Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 84 prej 84
 1. #81

  Kuptimi fjals harmoni

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

  Si e kuptoni ju harmonine fetare?

  Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit shqiptar. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

  Albo
  disa hare e kam shkruar dhe m sht zhdukur shkrimi, nji dit tjetr do t shkruaj pr H a r m o n i n

 2. #82

  Rreth kuptimit t togfjalshit"harmoni fetare"

  S pari, q t marr kutimin e duhur gjykimi "Harmoni fetare" duhet me patjetr t kemi harmoni n mjedisin ku ne vet jetojm. Harmonin fetare duhet ta kuptojm si shumatoren e t gjitha harmonive si: atyre politike, krahinore, familjare, racore ngjyre dhe seksi. Pra do t thot ta pranojm njeri tjetrin me shum dashamirsi dhe sinqeritet pa paragjykime dhe t diktuara nga pozitat e forcs . Po t zgjatem m shum me siguri q bie n moralitet dhe lodra fjalsh.

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
  Antarsuar
  03-11-2023
  Vendndodhja
  Tok
  Postime
  744

  Pr: Si e kuptoni togfjalshin "harmoni fetare"?

  T rrespektosh fen e gjithsecilit.
  Pa i imponuar besimin,apo ti cnosh vlerat e tij fetare.
  Un besoj n Zot.
  Pr mua feja sht m e ndyr se politika .

 4. #84
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: Si e kuptoni togfjalshin "harmoni fetare"?

  si shqiptart e shohin harmonin fetare:

  Toleranca fetare: harmonia fetare do t thot aftsia pr t jetuar n paqe dhe pr t respektuar besimet e ndryshme t prezantuara n shoqrin shqiptare. Kjo perfshin respektin reciprok pr praktikat fetare, festat fetare t shum feve dhe mbrojtjen e liris s besimit.

  Bashkpunimi ndrfetar: Nj tjetr kuptim eshte bashkpunimi mes komuniteteve fetare pr t adresuar shtje sociale, pr t promovuar paqen dhe zhvillimin shoqror dhe ekonomik, dhe pr t punuar s bashku pr t mirn e prgjithshme.

  Inkluzioni dhe respekti: Pr shqiptart, harmonia fetare do t thot krijimi i nj mjedisi t prfshirs ku njerzit e feve t ndryshme ndjehen t pranuar dhe t respektuar, pa diskriminim ose paragjykime bazuar n besim.

  Dialogu ndrfetar: Disa e shohin harmonin fetare si aftsin pr t pasur biseda t hapura dhe t respektuara mes prfaqsuesve t traditave fetare t ndryshme, me qllim t promovimit t mirkuptimit reciprok dhe bashkpunimit.

  Paqja dhe mosdhuna: Pr shum shqiptar, harmonia fetare lidhet me promovimin e paqes dhe parandalimin e konflikteve fetare, duke favorizuar zgjidhjen e konflikteve n mnyr paqsore dhe bashkjetesn n paqe.

  per shqipet harmonia fetare bazohet n principe t tolerancs, respektit reciprok, bashkpunimit dhe paqes mes komuniteteve fetare t ndryshme t pranishme n shoqrin shqiptare.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 10:24
 2. Dileme: si mund ta kuptoni ne ndjeni apo jo per dike?
  Nga FLOWER n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 07-10-2005, 07:27
 3. far kuptoni me termin Demokraci?
  Nga Kryeplaku n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-05-2005, 13:01
 4. Si e kuptoni kt shprehje?
  Nga Astriti n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 20-12-2003, 13:02
 5. Cfare kuptoni me fjalen terrorist?
  Nga deshmuesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 142
  Postimi i Fundit: 17-03-2003, 11:57

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •