Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 298 prej 298
 1. #281
  Happy Maska e milanistja_el
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
  Postime
  2,065
  Mirese ju gjeta...

  Si po ma kaloni? C'thote sofra?

  Meqe saura donte shurup thane une du thana safi... ka ngel noi cik apo i keni ba te gjitha raki

  Ju pershendes dhe ju uroj gjithe te mirat, kudo qofshit.
  Mos ua bej te tjereve 'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

 2. #282
  Ca do te pish milaniste se sot qeras une se jam ne shtepi.?
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 3. #283
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Citim Postuar m par nga saura Lexo Postimin
  O sa popull i mire dhe i bute qe jeni mo Flori ,dhe xhane i thua ?
  mua me do me gostitesh ,ndonje gliko me manafera dhe nje ik shurup thane dua une ,i qani zaijrete dhe nikoqire e te paster jeni e ne fund nje kenge te Mentor Xhemalit ,degjohemi prap sofra ...
  Ty t lumt goja, se mjalt nxirke nga goja, mos ke ndonj damar nga Prmeti zotrote!
  Mir se na urdhrove nj her se na nderove.
  Pr t ngrn e pr t pir un s'po zgjatem shum por po t sjell nj pjes nga Fan S Noli:
  "Do t hash e t bsh qejf,
  Sofrn shtruar si pr mbret,
  Pastrtar e pr yzmet,
  T till gjen ve n Prmet..."
  Eh ma kujtove at rehanin e thans se gjyshja ime e qan, edhe rehani manaferre bn por un pr vete preferoj at t thans. Gliko kemi nga t gjitha sojet, do gliko arre, a do gliko kumbulle, a do gliko shalqini?

  Edhe n fund t prshndes me "O dhndrr ku vete kshtu" nga Mentor Xhemali!

  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 4. #284
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,028
  Pershendetje sofra

  Uroj te jeni mire dhe po hedh nja dy teke raki per shendetin tuaj

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 5. #285
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  E de e, avash me ato teket, se po se toke nj ikz gotn, sikur nuk z ai shndeti.
  Ja t paa!
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 6. #286
  ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
  Antarsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  837
  Mir se ju gjeta Permetar.  |- M Pikj Nj Pik Loti, N Frm Realiteti -|

 7. #287
  Voleur du coeur.. Maska e Roi
  Antarsuar
  10-06-2004
  Vendndodhja
  Ne vendin tim....
  Postime
  2,303
  O mire se ju gjeta..
  Ne kete Sofer te madhe...
  Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

 8. #288
  pershendetje flori dhe zoti te dhente shendet dhe gjithe te mirat qe na bene te cmallemi me qytetin ton me qytetin e trendafilave dhe te kultures faleminderit per fotot qe ke vene aty se e shikojme dhe na duket sikur jemi ne permetin e trendafilave

 9. #289
  mireseugjeta sofra permetare

 10. #290
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!

  Ca gjra ndodhin pr her t par n Prmet

  Emri: 1676987172_246133234364092largejpg.jpg

Shikime: 89

Madhsia: 54.2 KB

  Frrok upi

  N t vetmen hapsir ku mund t them se njeriu e ka n dor orn e kohs; e ka n dor dhe e kthen pas, e mban n vend, e dshmon si nj dit e nj shekull, i bn far t doj… Mendoj se Prmeti ka sfiduar filozof t mdhenj t bots q thon me t drejt se ‘koha nuk kthehet pas’.

  A mund t vini ta provoni?! Kur po ndrtohen rrugt e Prmetit drejt Leskovikut e Kolonjs dgjoheshin fshfrima fjalsh sikur ‘po na ikn duarsh’ edhe kjo streh. Kudo ku jan ndrtuar rrug e ura, kudo ka ndodhur t mos jet m ajo q ishte. Kam provuar vite t shkuara n Drimadhes, ku parkonte vetm makina ime dhe e nja dhjet t tjera, e notonin 30 vet gjithsej. Kur njerzit vrshuan n komoditet, ather humbi ‘Drimadhes’.

  far e mban Prmetin larg ksaj ligjsie?

  N Prmet far ndodh, ndodh pr her t par. E pyeta kryetaren e Bashkis, zonjn Alma Hoxha: ‘Moj mike, a nuk ke frik?… A nuk ke frik se papritur, teksa ti je n post e sa hap syt Prmeti t ka dal duarsh; t mos jet m ky q sht?”.

  Kjo mund t ndodh mijra her, por m duket se jo Prmetit.

  sht i fundit ky q ka mbetur prej gjith historis son kombtare, ku koha ka marr formatin e nj serveri gjigand kompjuterik, server q t mban n koh, t sjell kohn q ishte, t projekton edhe pr nesr.

  Ktu shum gjra, q i thrrasim kombtare, ktu kan ndodhur pr her t par.

  Ti mund t vish pr her t par n Prmet, por s’e besoj se ka mbetur njeri pr nj ‘her t par’. Ke harruar se ka disa orare ku n rrugt e qytetit nuk gjen as kmbsor as makina. Asnj, pr b! sht e shtune; dal n dritaren e hotelit tradicional ‘Prmeti’ ku m shfaqet gjith qyteti pr andej nga Gryka e Sopotit. Asnj njeri n rrug. T shtunave dhe t dielave qyteti i ngjan nj perle t bots s Perndimit: Gjenevs, a Bonit, a Oslos… Pr her t par n Prmet, q nga shekulli i kaluar, shikoj se dy or n dit mund t mos blesh dot as cigare: Q nga ora 3 deri n 5 pasdite gjithka mbyllet. Njerzit mblidhen n familje, marrin fmijt nga kudo jan, i japin ‘avdes’ jets dhe pastaj prap n lvizje. N Parmet ka nj dekad q nuk shnohet asnj vepr penale n gjykat.

  Ktu t gjitha rrugt kalojn prmes njerzve t murosur, sidomos natn. Natn bie nj drit e mahnitshme posht q nga mali me bor dhe zbardh portrete mermeri n parqe. Prmeti sht i pari mes qyteteve t Mesdheut q numrin e ‘t lavdishmve n statuja’ e ka m t lartin n raport me t gjallt e qytetit. Kam frik se po t takojm nj artist t admiruar duhet t ruhemi e mos e pyesim nga sht se na del ‘nga Prmeti’. Si me themelet e nj shkolle n Durrs: Sa nisn t grmojn, aty u zbulua nj pasuri e madhe arkeologjike; para dy ditsh. Sapo disa artist kishin hapur nj faqe n fb pr ditlindjen e Antoneta Papapavlit, aktore, shfaqet Prmeti si vendlindje.

  T tjert jan botrisht t njohur.

  Ka shum njerz, ndoshta shumica, q pr her t par po msojn tani se edhe Tefta Tashko Koo ishte me rrnj Prmeti. Tefta Tashko sht vajza e patriotit te shquar nga Frasheri, Thanas Tashko.

  Hera e par n historin e nj skulptori t prmasave botrore, Odise Paskali, ktu n Prmet sht hapur pavijoni i muzeut t tij. E bija vjen her pas here, vjen n shtpin e saj prej babai. Por hera e par q nj artist si ai ka guxuar t’i shikoj ‘gjigandt’ e vet edhe n trajt minore prvese t strmadhe. Aty ke nj Sknderbe t madh, dhe nj bocet t vogl pran; nj Enver Hoxh t madh dhe nj sa gjysma e dors; aty ke t Uriturin- t madh, dhe bocetin e t Uriturit; Mihal Gramenon, eriz Topullin, Idriz Seferin, Vllezrit Frashri, Partizanin Fitimtar, Holokaustin… t gjith- edhe t mdhenj edhe minor pran njri tjetrit. Artisti i dominon vet prbindshin brenda njeriut.

  Pran njri tjetrit i ka mbajtur Prmeti edhe ‘armiqt’; n Prmet nuk jan ‘grindur’ kurr. Ktu jan s bashku Aili Bej Klcyra dhe monumenti i Kongresit t Prmetit, gj q nuk ka br vaki t jen edhe zogist edhe komunist; edhe bejler edhe shpronsues; edhe komunist edhe ballist, edhe pd-ist edhe ps- ist, edhe besimtar edhe t pa fe.. Kongresi ua shtetzoi ‘Ali Bejve’ sarajet, floririn, pasurin t tr, por n Prmet rrin prball kalaja e Ali Klcyrs si atraksion turistik, ashtu edhe vet Kongresi. I pari qytet i Shqipris ku nuk ka nj zhgarravin mbi monumentin e Kongresit- ky sht Prmeti. Historia n kt qytet i prket secilit.

  Edhe Mit’hat Frashri sht mbajtur pran t t atit, si nj njeri i gjall prjet. M vjen siku bab e bir kaluan dekada nn rrnojat e trmetit- si po ndodh n Turqi, por mbijetuan gji n gji, nn rrnoja. N shkollat e vendit ton jan dhn mijra or msimi mbi lavdin e Abdyl Frashrit, por asnjher nuk than se Abdyli ishte babai i Mit’hat Frashri- nj kolos tjetr i mendimit dhe vlers son.

  Njri ishte mbajtur, Mit’hati ishte ‘fshir’. Prmeti nuk fshin asnj vler. Bhet pyetja ku ndodhet ky bark kaq i gjer q i mban t gjitha vlerat e ksaj krahine. Madje sht nj qytet kaq i vogl, kaq i pastr, kaq bukur arreduar e shtruar… Gjat gjith kohs prodhon ver, por ver q sa ka humbur ai q nuk e provon. Prodhon gliko e raki, zahire t pashoqe dhe bujari…

  Por prap Prmeti mbetet ky qytet i vogl q ka magjin e kohs: Sa her ndodh nj gj, ktu ndodh pr her t par. Pr her t par do ta shijosh Prmetin edhe sikur para nj jave t kesh kaluar.

  Shqiptarja

 11. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Kryeplaku (03-07-2023)

 12. #291
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!

  Mbrm n Prmetin tim dhe Nonda Bulka q qesh e qan si bilbili!

  Pas nj takimi t rastsishem, t ngrohte e jo t shkurtr, n nj kafene t thjesht prkrah ish- kinema ‘Partizani’, me partizanen shekullore Mynever Shuteriqi, u prgatita pr t udhtuar drejt Permetit tim. Ashtu i emocionuar nga ajo bised aspak e rndomt me nj grua t rrall, t menur e fisnike, q kmbnguli ta ndanim bashk nj mblsir t vogl mbi tavolin, po meditoja natyrshm.

  Emri: 1627814615_permet1.jpg

Shikime: 90

Madhsia: 51.1 KB

  Kristo Mrtiri

  Pas nj takimi t rastsishem, t ngrohte e jo t shkurtr, n nj kafene t thjesht prkrah ish- kinema ‘Partizani’, me partizanen shekullore Mynever Shuteriqi, u prgatita pr t udhtuar drejt Permetit tim. Ashtu i emocionuar nga ajo bised aspak e rndomt me nj grua t rrall, t menur e fisnike, q kmbnguli ta ndanim bashk nj mblsir t vogl mbi tavolin, po meditoja natyrshm. sht ndoshta e fundit dshmimtare e gjall dhe punonjse veterane e shtypit, q nga koha e ndritur e Lufts Antifashiste Nacionallirimtare. Vajz me rrnj gjirokastrite. Nj dit t afrt, me siguri do t shkruaj m gjat… Kisha t drejt t prfytyroja edhe ato vajza t nnave si yje, tek rendnin me pushkt n krah dhe torbat me fishek e fletorka ku msonin shkrim e kndim gjat pushimit te betejave. Rendnin drejt atij kuvendi historik t paharruar, drejt Kongresit t Prmetit. Si delegate t zgjedhura nga populli, por edhe si partizane t kulluara q ndrronin dhe luftonin pr lirin e mmdheut. Demokrate t vrteta, n shpirt e n mendime, n fjal e n veprime. Kujtova udhetimin tim t par, pasi lash Tirann e do t filloja korespodent profesionist, me rezidenc n qytetin e luleve t pathara n do stin. Historikisht, 2 prmbytje dhe 3 zhuritje, me ur zjarri n duart e pushtuesve, mbahen mend nga shkretimi dhe prvlimi i gonxheve t pa elura. Dhe ‘’ashtu si tr Arbri , i prngjet atij zogut t Lindjes, q digjet dhe ringjallet prej hirit te vet !’’.U b m i bukur, m i mir. Por mbrm Vjosa e bekuar, sikur e la mnjan gumzhitjen dhe mrmrimn gurgulluese t pranvers. Rreth 80 maje kshtu ! Ua la vendin kabave e sazeve t gzuara…

  Ajo mbrmja dhe nata e pare si gazetar, nuk m shqitet nga mendja. Sidomos data 23 Maj ! Shmbellente me prgatitjet e nj dasme t madhe. Dhe jo vetm nga kngt e melodit q zgjeronin kraharorin e njeriut. Era e sokakve t sapo lyer me glqere, ndiehej n do hap. Familjet ndrronin qilimat e rrugicat e shtruara n dimr. Bheshin gati disa lloje glikosh pr t pritur miqt e mysafiret. Qyteti dyfishohej si papritur . Selvite e famshme rreth baness s fundit t Dshmorve t Atdheut, grumbullonin m tepr se kurr bilbila e zogj shtegtar q nuk pushonin s knduari. Von, te lndina prball, shikoje mjaft njerez t ulur kmbkryq sipas fiseve, fshatrave, shoqrive e miqsive. T veshur me rroba t reja, t pastra si bora mbi Nmrk. Shtroheshin pran ‘ sofrave’ t mdha n natyr, me mish, bulmet, raki e ver. Sikur hidheshin pas kraheve hallet e marazet ! Dhe shprthenin kngt popullore. Ja thoshte Deshnica e ia priste Malshova, Dangllia, Cerja, Rrza e Shqeria. Nj festival i uditshm masiv, pa dirigjente e konferencier, pa skena zyrtare.

  “Shokt” , vepra monumentale e drithruese e prmetarit t madh, Odhise Paskali, priste e percillte vizitor t thjesht dhe “kmbt” i mbulonte me lule t fresketa.Nj nat e pa gjum q gzonte edhe gurt e drurt. Dhe i thoshte si pa kuptuar “ Mirserdhe !”, dates 24. U kthye n tradit t veant, q pluralizmi e paksoi dhe e zbehu shum. Rrall mund t ket munguar i pa prsritshmi kngtar, Mentor Xhemali, ish-mitralieri partizan te beteja e njohur e Gryks se Mezhgoranit. Linte pak or kryeqytetin, Teatrin e Opers e Baletit dhe zbriste n vendlindje m i prtrir e pa fodullk. Por lidheshin edhe dashuri e miqsi t reja.

  ‘Prmeti im ! A t kujtohet? Dikur 2 bilbila, kan knduar ktyre anve: njri maj kodrave t Dangllis, tjetri prapa Dhmbelit, n fushat e ajupit!. Ja mernin kngs me t qar. BilbilFrashri e bilbil Zagorie. Knduan edhe pr t ardhmen, q nuk e pan dot me sy. Ndrsa pr braktisjen biblike t sotme t fshatit shqiptar, me siguri do t vajtonin hidhur e plot revolt. Kohra t tjera me rropam kapitaliste po rrokullisen shpejt edhe n psikologjin kolektive n fshat e qytet. ‘ Modernja’ me petkun e majmunris, her-her sikur i v brylin tradits s mir dhe nxjerr gjuhn e tallet nga istikamet ‘europiane’. Megjithse Sazet e Prmetit vazhdojn t ngren n kmb e t duartrokasin, edhe vet Parlamentin Evropian ! Pa harruar zrin e mrekullueshem si burimet rrz Dhmbelit t Tefta Tashko Koos, q shpesh ngre edhe t vdekurin nga varri. Pa harruar akademik t sotm n gjuhsi, skulptur e piktur, muzik e teatr, etj. T gjith me themele t forta Prmeti ! 24 Maji i ftonte e ofronte secilin pa ftesa n zarfe, pa vula zyrtare e salltanete fanfare. T vrtetn e atij Kuvendi historik me shumicn e delegateve patriot e figura popullore t zgjedhura nga populli i krahinave t ndryshme, jo partiak t thekur. Parti mbi do parti kishin Shqiprin hallemadhe ! Rrezet e atij Kongresi t paharruar e me er baroti (jo me brilantine nga zyrat nazifashiste) , ‘ia orn prgjithmon perden nats shekullore, grisn errsiren e Dimrit dhe paralajmruan Pranvern e madhe. Rreze q ngrohen dhe ndezn zemrn e nj populli t tr’ …

  Kur po mbaroja vitin e par t studimeve t larta n gazetari, m ka mbetur n mendje nj letr e botuar n gazetn ‘Drita’, dy jav para 24 majit, e titulluar ‘ Heroizmi u perket trimave’. E shkruar n vigjilje t lirimit, n mes t partizanve n Shkall t Tirans. Origjinalin e kishte ruajtur Shefqet Musaraj nga Lumi i Vlors. Nuk qe shkruar nga nj dor dosido, por nga pena e nj prmetari penmprehte, nga pena e shkrimtarit dhe publicistit te shquar, Nonda Bulka. E kujtova edhe mbrm, kur po kaloja pran shkolls me emrin e tij. ‘ T paktn, dy librat e tij me redaktore Rozeta Uin, duhet t’i mbajn si libra xhepi studentt e sotm t Degs s Gazetaris’, m thot me t drejt shpesh n Tiran nj kolegu im i vjetr. Shkoll m vete, q thyen ern e ftoht dhe t akullt n prshkrimet e dits. Nonda Bulka q gjith jetn qau e qeshi si bilibli, prmetar 24 karat, profesori yn i dashur Muzafer Xhaxhiu e gdhendte me dy fjali: ‘ Idealisti i pastr q nuk diti kurre ’eshte paraja, nuk vuri kurr nj grosh n xhepin e tij… Erdhi n kt bot me ironine e mpreht n majn e gjuhs dhe iku duke marr me vete gazin e jets’. Ishte pran revists s famshme ‘Hosteni’, qysh n ort e para t lindjes s saj. N kohn e Lufts Antifashiste Nacionallirimtare, kur propaganda ligrshane e shrbtorve faqezinj t pushtuesit, villte vrer e zehr mbi t rejat e t rinjt partizan dhe shpifte paciprisht, 38 vjeari nga Leusa, e mbyllte letren thjesht e mjaft fshikullues ndaj rrufjanve t korruptuar. Pa brtitur e vetm me nj episod t shkurter q flet gjat:

  ‘Xha Goxhoja nga Brataj i Vlors, vullnetar i ors s par, sht 68 vje. Ka msuar Abetaren pune e madhe dhe, aq sa ua kaprceu unave dhe mori lvdata. Hyri n Brigadn e Pest Partizane pr t zvendsuar djalin e tij q ra heroikisht n Brigadn e Par.

  N kt minut q po t shkruaj erdhi lajmi se xha Goxhoja ra edhe ai Dshmor pr Atdhe !..’.

  Mbrm n Prmetin tim bisedova gjat me Nondn dhe gjithe prmetart e mi…


  Shqiptarja

 13. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Neteorm (25-05-2023)

 14. #292
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Postime
  2,198

  Pr: Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!

  Video interesante per Permetin.


 15. Anetart m posht kan falenderuar Kryeplaku pr postimin:

  Albo (23-09-2023)

 16. #293
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!

  Qyteti ka patur me shume gjelberim ne qender. Tani duket se gjithcka eshte kthyer ne beton dhe asfalt. Sistemuar paster e bukur por gjelberimi mungon.

  Profesori Aleks Todhe beri nje gabim te vogel ne pershkrimin e Gurit te Qytetit. Nuk mendohet qe aty te jete lutur Shen Pjetri, por Shen Pavli. Ne librat e Dhiates se Re lexojme edhe thenien e tij: "Predikova Ungjillin nga Jeruzalimi ne Iliri..."

  Rreth gurit te qytetit ka patur shkembinj te tjere me te vegjel. Keta shkembenj u hodhen ne ere me dinamit ne kohen e komunizmit per te ndertuar rrugen, lulishten e pallatet. Gjithe tabani nentokesor i qytetit eshte shkembor. Kjo duket edhe shkembinjte anes dy brigjeve te Vjoses.

  Emri Prmet i qytetit mund t jet n nder t princit Prempti n kohn e mesjets, por un mendoj se emri i qytetit sht n nder t Shn Parashqevis. Ajo sht nj nga shenjtoret m t hershme t Krishtrimit n Rom. Parashqevi sht greqisht dhe n shqip sht e prempte. Qyteti ka edhe Kishn e vet n nder t ksaj shenjtore, Kishn e Shn e Premptes. Un mendoj se kjo shenjtore sht mbrojtse e qytetit dhe n nder t saj ka marr emrin edhe qyteti.  Prmetart kan patur nj tradit t zhvilluar pr vern. N t dyja ant e Vjoss kur vjen nga Leskoviku, lugina ka qen e gjitha vreshtari. Prmetart kultivonin rrushin dhe prodhonin raki dhe ver. Kjo tradit u prish dhe humbi me ardhjen e komunizmit, q kolektivizoi tokn dhe i prishi vreshtat. Fatkeqsia e madhe sht q njerzit humbn kt tradit, nuk e trashguan dot.

  Qendra administrative e zones nuk ka qene Gjirokastra, ka qene Janina. Prmeti ka m afr Janinn se Tirann. Gjith tregtart prmetar blinin e sillnin mall nga Janina. Prmeti ka qen edhe nj qendr e madhe tregtare pr gjith zonn. Qyteti ka patur mbi 200 dyqane t vogla n qendr. Ata furnizonin jo vetm qytetin e vogl t Prmetit, por gjith fshtatrat prreth. 3/4 e gjith popullsis s zons s Prmetit jetonin n fshatrat e zons. Zgjidhnin t jetonin t lir maj malesh, larg ndikimit t administratave pushtuese. N qytet jetonin vetm tregtart dhe njerzit e administrats osmane dhe familjet e pasura.

  Fshati m i mir i gjith zons ka qen Leusa, q sht vetm pak minuta m kmb nga Prmeti. Skulptori Odhise Paskali ishte me origjin nga ky fshat. Edhe pse ishte fshat i vogl, aty jetonin familje t pasura dhe me kultur, fal emigracionit t hershm. Kt e tregon edhe kisha e Shn Maris q sht madhshtore me pikturat dhe artin kishtar. Nga krahinat, krahina m e kulturuar ka qen krahina e Shqeris. Prej ksaj krahine kan dal shum koka t kombit, rilindasi Jani Vreto nj prej tyre. I cili ishte miku m i mir i vllezrve Frashri n Stamboll dhe ndr t part q punoi pr t na dhn alfabetin e par shqip e gjuhn shqipe q flasim e shkruajm sot.

  Prmeti sht vend i bekuar nga Zoti! Esht vend q ka nj tradit t pasur t krishter. Eshte turp pr ata q e drejtojn at qytet dhe at vend, q nuk i kthejn Kishs Orthodhokse qendrn shpirtrore t gjith qytetit: kishn e Shn Maris s Pazarit. Kjo kish ka qen zemra e gjith qytetit dhe rreth saj zhvillohej gjith jeta tregtare e qytetit. Bekimi dhe hiri i Zotit sht ajo q i dallon prmetart nga gjith shqiptart e tjert. Kultura e tradita jan nnprodukte t ktij bekimi e ktij Hiri Perndie!

  Kthejini Kishn e Shn Maris Zotit pr adhurimin e t cilit t part tan e ngritn! Bjeni nj or e m par, q t mos bier mbi ju dhe familjet tuaja mallkimi i Zotit! Dita q ajo kish do t hapet do t jet dita kur Zoti do ta derdhi lum hirin e Tij mbi at qytet e at popull.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-09-2023 m 23:30

 17. #294
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!

  Historia e Krishterimit ne Permet


 18. #295
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!

  Kosova e Prmetit


 19. #296
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!

  Shen Maria e Kosins


 20. #297
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!

  Kisha e Shn Kollit n Prmet


 21. #298
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!

  Kisha e Ungjillizimit t Virgjreshs Mari n Klcyr


Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema t Ngjashme

 1. Forca e jets n kmbt e voglushes 10 vjeare
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 12:44
 2. Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-05-2006, 18:09
 3. Kenaqesia? Eshte nje fakt vetmitar
  Nga Xhuxhumaku n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-07-2005, 19:26
 4. Kembet - pesediteshit
  Nga qyfyri n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-07-2002, 12:23

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •