Close
Faqja 30 prej 35 FillimFillim ... 202829303132 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 581 deri 600 prej 686
 1. #581
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  ZOTI SHT KTU ME NE.

  NGA LIGJRATAT E SHN BERNARDIT, ABAT

  N PLOTSIN E KOHVE ERDHI EDHE PLOTSIA E HYJNIS.

  U shfaqn mirsia dhe njerzia e Hyjit, Shlbuesit ton (krh. Tit 2, 11). E
  falnderojm Hyjin, i cili n mjerimin dhe shtegtimin ton si mrgimtar na bn
  t shijojm nj ngushllim kaq t madh. Para se t shfaqej njerzimi mirsia e
  Hyjit ishte e fshehur: e pra ajo ekzistonte edhe m par, sepse mshira e Hyjit
  sht q prej amshimit. Por si mund t dihej se sht kaq e madhe? Ishte e
  premtuar, por nuk bhej e dgjueshme, dhe prandaj nuk ishte e besuar prej
  shumkujt. Her pas here dhe n mnyr t ndryshme Zoti ka folur me an t
  profetve (krh. Heb 1, 1). Un thoshte me ju kam synime paqeje e jo
  mjerimi (krh. Jer 29, 11). E ka i prgjigjej njeriu, q ndente mjerimin e nuk e
  njihte paqen? Deri kur do t thoni: Paqe, paqe, dhe paqe nuk ka? Pr kt arsye
  lajmtart e paqes thekshm qajn (krh. Is 33, 7) duke thn: O Zot, e kush
  besoi n lajmin ton? (krh. Is 53, 1).
  Por tani s paku njerzit besojn pasi q pan, sepse dshmia e Hyjit u b
  plotsisht e besueshme (krh. Ps 93 /92/, 5). Q t mos i mbetej e fshehur as syrit
  t turbullt, n diell Ai e ngrehu Tendn e vet (krh. Ps 19 /18/, 6).
  Ja pra paqja: jo e premtuar, por e drguar; jo e shtyr pr m von, por e
  dhuruar; jo e profetizuar, por e pranishme. Hyji At e ka drguar mbi tok nj
  thes, t themi kshtu, plot me mshirn e tij; nj thes q u b cop e grim gjat
  mundimit n mnyr q t dilte jasht mimi i shprblimit ton q ishte i
  mbyllur brenda; nj thes vrtet i vogl, por i mbushur plot e prplot, nse na
  sht dhn nj Voglush (krh. Is 9, 5) n t cilin banon truprisht e tr
  plotsia hyjnore (Kol 2, 9). Kur erdhi plotsia e kohs, erdhi edhe plotsia e
  hyjnis.
  Hyji erdhi n trup q tu zbulohej edhe njerzve q jan prej mishit, dhe q t
  njihej mirsia e tij duke na u shfaqur n njerzin. Pasi q Hyji u shfaq n njeri,
  nuk mund ti fshihet m mirsia. ǒprov tjetr t mirsis s tij mund t jepte,
  prpos t merrte mishin tim? Pikrisht mishin tim, e jo mishin q Adami e
  kishte para mkatit.
  Asgj tjetr nuk mund ta shfaq m mir mshirn e tij se sa t merrte ai vet
  mjerimin ton. O Zot, e ka sht njeriu q t t bjer ndr mend e t kujdesesh
  pr t? (krh. Ps 8, 5; Heb 2, 6). Prej ksaj gjje le ta dij njeriu se sa kujdeset
  Hyji pr t, dhe le ta dij se ka mendon dhe ndien n lidhje me t. Mos pyet, o
  njeri, se far vuan ti, por pyet m mir se far ka vuajtur ai. Duke par deri ku
  ai arriti pr ty, kuptoje se sa i vlefshm je pr t, dhe do t kuptosh mirsin e tij
  nprmjet njerzis s tij. Sikurse u b i vogl me mishrim, kshtu u tregua i
  madh n mirsi; dhe sa m shum q u prul pr mua aq m i dashur m sht.
  U shfaqn thot Apostulli mirsia dhe njerzia e Hyjit, Shlbuesit ton (krh.
  Tit 3, 4). Vrtet, e madhe sht mirsia e Hyjit, Ai e dha nj prov t madhe
  mirsie duke bashkuar hyjnin me njerzin.

 2. #582
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  PAQIA!


  "Zoti t t bekoj dhe t t ruaj!


  Zoti t bj q t shklqej fytyra e tij mbi trupin tnd dhe t tregohet i mbar me ty!


  Zoti t kthej fytyrn e tij mbi ty dhe t t sjell paqe!".

 3. #583
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  FEJA

  Kjo fjal sht e sigurt e denj pr t`u pranuar plotsisht,

  q Krishti Jezus erdhi n bot

  pr t shptuar mkatart,

  ndr t cilt un jam i pari.

 4. #584
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  FEJA JON.

  619 Krishti vdiq n kryq pr mkatet tona
  sikurse e paralajmroi Shkrimi shenjt (1 Kor 15, 3).

  620 Shptimi yn e ka burimin te nisma e dashuris s Zotit pr ne,
  sepse Ai na ka dashur ne,
  dhe e ka drguar Birin e vet
  si fli pajtuese pr mkatet tona (1 Gjn 4, 10).
  Sepse Hyji npr Krishtin e pajtoi botn me vetvete (2 Kor 5, 19).

  621 Jezusi sht flijuar lirisht pr shpitimin ton.
  Ksaj dhurate ai i jep kuptim
  dhe e realizon q prpara gjat Darks s fundit:
  Ky sht korpi im q flijohet pr ju (Lk 22, 19).

  622 N kt qndron shlbimi i Krishtit:
  ai ka ardhur pr... t flijuar jetn e vet
  si shprblim pr t gjith (Mt 20, 28),
  domethn pr ti dashur t vett deri n pikn e fundit (Gjn 13, 1),
  q ata t lirohen nga mnyra e zbrazt e jets suaj t trashguar nga etrit e tyre (1 Pjt 1, 18).

  623 Nprmjet dgjess s vet t dashuris ndaj Atit
  deri n vdekjen n kryq (Fil 2,8),
  Jezusi kryen misionin e vet t faljes s mkateve ,
  si Shrbtor vuajts q shfajson shum [njerz]
  duke marr mbi vete paudhsit e tyre .

 5. #585
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  HIRI SHPTUES I PREBNDIS


  Sepse hiri shptues i Perndis iu shfaq gjith njerzve,

  dhe na mson t mohojm pabesin dhe lakmit e bots,

  dhe t rrojm me urtsi, me drejtsi dhe me perndishmri n kt jet,

 6. #586
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  MUND T JETOJM ME URTI!  Hiri shptues i Perndis iu shfaq gjith njerzve,


  dhe na mson t mohojm pabesin dhe lakmit e bots, q t rrojm me urtsi, me drejtsi dhe me perndishmri n kt jet,


  duke pritur shpresn e lume dhe t shfaqurit e lavdis t t madhit Perndi dhe t Shptimtarit ton Jezu Krisht,


  i cili e dha veten pr ne, pr t na shpenguar nga do paudhsi dhe pr t pastruar pr vete nj popull t veant, t zellshm n vepra t mira.

 7. #587
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  PASTERTIA

  Gjithka sht e pastr pr ata q jan t pastr,

  por asgj nuk sht e pastr pr t ndoturit dhe pr ata q nuk besojn;

  madje edhe mendja, edhe ndrgjegja e tyre jan t ndotura.


  Ata pohojn se njohin Perndin,

  po me vepra e mohojn,

  sepse jan t neveritshm, t pabindur

  dhe t pazot pr fardo vepre t mir.

 8. #588
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  URTIA DHE E DIJA E HYJIT


  O thellsi pasurie, urtsie dhe diturie t Perndis!

  Sa t pahulumtueshme jan gjykimet e tij

  dhe t pashtershme jan udht e tij!

  Sepse kush e njohu mendjen e Zotit? Ose kush u b kshilltar i tij?

  Ose kush i dha atij m par, q t ket pr t marr shpagim?``.


  Sepse prej tij, me an t tij dhe pr t jan t gjitha gjra. Lavdi atij prjet! Amen!

 9. #589
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  DASHURIA

  Shum t dashur,

  mos i besoni do frym,

  por i vini n prov frymrat

  pr t ditur nse jan nga Perndia,

  sepse shum profet t rrem kan dal n bot.

 10. #590
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  ZOTI ME NE


  Hyji, burimi i paqes, q e nxori lart nga t vdekurit me an t gjakut t

  Beslidhjes s amshuar Bariun e madh t deleve, Zotin ton Jezusin, ju bN t aft

  pr do vepr t mir q ta kryeni vullnetin e tij! Ai bN n ne ka Atij i plqen,

  npr Jezu Krishtin, t cilit i qoft lavdi n shekuj (t shekujve). Amen.

 11. #591
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm


  Mos u gnjeni: Perndia nuk vihet dot n loj,
  sepse `t mbjell njeriu, at edhe do t korr.

  Sepse ai q mbjell pr mish t tij,
  do t korr nga mishi i tij prishje,
  por ai q mbjell pr Frym,
  do t korr nga Fryma jet t prjetshme.

 12. #592
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Le t`u bjm t mirn t gjithve

  Le t mos lodhemi duke br t mirn;
  sepse, po t mos lodhemi,
  do t korrim n kohn e vet.

  Prandaj, sa t kemi rast,,
  le t`u bjm t mirn t gjithve,
  por n radh t par atyre
  q jan n familjen e besimit.

 13. #593
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  ZOTI NA NGUSHLLON...

  Bekuar qoft Perndia dhe Ati i Zotit ton Jezu Krisht,

  Ati i t mshirve dhe Perndia e do ngushllimi,

  i cili na ngushllon n do shtrngim tonin,

  q, nprmjet ngushllimit me t cilin ne jemi ngushlluar nga Perndia,

  t mund t ngushllojm ata q jan n fardo shtrngimi.

 14. #594
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  PUNA


  N fakt, edhe kur ishim n mes tuaj, ju porosisnim kt: se po qe se ndonj nuk do t punoj, as t mos haj.

  N fakt dgjojm se disa prej jush q ecin n mnyr t rregullt, nuk bjn asgj dhe merren me gjra t kota.

  Kta i porosisim dhe i bjm thirrje n Zotin ton Jezu Krisht, q t han bukn e tyre duke punuar shtruar.

  Dhe sa pr ju, o vllezr, mos u lodhni s bri t mirn.

 15. #595
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Vetm Ty t lavdrojm, o Zot.

  Vetm Ty t lavdrojn, o Zot, kombet t gjitha.
  Vetm Ty t madhrjn s bashku popujt t gjith!

  Sepse e madhe sht dashuria jote ndaj nesh,
  besnikria jote qndron pr amshim!

 16. #596
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  Dashuria nuk i bn keq t afrmit.


  Mos i kini asnj detyrim askujt, prve se ta doni njri-tjetrin,

  sepse ai q e do tjetrin e tij e ka prmbushur ligjin.

  Sepse urdhrimet: ``Mos shkel kuror, mos vraj, mos vidh, mos thua dshmi t rreme, mos lakmo``,

  dhe n past ndonj urdhrim tjetr, prmblidhen n kt fjal:

  ``Duaje t afrmin tnd porsi vetveten!``.

  Dashuria nuk i bn keq t afrmit;

  dashuria, pra, sht prmbushja e ligjit.

 17. #597
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  ZEMRIMI - BUTSIA


  Prandaj, vllezrit e mi shum t dashur,

  do njeri t jet i shpejt n t dgjuar,

  i ngadalshm n t folur dhe i ngadalshm n zemrim,

  sepse zemrimi i njeriut nuk kryen drejtsin e Perndis.

  Prandaj, hiqni do ndyrsi dhe mbeturin ligsie,

  pranoni me butsi fjaln e mbjell n ju,

  e cila mund t shptoj shpirtrat tuaj.

 18. #598
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  SHPRBLIMI ME GJAKUN E KRISHTIT.


  Dhe n qoft se thrrisni si At at

  q, pa favorizuar njeri, gjykon sipas veprs s gjithsecilit,

  kalojeni kohn e shtegtimit tuaj mbi dhe me frik,

  duke ditur se jo me an gjrash q prishen, si argjendi ose ari,

  jeni shpenguar nga mnyra e kot e t jetuarit t trashguar nga etrit,

  por nga gjaku i muar i Krishtit, si t Qengjit t patmet dhe t panjoll,

 19. #599
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  ...n mnyr t denj pr Zotin...


  Krkojeni q t mbusheni me njohjen e vullnetit t tij me do urtsi dhe mnuri frymrore,

  q t ecni n mnyr t denj pr Zotin, q t`i plqeni atij n do gj, duke sjell fryt n do vepr t mir dhe duke u rritur n njohjen e Perndis,

  duke u forcuar me do fuqi, pas pushtetit t lavdis s tij, pr do ngulm e durim, me gzim,

  duke e falnderuar Perndin At, q na bri t denj t kemi pjes trashgimin e shenjtorve n drit.

 20. #600
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Nj mesazh i qensishm

  T veshim armt e drits.


  Dhe kt aq m shum duhet t bjm, duke ditur kohn, sepse tanim erdhi ora t zgjohemi nga gjumi, sepse shptimi yn sht m afr, se kur besuam.

  Nata u thye dhe dita u afrua; le t flakim, pra, veprat e errsirs dhe t veshim armt e drits.

  Le t ecim me ndershmri, si ditn, jo n orgji dhe n dehje, jo n imoralitet dhe sensualizm, jo n grindje e n smir.

  Por vishuni me Zotin Jezu Krisht dhe mos tregoni kujdes pr mishin, q t`ia knaqni lakmit.

Faqja 30 prej 35 FillimFillim ... 202829303132 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Maqedonia e Republikat e liliputanveve shqiptare
  Nga ngutu=ngadal n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 19:12
 2. Mesazh rinis muslimane n bot‏ !
  Nga altruisti_ek84 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 09:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •