ndjejmë obligim për t’ju thirrur juve sepse jeni populli më i afërt për ne, meqë i Dërguari ynë fisnik e i besueshëm (paqja qoftë mbi të) ka thënë: “Unë jam më me meritë për Isa ibën Merjem në jetën e kësaj bote dhe tjetrës, pejgamberët janë vëllezër, nënat e tyre janë shumë, por feja e tyre është një”.

    Një prej faktorëve të lumturisë për popullin Musliman është se fillimi është Muhamedi (paqja qoftë mbi të) dhe se fundi është Isa ibën Merjem. I Dërguari ynë (paqja qoftë mbi të)- i cili nuk flet nga dëshira e tij- ka thënë: “ Momenti (Dita Gjykimit) nuk do të ndodhë derisa i biri i Merjemes nuk zbret nga qielli për të qenë gjykues i drejtë, pastaj do ta thyej kryqin, do ta mbytë derrin, dhe do ta ndalojë Xhizzjen (tatimin) derisa do të ketë tepricë të parave për të cilat s’do të ketë nevojë askush” . Ju e dini këtë, dhe jeni duke e pritur sepse është përmendur në librin e juaj, ku shpirti i Allahut, (Isai) thotë: [Nuk do t’ju lë jetimë, do të vij te ju së shpejti], mirëpo ju dhe bashkëpunëtorët nga Çifutët {të cilët vuan në dyshim nderin e Merjmes së pastër dhe e akuzuan për lidhje me Jusef el-Nexharin, dhe që pohuan se e kanë mbytur Mesihun (Krishtin)} jeni duke e pritur Dexhalin (Antikrishtin), ndërsa ne e presim atë që do ta mbytë Dexhallin. Ju jeni duke e pritur Mesihun (Krishtin) për lajthitje, kurse ne jemi duke e pritur Mesihun për udhëzim të cilin Allahu e ngriti në praninë e Tij (me shpirt dhe trup), ai nuk ishte i mbytur e as i kryqëzuar. Allahu subhanehu we teala thotë:
    “E ata me siguri nuk e mbytën atë (Isanë). Përkundrazi, Allahu e ngriti atë pranë Vetes. Allahu është i plotfuqishëm, i dijshëm. Nuk ka asnjë nga ithtarët e librit vetëm se ka për t'i besuar atij (Isait) para vdekjes së vet, e në ditën e gjykimit ai dëshmon kundër tyre” (Nisa, 157/159)

    Në atë kohë ju do t’i besoni atij ngase ai do ta ndalojë Xhizjen (tatimin), dhe nuk do të pranojë asgjë tjetër veçse Islamit ose shpatës (secili që refuzon Islamin do të mbytet). Kini kujdes me vazhdimin në mëkatet dhe çoroditjen tuaj, meqë do të shkatërroheni me atë që janë shkatërruar popujt e mëhershëm.

    Mos u bëni kryelartë me fuqinë tuaj dhe dobësinë tonë momentale, padyshim se kjo fuqi më në fund është duke u zhdukur, dhe në do të sundojmë me tokat tuaja. A nuk e dini se Mesihu ju tha juve: [mbretëria e Allahut do të largohet nga duart tuaja dhe do t’i jepet një populli tjetër], është përmendur edhe në Librin e Zotit tonë, në Kuran: “Ne e kemi shënuar në Zebur (në librat e shenjtë) pas shënimit (në Lehvi Mahfudh), se me të vërtetë tokën do ta trashëgojnë robërit e Mi të mire” (Enbija; 105)

    Kufiri maksimal i dëshirave tuaja lidhur me fuqinë është të jeni sikur populli i Adit të cilët i skalitën shtëpitë e tyre në kodra, pastaj Allahu dërgoi mbi ta stuhi të tërbuar për shtatë net e tetë ditë rresht, dhe i bëri sikur të ishin trungje boshe të hurmave! Stuhia me të cilën jeni sprovuar, pasojat e të cilës i dini mirë nga përjetimet me tufanin Katrina dhe Gustav jo shumë kohë më parë. Në të vërtetë civilizimi juaj është prej kutie, ngase nëse ndalet rryma dhe kompjuterët pushojnë së punuari, ju do t’i ktheheni dhiatës së vjetër, andaj krahasoni shtëpitë tuaja prej druri dhe qelqi me shtëpitë e skalitura fortë në kodra por që nuk u shpëtuan (popullin e Adit).

    Dhe kini kujdes nga mendjemadhësia për paratë që zotëroni dhe me pakicën e saj në duart tona. Ne e dimë shumë mirë se paraja ju kënaq juve (por na dhemb neve) kur shohim Musliminaët duke i shërbyer padronëve të bardhë në vendet tuaja dhe tonat, mirëpo unë besoj se Allahu ka paracaktuar që bollëkut tuaj do t’i vijë fundi, dhe ka shpallur luftë kundër jush. Ju jeni pronarë pronash të ngritura mbi kumar dhe kamatë, keni vjedhur pasurinë e tokës dhe keni shtypur njerëzit, prandaj edhe e meritoni këtë thënie të Allahut subhanehu we teala:
    “iu është shpallur luftë nga Allahu dhe i Dërguari i Tij” (Bekare, 279)

    E meritoni këtë mallkim nga Allahu i Cili e ka mallkuar ngrënësin (të paguarin) e kamatës, paguesin, shkruesin dhe dëshmitarët e saj, siç na ka treguar i Dërguari ynë (paqja qoftë mbi të) në hadith. Andaj, çfarë mendoni për njerëzit e mallkuar nga Allahu dhe kundër të cilëve Ai ka shpallur luftë? Ju tashmë keni përjetuar diç nga kjo luftë, përndryshe si bëhet që për ca ditë të humbni më shumë se pesëdhjetë trilion dollarë në krizën e hipotekave, ku janë këto para? Allahu subhanehu we teala, e ka thënë të vërtetën kur thotë: “Allahu ia heq çdo përfitim kamatës, kurse e rrit përfitimin e bamirësisë.” (Bekare, 276)

    Një fakt tjetër që politikanët kanë ankth për ta pranuar është se lufta e tyre e padrejtë kundër tokave Islame, humbjet e saja të mëdha të njëpasnjëshme dhe tretja e vazhdueshme e fuqisë dhe ekonomisë suaj, ishte shkaku kryesor i kolapsit të gjigantit ekonomik që filloi me sulmet e bekuara të 11 Shtatorit dhe u kompletua në duart e trimave monoteist në Mesopotami. Kështu, tani do ta shohim zotërinë Amerikan duke kërkuar ushqim nëpër qeset e mbeturinave ose duke i shitur qeset për të siguruar jetesën, ndërsa ky profesion më herët ishte fati i shumë njerëzve të dobët e të varfër prej Muslimanëve edhe të tjerëve.

    Mos u mashtroni me numrin tuaj të madh dhe pajisjet e zhvilluara, lexoni mirë dhe mësoni nga historia, nuk mendoj se i keni harruar betejat e kaluara e të tanishme, se si ca qindra prej nesh i mposhtën mijërat prej jush, dy betejat e Falluxhës që u zhvilluan jo shumë kohë më parë janë një prej dëshmive. Mendoni mirë sesi disa Muslimanë të devotshëm në Mesopotami formuan Shtet Islamik të cilin e nxorën nga çatallët dhe kthetrat tuaja. Ushtarët e Islamit dhe trimat e Xhihadit kanë gatishmëri, vendosmëri dhe mprehtësi të fuqishme që i shtyn një ditë të jenë nën kulmin e Shtëpisë së Bardhë, Pallatit Elisi dhe Kremilnit.

    Sepse në këtë Ummet (popull Islam) ka njerëz të devotshëm, lutjet e të cilëve Allahu do t’u përgjigjet, dhe Ai i Gjithëfuqishmi i Madhërishmi hidhërohet për hidhërimin e tyre dhe gëzohet kur ata janë të gëzuar.

    Ne jemi popull që ka filluar rikthimin e madhështisë dhe nderit të vet, që u ngrit nga rrëshqitja, dhe e shkundi nga vetja servilizmin. Gjiganti i Xhihadit ka filluar të gjëmojë kudo, andaj çfarëdo që të ketë qenë niveli dinakërisë suaj, bëhuni të sigurt se do të jetë e kotë ngase ne i jemi kthyer Zotit tonë, kemi korrigjuar ate që ishte e prishur lidhur me gjendjen tonë dhe iu kemi mbështetur Allahut subhanehu we teala, i Cili thotë: “Ata bënin kurthe, por edhe Allahu ngrinte kurthe (kundër tyre). Allahu është planifikuesi më i mirë” (El-Enfal, 30)
    “Në të vërtetë, ata ngrenë kurthe, por dhe Unë ua pres me kurth. Prandaj, jepu pak afat jobesimtarëve, lëri të qetë edhe për pak.” (Et-Tarik; 15-17)

    I Dërguari jonë (paqja qoftë mbi të) i cili nuk flet tjetër veçse të vërtetës na ka përgëzuar kur ka thënë: “Çdo njëqind vjet, Allahu i dërgon këtij Ummeti dikë që e ripërtërinë fenë“.

    Andaj, nëse ju e refuzoni Islamin dhe adhurimin ndaj Allahut, atëherë ua përkujtojmë ate që ishit në të kaluarën, sidomos Amerika e cila i përmbahej parimit të paanshmërisë deri në Luftën e Dytë Botërorë, kur jetonin në siguri, qetësi dhe zhvillim në të gjitha fushat, mirëpo kur ky popull (Amerika) u shmang nga paanshmëria dhe filloi të ndërhyjë në çështjet e të tjerëve, filloi të humbë çdo gjë, pse? Për një grup kontrabandistësh të armëve dhe naftës që çuan tërë popullin në luftëra të ashpra në shërbim të lakmisë së tyre të pafund.

    Sot, unë në emër të vëllezërve në Irak, Afganistan, Somali dhe Çeçeni propozojmë atë që mund të jetë më e mirë për juve dhe neve:

    • Kthehuni paanshmërisë suaj, tërhiqni trupat dhe kthehuni në shtëpitë tuaja, mos ndërhyni në punët e vendeve tona, as drejtpërdrejtë as tërthorazi, nga ana jonë ne nuk do ta ndalojmë tregtinë me juve qoftë me naftë apo me diç tjetër, mirëpo në mënyrë të barabartë me çmime të ndershme dhe pa humbje.

    • Kini kujdes në përkrahjen e agjentëve mercenarë tradhtarë (qeveritarëve), meqë për Ummetin Islam edhe ju edhe ata jeni të urryer. Lëreni që Ummeti të udhëhiqet nga Ulematë (dijetarët) e vet, kjo është më e dobishme për ata edhe për ju.


    Po të keni refuzuar paanshmërinë dhe tërheqjen, së paku pakësojeni padrejtësinë tuaj duke liruar të burgosurit Muslimanë në Irak, Afganistan dhe Kubë. Keni burgosur pleq të e pafuqishëm, fëmijë, bujq, kryefamiljarë të rraskapitur, i hodhët ata në burgjet tuaja të padrejta nën akuza të pabaza për terrorizëm. Pash Allahun, a mund të ma thoni kush është terroristi? A është ai i varfri që rri ulur në shtëpinë e tij, apo ai cili morri rrugë të gjatë përtej oqeaneve dhe erdhi për të depërtuar në pragun e derres së tij, të shkatërrojë vendbanimin e tij, t’ia mbysë fëmijën, të zaptojë tokën e tij, të përdhunojë nderin e tij dhe t’i vjedhë paratë e tij? Ku i keni mendtë o njerëz? Ku janë udhëzimet e fesë suaj lidhur me mëshirën dhe butësinë që Allahu e ka vendosur në zemrat e dijetarëve tuaj? Dhe pse e keni hedhur prapa shpine fjalën e Mesihut (paqja qoftë mbi të): “Atij që të godet shuplakë në faqen e djathtë ktheja edhe të majtën, ndërsa atij që të vjedh gunën jepja edhe këmishën”. Deri kurrë njerëzit e arsyeshëm nga ju do të ngelin të heshtur dhe të përmbajtur? Në të vërtetë aq më tepër që e shtoni padrejtësinë tuaj drejt të burgosurve të pafajshëm duke e shtuar numrin e tyre, aq më shumë e shtoni hidhërimin e Zotit kundër jush, po ashtu aq më shumë e nxitni urrejtjen e ndezur në zemrat tona edhe pse janë përplot mllef, për shkak të tiranisë dhe shtypjes tuaj.

    I lartësuar qoftë Allahu i Cili e ka ngritur Ummetin Islam kundrejt jush në çdo pikëpamje, derisa Ai i ka lavdëruar besimtarët e këtij popull Islam për sjelljen dhe kujdesin e tyre të mirë ndaj të burgosurve, Allahu subhanehu we teala ka thënë:
    “Ata i ushqejnë të varfrit, jetimët dhe të zënët rob”. (El-Insan, 8)

    Qëllimi i kësaj porosie është thirrja miqësore për ate që është më e mirë për ju, në nuk jemi duke iu kërcënuar juve, e as nuk ju bëjmë të dëgjoni ate që duhet të dëgjojë një shtypës, në përputhje me fjalën e Allahut:
    “Thirr në rrugën e Zotit tënd me mençuri dhe këshillë të bukur” (En-Nahl, 125),
    dhe thënia e Tij:
    “Shkoni te Faraoni! Ai, me të vërtetë, i ka shkelur të gjithë kufijtë! Flitini atij fjalë të buta, se ndoshta kujtohet a frikësohet!” (Ta-Ha, 43-44)

    E përmbyllim fjalimin tonë me juve me atë që e filluam: ju thërrasim në Teuhid (njëshmëri) dhe Islam më të cilën është dërguar pejgamberi i mëshirës dhe luftës (paqja qoftë mbi të) tek Herakli, udhëheqësi i madh i fesë suaj në atë kohë, i cili e çmoi porosinë e tij, i nderoi të dërguarit e tij, kuptoi fjalimin e tij pa shpejtuar, mirëpo megjithatë preferoi të mbajë pushtetin edhe pse e kishte të qartë besueshmërinë e Davetit (thirrjes në Islam) të të Dërguarit (paqja qoftë mbi të). Andaj mos u bëni më të dobët se ai në mendim nëse s’mund të jeni më të mirë se ai në përgjigje, Allahu subhanehu we teala thotë:
    Thuaj: “O ithtarët e Librit, ejani të biem në një fjalë të përbashkët mes nesh dhe jush: se do të adhurojmë vetëm Allahun, se nuk do t’i shoqërojmë Atij asgjë (në adhurim) dhe se nuk do ta mbajmë për zot njëri-tjetrin, në vend të Allahut!” Nëse ata nuk pranojnë, atëherë thuaju: “Dëshmoni se ne i jemi nënshtruar Allahut! ” (Al Imran, 64)

    Në fund, dëshiroj që ata tek të cilit keni vënë besimin (njerëzve tuaj për kundërzbulim) t’ua përcjellin këtë porosi, siç dëshiroj që ta shpërndajnë të plotë në kanalet televizive duke pohuar të jenë të paanshëm e të pavarur, sidomos në kanalet që i takojnë Arabizmit dhe Islamit, të cilat u kanë dhënë Çifutëve të gjitha fushat dhe mundësitë në media nën pretekstin e “mendimit dhe kundër mendimit” meqë nuk mendoj se ata na shohin neve me ndryshe se Çifutët në krimin dhe lajthitjen e tyre.

    Allahu është i Mjaftueshëm për ne, dhe Ai është Rregulluesi më i mirë të gjitha çështjeve (për neve), ngase Allahu ka fuqi dhe kontroll të plotë mbi çështjet e Tij, por shumica e njerëzve nuk e kuptojnë.

    Batalioni i Xhihadit për Media.

    Përktheu: teuhid.net

    Marre nga: http://www.teuhid.net/xhihad/porosi-...in-e-bardh.php

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    cncncnc cfar deshirojn more kta t'cmendru ta bejn boten musliman me dhunn ???
    We are all Aliens

  3. #3
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga extreme Lexo Postimin
    cncncnc cfar deshirojn more kta t'cmendru ta bejn boten musliman me dhunn ???
    E keqja se kur i thua dikujt benu musliman, atij i duket si kur po e detyron ate me dhune te te degjoj ty.
    Dhe ne shumicen e raste 99% ata nuk behen musliman, biles pershkak te nje qasjeje te tille akoma me shum e marin inat kete fe.
    A.s. Muhamedi dhe Allahu na urdherojne te perhapim fene me ane te predikimeve, po jo me ane te urdherave "Benu Musliman".
    Nje njeri qe nuk e kupton fene islame sbehet kurre musliman.

    GV_USa
    WE WILL NOT GO DOWN!

Tema të Ngjashme

  1. Arvanitët
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 48
    Postimi i Fundit: 13-03-2018, 05:15
  2. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
    Nga DYDRINAS në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
  3. A janë shqiptarët myslimanë tradhëtarë të Krishtërimit?
    Nga fisniku-student në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1299
    Postimi i Fundit: 19-10-2009, 10:40
  4. Ilirët - diskutimi mbi ta
    Nga Leonard Alili në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
  5. Lasgushi , te Bijat dhe miqte.
    Nga Brari në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 11-05-2003, 23:14

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •