Close
Faqja 3 prej 26 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 501
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anëtarësuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Mjafton ta dini se me urdher te TITES Miladin Popoviq e themeloi partin komuniste me ne krye ENVERIN E dashur dhe pozitiv per hapsin e temes, per te tjera te flasesh eshte teper se eshte fol shum e shum e jan eksploru shum dokumentare e intervista keshtu qe ska nevoj te flasimme shum
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  2. #42
    Citim Postuar më parë nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
    Mjafton ta dini se me urdher te TITES Miladin Popoviq e themeloi partin komuniste me ne krye ENVERIN E dashur dhe pozitiv per hapsin e temes, per te tjera te flasesh eshte teper se eshte fol shum e shum e jan eksploru shum dokumentare e intervista keshtu qe ska nevoj te flasimme shum

    Mos harro se kohën e fundit janë hapur edhe arkivat ruse. Atje ndryshe po flitet - gjithmonë duke iu referuar faketve.
    Mos harroni faktorin kohë!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  3. #43
    Citim Postuar më parë nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
    Mjafton ta dini se me urdher te TITES Miladin Popoviq e themeloi partin komuniste me ne krye ENVERIN E dashur dhe pozitiv per hapsin e temes, per te tjera te flasesh eshte teper se eshte fol shum e shum e jan eksploru shum dokumentare e intervista keshtu qe ska nevoj te flasimme shum
    Besoj ta keni ndejur ose lexuar intervistën me zj. Hoxha, realizuar nga Xhunga!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anëtarësuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Besoj ta keni ndejur ose lexuar intervistën me zj. Hoxha, realizuar nga Xhunga!
    Jo se kam ndjekur
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  5. #45
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Te dashur festoni Ditelindjen e kombit, shtetit dhe jo diktatorit,

    Edhe Neroni,Hitleri dhe Stalin ,Polpoti...dhe shume te tille kane Ditelindje dhe pervjetore dhe fatkeqsisht ka te tille qe ua festojne se fillimisht as qe do te kishin mundesine ata te beheshin ata qe ishin pa perkrahes.

    Konkretisht per Enver Hoxhen: shqiptaret jashta Shqiperise sidomos rinia qe nuk i dinin ceshtjet si duhet e kishin idhull , por nga dashuria per Shqiperine dhe mosdija per te gjitha veprat cnjerezore ndaj kombit te vet.
    Edhe une i kam kenduar kur i ka kenduar gjithe Shqiperia,me aq sa e kemi ditur ne ,cdo shqiptare na eshte dukur i mire e le me kreu i shtetit, ne si femije dilnim rreth autostrades te shohim ndonje kamion nga Shqiperia qe te pershendesim shoferin ,keshtu ka qene emocioni per Shqiperine dhe jo per regjimin qe ne nuk dinim( ka qene hermetikisht e mbyllur per ne ta shohim,vetem permes radio tiranes se edhe TV ka qene e bllokuar),por kjo ka qene 30 vite te kaluara ,dhe kam qene i qortuar nga babai qe e ka urryer me pasion ashtu edhe gjyshi qe kane qene ne anen e Ballit Kombetare atehere dhe dihet per carsye- Brigadat Shqiptaro-Jugosllave kane cliruar Maqedonine Perendimore nga shqiptaret per tia dhene jugosllavise.

    .................................................. ..
    POR: qe te festohet edhe pas renjes se perdes se hekurt Ditelindja e Diktatorit qe ka shkatrruar qelizen e kombit= familjen ne menyren me makabre duke gjykuar dhe internuar edhe femijen ne bark te nenes per nje "faj" te nje anetari te familjes se gjere..te rrjepi per se gjalli atdhetare dhe intelektual qe mezi i kish ushqyer gjiri i thate i Shqiperise,dhe i kish shkolluar ne Paris,Rome dhe Londer...
    Kjo eshte e pafalshme sidomos per ata emra qe i shohe gjithe te burgosur politik nen regjimin komunist jugosllav dhe ketu duhet te ballafaqohen me realitetin dhe vetveten ne pasqyre: Ishte ceshtja kombetare organizimi juaj ne Levizje apo ishte komunizmi-enverizmi sic u quan masa e rendomte shqiptare si "enverista".
    Regjimet vijne dhe shkojne, edhe ata qe i udheheqin qofshin diktatore dhe qofshin demokrat vetem Shqiperia mbetet dhe kombi...
    Ne kete kohe nuk falet injoranca dhe fanatizmi: se per ate qe thash une se kombi mbetet eshte e vertete dhe eshte nisur ku nuk ndalet keshtu qe rrymat e tilla nuk duhet te mbesin si recidive diktatoriale por te rirreshtohen drejt kombtarisht .

    Une i kam marre ne mbrojtje njerez qe i kam njohur duke u ditur atdhedashurine por, ne vitet 80'ta kam thene haptas: kur me eshte thene se:" shume mire por duhet te punosh ne ideologji" kam thene :Rrofsh por mua s'me duhet ideologjia te dua Shqiperine dhe shqiptaret"...ky eshte nje veshtrim personal por qe shtjellon ideologjine qe kerkonte te leshe gruan dhe vrasish baben,dhe ti nxjerrish syte nenes.

    Atdhedashuria kombetare shqiptare u kontestohet te gjitheve qe nuk kane respekt per Shqiperine dhe shqiptaret qe kane hequr te zinjte e ullirit ne sistemin me te poshter dhe me monstruoz te kohes, jo nga une por nga vete definicioni.
    Nuk eshte patriot ai qe nuk ka respekt per vuajtjen shqiptare ne pergjithsi, dhe ne vecanti qe mund te zgerdhihet se si i ka rrjep diktatori njerez ne emer te kujt te popullit?
    Une e kuptoj kohen dhe hapsiren por keta qe i kremtojne ditelindjen sot me lendon shpirtin per ardhmerine tone.
    Do te kremtosh ditelindjen e nje debili vazal ruso-serbo-sllav dhe do zgerdhihesh per vuajtjet e At Zef Pellumit dhe Drita Camos, por edhe cdo tregimi te gjalle nga vete shqiptaret e rendomte qe ne i takojme per cdo dite dhe i lexojme per cdo dite qe nga viti 1992 kur edhe u col kufiri..
    Eshte e pafalshme per ata qe kane vuajtur ferrin ne burgjet me famekeqe te Jugosllavise sot ne kete kohe te vertetojne vete se e bejne fillimisht per ideologji dhe ideologun e tyre dhe me pas per komb.
    Nese dikur quheshe atdhetar pse i dije kenget dhe veprat per diktatorin ,ishte kohe tjeter dhe ishte nje teren i pazbuluar per shumicen e shqiptareve jasht Shqiperise.
    Sot ne kete kohe po te kremtosh ditelindjen e nje diktatori je injorant fanatik dhe pikpyetjes se asaj se a je kombetare ? ose je enverist ? i jep pergjigje se me besoni se nuk shkojne sot se bashku.(dhe nuk kane shkuar asnjehere por aq kemi ditur perpara 30 vitesh..por sot!?)
    Te nderrosh mendje kurre nuk eshte vone, se tek e fundit mendjen nuk e nderron vetem ai qe nuk e ka.
    Kam respekt te vecante per popullin e vuajtur te Shqiperise, tek syte e tyre, tek intelegjencia dhe tek perpjekja per mbijetese dhe ardhmeri me te lumtur e shoh perspektiven e ndritshme te popullit tim, e shoh se edhe bashkimi do te vije nje dite edhe nese une nuk do te jeme ne kete bote....dhe do te vi po nga ata sy qe une shoh dhe po nga Shqiperia qe une njoh dhe dua.

    me nderime,
    bili99
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 30-11-2008 më 11:05
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anëtarësuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Citim Postuar më parë nga bili99 Lexo Postimin
    Edhe Neroni,Hitleri dhe Stalin ,Polpoti...dhe shume te tille kane Ditelindje dhe pervjetore dhe fatkeqsisht ka te tille qe ua festojne se fillimisht as qe do te kishin mundesine ata te beheshin ata qe ishin pa perkrahes.

    Konkretisht per Enver Hoxhen: shqiptaret jashta Shqiperise sidomos rinia qe nuk i dinin ceshtjet si duhet e kishin idhull , por nga dashuria per Shqiperine dhe mosdija per te gjitha veprat cnjerezore ndaj kombit te vet.
    Edhe une i kam kenduar kur i ka kenduar gjithe Shqiperia,me aq sa e kemi ditur ne ,cdo shqiptare na eshte dukur i mire e le me kreu i shtetit, ne si femije dilnim rreth autostrades te shohim ndonje kamion nga Shqiperia qe te pershendesim shoferin ,keshtu ka qene emocioni per Shqiperine dhe jo per regjimin qe ne nuk dinim( ka qene hermetikisht e mbyllur per ne ta shohim,vetem permes radio tiranes se edhe TV ka qene e bllokuar),por kjo ka qene 30 vite te kaluara ,dhe kam qene i qortuar nga babai qe e ka urryer me pasion ashtu edhe gjyshi qe kane qene ne anen e Ballit Kombetare atehere dhe dihet per carsye- Brigadat Shqiptaro-Jugosllave kane cliruar Maqedonine Perendimore nga shqiptaret per tia dhene jugosllavise.

    .................................................. ..
    POR: qe te festohet edhe pas renjes se perdes se hekurt Ditelindja e Diktatorit qe ka shkatrruar qelizen e kombit= familjen ne menyren me makabre duke gjykuar dhe internuar edhe femijen ne bark te nenes per nje "faj" te nje anetari te familjes se gjere..te rrjepi per se gjalli atdhetare dhe intelektual qe mezi i kish ushqyer gjiri i thate i Shqiperise,dhe i kish shkolluar ne Paris,Rome dhe Londer...
    Kjo eshte e pafalshme sidomos per ata emra qe i shohe gjithe te burgosur politik nen regjimin komunist jugosllav dhe ketu duhet te ballafaqohen me realitetin dhe vetveten ne pasqyre: Ishte ceshtja kombetare organizimi juaj ne Levizje apo ishte komunizmi-enverizmi sic u quan masa e rendomte shqiptare si "enverista".
    Regjimet vijne dhe shkojne, edhe ata qe i udheheqin qofshin diktatore dhe qofshin demokrat vetem Shqiperia mbetet dhe kombi...
    Ne kete kohe nuk falet injoranca dhe fanatizmi: se per ate qe thash une se kombi mbetet eshte e vertete dhe eshte nisur ku nuk ndalet keshtu qe rrymat e tilla nuk duhet te mbesin si recidive diktatoriale por te rirreshtohen drejt kombtarisht .

    Une i kam marre ne mbrojtje njerez qe i kam njohur duke u ditur atdhedashurine por, ne vitet 80'ta kam thene haptas: kur me eshte thene se:" shume mire por duhet te punosh ne ideologji" kam thene :Rrofsh por mua s'me duhet ideologjia te dua Shqiperine dhe shqiptaret"...ky eshte nje veshtrim personal por qe shtjellon ideologjine qe kerkonte te leshe gruan dhe vrasish baben,dhe ti nxjerrish syte nenes.

    Atdhedashuria kombetare shqiptare u kontestohet te gjitheve qe nuk kane respekt per Shqiperine dhe shqiptaret qe kane hequr te zinjte e ullirit ne sistemin me te poshter dhe me monstruoz te kohes, jo nga une por nga vete definicioni.
    Nuk eshte patriot ai qe nuk ka respekt per vuajtjen shqiptare ne pergjithsi, dhe ne vecanti qe mund te zgerdhihet se si i ka rrjep diktatori njerez
    Po mor i nderuar po, amo karkaxholli-ti si mbushet mendja se i eshte shperlar truri.
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  7. #47
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Nje e mire e Enverit ishte vendosja me ligj e emrave iliro-shqiptar.Kur lindje nje femije ishe i detyruar ti vendosje se s ben nje emer nga lista e percaktuar dhe kjo ishte nje gje e mire duke pare emrat e femijve sot qe jane per lesh ose emrat arabo-magjype qe ishin perpara se te vinte Enveri ne pushtet.
    Emrat arabo-magjyp dhe emrat europian do dalin jashte mode.Grupi i pare ka dale me kohe por edhe grupi i dyte nuk e ka te gjate.Vetem emrat e vazhdimsise iliro-shqiptare jane zgjidhja.Ato identifikojne kombin shqiptar,si i shenjte dhe i vecante qe eshte nga kombet e tjera te felliqura.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anëtarësuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Citim Postuar më parë nga white-knight Lexo Postimin
    Nje e mire e Enverit ishte vendosja me ligj e emrave iliro-shqiptar.Kur lindje nje femije ishe i detyruar ti vendosje se s ben nje emer nga lista e percaktuar dhe kjo ishte nje gje e mire duke pare emrat e femijve sot qe jane per lesh ose emrat arabo-magjype qe ishin perpara se te vinte Enveri ne pushtet.
    Emrat arabo-magjyp dhe emrat europian do dalin jashte mode.Grupi i pare ka dale me kohe por edhe grupi i dyte nuk e ka te gjate.Vetem emrat e vazhdimsise iliro-shqiptare jane zgjidhja.Ato identifikojne kombin shqiptar,si i shenjte dhe i vecante qe eshte nga kombet e tjera te felliqura.
    Tash e ke vulos......!, leri mor emrat shiko, se qka ber, xhenocid ka ber mbi popullin e vet, me keq se kaq ske ku te shkon.
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  9. #49
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    I nderuar karkaxholli :

    Une nuk do te polemizoj me Ty dhe asnjerin ne teme vetem do them mendimet e mija dhe ashtu biles duhet te bejne te gjithe ne vend qe te shajne njeritjetrin.
    E verteta per ata qe dijne ta shohin do te shihet ne cdo teme, dhe per ata qe s'dine dhe s'duan nuk do tu ndihmoje as forumi , as jeta .

    Megjitheate do te them nje gje: Ai i madhi qe ti e citon Sami Frasheri mire e ka thene ,ai ka qene gjenial dhe sigurisht do ta zberthente dhe interpretonte mire qe ta marrim vesh per kete rastin konkret .
    Une do ti jap nje zberthim nga pikveshtrimi im njerezor dhe kuptimi im per kete aforizem keshtu: nese mund edhe figurativisht te interpretohet ai aforizem AI QE DI KUSH ESHTE ENVER HOXHA ESHTE POPULLI SHQIPTARE I SHQIPERISE ADMINISTRATIVE....(dhe e di mire PSENE ? qe e gjykon sic e gjykon, e di nga dora vete, nga lekura e vet, JO nga Radio Tirana dhe TVSH)

    Por ata qe i festojne ditelindjen a e dine valle psene dhe per ke festojne?

    (Interesant kam qelluar ne Kosove ate dite ne Drenice tek Memoriali I Komandantit Adem Jashari ,me vellaun dhe dy shoke..Atje kam ndegjuar ne nje lokal ne rrugen e kethimit per Shkup, u ndalem per pushim ne nje lokal TV ishte leshuar ,dhe kur i pashe thash se e ngriten diktatorin,...u cudita per konzervimin dhe ngrirjen ne kohe te ati kortezhi festues..sa mu dhimbsen aq me shume me lenduan shpirtin)

    Por edhe nje gje , diktatori shqiptar i ka lene te vdesin( dhe ka ndihmuar shpesh edhe ne vdekjen e tyre) bijte dhe niperit e atyre qe i citojme ne...i ka lene te vdesin rrugeve te botes dhe pa Atdhe ata qe kane bere atdheun.
    Mithat Frasheri i Ballit dhe Kongresit te Alfabetit, ,Fan Noli i shtetit dhe kombit,Asdreni i Hymnit te Flamurit...Gjergj Fishta i Lahutes Malcise( ja ka shkul eshtrat nga varri)...dhe me mijera shqiptare te pastert kristal qe kane hequr te zinjte nga nje regjim i huaj antikombetare dhe zbatuesi vete diktatori...
    As atehere dhe as sot meritat nuk shkojne per nje individ por per te gjithe popullin( Puna kolektive kane thene ata ,pergjegjesia kolektive dhe une them edhe merita kolektive..si per arsimin dhe pak fare pak te arritura te Shqiperise ne ato 45 vjet,pra meriten e ka vete populli qe ka hequr cdo gje mbi kurriz dhe ka krijuar ate qe ka krijuar ne rrethanat e kufizueme dhe te pakta nga diktatura dhe diktatori.)

    Une nuk do ti quaj sic eshte me lart tek aforizmi por do tu them nje gje atyre, juve dhe kushdoqoft : mosndjeshmeria per dhimbjen dhe hjekat e tjeterkujt eshte shenje injorance ,shpirtngushtesie dhe primitivizmi ..kjo qoft per shqiptaret apo gjithe njerezimin..
    Dhe ne rastin konkret eshte edhe anakronike komplet, te heqish dhunimin,nencmimin, torturen,cnderimin ne lekuren tende ne formen dhe menyren me te keqe ( qe kane hequr ata qe kane festuar,se paku shumica e atyre, nga sistemi komunist jugosllav)...dhe njekohesisht ti thurish lavde , ti festosh ditelindjen atij qe i beri te njejtat dhe nja njeqindhere me zi dhe njeqindhere me shume tek me shume se gjysma e popullates shqiptare ne Ballkan...kjo me bije tek perfundimi se vetem nje njeri i mire eshte shqiptar i mire dhe patriot.
    Ne te kunderten mos pretendojne per ceshtje te pergjithshme kombetare, se me shume i sjellin dem Kosoves ,Shqiperise dhe gjithe shqiptareve ne bote.
    Une kam respekt per ata si qenjen njerezore qe kane vuajtur, per vuajtjen pra kam respekt njesoj sic kam per vuajtjen e popullit shqiptare ne Shqiperi POR: per ata qe sot identifikohen me ideologjine e diktatures dhe me diktatorin jo nuk kam,sic nuk kam per asnje diktator ne bote dhe jo per ate qe me ka dhunuar gjithe kombin.
    Shqiperine kurre nuk e kane bere ata qe kane vrare , prere shqiptare dhe dhunuar kombin ne pergjithesi, nuk e beri diktatori ...ai e morri si vazal i ideologjise ruso-jugosllavo-komuniste.
    Ata qe e kane bere shqiperine do ta bejne prape ,me ideologjine tone te pastert kombetare , dhe jo ata qe instalojne ideologjine e e armiqve tane shekullor..

    me nderime,
    bili99
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 30-11-2008 më 13:49
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Po te mos ishte monstra enver hoxha, sot Shqipria do te ishte me e zhvilluar se Greqia dhe gjith fqinjet tjer.
    Enver Hoxha eshte fundrrima dhe njeriu qe me se paku iu eshte nevoitur Shqipris.
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcën e një populli

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Belgjike
    Postime
    73
    lol ... te flases pa ndjenja ( dmth pa emocione) per nje diktator? ose per nje diktatur? hahaha

    e para ato/ata qe "mund" te flasin pa ndjenja jane personat qe nuk e kane perjetuar tmererrin e asaj kohe. I bie te rinjte dhe te huajt perendimor. Te thenat e te cileve nuk kan as nje vler.

    e dyta me emocione pa emocione Enveri i pushkatoj sa i deshi qefi ...(vrau intelektualet dhe la "debilat" si niveli vet). Mohoj Kosoven, izoloj popullin, e thau fshatarin per nje pik qumesht ...skan te mbaruar katilerit e tij.

    Njerzit rrinin sus se kishin frike dhe jo se i mbyti edukata madhe. Cila edukat? 80% e shqiptareve punonin ne buqesi ( po pra edukata e kooperativave)

    Ne se ka qe lakmojne kohen e Hoxhes, fatkeqesisht egzistojne disa miliona persona qe jetojne ne ate regjim si Kuba, Korea e Veriut... Shkoni ta provoni!

  12. #52
    "White...." vërtet i shkon personalitetit tënd ky aforizëm i Sami Frashërit: "Tri raste kanë tri virtyte shumë të pëlqyeshme: të ndihmosh nevojtarët kur janë në gjendje të vështirë, të thuash të vërtetën edhe në zemërim, të falësh kur je i zoti të ndëshkosh ose të hakmirresh".
    Ta kam lakmi për këtë burrëri e trimëri.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  13. #53
    Citim Postuar më parë nga Lorena1 Lexo Postimin
    Ne se gjen ndo nje gje pozitive shkruaje

    Persa i perket 3 milionshit, do thoja 3 milion viktima qe mernin fryme.
    Lorena1 ky është kulmi... Nuk bisedohet kështu... 3 milionë viktima!!!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Belgjike
    Postime
    73
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Lorena1 ky është kulmi... Nuk bisedohet kështu... 3 milionë viktima!!!
    fjala viktim nuk do te thot i vdekur.
    Gjithesesi iu pergjigja kolegut tend i cili beri aluzion " 3 miliona"

  15. #55
    Citim Postuar më parë nga Lorena1 Lexo Postimin
    fjala viktim nuk do te thot i vdekur.
    Gjithesesi iu pergjigja kolegut tend i cili beri aluzion " 3 miliona"
    Me të dëgjuar e ke ti Lorena1. Këtë e kuptova nga shkrimi, meqë ke bërë 4-5 gabime drejtshkrimore: viktimë, thotë, gjithsesi.

    Edhe unë e di se fjala "viktimë" nuk e ka gjithmonë kuptimin i vdekur!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  16. #56
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Ne se gjen ndo nje gje pozitive shkruaje
    Lorene e dashur si e re qe ke ardhur eshte mire qe kur vjen te shkruash ne nje teme eshte mire ta lexosh nga fillimi sepse nuk ja vlen te perseriten te njejtat gjera.Megjithse ja ku e ke pergjigjen qe doje

    Ne disa fusha kemi disa arritje.
    1.Akademine e Shkencave qe sic e kam permendur konsolidoi historine dhe prejardhjen iliro-shqiptare.
    2.Instituti i gjuhes shqipe.Nje arritje shume e madhe per kombin tone.
    3.Industria dhe niveli ekonomik deri ne nje fare viti.
    Dhe jam shprehur mjaft qarte sic jam shprehur ketu poshte
    Problemi eshte se c do gje e ish regjimit i adresohet komunizmit si veper e saj dhe shihet si nje gje qe nuk na intereson.Sic ishte djegja e fabrikave ne mase ne vitet 90 gje qe e filloi ekonomine nen zero.
    Njerezit harrojne qe kombi shqiptar ekzistoi edhe ne ato 50 vjet regjim dhe ato arritje qe pati nuk ishin "merite" apo pasoje vetem e komunizmit, por ishin edhe arritje te tyre.Te vete njerzve te thjeshte.
    Besoj se i ke marr pergjigjet qe kerkoje.

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Belgjike
    Postime
    73
    Citim Postuar më parë nga white-knight Lexo Postimin
    Lorene e dashur si e re qe ke ardhur eshte mire qe kur vjen te shkruash ne nje teme eshte mire ta lexosh nga fillimi sepse nuk ja vlen te perseriten te njejtat gjera.Megjithse ja ku e ke pergjigjen qe doje



    Dhe jam shprehur mjaft qarte sic jam shprehur ketu poshte


    Besoj se i ke marr pergjigjet qe kerkoje.
    Dear White-Knight,

    I lexova shkrimet nga fillimi, dhe nuk mu duken ndo nje gje e madhe ne krahasim me vuajten dhe rrezultatet katastrofike.
    Ti flet per nje periudh shume te shkurter ( short term) por ne se i ben bilancin ne fund te fundit ai si dhe regimi i tij e shkatruan ventin ( long term)

    mire une e thash ate qe kisha per te thene mbi perbindeshin.
    Shendet et astalavista

  18. #58
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Te gjitha punet dhe krijimtarite i bene ata 3 miljonet qe u parafolen me lart,dhe jo diktatori qe dihet boterisht se ka qene i papergatitur si kombtarisht ashtu edhe profesionalisht...me nje fjale nje shizofren-=paranoid ,njeri i lig.
    Regjimi si regjim ka pasur pak ane pozitive (sic mund te kete edhe nje tragjedi anen pozitive)
    por jo diktatori nuk ka pasur ane pozitive kundrejt kombit.
    Kur thoni se ka ane pozitive ia adresoni diktatorit dhe kur thuhet se ka vetem err e zi pergjigja eshte se : nuk ka qene ai i vetem ne Shqiperi pra ia adresoni 3 miljonshit, arshin i turpshem justifikimi mor amani....
    Megjitheate tema eshte me shume per ditelindjen e diktatorit, qe ishte egzekutues i nje regjimi c'njerezor dhe sigurisht se eshte rreshtuar me te gjitha vleresimet normale te botes se qytetruar si njeri nga diktatoret me te poshter...edhe nga ata me neutralet (joshqiptaret),edhe nga shqiptaret e Shqiperise ..I paska mbetur Kosoves te kremtoje Ditelindjen e horrit qe ka derguar brigada vellavrasese te "cliroje " Maqedonine Perendimore nga shqiptaret dhe tia japi Jugosllavise ..Forcat kombetare lokale jane zhdukur nga brigadat e perziera ruso-serbo-shqiptare kunder shqiptareve lokal pra.(lufte vellavrasese por kete e zbaton vetem vazali i patru komunist dhe kurre nje njeri qe e do kombin.
    U ka mbet atyre qe nuk kane jetuar as nje dite ne ate regjim te festojne ditelindjen e bartesit te regjimit me te poshter dhe me antikombetare ne Europe...eshte nje turp qe s'lahet kurqysh dhe eshte nje barriere qe ngrejne ata ne mes shqiptareve te te dy shteteve, domethene nje pengese per bashkimin e ardhshem, ose me mire thene nje shtyerje kohe per bashkimin qe vjen..Une isha ne Kosove , e pashe Kosoven dhe kishte shume per te bere.
    Le te shkojne te japin pak kohe vullnetare te perfundojne Memorialin e Adem Jasharit ne vend se te sillen neper salla me nostalgji per komunizmin dhe diktatorin(djallin) se keshtu sic eshte nisur nuk eshte edhe aq mire.
    Perpara 22 vitesh kam vizituar Prekazin dhe kullen e rrenuar te Tahir Mehes, femijet (5 vajza), jetonin ne nje dhome te pa shtruar ne lloc pra...Edhe kjo vizite me trembi po aq se edhe pas dhjete vitesh nuk ish bere gje tek Memoriali.
    Ka cka te bejne ata atdhetaret emotiv , ka shume cka te bejne ..ne vend qe te harmojne kanale mbrenda kombetare.

    Kjo teme eshte e qelluar gjithesesi... qe te shkrihen nga akulli i stepeve ata qe kane mbetur te ngrire ne kohen e komunizmit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 01-12-2008 më 00:41
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Kaq shpejt e perfunduat diskutimin pa emocione????

    Ketu poshte keni per cfare te diskutoni. Pergenjeshtroni ose duartrokisni.

    [shkrimi i meposhtem nuk ka te beje fare me opinionin tim personal. E postoj thjesht per temen]


    -----------------------




    NE KOHEN E TE MADHIT ENVER HOXHA



    R. MEGJUANI


    Shqipëria është kryesisht vend malor, lartësia dy herë më e madhe se mesatarja e Evropës (Korabi 2751m.) e me vise më të ulëta 0-200 m, të cilat zënë vetëm 23.4% të sipërfaqes së përgjithshme. Ajo është rreth 9 herë me sipërfaqe dhe me popullsi më të vogël se ish-Jugosllavia. Pasi u arrit çlirimi, më 29 Nëntor 1944, harta e Shqipërisë u ndryshua. Në një vend ku nuk ishte e siguruar buka kurrë në shekuj, u thanë të gjitha kënetat, me dhjetëra. Nga bonifikimet u përfituan mbi 52.500 ha, edhe u përmirësuan 200.500 ha, u zgjeruan liqenet artificiale dhe rezervarët e ujit. U ndërtuan hidrocentralet madhështore: në Ulzë, Shkopet, Bistricë, Vau i Dejës, Fierzë e Koman. Përsëri u ndërtuan 600 ujëmbledhës dhe u hapën për ujitje 20.000 km kanale. Kështu u arrit ujitja në një tokë malore me rreth 70% të sipërfaqes.

    Shqipëria për ujitjen dhe plehërimin e tokës zinte vendin e parë në Evropë.

    Duke i llogaritur këto rezerva për frymë të popullsisë dhe për km? të sipërfaqes, Shqipëria zë vendin e dytë në Evropë, pas Norvegjisë. Në librin Gjeografia Ekonomike të Mark Krasniqit fq. 346. Prishtinë 1985, shkruan në Shqipëri për 1 ha tokë të punuar mesatarisht përdoren rreth 150 kg. pleh kimik (më shumë se disa vende tjera të Evropës). U pyllëzuan rreth 200.000 hektarë dhe u përmirësuan rreth 400.000 hektarë pyje. U arrit ndërtimi i 385.769 shtëpive e apartamenteve të banimit, u ngritën 67 qytete të reja.

    Jugosllavia kishte 336 qytete. Durrësi ishte 60.000 banorë, sa kryeqyteti i Malit të Zi. Po ashtu banorë sa Titogradi (Podgorica sot) kishte Shkodra apo Elbasani. Në Shqipërinë me pak rrugë automobilistike në të kaluarën, u bënë 17.450 km rrugë të asfaltuara dhe 4.600 km rrugë të paasfaltuara, si dhe 720 rrugë hekurudhore nëpër male. Ura hekurudhore automobilistike e Milotit e gjatë 781 m dhe e gjerë 14 m, tuneli i Qafë Thanës 3000 m. i gjatë, Ura e Bushtricës 50 m. e lartë. E vetmja ishte Shqipëria në Evropë, e cila para lufte nuk kishte asnjë metër rrugë hekurudhore.

    U arrit transporti detar me tonazhe mbi 100.000 tonë. Flota tregtare transportonte mallra në vende të tjera. Në Shqipëri psh. në çdo pesëvjeçar do të përuroheshin një varg veprash të reja industriale, ka pasur raste që janë përuruar dy-tri vepra në ditë.

    Vetëm gjiganti Metalurgjik i Elbasanit përbëhej nga 15 uzina. Vetëm diga e hidrocentralit "Drita e Partisë?? në Fierzë me lartësi 267 metra ishte diga më e lartë në botë, e cila ka prodhuar 1 miliardë e 800 milionë kilovatë. U ndërtuan më se 83 diga të tjera, me lartësi mbi 25 metra. Energjia elektrike ishte 5 miliardë e 112 milionë kilovatë. Eksporti i energjisë elektrike ishte 2 miliardë e 93 milionë kilovatë. Kishte edhe termocentrale. Më 1970, Shqipëria e Enver Hoxhës, arriti elektrifikimin e plotë përpara Jugosllavisë së Titos. Më 1973 përfundoi lidhja e plotë telefonike e të gjitha fshatrave.

    Shqipëria arriti të çelet si trëndafili më bukur i Ballkanit. U mbollën 5 milionë e 844 mijë rrënjë ulliri dhe një milion e 182 mijë rrënjë agrume. 60 milionë e 630 mijë pjergulla, u hapën 20 mijë ha vreshta me rrush, e mijëra ha të tjerë me pemë e fruta të plantacioneve të ngritura edhe në zona malore e kodrinore. Të mahnitshme u ngritën brezoret e Ksamilit e të Lukovës në bregdet, me limon e portokall.

    Vetëm gruri i mbjellë me 209 mijë ha siguronte 234 kg bukë për një banorë.

    Rendimenti në ha u barazua dhe u tejkalua me atë të Jugosllavisë. Në zonat e ulëta mbilleshin mbi 40 lloje perimesh. Shqipëria arriti të plotësojë me drithëra buke nevojat e popullsisë, bile krijoi rezerva për dhjetë vjet.

    Shqipëria kishte 699 mijë gjedhe, ndërsa Jugosllavia 6 milionë. Në vitin 1997, kur në trazirat e shkurtit u hapën tunelet, u pa se brenda tyre kishte rezerva të mëdha gruri. Ajrimi i tyre ishte i përsosur.

    Në tunelet e Shqipërisë nuk kishte vetëm grurë, por çdo gjë që nga më e thjeshta, deri tek më e ndërlikuara. Brenda tyre kishte rezerva, mjete industriale makinerish, naftë e deri edhe spitale tepër luksoze. Pasuritë mbi dhe të Shqipërisë mund t?i shihte vizitori, por pasuritë nëntokësore i dinte vetëm shteti , i cili mbante kodin e hapjes së dyerve.

    Për fat të keq Sali Berisha do t?i shkatërronte pasuritë e mbidheshme dhe të nëndheshme deri tek armatimi e municioni kolosal, që e kishte mbyllur Enver Hoxha në tunele. Industria shqiptare prodhonte mbi 130 lloje makinerish, 60 prej të cilave për bujqësinë. Vetëm traktorë me 15 kuaj fuqi kishte 22.300 copë. Vetëm 30 traktorë kishte para lufte, ndërkohë që 30.000 kishte Jugosllavia në 6 Republika në sektorin shtetëror, në atë privat Jugosllavia kishte 400.000 traktorë. Shqipëria kishte 2000 kombajna, kurse Jugosllavia 20.000. Llogaritur 1x20 herë tokë punë që kishte Jugosllavia më shumë se Shqipëria, prapë Shqipëria printe me traktorë dhe kombajna para Jugosllavisë. Shqipëria prodhonte edhe traktorë të rëndë, me 54 kuaj fuqi, motorin e Shkodës, autobusë, rimorkio 40-tonësh, lokomotiva, vagonë treni minierash etj.

    Shqipëria kishte 50 miniera dhe prodhonte 1 milion e 700 mijë tonë krom në vit, kurse Jugosllavia prodhonte 10 mijë tone. Nga sasia e mineralit të kromit që nxirrej, Shqipëria zinte vendin e dytë në botë. Hekur,1 milion e

    179 mijë tonë, Jugosllavia 2 milionë e 700 mijë tone. Naftë 1.5 milionë tonë Shqipëria, Jugosllavia 4 milionë tone naftë. Në katër fabrikat e duhanit ? cigareve prodhoheshin 20 lloje cigaresh, duke konkurruar në tregun e jashtëm, ashtu si dhe me dhjetë llojet cilësore të çimentos shqiptare.

    Eksporti ishte 69%, i mallrave të Shqipërisë. Shqipëria kishte marrëdhënie tregtare, diplomatike me rreth 150 shtete të botës, sa edhe Jugosllavia.

    Tre muaj pas çlirimit u hap shkolla ushtarake "Skënderbeu", 2-3 muaj më vonë u krijuan forcat e kufirit dhe policia popullore. Këto vetëm gjatë viteve

    1949-1954 përballuan 2.334 provokacione të armikut, asgjësuan 110 diversantë e shkelës kufiri dhe u kapen 964 të tjerë, përbërës të 300 grupeve e organizatave kriminale, të stërvitura e të paguara nga agjenturat e huaja, sidomos nga Jugosllavia. Më 15.08.1945 u krijua flota luftarake detare, e cila kishte në përdorimi katër-silurues, nëndetëse, anije minuese e çminuese, anije-roje e anije të ndryshme ndihmëse: si anije zhytëse cisterna për ujë, për karburante, rimorkiatorë etj. Me një afektiv ushtarak oficerësh shumë të përgatitur profesionalisht dhe moralisht, të cilët garantuan paprekshmërinë e ujërave shqiptare për afër gjysmë shekulli. Në kantierin detarë të Durrësit ndërtoheshin anije deri në 27.000 tonë, prodhimi i elektrovinçave me aftësi ngritëse pesë tonë dhe vinça-urë 10 tonë. Forca luftarake ajrore është përbërë nga aviacioni gjuajtës bombardues dhe nga aviacioni i transportit. Ka pasur aeroplanë reaktiv dhe supersonik, shkolla e lartë ushtarake e aviacionit. Më 1951 u ngrit për here të parë avioni luftarak me pilotë shqiptarë.



    Në librin "Kosova është e imja", (Prishtinë, 1977) në fq. 235-237, llir Malindi, thotë se "Shqipëria ishte fuqi e rrezikshme baruti në Ballkan. Mund të themi pa frikë se brenda jo më shumë se 36 orësh Shqipëria ishte në gjendje të mobilizonte mbi një milion e gjysmë trupa të përgatitura me një armatim të kohës për mbrojtje dhe sulme të pandërprera. Armatimi dhe veshja ushtarake ishin parashikuar jo vetëm për shqiptarët e Shqipërisë, por edhe më gjerë. Unë jam dëshmitar i magazinimit të materialeve ushtarake. Do të ishte çmenduri që ndokush ta mohonte këtë fuqi mbrojtëse? Gjeneralët shqiptarë kishin llogaritur për një m? 2 500 fishekë, për 50 m?: dy predha topi (granata ), ku një ushtar kishte një automatik kallashnikov, 300 fishekë, tri granata dore defensive (mbrojtëse) dhe dy ofensive (sulmuese) kundër gazit helmues. Një skuadër prej 30 vetash kishte tre kundërtanke dore, e një flakëhedhës me napalm si dhe një top kundërtank 75 mm pa zmbrapsje. Ushtria shqiptare zotëronte rreth 320 aeroplanë ushtarakë (MIG) si dhe 50 helikopterë. Forcat tankiste deri në vitin 1978 ishin mbi 1500 copë, pa llogaritur transportuesit e blinduar si dhe mjetet amfibe? Pajisja e forcave kundërajrore me raketa SAM-1 SAM-2 SAM-3 si dhe pajisje të artilerisë kundërajror me radar? Kjo do të bënte që shumë avionë të armikut të shkatërroheshin. Në bazat ushtarake detare ishin gati për minimin e bregdetit me mbi 35 mijë mina detare, të cila ishin të mbrojtura nga artileria bregdetare e përbërë me mbi 2 mijë gryka të ndryshme topash.

    Fortifikimet me mbi 800 mijë bunkerë, dhjetëra kilometra tunele antiatomike.

    U bë shpartallimi i turpshëm i ushtrisë së Sali Berishës brenda 18 orëve në pranverën e vitit 1997. Shqipëria sipas strategëve të saj ishte përgatitur edhe për mbrojtje kundëratomike dhe për një luftë të gjatë mbi dhjetë vjet.

    Vetëm depot e rezervave ushqimore siguronin në kushte hermetike të rrethimit luftarak mbi 5 vjet furnizime me drithëra. Për 15 vjet gati për çdo muaj nga Kina në portin e Durrësit shkarkohej një vapor me 12-20 mijë tonë armatim strategjik", përfundon llir Malindi.

    Libri William Blum Cia dhe Ushtria Amerikane fq. 84 bot. Tiranë 2005

    shkruan: Në fillim të viteve ?60, Hoxha bëri pikërisht atë që CIA e Sis nuk arritën ta bënin: e largoi Shqipërinë nga orbita Sovjetike. Udhëheqësi shqiptar i eliminoi të gjithë drejtuesit filosovjetikë nga qeveria e tij dhe e lidhi vendin me Kinën. Nuk pati hakmarrje ushtarake nga BRSS-ja në mesin e viteve 70 Hoxha i ndërpreu marrëdhëniet edhe me Kinën. Tony Bleri vitin e kaluar deklaroi: për rreth 45 vjet kemi dështuar në Shqipëri për rrëzimin e regjimit komunist të E. Hoxhës. Libri: Human Rights Watch, Nën pushtetin e

    hudhrave- Krimet e luftës në Kosovë Tiranë 2002 fq. 32. shkruan Qeveritë e Evropës perëndimore dhe SHBA-të po pregadisninë një mbështetje të fuqishme politike e financiare për qeverinë e S. Berishës në Shqipëri për faktin që Berisha mbështeste Rugovën dhe për faktin që Berisha premtoi të mos përzihet në çështjen e Kosovës e të Maqedonisë. Po aty fq. 547 nën trysnin perëndimit mbështetja e Shqipërisë për pavarësinë e Kosovës do të ndalohej me ndryshimin e qeverisë më 1992. Libri Makthi etnik i Jugosllavisë grup autorësh sllav 1998 fq 235 komuniteti ndërkombëtarë nuk do ta mbështes pavarësinë e Kosovës. Maj 1994 Rugova dhe presidenti i Shqipërisë S. Berisha u takuan në Tiranë dhe ranë dakord që të punonin për një dialog midis shqiptarëve të Kosovës dhe autoriteteve Serbe, Milan Paniqi, kryeministër për një kohë të shkurtër të Jugosllavisë së mbetur ishte nismëtari bisedimeve me Rugovën që më 1992. përft. citati M. Paniqi pastaj shkoi edhe në Tiranë te S. Berisha. Pas Paniqit 1993 shkoi në Tiranë kryeministri tjetër i Jugosllavisë M. Bullatoviqi për ta ndaluar frontin e Jugut siç quhej atëherë dhe J. Dërnovsheku dimrit në TV. Koha Vizion tha Shqiptarët nuk filluan luftën kur e filluam ne në Jugosllavi dhe nuk u përfshinë në Dejton. Para Jugosllavisë përparime të pashembullta u arritën në Shqipërinë e Enver Hoxhës, në fushën e arsimit e të kulturës me rreth 90 për qind analfabetë që ishin. Shqipëria brenda një pesëvjeçari zhduku analfabetizmin dhe 12 vjet pas çlirimit u bë me universitet. Libri Zhvillimi i arsimit të lartë në Shqipëri autor Bardhyl Golemi Vlladimir Misja Tiranë 1987 fq. 167,

    169 shkruan: Shqipëria në fakultete në vitin 1979 dhe 1985 kishte më shumë femra se këto shtete: Rumania, Hungaria, Portugalia Jugosllavia, Zvicra, Greqia, Meksika, Turqia, Egjipti, Maroku, Spanja, Italia, RF Gjermane dhe RD Gjermane, Austria, Çekosllovakia, Belgjika. Arsimi parashkollor kishte 3.926 kopshte me 130 mijë fëmijë dhe 5.664 edukues. Jugosllavia kishte 432 494 fëmijë në kopshte. Kishte 1.726 shkolla tetëvjeçare, 513 shkolla të mesme me 210 mijë nxënës. Në vitin 1991 Shqipëria kishte armatën e madhe me rreth 100 mijë kuadro e specialistë me arsim të lartë, të profilizuar në 35 degë të

    ndryshme: Akademinë Ushtarake, Akademinë, Detare, Akademinë e Shkencave me

    12 Institute e Qendra Kërkimore, Biblioteka e së cilës kishte lidhje e shkëmbime me 400 biblioteka e institucione shkencore të botës. Kinostudio "Shqipëria e Re" prodhonte 15 filma në vit e dhjetëra filma dokumentarë e shkencorë, të cilët ishin krenaria e kinematografisë , kulturës dhe kombit shqiptar. Shqipëria kishte rreth 100 kinema dhe afro 5 000 institucione kulturore e artistike dhe në fshatrat e thella e malore. Trupat artistike profesioniste epnin 5 mijë shfaqje në vit si dhe zhvillonin veprimtarin artistike më se 8 300 grupe amatore. Viheshin në skenë çdo vit gati 100 premiera teatri estrade. Vetëm në Festivalin Folklorik Kombëtar në Gjirokastër, më 1983, u aktivizuan 70 mijë vetë. Shqipëria merrte pjesë edhe në festivale ndërkombëtare. Përveç muzeve të qyteteve ekzistonin edhe rreth

    2 mijë muze e shtëpi muze. Botoheshin 110 gazeta e revista dhe fondi i librave ishte 4 milionë e 210 mijë. Radio Tirana programet e rregullta në Shqipërinë e Lirë i nisi më 27.11.1944. RTSH jepte 18 orë program në ditë në gjuhën shqipe dhe 82 orë në 20 gjuhë të botës. Në Has, në fshatin Letaj, u ngrit antena për Kosovën e viset shqiptare nën Jugosllavi. Radiostacionet në Shkodër e Kukës, në Korçë e Gjirokastër. Pas ngjarje të vitit 1981 në Kosovë,`"Zëri i Popullit" dhe ATSh-ja aplikuan rubrikën e re "SHTYPI I HUAJ P?R NGJARJET N? KOSOV?" nga Shqipëria gjithherë është folur e shkruar për shqiptarët në Jugosllavi (Kosovë). "Tanjug": "Shqipëria e Enver Hoxhës"

    libër i botuar edhe në serbokroatisht, Beograd, 1981. fq. 113 shkruan vetëm prej 18 prillit deri 31 dhjetorit 1958 shtypi shqiptar botoi 423 artikuj me përmbajtje armiqësore kundër Jugosllavisë. Kurse gjatë vitit 1959 dhe 1960 udhëheqësit më të lartë shqiptarë folën 145 herë kundër Jugosllavisë. Në Durrës prodhoheshin radiot dhe televizorët: Adriatiku, Shkëndija, Rozafa dhe Butrinti. Në Shqipëri kishte 324 905 familje me televizorë, 498 346 familje me radio. Në Kosovë televizorë kishte 121 mijë, radio kishte 140 mijë



    Shqipëria kishte 774 spitale e shtëpi lindje, 470 ambulanca e poliklinika të shtrira në çdo fshat, 37 institucione të higjienës e të epidemiologjisë .

    Shqipëria kishte përqindjen më të ulët të vdekjeve dhe përqindjen më të lartë të lindjeve në Evropë. Jetëgjatësia ishte më e larta në botë. Në Shqipëri ushtroheshin dhjetëra lloje sportesh, e cila merrte pjesë dhe në veprimtaritë ballkanike, evropiane e botërore. Të papunë asnjë. Vëllavrasje asnjë. Numri i personave me libreza kursimi 1 milion e 84.804 veta. Në Jugosllavi ishin rreth 1 milion të papunë, Kosovë 100 mijë. Shqipëria i vetmi vend në botë vetën 2% të huaj. Grekë 58.758, maqedonë 4.697,të tjerë 1.261, serbë dhe malazezë vetëm 100, sipas gjendjes së vitit 1989. Libri i Arben Patos Konventa Evropiane për të drejtat e njeriut nëpër qasje me kushtetutën e Shqipërisë Tiranë 2002 fq. 179 shkruan Nga pikëpamja organizative bashkimi demokratik i minoritetit grek i quajtur OMONIA vepron në 18 rrethe të Shqipërisë dhe ka rreth 200 organizata të saja në fshatra dhe vendbanime të ndryshme. Organizata OMONIA greke ka katër degë kryesore në Sarandë, Delvinë, Gjirokastër dhe Tiranë si dhe katër nëndegë në Korçë, Vlorë, Përmet dhe Himarë.

    Libri Zef Mirdita Krishtenizmi ndërshqiptarë (Prizren 1998 fq. 236) shkruan Më 9 prill 1992 Dr. Sali Berisha zgjidhet për kryetar të shtetit. Maj 1992, ripërtërihet hierarkia kishtare e kishës Ortodokse në Shqipëri apo kisha lindore e ritit Greko Bizantin. Kryepeshkop i kishës Ortodokse Autoqefale në Shqipëri emërohet Anastas Janullatosi nga Greqia, që është njëherësh edhe kryepeshkop i Tiranës. përfumdon citati. A thua nuk patë kryepeshkop shqiptarë në Shqipëri. Tash Greqia deklarohet kinse në Shqipëri janë rreth 600 mijë grek, aludohet te shqiptaret ortodoks. Duan ta bëjnë edhe Shqipërinë multietnike si Kosovën. Maj 1986, drejtori i përgjithshëm i OKB-së për Bujqësi dhe Ushqim (FAO) Eduard Sauma me funksionarë tjerë të lartë të kësaj organizate qëndruan në Shqipëri dhe vizituan disa kooperativa bujqësore dhe disa organizata shkencore hulumtuese.

    Eduard Sauma: Jam i entuziazmuar nga niveli i lartë i bujqësisë së Shqipërisë te kulturat bujqësore shënonin rendimente shumë të larta për 1 ha. (Marrë nga libri 2Shqipëria pas Enver Hoxhës", Milqo Ballevski, faqe 193, botuar në Shkup në vitin 1998). Më 11-13 maj 1990 ishte për vizitë në Shqipëri sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Peres De Kuelar dhe pati

    deklaruar: Krejt botën e kam shëtitur dhe ushqim më të shijshëm nuk kam ngrënë se në Shqipëri ? RTSH.

    Gusht 1989 dhe 10 mars 1991. Nëna Terezë viziton Shqipërinë. Ishte me Nexhmien te varri E. Hoxhës, vuri lule dhe pat deklaruar populli shqiptar nuk ka vuajtur në ketë përudhë të kaluar. TVSh 1989. Ketë thënie të N.

    Terezë e konfirmoi ketë vit edhe Dr. Don Lush Gjergji në RTK, i cili ka qenë bashkëpunëtor dhe autorë i veprave të Nënës Terezë. Kur Shqipëria u bë e fortë dhe pas kërcënimeve të saj të hapura dhe të fshehta kundër Jugosllavisë, pasoi shkarkimi i Rankoviqit, Stefanoviqit etj., 1966. Deri në vitin 1981 nga Shqipëria kanë ardhur profesorë në Universitetin e Kosovës, artistë, këngëtarë, etj. Tekstet për Universitetin dhe malli nga Shqipëria kanë vazhduar deri më 1989. Ashtu në Shqipëri shkonin intelektualë nëpunës, mësimdhënës, punëtorë etj., sidomos në grupe. U hap kufiri midis territoreve shqiptare. U dha kushtetuta për Kosovën. Studentë në Kosovë për shembull, në vitin 1979/80 kishte 47.426 veta. Akademik Mark Krasniqi më 10.12.1992, në një intervistë për revistën "Alternativa" dhënë profesor Z. Ballatës thotë:

    Disa shtete shumë të mëdha me potencial shumë të madh intelektual kanë më pak akademikë se Kosova. Për shembull Belgjika ka vetëm 18 akademikë, Franca jo më shumë se 40. Po në librin e katërt të Mark Krasniqit, "Mbështetje Shkencore", faqe 175 shkruan: Këto të drejta shqiptarëve u garantuan në Kosovë, por edhe në Maqedoni e Mal të Zi . Në vitin 1970 në Prishtinë u hap Universiteti gjer në vitin 1990, për 20 vjet janë diplomuar 33 mijë studentë shqiptarë perfundon citati. Libri Vjetari Statistikor i Kosovës dhe Jugosllavisë fq. 500 shkruan: Më 1998 në Jugosllavi ishin në burg 21.648 veta (Kosovë 1753 veta) dënime me vdekje 2 (1 në Bosnjë e H . dhe 1 në Vojvodinë). Libri Historia e burgjeve të Shqipërisë gjatë shekullit XX aut.

    Femi Sufaj Tiranë 2000 fq. 127 shkruan : Më 1962 në Shqipëri të burgosur ishin 3342 veta shumica ordinerë. Gjendja e të burgosurve ishte gati e njëjtë deri më 1990 (përf. citati). Nuk është punuar vullnetarisht vetëm në Shqipëri, psh. Libri sa hije të paska bluza partizane bot. 1975 në Banjallukë grup aut. jug. fq. 42. shkruan: Rinia ndërtoi më se 600 km.

    hekurudhë, më se 70 ura, afro 7 km. tunele, gërmoi miliona metra kub dhe e guri. Vetëm në hekurudha punonin afro 400 mijë të rinj e të reja. Rinia ka punuar në hidrocentrale, objekte industriale, fabrika, shkritore etj. Në ndërtimin e Autostradës V. Bashkim Lubjanë-Gjevgjeli 1.0996 km. marrin pjesë më se gjysmë milioni të rinj, prej vitit 1948-1963. Në pjesën e Magjistrales së Adriatikut Kollashin-B. Pole 1964. 48 km. punonin afro 20 mijë brigadistë. Beogradin e Ri e ndërtuan afro 140 mijë ndërtues të rinj. Rinia ndërtoi qytete, lokalitete tjera në tërë Jugosllavinë përf. citati. Varri i Titos (Kroat) është në Beograd, ashtu varre, përmendore ? buste qofshin edhe ish diktatorë në vende tjera askush nuk i prekë. Ndërsa më 2 maj 1992 nga varrezat e dëshmorëve të kombit u hoqën: E. Hoxha, H. Kapo, M. Peza, N.

    Spiro, Spiro Moisiu, Josif Pashko, Alqi Kondi, Gogo Nushi. Spiro Moisiu ishte baba i kryetarit të tashëm të Shqipërisë Alfred Moisiut. Libri Kryengritje e tradhtuar aut. Panajot Barka Tiranë 1998 fq. 121 shkruan:

    5.3.97. Në bazën e Kuçovës aviatorët nuk duan të ngrihen më në fluturim. Ata kanë informacione se nga vet ata po vriten njerëz të pafajshëm dhe kërkojnë për sqarim zv. min. Alfered Moisiun. Por as vajtja e tij nuk i bindi pilotët të ngrihen në ajër, përf citati. Josif Pashko ishte baba i Gramoz Pashkos i cili tash u mbyt në det me djalë, mjekun dhe ekuipazhin e helikopterit. G.

    Pashko ishte bashkëthemelues i PD. Me krijimin e Qeverisë së Stabilitetit

    1991 ishte zv. kryem. dhe min. i Ekonomisë, si Alfredi ashtu Gramosi në bashkëqeverisje me S. Berishën. Kur është okupuar e ndarë Kosova e viset tjera shqiptare 1912, E. Hoxha ishte 4 vjeç dhe E. Hoxha ka qenë për bashkimin e kombit deri në vdekje dhe kurrë nuk është pajtuar me copëtimin e trojeve Shqiptare, nuk i ka njohur kufijtë që janë vu pa drejtësisht nga Fuqitë e Mëdha në dobi të Serbisë, Greqisë, e M. të Zi. dhe për ketë Enveri nuk ka marrë pjesë në Konferencën e Helsinkit dhe nuk nënshkroi, kjo konferencë ishte edhe për mos ndryshimin kufijve, kurse Ramiz Alia 1991 e nënshkroi Aktin Final të Helsinkit, ku kufijtë në Evropë e më gjer që nga ajo kohë kishin filluar të ndryshojnë ku u ndanë dhe u pavarësuan dhjetëra shtete. Vetëm në kohën e E. Hoxhës nuk është copëtuar Shqipëria Londineze por është zgjeruar me Sazanin, ashtu Kosova vetëm në kohën e Enverit kishte kushtetutë. Ukshin Hoti në librin e tij "Filozofia politike e çështjes shqiptare", faqe 243, shkruan: "Por t`i mohohet Shqipërisë çfarëdo arritje madje edhe në planin e kulturës e të arsimit s` mund të jetë më pak se idiotizëm politike. S? mund të arsyetohen assesi sjelljet primitive dhe vandaliste të disave, rrëmbimet e anijeve dhe ikjet në masë jashtë kufirit, rrëzimi vandalist i statujës së Enver Hoxhës dhe ankesat poshtëruese nëpër shtetet e perëndimit". Në librin "Afshet shqiptare nga Berisha te Kosova" të autorëve të huaj Pierre e Bruno Cabanes, Tiranë, 2001, në faqen 93 shkruhet "Shumë fabrika u plaçkitën, u shkatërruan, u braktisën që në vitin 1991 dhe më vonë kur pushteti i ri deshi t`i privatizonte s`kishte mbetur më ndonjë gjë e madhe për t`u shitur. Në fshat, kooperativat bujqësore, siç mund të shihet përgjatë rrugës në Shqipëri, pësuan të njëjtin fat: ndërtesat u prishën, çdo plaçkitës merrte sa i mbanin krahët, tjegulla, trarë tulla, dyer e dritare, hekur etj. Ylli Limaj, në librin e tij "UÇK-ja dhe çarmatosja e saj", Tiranë 1999, në faqen 29 shkruan: "Robërimi i popullit shqiptar filloi me ardhjen në pushtet të Sali Berishës, u shkatërrua ekonomia prej 6 bilionë dollarësh. Mbetën të papunë një milion punonjës, emigruan 500 mijë vetë, dhe filluan profesionin e prostitucionit 50 mijë femra. Kjo gjendje e viteve 1992-1997 u mori jetën 20 mijë shqiptarëve.

    Libri Preq Zogaj Luftë jo civile Tiranë 1998 fq. 4 Shkruan: Me hapjen e depove të ushtrisë në mbarë territorin dhe me armatosjen e menjëhershme të krejt popullsisë. Brenda pak ditësh u bastisën dhe u shkatërruan plotësisht

    287 depo të ushtrisë, ndërsa 1011 të tjera u shkatërruan pjesërisht sipas një përllogaritje të më vonshme, të ministrisë së mbrojtjes, u rrëmbyen nga depot ushtarake afro 656 mijë armë të tipave të ndryshme, mbi një miliardë e gjysmë fishekë, 3,5 milion granata dore, një miliardë mina. Dëmi i përgjithshëm llogaritet afro 800 milion dollarë, shifër e përafërt me borxhin e skemave piramidale ndaj kreditorëve. Po aty fq. 44. Mendimi i popullit S. Berisha. ishte e keqja e madhe e Shqipërisë dhe se vetëm largimi i tij me hir a me pahir nga pushteti, nga politika dhe madje nga Shqipëria do ti hapte rrugë paqes dhe begatisë në vend. Libri Frrok Qupi Vlora 97 Tiranë 1998 fq. 165 shkruan. Po të mos ishte Vlora në fillim të shekullit, Shqipëria do të ishte e coptuar. Atë politikë ekspansioniste dhe përçarëse tentoi ta bëjë edhe Berisha. Dëmi më i madh i tij është se tentoi ta copëzoi shtetin shqiptarë me qëllim vetëm për të sunduar në një pjesë sado të vogël të vendit. Berisha i përket periudhave më të errëta të historisë evropiane.

    Ndarja veri jug ka qenë ide e kancelarive të vjetra që e përcolli në ditët e sotme vetëm Berisha. Libri Abdi Baleta Kundërshpifografi Tiranë 2005 fq. 110

    shkruan: Vajza e Berishës është e para që ka shkuar në Kosovë me ndihmën e një zotërie Skandinav që kishte qenë në Shqipëri si ekspert për hetimin e vrasjes së A. Hajdarit. Pikërisht vajza e S. Berishës. ka punuar në Mitrovicën Veriore ka shkuar për punë deri në Beograd meqenëse ajo në Serbi ka edhe njerëz të gjyshes së saj Milicës. Pra siç u vërtetu në këtë shkrim nuk qëndrojnë shpifjet që i janë bërë E. Hoxhës pas vdekjes kinse ai s'ka qenë i interesuar për Shqiptarët e Kosovës e më gjerë kinse e ka shitur Kosovën, ka qenë pro jugosllav, ka qenë diktator, ka pasur shumë në burgje, populli ka punuar shumë, rinia punë vullnetare, Shqipëria ka qenë e izoluar dhe e pa zhvilluar etj.etj. njollosje siç pat deklaruar D. Agolli në emisionin kushtuar Ukshin Hotit ? " Ne jemi popull i veçantë në botë të cilit njerëzit e mirë nuk i duam!". Siç është vërtetuar nga populli dhe shkencërisht, kush e mohon të kaluarën nuk ka as të ardhmen.



    (Shënim, në vend të fusnotave: Në këtë punim a artikull me shifra ekonomike e kulturore jam shërbyer nga Vjetari Statistikorë i Shqipërisë, Tiranë 1991, nga Fjalori Enciklopedik i Shqipërisë Tiranë 1985, nga Vjetari Statistikorë i Kosovës dhe i Jugosllavisë 1989 dhe nga Gjeografia Ekonomike e Mark Krasniqit 1985 Prishtinë. Me qëllim që të jem sa më objektiv kam shfrytëzuar referenca (citate) nga disa autor të kohës si nga ata kombëtarë e ndërkombëtarë dhe gjithashtu jugosllav)./ 02 09 2006/F.F.
    Ndryshuar për herë të fundit nga BARAT : 01-12-2008 më 11:25

  20. #60

    Na e mbylle gojën, o BARAT

    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Kaq shpejt e perfunduat diskutimin pa emocione????

    Ketu poshte keni per cfare te diskutoni. Pergenjeshtroni ose duartrokisni.

    [shkrimi i meposhtem nuk ka te beje fare me opinionin tim personal. E postoj thjesht per temen]


    -----------------------




    NE KOHEN E TE MADHIT ENVER HOXHA



    R. MEGJUANI


    --- Më fal BARAT QË E FSHIVA SHKRIMIN TËND, SEPSE ZINTE SHUMË VEND NË FAQE

    (Shënim, në vend të fusnotave: Në këtë punim a artikull me shifra ekonomike e kulturore jam shërbyer nga Vjetari Statistikorë i Shqipërisë, Tiranë 1991, nga Fjalori Enciklopedik i Shqipërisë Tiranë 1985, nga Vjetari Statistikorë i Kosovës dhe i Jugosllavisë 1989 dhe nga Gjeografia Ekonomike e Mark Krasniqit 1985 Prishtinë. Me qëllim që të jem sa më objektiv kam shfrytëzuar referenca (citate) nga disa autor të kohës si nga ata kombëtarë e ndërkombëtarë dhe gjithashtu jugosllav)./ 02 09 2006/F.F.
    Kjo është gjuha e fakteve që të lë gojëkyçur.
    Eh, ç'na mallëngjeve. Aso kohe, jo njeri, por edhe një mizë e huaj po të hynte në trollin shqiptar do të hetohej edo të dëbohej jashtë SHQIPËRISË.

    Eh, Shqipëri si u katandise kështu: DUKUR VEND NDERI E KRENARIE, sot vend turpi...
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 01-12-2008 më 12:00
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

Faqja 3 prej 26 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Ramiz Alia pritet në Kosovë si kryetar shteti
    Nga vagabondo_nyc në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 124
    Postimi i Fundit: 23-01-2010, 14:21
  2. Një vështrim i shkurtër historik rreth debatit mbi filoque
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
  3. Kujtime te doktor Fejzi Hoxhes..
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-11-2004, 17:02
  4. Intervistë me nusen e Nexhmie Hoxhës
    Nga Fjala e drejte në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-03-2004, 19:52
  5. Zgjidhja e krizes shqiptare
    Nga Albo në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-04-2002, 06:34

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •