Close
Faqja 31 prej 35 FillimFillim ... 212930313233 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 601 deri 620 prej 686
 1. #601
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Do t vazhdoj t mbaj fryte.


  Lum ai njeri q beson te Zoti dhe besimi i t cilit sht Zoti!

  Ai do t jet si nj pem i mbjell pran ujit,

  q i shtrin rrnjt e tij gjat lumit.

  Nuk do ta ndjej kur vjen vapa

  dhe gjethet e tij do t mbeten t gjelbra;

  n vitin e thatsirs nuk do t ket asnj shqetsim

  dhe do t vazhdoj t mbaj fryte.

 2. #602
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  URTIA


  Lum ai njeri q ka gjetur diturin

  dhe njeriu q ka prftuar arsyen.

  Sepse fitimi i tij sht m i mir se fitimi i argjendit

  dhe fryti i tij vlen m tepr se ari i kulluar.


  Ajo sht m e muar se perlat

  dhe mbar gjrat m t kndshme

  nuk mund t barazohen me t.

 3. #603
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  DNIM... I MSHIRSHM.


  Ja, lum njeriu q Perndia dnon;

  prandaj ti mos e prbuz ndshkimin e t Plotfuqishmit;


  sepse ai e bn plagn, dhe pastaj e fashon,

  plagos, por duart e tij shrojn.

 4. #604
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Krkoni t mirn


  Krkoni t mirn e jo t keqen:

  e ather do t jetoni

  dhe Zoti Hyj do t jet me ju.

 5. #605
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  DASHURIA E ZOTIT NDAJ NESH.


  Shikoni `dashuri t madhe na dha Ati,

  q t quhemi bij t Perndis.

  Prandaj bota nuk na njeh, sepse nuk e ka njohur at.


  Shum t dashur, tani jemi bij t Perndis,

  por ende nuk sht shfaqur `do t jemi;

  por dim se, kur t shfaqet ai,

  do t jemi t ngjashm me t,

  sepse do ta shohim se si sht ai.

 6. #606
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  TOBIA I MSHIRSHMI.

  Mos i bj askuit ka s' dshiron t t bhet ty.
  Ndaje bukn tnde me t uriturit
  dhe veshjen tnde me t zhveshurit.
  Krkoji kshillat e t drejtve
  e mos i prbuz kshillat e dobishme.
  N do koh bekoje Zotin
  dhe krko prej tij t'i drejtoj udht e tua
  e t gjitha shtigjet e tua
  q t shkojn pr s mbari
  synimet e tua.

 7. #607
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Jini t shenjt!


  Jini t shenjt, sepse un jam i shenjt, Zoti, Hyji juaj!
  Mos vidhni! Mos rreni!
  Askush mos ta gnjej t afrmin e vet!
  Mos u prbe rrejshm me emrin tim
  e kshtu ta prdhossh emrin e Hyjit tnd.
  Mos iu shpif t afrmit tnd
  dhe mos e rrmbe.
  Fitimin e mditsit mos e mbaj ti deri n mngjes.
  Mos e shaj t shurdhin
  e mos i qit para pengess t verbrit,
  por druaje Hyjin tnd. Un jam Zoti.
  Mos bni padrejtsi n gjyqe.
  Mos i mbaj krahun t varfrit as mos e prkrah t fortin:
  gjykoje me drejtsi t afrmin tnd.
  Mos shprpall shpifje n popullin tnd
  dhe mos bashkpuno n gjakderdhjen e t afrmit tnd. Un jam Zoti.
  Mos e urre n zemrn tnde vllan tnd.
  E ke detyr ta qortosh bashkvendasin,
  t mos kesh pjes n mkatin e tij.
  Mos u hakmerr as mos ushqe hidhrim ndaj bijve t popullit tnd.
  Duaje t afrmin tnd porsi vetveten.

 8. #608
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  "Jini t shenjt, sepse un jam i shenjt".


  Prandaj, ngjeshni ijt e mendjes suaj,

  rrini zgjuar dhe mbani shpres t plot n hirin

  q do vij mbi ju n zbulesn e Jezu Krishtit.  Si bij t bindur, mos iu prshtatni lakmive t mparshme

  kur ishit n padijen tuaj,  por ashtu si sht i shenjt ai q ju thirri,

  t jini edhe ju t shenjt n gjith sjelljen tuaj,


  sepse sht shkruar: "Jini t shenjt, sepse un jam i shenjt"

 9. #609
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Bhuni brs t fjals


  Dhe bhuni brs t fjals

  dhe jo vetm dgjues, q gnjejn vetveten

  Ndrsa ai q do t shikoj me vemendje ligjin e prsosur,

  i cili sht ligji i liris, dhe ngulmon n t,

  duke mos qen nj dgjues harraq,

  por nj brs i veprs,

  ai do t jet i lumtur n veprimtarin e vet.

 10. #610
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  PREFERENCAT E ZOTIT!


  Kshtu thot Zoti:

  "Qielli sht froni im

  dhe toka sht mbshtetsja e kmbve t mia.

  Ku sht, pra, shtpia q mund t m ndrtoni

  dhe ku sht vendi i lodhjes sime?  Tr kto gjra i ka br dora ime

  dhe t gjitha kan ardhur n ekzistenc,

  thot Zoti.

  Mbi k, pra, do t kthej shikimin tim?

  Mbi at q sht i prulur,

  ka frym t penduar

  dhe dridhet nga fjala ime.

 11. #611
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  ZOTI, HYJI YT...


  Zoti, Hyji yt, sht ai q formon malet dhe krijon ern,

  q i bn t njohur njeriut cili sht mendimi i tij,

  q e kthen agimin n terr dhe ecn mbi vendet e larta t toks: Zoti!.

 12. #612
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  AI SHT ZOTI YT.


  Ai ka br Plejadat dhe Orionin,

  e kthen hijen e vdekjes n agim

  dhe e bn ditn t errt si nata;

  thrret ujrat e detit

  dhe i derdh mbi faqen e dheut:

  AI sht Zoti yt.

 13. #613
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Emri i tij sht Zoti.


  sht ai q ndrton n qiejt dhomat e tij t siprme

  dhe ka vn mbi tok themelet e kups s tij qiellore;

  ai thrret ujrat e detit dhe i derdh mbi faqen e dheut;

  emri i tij sht Zoti.

 14. #614
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  DUANI JEZU KRISHTIN


  Pr kt gzohuni, ndonse, n qoft se duhet, pr pak koh,

  tani duhet t trishtoheni nga prova t ndryshme,

  q prova e besimit tuaj, q sht shum m i muar nga ari q prishet,

  edhe pse provohet me zjarr, t dal pr lvdim,

  nder e lavdi n zbulesn e Jezu Krishtit,

  t cilin, megjithse ju nuk e keni par, e doni,

  duke besuar n t, megithse tani nuk e shihni,

  dhe ngazllohuni nga nj hare e patregueshme dhe e lavdishme,

  duke arritur prmbushjen e besimit tuaj, shptimin e shpirtrave.

 15. #615
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Mos e trishtoni Frymn e Shenjt t Perndis!


  Asnj fjal e keqe le t mos dal nga goja juaj,

  por ajo q sht e mir pr ndrtimin,

  sipas nevojs, q t`u jap hir atyre q dgjojn.

  Dhe mos e trishtoni Frymn e Shenjt t Perndis,

  me t cilin u vulost pr ditn e shpengimit.

  Le t flaket larg jush do hidhrim, zemrim, inat, trazir dhe shpifje me do ligsi.

  Por jini t mir dhe t mshirshm njeri me tjetrin,

  duke e falur njri-tjetrin, sikurse edhe Perndia ju ka falur n Krishtin.

 16. #616
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Kini t njejt mendim!


  Pra, n qoft se ka ndonj ngushllim n Krishtin,

  ndonj ngushllim dashurie,

  ndonj pjesmarrje t Fryms,

  ndonj mallngjim e dhembshuri,

  ather e bni t plot gzimin tim,

  duke pasur t njejtin mendim,

  t njjtn dashuri,

  nj unanimitet

  dhe nj mendje t vetme.

  Mos bni asgj pr rivalitet as pr mendjemadhsi,

  por me prulsi, secili ta moj tjetrin m shum se vetveten.

  Mos mendoj secili pr interesin e vet, por edhe at t t tjerve.

 17. #617
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  PASI JENI T SHEJNTR

  Vishuni, pra, si t zgjedhur t Perndis,

  shenjtor dhe t dashur,

  me dhembshuri t brendshme, mirsin, prulsin,

  me zemrbutsin dhe me durimin,

  duke duruar njeri tjetrin dhe duke falur njeri tjetrin,

  nqoftse dikush ankohet kundr nj tjetri;

  dhe sikundr Krishti ju ka falur, ashtu bni edhe ju.

 18. #618
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Kthehuni dhe secili prej jush

  le t pagzohet n emr t Jezu Krishtit.


  Le ta dij, pra, pa far dyshimi mbarpopulli i Izraelit
  se mu kt Jezus, q ju e kryqzuat,
  Hyji e bri Zotri e Mesi.
  Kur i dgjuan kto fjal, u tronditn n zemr
  dhe i than Pjetrit e apostujve t tjer:
  far duhet t bjm ne, o vllezr?
  Pjetri u dha prgjigje: Kthehuni
  dhe secili prej jush le t pagzohet n emr t Jezu Krishtit
  q tju falen mkatet
  e ather do ta merrni dhurat - Shpirtin Shenjt.

 19. #619
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Mjafton qe nje fe te kete urdher direkt, shembell direkt apo ithtare te medhenj askete, dhe ajo eshte fe e shume me te lartit Zot. Heqja dore nga femra, si barke e keqe djajsh dhe nga materia e natyres si shpelle plot me djaj te ben medoemos te jesh ne rruge te drejte, te mundimit dhe Kryqit te vertete qe e meritojne tashme besimtaret.

 20. #620
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  Mjafton qe nje fe te kete urdher direkt, shembell direkt apo ithtare te medhenj askete, dhe ajo eshte fe e shume me te lartit Zot. Heqja dore nga femra, si barke e keqe djajsh dhe nga materia e natyres si shpelle plot me djaj te ben medoemos te jesh ne rruge te drejte, te mundimit dhe Kryqit te vertete qe e meritojne tashme besimtaret.

  Dhe Jezusi shkoi n malin e Ullinjve.

  Por, si zbardhi dita, u kthye prsri n tempull dhe gjith populli erdhi tek ai; dhe ai u ul dhe i msonte.

  Ather farisenjt dhe skribt i prun nj grua q ishte kapur duke shkelur kurorn dhe, mbasi e vun n mes,

  i than Jezusit: ``Msues, kjo grua sht kapur n flagranc, duke shkelur kurorn.

  Por n ligj Moisiu na ka urdhruar t vriten me gur gra t tilla, por ti `thua?``.

  Flisnin kshtu pr ta vn n prov dhe pr t pasur dika pr ta paditur. Por Jezusi, duke u shtn se nuk dgjoi, u prkul dhe shkruante me gisht n dhe.

  Dhe, kur ata vazhdonin ta pyesnin, ai u drejtua dhe u tha atyre: ``Kush nga ju sht pa mkat, le ta hedh i pari gurin kundr saj!``.

  Pastaj u prkul prsri dhe shkruante n dhe.

  Ather ata, e dgjuan kt dhe t bindur nga ndrgjegjja, u larguan nj nga nj, duke filluar nga m t vjetrit e deri te t fundit; kshtu Jezusi mbeti vetm me at grua, q qndronte atje n mes.

  Jezusi ather u ngrit dhe, duke mos par tjetr prve gruas, i tha: ``O grua, ku jan ata q t paditnin? Askush nuk t dnoi?``.

  Dhe ajo u prgjigj: ``Askush, Zot``. Ather Jezusi i tha: ``As un nuk t dnoj; shko dhe mos mkato m``.


  iarli, burri q e ka shptuar kt grua, ishte i pastr dhe i shejnt, dhe ia ka rikthyer asaj dinjitetin njrzor!

  T tjert ishin t papastr e donin ta vrasin!

Faqja 31 prej 35 FillimFillim ... 212930313233 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Maqedonia e Republikat e liliputanveve shqiptare
  Nga ngutu=ngadal n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 19:12
 2. Mesazh rinis muslimane n bot‏ !
  Nga altruisti_ek84 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 09:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •