Close
Faqja 0 prej 26 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 501
 1. #1

  Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?

  Dit m par qe ditlindja e Enver Hoxhs - 100 vjetori. Deshm nuk deshm, si emr ka mbetur n histori dhe historia nuk fshihet me gom: kt e duam, kt po e fshijm.
  Kur lexon pr Enver Hoxh has n dy lloje shkrimesh: aso q e ngrisin n qiell dhe aso q e plandosin pr tok. E keqja sht se t dy palt shkruajn me emocione. Kjo nuk m plqen.
  Un pr veten time po deklarohem: Deri von kam folur me emocion pr t dhe i kam prkitur grupit t par. Tani flas me gjuhn e arsyes duke thn: PO kjo ka qen e mir, por kjo mund t ishte edhe m ndryshe.
  Un do t krkoja prej jush t shkruani n Enver Hoxhn, por pa emocione.

  Ju faleminderit!

  .................................................. ................................
  Mos shkruaj gj kur je me nerva; sepse, kur plaga e gjuhs sht m m e keqe se e shpats, mendo far mund t jet ajo e pens.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #2
  Po te flasim drejte dhe me paanshmeri.
  Regjimi pati te mirat dhe te keqijat e veta sic c do regjim tjeter.Te mirat ishin shteti solid.Nuk ishte krime.Strukturat e rendit ishin te mira.Strukturat arsimore gjithashtu.
  Ne disa fusha kemi disa arritje.
  1.Akademine e Shkencave qe sic e kam permendur konsolidoi historine dhe prejardhjen iliro-shqiptare.
  2.Instituti i gjuhes shqipe.Nje arritje shume e madhe per kombin tone.
  3.Industria dhe niveli ekonomik deri ne nje fare viti.

  Problemi eshte se c do gje e ish regjimit i adresohet komunizmit si veper e saj dhe shihet si nje gje qe nuk na intereson.Sic ishte djegja e fabrikave ne mase ne vitet 90 gje qe e filloi ekonomine nen zero.
  Njerezit harrojne qe kombi shqiptar ekzistoi edhe ne ato 50 vjet regjim dhe ato arritje qe pati nuk ishin "merite" apo pasoje vetem e komunizmit, por ishin edhe arritje te tyre.Te vete njerzve te thjeshte.

  Sa per ane negative ka sa te duash si psh lufta e klasave,idiotsite e sigurimit te shtetit,mungesa e fjales se lire,mungesa e prones private e shume te tjera qe edhe vete dreqi si mban mend.Personalisht kam te pushkatuar ne fis nga ish regjimi por vlerat qe ka nuk ia mohoj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga white-knight : 13-11-2008 m 22:52

 3. #3
  Citim Postuar m par nga white-knight Lexo Postimin
  Po te flasim drejte dhe me paanshmeri.
  Regjimi pati te mirat dhe te keqijat e veta sic c do regjim tjeter.Te mirat ishin shteti solid.Nuk ishte krime.Strukturat e rendit ishin te mira.Strukturat arsimore gjithashtu.
  Ne disa fusha kemi disa arritje.
  1.Akademine e Shkencave qe sic e kam permendur konsolidoi historine dhe prejardhjen iliro-shqiptare.
  2.Instituti i gjuhes shqipe.Nje arritje shume e madhe per kombin tone.
  3.Industria dhe niveli ekonomik deri ne nje fare viti.

  Problemi eshte se c do gje e ish regjimit i adresohet komunizmit si veper e saj dhe shihet si nje gje qe nuk na intereson.Sic ishte djegja e fabrikave ne mase ne vitet 90 gje qe e filloi ekonomine nen zero.
  Njerezit harrojne qe kombi shqiptar ekzistoi edhe ne ato 50 vjet regjim dhe ato arritje qe pati nuk ishin "merite" apo pasoje vetem e komunizmit, por ishin edhe arritje te tyre.Te vete njerzve te thjeshte.

  Sa per ane negative ka sa te duash si psh lufta e klasave,idiotsite e sigurimit te shtetit,mungesa e fjales se lire,mungesa e prones private e shume te tjera qe edhe vete dreqi si mban mend.Personalisht kam te pushkatuar ne fis nga ish regjimi por vlerat qe ka nuk ia mohoj.
  T lumt "white-knight", je prgjigjur burrrisht.
  Ke harrur edhe nj t dhn dhe t'i bje katra, pra:
  4. Me gjith "varfrin" q kishte Shqipria ishte vendi i par n Europ q ka br elektrifikimin e 100% t vendit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 13-11-2008 m 23:13
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 4. #4
  4. Me gjith varfrin q kishte Shqipria ishte vendi i par n Europ q ka br elektrifikimin e 100% t vendit.
  "Varferi".Mendohet qe Shqiperia rreth viti 1975 ka qene ekonomikisht me mire se Greqia.Me vone erdhi edhe prishja e marredhenieve me Kinen dhe ngelem fare pa "prinder".Normalisht qe do binim me koke poshte se ku tjeter do e gjenim mbeshtetjen.Doli edhe "klani pucist" rreth mesit te viteve 70 me Beqir Ballukun i pasuar nga i Madhi Gjeneral Petrit Dume,atdhetar i madh dhe i pashoq,njerez qe u pushkatuan padrejtesisht nga regjimi me akuzen e grushtit te shtetit kur qellimi i vetem i ketyre ishte hapja me Europen ne nje moment vendimtar ku ekzistone industria ne lulezimin e saj dhe ekzistone edhe soliditeti i shtetit per ta bere nje hap te tille por ketu skixofrenia e diktatorit e ndaloi kete gje.Qe do ishte nje bekim per atdheun tone sepse niveli i Shqiperise nqs do i kishin hapur dyert Europen ne vitet 70 mund te ishte me i larti ne Ballkan si minimumi i mundshem.

  p.s Enveri e dogji vendin por jo sepse nuk e donte,por sepse nuk e dinte se c fare po bente me marrezine e vet qe shihte c do gje si konspiracion.
  Ndryshuar pr her t fundit nga white-knight : 13-11-2008 m 23:22

 5. #5
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  49
  Postime
  914
  Gabimi me i madh eshte IZOLIMI i Shqiperise.
  Merita me e madhe eshte ruajtja dhe edukimi i Kombit (aslimilim total do te psonin Shqiptaret jashta kufinjve)

 6. #6
  Citim Postuar m par nga Tigrimelara Lexo Postimin
  Gabimi me i madh eshte IZOLIMI i Shqiperise.
  Ke t drejt, por mos harro faktorin koh, kur aso kohe Shqipria vrtet nga t gjitha ant ishte e rrethuar me armiq!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 7. #7
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  36
  Postime
  5,671
  Un pr veten time po deklarohem: Deri von kam folur me emocion pr t dhe i kam prkitur grupit t par. Tani flas me gjuhn e arsyes duke thn: PO kjo ka qen e mir, por kjo mund t ishte edhe m ndryshe.
  Un do t krkoja prej jush t shkruani n Enver Hoxhn, por pa emocione.
  Kshtu edhe un thoja se njeriu i ka dy kmb. Komshiu im thoshte se njeriu i ka 4 kmb. Pra ishim n konflikt pr nj koh t gjat dhe flisnim me emocione.

  Pas nj kohe shum t gjat e gjetm zgjidhjen. E gjetm nj mesatare. Nuk i ka dy kmb, as nuk i ka katra, por i ka tri kmb.

  Pra gjeje vet se sa mund t jet e drejt kjo mnyr e t menduarit.

 8. #8

  e ke keqkuptuar ose po e shtrembron vet bisedn

  Citim Postuar m par nga anthem Lexo Postimin
  Kshtu edhe un thoja se njeriu i ka dy kmb. Komshiu im thoshte se njeriu i ka 4 kmb. Pra ishim n konflikt pr nj koh t gjat dhe flisnim me emocione.

  Pas nj kohe shum t gjat e gjetm zgjidhjen. E gjetm nj mesatare. Nuk i ka dy kmb, as nuk i ka katra, por i ka tri kmb.

  Pra gjeje vet se sa mund t jet e drejt kjo mnyr e t menduarit.
  Mir q nuk e keni gjetur se ka 5 kmb!
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 13-11-2008 m 23:42
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 9. #9
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  49
  Postime
  914
  Citim Postuar m par nga karkaxholli Lexo Postimin
  Ke t drejt, por mos harro faktorin koh, kur aso kohe Shqipria vrtet nga t gjitha ant ishte e rrethuar me armiq!
  Armiqt ishin te regjimit apo te Shqiperise ?

 10. #10
  Citim Postuar m par nga Tigrimelara Lexo Postimin
  Armiqt ishin te regjimit apo te Shqiperise ?
  Pr armiqt e jashtm e kam fjaln.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 11. #11
  Mos i ngaterroni gjerat.
  Fqinjet si Jugosllavia e Greqia ishin armiq te Shqiperise pavarsisht se ishin edhe armiq te regjimit.Ndersa armiqte perendimore te quajtur "imperialist" ishin armiqte e regjimit.

 12. #12
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  49
  Postime
  914
  Citim Postuar m par nga karkaxholli Lexo Postimin
  Pr armiqt e jashtm e kam fjaln.
  Ok e kuptoj deri sa pati alence me Sovjetiket ok, ok edhe me Kinen por se kuptoj si u be e gjithe Bota ARMIK, pse nuk mundi te beje miq, zgjodhi IZOLIMIN.

 13. #13
  Citim Postuar m par nga white-knight Lexo Postimin
  Mos i ngaterroni gjerat.
  Fqinjet si Jugosllavia e Greqia ishin armiq te Shqiperise pavarsisht se ishin edhe armiq te regjimit.Ndersa armiqte perendimore te quajtur "imperialist" ishin armiqte e regjimit.
  Dhe armiq ishin imperialistt. Besoj ta kesh lexuar librin "Un Ramiz Alia dshmoi pr historin"!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 14. #14
  Citim Postuar m par nga Tigrimelara Lexo Postimin
  Ok e kuptoj deri sa pati alence me Sovjetiket ok, ok edhe me Kinen por se kuptoj si u be e gjithe Bota ARMIK, pse nuk mundi te beje miq, zgjodhi IZOLIMIN.
  sepse asnj nuk ishin t sinqert ndaj Shqipris dhe shqiparve!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 15. #15
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  49
  Postime
  914
  Citim Postuar m par nga karkaxholli Lexo Postimin
  sepse asnj nuk ishin t sinqert ndaj Shqipris dhe shqiparve!
  Pse askush nuk ishte mik i Shqiperise dhe Shqiptarve Serbi hangri BOMBA. Roft Izolimi kthehemi perseri se te gjithe s'jane te sinqerte.

 16. #16
  Citim Postuar m par nga Tigrimelara Lexo Postimin
  Pse askush nuk ishte mik i Shqiperise dhe Shqiptarve Serbi hangri BOMBA. Roft Izolimi kthehemi perseri se te gjithe s'jane te sinqerte.
  Ktu jan dy shtje
  1. Interesi amerikan...
  2. Ndrhyrja u b se po bhej nj etnocid barbar i papar dhe i padgjuar si ky!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 17. #17
  Teme e sterkonsumuar. Zoti ju dhente fuqi qe te flisni akoma per fatkeqesine me te zeze te Shqiptareve. Kjo fjalia e fundit pa emocione fare. Perkundrazi, ne menyre shume te natyrshme.
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4
  A mund te shkruaje pa emocione per Enver Hoxhen nje shqiptar i cili vuajti burgun apo kampin e internimit te atij rregjimi komunist?!
  A mund te shkruaje pa emocione ai fshatari i pashkolle qe Partia dhe Shoku Enver i beri pashaportizimin ne Tirane dhe e veshi me pushtet duke e kthyer nga askushi ne dikushi?!

  Sigurisht qe jo.

  Ajo qe me gezon mua eshte fakti se sot kemi nje brez te ri shqiptaresh, 20 vjecare qe jane lindur e rritur ne liri, dhe jo si zogj te ndrydhur dhe burgosur si ato 5 brezat e shqiptareve qe paten fatin e keq te jetojne nen komunizem.

  Albo

 19. #19

  Prandaj t mendojm ndryshe

  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Teme e sterkonsumuar. Zoti ju dhente fuqi qe te flisni akoma per fatkeqesine me te zeze te Shqiptareve. Kjo fjalia e fundit pa emocione fare. Perkundrazi, ne menyre shume te natyrshme.

  sepse kur mendon ndryshe edhe flet ndryshe. Pastaj shqiptart kan edhe nj fjal, kur thuhet: "I keq ishte, ama hakun jepja". Ky ka qen qllimi i biseds. Apo ka lindur edhe nj fjal tjetr kohve t fundit: "M mir ishim kur keq ishim"!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  39
  Postime
  1,151
  Citim Postuar m par nga karkaxholli Lexo Postimin
  sepse kur mendon ndryshe edhe flet ndryshe. Pastaj shqiptart kan edhe nj fjal, kur thuhet: "I keq ishte, ama hakun jepja". Ky ka qen qllimi i biseds. Apo ka lindur edhe nj fjal tjetr kohve t fundit: "M mir ishim kur keq ishim"!
  Qe ka qen regjim famkeq dhe mizor e kam ditur, por qe ka qen kaq i afte dhe ka arritur tju shperlaj trurin kaq bukur kete e mesova tash.

  Edhe nje sqarim per disa postime qe i lexova ketu. Miladin Popoviq me urdherin e Josip Broz Titos e themeloi partin komuniste ne Shqiperi me ne krye nja nga kretenat me mizor qe njeh historia e njerzimit, Enver Hoxhen.
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

Faqja 0 prej 26 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Ramiz Alia pritet n Kosov si kryetar shteti
  Nga vagabondo_nyc n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 124
  Postimi i Fundit: 23-01-2010, 14:21
 2. Nj vshtrim i shkurtr historik rreth debatit mbi filoque
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
 3. Kujtime te doktor Fejzi Hoxhes..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-11-2004, 17:02
 4. Intervist me nusen e Nexhmie Hoxhs
  Nga Fjala e drejte n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-03-2004, 19:52
 5. Zgjidhja e krizes shqiptare
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-04-2002, 06:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •