Close
Faqja 34 prej 38 FillimFillim ... 243233343536 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 661 deri 680 prej 756
 1. #661
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  SHPRESA.

  Mund t shpresojm,,
  pasi Zoti yn sht i mir
  dhe na ka premtuar AT,
  n jetn e prjetshme
  dhe n ndihmn e tij t vazhdueshme,
  pr ta fituar at nga mirsia e tij si nj dhurat!

 2. #662
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  SMUNDJE T TRUPIT DHE T SHPIRTIT


  Jemi n Kreshmt, nj koh e favorshme pr t shruar smundjet e shpirtit ton.

  N fillim duhet t dim se smundjet e shpirtit

  duhet t trajtohen t paktn si smundjet e trupit.

 3. #663
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  ATI YN DH VLLEZRIT TAN.

  Kur bhet fjal pr t vn n praktik
  urdhrimin pr t dashur Perndin dhe t afrmin,
  dhe kur bhet fjal pr t'i shrbyer Atit t mir q sht Zot
  dhe fmijve t tij q ai na ka dhn si vllezr,
  ne duhet t jemi t gatshm t sakrifikojm gjithka.

 4. #664
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  MATURIA


  Jini t matur,
  por kurr mos harroni
  se maturia juaj duhet
  t qndroj n shptimin
  e besimit, e ndrgjegjes
  dhe t shpirtit.

 5. #665
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  DO E MIR....


  Ne kemi si parim se kur dika u sjell dobi shpirtrave,
  sht e sigurt se ajo vjen nga Zoti
  dhe nuk mund t vij nga djalli.

 6. #666
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  MESAZHI I ATIT T SHENJT

  pr Kreshmt 2021

  “Ja, po ngjitemi n Jerusalem…” (Mt 20,18)


  Koha e Kreshms: koh pr t riprtrir fen, shpresn dhe dashurin

  T dashur vllezr e motra,

  duke u treguar nxnsve t vet pr mundimet, vdekjen dhe ngjalljen e vet, pr plotsimin e vullness s Atit, Jezusi u zbulon atyre domethnien e thell t misionit t vet dhe i thrret q t’i bashkngjiten ktij misioni, pr shptimin e bots.

  Duke prshkuar rrugtimin kreshmor, q na on drejt kremtimeve pashkore, kujtojm se Ai e pruli vetveten duke u br i dgjueshm deri n vdekje, mu deri n vdekjen n kryq (Fil 2,8). N kt koh kthimi riprtrijm fen ton, marrim “ujin e gjall” t shpress dhe marrim me zemr t hapur dashurin e Hyjit, q na shndrron n vllezr dhe motra n Krishtin. Natn e Pashks riprtrijm premtimet e Pagzimit ton, pr t rilindur si burra t rinj dhe gra t reja, fal veprs s Shpirtit Shenjt. Itinerari i Kreshms, ashtu si krejt ecja e krishter, prshkohet krejtsisht nn dritn e Ngjalljes, q gjallron ndjenjat, qndrimet dhe zgjedhjet e atij q dshiron ta ndjek Krishtin.

  Agjrimi, lutja dhe lmosha, si paraqiten prej Jezusit n predikimin e tij (krh. Mt 6,1-18), jan kushtet dhe shprehja e kthimit ton. Udha e varfris dhe e privimit (agjrimi), shikimi dhe gjestet e dashuris pr njeriun e plagosur (lmosha) dhe dialogu birnor me Atin (lutja) na mundsojn q t mishrojm nj fe t sinqert, nj shpres t gjall dhe nj dashuri vepruese.

  Feja na thrret q ta pranojm t Vrtetn dhe t bhemi dshmitar, prpara Hyjit dhe prpara vllezrve e motrave
  N kt Kreshme, pranimi dhe jetimi i t Vrtets s shfaqur n Krishtin do t thot para s gjithash ta lm veten q t arrihemi prej Fjals s Hyjit, q na prohet, brezni m brezni, prej Kishs. Kjo e Vrtet nuk sht pjell e trurit, vetm pr pak mendje t zgjedhura, superiore apo t ndritura, por sht nj mesazh q marrim dhe q mund ta kuptojm fal inteligjencs s zemrs, q i sht hapur madhshtis s Hyjit q na do prpara se ne vet t bhemi t vetdijshm pr nj gj t till. Kjo e Vrtet sht vet Krishti, q duke marr deri n fund njerzin ton sht br Udh – krkuese, por e hapur pr t gjith – q na on n plotsin e Jets.

  Agjrimi i jetuar si nj prvoj privimi i on t gjith ata q e jetojn at n thjeshtsin e zemrs t zbulojn dhuratn e Hyjit dhe t kuptojn realitetin ton si krijesa t bra n shmblltyr dhe prngjasim t Tij, q n T t gjejn plotsin. Duke br prvojn e nj varfrie t pranuar, ai q agjron bhet i varfr me t varfrit dhe “grumbullon” pasurin e dashuris q ka marr dhe q bashkndan. I kuptuar dhe i praktikuar n kt mnyr, agjrimi na ndihmon q ta duam Hyjit dhe t afrmin meq, si mson edhe Shn Tom Akuini, dashuria sht nj lvizje q e prqendron vmendjen tek tjetri duke e konsideruar at si nj gj t vetme me vetveten (krh. Enciklika Fratelli tutti [FT], 93).

  Koha e Kreshms sht nj koh pr t besuar apo pr ta marr Hyjin n jetn ton dhe pr t’i lejuar Atij q “t banoj” n ne (krh. Gjn 14,23). T agrojm do t thot ta lirojm ekzistencn ton prej gjithkaje q na pengon, edhe prej ngopjes me informacion – t vrtet apo t rrem – dhe prej produkteve t konsumit, pr t’ia hapur dyert e zemrs son Atij q vjen pr ne i varfr n gjithka, por plot hir e t vrtet (Gjn 1,14): Birit t Hyjit Shptimtar.

  Shpresa si “uj i gjall”, q na mundson t vazhdojm ecjen ton
  Samaritania, t cils Jezusi i krkon uj pr t pir pran pusit, nuk kupton kur Ai i thot se mund t’i jap “uj t gjall” (Gjn 4,10). N fillim ajo mendon me t drejt pr ujin material, ndrsa Jezusi i referohet Shpirtit Shenjt, at q Ai do ta jap me bollk n Misterin pashkor dhe q ngjall n ne shpresn q nuk zhgnjen. N momentin kur kumton mundimet dhe vdekjen e Tij Jezusi kumton shpresn kur thot: t tretn dit do t ngjallet (Mt 20,19). Jezusi na flet pr t ardhmen e hapur prej mshirs s Atit. T shpresosh me T dhe fal Tij do t thot t besosh se historia nuk mbyllet me gabimet tona, me dhunn dhe padrejtsin ton dhe me mkatin q kryqzon Dashurin. Do t thot t marrsh prej Zemrs s tij t hapur faljen e Atit.

  N kontekstin aktual t shqetsimeve n t cilin jetojm dhe ku gjithka duket e brisht dhe e paqart, t flassh pr shpres mund t duket si nj provokim. Koha e Kreshms sht br pr t shpresuar, pr t rikthyer edhe nj her shikimin nga durimi i Hyjit, q vazhdon t kujdeset pr Krijimin e Tij, t cilin ne shpesh e kemi keqtrajtuar (krh. Enc. Laudato si’ [Ti qofsh lvduar], 32-33.43-44). Do t thot t shpresosh n pajtim, pr t cilin na fton me pasion Shn Pali: Pajtohuni me Hyjin! (2Kor 5,20). Duke marr faljen, n Sakramentin q sht n zemr t procesit ton t kthimit, bhemi edhe ne prhaps t faljes: meq ne vet e kemi marr, ather mund ta japim at nprmjet aftsis pr t jetuar nj dialog dashamirs dhe duke br nj sjellje q e ngushllon at q sht plagosur. Falja e Hyjit, edhe nprmjet fjalve dhe gjesteve tona, na mundson q t jetojm nj Pashk vllazrie.

  Gjat Kohs s Kreshms, t jemi t kujdesshm pr t thn fjal nxitjeje, q ngushllojn, japin forc dhe shtytje, n vend t fjalve q poshtrojn, trishtojn, acarojn dhe prbuzin (FT, 223). Nganjher, pr t dhn shpres, mjafton t jemi nj person i mir i cili l mnjan shqetsimet dhe urgjencat e veta pr t kushtuar vmendje, pr t dhn nj buzqeshje, pr t thn nj fjal nxitse, pr t krijuar nj hapsir dgjimi n mes t kaq shum shprfilljeje (FT, 224).

  N prqendrimin dhe n lutjen e heshtur, shpresa na dhurohet si frymzim dhe drit e brendshme, q ndrion sfidat dhe zgjedhjet e misionit ton: ja pse sht themelore t prqendrohemi pr t’u lutur (krh. Mt 6,6) dhe t takojm, n fshehtsi, Atin e butsis.

  T jetosh nj Koh Kreshmeje me shpres do t thot t jemi, n Jezu Krishtin, dshmitar t kohve t reja, n t cilat Hyji i bn “t reja t gjitha gjrat!” (krh. Zb 21,5). Do t thot ta marrim shpresn e Krishtit q jep jetn e vet n kryq dhe q Hyji ngjall t tretn dit, t gatshm pr t’i dhn prgjigje gjithsecilit q prej nesh krkon arsyen e shpress q sht n ne (krh. 1Pjt 3,15).

  Dashuria e jetuar n gjurmt e Krishtit, n vmendjen dhe n dhembshurin ndaj secilit, sht shprehja m e lart e fes dhe e shpress son
  Dashuria gzohet kur sheh q tjetri sht duke u rritur. Ja pse ajo vuan kur tjetri jeton n angshti: i vetm, i smur, pa ati, i dshpruar, n nevoj… Dashuria sht zelli i zemrs q na bn t dalim nga vetja jon dhe q krijon lidhjen e bashkndarjes dhe t bashksis.

  Duke u nisur nga “dashuria shoqrore” sht e mundur q t shkohet drejt nj qytetrimi t dashuris, pr t cilin t gjith mund t ndihemi t thirrur. Dashuria-bamirsi, me dinamizmin e saj universal, mund t ndrtoj nj bot t re, sepse nuk sht nj ndjenj sterile, por mnyra m e mir pr t arritur rrug t efektshme zhvillimi pr t gjith (FT, 183).

  Dashuria sht dhurat q i jep kuptim jets son dhe fal t cils ne i konsiderojm ata q vuajn prej privimit si antar t vet familjes son, si miq, si vllezr. Edhe e pakta, nse ndahet me dashuri, nuk mbaron kurr, por shndrrohet n rezerv jete dhe lumturie. Kshtu ndodhi edhe pr miellin dhe vajin e vejushs s Sarepts, e cila i dha kulain e vet Elis profet (krh. 1Mbr 17,7-16); dhe pr bukt q Jezusi bekoi, ndau dhe ua dha nxnsve t vet pr t’ia shprndar turms (krh. Mk 6,30-44). Kshtu ndodh edhe pr lmoshn ton, e vogl apo e madhe qoft, dhn me gzim e thjeshtsi.

  T jetosh nj Koh Kreshmeje dashurie do t thot t kujdesesh pr at q jeton n vuajtje, i braktisur apo n angshti pr shkak t pandemis Covid-19. N kontekstin e nj pasigurie t madhe pr t nesrmen, duke sjell ndr mend fjaln q Hyji i thot Shrbtorit t vet: Mos u tremb, se un t shprbleva (Is 43,1), t dhurojm me dashurin ton nj fjal besimi dhe t bjm q tjetri t ndiej se Hyji e do si nj bir.

  Vetm me nj vshtrim horizonti i t cils t shndrrohet nga dashuria-bamirsi, q e shtyn at t dalloj dinjitetin e tjetrit, t varfrit njihen dhe vlersohen n dinjitetin e tyre t pamas, respektohen n stilin dhe kulturn e tyre, dhe pr kt arsye integrohen me t vrtet n shoqri (FT, 187).

  T dashur vllezr e motra, do etap e jets sht nj koh pr t besuar, pr t shpresuar dhe pr t dashur. Kjo thirrje pr ta jetuar Kohn e Kreshms si rrugtim kthimi, lutjeje dhe bashkndarjeje t t mirave tona, na ndihmon q ta rivizitojm, me kujtesn ton bashksiore dhe personale, fen q vjen prej Krishtit t gjall, shpresn e gjallruar prej fryms s Shpirtit Shenjt dhe dashurin burimi i pashtershm i t cils sht zemra e mshirshme e Atit.

  Maria, Nna e Shptimtarit, besnike te kmbt e kryqit dhe n zemrn e Kishs, na mbshtett me pranin e saj t kujdesshme, dhe bekimi i t Ngjallurit na shoqroft n ecjen ton drejt drits pashkore.  Rom, Shn Gjoni n Lateran, 11 nntor 2020, prkujtimi i Shn Martinit t Turit (Franc)

  Franesku

 7. #667
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  NJ SHPIRT I VETM...


  Ke vetm nj shpirt:
  shptuar at, gjithka sht shptuar:
  humbur at, gjithka sht humbur.

 8. #668
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  LE T PUNOJM PA U LODHUR PR SHPTIMIN E SHIRTRAVE.


  M ndihmoni t shptojm shum shpirtra.
  Djalli punon pa u lodhur pr ti humbur,
  dhe ne punojm pa u lodhur pr ti shptuar ata.

 9. #669
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  DASHURIA E ZOTIT PR NE!


  Perndia meriton t dashurohet,
  sepse ai na krijoi, na shpengoi,
  na dha dhe na jep dhurata t panumrta,
  dhe ka nj shprblim t prjetshm
  t prgatitur pr ata q mbajn ligjin e tij.
  Bamirsia e par sht ajo
  q kemi pr shpirtin e vet!.

 10. #670
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  KEMII VETM NJ SHPIRT.

  Kemi vetm nj shpirt.

  Nse do t kishim dy, mund ti jepnim nj djallit

  duke i knaqur pasionet,

  por kemi vetm nj.

  Nse ky shptohet, gjithka sht shptuar;

  nse ky humbet, gjithka sht humbur.

 11. #671
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  "PAUZA" PR KOHN E KRESHMVE


  Do t doja q secili prej nesh t ndalet pr nj moment pr t br kt reflektim:
  far kam br pr t kaluarn pr shpirtin tim?
  Si jam n t tashmen n pranin e Zotit?
  Nse vdes, ku do t shkoj? far dua t bj pr t ardhmen?

  sht nj reflektim shum i prshtatshm pr kohn in e Kreshmve.

 12. #672
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  LE T BASHKPUNOJM ME ZOTIN


  Dikur ishte e mjaftueshme
  q t bashkoheshim vetm pr t lutur,
  por sot q jan shum mjetet
  pr t shkaktuar nj degjenerim moral,
  veanrisht n dm t rinis s t dy gjiniv,
  ne duhet t bashkohemi n veprim
  dhe n pun. sht Zoti
  q dshiron t bj kt,
  dhe ne duhet t lutemi
  q ai t ket mirsin t na prdor pr punn e tij.

 13. #673
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  MARIA NDIHMTARE E T KRISHTERVE.
  Le t thuhet dhe predkohet gjithmon

  se Maria Ndihmtare e t krishterve

  ka dhuruar e do t dhuroj gjithnj hire t veanta,

  madje t jashtzakonshme,

  dhe do t bj edhe mrekulli

  pr ata q kontribuojn pr t'i dhn

  edukim t krishter rinis,

  me vepra, me kshilla dhe me shembull t mir;

  ose thjesht me lutje.

 14. #674
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  PRPARIMI I SHTETEVE


  Fet jan themeli i prparimit t shteteve,
  sepse njerzit nuk mund t'u qndrojn besnik autoriteteve t shtetit
  nse nuk jan besnik ndaj Zotit.
  Gjithmon veproni t frymzuar nga besimi,
  dhe jo nga dika q ndodh rastsisht,
  ose pr qllime njerzore.

 15. #675
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Q T MOS SKUQENI...  Veproni sot n mnyrn

  q nuk duhet t skuqeni nesr.

 16. #676
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  JETA-VDEKJA

  Un kurr nuk mendoj se vdekja mund t ndrpres planet e mia,

  por bj gjithka duke menduar se mund t jet gjra e fundit e jets sime.

 17. #677
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  T LUMTUR PR GJITHMON!


  Jini t ngadalt n gjykim.

  Veproni n mnyr

  q t jeni t lumtur

  n kt bot dhe n tjetrn.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 18-03-2021 m 11:47

 18. #678
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  LINI T JU DREJTOJ E VRTETA.  Veproni edhe ju ashtu si shihni q veprojn

  kaq shum njerz serioz dhe t matur.

  Si bjn ata, bni edhe ju

  duke lr q vetm e vrteta ju drejtoj gjithmon.

 19. #679
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  ATA Q KAN NEVOJ!


  Nse doni t filloni mir
  dhe t mbaroni mir dika,
  s pari duhet t prpiqeni
  t jeni n paqe me Zotin dhe me t afrmin.
  Maksimumi q mund t bni
  sht t prdorni forcat tuaja
  pr t ndihmuar ata q kan nevoj.

 20. #680
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,076
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  JET - DHURAT.


  Jetn q e more dhurat, jepe dhurat!

Faqja 34 prej 38 FillimFillim ... 243233343536 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Maqedonia e Republikat e liliputanveve shqiptare
  Nga ngutu=ngadal n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 19:12
 2. Mesazh rinis muslimane n bot‏ !
  Nga altruisti_ek84 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 09:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •