Close

Rezultati i Sondazhit: Si e vlersoni Albin Kurtin dhe Lvizjen VETVENDOSJE!

Votues
3. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • T Mir

  0 0%
 • Shum t Mire

  0 0%
 • T qlluar

  0 0%
 • Duhet zgjrohet sa me shum

  0 0%
 • Nevoitet qe i gjith populli shqiptare te bashkohemi me t

  3 100.00%
Sondazh me disa zgjedhje
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #-19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-11-2008
  Postime
  55

  Post Kush shte Albin Kurti dhe Lvizja VETVENDOSJE!

  Albin Kurti sht lindur m 24 Mars t vitit 1975 n Prishtin. Shkolln fillore (1981-1989) dhe shkolln e mesme (1989-1993) prfundoi n Prishtin me rezultate shembullore. N vitin akademik 1993/94, Albin Kurti, filloi studimet dhe i kreu ato pran Fakultetit t Elektrotekniks n Universitetin e Prishtins...

  N Gusht t vitit 1997, Albin hyri n Unionin e Pavarur t studentve t Universitetit t Prishtins si antar i kryesis s Unionit me detyr pr marrdhniet me jasht. Albini ishte gjithashtu njri ndr organizatort e protestave paqsore t studentve t UP pr lirimin e objekteve shkollore, t cilt mbaheshin nga profesort dhe studentt serb. Albini s bashku me kryesin e UPSUP organizuan protesta paqsore t studentve m 1 tetor 1997, 29 tetor 1999, 30 dhjetor 1997 dhe 13 mars 1998. Gjat ksaj kohe ishte ftuar n disa takime n Uashington DC, New York, Burksel, Kopenhag dhe n Parlamentin Evropian n Strasburg me qllim informimin e komunitetit botror rreth krkess s ARSYESHME t studentve. Albini, gjithashtu sht takuar edhe me personalitete t larta t politiks s jashtme botrore si Robin Cook (ish-ministr i jashtm i Britanis se Madhe), Kluas Kinkel (ish-ministr i jashtm i Gjermanis), Huber Vedrine (ministr i jashtm i Francs), Rober Gelbard (ish-prfaqsues special i Presidenti Klinton pr Ballkanin) dhe me ambasadort dhe prfaqsuesit e ambasadave t vendeve perndimore t cilt ishin t akredituara n Beograd. N Gusht t vitit 1998, Albini filloi te punoj n zyrn e prfaqsuesit politik t UK-s, Adem Demait, ku shrbente si prkthyes. N fillim t Marsit t vitit 1999, Albini ndrpreu t gjitha aktivitetet n UPSUP dhe pran zyrs s Prfaqsuesit politik t UK-s pr t vazhduar studimet e tij n universitet. Gjat fushats s bombardimeve t NATO-s, Albini mbeti (qndroi) n Prishtin, kur policia serbe e arrestoi at me 27 prill 1999 dhe deri me 1 Maj sht mbajtur n burgun e Prishtins. M 2 Maj sht transferuar n burgun e Lipjanit ku ai qndroi deri m 10 qershor. Gjat ksaj kohe sht torturuar barbarisht. Albini sht akuzuar pr takimin me Richard Holbrooke (ku n fakt, Albin kurr nuk e ka takuar) dhe takimin me Christopher Hill. M 10 qershor, Albini dhe shum shqiptar t tjer t burgosur jan transferuar nga burgu i Lypjanit (Kosov) n burgjet serbe.
  M 12 Qershor Komiteti ndrkombtar i Kryqit t Kuq informon q Albini mbahet n burgun e Pozharevacit. N Gjykatn e Qarkut n Nish, e cila e ka marr kompetencn e Gjykats s Qarkut n Prishtin, ishte mbajtur gjykimi kundr Albin Kurtit, njrit prej udhheqsve t studentve shqiptar, i cili ishte burgosur m 27 prill t vitit 1999, n Prishtin.

  N fillim t gjykimit, Albin Kurti ka deklaruar se sht shtetas i Republiks s Kosovs, se nuk e pranon kt gjykat, por vetm gjykatn e popullit t vet, se nuk do t prgjigjet n pyetjet e gjykats dhe se refuzon avokatin. N aktakuz theksohet se Albin Kurti "gjat vitit 1998, ka marr pjes n krijimin e bands, e cila ka qen n prbrje t Ushtris lirimtare t Kosovs" dhe se ka marr pjes n "negociatat pr kmbimin e policve n Dragobil e Likoc", se ka "qen antar ilegal i Kryesis s Unionit t Pavarur t Studentve t Universitetit t Prishtins" dhe "sekretar i prfaqsuesit politik t UK-s - Adem Demait".Gjat ktij procesi gjyqsor, Albin Kurti, midis t tjerash, ka thn se si antar i Kryesis s Unionit t Pavarur t Studentve dhe si kryetar i Komisionit pr Bashkpunim Ndrkombtar t ktij Unioni ka organizuar demonstratat e studentve, "q kishin pr synim pavarsin e Kosovs dhe marrjen e Universitetit, si dhe kthimin e studentve dhe profesorve shqiptar". Sipas fjalve t Albinit, qllimi i demonstratave ka qen "pavarsia e Kosovs dhe lufta kundr regjimit serb, i cili me forca policore e ka pushtuar Kosovn dhe ka ushtruar dhun ndaj shqiptarve". Albin Kurti po ashtu ka deklaruar para gjykats se sht e vrtet se ka qen sekretar i prfaqsuesit politik t UK-s, Adem Demait, dhe se kt e ka br pr shkak t admirimit dhe respektit ndaj tij dhe pr ta prkrahur dhe paraqitur politikn e UK-s" pr realizimin e qllimit t shenjt - Pavarsis s Kosovs dhe lirimit t shqiptarve nga regjimi okupues fashist i Sllobodan Millosheviqit. Albin Kurti u dnua me 15 vjet dhe pas ardhjes s Koshtunics n pushtet u lirua. ...
  M 10 shkurt t viti 2007 u paraburgos nga njsit speciale t SHPK-s dhe UNMIK-ut pr demonstratat e 10 shkurtit 2007 t Lvizjes vetvendosje qe pas 1 viti sht liruar ..
  Sot Albin Kurti vazhdon aktivitetin pr t drejten e popullit shqiptar per vetevendosje dhe Bashkim Kombtar .
  Po ashtu Lvizja VETVENDOSJE! pr do dite sht duke u angazhuar ne zgjedhjen e qshtjes sone kombtare pra relaizimit e t drejtes s vetvendosjes per popullin shqiptar ,ne veqanti ate te Kosovs, duke organizuar tryeza, takime ,tubime si dhe duke vazhduar aktivitetin e saje ne tr trojet shqiptare ne prgaditjen e 28 Nntorit ne t gjitha qndrat shqiptare ne Tiran ,Preshev,Tetov,Ulqin ,Prishtin si dhe ne Qamri
  Ndryshuar pr her t fundit nga feratkoca : 04-11-2008 m 21:07 Arsyeja: gabime drejtshkrimore

 2. #-18
  shqiptari Maska e faruk_01
  Antarsuar
  24-09-2006
  Vendndodhja
  maqedoni
  Postime
  590
  Une Jam Perkrahje Maksimale Per Z.albin Kurti, Ai Eshte Nje Shqiptar I Ralle Ne Trojet Tona, Duhet Perkrahur Masovikisht Dhe Te Gjithe Ti Bashkohemi Thirjes Se Tij Dhe Organizates Se Tij...
  Tung
  O Sa mir t'jesh Shqiptar...

 3. #-17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-02-2009
  Postime
  93
  ndoshta njeriu me i menqur qe kam njohur deri me tani dhe me te vertet eshte nje shqipetar i rrall

 4. #-16
  i/e regjistruar Maska e sabah08
  Antarsuar
  06-11-2008
  Postime
  196
  Eshte djale me ide te qarta kombetare dhe largpames ne kendveshtrimin e tij dhe te shokeve qe e mbeshtesin.Nen shembullin e tij duhet te konfigurohet edhe rinia ketu ne shqiperi.Eshte rinia ajo qe duhet te veje ne levizje politiken shqiptare qe me veprimet e saj ,pak ose aspak i ka mbrojtur interesat kombetare nga sulmet e antishqiptareve si vasil bollano dhe larot e tjere qe e ndjekin pas.Albin Kurti jo vetem nga shqiptaret e kosoves, ka dhe duhet te kete mbeshtetje,por ai si simbol i nacionalizmit shqiptar ka dhe duhet te kete mbeshtetje nga shqiptaret ne shqiperi dhe maqedoni.Jemi nje komb kemi nje gjuhe dhe duhet te mbajme te njejtin qendrim persa i perket ceshtjes kombetare.Sic po rrjedhin ngjarjet ceshtja kombetare shqiptare po i afrohet zgjidhjes.Te qendrojme te bashkuar e ta mbeshtesim fort njeri tjetrin.
  Me shume dua shqiperine.

 5. #-15
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  albin kurti esht njeriu me i kompletuar kombtarisht esht nje shqiptar i vertet
  esht i sigurt ne rrugen e ti kemi fat qe kemi te madhin albin kurtin

 6. #-14
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  albin kurti esht njeriu me i kompletuar kombtarisht esht nje shqiptar i vertet
  esht i sigurt ne rrugen e ti kemi fat qe kemi te madhin albin kurtin
  Edhe une jam e ketij mendimi Albin Kurti esht njeriu me i kompletuar i trojeve shqiptare,ka dije asht i qart,nuk perkulet asht optimist i njef gjerat mir dhe qe nga rinia lufton per te drejtat tona qe na jan shkel mohu dhe vazhdojn te na mohohen.
  Albini na mban duke na then te verteten mos te humbim ne mjegull me rrena te politikanve aktual.

  Albinin ka sencin e 6 ket e ka dhurat prej Zoti per ate politikanet se kuptojn, por ujqit e europes mir e kan kuptu se kam lexu ne frengjisht kan shkru per te dhe krejt e kan kuptu perceptimin e tij se ka edhe gjuh te epokes .

  kem nevoj per NJI LIDER, nji HERO , nji IDEAL ky asht Albini


  ka ardh koha per Vetvendosje...siq e ka emrin Lidhja...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dorontina : 13-02-2009 m 18:56
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 7. #-13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2009
  Postime
  11
  Xhevahir ka lind Kosova kush ka vesh e don me pa,Eshte unik dhe i pa vdekshem,Shqipetar ruane kudo ket djale.

 8. #-12
  i/e regjistruar Maska e arta.li
  Antarsuar
  30-12-2009
  Vendndodhja
  largg injoranteve
  Mosha
  31
  Postime
  12

  Thumbs up

  mendoj se lider i vetem ka qen i ndjeri Ibrahim Rugova dhe pasardhes i Zt.Rugova eshte pikerisht Albin Kurti.

 9. #-11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Adem Demaci dhe Albin Kurti,jan te vetmit lider,qe munde ta nxjerrin Kosoven nga ky kolapse qe eshte future.

 10. #-10
  Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
  Antarsuar
  19-11-2007
  Vendndodhja
  Ne mendjen tende!
  Postime
  1,008
  Citim Postuar m par nga arta.li Lexo Postimin
  mendoj se lider i vetem ka qen i ndjeri Ibrahim Rugova dhe pasardhes i Zt.Rugova eshte pikerisht Albin Kurti.
  aufffff cka na paske shkru!!!
  2011*Pse t pshtyjm rrugs, kur ka njerz q e meritojn fytyrs ...

 11. #-9
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,491
  Edhe une e perkrah shume Albin Kurtin, pooooooor kesi sondazhi kurr nuk kam pa

  1.te mire 2.shume te mire 3.te qelluar 4. duhet te zgjerohet sa me shume dhe 5. Nevojitet i gjithe populli shqiptar te bashkohet me te.

  A ka diku keq, shum keq, nuk duhet te bashkohemi me te etj. Duhet ti ipet mundesi edhe pales tjeter qe te votoje.

  Ky lloj i sondazhit nuk ekziston as ne Korene Veriore e as ne Kube.

 12. #-8
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  me kujtohet kur albin kurti para disa vitesh thoshte UNMIK ,EULEX-VET SERBIA tash ka ardh koha qe disa sahan lepirs te binden se EULEX esht veq nje org kriminale fleni fleni o shqiptar zgjohuni

 13. #-7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-06-2008
  Postime
  67

  Kurti dhe sindromi i pishave t Shtimes

  Kurti dhe sindromi i pishave t Shtimes

  Salih Mehmeti*

  Ishte kallnori i vitit 2006, nj prej m t ftohtve q ka mbajt ndonjher pas lufts n Kosov. S’kisha as nj muaj q prej se kisha veshur fanelln e bardh t ish lvizjes ‘Vetvendosje’ megjith moshn e njom q kisha. Asokohe kjo lvizje siprfaqsisht qytetare mbante tubime gjithandej fshatrave e qyteteve t Kosovs n shrbim t senzibilizimit qytetar n prag t nisjes s negociatave me Serbin, q me siguri (ashtu si edhe u vrtetua m von) do ta dmtonin seriozisht vendin ton. Bashk me A. Kurtin, G. Konjufcn, D.D dhe nj aktiviste tjetr L.S po udhtonim drejt Prizrenit, n nj mhall t t cilit do t mbanim nj tubim me banort e atyshm. Vetura prpinte shpejt e shpejt kilometrat n vijn rrugore Prishtin – Prizren, pavarsisht mjegulls s madhe q kish prla hapsirn kah t hanin syt. Edhe muhabetet brenda n vetur dukej sikur qen ngrir prej ftohtit t madh. Kurti gjat tr kohs bnte sikur lexonte nj libr. Me t mbrri n dalje t Shtimes, aty ku rruga merr nj prpjetz t thekshme, n bregun n t djatht gjendet nj kompleks i gjer pishash. Albini sakaq mbylli librin duke shikuar drejt tyre. ‘Sa m plqen ky vend me kto pisha’, tha ai si duke folur ndr vete. Jo pse tha dika t madhe por n mbamendje m’u thadruan kto fjal sepse ishte hera e par q po udhtoja bashk me mitin e madhruar t medieve, q m par e shihja vetm n kutin e televizorit. Dy vite m von fati e deshi q rishtas t kaloja npr t njjtn rrug me nj shok tjetr t Albinit (emrin e t cilit s’e prmend dot pr shkak t keqardhjes sime pr t) i cili n t njjtn koh qe njri prej drejtuesve t ish-lvizjes n nj biim byroje prej 10 vetash. Jo pse kishte far peshe vendim-marrse kjo byro por t paktn sajonte imazhin se lvizja drejtohej n mnyr kolegiale dhe transparente (sic!). Me t’u afruar tek vendi i famshm tanim, atje n t dal t Shtimes n at bregun n t djatht t rrugs, atje ku ngrihen thik prpjet pishat dhe breshtat, shoku yn nga Byroja tha: ‘Sa m plqen ky vend – sa m’plqejn kto pisha’. Vite m von kjo Deja Vu e uditshme m’u shfaq srish me tr banalitetin e saj: sa ishim liruar prej burgut t Dubravs (si pasoj e revolts ndaj Protokollit Policor q u nnshkrua midis EULEX dhe Serbis), dhe ne, aktivistt e lvizjes po organizonim aksione gjithandej vendit pr t grish bojkot t zgjedhjeve lokale q mbaheshin at vit (2009). N veturn n t ciln po udhtonim pr misionin ton ‘fisnik’ gjendej edhe nj kuadr premtues, i cili muaj m von do t merrte tesern pr t hyr n Byron e lvizjes (q tani aq shum po shmbllente n nj parti klasike). Me t mbrri tek vendi yn i famshm tek bashka e pishave dhe breshtave tha mallngjyeshm: ‘Sa m’plqejn kto pisha!’.  Kjo m trazoi pr shum koh duke m zhyt n nj labirinth pyetjesh q vshtir merrnin prgjigje. U plqenin m t vrtet kto pisha kuadrit besnik t Kurtit apo thjesht ata kishin prbrendsuar matricat e mendimit prej Kurtit? Thjesht ato pisha s’kishin kurrfar hijeshie q t’i bnte m t veanta apo m hijernda: ato ishin thjesht pisha e bredha. N t vrtet admirimi i ktyre pishave prej thuajse secilit shok t Albinit na bn t deshifrojm m kollaj mnyrn e funksionimit disavjear t nj organizimi q sht maskuar n mnyr aq finoke si lvizje qytetare. Pr lehtsi diagnoze tutje do t shrbehemi me termin ‘Sindromi i Pishave t Shtimes’ q i referohet fabrikimit t modeleve t dgjueshme sipas matricave t nj mjeshtri t madh t manipulimit masiv – Albin Kurtit. Me fjal t tjera, kjo lvizje q fatalisht u quajt lvizje, impononte modele t tilla t ‘aktivistit’: nuk krkoheshin aktivist q fiqironin n mnyr autonome, por vetm pasues q prvijonin tragat e bariut. Krkoheshin njerz q i plqenin pishat e Shtimes.

  Mejtime t thella si kto bn q t hiqja dor nga ideja ime fillestare pr t’i prgatitur nj tort ditlindjes s shtat t partis s Kurtit. Prvjetort e lindjeve t partive sht br zakon t ndjesohen si data t shnuara plot mallngjim, q t krijojn prshtypjen se s’do ta ham m bukn that. Prmes medieve t cilat jan n pritje t ethshme t sensacioneve u pasqyrua gjersisht ditlindja e shtat e partis s Albin Kurtit, e cila pa fije modestie vazhdon t pretendoj se sht trashgimtare e lvizjes s dikurshme ‘Vetvendosje’. N nj fjalim t cilin e prshkon tejprtej fryma narcisoide, Albin Kurti me fjal t zgjedhura me delikates t holl e ngriti n qiell partin e tij, duke ln prshtypjen sikur ajo sht epiqendr e gjithkaje. Lidert e grupimeve politike n vend pa fije modestie vazhdojn ta modelojn rolin e tyre n histori, duke i dhn theks t veant atributeve q pandehen si unike. Mirpo, veansia e partis s Kurtit nuk qndron as n konceptin e as n veprimin e tij politik: problemi qndron n at se partit e tjera politike t pleksura n rrjetn e pazgjidhshme t interesave t ngushta kan krijuar mundsi t arta pr individ, t cilt me angazhim fare minimal shfrytzojn hapsirn publike pr t’u imponuar politikisht. N munges t nj Qeverie efektive e t organizimeve t tjera shoqrore (sindikatat, studentt), partia e Kurtit e ka fare t leht t zhvat kapitale politike prmes organizimit t aksioneve qesharake fmijrore, t cilat prmes prsritjes mekanike t medieve bhen ngjarje t muajit. N vazhdim t fjalimit t tij, Kurti sikur shprthen nga galdimi se partia e tij po i shpton tundimit t pushtetit, aferave korruptive e imoraliteteve t tjera: “Na thoshin q do t ndryshojm, por ne as nuk u pasuruam, e mbajtn koherencn e diskursit dhe besnikrin ndaj metods. Pra, nuk devijuam, nuk u lodhm dhe nuk u ndalm”. Megjithat, ai i mbetet borxh opinionit t gjer e vemas prkrahsve t tij q t shpjegoj sesi u b q gjat kohs sa u mbajtn negociatat n Bruksel nuk u organizua qoft edhe nj protest e vetme, e cila do t kontestonte marrveshjet disfatiste. N qoft se e marrim pr t mirqen pohimin e Kurtit se partia e tij vazhdon t’i qndroj besnik metodave t nj lvizje qytetare, ather cila do t jet prgjigja pr mungesn e plot t protestave kundr negociatave, gjendjes n veri si dhe shprdorimeve t vazhdueshme, n t cilat ku m shum e ku m pak kan gisht institucionet ndrkombtare. Fakti q shumica e drejtuesve t ish-lvizjes Vetvendosje jan kyur n ‘sistem’ l t nnkuptohet se Kurti i jep prparsi t plot rrugs ‘institucionale’, t ciln e ndjeson si mundsin e vetme pr t’u br kryeministr, nj ndrr e cila po paguhet me prpjekje gjithnj e m t dshpruara. Dshtimet e njpasnjshme t partis s Kurtit pr t’u imponuar dosido n qendr t vmendjes sikur tundin kambanat e alarmit, se ata n nj t ardhme jo t largt do t bhen ca kamikaz t politiks t cilt nn ethet e militantizmit s’do t kursejn asgj. Ai i hyn n hak t vrtets edhe kur prpiqet t vesh petkun e nj virgjreshe, e cila n mnyr stoike i qndron epsheve politike. Pr hir t transparencs, Kurti duhet t na shpjegoj fije e pr pe arsyen sesi shumica e aparatikve t brendshm t partis s tij vazhdojn t marrin paga nga burime t panjohura. Kjo nuk do t prbnte far paradoksi kur kihet parasysh natyra private e partive politike. Por duhet t bhet e qart se nuk i ecn kungulli mbi uj asaj mesels s vjetr se Kurti me shok motivohen vetm prej vullnetit t iltr pr veprime politike. Rrethi i ngusht i militantve q i kan mbetur pran Kurtit tani paguhen pr shrbimet e tyre kundruall partis. Teksa flasin pr shfrytzim e kolonializm, ata sikur harrojn se militantve t rinj u shfrytzohen deri n pikn e fundit kapacitetet fizike dhe mendore. Qndrimi i tyre nn hijen e Kurtit m shum i ngjan nj inkubatori t frikshm, ku vijimsisht prthithen energjit e tyre rinore n betejat e ditprditshme partiake.

  Partit e politikant n Kosov ngritn n sken sipas parimit ‘Selected but not elected’. Prore gjat ktyre viteve sht votuar pr t przgjedhurit nga Brukseli e Nju Jorku. Kjo kategori e t przgjedhurve sht e besatuar paraprakisht q gjat tr kohs s penetrimit n politik t jet fleksibile. Fleksibiliteti n kt politikishten e ditve tona i referohet gatishmris pr t br lshime edhe matan vijave t kuqe. Kjo Qeveri e cila ka flirtuar me kompromise t turpshme me Serbin do t mund t ishte qeveria m e delegjitimuar e paslufts sikur Albin Kurti n vend t nj politikani q lshon jarg nga goja pr t’u br vezir i vilajetit ton, t vazhdonte t ishte nj aktivist n krye t nj lvizjeje thellsisht qytetare, qllimi i t cils nuk sht domosdo ardhja n pushtet. Kjo lvizje nuk do t duhej t ishte e helmatisur gjer n palc me njerz aventurier, parashutist t do lloji e biznesmen, t cilt presin t shumzojn prokopin e tyre. E pr fat t keq, ajo q po vazhdon pr konsum t brendshm si ‘Vetvendosje’ vazhdon t jet e mbushur spic prej njerzve t till. Prndryshe, aktivistt e Kurtit jan shndrruar edhe n fantazma kibernetike, t cilat rravgojn npr botn virtuale t internetit duke sajuar nj figur t rreme t partis s tyre. Kjo flet m s miri se njerzve t Kurtit u sht shtrnguar aq shum laku saq e vetmja hapsir e lir u mbeten bota virtuale, prmes t cils ngushllohen pr inferioritetin e tyre t prhershm.

  *Autori sht ish-aktivist i Vetvendosje-s!

  Marr nga Epoka e Re, 16 qershor 2012, f.12
  Ndryshuar pr her t fundit nga Bolivari : 25-06-2012 m 05:51

 14. #-6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Per mendimin tim albini eshte futja kot.

 15. #-5
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Per mendimin tim albini eshte futja kot.
  N prgjithsi kto "lvizjet" n fillim duken shum trheqse, si mbrojtset m t denja t interesave t popullit, por n momentin q shndrrohen n parti politike, dmth prlyhen me llumin e politiks i humbasin ato vetit e bukura. Imagjino nj virgjresh e cila bn stazh n nj bordello, sa e pastr do t jet m von...
  Me t vrtet q politika bhet brenda institucioneve, por interesat e popullit me ato t politiks, n t vrtet, por me t vrtet n t vrtet fare ama, jan diametralisht t kundrta.

 16. #-4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Se kush eshte Albin Kurti ma se mieri e din ata qe e perkrahen e simpatizuen dhe e votuan
  ndersa ne fund u turpruan dhe kurr e per jet Albini nuk do te munet as te perfaqsohet ne parlament ma
  i ka zhgenjye qe te gjith perkrahsit e ti
  ka dasht te hy ne politik
  e politika nuk behet
  ner qebe me shki
  nuk behet ne rrug me vez e domate te prishura
  nuk bahet tuj sha miqet tan
  nuk bahet pa pas fije ideje por vetem kundershtime
  e shum e shum gabime te tina

 17. #-3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-06-2008
  Postime
  67
  Citim Postuar m par nga baaroar Lexo Postimin
  N prgjithsi kto "lvizjet" n fillim duken shum trheqse, si mbrojtset m t denja t interesave t popullit, por n momentin q shndrrohen n parti politike, dmth prlyhen me llumin e politiks i humbasin ato vetit e bukura. Imagjino nj virgjresh e cila bn stazh n nj bordello, sa e pastr do t jet m von...
  Me t vrtet q politika bhet brenda institucioneve, por interesat e popullit me ato t politiks, n t vrtet, por me t vrtet n t vrtet fare ama, jan diametralisht t kundrta.
  Nje nga postimet me te mira ne forum. Nje PELQEJ e madhe shkon per postimin tuaj, baaroar. Fatkeqsisht, shqiptaret pelqejne te tundohen prej ndenjave e pasioneve kur flasin per Kurtin dhe levizjen e tij qe ka hyre ne jeten institucionale. Ndjej fort keqardhje kur degjoj t'i mveshen lloj-lloj lajke kesaj levizjeje, a thua se ajo misheroka nje rol historik ne vetevete. Ashtu sikur argumentohet ne shkrimin qe solla me lart, Kurti sikur ka zbutur diskursin e tij: prej kohes kur eshte bere deputet, levizja e tij ka pushuar aktivitetet 'jo-korrekte'. Nuk shohim me demonstrata ku kerkohet vetevendosje, s'shohim me thirrje kunder pranise nderkombetare. Ne te vertete, e tere energjia e kesaj levizjeje eshte perqendruar vetem e vetem ne nderrimin formal te pushtetin, gjegjesisht ne zevendesimin e Thacit me Kurtin. Padyshim kjo s'eshte ajo cka prisnim nga levizja e Kurtit.

 18. #-2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2007
  Postime
  99
  me albinin kurtin, kreshnik spahiun, koco danaj, dhe me ata qe ja thyen qafen serbit, do ribashkohet shqiperija. ata qe thone qe ne europe do bashkohemi... dhe me qindra ju aplauzojne.... siq duket nuk e kuptojne shqipen, ose nuk ndigjojne mire me vesh. ne europe do bashkohemi me greqine, me bullgarine, me serbine, pra menji fjale me shtetet e europes ku ne nji menyre edhe jemi te bashkuar, me qe edhe ne jemi ne europe. ne europe duhet te hyjme te bashkuar se pari ne si shqiptar, te bashkuar ne nji shtet, dhe me nji identitet qe e kemi, dhe ai eshte identiteti yn qe u lind dhe u rujt nga njerzit me te dashur te kombit tone. ata qe done te na tjetersojne... dhe trojet shqiptare do i tjetersojne... ata veq jan ne rrugen e djallit dhe ua plotesojne deshiren e 100-vjeqarit, sebo-slaveve dhe armiqeve te shqiptareve. ju pershendes juve te nderuar dhe rrespektuar komentator. kosova eshte shqiperi.

 19. #-1
  Citim Postuar m par nga burimix Lexo Postimin
  me albinin kurtin, kreshnik spahiun, koco danaj, dhe me ata qe ja thyen qafen serbit, do ribashkohet shqiperija. ata qe thone qe ne europe do bashkohemi... dhe me qindra ju aplauzojne.... siq duket nuk e kuptojne shqipen, ose nuk ndigjojne mire me vesh. ne europe do bashkohemi me greqine, me bullgarine, me serbine, pra menji fjale me shtetet e europes ku ne nji menyre edhe jemi te bashkuar, me qe edhe ne jemi ne europe. ne europe duhet te hyjme te bashkuar se pari ne si shqiptar, te bashkuar ne nji shtet, dhe me nji identitet qe e kemi, dhe ai eshte identiteti yn qe u lind dhe u rujt nga njerzit me te dashur te kombit tone. ata qe done te na tjetersojne... dhe trojet shqiptare do i tjetersojne... ata veq jan ne rrugen e djallit dhe ua plotesojne deshiren e 100-vjeqarit, sebo-slaveve dhe armiqeve te shqiptareve. ju pershendes juve te nderuar dhe rrespektuar komentator. kosova eshte shqiperi.

  Plotesisht pajtohem me mendimin tend Burimix, pikerisht eshte keshtu sic thua.

  Shqiptaret, kudo qe jane, e vecanarisht Shqiptaret e Kosoves duhen ta kene shume te qarte, se edhe pse ne Kosove jetojne rreth 95% Shqiptare, Kosova NUK eshte e Shqiptareve. Sepse me Pakon e Ahtisarit Kosova eshte e ndare ne DYSH, ku perpos pjeses VERIORE te Kosoves (Pjeses Veriore te Mitrovices dhe 3 komunat tjerat) qe kontrollohet nga Serbia permes strukturave te saja, ilegale, kriminele e okupuese, edhe pjeset tjera - enklavat tjera me shumice serbe: Gracanica, Shterpce, Komunat me shumice serbe ne Ana Morave, si dhe objektet fetare ortodokse, kane lidhje te ngushta me Veriun e Kosoves respketivisht Shtetin Serb (Beogradin). Ndersa pjeset tjera te Kosoves ku jane shumice absolute Shqiptare, eshte nen kontroll te organizmave nderkombetar sic jane EULEX, OSBE, KFOR, UNMIK etj.

  Pra nese Shqiptaret duan qe Kosova te jete Shqiptare, ateherash kjo behet vetem ateher kur Kosova i Bashkangjitet Shtetit Ame SHQIPERISE.

  Edhe nje gje duhet te kemi shume te kjarte se as BE-ja, por as vet Serbia, asnjehere nuk do i Pranojne DY Shtete Shqiptare, pra DY Shtet me Identitet te njejtet KOMBETAR, dhe per kete arsye, ca qarqe nderkombetare, por edhe me ndihmen e ca analisteve ne thonjeza (argat e spiun te ketyre qarqeve nderkombetare) sic jane: Halil Matoshi, Nexhmedin Spahiu e Mixhen Kelmendi, ndonese te tille ka edhe pak ma shume, me cdo kusht duan qe t'ja imponojne Shqiptareve te Koosves - krijimin e Kombit te ri Kosovar dhe Flamurin e Ahtisarit me Ngjyra Sllave dhe me 6 Yje, qe aspak fare nuk kane te bejne me historine e lavdishme te Kombit Shqiptar.

  Mendoj qe tani eshte koha dhe momentin me vendimtar e historik do thoja, se Shqiptaret e Kosoves, por edhe ata ne Shtetin Ame Shqiperi, duhet qe me PA Asnje hezitimin duhet kerkuar Bashkimin e Kosoves me Shqiperine si hap i pare drejt Bashkimit Kombetar e te gjithe Shqiptareve ne trojet e tyre shekullore.

  Pa Bashkimin e Shqiptareve ne nje Shtet te Vetem, as Bashkimi Europian nuk do jet Stabil asnjeherash, kete gje e kane te qarte si ne Bruksel, si ne Vashington, e si gjekundi tjeter. Kete gje duhet ta kene te kjarte edhe Shqiptaret.

  Ndersa per pushtetaret si ne Tirane, e si ne Prishtine, as qe nuk ja vlen te flasim. Vete fakti qe ne Shkup qe te gjithe, si Sala, si Hasha e Aliu para qindra e mijera Shqiptareve te Ilirides deklaruan se Shqiptaret do Bashkohen Para se te Hyjne ne BE, e me pastaj i ndrruan mendimet e tyre si ato te meparshmet, fakti tregon se Populli eshte ai qe do vendos per kete Bashkim Kombetar. Nuk jane as pushtetaret, nuk jane as te tjeret as BE-ja, as SHBA-te, e askush tjeter NUK Mund te ndaloje nje gje te tille nese POPULLI Shqiptar Vendos per nje gje te Tille.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 20. #0
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,804

  Pr: Kush shte Albin Kurti dhe Lvizja VETVENDOSJE!

  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lvizja VETVENDOSJE!
  Nga vudi n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 22-04-2011, 15:55
 2. Levizja Studentore 8-12 Dhjetor
  Nga MaDaBeR n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-12-2008, 02:31
 3. Vlersimi pr Luftn Nacional lirimtare Shqiptare
  Nga Kryeplaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 05-11-2007, 20:10
 4. LVIZJA EKUMENIKE ("Q t gjith t jen nj")
  Nga Shpresmiri n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 29-03-2004, 17:05
 5. Koha dhe Levizja
  Nga Hyllien n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 02-02-2004, 17:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •