Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  48
  Postime
  914

  100 vjetori i Kongresit te Manastirit- Alfabeti Shqip 1908- 2008

  Pėrmbyllen me sukses aktivitetet me rastin e pėrvjetorit tė 100 tė Kongresit tė Manastirit. Nė njė akademinė solemne tė mbajtur nė Shtėpinė e Armatės nė Shkup, krerė tė tre qeverive, tė Shqipėrisė, Kosovės dhe Maqedonisė, vlerėsuan unifikimin e alfabetit tė gjuhės shqipe. Nė tė, morėn pjesė edhe akademik, arstistė, gjuhėtar, historianė, diplomatė tė akredituar nė Maqedoni dhe politikanė tė tė gjitha trevave shqipėtare.
  "Me nderime dhe respekt tė vaēantė dua qė juve tė pranishmėve si dhe tė gjith shqipėtarėve nė Republikėn e Maqedonisė t'ua uroj 22 nėntorin ditėn e alfabetit shqipėtar", tha kryeministri Nikolla Gruevski.
  Pėr kryeministrin shqiptar Sali Berisha festimi i Alfabetit shqip dėshmon vullnetin e madh tė respektit tė palėkundur reciprok tė shqipėtarėve dhe maqedonėve, tė cilėt kanė njė histori tė gjatė bashkėpunimi dhe pėrpjekjesh tė pėrbashkėta pėr liri dhe dinjitet.
  "Me lafabetin e Kongresit tė Manastirit ėshtė bėrė dokumenti i shtetėisė sė shqipėrisė mė 28 ėnnėtor 1912; me alfabetin e Kongresit tė Manastirit ėshtė shkruare dhe dokumenti i pavarėsisė sė Kosovės 17 shkurt 2008", theksoi kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi.
  Evenimentit i parapriu njė ekspozitė me temė 'Rruga e shkronjave' ku nėprmjet fotografive dhe dokumenteve u shpalos rrugėtimi i unifikmit tė shqipes. Nė orėt e paradites akademikė e gjuhėtarė nė njė konferencė shkencore dolėn nė pėrfundimin se gjuha shqipe nė 100 vitet ka pėsuar ndryshime por kjo sipas tyre, ndodh si pasojė e zhvillimeve globale e qė i lejohen gjuhės si njė system i hapur pėr ndryshime.

  Meral Ismaili- Alsat

 2. #2
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Kot eshte krejt , nuk na duhen shkronjat, pse te mesojme dhe te studjojme kur vjen ne pushtet BDI dhe te nxjer prej pune.

 3. #3
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  48
  Postime
  914
  Cimo haj se nuk vdesim, skemi per te vdekur.

 4. #4
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Citim Postuar mė parė nga Tigrimelara Lexo Postimin
  Cimo haj se nuk vdesim, skemi per te vdekur.
  Di ham shkronjat be..

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  POLITIKĖ
  Kryeministri Sali Berisha pėrshėndet festimet e jubileut tė 100-vjetorit tė Kongresit tė Manastirit
  23-11-2008 / Gazeta 55

  Sė pari, dėshiroj tė falėnderoj me mirėnjohje tė thellė mikun tim, Kryeministrin e Maqedonisė Nikola Gruevski dhe qeverinė e tij, pėr organizimin e festimeve tė Jubileut tė 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit, duke fisnikėruar nė kėtė akt vendin dhe kombin e tij dhe duke nderuar mbarė shqiptarėt. Faleminderit shumė.
  Sot, ne nderojmė njė nga ngjarjet mė kulmore nė historinė tonė kombėtare, 100 vjetorin e Kongresit tė Manastirit, i cili, sėbashku me Lidhjen e Prizrenit, do tė pėrbėnin dy zhvillimet mė kulmore tė kombit shqiptar nga kohėrat e Skėnderbeut deri nė ditėn e mbajtjes sė tyre.
  Vendimi i Kongresit tė Manastirit ishte pėrcaktues jo vetėm pėr njėsimin pėr njėsimin e gjuhės sonė tė bukur, por ishte vendimtar pėr njėsimin, bashkimin e kombit shqiptar rreth idealeve te pavarėsisė kombėtare.
  Alfabeti u shndėrrua nė katalistin e madh tė lėvizjeve tė mėdha kombėtare shqiptare, tė cilat do tė kurorėzoheshin me pavarėsinė e Shqipėrisė nė vitin 1912. Pa Prizrenin, pa Manastirin, Vlora nuk do tė ishte. Ishin kėto ngjarje tė mėdha qė bėnė tė mundur qė shqiptarėt tė nisin rrugėn e tyre tė lirisė dhe tė pavarėsisė.
  Alfabeti i gjuhės shqipe dhe historia e tij ngjan shumė me historinė e flamurit, i cili, pas vdekjes sė princit tė shqiptarėve, rrugėtoi pėr tė mbetur i fjetur nė librat e perėndimit dhe pėr t’u zgjuar sėrish nė vitet e lėvizjeve tė mėdha kombėtare.
  Kėshtu pra, ėshtė pak a shumė dhe historia e kėtij alfabeti. Kur burrat mė tė shquar tė kombit u mblodhėn nė Manastir, nė trevat shqiptare qarkullonin alfabete tė shumtė, sepse, pas vdekjes sė Skėnderbeut, sunduesi bėri tė gjitha pėrpjekjet pėr skajimin e madh tė alfabetit, nė tė cilin ishte shkruar gjuha shqipe shumė e shumė shekuj mė parė. Ai mbeti thjesht alfabet i gjuhės liturgjike dhe ajo natyrisht, nė njė perandori ku besimet e krishtera ishin pakica e pakicave.
  Nė kėtė kontekst, alfabeti rilindi nė Manastir. Gjuhės iu rikthyen germat, me tė cilat pothuajse ajo kishte lindur. Por ata burra tė menēur e tė guximshėm tė kombit, tė udhėhequr nga Pader Gjergj Fishta, Mithat Frashėri e shumė tė tjerė, tė cilėt vendosėn tė pėrzgjedhin alfabetin latin, i bėnė kombit njė shėrbim tė jashtėzakonshėm, pasi nė ato vite luftėrash nė Europė dhe Ballkan, vite tė shpėrbėrjes sė perandorisė otomane, vite kur disa ndėshkoheshin, tė tjerė shpėrbleheshin, ekzistenca e kombit pa Vlorėn dhe alfabetin do tė ishte nė pikėpyetje tė madhe.
  Ishte Vlora dhe alfabeti qė u shndėrruan nė shtyllat mė kryesore frymėzuese tė mbijetesės sė kombit shqiptar, i cili sot jeton i lirė aty ku ndodhet, nė Shqipėri, nė Kosovė, nė Maqedoni, nė Mal tė Zi dhe kudo.
  Duke i kthyer gjuhės alfabetin e vet, ata i bėnė njė shėrbim tjetėr tė madh vendit. Alfabeti latin ishte alfabeti i qytetėrimit mė tė zhvilluar tė kohėrave. Ndaj dhe Pashko Vasa, ky zyrtar i lartė i Portės, guvernator nė Bejrut (Liban), do tė kėrkonte qė alfabeti i gjuhės tė ishte ai latin, sepse me kėtė alfabet shkruajnė kombet mė tė zhvilluara tė Europės dhe botės.
  Ndaj kjo ditė ėshtė njė ditė nderimi tė madh pėr udhėheqėsit, komisionin dhe delegatėt e alfabetit, por edhe pėr qytetarėt e Manastirit, kėtij qyteti tė bekuar, i cili ka luajtur njė rol tė madh nė zhvillimet rajonale, por edhe mė gjerė nė tėrė historinė e tij.

  Zoti Kryeministėr,
  Edhe njė herė dua t’ju falėnderoj ju dhe qeverinė tuaj pėr kėtė akt dhe vendim pėr tė festuar nė Shkup, nė kryeqytetin e vendit tuaj, kėtė Akademi solemne, dėshmi kjo e vullnetit tė madh, tė respektit tė palėkundur reciprok tė dy kombeve tona. Shqiptarėt dhe maqedonasit kanė njė histori tė gjatė bashkėpunimi, njė histori tė gjatė pėrpjekjesh tė pėrbashkėta pėr liri dhe dinjitet. Tė dy vendet ndajnė sot dy projekte tė mėdha, atė tė integrimit europian dhe euroatlantik.
  Sot, pata njė takim pune me Kryeministrin Gruevski dhe kemi rėnė dakord qė me pėrpjekje tė pėrbashkėta tė intensifikojmė mė tej marrėdhėniet tona tė shkėlqyera, dėshmi e tė cilave ėshtė kjo Akademi qė mbajmė sot, tė mbėshtesim njėri-tjetrin nė tė gjithė pėrpjekjet pėr tė ardhmen e pėrbashkėt qė meritojmė.
  Duke pėrfunduar, unė shfrytėzoj rastin pėr t’i uruar shqiptarėve kudo qė ndodhen, miqve tė kombit tonė gėzuar kėtė ditė, tė pėrjetėsisė tė njė prej gjuhėve mė tė bukura tė planetit pėr mua.
  Ju faleminderit.”

  ...

  55

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 2. Kush janė Dibranėt ?
  Nga biligoa nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
 3. Gabim historik apo njė zgjidhje historike?
  Nga RaPSouL nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-12-2008, 15:03
 4. Shkolla dhe Kongresi i Manastirit
  Nga dodoni nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-11-2006, 11:02
 5. Kushtetuta dhe kombi Amerikan
  Nga ILovePejaa nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 07-03-2006, 05:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •