Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 160
 1. #141
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Zoti Kujtim lotet e NJE femre nuk me bejne kaq pershtypje se pse ne e kemi pak edhe nga natyra tone qe qajme shpesh
  por lotet e nje burri nuk mund te ndalojne lotet time
  nuk di se cfare te shkruaj me pare.......
  secili eshte i lire te beje cte doje po asnjeri ska te drejte te bej nje njeri te vuaj

  URIME PER KETE SHKRIM TE BUKUR EDHE PER PENEN TENDE!
  HELEN ne radhe te pare te falenderoj per kohen qe ke harxhuar per te lexuar ato qe une shkruaj e dyta te falenderoj per vlersimin qe me beni. Por lotet si te femres dhe te mashkullit njesoj jane dhe nuk duhen harxhuar ne kete menyre.

 2. #142
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga gloreta Lexo Postimin
  Tregim mbreslenes, tregon se si ciftet perballen me problemin qe kane pas martese, aty ku nuk ka besnikeri, komunikim midis dy paleve, tjetri/a shkon te gjeje ngushellim te nje i huaj, keshtu po ate dite kur kjo ndodh, atehere dashuria e pare shuhet.

  Tregim me te vertete mbreslenes.


  Pergezime per kete tregim Z. Kujtim!
  Faleminderit Gloreta per kohen qe ke harxhuar per te lexuar kete tregim.

 3. #143
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime
  Miqte e mi pas nje shkeputje relativisht te gjate rikthehem serisht mes jush per te marre nga ju kritikat tuaja per nje tregim te "ri " ose me mire te them vazhdimin e tregimit te fundit qe ju keni lexuar Ju uroj lexim te kendeshem.

 4. #144
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime
  Mallkimi
  (PAS NJĖ VITI QĖ PASHĖ NJĖ NJERI TĖ VETMUAR)  Ishte ulur vetėm nė tavolinėn e tij tė preferuar dhe vazhdonte tė pinte. Ishte i dehur po shumė i dehur ama.
  -E kam shok ta marrė djalli dhe nuk bėn t’a lė kėshtu. Edhe pse kam bėrė fjalė me tė prap shok e kam.-i thashė Helenės, gruas time.
  -Nuk e kam parė kurrė nė kėtė gjėndie-tha ajo dhe pasi mė mori nga dora ēantėn qė kisha bėrė pazar vazhdoi- mirė bėn ta marėsh e ta ēoshė nė shtėpi.
  -Nė shtėpi mė prit –i thashė dhe u largova nė drejtim tė barit ku rrinte Dani shoku im.
  Me Danin njiheshim qė fėmijė. Shquhej pėr djalė ēapkėn, si me thėnė ishte i forti i shokėve, dhe vėrtet ishte i tillė. Jeta me tė ishte treguar, e rreptė sepse prindėrit e kishin lėnė tė vogėl shumė, por edhe pak dorėlėshuar nė aspektin financiar. Kishte para dhe shumė bile. Ēdo gje e zgjidhte sa hap e mbyll sytė por vetėm me para ama.
  Dani ishte i martuar e kishte njė djalė .Zana ,e shoqia e Danit ,ishte me gjithė kuptimin e fjalės zonjė. Njė grua shumė e bukur dhe fisnike. Dani para disa kohėsh filloi tė merrej me njė femėr tjetėr. Njė grua e martuar me tre fėmijė. Edhe ajo ishte shumė e bukur. Unė me thėnė tė drejtėn nuk qeshė dakort me kėtė gjė qė kur Dani ma tregoi. Por ai mu pėrgjigj- O anadollak, o njeri i shekujve tė shkuar. Kjo ėshtė nė modė sot. Tė keshė dashnore ėshtė krejt normale.
  -Si krejt normale .....-thashė unė- tė lėsh pasdore familjen tėnde?
  -Po kush tė tha mor dak qė lė pasdore familjen-Tha ai duke qeshur me ironi. E mė pas vazhdoi- Nuk ju mungon asnjė gjė nė shtėpi.......!
  -Po-e ndėrpreva unė- ju mungon babai dhe burri.
  Debatuam pak dhe e pashė qė Danit i ngeli pak hatri sepse nė ditėt nė vijim sikur u ftohėm pak.Me thėnė tė drejtėn mua mė ngeli hatri pėr fjalėn”ANADOLLAK”.
  Po shiheshim pėrditė e mė rrallė dhe ja sot ku e shoh kėtu tė dehur tė degraduar.
  E shoh ashtu siē kurrė nė jetė nuk e kisha parė.
  U afrova tek tavolina dhe u ula i bėra shėnjė kamarierit tė mos sillte mė asgjė veē llogarisė.
  -Dani boll ke pirė. Ikim tani.
  Ngriti kokėn mė pa nė sy. U habita nuk e kisha parė kurrė Danin kėshtu,sytė i ndrisnin mbase dhe nga loti mbase dhe nga ndonjė inat.
  -Dani ēfarė ka ndodhur-thashė unė i habitur.
  -Hataja – tha ai
  -Hajde dalim-i thashė .
  -Jo,jo miku im –tha ai e pasi fshiu sytė vazhdoi- duhet tė tė tregoj gjithēka. Sepse ti je shoku im mė i mirė.
  -Hajde dalim e rrugės mi trego tė gjitha- i thashė.
  -Dalim dalim por unė sonte dua tė flas shumė por dhe tė shfry shumė-tha ai. Pasi u pėrcoll vazhdoi- Por nuk dua tė mė shohin nė kėtė gjėndie. Ndaj mė gjej njė vėnd ku tė fshifem e tė shfryj e shaj sa tė dua.
  -Ok ikim nė shtėpi tek unė-thashė unė. Dhe desha tė vazhdoj por ai mė shtrėngoi fort tek krahu dhe po me forcė mė ktheu nga vetja dhe mė tha:
  -Si .....ti mė pranon mua nė shtėpi???!!!
  -E pse jo! Dani jemi shokė. Nuk ėshtė hera e parė qė ti vjen nė shtėpinė time- thashė unė.
  -Unė jam bastard. Unė jam i keq. Unė jam......-desh tė vazhdonte por unė e ndėrpreva
  -Kushdo qofsh je shoku im.
  -Jo,jo mė vjen zor nga Helena se jam i dehur- tha ai
  - Je dakort t’i them tė vejė me gjithė fėmijėt nga Zana dhe ti thotė se ne sonte do bėjmė njė festė burrash tek shtėpia ime?-thashė unė
  -Je i madh daku je i madh-tha ai dhe mė hodhi dorėn nė qafė.
  I telefonova Helenės dhe i shpjegova se ēfarė duhet tė bėnte. Gjatė gjithė rrugės ai vetė shfrynt. Dukej se kish njė brengė tė madhe brėnda vetes. Mezi hecte por ajo copė rrugė qė bėri mė kėmbė nė ajėr tė pastėr sikur e kthjelloi dhe e lehtėsoi disi. Sapo hymė nė shtėpi u lėshua mbi divan, unė mendova se do tė qante por ai vetėm shfrynte dhe diēka pėshpėriste me vete. E lashė qė tė qetėsohej. Kur e pashė tė qetėsohej i zgjata njė cigare dhe i thashė:- Ej shoku kėtu erdhėm pėr tė folur dhe jo pėr tė shfryrė. Ndaj mjaft mė bėre si kalama se nuk po tė njoh kėshtu si po bėn ti.
  -Ah.........!- bėri ai.
  Ndezi cigaren dhe mori frymė thellė si pėr tu qetėsuar. Dhe filloi tė trgonte:
  -Ti e di pėr Laurėn, tė dashurėn time.
  -Po- thashė unė.
  -Kam pirė shumė sonte o shuku im-tha ai dhe pasi fiku cigaren vazhdoi:
  - E doja shumė dhe pėr tė bėja gjithēka. Kam bėrė shumė shoku shumė. Jam dėfryer me tė,e kam ndihmuar si me para dhe nė jetėn e pėrditėshme. Ajo mė thoshte se kish njė burrė qė s’e nxirrte “qimen nga qulli” dhe unė bėja shumė pėr tė. I gjeta dhe e rregullova nė punė atė dhe burrin e saj. Ajo ēmėndej pėr mua por qė tė jem i sinqertė dhe unė ēmendesha pėr tė. –pėrfundoi ai.
  Ai po heshtėte. Mbase kujtonte ēastet e bukura me tė po mbase dhe po i rėndiste ato qė kishte nė kokė. Duhet tė ishin shumė si ēastet e bukura dhe ato qė ai donte tė thoshte sepse pauza qe shumė e gjatė. Ndėrkohė qė bėnte pauzėn ai i kish ngulur sytė nė njė pikė dhe nuk i shkėputi deri sa unė i zgjata njė tjetėr cigare.
  Dhėnia e cigares sikur e shkundi,e zgjoi. Dhe ai pasi ndezi cigaren vazhdoi:
  -Para disa kohėsh i shoqi i saj e mori vesh lidhjen tonė. Kapi njė sms qė i dėrgoja asaj.
  U shkėputėm. Por......unė nuk rrija dot pa tė por edhe ajo nuk rrinte dot pa mua. Burri po i bėhej mbytės,sipas saj.
  Ai me xhelozinė e tij nuk po e linte rehat. Ajo nuk ndihej e qetė. U vura nė veprim. Fillova t’a ndihmoj nė tė gjitha aspektet. Nė tė gjitha mė kupton.
  Por sot.............!- ai sėrisht heshti.
  Nuk i fola. Mendova mė mirė ta lė tė qetė. Kur tė jetė gati le tė fillojė.
  Ai heshti njė copėz here. U ngrit e filloi tė lėvizte nėpr dhomė.
  -Daku a ke ndonjė gjė pėr tė pirė?-tha ai.
  -Boll ke pirė.-i thashė unė.
  -Tė lutem diēka se nuk jam siē isha. Jam mė mirė tani- tha ai dhe mė pa me ca sy qė mė thyen.
  -Ok.-thashė unė dhe vajta tek frigoriferi pėr tė marrė pak raki tė mirė qė e ruaja pėr vete, pėr tė pirė ndonjė kupė ndonjėherė. I mbusha atij njė gotė dhe pėr vete shtiva pak. Ai pasi ktheu njė gėllenjkė ndezi dhe njė cigare u mbush fort me fryme sikur do ta thosh me njė frymė atė qė kishte pėr tė thėnė . Mė pa drejt e nė sy dhe vazhdoi:
  -Sot nė mėngjes si gjithnjė vajta tė pi kafen. Sapo e kisha marrė kafen hyn nė derė Ai burri i Laurės. Erdhi drejt e tek unė nė tavolinė. Njėherė mendova se mos kishė ndonjė mėndie tė keqe por e pashė nė fytyrė qė nuk do bėnte as sherr e as skena.
  U ul nė tavolinė duke mė thėnė vetėm njė “mirmėngjes” tė thatė. Nuk po e kuptoja se ē’kish ndėrmėnt tė bėnte por edhe unė nuk po e shihja e flisja sepse nuk dija ē’ti thosha.
  -Dani ti nuk i ke prindėrit apo jo? Mė tha ai.
  -Jo-ju pėrgjigja shkurt unė
  -Nga se kanė vdekur?
  -Aksident me makinė.
  -A e ke ndierė mungesėn e tyre ndonjėherė- vazhdoi ai
  -Sigurisht- ju pėrgjigja unė.
  -E nė momentet qė tė janė dashur a ke mallkuar Zotin qė ti mori?-tha ai.
  -Po..... edhe ka qėlluar-ja ktheva unė.
  - Po mirė ti Dani pse do qė nė njė moment fėmijėt e mi tė tė mallkojnė ty? Sepse je ti qė do t’i lėshė o pa nėnė o pa babė. Dhe mė e keqja ėshtė se ti i kėrkon por e di ku i ke. I ke nė varreza. Po fėmijėt e mi nuk do tė kenė asgjė ku tė ngushėllohen ndaj do tė tė mallkojnė ty. Dhe dije se mallkimi i fėmijėve jetim me prindėr gjallė ėshtė i rėndė.
  Kaq mė tha dhe iku.
  Ai iku ndėrsa mua mė kaluan si njė film pėrpara syve ditėt kur unė kėrkoja babanė pėr njė kėshillė dhe nuk e kisha kėrkoja nėnėn pėr njė pjatė gjellė dhe nuk e kisha.
  O Zot se e vėshtirė ishte.-pėrfundoi Dani.
  Ktheu sėrisht nga rakia nė gotė dhe i mbėrtheu sėrisht sytė nė njė pikė dhe pėshpėriti me vete: -S’e nxierr qimen nga qulli thoshte ajo.........! Hė hė!..........!Ai ishte goxha burrė e jo ****!
  -Ej- i thashė unė- fol me mua jo me vete.
  -Ah po !-tha ai si i rizgjuar- A e kupton shoku im ai ishte burrė zotni e jo kot fare siē mė thoshte ajo. Dhe ti kishe tė drejtė kur mė qortoje.-tha ai dhe uli kokėn sepse mbase i erdhi zor kur kujtoi debatin tonė.
  -Tani e kuptoj sa pas dore kam lėnė familjen time-tha ai dhe mė pa nė sy.
  Pasi ktheu dhe njė gllėnjkė tjetėr vazhdoi:- Nuk tė dėgjova ty atėhere. Ndaj sot tė them qė ti je shoku im mė i mirė.
  -Po tani tani ēfarė do tė bėsh- thashė unė.
  -Do tė telefonoj Laurėn dhe do t’i them qė bashkė nuk do tė takohemi dhe tė lutem fshije numrin tim. Pėrkushtoju familjes tėnde, burrit tėnd se ishte njeri i mirė.
  Ajo tė bėjė si tė dojė unė e vendosa-tha Dani e pasi ktheu me fund gotėn ndezi sėrisht njė cigare vazhdoi- E mbylla. Kam bėrė shumė mėkate dhe padyshim qė pėr ēdo mėkat kam marrė dhe shumė mallkime por kėtė mallkim s’do mund ta shlyej dot.
  O shoku im ka mallkime e MALLKIM.

 5. #145
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,917
  Faleminderit
  348
  197 falenderime nė 109 postime
  Nderimet e mia Z.Cami,eshte kenaqesi te lexoj perseri shkrimet e juaja mbreselenese!
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 6. #146
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
  Nderimet e mia Z.Cami,eshte kenaqesi te lexoj perseri shkrimet e juaja mbreselenese!
  Faleminderit per komplimentin Xhenet.

 7. #147
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime
  NJĖ DITĖ

  Nė njė ditė ......, a e ke pyetur ndonjėherė veten se ēfarė ndodh nė njė ditė.......?Nė njė ditė.........ka qė lindin dhe dhurojnė njė gėzim tė pafund, por ......njė fatkeqėsisht “ikėn” dhe sjell njė dhimbje pafund... Ka qė bien... Ka qė ngrihen...Dikush qeshe atė ditė por...dikush dhe qan. Njė dashuron ..... njė tradhėton..... Dikush qiellin e sheh veē tė kaltėr e dikush tjetėr po nė tė njėnjtin vėnd e sheh veē zi..........! Nė njė ditė sa gjėra ndodhin.... Po qe se je ti i lumtur she veē fytyra tė qeshura nė ēdo cep. E nėse i mėrzitur je ul sytė s’di ku i fsheh. Duhet ta dish qė nė njė ditė jeta jote mund tė ndryshojė...... E atėhere kujtohu...... merr e jep dashuri , Respekto, Qesh, e ji i lumtur .......gjej forcėn pėr tė buzėqeshur edhe nė ditėt me tė errėta sepse nė njė ditė ndodhin shumė gjėra aq shumė sa dhe ti njė ditė do tė jeshė pjesė e atyre gjėrave qė ndodhin ATĖ DITĖ........ !

 8. #148
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime
  SI TA BĖSHE TĖ LUMTUR NJĖ FEMĖR.  Pėr ta bėrė tė lumtur njė femėr duhet shumė pak. Vetėm pak. Duhet tė jeshė:
  -MIK
  -SHOK
  -DASHNOR
  -VĖLLA
  -BABA
  -MĖSUES
  -EDUKATOR
  -GUZHINIER
  -NDĖRTUES
  -HIDRAULIK
  -MEKANIK
  -ARKITEKT
  -STILIST
  -SEKSOLOG
  -GJINEKOLOG
  -PSIKOLOG
  -ORGANIZATOR
  -BABA I MIRĖ
  -SHUMĖ I PASTER
  -SIMPATIK
  -SPORTIV
  -I AFRUESHĖM
  -I KUJDESSHĖM
  -KAVALIER
  -INTELIGJENT
  -KRIJUES
  -I ĖMBĖL
  -I FORTĖ
  -TOLERANT
  -AMBICIOZ
  -I ZOTI
  -KURAJOZ
  -I VENDOSUR
  -I BESUESHĖM
  -I RRESPEKTUESHĖM
  -I APASIONUAR
  -TĖ DISHĖ TĖ BLESH
  -TĖ MOS KRIJOSH PROBLEME
  -MOS SHIKOSHĖ TĖ TJERA
  -MOS JESH XHELOZ (POR EDHE TA NDJEKĖSH MBRAPA)
  -TĖ INTERESOHESH VETĖM PĖR FAMILJEN E SAJ
  -TI JAPĖSH HAPSIREN E SAJ.( TĖ MOS E PYESĖSH KURRĖ KU SHKON)
  -TĖ MOS HARROSH DATAT (DITĖLINDJE,FEJES,MARTES, TAKIMIN E PARĖ ,PUTHJEN E PARĖ,KUR MBAROI SHKOLLĖN ,KUR FILLOI TĖ MESMEN…..etj)

  Por fatkeqėsisht edhe sikur ti zbatoni tė gjitha kėto rregulla nuk ju jap 100% siguri qė do ta bėni tė lumtur sepse AJO njė ditė mund tė ndihet e shtypur e pa hapsirė dhe kėshtu qė shkon me tė parin qė i del pėrpara, qoftė ky pianec,hajdut,drogmen,pėrdhunues,kriminel.
  Mjaft qė tė jetė i pasur dhe tė ketė njė makinė. Ah se pėrpak harrova kushti numėr 1 ėshtė TĖ JESH SHUMĖ SHUMĖ I PASUR.

  Mbase kjo do tė jetė arsyeja pėrse ZOTI thotė:- DUAJE. Dhe nuk thotė kurrė:-FALI SHPIRTIN DHE ZEMRĖN.

 9. #149
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Pershendetje miq te Forumit Shqiptar . E di qe kam munguar dhe per kete kerkoj ndjes por tani kam ardhur me dy tregime te reja. Pres nga ju verejtjet dhe sygjerimet tuaja. FALEMINDERIT.

 10. #150
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Tė lutem ……..
  Gjatė gjith javės nėpėr qytet nuk kish fjalė tjetėr veē se pėr sportin , pėr ndeshjen e tė djelės. Nė tė gjithė Italinė diskutohet shumė pėr futbollin por nė qytetin ku unė banjo ėshtė shumė e eksagjeruar , qytet i vogėl, mbase dhe kjo ndikon. Por kėtė vit ndikoi dhe ajo qė ekipi ishte mire dhe pretendon te hyjė nė seria A. Hajd mė thashė . Do tė shkoj dhe une. Takova Nikun , njė shqiptar qė ėshtė shumė tifoz, i kėrkova tė mė gjente dhe mua njė biletė meqė ishte si tė thuash finalja.
  Tė dielėn gjithė qyteti ishte nė festė tė gjithė mezi prisnin orėn e ndeshies.
  Hymė nė stadium tė dy me Nikun. Zumė vėndet tona. Ekipet dolėn nė nxemie. Papritmas shoh tė dale i vehur me uniformė sportive djali i Nikut!
  - Niku djali jot ėshtė ai ? – Pyeta unė i habitur .
  - Po – u pėrgjigj Niku.
  Unė prita qė Niku tė thoshte ndonjė gjė mė shumė por ai heshti dhe u pėrqėndrua tek tek fusha sikur atje tė kish filluar ndeshja kur aty nuk kish gjė tjetėr veē disa nga rezervat qe as ata nuk vraponin por rrinin mė kėmbė e flisnin me njėri tjetrin.
  - Ej me ty po flas – thashė unė . Dhe e kapa Nikun pėr krahu- Pse nuk mė ke thėnė qė ke djalin me ekipin ?
  - Po s’ka rėnė rasti – mė tha ai.
  Nė kėtė moment hyri nė stadium Ladi njė tjetėr shqiptar shumė tifoz pas futbollit. Ai me Nikun njiheshin me njėri tjetrin qė nė Shqipėri. Ladi sapo hyri ja dha njė tė bėrtitur u bashkua me disa tifozė tė tjerė e filluan tė bėnin shaka . Ladi u pėrshėndet me ta dhe u afrua aty tek ne. Pėrplasi dorėn me Nikun e pastaj mė pėrshėndeti mua. U ul afėr meje.
  - Nik – tha Ladi- sot si thua do tė luaj Besi….?
  - Mbase – tha Niku.
  Po dukej hapur qė ishte i tensionuar.
  - Ore ēfarė ka ky?- pyeta unė Ladin
  - S’di gjė ti – tha i habitur Ladi?
  - Jo . Tė betohem – thashė unė .
  - Niku ka lojt vetė futboll, dhe ka qėnė shumė i mire bile ka qėnė me kombetaren . Por……….- dhe Ladi bėri njė heshtje si pėr tė rikthyer memorien. Ndezi njė cigare e pastaj vazhdoi- Niku ka qėnė AS por ja shkatėrruan karierėn pėr njė orė elektronike …….
  - Ēfar thua – thashė unė i habitur.
  - Po ,po – Tha Ladi dhe u mbush me fryme shume fort e pastaj vazhdoi- Hė qentė i morėn njė talent futbollit shqiptar . Nuk e mbaj mėnd se ku lunate kombėtarja dhe Nikut njė shqiptar i arratisur i fal njė orė elektronike. Dhe pėr kėtė ja shkatėrruan karierėn. Nuk e lane mė tė lunate futboll. Ai – vazhdoi Ladi- e ka ėndėr qė djali i tij tė bėhet futbollist.
  Ladi heshti dhe e vura re qė edhe ai ishte tensionuar.
  - Po ja pra djali qėnka nė ekip-thash unė.
  - Ah mor mik – tha Ladi- Ai ėshtė shumė i mire edhe pse i vogėl por mbase nga presioni qė po i krijohet nuk po arrin tė shprehet…… ose mbase se ėshtė i huaj nuk po e futin nė lojė. Dhe kjo or mik e nervozon shumė Nikun – pėrfundoi Ladi.
  Po shihja Nikun dhe po mundohesha tė lexoja ēfarė thoshte fytyra e tij por ajo ishte e akullt dhe nuk po mund tė lexoja asnjė shkronjė e jo fjalė.
  Ndeshja kish filluar por unė nuk po e shihja fare sepse mė goditi fort ngjaria e Nikut. Thirrjet e tifozėve here pas here mė shkundnin e mė zgjonin , mė shkėpusnin fillin e mendimeve e ndaj vendosa tė filloj tė jem nė stadium .
  Ndeshja me vėrte ishte interesante me sulme nga tė dyja skuadrat por rezultati vazhdonte tė ishte ai i fillimit. Skuadra vėndase , qė unė e quajta “skuadra e Besit” dukej qė ishte mė e mire por dhe e pa fat sepse topi disa here kish goditur nė shtyllė.
  Mė pushim unė fola sėrisht me Ladin pėr Nikun dhe aim ė tregoi shumė histori tė tij . Por unė doja tė dija mė shumė rreth djalit tė tij ,Besit. Dhe Ladi mė tregoi shumė gjėra dhe pėr tė dhe unė filova tė lutem qė tranieri ta fuste nė fushė Besin por ē’e do se ai nuk mė dėgjonte mua.
  - Niku mos u mėrzit – I thashė unė – do ta futė edhe Besin.
  - Kur – tha ai – Kjo ėshtė ndeshja e fundit po qe se nuk e fut as sot…………….s’ka shance mė.
  - Ej Ladi – thashė unė- si duhet tė dalin sot kėta?
  - Ju duhet se s’bėn fitorja o shoku se ndryshe “mirupafshim seria A”- tha Ladi.
  - Aha !- thashė unė.
  Filloi pjesa e dytė . Tifozeria ishte ndezur edhe mė shumė . Skuadrat gjithashtu . Por skuadra e Besit ishte hedhur totalisht nė sulm por prap pa rezultat. Minutat kalonin e tensioni shtohej .
  Njė nga ata qė ish ulur pranė praė nesh pyeti Ladin :- Ej po pse nuk e fut nė lojė ky budalla trainer atė sulmuesin e gjatė?
  - Ėshtė i dėmtuar – tha Ladi e pasi kroi kokėn vazhdoi- sulmues ka vetėm kėta tė dy qė ka nė lojė dhe atė Shqiptarin.
  - Kė mo atė tė voglin- tha me pėrēmim ai qė ish ulur pranė.
  - Po ,po – tha Ladi.
  - Po ku bėn aim or mik
  - Mė fal – ndėrhyra unė- se nuk ju njoh .
  - Mikele quhem – tha ai
  - Gėzohem. Po ti nuk e njeh dhe nuk e ke pare asnjėherė Besin, keshtu e quajn atė Shqiptarin e vogėl- thashė unė dhe nuk i lashė kohė qė tė fliste por vazhdova- ndaj mos fol ashtu pėr atė.
  - Kėrkoj ndjesė miku im – tha Mikele – por nuk e kemi pare kurrė.
  Ndekohė pashė Ladin tė hidhej pėrpjetė .
  - Ē’pate ore ?– thash unė.
  - Nuk e sheh . Nxorri nė nxemie Besin. – Tha Ladi dhe filloi tė bėrtiste si i marrė.
  Mua sytė mė shkuan instiktivisht tek Niku. Ai ish zbehur i tėri. Kish vėnė duart pėrpara gojės dhe mua mu duk se ai po lutej. Mu duk si njė sopė shkėmbi e rrokullisur nga maja e malit e qė kish zėnė vend aty nė shkallėt e stadiumit. Sa vinte e zbehej ne fytyrė thua se dikush I kish dhėnė nj dorė me gėlqere dhe ajo sa vinte e thahej. Pas pak minutash tranieri thirri Besin dhe po i jepte udhezimet e fundit. Besi u afrua tek arnitri i katėrt. Nė momentet pėrpara se tė hynte nė fushė ktheu kokėn nga tribuna ku ishim ulur ne. Mua mu duk sikur aiu kėkoi bekimin e Nikut. Dhe ai ,Niku, bėri njė shėnjė qė pėr mua i tha shko bir e ke bekimin. Unė nuk po shihja mė se ku ish topi por vetėm ku lėviste Besi . Njė here shihja Besin e njėherė Nikun mė dukej sikur dhe Niku ish nė fushė sepse dhe frymėmarrja e tij ishte vėshtirėsuar. Minutat kalonin e tensioni shtohej. Aty afėr fundit Besi dha njė pasim qė elektrizoi gjithė stadiumin por shoku i tij nuk e shfrytėzoi. Gjyqtari i katėrt ngriti tabelėn dhe tregoi qė kish dhe 4 minuta shtesė. Skuadra mike po provonte tė administronte lojėn nė njė moment njėri prej mbrojtėsve u shpėrqėndrua pak dhe Besi shumė i vėmėndshėm i rrėmben topin dhe lėshohet pėrpara drej portės . Instiktivisht sytė mė shkuan tek Niku edhe ai mu duk sikur u lėshua nė sulm . Unė njė sy po e mbaja tek Besi e njė tek Niku Besi ish lėshuar pėrpara si njė shqiponjė dhe vraponte me njė siguri tė habitėshme ndėrs Niku filloi tė fliste me vete.
  - Tė lutem bir vrapo. Tė lutem vrapo edhe pėr mua. Tė lutem realize atė qė humba unė . Tė lutem , tė lutem, tė lutem pėr ėndėrėn time bir tė lutem ………..- thoshte me zė tė lartė Niku dhe sytė i shndrisnin- tė Lutem Besi tė lutem bėj atė qė s’munda unė……..
  Besi shmangu ndėrhyrjen e njė mbrojtėsi duke bėrė njė rrotullim. Dhe sapo u kthye goditi topin me shumė force . Topi mori njė trajektore tė ēuditėshme dhe pėrfundoi pikėrisht aty ku bashkohen dy shtyllat dhe topi prek rrjetėn.
  Goooooooooooooooooooool ushėtiu stadium dhe tė gjithė ishin nė delir veē unė po shihja Nikun . Ai kishte kaluar nė super delir .
  - Mė fal sėrisht- tha Mikele. E duke me tėrhequr pėr krahu mė trgoi Nikun- Ky ē’ka qė bėrtet sikur tė kishte shėnuar ai?
  - Nuk e di .- i thashė . Ja preva shkurt sepse mė duhej kohė ti tregoja njė histori tė gjatė 50 vjet.
  Besi pasi pa topin qė u prplas nė rrjetė vrapoi nė drejtim tė tribunes ku ishim ulur ne dhe hoqi bluzėn . Poshtė saj kish njė bluzė tjetėr ku shkruhej shqip “ BABI SOT SHĖNUAM TĖ DY. KY GOL ISHTE PĖR TY BABI” Mu mbushėn sytė me lot dhe mua e jo me Nikut. I ktheva sytė nga ai dhe pashė atė , Nikun, tė pėrlotur qė thoshte: - Faleminderit bir ma realizove ėndėrėn. Tani vazhdoje tė lutem vazhdoje bir…………………  Gusht 2013

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar KUJTIM CAMI pėr postimin:

  Ēaushi (05-09-2013)

 12. #151
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Telefonatė nė mesnatė

  Si ēdo natė u kthye nga puna i lodhur . Bėri njė dush , shkoi nė restorant hėngri darkė mori shishen e whiskyt, qė e kishte rracionin e pėrnatshėm, dhe shkoi disi herėt nė shtrat. Nuk kishte gjumė por rrinte shtrirė pinte wisky e qante ,sepse ashtu i kishte hallet Altini. Kur e pyesnin si quhej ai gjithnjė thoshte “Tini halle pasosuri “. Shume njerės e merrnin pėr shaka por kjo ishte e vėrteta.
  Tini kishte njė vajzė qė e quanin Blerina. 1 vit pas lindjes sė saj Tini u nda nga gruaja e tij, Adriana, dhe gjyqi fėmijėn ja besoi asaj. Tini e vuante shumė ndarien dhe sidomos mungesėn e Blerinės, ndaj shpesh kur ishte vetėm qante. Nuk kish ardhur kėtu nė Itali si gjithė bashkėatdhetarėt e tij pėr tė punuar por pėr tė kėrkuar! Po ,po pėr tė kėrkuar. Kėrkonte ish gruan e tij qė kish lėnė Blerinėn tek prindėrit e saj dhe ish larguar me njė tjeter pėr nė Itali. Tini nuk e kėrkonte pėr tu rimartuar por pėr ti marrė njė deklaratė qė ajo s’e mbante dot vajzėn e kėshtu gjyshi e gjyshja t’ja jepnin atij sepse ata me pensionet e tyre nuk i siguronin dot bukėn e jo mė tė tjerat.
  E kėrkoi gjithandej por s’po e gjente dot, kėshtu qė u detyrua tė gjente njė punė dhe tė punonte pėr tė jetuar. Edhe atė natė Tini po bėnte tė pėrnatėshmen qaj, pi , deri nė dehje derisa sytė ti ėnjteshin e ta mundėte gjumi.

  *
  * *


  Emanuela kishte gjithė darken qė dėgjonte muzikė nė dhomėn e saj . Dy tre here e jėma e kish thirrur pėr diēka por ajo nuk e kishte dėgjuar .
  Ela – i thirri e ėma – a mė dėgjon ?
  Ela , qė kėshtu i pėlqente ta thėrrisnin , u ngrit hoqi kufjet dhe tha:- Mė fal mama por nuk e kisha mėndien. Pasi mbaroi atė qė i tha e ėma shkoi pėrsėri nė dhomė dhe vuri sėrisht kufiet nė vesh e filloi sėrisht tė degjonte “Enigmat” grupin e saj te preferuar.
  E ėma e nxehur nga veprimet e Elės po ankohej nė dhomėn tjetėr
  - Pupupu si janė bėrė vajzat e sotme . Janė ēmėndur fare.
  - E po lėre o mama – ndėrhyri Franēesko , i vėllai i Elės – s’ka mbushur akoma 18 vjeē e ti i kėrkon si tė jetė 30 vjeēe –pėrfundoi ai.
  - Po, po –vazhdoi e ėma- pėr dy javė mbush 18 dhe nga mėndia ėshtė 5 vjeē.
  Ela kish dėshirė tė fliste me Laurėn, kushėrirėn e saj por njėkohėsisht edhe bashkėmoshataren e saj. Por ē’edo ajo kish ndėrruar numur dhe ajo nuk e mbante mend. Pėr dreq nuk i kujtoheshin mire dy numrat e fundit.
  - E mo ta provoj – mendoi Ela – sikur do bėhet nami po qe se s’ėshtė ajo.
  Ela formoi numrin ashtu siē e kujtonte ajo dhe priti qė te shkonte zilja. Zilja filloi tė binte. Zilja ra 4-5 herė por Laura nuk po e kapte . ela po vėrtitej nepėr dhome dhe po ngacmonte librat mbi tavoline kur pa pritur pa qe kish shėnuar nė kapak tė njė libri numrin e ri te Laurės. Verifikoi numrin dhe pa qė kishte gabuar njė numur ne vend te 119 nė fund e kish bėrė 110. Menjėherė stakoi telefonin dhe mendoi :- Boboooo kushe di kush e ka kėtė numėr. Po tė jetė kėtu nė Katania gjysma e tė keqes se do ti them mė fal dhe kaq . Por pot ė jetė me larg??? Oboboooo ē’ te jetė vallė vajzė apo djalė. Po sikur tė jetė familjar? O ēe prisha fare…….!?
  Dhe kėshtu me kėto mendime e zuri gjumi Elėn e bukur.

  *
  * *

  Papritur Tinit i ra zilja e telefonit. Ai ca nga dehija e ca nga gjumi mezi e ndieu e sa bėri ta merrte telefonin ai qė telefononte u largua. U largua por kishte lėnė numrin nė telefon. Tini mendoi se do tė ishte mė mire ta merrte nesėr nė telefon e ta pyeste se kush ishte ēfar kėrkonte nga Tini? Tė nesėrmen Tini telefono disa here atė numur por nuk e hapte njeri. Se mos vallė ėshtė dikush pėr ndonjė lajm per………!?

  *
  * *

  Tėrė natėn kishte fjetur me mendimin se kush ishte ai ose ajo qė Ela kishte shqetėsuar me telefonatėm e saj nė atė orė tė papėrshtatėshme. Nė mėngjes kur u ngrit e kishte kokėn shumė tė rėnduar , sikur tė mos kishte fjetur fare. U ngrit lau sytė e po pėrgatiste mėngjesin kur pa pritur ra zilja e telefonit . Sheh numrin ……110 nė fund ishte ai ose ajo qė shqetėsoi. . Ela pati turp ta hapi e ti thoshte MĖ FAL. 110 doli dhe dis here te tjera mė telefonin e saj atė ditė por ajo asnjėherė nuk pati kurajon ta hapte e ti thosh MĖ FAL.
  -Sa e paedukatė u tregova- mendoi Ela – Po tė paktėn ti kasha kėrkuar falje . Nė qoftė se do mė telefonoi prap do ta hap e do ti kėrkoj falje- vendosi Ela
  Nga ora 3 e pasdites pėrsėri u shfaq 110-ta nė telefon dhe Ela pėrsėri nuk pati kurajo ta hapi…… . Ndaj mendoi : - Nuk do ishte mė mire ti bėja njė SMS!? Ashtu tha e ashtu bėri. Nisi tė shkruaj. :- “ Nuk mė njeh. Mė fal. Gabova numėr. Edhe njė here tjetėr mė fal.” – shkroi Ela dhe e nisi tek numri i panjohur. Pas pak 110-ta u pėrgjigj po me SMS. – “ Sigurisht qė tė fal po kush je ti???” Ela instiktivisht nisi tė kthejė pėrgjigje . “ Jam Emanuela, pėr miqtė e mi ELA , nga Katania , Siēili, jam 18 vjeēe.” 110 I pėrgjigjet:
  - “ Unė jam Altini , pėr miqtė TINI Shqipėtar 28 vjeē “ …………………………
  Kėshtu vazhduan gjatė gjithė pasdites . Ela kuptoi se kish tė bėmte me njė tė huaj, qė ajo s’i kishte shumė qef e sidomos shqiptarėt !? Po ē’tė bėnte ja qė kish gabuar numėr e kėshtu qė ishte e detyruar ti pėrgjigjej. Gjithashtu Ela kupto se kish tė bėnte me njė njeri tė zgjuar bile shumė tė zgjuar.
  *
  * *

  Tė nesėrmen nė darkė Tini vendosi tė bėnte njė telefonatė me Elėn thjeshtė pėr tė shtyrė kohėn dhe pėr luajtur pak me njė vajzė 10 vjet mė tė vogėl se ai.
  -Urdhėro – u dėgjua zėri pėrtej.
  -Mirmbrėma – e nisi bisedėn Tini
  - Mirmbrėma ! Po ju kush jeni. – pyeti zėri matanė.
  Tini ndieu njė zė tė magjishėm njė zė qė e bėri tė dridhej . Atė natė ata folėn vetėm pak por Tini kuptoi qė kish tė bėnte me njė vajzė qė dhe pse e vogėl kishte shumė edukatė dhe kėshtu ai nuk duhej tė lostė me atė. Por thjeshtė tė dėgjoheshin ndonjėherė si di “miq” qė njiheshin por mė shumė nuk njiheshin .

  *
  * *

  Pasi mbylli telefonin Ela mori frymė e qetėsuar. Kish dėgjuar pėr here tė pare zėrin e Tinit. Zėri i tij ju duk pak i trishtė megjithėse u mundua tė bėnte pak shaka . Ela kuptoi se ai diēka kishte .
  - Do jetė i lodhur nga puna. Apo ka ndonjė gjė tjetėr …..? Mendoi Ela – E ē’mė duhet mua –vazhdoi mendimin Ela- se ėshtė i lodhur a i mėrzitur ka gjė apo s’ka gjė.
  Dhe kėshtu mendoi se e qetėsoi veten.

  *
  * *

  Kėshtu kalonin ditėt dhe ata tė dy shkėmbenin SMS ēdo natė . Ndonjė natė dhe u dėgjan nė telefon. Ajo filloi ta pyeste shumė Tinin pėr ta zhbiruar dhe ai pa pasur force ti kundėrshtonte i tregoi gjithė tė vėrtetėn . Edhe vetė ai nuk e kish kuptuar se pėrse ai i kish treguar gjithė tė vėrtetėn edhe pėr gruan e tij i tregoi veē me njė ndryshim qė i tha ėshtė ish e dashura.
  - Diēka po ndiej- mendoi Tini njė natė – me vėrte diēka ka kėtu?! Kam filluar qė po tė mos merrem pak me Elėn me SMS ose telefonatė ndihem sikur mė mungon diēka, ndihem i lodhur,keq. Ē’tė jetė kėshtu- vazhdoi tė fliste me vete Tini…. E kėshtu e zuri gjumė me mendime tė bukura e ėndėrra .

  *
  * *

  - O Zot – mendoi Ela – ēfarė kam kėshtu…… ē’po mė ngjet…..? Nė qotė se nuk i them tė paktėn mirmėngjes e natėn e mire ndihem sikur kam lėnė diēka pa mbaruar . Mos vallė…………?! Jo, jo ėshtė e tmerrshme – gati sa nuk uluriu Ela- Nuk kam rėnė nė dashuri. Po unė nuk e dua –vazhdoi tė arsyetonte Ela – unė thjeshtė e simpatizoj por nuk e njoh kėshtu qė s’kam si ta dua …….pastaj ai ėshtė dhe i huaj . – qetėsoi veten Ela.

  *
  * *


  Atė ditė qė Tini shkoi nė Firence ishte njė ditė fatale pėr tė.Njė herazi mund ta quash fatzezė por dhe fatlume gjithashtu.
  Ishte tetor dhe firma ku punonte Tini ikėn pėr njė punė nė Firence. Atė punė firmat e tjera e bėnin pėr tre ditė por firma ku ai punonte ai me ata specialist qė kishte e mbaroi per 5-6 orė . Meqė ata mbaruan shumė shpejt punė drejtori i firmės vendosi qė ata tė rrinin atė natė nė Firence . Hėngrėn darkė dhe dolėn pėr tė bėrė njė xhiro nėpėr qytet . Ishin pikėrisht nė qėndėr kur njėri nga kolegėt e punės qė quhej Rafaele erdhi dhe dha njė lajm “tė mire” pėr burrat.
  - Djema sapo shkova me njė prostitutė ishte shumė e bukur dhe e mirė por mbi tė gjitha mė mori pak lek.- pėrfundoi ai. Dikush tha :
  - Nė sulm ēuna!
  Tė gjithė u nisėn vetėm Tini nuk lėvizi diēka e pengonte ?! Antonio thirri :
  - Ej Tini ti nuk do vish…..? Eja …..nė se nuk do tė shkoshė me atė tė paktėn eja pėr tė na bėrė shoqėri.
  Dhe Tini s’ja prishi, Shkuan aty tek rruga ku dilnin prostitutat. O Zot ēfar tmerri ! Rafaelo kish shkuar me ish gruan e tij. Gjithė tė tjerėt do tė bėnin tė njėnjtėn gjė para syve tė tij . Tini qė kishte vajtur nė Itali per tė kėrkuar atė dhe po e kėrkonte me qiri nė atė moment ndjeu se diēka ju kėput brėnda shpirtit. Lotėt filluan ti rrėshkasin nėpėr faqe mbase dhe instiktivisht. Nė atė moment ndjeu neveri pėr atė qė dikur i kish thirrur “zemėr” por njkohėsisht ndjeu dhe nevojėn e alkoolit .
  - Njė gotė sa pėr tė hequr shijen e keqe nga stomaku- mendi ai.
  Vrapoi drejt barit mė tė afėrt dhe ēuditėrisht porositi kafe???!!! Mėndia vetėtimthi i fluturoi ne Katania tek Ela dhe pa u menduar gjatė nxorri telefonin e shkroi njė SMS ku i tregoi fie pėr pe Elės se ēfarė i ndodhi. Ndėrkohė qė priste pėrgjigje nga Ela mendoi :
  - Po unė pėrse i tregova gjithēka asaj? Po si nuk lashė asgjė pa thėnė. Dhe kujt njė vajze qė unė nuk e njoh.

  *
  * *

  Ela ishte shtrirė nė krevat dhe po lexonte diēka. Ndėrkohė i erdhi njė SMS.
  - Tini – gati sa nuk tirri me zė . Nxitoi tė kapte telefonin. Po vėrtet Tini ishte ai i shkruante njė SMS.
  - “Ela jam shumė i shqetėsuar. Sot pashė atė qė kėrkoja (pas 4 vjetėsh) . Sa keq. Kish pėrfunduar prostitute nė Firence. U ndieva shumė keq. Megjithėse atė kėrkoja nuk I fola dot se mė ngjalli neveri. Mė fal se mbase tė shqetėsova por nuk e di pse ndieva nevojėn tė ta tregoja ty TINI”
  Ela e lexoi dhe rilexoi SMS-nė disa here e pastaj mendoi :
  - Sa mire qė gjithēka ma tregon mua! Ou po dale pėrse pikėrisht mua? Mos vallė ka filluar tė ndiejė diēka pėr mua?- Pėrfundoi mendimin ajo. Pasi u vrtit nėpėr krevat vazhdoi mendimin – Gjyna duhet ti jap pak kurajo . – mori telefonin nė duar dhe u bė gati tė shkruaj por papritur ndali
  - Ēfarė ti shkruaj- mendoi ajo- Ah po do ti shkruaj kėshtu “ Mė vjen keq. Kėshtu e ka jeta. Kurajo”- pėrfundoi mendimin Ela . Por nė tė vėrtetė shkroi tjetėr gjė. Shkroi atė qė i diktoi zemra. :
  - “ TĖ KUPTOJ. DHE S’KA SE SI TĖ MOS JESHĖ I TRISHTUAR. EDHE PSE JAM LARG TEJE TANI ME ZEMĖR JAM ATY PRANĖ TEJ SEPSE TĖ KAM SHUME XHAN DHE TI E DI QĖ NUK JE VETĖM. EDHE NJĖ HERĖ TĖ KAM SHUMĖ XHAN ELA”- e nisi SMS-nė e pastaj mendoi
  - Po pėrse i shkrova kėshtu pėrse………………………..?!


  *
  * *

  Pėrgjigja e SMS-sė ishte ajo qė e bėri Tinin tė mendoi disi. Tini ndieu diēka qė s’e kish ndierė kurrė mė pare. Ndieu qė kish filluar tė jetonte me Elėn edhe pse ishin larg.Tini e ndiente se ajo kish njė zemėr tė mire, dhe qė Tinin e konsideronte si shok tė mire e tė afėrt. Kjo dhe e gėzonte por edhe e futi nė mendime Tinin. Pas disa ditėsh Tini i tregoi asaj qė ai pinte shumė . Ajo ju lut qė pėr hater tė saj ai tė mos pinte mė. Tini si njė bebe e bindur i premtoi se nuk do tė pinte mė . Tini kuptoi se po ndiente diēka pėr Elėn , kuptoi se ai kish rėnė nė dashuri me Elėn. Edhe pse nuk e njihte pėr fytyrė.
  - E ē’rėndėsi ka nė ėshtė e bukur apo jo, nė ėshtė elegante,nė ka sy blu, jeshil a tė zi. Mua mė pėlqen bukuria e shpirtit tė saj mė pėlqen zemra e saj mua mė pėlqen sinqeriteti i saj- mendoi Tini- dhe kjo bukuri ėshtė e pakrahasushme –perfundoi mendimin ai.


  *
  * *

  Ela nuk e kuptont pėrse ndihej keq kur nuk dėgjohej me Tinin . Nuk e kuptonte pėrse i kish kėrkuar tė mos pinte:
  - Ē’mė duhet mua nė pin apo jo ai- mendoi Ela. Dhe filloi tė vinte vėrdallė nėpėr dhomė. Pasi bėri dy tre xhiro rreth tavolinės vazhdoi mendimin
  - Po tek e fundit mire bėra se shok e kam . Pse mos e frenoj? E ē’tė keqe ka kėtu qė unė shqetėsohem ………….. Ēfarė thashė unė – mendoi Ela- shok ……..? Ēfarė shoku moj tuafe ….. ti ndien shumė pėr tė. – I oshėtiu Elės nė kokė njė mendim siē oshėtin bubullima ndėr male- Po, po ėshtė e vėrtetė unė nuk e kam shok por unė kam rėnė nė dashuri …………- mendoi Ela dhe doli para pasqyrės dhe nisi tė bisedonte me Elėn e pasqyrės.
  - Po si ke rėnė nė dashuri ti Ela e pasqyrės me njė qė nuk ja ke pare ndonjė here fytyrėn …..?
  - E ē’mė duhet fytyra mua- tha Ela e vėrtetė – unė shoh bukurinė e zemrės shoh sinqeritetin e besnikėrinė……………….
  Dhe Ela do tė vazhdonte gjatė bisedėn me Elėn e pasqyrės por trokiti dera she ja ndėrpreu mendimin. Isht Laura .
  - Hė ē’kemi – pyeti Laura sapo hyri brėnda .
  - Hiē ! – u pėrgjigj Ela.
  - Tė shoh si tė menduar ? Ela ēfarė ke ?
  - S’kam gjė jo.
  - Moj po tė njoh unė ty. – tha Laura.
  - Dėgjo Laura ti e di pėr Tinin , atė shokun tim ?
  - Po – e ndėrpreu Laura. Ela bėri me shėnjė qė ajo tė mos e ndėrpriste dhe vazhdoi.
  - Nuk e di as vetė se ē’kam ? Mbase ndiej qė ėshtė djalė i mire i sinqertė me mua. Dhe e di ēfarė – vazhdoi Ela- mua mė bindet menjėherė.
  - Pėr ēfarė tė bindet ? – ndėrhyri Laura .
  - Po ja- vazhdoi Ela- mė tha qė pinte shumė, dhe unė e kasha vėnė re disa here kur flisnim nė telefon qė ai ishte pak i pirė , i thashė mos pi mė e qė atė ditė nuk e kam ndier mė tė pirė.
  Laura e vėshtroi drejt e nė sy. Ela uli kokėn.
  - Ela! – foli Laura.- Ti ke rėnė nė dashuri me Tinin.
  - Jo, jo – u hodh menjėherė Ela.
  - Moj po leri ato ti- vazhdoi Laura- ke mbi 1 muaj qė s’bėn muhabet tjetėr veē Tini ashtu e Tini kėshtu Tini andej e Tini kėtej!
  - Mbase , mbase – tha Ela dhe uli kokėn si e zėnė nė faj.
  - Ej budallaqe !-bėrtiti Laura dhe ndryshoi tonin- Ē’tė duhet ty me njė tė huaj ?! Shikoje njėherė veten nė pasqyrė sa e bukur je! Po je si yll moj budallaqe. Po je gosa mė e bukur e Katanias, pak djem tė bukur e tė pasur ke kėtu qė lėnė kokėn pas teje. Do veshė e ta shpiesh kokėn nė Shqipėri ti…..? Mblidhe mėndien sa s’ėshtė vonė . Budallaqe! – Pėrfundoi Laura.
  Laura tha kėto fjalė dhe iku disi e nervozuar . Iku por la mbrapa njė tymnajė qė po e mbėshtillte Elėn ashtu siē mjegulla mbėshtjell ēdo object qė del para saj. Ela u zhyt nė mendime . U shtri nė krevat dhe desh tė mendonte por “mjegulla” nuk e linte nė vesh i ushtonte “TA SHPIESH KOKĖN NĖ SHQIPĖRI TI………………….?” Si tė bėnte……………………..?  *
  * *


  Nė shtėpi nuk kish njeri. Kishte filluar i ftohti. Blerina e vogėl 5 vjeēare ishte ēveshur e zbathur. Gjyshi dhe gjyshja , prindėrit e tė ėmės nuk kishin as lek pėr tė ngrėnė bukė e jo mė ti blinin veshje asaj. Ajo mbase kish dhe tėrė ditėn pa future gjė nė gojė. Ajo vendosi tė shkojė tek Goni , shoku i tė atit dhe ti lutej qė ta ndihmonte pėr tė folur nė telefon me tė atin qė ti kėrkont pak para pėr tė . Ashtu bėri.
  Goni bleu njė kartė telefoni dhe bashkė me Blerinėn e vogėl ,por qė nga mėndia ishte 15 vjeēe, shkuan tek njė telefon rruge pak i veēuar nga tė tjerėt, sepse kėshtu deshi Blerina. Furmuan numurin dhe po prisnin . Zilja po binte ……..
  - Alo- u dėgjua zėri matanė.
  - Alo ti babi Tini je ?- tha Blerina
  - Po shpirti i babit unė jam
  - Si je babi mire…?
  - Mirė jam o zemėr e babit . Po ti si je …?
  - Mirė , mire jam unė o babi po a di ēfarė………- tha Blerina dhe bėri njė heshtje, ngriti sytė dhe vėshtroi ngultazi e i bėri njė shėnjė Gonit tė heshtė e vazhdoi- Babi kėto kėpucėt qė kam por edhe rrobat nuk mė pėlqejnė mė. Edhe shoqet nė kopėsht mo babi mė thane qė ti ke dhe babin dhe…………….- dhe papritur e kuptoi qė gaboi e heshti. E mblodhi veten shpejt e vazhdoi- atje te Italia dhe s’ke roba tė bukura. Tė lutem babi dėrgoi xhaxhi Gonit ndonjė lek se mi blen ai kėtu mua. Mirė babi…?! Tė dua shume shume sa…. qielli e sa…. bota babi ta puth hundėn, syrin, faqet….. mirėupafshim babi. Na foli xhaxhi Gonit………- kaq tha Blerina dhe iku me vrap.
  Goni mori telefonin dhe i tregoi Tinit tė vėrtetėn , qė ajo ish zbathur e ēveshur qė ajo ishte mbase dhe pa bukė.
  - Mbase duhej mos tė ta thosha por……
  - Jo, jo Goni. Bėre mire qė ma the tė vėrtetėn. Sa do e hidhur tė jetė e vėrteta mbetet e vėrtetė – tha Tini.
  U kuptua qė Tini po qante. Goni mbylli telefonin fshiu dhe ai syte , sepse dhe ai prej mishi ishte dhe nuk i mbajti dot lotėt, e po hapte sytė rreth e rrotull pėr tė pare Blerinėn qė ta ēonte nė shtėpi.

  *
  * *


  Tini sapo mbylli telefonin nxitoi tė vishet i hodhi njė sy ores dhe vazhdoi tė nxitonte tė kapte bankėn tė sapo hapur. Mori librezėn e bankės dhe mbylli derėn . ndėrkohė qė po zbriste shkallėt i arriti njė SMS. Tini e hapi telefonin dhe lexoi SMS-nė
  “Tini e shoh qė ti kėrkon ēdo ditė e mė shumė tė afrohesh me mua. Por ……tė paralajmėroj qė tė mė rrish larg se unė te krijoj shumė deziluzionoj menjėherė. Ela”
  - Ē’tė jetė kjo ?- mendoi Tini – Hej Zot po kėtė ē’e gjeti ? Unė s’i kam dhėnė ndonjė shėnjė afrimi mė shumė seē mė ka dhėnė ajo mua- mendoi Tini dhe vazhdoi rrugėn drejt makinės.
  Bėri trasfertėn e thuaj se tė gjitha parave qė kish nė bankė nė emrin e tė ėmės. Mbajti vetėm pak pėr vete . Sapo doli nga banka nxitoi t’i telefononte Gonit tė cilit i dha disa porosi qė dhe Gonit po i bėnin pėrshtypje. Pasi mbaroi me Gonin telefonio tė ėmėn tė cilėn e njoftoi pėr shumėn e dėrguar gjithėashtu dhe asaj i la disa porosi. Pasi e mbylli dhe me tė ėmėn telefonoi Elėn. E telefonoi me mendimin se vetėm Elam ė kupton dhe qetėson por njėkohėsisht edhe ti shpjegonte pak SMS-nė e fundit sepse nuk e kuptoi. Vendosi ti thosh – Ej shoku po ne jemi vetėm shokė dhe tė tillė do tė mbetemi.
  Por telefoni i Elės nuk u hap. Ai telefonoi prap, prap e prap me dhjetra here por mė kot Ela nuk pėrgjigjej……………?
  - Pėrse , pėrse – mendoi Tini- ēfarė i bėra ? Ku gabova ? – dhe filloi tė sillte ndėrmėnd tė gjitha bisedat qė kish bėrė me Elėn por mė kot nuk i kujtohej asgjė.- Atėhere jetoj kot – mendoi ai dhe vrapoi drejt njė bari qė pa aty pranė.
  Hyri nė bar e porositi whisky edhe njė edhe njė edhe njė …………..deri sa njerzit filluan ti dukeshin 2.
  Filloi tė kėndonte kėngėn e tij tė preferuar , tė cilėn kish kohė qė nuk e kėndonte
  ……..” je ti qė s’mė do
  Je ti qė s’ke lot
  Kjo ish jeta ime
  Eja merrmė o Zot……”

  Nė kokė po i vinin shumė mendime tė ēuditėshme e tė kėqia. Hipi makinės e nisi ti jepte si i ēmėndur. Sytė i kish tė mbushura me lot dhe i mbante gjysėm tė mbyllur. Shpejtėsia sa vinte e rritej dhe ai kendonte kėngėn e “tij” me zė tė lartė

  ……..” je ti qė s’mė do
  Je ti qė s’ke lot
  Kjo ish jeta ime
  Eja merrmė o Zot……”


  *
  * *


  Ela u nis pėr nė shkollė . Ndihej shumė keq qė nuk ja hapi telefonin Tinit por edhe mė keq qė i kish bėrė atė SMS me mėntė e Laurės. Sapo hyri nė klasė u ul drejt e nė bangėn e saj pa pėrshėndetur askėnd, as Markon shokun e bangės, e njėkohėsisht edhe shoku i saj mė i mire.
  - Ela mirmėngjes – tha Marko- apo ke harruar qė nė mėngjes pėrshėndetet- vazhdoi shakanė ai.
  Ela heshti
  - Ela ēfarė ke kėshtu nuk ndihesh mire? - tha ai shqetėsuar.
  - Jo, jo mire jam
  - Moj qė nuk je mire ti kėtė e sheh dhe qorri pa sy po ēfarė ke e si mund tė tė ndihmoj- perfundoi Marko.
  Ela sėrisht heshti.
  - Bisedojmė tani! – Tha Marko. Ela u bind. Dhe nisi ti tregojė me zė tė ulėt . Marko sapo dėgjoi emrin e Tinit e ndėrpreu duke i vėnė dorėn pėrpara gojės dhe i tha:
  - Ela dalim e lėmė pėr sot mėsimin ose tė paktėn kėtė orė. Pimė ndonjė gjė dhe flasim qetė e lirshėm- propozoi Marko . Ela u bind.
  U ulėn nė njė bar e nuk po flisnin asnjėri . Marko theu heshtjen i pari.
  - Hė pra fol ē’ke katranosur? – tha ai. Dhe vėshtroi gjith inat Elėn.
  Ela u ndie dhe mė shumė fajtore por megjithatė ia tregoi Markos tė gjitha .
  Dolėn nga bari dhe po hecnin drejt njė parku aty afėr. Marko u bė gati tė flasė por u ndal. Kėtė gjė ai e pėrsėriti disa here. Ela po priste qė ai tė fillonte e ti thoshte diēka por ai nuk po fliste kjo gjė Elėn e nervozoi jashtė mase ndaj dhe foli me njė ton qė dukej sheshit qė ishte nervoze :
  - Dreqi e hėngėrt do flasėsh ti apo do mė plasėsh me kėtė heshtje……..?!
  Marko buzėqeshi me ironi dhe tha:
  - Ja kėshtu ėshtė ndier Tini nga ajo heshtja jote. Dhe mė keq akoma nga ajo SMS-ja jote.
  Ela heshti dhe bėri me shėnjė qė kish tė drejtė.
  - Hajde kėtu –tha marko- ulemi kėtu nė stol e ti bejme njė SMS tė bukur Tinit qė tė qetėsohet pak dhe tė qeshė ai dhe ti bashkė me tė.
  U ulėn e bėnė jo 1 por 7 a 8 SMS por pa marrė asnjė pėrgjigje. Telefonuan dhjetra here po pėrsėri nga ana tjetėr veē heshtje .
  - A e kupton Ela se sa e ke fyer ? – tha Marko me njė ton qortues.- Mbase ai nuk ka qėllim tjetėr veē shoqėrisė, por edhe po pati ē’tė keqe ka ti vetė mė ke thėnė se ėshtė djalė i mire?!
  - Marko – u pėrgjigj Ela- Po si s’ka gjė unė nuk i kam parė kurrė fytyrėn atij njeriu. Nuk e di nė ėshtė i ……………
  - Bukur – e ndėrpreu Marko- I bukur do tė thuash? Po pse moj bukuria ėshtė tek fytyra apo tek zemra e shpirti ??? E mbi tė gjitha bukuria ėshtė tek sinqeriteti. Nuk i paska pare fytyrėn kjo- u tall Marko- por i ke ndier zemrėn, sėpaku kėshtu mė ke thėnė mua. Mė ke thėnė se ka njė zemėr tė mire e tė artė.
  - Po , po tė artė e ka – belbėzoi Ela.
  - Tė artė por tė plagosur – e ndėrpreu ai-Tė plagosur sepse dikush ka luajtur rėndė me zemrėn e tij. Dhe sikur tė mos mjaftonte njė dikush na del dhe njė dikushe tjetėr qė e riplagos akoma mė shumė. Ah Ela ,Ela! Mendo tė ishe ti nė vend tė tij- pėrfundoi Marko dhe i ktheu kurrizin Elės.
  Panė orėn e vunė re se mėsimi pėr atė ditė kish mbaruar . Vendosėn tė ktheheshin pėr nė shtėpi. Kur bėrritėn tek shtėpia Ela falenderoi Markon dhe nisi tė largohej kur dėgjoi zėrin e Markos qė i tha:
  - Ela mos dėgjo askėnd veē zemrės tėnde. As mua mos mė dėgjo.Zemra jote ėshtė ajo qė duhet tė tė udhėheqė e jo shoqėria jote.
  Elės nuk i erdhi mirė kjo battue dhe kujtoi se Marko dinte gjithēka dhe u kthye menjėherė nga ai dhe po e vėzhgonte me mosbesim.
  - Ē’ke qė sheh ashtu – tha i shqetėsuar Marko.
  - Ku e di ti qė dikush mė ka folur ? –pyeti Ela.
  - Dukesh – gėnjeu Marko.
  - Ashtu…………..? Mbase…………… Mbase ! faktikisht dikush mė ka folur.- tha Ela. Foli me zė tė mekur aq sa zor se e dėgjoi njeri por Marko e kuptoi dhe bėri njė pyetje tė qartė e tė prerė:
  - Kush ?!
  - Laura.
  - Atėhere po ta pėrsėris dhe njė here “ Mos dėgjo as Laurėn e as Markon por vetėm zemrėn tėnde vetėm ajo nuk tė ēon nė rrugė tė gabuar.
  Iku Marko dhe la keshillėn e tij pezull mbi Elėn ashtu siē bėjnė avionėt qė spėrkasin fushat me tė mbjella hedhin ilaēin dhe largohen , e ndėrsa avioni ikėn ilaēi bie mbi bime dhe fillon tė bėjė efektin e duhur.
  Ela hyri nė shtėpi . Uri nuk kishte . Shkoi nė dhomėn e saj dhe po analizonte fjalėt e fundit tė Markos. - Ai kisht tė drejtė – tha Ela . Ndėrkohė u ndie qė u hap dera nxitoi tė shihte kush ishte. Ishte Xheni , motra e madhe e Elės .
  - Motra si kalove sot- tha ajo.
  - Keq motra keq. – u pėrgjigj Ela
  - Pėrse………? – u habit Xheni
  Ela i trgoi gjithēka motrės sė vet. Gjithēka kish ndodhur nė kėtė gjysėm dite kaq tė gjatė. Xheni u mendua disi gjatė dhe pastaj ngriti kokėn e pa Elėn nė sy dhe qetėsisht tha :
  - Ela shpirt i motrės unė jam me Markon . Shumė mirė tė ka thėnė ai.
  - Zemra mė thotė se e dua motra .
  - E ku ėshtė e keqja shumė mire bėn – tha Xheni.
  - Po si nuk ka tė keqe me motra! Po unė nuk e njoh as pėr fytyrė. Nuk di se si ėshtė- tha Ela dhe desh tė vazhdonte. Por Xheni nuk e la sepse ndėrhyri shpejt dhe me ton tė lartė :
  - Mjaft! Motra unė jam mė e madhe se ti dhe po tė jap njė kėshillė JETA NUK KALOHET ME BUKURINĖ E FYTYRĖS POR TĖ SHPIRTIT E TĖ ZEMRĖS. ME SINQERITET E MIRKUPTIM KALOHEN VĖSHTIRĖSITĖ QĖ JETA DO TĖ TĖ VĖRĖ PĖRBALLĖ. Kėtė mos e harro kurrė .

  *
  * *


  Dikush njoftoi pėr njė aksident nė autostradė . Ambulanca u nis me shpejtėsi e me sirenat takuar pėr nė vėndin ku kish ndodhur aksidenti. E shpunė tė aksidentuarin, me shpresa shumė tė pakta pėr jetėn, nė spitalin mė tė afėrt. Ēfarė ju gjetėn nė xhep ju dhanė njė shokut tė tij qė quhej Ilir.

  *
  * *
  Ilirit po i pihej njė cigare e doli jashtė . Sapo ndezi cigaren nė telefonin e Tinit erdhi njė SMS. Iliri qė nuk dinte gjė pėr miqėsinė e Tinit me Elėn nuk desh ta lexojė por sėrisht mendoi qė do ish mė mire ta lexonte se mbase ish dikush qė duhet ta dinte ēfarė i ndodhi Tinit. Hapi telefonin dhe lexoi SMS-nė
  “ Tini mė fal pėr atė qė tė thashė sot nė mėngjes. Ne jemi shokė dhe unė me tė vėrtetė tė dua si shokun mė tė mire qė kam. Ē’mund tė ndodhė mė vonė le t’ja lėmė kohės. Tė lutem mė fal . Ela.”
  Iliri nuk dinte si ti pėrgjigjej ndaj e fshiu SMS-nė . Mė vonė erdhėn dhe disa SMS tė tjera qė kėrkonin falje por dhe qė donin me patjetėr tė flisnin me Tinin. Por me kė Tini me atė qė po vdiste……!? Mė vonė qenė dhe shumė telefonata tė tjera me emrin Ela por Iliri s’mund tė pėrgjigjej sepse nuk e dinte kush ish kjo Ela , edhe pse diēka kuptoi, por edhe sepse nuk dinte si t’ja jepte lajmin. Si ti thoshte se ēfarė kish ndodhur???!!!

  *
  * *


  Aty nga ora tetė e mbrėmies Ela mendoi se Tini ėshtė kthyer nga puna dhe inati do t’i ketė rėnė e kėshtu do ti them sėrisht mė fal. Ndaj mori nė dorė telefonin dhe telefonoi sėrisht Tinin . Zilja po binte pa pushim .
  - Alo – foli zėri pėr matanė.
  Nuk ishte zėri i Tinit ? Kush tė ishtė vallė?
  - Alo Ela fol tė dėgjoj – tha zėri matanė.
  - Kush jeni ju qė mė dini dhe emrin?
  - Unė jam njė shok i Tinit. Mė quajnė Ilir. Sot e kam pasur unė telefonin e tij i kam marrė unė tė gjitha SMS-tė e telefonatat e tua . Por sot nuk mund tė flisni me Tinin ………se ai…………. ėshtė………. nė ……… spital.
  - Ēfarė ka – e ndėrpreu e shqetėsuar Ela .
  - Asgjė me rėndėsi – gėnjeu Iliri – nuk ndihej mire . Kishte …….. kishte ………. Njė dhimbje koke .
  - Mirė nė ē’orė mund tė flas me tė? – tha Ela.
  - Nuk e di – tha Iliri dhe mbylli telefonin sepse nuk po gėnjente dot mė.
  - Nė ē’orė me motėr – filloi Iliri tė fliste me vete- nė orėn kur tė vdesė. Ti lexova tė gjitha SMS-tė dhe tani e di se kush je . Je ti moj qė e ēove drejt vdekjes dhe tani kerkon ti flasėsh . Po si nuk ka turp.
  Flaku tej cigaren qė kish mbaruar dhe hyri brėnda nė spital pėr tė folur me mjekun . Sapo e pa vrapoi nė koridor dhe nga larg thirri :
  - Hė doktor ndonjė tė re….?
  - Asgjė djalė asgjė. Unė u dorzova vėntė dorė Zoti tani – tha mjeku dhe uli kokėn tamam si njė i dorzuar.
  - Jo, jo mos u dorzo kaq shpejt – tha Iliri – tė lutem mos u dorzo.
  - Mor djalė ai nuk do dhe vetė tė jetojė – tha mjeku e vazhdoi - shikoje ai nuk bėn as pėrpjekien mė tė vogėl edhe kur vjen nė vete.
  Kaq tha mjeku dhe ktheu kurrizin tė ikte . Ilirit pa pritur i kaloi njė ide si vetėtimė nėpėr kokė dhe thirri:
  - Ej doktor, doktor prit njė minute . Unė kam njė ilaē pėr atė.
  - Fol – tha mjeku dhe hoqi syzet pėr tė pare mė mirė Ilirin qė sipas tij po fliste kot.
  - Telefoni doktor telefoni
  - S’po kuptoj asgjė – tha mjeku – Ē’hyn telefoni tek ilaēet?
  Iliri ja shpjegojė gjithēka . I tha se Ela donte tė fliste me Tinin dhe zėri i saj mund ta ndihmonte .Edhe mjeku qe i tė njėnjtit mendim me Ilirin . Mund ta ndihmonte sado pak………..por tė provosh nuk kushton gjė.

  *
  * *

  Tini kishte gati gjysėm ore qė i dėgjonte tė gjitha por sytė nuk i hapte dot. Dėgjoi se ē’thuhej pėr tė Ishte ora rreth 10 e 30 dhe ai bėri 24 orė dhe e vetmja gjė qė mund tė bėnte ishte tė dėgjonte e tė mendonte.
  - Ela pėrse nuk mu pėrgjigje pėrse? Por mendimin ja ndėrpreu dera qė u hap . Ishte Iliri . Tini e njohu dhe belbėzoi
  - Lili ……. Jam keq .
  Iliri u ēel nė fytyrė dhe filloi t’i tregojėpėr SMS-tė e pėr telefonatat pa fund qė i kishin ardhur. I tregoi dhe pėr bisedėn me Elėn.
  - Ej Tino tė betohem qė tani nė 11 e 30 do tė marrė prap Ela tė betohem ………
  - Lili kur tė marrė ajo mė zgjo tė lutem – belbėzoi sėrisht Tini. Dhe sėrisht ran ė kllapi.
  - Mire –tha Iliri . Po kur pa qė si humbi ndjenjat sėrisht psherėtiu.
  Tini edhe pse nė kllapi vazhdonte tė mendonte
  - Duhet ti them “tė dua” se mbase vdes dhe kėshtu qė nuk vdes i vetėm.
  Dhe vazhdonte tė mendonte. Mendimet ja ndėrpreu zilja e telefonit tė tij . U hap dera dhe Iliri i vuri telefonin tek veshi sepse Tini nuk lėviste dot as duart.
  - Alo – foli ajo.
  - Po – belbėzoi Tini .
  - Tini ēfar ke?
  - Asgjė me rėndėsi Ela.
  - Tė lutem Tini mė thuaj.
  - Ē’tė tė them Ela bėra aksident me makinė

  - O Zot! Si ndodhi?

  - I kasha sytė me lot Ela e s’e pashė rrugėn .
  Ajo heshti dhe ju mbushėn sytė me lot. Tini e kuptoi qė ajo ishte gati nė tė qarė dhe tha:
  - Ela do tė tė them diēka para se tė vdes.
  - Jo , jo – e ndėrpreu Ela- Ti nuk do vdesėsh.
  - Po Ela po. Edhe nė qoftė se jetoj s’do tė mund tė heci mė, dėgjova mjekėt qė e thane. Ela desha tė tė them “tė dua “. Ela tė dua shumė. Jam dashuruar me ty padashje pa e kuptuar. Doja tė flisja nė njė tjetėr mėnyrė por tani s’mundem. Do tė tė kėrkoj diēka – tha Tini .
  Dhe vėrtet ai kėrkoi njė nder dhe ra pėrsėri pa ndjenja. Iliri fiku telefonin fshiu lotėt dhe doli nga dhoma pėr tė ndezur njė cigare sepse mėndja po i lunate e shpirti po i plaste nga kjo tragjedi qė po luhej para syve tė tij.
  *
  * *

  Ela nuk pushonte sė qari kishte mbi 2 orė qė qante si e marrė. Nė dhomėn e saj hyri Marko bashkė me Xhenin.
  - Ela ēfar ke ?- pyeti Marko i shqetėsuar.
  - Fola me Tinin.- tha Ela dhe vazhdoi tė mbytet nė tė qara.
  - Tė ofendoi………?- pyeti Xheni
  - Sa mire do tė bėnte sikur tė mė rrihte – u pėrgjigj ajo.
  - Ē’tė tha qė qan- tha Marko dhe e kapi Elėn nga krahu e vazhdoi- E po fol de se na plase.
  - Ai ………po , po ………. Vdes……… -mezi e nxorri fjalėn Ela.
  - Ēfar………………..- thane tė dy nė njė gojė.
  - Ka bėrė aksident me makinė dhe ėshtė rėndė. Edhe sikur tė jetojė s’do mund tė heci mė. – tha Ela dhe u mbyt nė tė qara.
  Pllakosi njė heshtje. Xheni kish vėnė duart pėrpara gojės dhe kish shtangur si tė ish njė fotografi . nuk po lėvizte as qerpikun, thua se kishte ngrirė. Marko po ashtu nuk lėvizte fare. Ela qante me dėnesė.
  - Mė tha tė dua……………….!
  Heshtje. Asnjė nuk leviz.
  - Mė tha se po tė mos mė pėrgjigjet nesėr nė telefon…………….- Ela shpėrtheu sėrisht nė tė qara.
  Heshtje……………………………………….!
  - Mė kėrkoi diēka………………….
  Heshtja sėrisht pllakosi nė dhomėn e Elės. Dėgjohej vetėm e qara e saj. Xhenit i humbi durimi dhe duke e shkundur Elėn i tha :
  - Epo fol tė shkretėn se na plase. Ēfarė tė kėrkoi fol.
  - Ėshtė e tmerrshme nuk mund ta them…………- tha Ela. Pasi hodhi shikimin rreth e rrotull sikur u sigurua qė nuk kish njeri tjetėr qė tė merte vesh vazhdoi- mė kėrkoi qė po tė mos pėrgjigjet nesėr nė telefon do tė thotė se ai ka ……….vdekur dhe mė tha nė se vdes vetėm nesėr vishu me tė zeza dhe tė hedh njė lule nė det pėr tė.
  Ela nuk u pėrmbajt dot mė por shpėrtheu nė vaj. Marko e Xheni kishin shtangur pėrsėri. Nė dhomė sėrisht pllakosi heshtja . Heshtjen e theu Marko.
  - Ela nuk ėshtė koha tė qajmė . Diēka duhet bėrė .
  - Ēfarė tė bėjmė? – tha Xheni.
  - Po sikur tė niseni ju tė dyja nesėr e tė shkoni nė spital? Apo s’ka kohė ?
  Nė atė kohė ra zilja e derės . Xheni shkoi dhe e hapi . Ishte Laura. Ajo sapo hyri pa atė gjėndie tė tensionuar dhe pyeti e shqetėsuar :
  - Ela ēfarė ka ndodhur? Ēfar ke?
  - Njė shoku i Elės ka bėrė aksident me makinė dhe ėshtė rėndė – tha Xheni.
  - Kush? –Pyeti Laura
  - Tini. – tha Ela.
  - Ai shqiptari ?
  - Po - bėri me kokė Xheni.
  - Edhe ē’ka kėtu pėr tė vėnė kujėn. – vazhdoi Laura.
  - Po mė e keqia ėshtė se dhe po jėtoi s’do mund tė heci mė. – Tha Xheni qė nuk dinte gjė pėr atė ē’ka Laura kish folur me Elėn.
  - Edhe pastaj……….- Vazhdoi Laura.
  Marko qė i dinte tė gjitha mezi po duronte nuk e mbajti dot mė po me ton tė lartė gati ulėriu :
  - Moj po kush je ti qė vjen e na jep leksione se ē’duhet tė bėjmė ? Je ti ajo, bashkė me kėtė budallaqen kėtu qė tė dėgjon ty - dhe bėri me dorė nga Ela- Ju tė dyja e vratė. Tė paktėn kjo e kuptoi po ti vazhdon akoma. – Pėrfundoi Marko dhe mori njė cigare nga paketa qė ish mbi tavolinė.
  - Nuk po kuptoj gjė ! – Tha Xheni.
  - Ē’tė kuptosh ti – tha Marko dhe thithi fort cigaren- kėto tė dyja bisedojnė dhe na i bėjnė njė SMS tė “bukur” Tinit mė pas Ela nuk i hap telefonin disa here . se kish frikė se do shpinte kokėn nė Shqiperi kjo- dhe imitoi Laurėn- Ja kjo ėshtė e gjitha o Xheni. Prandaj qan aq shumė ajo. Sepse ėshtė ajo qė e vrau. E vrau dhe tani qan.
  - Po qe kėshtu tė qajė sa tė pėlcasė – Tha Xheni – e u kthye nga Laura- Po ti mėndie tė bukur i jep . Bravo, Bravo . Po ē’ka ai qė ėshtė shqiptar? Vallė nuk ėshtė njeri? Tė shkretat ju – pėrfundoi Xheni e tėrhoqi pėr krahu Markon e dolėn nga dhoma.
  Ato tė dyja ngelėn vetėm nė dhomė. Asnjėra nuk po fliste.
  - Laura tė lutem kam nevojė tė rri vetėm.
  - Ela….- desh tė fliste Laura por Ela e ndėrpreu:
  - Jo, jo Laura nuk dua tė dėgjoj asgjė. Dua tė rri vetėm.
  Laura iku. Ela ngeli vetė nxorri telefonin e nisi te shkroi njė SMS pėr Tinin.
  *
  * *

  Iliri hynte e dilte nė dhomė. Hynte shpesh here vetėm pėr tė pare se mos Tini vdiste dhe nuk e kuptonin . Tini rrinte si i pėrhumbur megjithėse gjithēka e dėgjonte por nuk kish dėshirė tė pėrgjigjej. Ariti njė SMS tek telefoni i Tinit. Iliri nxitoi ta lexonte…….”Tini mendo se kėtu nė Katania ėshtė njė zemėr qė tė do. Nėse vdes ti vdes dhe ajo.” Iliri vrapoi nė dhomė dhe ja lexoi Tinit . Ai si i pėrhumbur bėri njė sforco dhe tha:
  - E vėrtetė ėshtė kjo SMS….?
  - Tė betohem qė po. – tha Iliri dhe vazhdoi- Tini e sheh dhe ajo tė do prandaj forca sepse jeton edhe pėr atė.
  - Lili dua ti flas pak Elės.
  Iliri gjeti numrin e Elės dhe i telefonoi duke i vėnė telefonin nė vesh Tinit. Ela u pėrgjigj shumė e trėmbur.
  - Alo Ela .
  - Fol Tini
  - Ti e shkrove kėtė SMS…?
  - Po Tini unė.
  - Faleminderit – tha Tini dhe i bėri me shėnjė Ilirit qė ta mbyllė telefonin.
  Deri nė atė moment Tini kish menduar tė vdiste por kjo SMS-ja e fundit bėri tė ndėrronte mėndie. Ndaj belbėzoi :
  - Duhet tė jetoj se s’jam mė i vetėm .
  - Jo Tini nuk je i vetėm – tha Iliri dhe i shtrėngoi dorėn- Ja tani ke Elėn ke Blerinėn mė ke dhe mua.
  Tini tentoi pėr here tė pare tė buzėqeshte por s’mundi se fashot nuk e linin. Pas pak erdhi nė dhomė mjeku megjithė njė murgeshė . Mjeku e dinte qė kjo do tė ish nata vendimtare pėr Tinin . Mjeku i vuri dorėn nė atė pak ballė qė kish ngelur i pa mbuluar nga fashot dhe tha:
  - Tini unė jam kėtu dhe tė dy bashkė duhet tė luftojmė sonte por unė dua dhe ndihmėn tėnde.
  Tini tundi kokėn nė shėnjė miratimi . Ndėrkohė murgesha ju afrua Tinit dhe i foli tek veshi:
  - Tini edhe mua mė quajnė Ela . Nuk jam aq e bukur sa Ela jote. Unė sonte do tė rri bashkė me ty sikur tė ish ajo. Beso dhe ti se Zoti bėn mrekulli por duhet dhe ti ta ndihmoshė Atė .
  Ndėrkohė Iliri i tregoi mjekut SMS-nė e fundit . Mjeku u pėrlot. Ja treguan dhe murgeshės. Ajo sapo e lexoi shkoi prap pranė shtratit tė Tinit dhe sėrisht nė vesh i pėshpėriti :
  - Shiko sa bukur e ka thėnė Ela jote duhet tė jetoshė dhe pėr tė.
  - Motėr – pėshpėriti Tini- mė premto qė kur tė jetnė momentet e fundit telefono Elėn time tė paktėn tė mė thotė dhe ajo lamtumirė.
  Murgesha shtangu nuk pati as force pėr tė kundėrshtuar. Dalė nga dale ra mbrėmia. Kjo do tė ishte mbrėmia e luftės siē e kish qojtur mjeku. Do tė luftonte e mira me tė keqen dėshira me pamundėsinė dashuria me fatin jeta me vdekjen. Kur mjeku kish thėnė kėto fjalė Iliri ishte trėmbur shumė. Murgesha zuri njė cep tė dhomės dhe veē lutej e lutej mjeku dhe infermieret qėndronin aty nė kėmbė tė gjithė sikur tė ishin ushtarė qė prisnin urdhėrin pėr sulm. Iliri nuk dinte ē’tė bėnte ndaj zuri njė vend afėr dritares dhe ai thoshte lutjet drejtuar Zotit por nė mėnyrėn e tij.
  *
  * *

  Xheni nuk donte ta linte Elėn vetėm nė kėtė natė tė vėshtirė ndaj ndėnji aty pėr tė fjetur . Ndėnji nė njė dhomė me tė .
  - Motra ēfar do qė tė ndodhi do jemi tė dyja- tha Xheni.
  - Faleminderit motra , po fike dritėn dhe flemė – gėnjeu Ela.
  Elėn nuk e zinte gjumi . Me trup ishte shtrirė nė krevat por me mėndie e zemėr ish diku larg atje ku sonte do tė luftonte me vdekjen njeriu qė ajo e lėndoi njeriu qė ajo pa kuptuar e donte aq shumė Tini. Ela po e vuante shume gabimin qė bėri e nuk dinte si ta shlyente . Rotullohej nėpėr krevat dhe thoshte me vete njė lutje qė ajo vet e kish sajuar :
  - O Zot mė fal . Jam unė fajtore e nė se ai vdes jam unė shkaktarja . Tė lutem Zot falmė mua qė jam penduar . Zot ndihmoje Tinin tė jetojė , tė lutem , tė lutem. Jam unė ajo qė duhem ndėshkuar unė jam ajo qė gabova mua mė ndėshko por jo nė kėtė mėnyrė , zemra ime e re qė dashuron pėr here tė pare nuk duhet tė marrė njė ndėshkim tė tillė kaq tė rėndė. Nuk e meritoj kėtė ndėshkim . Nė se mė dėgjove Zot tė lutem bej mrekullinė lėre atė tė jetojė . Beje mrkullinė Zot.
  Ela pa dashje tė gjitha kėto fjalė kish thėnė me zė . Xheni ish zgjuar e i kish dėgjuar tė gjitha por nuk e kish ndėrprerė sepse i vinte mire qė ajo i lutej Zotit. Kur Ela mbaroi Xheni tha:
  - Bravo Ela . Tani ndihesh e lehtėsuar besoj.
  - Jo .
  - Pse….?
  - Sepse e qetė do tė jem nė se Tini nuk vdes- tha Ela .
  - Unė jam e sigurt qė nuk do tė vdesė. – tha Xheni . Buzėqeshi dhe vazhdoi – Ai ėshtė i forte ndaj do jetojė.
  - Ah sikur- tha Ela
  - Fli tani- tha Xheni.
  Ela mbylli sytė dhe vazhdoi lutjen e saj qė e kish lėnė pėrgjysėm. Kėshtu vazhdoi deri nė mėngjes mezi priti qė tė zbardhte dita . Nė mėngjes Ela vuri re se kishte fjetur me telefonin nė dorė .
  Ta marr nė telefon tani……………? Jo ,jo se mos ėshtė herėt . Mbase atė tani e ka zėnė gjumi dhe unė si budallaqe ta zgjoj. Atė here do ti bej njė SMS . Ela bėri njė SMS dhe e nisi pėr tek Tini

  *
  * *

  Ilirin e kish zėnė gjumi pėrballė me krevatin e Tinit ulur nė karrike. Mjeku kish ulur kokėn nė tavolinė dhe po dremiste. Murgesha vazhdonte tė lutej . Pėr tė gjithė nata qė kaloi kish qėnė e lodhshme dhe e vėshtirė . Por tė gjithė ishin tė kėnaqur sepse mė sė fundi ja dolėn e pėr kėtė ishin tė qetė shpirtėrisht. Murgesha hodhi njė vėshtrim nga krevati ku gjendej i shtrirė Tini. Ajo e vėshtroi nga koka tek kėmbėt ………….dhe sytė i ngelėn aty te kėmbėt . Tek ato dy kėmbė qė rrinin si tė ngrira tek ato dy kėmbė qė dukeshin si prej mermeri.
  - O Zot . Ti qė kėtė natė bėre mrekullinė vazhdoje atė deri nė fund. Bėje tė hecė. Ti qė na mėshiron tė gjithėve ki mėshirė dhe pėr tė qė ėshtė djalė i ri. Tė lutem At vazhdoje mrkullinė. – mėrmėriti murgesha dhe desh tė vazhdonte lutjen e saj por e ndėrpreu sinjali i telefonit tė Tinit. Arriti njė tjetėr SMS. Murgesha e hapi dhe lexoi :
  - “ Mirmėngjes princi im. Si je sot ? Princesha jote so tė vej nė shkollė por ti po qe se ke nevojė bjeri ziles se je princi e mund tė bėshė gjithēka qė do. Tini mos harro mė premtove qė do e shohėsh diellin nga dritarja sot. Unė e pashė kėtė mėngjes e pashė pėr ty tė lutem princi im shihe dhe ti pėr mua. Tė dua shumė. Tė dergoj njė puthje qė tė tė ndihmojė tė shėrohesh sa mė pare . E jotja Ela.”
  Murgesha qeshi e duke tundur kokėn vuri re se Tini ishte me sytė hapur e po ndiqte veprimet e saj. U afrua afėr tij dhe i lexoi SMS-nė. Kur mbaroi sė lexuari tė gjithė ishin zgjuar dhe e kishin dėgjuar SMS-nė . Mjeku u ekzaltua dhe tha:
  - Ej princ mirmėngjes.
  - Po po princ nė karrocė . Princ pa kėmbė . – tha Tini.
  - Tė lutem mos fol kėshtu – tha murgesha- do tė ngihesh dhe nė kėmbė.
  - Eh ! – psherėtiu Tini.
  Iliri nuk duroi dot dhe doli pėrjashta u duk qė po qante. Nė dhomė ndihej njė atmosferė e nderė dhe e tensionuar asnjėri nuk fliste sepse nuk dinte ē’tė fliste. Mbrriti njė tjetėr SMS murgesha e hapi dhe lexoi me zė :
  - Tini . Jam nė merak pėr ty. Si je sot. Unė tė pres tė vish tė mė takosh . Nuk ka rėndėsi se vjen vetė apo tė tė shtynė. Pėr mu aka rėndėsi tė vish sepse je zemra ime je Tinin im. Tė lutem telefonomė mė thaj diēka po vdes pėr tė tė dėgjuar zėrin.- pėrfundoi SMS-nė murgesha dhe si la telefonin mbi komedinė vazhdoi- Tini duhet tė flasėsh me vajzėn se dhe ajo ėshtė nė merak . Si thua…?
  - Mirė Motėr –tha Tini.
  - Jo, jo – ndėrhyri mjeku- tani do tė vine tė gjithė specialistėt pėr konsultė. Pastaj telefonata .
  - Mirė- tha Tini.
  Tė gjithė mjekėt specialist rrethuan krevatin e Tinit dhe ndėnjėn aty pėr reth 20- 30 minuta . Kur ata dolėn nga dhoma gjithēka nė atmosferėn e dhomės ishte ndryshe. Tini bėri njė sforco dhe thirri murgeshėn :
  - Motėr Ela a ka mundėsi tė mė japėsh nė telefon Elėn time pėr tė folur pak me tė .
  - Si jo vėllai im- tha murgesha , Vrapoi tė marrė telefonin kufiet .Murgesha vendosi kufjet . Gjeti emrin e Elės dhe i tha Tinit
  - Unė po dal ti fol i qetė ………………..

  *
  * *

  Ela gjatė gjith kohės me mėndie nuk ishte nė mėsim porn ė spital tek Tini.. Marko i lexoi tė dy SMS-tė qė Ela kish nisur dhe mezi priste qė ta pėrshėndeste Elėn. Sapo ra zilja Ela dhe Marko dolėn jashtė. Marko po i bėnte disa komplimenta Elės pėr SMS-tė kur ra zilja e telefonit tė Elės. Ishte Tini.
  - Alo Tini.
  - Ela – pėshpėriti Tini.
  - Fol zemėr ēfar ke……….?- tha Ela dhe i bėri njė shėnjė qė donte tė thoshte se Tini po qante. E pastaj vazhdoi- Ēfar ke Tini…? Unė jam e lumtur qė tė dėgjoj. Nuk mė intereson asgjė tjetėr. E lexove SMS-nė time……..? Nuk mė intereson se si vjen mė intereson vetėm ardhja jote zemėr. Si do qė tė vish ti je imi . Ndaj nuk ke arsye pėr tu dėshpėruar e pėr tė qarė.
  - Jo Ela jo nuk po qaj nga dėshpėrimi- Tha Tini dhe bėri njė pauz pėr tė mbledhur veten e pastai vazhdoi- Zemėr unė do tė vi tek ti do vi patjetėr dhe nuk do mė sjellė askush po do tė vi vetė. Eshtė pėr tu gėzuar . Mjeku specialist sot mė tha se unė do tė heci. Tė betohem qė do tė heci e ndieva kur mė shponte kėmbėt me gjilpėrė…………… Mjeku mė tha se pėr 4-5 muaj unė mund tė heci- tha Tini dhe shpėrtheu nė tė qara.
  Ela qė nuk po ju besonte veshėve ja dha njė tė bėrtiture dhe nuk po mundej tė mbante lotėt nga gėzimi. Marko qė e kish dėgjuar u hodh pėrpjetė. Ulėriu nga gėzimi . rrėmbeu telefonin Elės dhe tha:
  - Tini unė jam Marko shoku i Elės por dhe shoku jot . Tė lutem jo kėshtu me lot . Sot duhet festuare jot ė qajmė. Ne tė presim .
  - Faleminderit Marko- tha Tini
  - Tini faleminderit- tha Ela. U largua disa hapa larg Markos dhe vazhdoi bisedėn me Tinin.
  Ndėrsa Marko telefonoi Xhenin pėr ti dhėnė siariqin.
  *
  * *

  Ilir doli nga spitali dhe po shkonte tė pinte njė kafe e tė ēlodhte pak mėndien sepse ndihej shumė i lodhur ngaqė kish 3-4 ditė nė tension . Hyri brėnda . Pėr dreq nuk kishte asnjė tavolinė tė lire. Edhe banaku ishte plot . Dikush me gotė e dikush me filxhan e rrinin mbėshtetur pas banakut. Njė femėr shumė e bukur ishte ulur vetėm nė njė tavolinė . Vallė priste ndonjė njeri…..?
  - E ē’mė duhet mua se pret njeri apo jo unė njė vend pėr te pirė njė kafe dua – mendoi Iliri dhe ju afrua tavolinės me filxhanin nė dorė . – Pėrshėndetje ! A ka mundėsi tė ulem sa pėr tė pirė njė kafe.
  Femra bėri me shėnjė ulu . Iliri u ul e po pėrziente kafen. Dhe njėkohėsisht i hidhte ndonjė shikim bukuroshes. Ndėrkohė i ra zilja e telefonit. Ishte Tini.
  - Alo Tini.
  - Ku je ? – Pyeti Tini.
  - Ja po pi njė kafe shoku dhe erdha- tha Iliri
  - Mos u vono se mėrzitem tė rri vetėm.
  - Ja erdha . Ēfarė do ti tė tė sjell shoku jot? – tha Iliri.
  - Asgjė nuk dua po veē hajde.
  - Ok , ok erdha. –tha Iliri dhe fiku telefonin .
  Sapo futi telefonin nė xhep bukuroshja qė ishte nė tavolinė me tė e befasoi duke i folur shqip:
  - Shqipėtar je..?
  - Po - belbėzoi Iliri sepse zėri ju muar nga shtangia. Bukuroshia ishte shqipėtare.
  - Ē’pate ……..?- tha bukuroshja dhe po qeshte.
  - Hiē , hiē asgjė –tha Iliri si i zėnė nė faj – po nuk mendova qė je shqiptare.
  - Kush ishte ai qė tė telefonoi tani- tha bukuroshja.
  - Njė shok , kėtu nė Itali e kam njohur , ėshtė shtruar nė spital se bėri aksident me makinė.
  - Si e quajn ? – pyeti bukuroshja.
  - Tini. Pse ? – tha Iliri.
  - Kot mo kot – tha ajo dhe nxori telefonin e pastaj vazhdoi- Ma jep dhe numrin e telefonit ti flasim e ti japim pak kurajo meqe e kemi shqipėtar. Apo jo si thua..?
  - Mirė do bėsh – tha Iliri dhe nisi tė shkruante numrin e telefonit ne njė copė letėr. Ja zgjati asaj e pastaj vazhdoi – shpėtoi pėr mrkulli nga vdekia.
  - Vėrtet…..? – u habit bukuroshja- atėhere duhet dhe ti shkojmė nė spital- pėrfundoi ajo.
  - Bravo. Bėn mire – tha Iliri dhe u ngrit pėr tė ikur.
  - Si tė quajn – pyeti ajo
  - Ilir . Po ju…?
  - Mirela.
  - Atėhere mirupafshim –tha Iliri dhe bėri njė shėnjė qė nėn kuptohej qe s’kam ē ‘ tė bėj.- Gėzohem qė u njohėm .
  Iliri doli nga bari dhe u nis me vrap pėr nė spital pėr ti ndėnjur pranė Tinit.
  *
  * *

  Hė - mendoi ajo- e njoha qė nė zė qė ishte ai. Nuk i la kėto filma ai…..? Po mos mi bėj mua kėto filma po ndonjė tjetre . Gjoja na i ra telefoni rastėsisht kėtij Ilirit sapo u ul nė tavolinėn time. Po more s’mė kuptoi ky mua qė isha shqiptare. Po, po ėshtė shtruar nė spital na paska bėrė aksident , shpėtoi pėr pak nga vdekja…………ua ē’ na tregojnė pėrralla nė mes tė ditės. Po kush i ha se. Tani ti tregoj unė pėrrallat ty.- pėrfundoi mendimin bukuroshja e barit dhe nisi tė shkruante njė SMS.
  *
  * *

  Tini ndihej mė i lehtėsuar mė i qetė pas bisedės me specialistėt . Ata i kishin thėnė se mund tė ecte por do ti duhej shum mund e lodhje deri atėhere. Ai kish filluar tė ndiente disa dhimbje nėpėr kėmbė. Ndiente kur kish ftohtė e kur kish vapė. Tini mendonte se deri tek fizioterapia do ti duheshin 2-3 javė por mjeku kish qeshur dhe i kishte thėne se ishte i saktė por janė 2-3 por muaj e jo javė. Tini po rikujtonte gjithė bisedėn me mjekėt kur i mbėriti njė SMS.
  - Ela – mendoi Tini dhe kapi telefonin tė lexojė SMS-nė.
  Kur hapi telefonin pa qė ishte njė numur qė ai nuk e njhte….?
  - Ē’tė jetė ky qė na shkruan ? – mendoi Tini dhe hapi SMS-ne pėr ta lexuar:
  - “Ej mos mi bėj mua kėto lojra. E di qė ma sole kastile Ilirin nė tavolinė pėr tė mė provokuar. Mė lėr tė qetė nuk mė intereson fare ti. “
  - Ē’tė jetė kjo SMS kėshtu ? – mendoi Tini – Po tė mos ishte emir I Ilirit do mendoja se kanė gabuar numur . – vazhdoi mendimin Tini.
  Donte ti pėrgjigjej por nuk shkruante dot sepse tė dyja duart i kishte tė fashuar dhe kėshtu qė as shkruante e as telefononte dot. Tė thėrriste njė infermiere i vinte zor sepse sapo e kish thirrur pėr tė telefonuar Ilirin .
  - Hej dreq o punė – tha Tini- dhe kjo na u desh.
  Nė kėtė moment hyri nė dhomė Iliri . Ai sapo hyri duke qeshur tha:
  - Do tė tė marrė njė femėr, shqiptare shume e bukur, nė telefon pėr tė tė thėnė tė shkuara. E takova tani nė bar- tha gati me njė frymė Iliri
  - Si ishte ma pėrshkruaj pak- tha Tini.
  - Po. – Tha Iliri - Flokėt tė gjata ngjyrė gėshtenjė me sytė ngjyrė ……ngjyrė ……..
  - Gri – tha Tini.
  - Po , po saktė gri i kishte- tha Iliri dhe vazhdoi ta pėrshkruante.
  Kur pėrfundoi Tini e pyeti :
  - Ti ja dhe numrin tim…..?
  - Po . Pse tė mori ….?
  - Shife – tha Tini dhe i zgjatin telefonin tė hapur tek SMS-tė.
  Iliri e mori telefonin e lexoi dhe e rilexoi disa here SMS-nė epastaj tha:
  - Tini e njeh ti atė….? Kush ėshtė….?
  - Po – tha Tini dhe heshti.
  - E quajnė Mirela – Tha Iliri.
  - Po ,po ashtu e quajn – tha Tini duke u tallur
  - Pse ……… tallesh ?
  - Sepse e quajnė Adriana- tha Tini
  - E njeh ti atė- tha Iliri i habitur.
  - Si veten time , dhe mė mire besoj. Tė lutem mer telefonin dhe pėrgjigju me njė SMS. – tha Tini
  Iliri mori telefonin dhe u bė gati tė shkruaj . Tini filloi tė diktonte:
  “ Adriana zhduku nga jeta ime. Ta kėrkoj kėtė si favor . E di qė s’tė ka mbetur Ndopak shpirt e nder po qėrohu nga jeta ime o plehrė qė bie era Prostitutė”
  Iliri e shkroi por nuk kuptojė asgjė. E nisi SMS-nė dhe rinte i habitur vėshtronte Tinin tek i dilnin lotėt.
  - Ilir tė lutem mė ndis njė cigare.
  - Jo se jemi nė spital – Tha Iliri .
  - A ē’mė ēan kokėn ti megjithė spital. – tha Tini disi i nervozuar.
  Iliri ja ndezi njė cigare dhe je dha ta thithi. Ai e thithi aq fort sa qė Iliri mendoi se e mbaroi me njė tė thithur. Ndėrkohė qė Tini po pinte cigaren erdhi sėrisht njė SMS
  - Ma jep mua – tha Tini. Mori telefonin dhe lexoi nė heshtje – “ Ti po ai njeriu i pagėdhėndur do tė ngelesh . Po nuk qeshė unė qė hyra nė jetėn tėnde o dru poi she ti qė ma sole Ilirin nė tavolinė. “ Ngriti sytė nga telefoni dhe i dha Ilirit telefonin.
  - Shkruaj -tha Tini dhe i dha kohė Ilirit qė ta lexonte dhe ai SMS-nė . Pasi e vuri re qė Iliri e mbaroi vazhdoi – “ Po tė doja tė rihyja nė jetėn tėnde do tė rihyja atė natė nė Firence kur tė gjithė shokėt e punės time shkuan me ty. Sa pėr dieni ajo BMW-ja gri ishte e imja. Di dhe vėndin ku ti del……… po ti nuk mė intereson aspak.” …………Ēoja – pėrfundoi Tini.
  - Jo , jo – tha Iliri- do ti shtoj dhe nja dy fjalė unė.- dhe shkroi “ Tani pot ė shkruaj unė Iliri. Tė betohem qė nė tavolinė jam ulur krejt rastėsisht.”
  SMS ja u nis. Tė dy po riinin nė heshtje dhe po prisnin pėrgjigjen dhe ajo nuk vonoi erdhi shpejt
  - “E mė lumtė jam njė femėr e lire dhe bėj ē’tė mė dojė qefi”
  Tini I ktheu njė pėrgjigje shume tė shkurtėr “ Shko nė djall se nga djalli mė arite. Zhduku e mos mė ēaj mė b……..”
  Mė pasė telefonoi njė djalė qė e kėrcėnoi Tini. Ai qė nuk i bėhej fare vonė dhe djalit kėrcėnues i ktheu njė pėrgjigje me nerva e duke e kėrcėnuar ai mė shumė .
  - E sheh ē’na bėre more kungull- tha me shaka Tini.
  Iliri nuk e kuptoi shakanė . La telefonin dhe doli nga dhoma . Doli pėr tė mos u kthyer mė. U largua nė momentet qė Tini kish mė shumė nevojė pėr njė njeri ti rrinte pranė sepse ai vetė nuk shkonte dot as nė banjė.
  - E megjithatė unė do t’ja dal mbanė – mendoi Tini.
  Shumė peripeci kaloi Tini deri nė ditėn e fizioterapisė. Atė ditė qė filloi fizioterapinė asnjė nuk besonte se Tini do tė kish njė vullnet e dėshirė tė tillė pėr tu shėruar. Tė gjithė habiteshin kur e shihnin qė ai binte e ringrihej bėhej gjith gjak nga fytyra e pėrsėri vazhdonte tė stėrvitej . Dhe dalia nga spitali u bė mė e afėrt.
  *
  * *

  Tini u riaftėsua mė shpejt seē e kishin menduar tė gjithė . Doli nga spitali e duhet tė shkonte pėr nė shtėpi qė tė mbaronte atje reportin dhe duhet tė vazhdonte tė stėrvitej akoma mė shumė qė tė hecte mire kur tė shkonte nė Katania tek Ela . Kish planifikuar tė shkonte atje pėr krishtlindje……por kish diēka qė nuk po e linte tė qetė. Ela nuk dinte gjė pėr Blerinėn!? Ndaj vendosi qė t’ja bėnte tė ditur Elės ….por si? Ata tashmė dėgjoheshin ēdo orė flisnin me orė tė tėra nė telefon dhe Tini nuk po mundej qė ti thoshte dot gjė. Njė natė vendosi dhe telefonoi Elėn .
  - Alo zemra ime- u dėgjua zėri i Elės.
  - Ela dua tė tė them diēka tepėr serioze- tha Tini.
  - Fol zemėr.
  - Tė kam treguar pėr njė femėr qė mė ka bėrė keq, mė ka bėrė tė vuaj- Tha Tini e pasi u mbush me frymė vazhdoi- Tė kam thėnė qė kjo ka qėnė ish e dashura ime……Por fatkeqėsisht nuk ėshtė kėshtu….. e vėrteta ėshtė se ajo ka qėnė …..ish gruaja ime…..Kam qėnė i martuar me tė bile kam dhe njė vajzė qė quhet Blerina. Ajo ėshtė 5 vjeēe.
  Nė anėn tjetėr pllakosi heshtja. Tini dyshoi se Ela e kish fikur dhe pyeti :
  - Ela mė dėgjon ?
  - Po po tė dėgjoj – tha Ela me zė tė mekur. U mendua pak e pastaj vazhdoi- Tini kjo qė mė the ėshtė shaka apo e vėrtetė…?
  - Fatkeqėsisht ėshtė e vėrtetė
  - A je i sigurt qė je ndarė prej saj ? – pyeti Ela
  - Ēfarė thua Ela nuk ėshtė se kam pak dit por kam katėr vjet – Tha Tini.
  - Tini mė duhet pak kohė tė mendohem – tha Ela
  - Sigurisht – nxitoi tė thoshte Tini- Sigurisht qė tė duhet. Unė tė kėrkoj falje qė nuk ta thashė mė pare por….. nuk ėshtė se kisha vendosur tė tė thosha tė dua aq shpejt. Ishte aksidenti qė i pėrshpejtoi gjėrat. Sinqerisht mendova se do tė vdes dhe thashė tė tė them tė dua para se tė vdes pėr mos vdekur me njė brengė nė zemėr- pėrfundoi Tini.
  - Tė kuptoj- tha Ela dhe e mbylli bisedėn pa pėrshėndetur.

  *
  * *

  Ela po mendohej . Ēfarė duhet tė bėnte? Tė ndiqte urdhėrin e zemrės qė i thoshte “vazhdo . Fale” apo tė dėgjonte shoqet qė dhe pse nuk e dinin kėtė tė fundit e tallnin
  - O Zot – bėrtiti Ela – Kujt ti besoj . Ē ‘rrugė tė ndjek tė zemrės apo…………..?
  Ndenji pothuajse gjithė mbrėmien shtrirė dhe veē mendohej. Nė njė moment vendosi tė shkruaj njė SMS. Mori telefonin dhe shkroi ato fjalė qė ja dha zemra. “ Tini mendoj se je njė burrė shumė i sinqertė. Tregon gjithnjė tė vėrtetėn , dhe kjo mė pėlqen. Ndaj jemi si mė pare “ e nisi SMS-nė dhe u ndje e ēliruar dhe njėkohėsisht dhe e gėzuar sepse zgjodhi rrugėn qė i tregoi zemra.

  *
  * *

  Blerina e vogel kish shkuar tek gjyshja , tek shtėpia e Tinit .Aty ajo ndihej me tė vėrtet princesh. Aty kuptonte se dhe ajo ishte njeri. I plotėsoheshin tė gjitha dėshirat . E pėr kėtė ajo donte tė rrinte aty por ē’e do se nuk e lejonte ligji, kėshtu kish vendosur gjyqi,. Atė ditė ajo kishte gjithė ditėn qė donte tė fliste me tė atin. Dhe si gjithmonė gjyshja me gjyshin ja plotėsuan dhe kėtė dėshirė. Telefonuan. Tini ju tregoi se kishte gjetur njė shoqe qė quhej Ela qė ai e donte shumė por dhe qė ajo e donte gjithashtu. Blerina e vogėl u gėzua qė po dėgjonte tė atin tė lumtur . Fshiu lotėt dhe mori receptorin dhe tha:
  - O ba a tė do shumė ajo ?
  - Po zemra ime po. Mė do shumė- tha Tini.
  - O ba po pėr mua e di ajo Ela?
  - Si jo xhan i babit. Ajo e di dhe mė ka thėnė se dhe ty tė do shumė dhe tė dėrgon 1000 tė puthura- tha Tini u mbush me frymė e pastaj vazhdoi- Zemėr si nuk do ti thosha asaj per ty unė….? Ti e di qė babi thotė gjithmonė tė vėrtetėn . Apo jo…?
  - E di babi e di . Po ti the se mė dėrgon 1000 tė puthura – Tha Blerina
  - Po , po .
  - Atėhere babi thuai Elės se dhe unė e dua sa qielli e sa toka e dua sa ……… Blerinėn. i thuaj se dhe unė i puth fort duart ,faqet , sytė…….. – tha Blerina dhe u mbush pėr tė qarė.
  Pastaj folėn dhe gjyshi e pastaj e mbyllėn. Blerina mezi kishte pritur tė mbyllej telefoni dhe ja dha njė klithmė tė madhe sa trėmbi dhe gjyshen e gjyshin
  - Uuuuuuuuuuuaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuu. O nėna e dėgjove tani dhe unė do kem njė mami . Njė mami tė mire. Njė mami qė mė do e qė do dhe babin time qė ėshtė babi mė i mire nė botė.
  Dhe sėrisht nisi tė qajė nga gėzimi. Atė natė ata tė tre festuan gjithė natėn . Festuan sepse pas shumė vitesh ndien nė zėrin e Tinit lumturi e gėzim.

  *
  * *

  Ela ishte nė shtėpi dhe po lexonte diēka kur trokiti dera . Ela hapi derėn ishte Laura me Monikėn , Morika ėshtė njė tjetėr shoqe e klasės dhe njėkohėsisht dhe komshije . Sapo u ulėn Laura hapi bisedėn e para :
  - Hė bukuroshe si po tė venė punėt?
  - Shumė mire – tha Ela
  Laurės qė nuk i shkonte poshtė ajo qė i ndodhi me Markon e Xhenin vazhdoi tė flasė me ironi:
  - Qė thua ti Moni kjo na ėshtė dashuruar me njė shqiptar. Me qė ra fjala si ėshtė tani ai . A ka njeri qė ji shtyn karrocėn?
  - Ej - tha Ela- mos fol ashtu pėr Tinin
  - Oh mė fal- vazhdoi tė tallet Laura .
  Monika u shtir sikur s’dinte gjė dhe tha:
  - Dale dale njėhrė si ėshtė puna se nuk po kuptoj gjė unė.
  Ela me sinqeritet i tregojė gjithēka .Bile tregoi dhe pėr punėn e Blerinės sė vogėl.
  - Ēfarėėėėėėėėėė – ulėriu Laura – Ai ka dhe fėmijė !? Bravo Ela bravo. Jepi dadua mė e nirė e Siēilisė.
  - Ela pse nuk ta tha qė nė fillim ai kėtė punėn e fėmijės – tha Monika .
  - Do ma thoshte por aksidenti i nxitoi gjėrat – tha Ela
  - Po si moj posi – ndėrhyri sėrisht Laura
  - Ela unė mendoj kėshtu – Tha Monika- Ai priti sa t’i thuash ti tė dua dhe pastaj ta plasi bombėn nė dorė . E di ē’ėshtė ai njė mashtrues njė hajdut zemrash ja ēfar ėshtė! Ej Ela po dil moj goce para pasqyrės shih sa e bukur je ti dhe do tė marrėsh njė burrė me fėmij?
  - Idjote – tha Laura – shihe Pjetron sa i mirė ėshtė shihe se ē’bėn pėr ty . Apo s’ka dhe lek ai .
  Dhe keshtu ato tė dyja e vunė nė mes Elėn dhe ajo nuk po mund tė mendonte dot. Nga njėra anė ishte zemra qė dashuronte e nga ana tjetėr ish opinion qė nuk do ta pranonte kurre Tinin kė tė zgjithte Ela??? Ato e bindėn Elėn tė heq dorė nga Tini e tė shohi Pjetron . Qė mos e shqetėsonte mė Tini nė telefon tė ndėrronte numrin . Numrin e ri do t’ja dhuronte Pjetro………!? Ela kėshtu bėri.

  *
  * *

  Tini e kėrkoi nė telefon. Bėri SMS por mė kot asnjė pėrgjigje. Veē kur njė mėngjes vjen njė SMS “ Tini ndėrova numėr. Lamtumir”
  - Pėrse kjo lamtumirė pa shkak –mendoi Tini – Pėrse ? Ku gabova?
  Dhe menjėherė ndjeu qė diēka ju kėput brėnda tij. U kėput ndjenja e tė qėnit njeri. U ndie keq. U ndie si njė njeri pa vlerė. Dhe nisi tė kėndojė njė kėngė:
  “ Erdha un nė dasmėn tėnde
  Isha veshur si lypsar
  Ndėrsa ti e veshur nuse
  Unė nuk ngopesha duke t’par………….”

  Dhe ndoshta vazhdon ta kėndojė kėtė kėngė nėpėr rrugė e nėpėr stacione treni atje ku fle e rri.Mė kanė thėnė se ėshtė bėrė lypės. Mė kanė thėnė qė ėshtė lypėsi mė i veēantė. Nuk lyp para por veē njė fjalė tė mire njė fjalė tė ngrohtė njė fjalė ngushėlluese. Ėshtė betuar mė thanė se do tė shkojė nė dasmėn e saj kur ajo tė martohet. Ashtu do tė vejė i veshur si lypsar dhe Ela kurrė s’ka pėr ta njohur . Veē ai , ai ka pėr ta njohur dhe do tė qajė shumė aq shumė sa ti ėnjten sytė , sytė e tij kanė kohė qė gjumin e kanė humbur. Sytė e tij qė kurrė nuk u thane nga loti i hidhur. Pėr njė gjė ėshtė i sigurt ditėn qė do tė ndiej pranė vdekien do tė lėrė njė amanet. Ta lajmėrojnė atė . Dhe Ela ta njohė vetėm nė momentet e fundit.Tini do ti kėndojė strofėn e fundit tė kėngės sė tij
  ……” Shoh makinat njė nga njė
  Duket larg njė funeral
  Ishe veshur me tė zeza
  Kishte vdekur njė lypsar”

  Vėrtet mendoni se do tė vishet me tė zeza ajo qė zemrėn humbi pėr bukurinė?! Qė zemrėn humbi pėr pasurinė ?!Unė nuk mundemtė them asgjė . S’e di mė mire thuama ti. Ti qė po lexon kėto rreshta si mendon…………?! Unė s’e di mė mire thuaje Ela ti………?!


  Gusht 2013

 13. 2 antarėt mė poshtė falenderuan KUJTIM CAMI pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Ēaushi (05-09-2013),Xhenet.M.S. (27-10-2013)

 14. #152
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,834
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  shkrime te lezetshme

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Toffee pėr postimin:

  KUJTIM CAMI (03-09-2013)

 16. #153
  i/e regjistruar Maska e toni54
  Anėtarėsuar
  25-02-2010
  Postime
  3,799
  Faleminderit
  10
  60 falenderime nė 56 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Citim Postuar mė parė nga KUJTIM CAMI Lexo Postimin
  SI TA BĖSHE TĖ LUMTUR NJĖ FEMĖR.  Pėr ta bėrė tė lumtur njė femėr duhet shumė pak. Vetėm pak. Duhet tė jeshė:
  -MIK
  -SHOK
  -DASHNOR
  -VĖLLA
  -BABA
  -MĖSUES
  -EDUKATOR
  -GUZHINIER
  -NDĖRTUES
  -HIDRAULIK
  -MEKANIK
  -ARKITEKT
  -STILIST
  -SEKSOLOG
  -GJINEKOLOG
  -PSIKOLOG
  -ORGANIZATOR
  -BABA I MIRĖ
  -SHUMĖ I PASTER
  -SIMPATIK
  -SPORTIV
  -I AFRUESHĖM
  -I KUJDESSHĖM
  -KAVALIER
  -INTELIGJENT
  -KRIJUES
  -I ĖMBĖL
  -I FORTĖ
  -TOLERANT
  -AMBICIOZ
  -I ZOTI
  -KURAJOZ
  -I VENDOSUR
  -I BESUESHĖM
  -I RRESPEKTUESHĖM
  -I APASIONUAR
  -TĖ DISHĖ TĖ BLESH
  -TĖ MOS KRIJOSH PROBLEME
  -MOS SHIKOSHĖ TĖ TJERA
  -MOS JESH XHELOZ (POR EDHE TA NDJEKĖSH MBRAPA)
  -TĖ INTERESOHESH VETĖM PĖR FAMILJEN E SAJ
  -TI JAPĖSH HAPSIREN E SAJ.( TĖ MOS E PYESĖSH KURRĖ KU SHKON)
  -TĖ MOS HARROSH DATAT (DITĖLINDJE,FEJES,MARTES, TAKIMIN E PARĖ ,PUTHJEN E PARĖ,KUR MBAROI SHKOLLĖN ,KUR FILLOI TĖ MESMEN…..etj)

  Por fatkeqėsisht edhe sikur ti zbatoni tė gjitha kėto rregulla nuk ju jap 100% siguri qė do ta bėni tė lumtur sepse AJO njė ditė mund tė ndihet e shtypur e pa hapsirė dhe kėshtu qė shkon me tė parin qė i del pėrpara, qoftė ky pianec,hajdut,drogmen,pėrdhunues,kriminel.
  Mjaft qė tė jetė i pasur dhe tė ketė njė makinė. Ah se pėrpak harrova kushti numėr 1 ėshtė TĖ JESH SHUMĖ SHUMĖ I PASUR.

  Mbase kjo do tė jetė arsyeja pėrse ZOTI thotė:- DUAJE. Dhe nuk thotė kurrė:-FALI SHPIRTIN DHE ZEMRĖN.


  hahahaha valla pak qenkan......

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar toni54 pėr postimin:

  KUJTIM CAMI (03-09-2013)

 18. #154
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Faleminderit Toffe

 19. #155
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Toni per nje femer eshte shume pak bile hahahahahahahahahaaaaaa

 20. #156
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime nė 145 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Pershendetje Kujtim! Na ke munguar shume ketu!I lexova te dy krijimet e tua! Ndodh edhe keshtu...Me erdhi keq per vuajtjet e Tinit por e rendesishme ishte ngritja e tij ne kembe ... sepse keshtu do te jete ne gjendje te punoje per Blerinen! Suksese te metejshme!

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar pranvera bica pėr postimin:

  KUJTIM CAMI (04-09-2013)

 22. #157
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Teze Vera ! Te falenderoj per fjalet qe me thua. E di qe kam munguar por me duket se bera autokritike me dy krijimet e reja.......... Hahahahahahaaa

 23. #158
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Faleminderit
  50
  39 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  - O ba a tė do shumė ajo ?
  - Po zemra ime po. Mė do shumė- tha Tini.
  - O ba po pėr mua e di ajo Ela?
  - Si jo xhan i babit. Ajo e di dhe mė ka thėnė se dhe ty tė do shumė dhe tė dėrgon 1000 tė puthura- tha Tini u mbush me frymė e pastaj vazhdoi- Zemėr si nuk do ti thosha asaj per ty unė….? Ti e di qė babi thotė gjithmonė tė vėrtetėn . Apo jo…?
  - E di babi e di . Po ti the se mė dėrgon 1000 tė puthura – Tha Blerina
  - Po , po .
  - Atėhere babi thuai Elės se dhe unė e dua sa qielli e sa toka e dua sa ……… Blerinėn. i thuaj se dhe unė i puth fort duart ,faqet , sytė…….. – tha Blerina dhe u mbush pėr tė qarė.
  Pastaj folėn dhe gjyshi e pastaj e mbyllėn. Blerina mezi kishte pritur tė mbyllej telefoni dhe ja dha njė klithmė tė madhe sa trėmbi dhe gjyshen e gjyshin
  - Uuuuuuuuuuuaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuu. O nėna e dėgjove tani dhe unė do kem njė mami . Njė mami tė mire. Njė mami qė mė do e qė do dhe babin time qė ėshtė babi mė i mire nė botė.
  Dhe sėrisht nisi tė qajė nga gėzimi. Atė natė ata tė tre festuan gjithė natėn . Festuan sepse pas shumė vitesh ndien nė zėrin e Tinit lumturi e gėzim.
  I dashur Kujtim!
  Ne radhe te pare te falenderoj nga zemra per tregimet qe na i solle...qe te dyja me preken thell ne shpirt...sidomos tregimi per Tinin... jo qe i lexova shume here por edhe i printova dhe do ti ruaj e rilexoj prap...dhimbja e Tinit, preku ne te gjitha zemrat qe e lexuan tregimin - ngjarjen.... e sidomos pershkrimi aq i thell e aq me kujdes i shkruar, prandaj jo rastesisht une Ty, do te quaj "Kujtimi i letrave shqipe" . Kujtim a ke ndonje liber qe ke botuar ? nese po ku mund ti gjejm !?

  Kujtim vellai te uroj shendet e shkrime me te shpeshta i nderuar, ta dish se na nderon shume... me prezencen Tende ketu...FALEMINDERIT....! Me shume...respekt te percjell te fala nga Drenica!
  Dhuro shumė...e prit pak!

 24. #159
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Faleminderit Toffee

 25. #160
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  51
  Postime
  463
  Faleminderit
  4
  7 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Lulet e majit per ty

  Ēaush tė falenderoj nga zemra pėr fjalėt e mira dhe kurajon qė mė jep. Momentalisht jam duke punuar akoma pėr tė bėrė njė vėllim me tregime dhe natyrisht miqve tė mi tė nirė , ku ti patjetėr qė bėn pjesė , do t'ja u dėrgoj . Dhe une tė sjell dhumė tė fala nga Prrenjasi.

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •