Close

Rezultati i Sondazhit: Kush mendoni se meriton titullin Njeriu i Shekullit 20

Votues
142. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Nicola Tesla

  72 50.70%
 • Albert Einstein

  70 49.30%
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 116
 1. #-19
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375

  Albert Anjshtanj VS Nikolla Tesla

  Pershendetje per gjithe anetaret desha ta hap nje sondazh per te pare ju cili mendoni se meriton titullin njeriu i shekullit 20 .

  Ka patur shum personalitete qe kan pas ndikim gjat shekullit 20 por keta dy i veqova per kontributin e jashtzakonshem ne shkence .

  Albert Anjshtajni gjeniu me i madh i fizikes themelues i fizikes relativiste ne vitin 1905 e shum e shum zbulime te tjera nga gjeniu i fizikes qe kan sjell boten ne kete dite

  Nikolla Tesla shpikesi i rrymes se diteve te sodit , nje nder zbuluesit me te mdhej te te gjitha koheve .

  Cili eshte mendimi juaj???/

 2. #-18
  i nėnshtruar Maska e master2006
  Anėtarėsuar
  15-09-2006
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  35
  Postime
  1,238
  Po ku e gjete o Xhamia me na qit ket shkaun ne sondazh. Sado qe te kete merita te medha ai prap shka i biri shkines osht. Nejse nuk po e zgjas shum. Per mendimin tim Ajnshtajn ka merita me shume. Kaq.

 3. #-17
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Citim Postuar mė parė nga master2006 Lexo Postimin
  Po ku e gjete o Xhamia me na qit ket shkaun ne sondazh. Sado qe te kete merita te medha ai prap shka i biri shkines osht. Nejse nuk po e zgjas shum. Per mendimin tim Ajnshtajn ka merita me shume. Kaq.
  Me vjen keq po une nuk e kam shikuar nga nacionaliteti por nga veprat ne shkence , si po thua ti asnje musliman nuk do te votoje per anjshtanjin vetem pse ka qen qifut edhe nuk besoj se eshte e drejt

 4. #-16
  Citim Postuar mė parė nga master2006 Lexo Postimin
  Po ku e gjete o Xhamia me na qit ket shkaun ne sondazh. Sado qe te kete merita te medha ai prap shka i biri shkines osht. Nejse nuk po e zgjas shum. Per mendimin tim Ajnshtajn ka merita me shume. Kaq.
  Ky eshte budallalliku me me brire qe kam lexuar ndonjehere. Ore a jeni ne vete ju? Ai ishte gjeni mer... Ku pyet shkenca per kombesi dhe rrace? Mjer ju per mendesine qe keni.

 5. #-15
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  37
  Postime
  1,151
  Mendoj qe Anjshtanj ka me shum merita nga te gjithe dhe te gjith shkenctaret e tjere vijn pas tij.
  Ky eshte mendimi im.
  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 6. #-14
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,318
  asnje nga te dy, s'ka kuptim etiketimi "njeri i shekullit"
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 7. #-13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Nikola Tesla ka qene gjeniu me i madh i shekullit te kaluar, por per fat te keq nepr librat e historise shume pak flitet per te. Pa i hequr meritat e veta Einsteinit i cili kishte me shume fame se sa aftesi.

  Shume prej teknologjise se elektricitetit ja kemi borxh atij, dhe shume zbulime te tjera te cilat u vune nen sekret prej agjencive shteterore si CIA dhe FBI, shume prej te cilave jane akoma sekret, sepse po te behen publike do ndryshonin boten tone ne te kuptuarin e elektricitetit dhe do revoluciononte energjitiken.

  Mund ta peshkruaj shkencen e Nikola Tesla vetem si Magji, dhe ate si Magjistar, sepse arritjet e tij kalojne dhe imagjinaten e njerezve modern te rendomte.

  P.S.Mendoj dhe une se eshte idiotesi te gjykosh Nikola Tesla vetem e vetem sepse ishte nje Kroat me etni serbe.

 8. #-12
  Aq me plas... Maska e Sa Kot
  Anėtarėsuar
  19-12-2005
  Postime
  1,044

  Talking

  Njeriu i shekullit kam qene une per ate pune po serbit une iher s'i jap voten sikur nami te behet.

  Pse t'i japesh me shume arsye krenarie serbeve ne pergjithesi? Ate krenari ata dine vetem ta keqperdorin, kshuqe me mire as nuk kontribuoj fare ne shtimin e saj dhe le te hane nje top te madh me gjithe kete Testikulen e tyre.
  As qe du me dit!

 9. #-11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  tesla lindi ne nje fshat te kroacise.. qe ishte ne shekuj pjese..e austrohungarise.. u shkollua ne austrohungari..punoj ca koh neper hungari e vende tjera europiane e pastaj ne amerik ku dhe i dha frutet e punes e talentit te tij te madh..

  le te zihen serbet kroatet e ceket per te.. ai eshte qytetar amerikan..
  pran edisonit me shoke ai mesoj e zhvilloj talentin e vizionet e tij..

  po te kish jetuar ne serbi.. do ishte bere nje kepucar a marangoz i mire a guzhinier..kaq..

  pra tesla mori ne amerik ..mendje eksperience e kushte optimale.. e i dha amerikes e botes zhvillime teknike me shum rendesi..

 10. #-10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  ....

  le te zihen serbet kroatet e ceket per te.. ai eshte qytetar amerikan..
  pran edisonit me shoke ai mesoj e zhvilloj talentin e vizionet e tij..

  ......
  shume larg se vertetes,
  edisoni ishte ai qe i vuri flaken laboratorit te Teslas (nuk eshte provuar ndonjehere por dihet, shikoni filmin "The Prestige" me Christian Bale dhe Hugh Jackman) , dhe kurrsesi nuk mund te thuash se edisoni zhvilloi talentin e teslas, tesla ishte ku e ku perpara edisonit. Ne nje kohe qe Tesla hodhi idene e shperndarjes se elektricitetit me rryme te alternuar(ashtu si ne ditet e sotme) , Edisoni beri ēmos qe ta ndalte kete ide duke propaganduar se ishte e rrezikshme nje gje e tille.
  Akoma dhe sot shume eksperimente te teslas me rrymen e alternuar me frekuence dhe voltazh te larte nuk jane riprodhuar dot prej shkencetareve, ai ishte shume me i perparuar per kohen ku jetonte.

  Eshte me te vertete per te ardhur keq qe sipas sondazhit shumica nuk e vlereson aspak Teslen, gjeniun me te madh te shekullit te kaluar, dhe shekullit para tij.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 14-11-2008 mė 14:05

 11. #-9
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Mendoj se pa Teslen bota sot do ishte shume mbrapa! Ndersa pa relativitetin e Einstein do benim si do benim, do rronim dhe pa te. Fale shpikjeve konkrete,Tesla pa dyshim qe qendron me lart.Vota ime eshte per te.
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 12. #-8
  Edisoni vodhi shpikjet e Teslas sic i vodhen dhe pervetesuan te tjeret. Nese sot kemi teknologjine wireless, principet e saj duhet tja atribuojme gjenialitetit te Teslas. Eshte i njohur eksperimenti i suksseshem i tij i transmetimit te energjise wireless qe ne 1908. Po natyrisht qe se lejonte njeri patenten. Sot bota do ishte ndryshe.

 13. #-7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-11-2008
  Postime
  9
  asnje nga te dy,apo te dy!

 14. #-6
  Aq me plas... Maska e Sa Kot
  Anėtarėsuar
  19-12-2005
  Postime
  1,044

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga Diesel Industry Lexo Postimin
  Mendoj se pa Teslen bota sot do ishte shume mbrapa! Ndersa pa relativitetin e Einstein do benim si do benim, do rronim dhe pa te. Fale shpikjeve konkrete,Tesla pa dyshim qe qendron me lart.Vota ime eshte per te.
  Edhe para Tesles eshte jetuar ne kete bote me duket...

  Shpikjet konkrete te Tesles jane thjeshte nje pike uji ne krahasim me zberthimet e kodeve universale te Anjshtajnit.

  Fale Anjshtajnit ne dime shume rregulla qe kane vlere ne cdo fushe te jetes, nuk jane te kufizuara vetem ne anen praktike te jetes por jane te gjithanshme....dhe kjo gje ka ndryshuar jo vetem menyren se si jetojme por edhe se si mendojme.

  Kush eshte me i rendesishem, truri apo trupi?
  As qe du me dit!

 15. #-5
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Pfffffff sa kot, ti nqs krahason Teslen me trupin,ndersa Einsten me mendjen, atehere e njihke shume pak me duket.
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 16. #-4
  Aq me plas... Maska e Sa Kot
  Anėtarėsuar
  19-12-2005
  Postime
  1,044

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga Diesel Industry Lexo Postimin
  Pfffffff sa kot, ti nqs krahason Teslen me trupin,ndersa Einsten me mendjen, atehere e njihke shume pak me duket.
  Pa relativitetin e Anjshtajnit, shpikjet e Tesles do ishin perdorur shume ndryshe.
  As qe du me dit!

 17. #-3
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Nikola Tesla ka qene gjeniu me i madh i shekullit te kaluar, por per fat te keq nepr librat e historise shume pak flitet per te. Pa i hequr meritat e veta Einsteinit i cili kishte me shume fame se sa aftesi.

  Shume prej teknologjise se elektricitetit ja kemi borxh atij, dhe shume zbulime te tjera te cilat u vune nen sekret prej agjencive shteterore si CIA dhe FBI, shume prej te cilave jane akoma sekret, sepse po te behen publike do ndryshonin boten tone ne te kuptuarin e elektricitetit dhe do revoluciononte energjitiken.

  Mund ta peshkruaj shkencen e Nikola Tesla vetem si Magji, dhe ate si Magjistar, sepse arritjet e tij kalojne dhe imagjinaten e njerezve modern te rendomte.

  P.S.Mendoj dhe une se eshte idiotesi te gjykosh Nikola Tesla vetem e vetem sepse ishte nje Kroat me etni serbe.
  Mendoj qe xfile ka treguar me shum se te tjeter edhe at sakt .
  Pa kete rrym qe ka zbuluar rryma nuk kishim mundur qe as shpikjet e Anjshtanjit te vertetohen pra zbulimet e Tesla jan nje hap perpara shpikjeve te Anjshtanjit.

  Shum e qmoj vleren e Anjshtanjit po vota ime eshte per Nikolla Teslen

 18. #-2
  Tesla, ka bere nje shpikje si ajo e mundesise se levizjes pa shfrytezuar energji , si lende djegese.
  Kjo shpikje kishte per qellim te eleminonte perfundimisht shfrytezimin e ēdo lloj energie, perfshi ketu edhe ate elektrike. Kjo shpikje u quajtur ndryshe edhe “makina fluturuese”, ishte e programuar qe te spostohej ne ajer dhe me levzje mekanike qe vetprodhonte po ajo makine.
  Por ajo qe e beri me te njohur ishte, arma e tmershme. Mendohet se ajo qe njohim ne si renie e nje meteoriti ne Siberi, i atribuohet kesaj armes se tmershme qe ky shkencetar i madh punoi gjate gjithe jetes se tij deri ne vdekje. Kjo arme mund te zhdukte pa humje armata te tera ne toke, ose 10.000 aeroplane armiq edhe larg kufirit pa arritur qe kata te mund te sulmonin.
  Duket fantastike, por qe FBI kur ai vdiq, vajten pa humbur kohe te zhduknin tere shkrimet dhe skicat qe kishte shkrojtur shkencetari. Mendohet qe kjo arme te jete prodhuar, por qe as mund te behet fjale per perdorim te saj, eshte me te vertete e tmershme! Eshte shume here me e fuqishme se bomba atomike! Nuk ka asgje qe mund te krahasohet me kete arme.
  Pastaj Tesla mbahet edhe per shpikesin ( teorikisht ), te "makines se kohes", asaj qe do te sherbente per te udhetuar ne kohe te ndryshme...
  Ironia qe ky shkencetar ishte nje femije prifti, dhe prinderit e tij ishin po ashtu me baballare prifterinj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 14-11-2008 mė 17:41

 19. #-1
  Manitu Maska e kiniku
  Anėtarėsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  869
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Nikola Tesla ka qene gjeniu me i madh i shekullit te kaluar, por per fat te keq nepr librat e historise shume pak flitet per te. Pa i hequr meritat e veta Einsteinit i cili kishte me shume fame se sa aftesi.

  Shume prej teknologjise se elektricitetit ja kemi borxh atij, dhe shume zbulime te tjera te cilat u vune nen sekret prej agjencive shteterore si CIA dhe FBI, shume prej te cilave jane akoma sekret, sepse po te behen publike do ndryshonin boten tone ne te kuptuarin e elektricitetit dhe do revoluciononte energjitiken.

  Mund ta peshkruaj shkencen e Nikola Tesla vetem si Magji, dhe ate si Magjistar, sepse arritjet e tij kalojne dhe imagjinaten e njerezve modern te rendomte.

  P.S.Mendoj dhe une se eshte idiotesi te gjykosh Nikola Tesla vetem e vetem sepse ishte nje Kroat me etni serbe.
  Xfiles, ju nga Shqiperia i keni dobesi Serbet e Kroatet, sllavet ne pergjithsi.

  Disa gjera i flet permendesh, si per shembull, shume zbulime te tij u vune nen sekret te CIA e FBI-se pa e cekur se cilat jane keto zbulime dhe nga e morre vesh TI per kete.

  Tesla eshte nje prej shkenctarve te vetem qe zbulimet e tija u mundua te ia shes ushtrise, pra, per te u perdorur per shkatrrim. Shkonte aq larg sa thoshte se mund t'a perfundonte luften ne Spanje per nje pasdite. Bile bile, kishte nenshkruar nje kontrante me Marinen Gjermane.

  Tesla pastaj besonte ne jashtetoksor dhe se ka jete ne Mars perderisa Ajnshtajni ishte me praktike dhe me i sakte dhe sapo leshon orbiten e tokes, te vetmet ligje qe vlejne jane ato te Ajnshtajnit. Tesla u mundua te "zbuloj" aparatin qe "fotografon mendimin".

  Tesla nuk e zbuloj rrymen, ai vetem zbuloj "rrymen alternative" qe rrezoj konceptin e "rrymes se vazhduar".
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 20. #0
  Ka disa teori qe ja atribuojne shperthimin ne Tunguska armes se shpikur nga Tesla te quajtur Death Ray. Qe nuk eshte gje tjeter vecse menyra qe ai zbuloi per transmetimin e energjise pa perdorur fije, pra wireless. Por kjo nuk eshte provuar. Jane thjesht pandehma. Sot teknologjia e Tesles perdoret per qellime te erreta. Mjafton te beni google per HAARP dhe merrni nje lloj informaconi sado te paket per fuqine e asaj teknologjie. Dihet pak per Teslen dhe jo pa qellim eshte mbajtur ne erresire gjenialiteti i tij. Ka bere shume shpikje qe u zhduken dhe nuk u aplikuan asnjehere per masat. Zyrtarisht ka vdekur nga nje aksident automobilistik ne New York City por ka prova te forta qe eshte zhdukur qellimisht. Mbas kontrollit te dhomes (ndonese shpikes i madh dhe gjeni, vdiq ne mjerim te plote) u zhduken materialet, doreshkrimet dhe sidomos ditari i tij personal. Vitet e fundit me provat e dala akuzohet FBI e atehereshme. Edhe njehere, dihet shume pak per Teslan por ska krahasim me njeri tjeter. Ishte absolutisht gjenial.

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Dita e Shėn Nikolla - 6 dhjetor
  Nga Manulaki nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 07-12-2016, 11:38
 2. Onufri, ikonografi mė i madh shqiptar
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 06-11-2013, 13:00
 3. Shen Nikolla, apo Santa Klaus, apo Plaku i vitit te ri
  Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-12-2012, 11:53
 4. Albert Brojka: “Nė PD ende nuk ka demokraci dhe tolerancė”
  Nga Humdinger nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 16-12-2006, 06:50
 5. Niko Nikolla
  Nga Ladi05 nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-01-2006, 19:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •