Close
Faqja 16 prej 26 FillimFillim ... 61415161718 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 320 prej 501
  1. #301
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    per ate humanisti na la histori reale
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  2. #302
    Citim Postuar më parë nga landi45 Lexo Postimin
    doja te them kete qe po te shkosh ne rusi gjermani japoni e kudo do gjesh ne muze apo histori emrat e hitlerit,stalinit e tjere
    me te mirat e keqijat e tyre

    ndersa ne i fshijme emrat nga historia keshtu kemi ngel dhe i vetmi popull nder me te vjetrit ne evrope pa histori e me histori te vjedhur
    Prandaj historine tone duhet ta mesojme nga te huajt, sepse historia jone eshte nje genjeshter e kulluar. Sipas Elsies ta zeme ne jemi nje konglomerat fisesh primitive. Po keshtu thone edhe historiane te botes.
    Vete zenkat dhe mosmarrveshjet tona tregojne qarte se vertet ne mund te mos kemi asgje te perbashket me nejri-tjetrin.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  3. #303
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    per ate humanisti na la histori reale
    Na la, por Salua dhe demokratet bandite e shkaterruan e dogjen gjithe ate qe ne e kishim bere me mund, djerse e me gjak.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  4. #304
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-06-2005
    Postime
    360
    Citim Postuar më parë nga white-knight Lexo Postimin
    Po te flasim drejte dhe me paanshmeri.
    Regjimi pati te mirat dhe te keqijat e veta sic c do regjim tjeter.Te mirat ishin shteti solid.Nuk ishte krime.Strukturat e rendit ishin te mira.Strukturat arsimore gjithashtu.
    Ne disa fusha kemi disa arritje.
    1.Akademine e Shkencave qe sic e kam permendur konsolidoi historine dhe prejardhjen iliro-shqiptare.
    2.Instituti i gjuhes shqipe.Nje arritje shume e madhe per kombin tone.
    3.Industria dhe niveli ekonomik deri ne nje fare viti.

    Problemi eshte se c do gje e ish regjimit i adresohet komunizmit si veper e saj dhe shihet si nje gje qe nuk na intereson.Sic ishte djegja e fabrikave ne mase ne vitet 90 gje qe e filloi ekonomine nen zero.
    Njerezit harrojne qe kombi shqiptar ekzistoi edhe ne ato 50 vjet regjim dhe ato arritje qe pati nuk ishin "merite" apo pasoje vetem e komunizmit, por ishin edhe arritje te tyre.Te vete njerzve te thjeshte.

    Sa per ane negative ka sa te duash si psh lufta e klasave,idiotsite e sigurimit te shtetit,mungesa e fjales se lire,mungesa e prones private e shume te tjera qe edhe vete dreqi si mban mend.Personalisht kam te pushkatuar ne fis nga ish regjimi por vlerat qe ka nuk ia mohoj.
    Nuk kishte krime se ne rrall te par ato kurr nuk jepeshin ne TV, dhe krimet i bante shteti dhe vet enveri. Ai erdhi ne pushtet jo per zotesin e tij por per ligsine e tij, dhe ate e sollen serbet, per interresat e tyre dhe ja arriten qellimit, une nuk e kuptoj pse te ngrihet lart nje njeri qe punoj per shkatrrimin e popullit te vet dhe punoj ne favor te nje armiku shekullor si sllavi, pamvarsisht se gjoja doli kunder tyre me fjale historia tregon ndryshe.
    Per menimin tem ai ishte nje diktator i tmerrshem, dhe nje frigacak i madh, vrau dhe preu popullin e vet per te majte karrigen dhe duke plotesuar deshirat e sllavit ne pergjithsi, me duket shqiptari flet mir per ate qe i jep dru.

  5. #305
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    I pershendes fillusit e kesaj teme, kur e lexon emrin ne radh te pare na irriton jasht mase sepse ia dim bemat katastrofale qe ja ka bere popullit shqiptar duke i ndar grat prej burrav, femijte prej babave, djalin prej babes, vllaun prej vellezerve e motrave, dhe per shkak te tyre pastaj e tere familja ka pesuar bile i gjith farefisi.

    POR, mire eshte te debatohet ende, kjo do ti ndihmon brezit dhe atij me te ri qe kur ta hapin kete tem ne FSH me u njoftu me opinionin aktual te shqiptareve mbi kete personalitet qe vendin e ka ne LLUM te FERRIT!

  6. #306
    i/e regjistruar Maska e juniku
    Anëtarësuar
    09-01-2003
    Vendndodhja
    ATHINE GREQI
    Postime
    96
    Homza, permbaju temes: shkruaj pa emocine .

    nese ai kthente 1 jetim ne vigjilent ne vit,
    ne muaj kthente 1000 vigjilente ne jetime.

    Dhe ata "vigjilente" i duheshin ushtare, jo se ishte rob i mire.

    Asgje qeveritare e kohes se Enverit nuk duhet krahasuar me sot.
    Populli ka vlerat e tij si popull, edhe gjate asaj periudhe, por s'mund te krahasosh dicka te nje qeverie cnjerezore me sot.
    Vetem se kenduan, hyne artiste ne burg e dolen pas 40 vjetesh. Kjo hedh poshte cdo jetim qe ka "shpetuar."

    Nuk jane thjesht "te keqija" te komunizmit, jane mizori te pafalshme qe kot sa merr mundimin t'i kujtosh, jo me t'i krahasosh me dicka.

    mire thua ti o anti por mos harro se ai kishte nje gje te mire sepse te lajmeronte per rrugen qe duhej ndjekur ,por keta dimokratet e sotem te lene te lire te shprehesh dhe aty ku u shkelen interesat te heqin qafe pa te lajmeruar dhe pa e ditur se nga te erdhi , pa me thuaj ne ditet e sotme te dimokracise ku qendron aytoriteti i Shqiperise dhe ai i shqipetareve ,se te pakten ne kohen e Xhaxhit ishim nje vend me autoritet te padiskutushem dhe ishim me nje ndjenje krenarie qe na kishin zili ne bote .jo si tani qe qeveritaret tane na kane katandisur sikur te jemi evgjiter te perbuzur ne dyert e europes ,e nejse do kohe kjo bisede dhe duhet te flasim me realitet dhe jo me fanatizem ! respektoj mendimin tend njesoj pres edhe nga ty

  7. #307
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    ahahaahhahahahahaah
    kjo teme duhet spostu te nenforumi i humorit

  8. #308
    chacha Maska e diviner
    Anëtarësuar
    31-01-2007
    Vendndodhja
    Dibra F*** City ; Dibra e Madhe
    Postime
    353
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Ju te fundit, po lexuat ca nga shkrimet e postuara me heret do te shihni njerezit qe thone: "Mua me ka vrare te aferm, po ia jap hakun per te mirat qe ka pasur". po keshtu burrat flasin.

    Kesaj i thone pa emocione.

    pleher ishte, pleher jane edhe ata qe eduan, nuk di si mund te hakmerresh per te padrejtat qe ka ber ky njeri.

  9. #309
    Citim Postuar më parë nga juniku Lexo Postimin
    Homza, permbaju temes: shkruaj pa emocine .

    nese ai kthente 1 jetim ne vigjilent ne vit,
    ne muaj kthente 1000 vigjilente ne jetime.

    Dhe ata "vigjilente" i duheshin ushtare, jo se ishte rob i mire.

    Asgje qeveritare e kohes se Enverit nuk duhet krahasuar me sot.
    Populli ka vlerat e tij si popull, edhe gjate asaj periudhe, por s'mund te krahasosh dicka te nje qeverie cnjerezore me sot.
    Vetem se kenduan, hyne artiste ne burg e dolen pas 40 vjetesh. Kjo hedh poshte cdo jetim qe ka "shpetuar."

    Nuk jane thjesht "te keqija" te komunizmit, jane mizori te pafalshme qe kot sa merr mundimin t'i kujtosh, jo me t'i krahasosh me dicka.

    mire thua ti o anti por mos harro se ai kishte nje gje te mire sepse te lajmeronte per rrugen qe duhej ndjekur ,por keta dimokratet e sotem te lene te lire te shprehesh dhe aty ku u shkelen interesat te heqin qafe pa te lajmeruar dhe pa e ditur se nga te erdhi , pa me thuaj ne ditet e sotme te dimokracise ku qendron aytoriteti i Shqiperise dhe ai i shqipetareve ,se te pakten ne kohen e Xhaxhit ishim nje vend me autoritet te padiskutushem dhe ishim me nje ndjenje krenarie qe na kishin zili ne bote .jo si tani qe qeveritaret tane na kane katandisur sikur te jemi evgjiter te perbuzur ne dyert e europes ,e nejse do kohe kjo bisede dhe duhet te flasim me realitet dhe jo me fanatizem ! respektoj mendimin tend njesoj pres edhe nga ty
    Mire e tha juniku.

    legjenda: me njgyre te kuqe - koha e XHAXHIT; me ngjyre te zeze ( fatkeqesisht nuk ka aso ngjyre te zeze qe i pershtatet gjendjes se sotme ) koha e sotme.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  10. #310
    Citim Postuar më parë nga puroshkodran Lexo Postimin
    ahahaahhahahahahaah
    kjo teme duhet spostu te nenforumi i humorit
    Tema eshte ne vendin e duhur, por disa, si puna jote humor duhet te postojne ne nenforumin e humorit.

    Kur jemi te humori ja po ta sjell nje humor puroshkodran qe flet per ju dukagjinsat:

    Shkojne per ta vizituar nje dukagjins, ( d.m.th ne kohen e demokracise, ne kohen sa ende nuk i shperthyer magacinat e armeve ) qe kishte rene andej nga Zalli i Kirit. Hyjne brneda ne nje kasolle-barake qe hynte era dhe lageshtia gjithandej. Shohin nen jastek nje automatik - kallash. E pyesin:
    -C'ashty mor?
    - automatik,-pergjigjet dukagjinsi
    - sa e ke ble?
    - 600.000, - pergjigjet dukagjinsi
    - po si mor 600.000. Me 600.000 leke kishe blere gjith materialin per shtepi!!
    - Jo, mor sha zotin ky t'sjell krejt materialin edhe punetoret per shpi pa asni leke!

    Eh, Xhaxhi na hapi syte me shkolla se sot gjysma e Shqiperise do te ishim me mentalitet - dukagjinsa.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  11. #311
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Karkaxholli, kur je shperngulur ne Tirane ???
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  12. #312
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar më parë nga skuthi_vogel Lexo Postimin
    Karkaxholli, kur je shperngulur ne Tirane ???
    qe kur xhaxhi enver ia mori te atin nga kenetat ku merrej me gjueti mushkonjash edhe e bani 80 leksh

  13. #313
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Tema eshte ne vendin e duhur, por disa, si puna jote humor duhet te postojne ne nenforumin e humorit.

    Kur jemi te humori ja po ta sjell nje humor puroshkodran qe flet per ju dukagjinsat:
    nuk jam dukagjinas, qe ja ne shum here me fisnike se ti e se katundi nga vjen ti

    Eh, Xhaxhi na hapi syte me shkolla se sot gjysma e Shqiperise do te ishim me mentalitet - dukagjinsa.
    xhaxhi ti ka hape syte ty edhe rraces tande prej çobanesh se sa shkolla ka pase ne shkoder para 44-es enveri nuk dinte me numru

  14. #314
    Citim Postuar më parë nga skuthi_vogel Lexo Postimin
    Karkaxholli, kur je shperngulur ne Tirane ???
    Sukthi, edhe pse babi im ka lindur ne Tirane nuk e quaj veten purotirons, si disa, ta zeme, dje kane ardhur ne Shkoder dhe e quajne veten puroshkodran!!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  15. #315
    Citim Postuar më parë nga puroshkodran Lexo Postimin
    nuk jam dukagjinas, qe ja ne shum here me fisnike se ti e se katundi nga vjen ti


    xhaxhi ti ka hape syte ty edhe rraces tande prej çobanesh se sa shkolla ka pase ne shkoder para 44-es enveri nuk dinte me numru
    JO,XHAXHI na dha drite e dituri, ndersa tani ju dukagjinsat e keni cobanin - tropjansin ne krye. Lum si ju. Ju erdhi dita me ne fund.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  16. #316
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Sukthi, edhe pse babi im ka lindur ne Tirane nuk e quaj veten purotirons, si disa, ta zeme, dje kane ardhur ne Shkoder dhe e quajne veten puroshkodran!!

    Tani e kuptoj pse paske kaq shume dashuri per Dulle rafmetliun ...
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  17. #317
    Citim Postuar më parë nga skuthi_vogel Lexo Postimin
    Tani e kuptoj pse paske kaq shume dashuri per Dulle rafmetliun ...
    mos je gjë minoritar boshnjak o sukthi!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  18. #318
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    mos je gjë minoritar boshnjak o sukthi!
    Lexoje edhe këtë o sukthi boshnjaku:

    “Ku do të vini, mor derëzinj? Rruga për në Gjirin e Lalëzit është një ferr i vërtetë. Me këtë makinë që kini do të mbeteni në mes të rrugës, sepse nuk ka kush t’ju rimorkiojë”. Këtë frikë na e kalli pronari i restorant “Sarajevës” në Sukth të Durrësit. Pronari është një boshnjak i ngulur në Shqipëri para 70 vjetësh, por që ka bërë para dhe mall dhe ka ndërtuar lokalin më të madh në këto anë për organizimin e dasmave dhe drekave të vdekjeve. Në lokalin e tij dëgjohen vetëm këngë në gjuhën boshnjake ( kupto: serbe ) dhe pronari ka blerë dhe satelitin me dekoderin me kartën e Serbisë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 05-07-2009 më 10:33
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  19. #319
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Sukthi, edhe pse babi im ka lindur ne Tirane nuk e quaj veten purotirons, si disa, ta zeme, dje kane ardhur ne Shkoder dhe e quajne veten puroshkodran!!
    ku e di ti se kam ardhe dje ne shkoder? nga e nxorre ket konkluzion?
    kurse ti kuptohesh qe nuk je "tironas", siç e ke vu te firma, se tiranas te vertete me enver plehin ka pak.

  20. #320
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    JO,XHAXHI na dha drite e dituri, ndersa tani ju dukagjinsat e keni cobanin - tropjansin ne krye. Lum si ju. Ju erdhi dita me ne fund.
    çoban ishin shumica e atyre qe pushtun shkodren ne 44-en e mrapa. cilen dituri? ata nuk kishin per vete
    dhe mos kujto se fyem kur me thu dukagjinas. dukagjinasit i rrespektoj shum me teper se tipat si ti. t'pakten kan qene antikomunista gjithmone.
    ti edhe nga vjen e ke per turp me e thane, llogarite.

    ps
    edhe mso me lexu se le nam

Faqja 16 prej 26 FillimFillim ... 61415161718 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Ramiz Alia pritet në Kosovë si kryetar shteti
    Nga vagabondo_nyc në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 124
    Postimi i Fundit: 23-01-2010, 14:21
  2. Një vështrim i shkurtër historik rreth debatit mbi filoque
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
  3. Kujtime te doktor Fejzi Hoxhes..
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-11-2004, 17:02
  4. Intervistë me nusen e Nexhmie Hoxhës
    Nga Fjala e drejte në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-03-2004, 19:52
  5. Zgjidhja e krizes shqiptare
    Nga Albo në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-04-2002, 06:34

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •