Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 84
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2007
  Postime
  10
  Ne fakt Harmonia Fetare ekziston ne mes te shqiptarve, mirpo duhet shikuar se nga jen kjo harmoni nga e ka burimin.
  Pa hamendje ju siguroj se nismetar i kesaj harmoni ne trojet shqiptare jam popullata shumice (pra komuniteti musliman ne trojet shqiptare).
  Shtrohet pyetja Pse?
  E para feja muslima e ndalon diskriminimin dhe fyerjen e feve tjera, dhe si rezultat i kesaj Shqipateret musliman i respektojn dhe kan harmoni me bashkombasit e vet shqiptare (besimtar te feve tjera).
  Ne te kundertet nese e vereni ne raste specifike muslimat jan ata te cilat diskreminohen nga pjestar te feve tjera.( kjo eshte fakt)
  Me vjen mire qe shumica e shqiptareve bejne pejs ne komunitetin musliam.
  Me lejen e Allahut xh.n shpresojm qe ne te ardhen ta gjejn veten edhe ata shqiptar qe deri tani nuk e kan gjendur veten.

  Lexoni dhe do te kuptoni se ne fene muslimane cdo Pse? e ka edhe pergjigjen.
  Feja muslimane ju bind me te verteta absolute.
  Feja muslimane ju meson miresin.
  Feja muslimane ju jep harmoni...

 2. #62
  Citim Postuar m par nga WiGi Lexo Postimin
  ...
  Feja muslimane ju bind me te verteta absolute.
  Feja muslimane ju meson miresin.
  Feja muslimane ju jep harmoni...
  Papapapa sa i persosur ky Islami, ruajeni mos t'i bjen naj dite dikush msyshe.

  PS:
  Msyshe eshte kosovarqe dhe nenkupton nje fatkeqesi e cila mendohet se vie kur dikush panderprere lavderon dikend apo dicka (supersticion).


  .

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,280
  Ka tolerance fetare nder ne e mes nesh,se jemi vllazen te nje gjaku o te uruar.

  Te paret tane,po si ne sot,kane cmuar disa vlera tjera te vetat si ;fjalen,besen e dhen,kanunin,fisin,pleqte e parine e vendit e te kuvendit e shume e shume vlera e virtyte tjera qe na bejne shqiptare e jo harap,latin,grek a sllav .
  Keto virtyte,jane "ombrella" e te urteve tane gjate historise per tu mbrojtur nga "qielli", qe cdo 500 vjet sillte nga nje mallkim prej shkretetirave te arabise ne keto troje, ne emer te do "zotrave" e "profetve" qe sishin nga gjuha,fisi e gjaku yne.
  _____________
  Ps.eshte e para here qe flas per keto tema te kota fetare

 4. #64
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2007
  Postime
  10
  _____________
  Ps.eshte e para here qe flas per keto tema te kota fetare
  Do te ishte me mir sikur te mos kishe folur fare per keto tema !!!
  A nuk e shef veten se sa injorant je ne keto tema!

  Zoti te meshiroft, skam koment tjeter per ty .

 5. #65
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2007
  Postime
  10
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Papapapa sa i persosur ky Islami, ruajeni mos t'i bjen naj dite dikush msyshe.

  PS:
  Msyshe eshte kosovarqe dhe nenkupton nje fatkeqesi e cila mendohet se vie kur dikush panderprere lavderon dikend apo dicka (supersticion).


  .
  Fatkeqsia qendron se nuk ju nuk mundi ta beni dallimin ne mes te vertetes dhe lavdrimit.

  P.S me te gjitha faktet e mundeshme ne kete bote mund te ju bindim.

 6. #66
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,280
  Wigo,merru me thelbin e jo me fusnotat.

  Thelbi i gjithe kesaj zhurme fetare ,ne esence eshte propagande e shpifur qe fatmiresisht kete popull te lashte,fisnik e te qyetetruar qe para mijra vitesh,nuk ka arritur ta c`orientoje nga vetevetja,natyrisht duke ju perjashtuar juve disa qe u eshte shperlare truri ose fryer gjepi.

 7. #67
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

  Si e kuptoni ju harmonine fetare?

  Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit shqiptar. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

  Albo
  cohuni shqiptare prej gumit cohuni
  e te gjithe si vllazen ne nje bese bashkohuni
  e mos shikoni kisha e xhamija
  feja e shqiptarit eshte shqiptaria..

 8. #68
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

  Si e kuptoni ju harmonine fetare?

  Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit shqiptar. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

  Albo
  Harmonia fetare eshte nje nga temat me delikate qe eshte trajtuar dhe vazhdon te trajtohet,sepse pikerisht nga ky shkak kane lindur edhe kontradiktat me te medha,nga ideologjia qe percjell cdo fe,dhe reagimet nga perkrahesit e feve te tjera.Perfundimisht harmonia fetare,eshte bashkepunimi,dhe mirekuptimi mes 2 apo me shume feve.Sa kuptohet apo perkrahet kjo nga publiku shqiptar,le ti'a leme opinionit te publikut...........

 9. #69
  Para se te jap mendimin tim dua te di se per c'fare harmonie behet fjale,"Fetare Apo Nderfetare". Ma thote mendja se pyetja eshte bere gabim.Kam pershtypjen se ideja ka qene per Harmoni nderfetare,

 10. #70
  Dhe nese flitet per Harmoni dhe Tolerance nderfetare kam pershtypjen se nuk ka shembull me te mire se ne Shqiptaret.

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e Abaz S. Hoxha
  Antarsuar
  01-01-2009
  Vendndodhja
  BRD ( Germany ).
  Postime
  16

  Thumbs up

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

  Si e kuptoni ju harmonine fetare?

  Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit shqiptar. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

  Albo
  Harmonie fetare, nenkupton respektin e ndersjellte.

  Vellezerve orthodokse shqiptare ju uroje per shume vjet Krishlindjet, si dhe At. Nikolles se Elabasanit i perkasin urimet e rastit, Zoti qofte me Ju.

 12. #72
  E dua letrsin Maska e Ariene
  Antarsuar
  02-11-2008
  Vendndodhja
  Londer Britania e Madhe
  Postime
  17
  Ne pergjithsi ne shqipetaret e kemi humbur ate fanatizmin ndaj feve te ndryshme me komunizmin qe kur u prishen kishat e xhamite nga Xhaxhi Veri dmth. Por gjithsesi tani njerzit ne shqiperi kan filluar prape te ndjekin fete qe kan deshire edhe nga qe nuk kan pasur as njelloj problemi ne shqiperi sepse sinqerisht asnje nuk do tja dije se je mysliman, orthodoks apo katolik. 'FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA' sic tha edhe poeti yne.

 13. #73
  fanatik i s vrtets Maska e tomaras
  Antarsuar
  09-07-2008
  Postime
  343
  Shum postues e kishin dhn prmbledhtazi iden e tyre pr harmonin (ndr)fetare te shqiptart. po m duket se n asnj postim nuk e pash iden t shprehur kshtu: Harmonia (ndr)fetare te shqiptart ka ekzistuar sepse ajo q na ka bashkuar ka qen m e fort se ajo q na ka ndar. Rrjedhimisht, harmonia do t ekzistoj gjithnj derisa ajo q do t na bashkoj do t jet m e fuqishme se ajo q do t na ndaj. Dikush e prmendi shtratin kulturor iliro-pellazg si bazn e ksaj tolerance, me ka edhe un pajtohem plotsisht. T gjitha fet monoteiste q u importuan nga vendet e lindjes n kto treva u mbivendosn mbi nj besim t kultivuar, disa syresh madje, duke ndryshuar kalendart festiv pr t eklipsuar festat e trashguara nga kjo fe pararendse, paganizmi, i cili ishte besim vendor dhe duke qen autokton kishte krijuar vlera t tilla t fuqishme sa q n disa elemente i mbijetoi shekujt dhe erdhi deri n ditt tona. Dhasht zoti q ajo q na bashkon t jet kurdoher m e fort se ajo q na ndan.

 14. #74

  Si e kuptoni harmonine fetare?

  Dikur kam botuar ne shtyp nje shkrim me titull "Toleranca albanica". Nje miku im me mirdashje me koregjoi dhe me tha me te drejte se behet fjale per harmoni dhe jo tolerance. I dhashe te drejte. Kjo histori eshte me e vjeter se 15 vjet. Pyetja tuaj me futi perseri ne te njejtat mendime qe dua ti shkoqis me poshte. Si hyrje do tu tregoj nje pershtypje qe ruaj nga femijeria time. Ne pazarin e vjeter te Tiranes kur hyje nga "Zingonni" kishte dy rjeshta dyqanesh karshi njeri tjetrit. Majtas ishin artizanet e pipave, jorganxhinjte, qeleshexhinjte etj qe te gjithe tiranas te vjeter te besimit myslyman kurse djathtas ishin dyqane te besimtarve ortodoks. Une kaloja nje pjese te mire ne dyqanin e gjyshit tim qeleshexhi. Perballe kishim nje dyqan te nje remtari ortodoks. Kur hapte dyqanin me pare remtari e une me gjyshin vinim me vone, sapo hapeshin qepenat nje djale i ri i sillte kafen gjyshit tim, kjo e porositur nga remtari dhe anasjelltas ndodhte e njejta gje nga gjyshi kur ai vinte me vone se ne. Pasi pershendeteshin i uronin njeri tjetrit pune te mbare. Kjo ishte per mua HARMONIA. Egzistonte respekti reciprok, mirkuptimi dhe sjellja miqsore. Te vazhdojme me termin "Fetare" Kur ishte ramazan dhe gjyshi im agjeronte, remtari perkarshi nuk pinte duhan haptas per te mos e tunduar. Kur vinte koha e iftarit e nga gjelltorja vinin pjatat, gjyshi me dergonte tek dyqani i tij dhe e ftonte per "ta prishur" se bashku. Ky term perdorej per grishjen ne iftar. Kur ishin Pashket ne i shkonim per vizite tek shtepia e tij dhe une gezohesha nga vezet e kuqe dhe embelsirat. E njejta gje ndodhte kur ishte Bajram dhe remtari ortodoks na vizitonte e na sillte urimet: Per shume vjet! Gezuar! Mot me mire inshallah!
  Kjo ishte HARMONIA FETARE. Per shtese une si myslyman jam martuar me nje kristiane. Une i respektoj besimin familjes se gruas dhe ata timin. Kjo ne kuader te kesaj harmonie. Dy hapa larg nesh mungesa e saj, mungesa e tolerances shkaktoi nje lufte te tmerrshme, nje katastrofe njerzore. Nga mungesa e kesaj tolerance arriti nje urrejtje per vdekje. Pra habitem kur ndokush nuk e cmon si duhet, apo apriori ben nje ofeze. Kjo eshte nje visar i popullit tone. Ne nuk kemi shume gjera per tu krenuar. Nga keto pak gjera ben pjese dhe Harmonia Fetare qe nuk e gjen ne kete shkalle kudo. Dhe shume njerez nga popuj te kulturuar e te civilizuar cuditen per te na e kane ziline sepse ajo shpreh nje kulture ne vetvete. Per t'ju kthyer dhe nje here fillimit nga mora spunto per kete shkrim dua ta mbaroj me spjegimin pse e pata titulluar shkrimin "Toleranca albanica". Ne Botanike shume emra shkencore bimesh, titullohen bashke me emrin e vendit ku jane gjendur per here te pare. I tille jane p. sh. Viola Scanderbeg apo Viola albanica te cilat jane qemtuar per here te pare ne vendin tone. Ndaj dhe kete harmoni fetare, kete tolerance te bukur e quajta "TOLERANCA ALBANICA"
  Ju pershendes Vezhguesi

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,280
  Vezhgues,
  Te falemnderit per kete postimin me lart .Ka dicka shume njerzore ne keto fjale ,si nje fllad pranvere.Se si me erdhi...!
  Kete lloj pervoje e kemi shumica e shqiptareve.Per mendimin tim modest, ky virtyt njerzor,pra rrespekti vllazror edhe kur jemi te vecante e te ndryshem ne nje segment te jetes ,eshte celesi i mbijeteses sone si komb gjate hsitorise.
  Eh,sikur te kishim me shume shkrime e histori te ketilla ne shtyp,tv,ketu ne internet...libra,

  Shnet,
  Guri,Kosove

 16. #76
  Sipas meje " Harmonin Fetare" e pershkruaj me nje fjali:


  "Mbaj fene tende dhe respekto fene e tjetrit."

 17. #77
  ALLAHU EKBER Maska e unejsa
  Antarsuar
  08-02-2009
  Vendndodhja
  SHIJAK
  Postime
  695

  Smile "harmoni fetare"

  te kesh harmoni fetare do te thot thjesht te mos te te interesoj feja e tjetrit:- por vazhdo punet e tua pa problem se fundja jemi te gjith shqipetar

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Postime
  1,005
  M par kam shkruar di pr fe n prgjithsi. Motoja ime ka qen dhe sht q: do fe ti shrbej pr t mirn kombit, e jo kombi ti shrbej fes. N temn toleranca fetare, apo edhe toleranca ndr- fetare, i lexova t gjitha postimet dhe msova: q si faktori ky i tolerancs ishte humaniteti, zemrgjersia bujaria e popullit shqiptar etj. pr nj toleranc aq t dinjitetshme sa i prket feve t ndryshme. Askush gjer me tani nuk ka cekur faktorin gjenetik si faktor t pa tolerueshm shkencor. Nuk ka gjalles n bot q nuk posedon kodin e vet gjenetik pr vetit e veta. Por nuk ka as rac njerzore q nuk posedon kodin e vet gjenetik q karakterizon tiparet racs s vet. Do e marr shembull ashtu si e kemi marr shembull gjat studimeve: "bravn dhe elsin (kyin)" . Me rregulla teknike, bravn adekuate duhet ta hap elsi adekuat, e kurrsesi elsi tjetr. Ky sht shembulli shkencor. Thn kushtimisht, bravn e shqiptarit e hap vetm elsi, apo kyi i shqiptarit. Andaj nuk sht e rastit q njerzit m t zgjuar t popullit shqiptar e kan thn: Feja e shqiptarit sht shqiptaria.
  Ja nj shembull i viteve t tetdhjeta, kur nga shtypi serb msova se nj shkenctar gjenetik kishte zbuluar kodin gjenetik t gjuhs serbe. Ky zbulim bni buj n mediat botrore.
  Edhe pse ne nuk e kem zbuluar ndonj kod gjenetik shqiptar, at e posedojm. sht nj e vrtet e pa mohuar, q kurr asnj i huaji nuk ka pasur mundsi t vendoset n trojet shqiptare dhe t pranohet si vendas. Pr kt konstatim q e dhash, ka nj mori shembujsh.
  Ashtu edhe n Kosov, serbi ka qen dhe sht trup i huaj n truallin e Kosovs. do shqiptar i Kosovs n do koh gjat kontaktit me serbin, edhe pse shqiptari ka treguar bujari artificiale ndaj serbit, shpirti i shqiptarit serbin nuk ja ka dasht.
  Mos me zgjat se kjo toleranc ndr-fetare , apo fetare sht aq e thjesht sa q vet shembujt tregonin kt fenomen.Vetm ndonj shqiptar fanatik i apo aberrativ i nj feje q ne kemi pranuar, e komplikon kt fenomen. Nse ka nevoj do shkruajm fakte dhe shembuj konkret pr kt toleranc si tipar jashtzakonisht bujar i shqiptarit.

 19. #79
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-06-2009
  Postime
  3

  Exclamation po

  Per Mendimin Tim Harmonia Fetare Ka Kuptimin Thelbsor
  Te Bashkpunimit Dhe Bashkjeteses Mes Vete Te Gjitha Banoret E Botes
  Pavarsisht Feve Apo Kombesis

 20. #80
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-10-2006
  Postime
  13

  Harmonia nderfetare

  Harmonia nderfetare, eshte dukuri sociologjike, e cila ne vete ngerthen shkallen me te larte te vetedijes njerezore respektivisht asaj shoqerore....harmonia nderfetare eshte jo vetem nevoje, por edhe baza kryesore permes se ciles njerezit e konfeksioneve te ndryshme do ta kene mundesine qe njeri tjetrin ta shiqojne ne sy me resepkt, pa perbuzje dhe me nderbesim njerezor...njerezit duhet te ndjehen dhe jane realisht faktore shoqeror, dhe si te tille duhet ta resepktojne mendimin, iden, bindjen dhe botekuptimet paqesore te tjetrit, kesisoji konsiderata ndaj tjetrit nenkupton edhe rrezatim te respektit nga tjetrit... duhet respektuar njeri-tjetrin, pavaresishte bindjes politike, ideore, fetare por gjithsesi keto bindje duhet te zhvillohen, kultivohen dhe prezantohen ne menyre paqesore, sepse paqa i vendos themelet e civilizimit dhe demokracise se mirefillte njerezore dhe nderbesueshmerise koleltive, dhe ndihmon ne ruajtjen e integritetit te sigurise dhe humanizmit si dhe lirise individuale dhe asaj te pergjithshme apo globale.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 10:24
 2. Dileme: si mund ta kuptoni ne ndjeni apo jo per dike?
  Nga FLOWER n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 07-10-2005, 07:27
 3. far kuptoni me termin Demokraci?
  Nga Kryeplaku n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-05-2005, 13:01
 4. Si e kuptoni kt shprehje?
  Nga Astriti n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 20-12-2003, 13:02
 5. Cfare kuptoni me fjalen terrorist?
  Nga deshmuesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 142
  Postimi i Fundit: 17-03-2003, 11:57

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •