Close

Rezultati i Sondazhit: Kush mendoni se meriton titullin Njeriu i Shekullit 20

Votues
142. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Nicola Tesla

    72 50.70%
  • Albert Einstein

    70 49.30%
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 116
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    mos ja fut kot tani. cdo gjeni ka nevoje per nje shtytje qe gjenialiteti i tij te shpertheje. edisoni ja krijoi kete mundesi tesles. a ishte tesla me i afte se edisoni?
    sigurisht qe po.
    a ishte edisoni nje shpikes i rendomte?
    absolutisht jo.

    ti xfiles mo duket se spaske asnje dije rreth te dy ketyre figurave. dukesh qe flet duke lexuar ne menyre siperfaqesore enciklopedite.

    i'm sorry por nuk po mundohem te bej attack personal , por e krijova kete opinion duke te lexuar.mbase jam gabim
    ne rregull,
    e pranoj qe nuk jam njohesi i mire i historise se asnjerit prej tyre. As Einstein, as Tesla dhe as Edisonit.

    Di vetem qe kam lexuar ate qe ka shkruajtur Einstein, gjeni por asgje e jashtezokonshme, dhe kam lexuar mbi punen e Teslas, dhe mund te them qe gjenialiteti i tij eshte i paarritshem, i mahnitshem. Kur lexon mbi eksperimentet e tij pyet veten "eshte magji apo shkence" sepse nuk arrin ta besh dot dallimin. Tesla me le pa fjale.
    Dhe kjo mua me mjafton per te kuptuar jo vetem qe Tesla eshte shume here me siper Einstein, por dhe qe kurrsesi nuk mund te kete marre asgje prej Edisonit. Te pakten llogjika ime nuk arrin dot ta konceptoje se si nje gjeni i mrekullueshem si Tesla te kete qene i ndihmuar apo frymezuar prej Edisonit.

    Thashe qe edisoni ishte nje shpikes i rendomte por nuk e ula punen e tij. Ai beri shume eksperimente per te gjetur menyren e duhur se si te prodhonte filamentin e llambes elektrike, kjo ishte merita e tij, por qe nje perēues nxehet dhe skuqet(leshon drite) ne prani te rrymes elektrike nuk ishte diēka e re, prandaj dhe e quaj shpikes te rendomte.

    Tesla ishte magjistar i elektromagnetizmit.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Nese nuk arrini ta vleresoni Teslen kjo i detyrohet faktit qe nuk e njihni sa duhet punen e tij, jo se une e njoh shume mire, por thjesht aq sa duhet per te qene i ndergjegjshem mbi madheshtine e tij.

  3. #43
    Ragnald
    Anėtarėsuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    ne rregull,
    e pranoj qe nuk jam njohesi i mire i historise se asnjerit prej tyre. As Einstein, as Tesla dhe as Edisonit.

    Di vetem qe kam lexuar ate qe ka shkruajtur Einstein, gjeni por asgje e jashtezokonshme, dhe kam lexuar mbi punen e Teslas, dhe mund te them qe gjenialiteti i tij eshte i paarritshem, i mahnitshem. Kur lexon mbi eksperimentet e tij pyet veten "eshte magji apo shkence" sepse nuk arrin ta besh dot dallimin. Tesla me le pa fjale.
    Dhe kjo mua me mjafton per te kuptuar jo vetem qeTesla eshte shume here me siper Einstein, por dhe qe kurrsesi nuk mund te kete marre asgje prej Edisonit. Te pakten llogjika ime nuk arrin dot ta konceptoje se si nje gjeni i mrekullueshem si Tesla te kete qene i ndihmuar apo frymezuar prej Edisonit.

    Thashe qe edisoni ishte nje shpikes i rendomte por nuk e ula punen e tij. Ai beri shume eksperimente per te gjetur menyren e duhur se si te prodhonte filamentin e llambes elektrike, kjo ishte merita e tij, por qe nje perēues nxehet dhe skuqet(leshon drite) ne prani te rrymes elektrike nuk ishte diēka e re, prandaj dhe e quaj shpikes te rendomte.

    Tesla ishte magjistar i elektromagnetizmit.
    po mire o xfiles . a nuk eshte vete themeli i elektromagnetizmit , teoria e photoelektrik efekt?

    a nuk ishte ajshtajni qe e solli ne drite kete teori?

    si na qeka tesla magjistari i saj?
    tesla ishte nje nga pioneret me te flakte te kesaj fushe , por jo magjistari i saj.
    habitem si i klasifikoni gjerat ne kete menyre.

    problemi eshte se ajshtajni duhet te krahesohet me teoriticienet e tjere klasike te fizikes , e jo me teslan. tesla ishte murator por jo arkitekt .

    nqs krahesoni ajshtajnin me romagnozin,faraday,orsted apo heisenberg kjo mund te jete me e sakte mendoj une.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    photoefect nuk eshte aspak themeli i elektromagnetizmit.
    Sigurisht qe rryma elektrike njihej dhe perdorej perpara se te lindte tesla, por ashtu si arriti ta perdorte ai nuk e ka bere askush.

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Nė Pejė
    Postime
    1,005

    Jam krenar

    Jam krenar qe edhe mu mu dha rasti, bile tė pėrmendi emrin e gjeniut tė madh Nikolla Teslla-sė, vepra e tė cilit nuk njef kufi nė rruzullin tokėsor. Pasi qė kėtu pėrmendet emri i Ti. Ēdo shkenctar qe i ka kontribuar njeriut pėr lehtėsimin e mundit fizik dhe atij shpitėror, thellė pėrshėndes veprat e tyre.
    Njeriu i urtė, i menqur, guximtar dhe i dashur, Lexon vepra tė mėdha, ndėgjon njerėz tė menqur dhe i respekton Ata. Sot lexova njė Ajet tė Suretu Bekare, ku nė mėnyrė decidive thot: Pėr njeriun; "njeriu pėr njeriun nuk ėshtė ujk", por njeri i mirė jo qė ėshtė i mirė pėr vetėn, por mirėsia e tij reflekton nė familjėn e ti dhe nė rrethin ku jeton dhe vepron, dhe mė gjėrė. Mė pėlqei ky Ajet, vetėm e vetėm se unė jamė i tillė. Teslla nuk ka qenė i tillė, por ka shkuar edhe mė tej, vepra ti ka reflektuar nė tėrė Botėn.

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Nė Pejė
    Postime
    1,005

    Jo dy vrima, po njė!

    Anshatjn-i po sa ka kaluar nė Zvicėr ka hapė laboratorin pėr eksperimentimet e tija tė Relativitetit. Para se tė filloi, me pronarin e ndėrtesės ku ishte i vendosur laboratori kishte lidhė kontratė me njė kusht specifik. Ky kusht ishte qė pastrueses sė laboratorit tė i caktohet nė dhomė karshi laboratorit, nė mėnyrė qė pastruesja tė pėrcjellė hyrjen dhe daljen e Anshtjan-it nga laboratori. Kėshtu qė kur del Anshatajn-i nga laboratori, pastruesja tė pastroi laboratorin pa pasur kurrfarė kontakti me Anshtajn-in as fizik, po as optik. Ndėrsa, Anshtajn-i shoqėrohej vetėm me dy macja, njėra mė e madhe e tjetra mė e vogėl. Kalojnė pesėmbėdhjetė vite, Macat fillonin tė shqetėsojnė Anshtjan-in duke mjaulli qė tė kryenin nevojėn. Atėherė Anshtajn-i vendosė ta thėrret pastruesen pėr me zgjidhė problemin e macave, sepse macat duke e parė laboratorin e pastruar nuk kanė muajt tė kryenin nevojėn nė laborator (psikologji anomale). Ja ēfarė ndodhė.
    Anshtajni thėrret pastruesen dhe i thotė: “ju lutem ma thėrret njė mjeshtėr tė hapė dy vrima nė pjesėn e poshtme tė derės sė laboratorit, njėra vrimė duhet tė matet sipas madhėsisė sė macės sė madhe, tė hapet vrimė e madhe dhe tjetra mė e vogėl pėr macėn e vogėl”.
    Pastruasja ja kėthenė: “Zotėri e terė bota dridhet nga ju dhe madhėshtorit tuaja shkencore, a kamė guxim tė j propozoi diē tjetėr nė lidhje me vrima. Ta hapim vetėm njė vrimė tė madhe, ku pėrmes vrimės sė madhe do kalon edhe maca e vogėl”.
    Anshtjn-i kapė kokėn duke thėnė, bota me njeh si njeri tė ditur e nuk dija se macja e vogėl mund tė kaloi pėrmes vrimės sė madhe!

  7. #47
    Sipas Meje: Albert Einstein

    Por secili i ka meritat e veta per punen e tyre.
    Inter Campione d'Italia!!
    2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013... 2500

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anėtarėsuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Edisoni vodhi shpikjet e Teslas sic i vodhen dhe pervetesuan te tjeret. Nese sot kemi teknologjine wireless, principet e saj duhet tja atribuojme gjenialitetit te Teslas. Eshte i njohur eksperimenti i suksseshem i tij i transmetimit te energjise wireless qe ne 1908. Po natyrisht qe se lejonte njeri patenten. Sot bota do ishte ndryshe.
    se lejonte njeri per arsye se deshira e Telsas ishte te funizonte boten me energji elektrike falas, dhe per kete arsye ai eshte mbajatur pak a shum sekret dhe s'eshte shume i degjuar. qeverive nuk iu interesonte kjo, ato duan para per shperndarjen e enrgjise elektrike.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga davidd : 08-09-2009 mė 22:07
    krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anėtarėsuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Mund te shikoni kete video qe jep me shume informacion per Teslan (ndonese jo nga ai informacioni qe permenda)

    http://video.google.com/videoplay?do...62935002257117
    e kam pare kete video me pare po tani mu kujtua se edhe nje nga arsyet qe Tesla nuk eshte bere shume i njohur eshte per arsye se Telsa i dha te dhenat e armeve electromagnetice tek Rusia dhe disa shteteve te tjera, me nje fjale i shperndau spikjet e tij qe ti bashkonte shtetet, por SHEBA-se nuk i pelqeu kjo.
    krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anėtarėsuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    me shume mbi jeten e Teslas ne kete video

    krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Helikranon
    Anėtarėsuar
    14-11-2010
    Postime
    359
    Vota ime per gjeniun Nikola Tesla.

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anėtarėsuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Nikola Tesla , zbulimeve te tij shkencore , ja ka pa hajrin njerzimi ...
    Albert Anjshtanj , mundet nga zbulimi i tij ( bomba atomike ) te vij edhe shkarimi i njerzimit....

    p.s. pa mendue mir , kam votu per Albertin ...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 24-12-2010 mė 23:31

  13. #53
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    photoefect nuk eshte aspak themeli i elektromagnetizmit.
    Sigurisht qe rryma elektrike njihej dhe perdorej perpara se te lindte tesla, por ashtu si arriti ta perdorte ai nuk e ka bere askush.
    www.teslasecret.com

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga enterprize Lexo Postimin
    Jam duke e pare,
    por me duket pak e dyshimte, kerkon para per planet e gjeneratorit?

    Me keqardhje shoh qe rezultatet e votimit jane fiks 50%-50%,
    jo per ti ulur meritat Ajnshtajnit ne vepren e tij por me Teslen veshtire te krahasohet.
    Kjo mund te vije vetem si pasoje e mosnjohjes se ketij njeriu nga masat.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 21-04-2011 mė 11:30

  15. #55
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    Jam duke e pare,
    por me duket pak e dyshimte, kerkon para per planet e gjeneratorit?
    Ne fakt dhe mua me duket e dyshimte.
    Tek ky forum diskutohet per gjeneratorin e Tesles.

    http://www.google.com/url?sa=t&sourc...Fq4oI6qOMymV_g

  16. #56
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    Me keqardhje shoh qe rezultatet e votimit jane fiks 50%-50%,
    jo per ti ulur meritat Ajnshtajnit ne vepren e tij por me Teslen veshtire te krahasohet.
    Kjo mund te vije vetem si pasoje e mosnjohjes se ketij njeriu nga masat.
    Me voten time eshte ne avantazh Tesla...50.79%

  17. #57
    Ajo bomba atomike me duket se e mbylli luften e dyte boterore.... Po ce do, na prishi edhe rrymen kur shpertheu
    Revolution 1848

  18. #58
    Krijimi i bombes atomike gjithmone do shoqerohet me nje debat mbi autoresine e shpikjes. Per aq sa kam arritur te gjej dhe zhbiroj, perfundimin me sukses duhet tja dedikojme gjenialitetit te shkenctareve naziste. Edhe 5 muaj me shume te kishte vazhduar lufta ajo bomba qe u hodh ne Hiroshima e Nagasaki do ishte hedhur ne New York e Londer. Dhe rrjedhimisht sot bota do fliste gjermanisht...

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Votova per Tesllen.
    Nikola Tesla nga kroatet u quajt kroat,nga serbet u quajt serb,ndersa amerikanet e quajten marsian,njeri jashttokesor,duke iu referuar gjenialitetit te tij.

    Darius,kam pas lexuar diku se pas pushtimit te Gjermanise nga forcat aleate ,nje numer i madh i shkenctareve nazist ishin marre dhe derguar pertej oqeanit,me saktesisht nje numer i madh ne Amerike dhe Argjentine.Ne Amerike pikerisht per shkak te disa projekteve qe keta shkenctar kishin filluar gjate periudhes se nazizmit.

  20. #60
    Po fattlum, u quajt Operacioni Paper Clip. E kam shkruar gjere e gjate se cfare ishte ky operacion ne disa tema ketu ne forum.

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Dita e Shėn Nikolla - 6 dhjetor
    Nga Manulaki nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 12-12-2023, 15:16
  2. Onufri, ikonografi mė i madh shqiptar
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 06-11-2013, 13:00
  3. Shen Nikolla, apo Santa Klaus, apo Plaku i vitit te ri
    Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-12-2012, 11:53
  4. Albert Brojka: “Nė PD ende nuk ka demokraci dhe tolerancė”
    Nga Humdinger nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 16-12-2006, 06:50
  5. Niko Nikolla
    Nga Ladi05 nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 06-01-2006, 19:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •