Close

Rezultati i Sondazhit: Si e vlersoni Albin Kurtin dhe Lvizjen VETVENDOSJE!

Votues
3. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • T Mir

  0 0%
 • Shum t Mire

  0 0%
 • T qlluar

  0 0%
 • Duhet zgjrohet sa me shum

  0 0%
 • Nevoitet qe i gjith populli shqiptare te bashkohemi me t

  3 100.00%
Sondazh me disa zgjedhje
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,804

  Pr: Kush shte Albin Kurti dhe Lvizja VETVENDOSJE!

  ...........
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 28-12-2013 m 04:38
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,464

  Pr: Kush shte Albin Kurti dhe Lvizja VETVENDOSJE!

  ...ku jeton aj,me cka merret a,din dikush dicka me na tregue se nuk po e njoh fare....

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,781

  Pr: Kush shte Albin Kurti dhe Lvizja VETVENDOSJE!

  Media franceze: Albin Kurti, njeriu q dshiron ta shptoj Kosovn
  M: 7 GUSHT 2016
  Portali francez, Politique Internationnale ka zhvilluar nj intervist me Albin Kurtin, pr zhvillimet politike n Kosov, kundrshtimet e Vetvendosjes ndaj marrveshjeve politike me Serbie, korrupsionin, etj. Kurti sht pyetur edhe pr mos unitetin e opozoits. Ai flet pr AAK edhe NISMA ri pozicionimin e tyre por edhe metodat e dhuns t zgjedhura nga Vetvendosje. M posht mund ta lexoni intervistn e Albin Kurtit pr kt media franceze.

  PI: Q nga vjeshta, opozita po kundrshton marrveshjet e nnshkruara nga Kosova me Beogradin dhe vendimet kundrkushtetuese t qeveris s tanishme. Lvizja juaj, Vetvendosje!, ka kontribuar shum n bashkimin e opozits, por ky bashkim prfundoj i shprbr?

  Albin Kurti (A.K.): Zgjedhja e Hashim Thait goditi unitetin e opozits q kishim arritur ta bashkonim q nga fillimi i mobilizimit kundr marrveshjeve t nnshkruara me Beogradin, por edhe kundr marrveshjes s demarkacionit t kufirit me Malin e Zi, kt vjesht. Duket se AAK dhe Nisma u lodhn. Vendosmria jon sht prforcuar me vendimin e Gjykats Kushtetuese n fund t dhjetorit, q ka gjykuar se themelimi i Asociacionit t komunave me shumic serbe t Kosovs cnonte pjesrisht Kushtetutn. Partnert e Vetvendosjes AAK dhe NISMA zgjodhn t krijojn nj bllok t ri, ne iu dshirojm fat n betejn e tyre t re. Sot, Vetvendosja prfaqson forcn e dyt politike t Kosovs dhe lvizja yn angazhohet drejt bashkimit me lvizjet opozitare t shoqris civile. Ne nuk duam thjesht nj ndryshim qeverie, por nj ndryshim t mnyrs s qeverisjes! Pra, neve na duket thelbsore t refuzojm do kalkulim politik q do ta synonte ardhjen n pushtet, pa pasur kapacitetin ta reformojm thellsisht kuadrin kushtetues t Kosovs.

  PI: Keni zgjedhur metoda veprimi mjaft t dhunshme, duke mos ngurruar ti bllokoni seancat parlamentare. Pse nj strategji e till? A mundet kjo ta diskreditoj aksionin tuaj?

  A.K : Kemi protestuar si brenda parlamentit, ashtu edhe jasht tij. Aksioni yn mund t duket radikal, por duhet kuptuar se gjendja sht jashtzakonisht kritike. Ekziston nj rrezik i vrtet q Kosova t shndrrohet n nj Bosnje dhe Herzegovin t dyt. Ne druajm se krijimi i nj asociacioni t komunave me shumic serbe do ta shpiente vendin ton drejt ndarjes prfundimtare mbi baza etnike. Pr ti bllokuar seancat parlamentare, ne kemi prdorur filikaqa, vez t prishura, e n fund kemi hedhur edhe gaz lotsjells. N fakt, gazi lotsjells shprndahet pr m pak se 30 minuta, ndrsa nse krijohet Asociacioni i komunave me shumic serbe, ai do t zgjas m shum se 30 vjet ! Nuk sht qllimi yn t lndojm kdoqoft, por ta pamundsojm vazhdimin e punimeve t nj shumice q e cnon Kushtetutn.

  PI: Qllimi i juaj nuk sht vetm ta merrni pushtetin, por edhe ti rikrijoni institucionet e Kosovs. Si duani ta bni?

  A.K. : Kosova ka nevoj pr nj Republik t tret natyrisht jo sikur ajo q ka njohur Franca! M lejoni ta bj nj rikujtim t shkurtr historik. Republika yn e par sht shpallur simbolikisht n mnyr klandestine nga deputett e mbledhur n Kaanik m 2 korrik 1990, nn pushtimin serb. Kjo ishte republik pr rezistenc. Republika e dyt lindi m 17 shkurt 2008, me deklaratn e shpalljes s pavarsis s Kosovs. Fatkeqsisht, ky sht nj regjim, ku nga dita e par sundon nepotizmi dhe korrupsioni. Kjo sht republika e privatizimeve mafioze, zhvatjes s resurseve dhe t mirave publike, pafuqis s drejtsis, nj republik pa shtet t s drejts, nj republik pr shitje.

  Dhe nuk flas pr koncesionet e shumta ndaj Serbis n kuadr t negociatave t filluara n pranvern e vitit 2011 me ndrmjetsin e Brukselit, q do t ishin t paimagjinueshme edhe n kohn e pushtimit. Kjo republika e dyt i ka dobsuar kaq shum institucionet e Kosovs, q Kosova sot po duket sikur nj Failed State, nj Shtet i dshtuar . Mbetet jetike dhe urgjente, t procedohen reformat thelbsore. Nuk mjafton t ndrrohen ministrat ose kryeministri, por duhet t lind nj Republik e re. Nj republik e tret, nj republik pr zhvillim.

  PI: Kuadri kushtetues i Kosovs sht megjithat i prcaktuar m vitin 2007 nga i drguari i Kombeve t Bashkuara, Martti Ahtisaari, gjat bisedimeve q kan shpier n shpalljen e pavarsis. Si t ndryshohet Kushtetuta, kur ajo garantohet n teori nga bashksia ndrkombtare ?

  A.K. : Kemi dalur formalisht nga kuadri i pavarsis s mbikqyrur me prfundimin e misionit t Zyrs Civile Ndrkombtare (International Civilian Office, ICO) n shtator 2012. Kosova sht tashm nj shtet sikurse shtetet e tjera, q gzon teorikisht nj sovranitet t plot dhe q nuk do t duhej ti jepte llogari protektorve t saj ndrkombtar !

  Shpesh akuzohemi se nuk e respektojm ksuhtetutn e tanishme. Sigurisht se e dshirojm nj kushtetut t re, por ne respektojm kushtetueshmrin, ndryshe nga qeveritart e tanishm q pretendojn se e mbrojn kushtetutn e tanishme, duke e shkelur hapur kushtetueshmrin me nnshkrimin e marrveshjeve me Beogradin q jan qartsisht anti-kushtetuese !

  Pr ta ndrruar kushtetutn, ne do t kemi nevoj pr nj shumic t kualifikuar, pra pr dy t tretat e votave n parlament. Mund t duket e vshtir t sigurohet ky kuorum, por Kosova po e prjeton n kt moment nj periudh vendimtare t historis s saj, ku do gj po ndryshon shpejt. Nj dit e vitit 2016 po vlen sa nj muaj m vitin 2015. Parashikimet jan t vshtira.

  PI : Nse vini n pushtet, n hapsir llogaritni? A nuk druani se misionet ndrkombtare t pranishme n Prishtin, duke filluar nga EULEX, do ta bllokojn projektin tuaj t reformave?

  A.K.: Deri n shpalljen e pavarsis, Kosova ishte nn kontrollin e prbashkt t UNMIK-ut dhe KFOR-it, q mbronin secili interesa nganjher t ndryshme. KFOR-i tanim ka nj rol dytsor dhe EULEX-i e ka zvndsuar UNMIK-un. Pran EULEX-it; mbetet e njohur se Quinti , ky grup i ambasadorve t shteteve perndimore me ndikim n Kosov, po e luan gjithnj nj rol vendimmarrs thelbsor. Thn t vrtetn, viteve t fundit, Quinti ka ngelur nj dysh i prbr nga Uashingtoni dhe Berlini.

  Sot, besoj se Kosova mundet m leht ti afirmoj przgjedhjet e saj. Hapsira politike sht m e hapur se ishte viteve t fundit, por pushteti i tanishm mbetet i bindur ndaj mentorve t tij ndrkombtar. As nuk po provon q t prfitoj nga kjo hapsir politike. Kjo bindshmri sht pasoj e korrupsionit q ia shkakton gangrenn gjith institucioneve tona.

  Qeveritart tan, n pushtet q nga fundi i lufts para 17 vitsh, kan frik ti humbin funksionet e tyre, q iu garantojn zotrimin e resurseve t vendit. Kjo sht edhe arsyeja se pse nuk po kan asnj vullnet t ndrmarrin nj sprov forceje politike me shtetet q tregohen q nga viti 1999 si miq ose mbrojts t Kosovs. Nga ana e saj, opozita dshiron t bisedoj me Brukselin, Londrn, Berlinin, Parisin, Romn ose Uashingtonin; por duke krijuar baza t reja t dialogut, m t shndetshme.

  PI: Keni ndryshuar pozicionim. Deri para pak kohsh, ju refuzonit t bisedoni me bashksin ndrkombtare...

  A.K.: Si ju thash, deri m 2008, ne kishim pun me UNMIK-un. Asnj sovran n bot nuk kishte aq pushtet sikurse q kishin shefat e UNMIK-ut n Kosov. Gjendja ka ndryshuar me pavarsin dhe me ardhjen e EULEX-it, e dialogu sht i mundshm. Por, natyrisht se bisedimet nuk nnkuptojn marrveshje

  PI: Pikrisht. Ju keni kritikuar shum dialogun me Beogradin, q zhvillohet me ndrmjetsimin e Bashkimit Evropian?

  A.K.: Vlersojm se mnyra sesi zhvillohet ky dialog nuk sht e duhura. Duhet privilegjuar nj nivel tjetr t dialogut, brenda, direkt me serbt e Kosovs. Nuk duhet t bisedohet pa ndrprer pr pajtimin . Kjo nuk shpie askund. Duhet folur konkretisht pr zhvillim. Nuk jam kundr pajtimit, por duke folur vetm pr pajtim dhe ku asgj nuk po ndryshon n realitet, po prfundojm n fuqizimin e (ri)lindjes s armiqsive.

  N t vrtet, personalisht, nuk kam nevoj t pajtohem me serbt e Kosovs, ata nuk m kan br asgj. Nuk kam far ti krkoj atyre llogari, por Beogradit.

  Serbia m ka burgosur dy vjet e gjysm Nuk kam asnj animozitet karshi serbve t Kosovs. Dhe, pr momentin, dialogu i vetm q po zhvillohet sht nj dialog diplomatik me Beogradin nn ndrmjetsimin e Bashkimit Evropian, nj dialog q na sht imponuar pr nj t ashtuquajtur pajtim. Kemi m shum nevoj pr nj dialog social, demokratik; t hapur me serbt vendor, mbi mundsit e zhvillimit t shtetit ton t prbashkt. As Beogradi dhe asnj lloj ndrmjetsuesi ndrkombtar nuk do t duhej t ndrhyj n kt dialog.

  PI: A mendoni realisht se serbt e Kosovs kan gatishmri t flasin me Vetvendosjen ?

  A.K.: Duhet t fillojm t bisedojm me bujqit. S paku ata i kan kmbt n tok. Paramendoni nj takim midis dy bujqve, nj serb dhe nj shqiptar! N vend se ti prsrisim t njjtat gjra rreth znkave t prjetshme historike; flasin pr plehun, farn, tregun sesi do ti garantohet shitja nga pushtetet publike? etj. Kur ia kemi paraqitur nj projekt t till nj ambasadorit perndimor, a e dini se sht prgjigjur ?: A do t jemi edhe ne, pjes e nj programi t till ? Iu prgjigja: Pse jo, por si shihet, kemi m shum nevoj pr bujq sesa pr diplomat. Ky shembull e ilustron mir funksionimin e prfaqsuesve ndrkombtar: ata mendojn para s gjithash pr dukshmrin e tyre, mendojn se jan t domosdoshm !

  Natyrisht se kemi nevoj pr ndihmn e BE pr t lvizur, por kemi m shum nevoj pr specialist t bujqsis ose pr ekonomist; se pr polic, gjyqtar ose diplomat cinik. Emruesi i ksaj republike t re q ne e dshriojm sht: Zhvillimi. Menjher pas pavarsis, ish-kryeministri Hashim Thai shkoi n nj fshat serbsh pr tiu dhn nj traktor. Njzet kamera ishin prreth tij. Ne paraplqejm njzet traktor dhe nj kamer. Ose edhe m mir: asnj kamer! Sepse, m shum vlen t veprosh se t flassh. Kjo m kujton teatrin e Beketit: m mir vlen t mos flassh shum!

  Pr tiu kthyer serbve, q nga koha q Vetvendosja e drejton komunn e Prishtins, do gj shkon shum mir n t dy fshatrat me serb q gjinden n hapsirn komunale urbane t kryeqytetit t Kosovs. Komuna ka marrdhnie t shklqyeshme me prfaqsuesit e tyre, sepse privilegjojm nj dialog konkret mbi nevojat e qytetarve, n vend se ti prsrisim vazhdimisht t njjtat fjal boshe mbi pajtimin , veanrisht kur jan n afrsi kamerat perndimore.

  PI: Nga shpallja e pavarsis s saj, Kosova sht angazhuar n nj proces t integrimit evropian, q prcakton agjendn politike dhe ekonomike t vendit. Nse vini n pushtet, a e keni n plan ta vazhdoni at; megjith pengesat normative, administrative, juridike dhe politike q kan t bjn me kandidaturat evropiane?

  A.K.: Duam t bhemi pjes t Bashkimit Evropian sa m shpejt q sht e mundur, por jemi plotsisht t vetdijshm me faktin se kjo shtje nuk sht e parapar pr ditn e nesrme. Kur mori funksionin e tij, n nntor 2014, Jean-Claude Juncker, kryetari i Komisionit Evropian, ka deklaruar se procesi i zgjerimit ishte i ngrir m s paku deri m vitin 2019. Konkretisht, kjo nnkupton se nuk do t ket zgjerim t ri para s paku 2025, sepse kjo sht dinamika e zgjerimit q sht ndrprer deri m 2019.

  Brukseli e di se do t duhet prgatitur kt zgjerim me imtsi t madhe dhe se duhet administruar ndjeshmrit, duke marr parasysh grindjet e shumta q i lkundin shtetet e Ballkanit Perndimor, si kontesti mbi emrin rreth Greqis dhe Maqedonis q nga viti 1991.

  Megjithat, ndonse afati sht larg: Kosova duhet t prgatitet m s miri. Dua ta rikujtoj gjithashtu se pr momentin, Kosova nuk e ka statusin e kandidatit. I kemi ende duart relativisht t lira pr ta udhhequr politikn q duam. Natyrisht se ka nj pjes utopie n projektin politik t Vetvendosjes, por mbetem optimist, prndryshe nuk do t merresha me politik. Shpresoj se BE-ja do t ket ndryshuar n momentin e antarsimit t Kosovs.

  Nuk besoj se shtrngesat dhe shkurtimet (austerity) jan e vetmja form e mundshme e politikave ekonomike. Sipas meje, kemi nevoj pr nj Evrop sociale dhe solidare. Sot, BE krkon ta ridefinoj vendin e saj n nj bot q sht br multipolare, por ajo duhet t riorganizohet edhe nga brenda, dhe nuk besoj q Traktati i Lisbons ose Kushtetuta prbjn mjete t mjaftueshme. Nganjher thuhet se BE-ja po rrshqet djathtas, por paradoksalisht, kur Kosova do t antarsohet, ajo do ta bj nj hap t madh majtas. Shteti jon funksionon aktualisht sipas nj modeli ultra-liberal q shkel shum rregulla komunitare.

  Duhet nnvizuar gjithashtu se procesi i integrimit sht pr momentin n pikn zero, sepse pes shtete antare nuk e njohin ende pavarsin e Kosovs. Greqia, Rumania dhe Sllovakia nganjher duken t gatshme t lvizin pozitivisht; por Qipro dhe Spanja mbeten n pozicionet e tyre pr shkak t problemeve t brendshme t tyre. Problemi sht q diplomacia jon mbshtetet tepr shum n prkrahjen e vetme t Shteteve t Bashkuara. E kjo na frenon tek t tjert. Duhet ta zhvillojm diplomacin ton pr ta rritur njohjen e pavarsis son.

  P.I: Si e shihni BE-n m gjersisht dhe mund tju sjell ajo ?

  A.K: Deri m vitin 1999, ne ishim n burg. Ishim sikurse t burgosur politik, me Beogradin si rojtar. Pastaj, kur u gjetm nn protektorat ndrkombtar pas lufts, ne ishim sikurse t smurt n nj spital. Ishim pacient dhe duhej t tregoheshim pacient , t dinim t prisnim kur mjekt - q do t thot funksionart ndrkombtar - do tna jepnin barnat e duhura. Mjekt na premtonin se do t dilnin shpejt nga spitali, por pa na e dhn asnjher datn.

  U bn 17 vjet q mbetemi t bllokuar n spital Dhe n momentin q dilni nga spitali, ju nuk jeni ende t lir, ju duhet t shkoni n shkoll. Pr mua, procesi i integrimit n BE duket sikurse nj msim zanati (praktik); me Kosovn n rolin e nxnsit dhe me BE-n n rolin e profesorit. Mirpo, nj nxns nuk sht gjithher i lumtur n shkoll! Na mbetet ende shum pr t msuar q ta sigurojm diplomn ton, por duhet doemos q Kosova ta siguroj at.

  Kto krahasime vlejn pr gjendjen politike. Pr ekonomin, besoj se gjendja prngjan m shum me at q ndodh n natyr. Luani dhe lepuri jetojn aty bashkrisht, por lepuri nuk e han kurr luanin. Mirpo, vazhdimisht na prsrisin t njjtn parull: shansat jan t barabarta . Thuajse shansat ishin t barabarta midis luanit dhe lepurit, ose midis Kosovs dhe Gjermanis apo Francs. Pr mua, Kosova nuk mundet ti rezistoj si e vetme globalizimit liberal. Integrimi evropian sht pra e keqja m e vogl. Ne jemi pjes e kontinentit evropian dhe vendi yn sht n BE. Sot, modeli i shteteve-kombe mbetet i prshtatshm, edhe pse nuk sht i mjaftueshm.

  PI: Ju mbroni perspektivat evropiane t Kosovs, por i keni kritikuar megjithat shum przgjedhjet politike t BE-s n Ballkan!

  A.K.: E sakt. Pr tepr shum koh, emruesi i prbashkt i BE, nj emrues afatshkurtr ishte stabiliteti . Pr BE-n ekzistojn tri fjal kye (key-ords): paqe, siguri, stabilitet. Por, ajo q e dshiron Vetvendosje sht ndryshimi i plot i paradigms. Ne krkojm tri gjra: drejtsi, demokraci, zhvillim.

  Nuk jam kundr paqes, siguris ose stabilitetit; por e vetmja mnyr pr ti realizuar kto qllime sht ta forcojm drejtsin, demokracin, zhvillimin. Deri tani, pr ta garantuar paqen, sigurin dhe stabilitetin; bashksia ndrkombtare e ka toleruar korrupsionin e elitave politike kosovare, por besoj se populli sht sot i gatshm ta prmbyt kt gjendje ekzistuese. Jam shum optimist. Revolta popullore q e ka tundur vendin pr disa muaj me radh sht rezultat i frustrimit t madh q rritej nga prfundimi i lufts.
  Lvizja Vetvendosje sht shum e ndikuar nga Ha-Joon Chang, nj ekonomist q ligjron n Universitetin e Kembrixhit. N punimet e tij, Ha-Joon Chang shpjegon se zhvillimi mund t ndihmohet nga jasht, por q duhet gjithher t inicohet nga brenda. Ai rikujton se 90% e investimeve t huaja orientohen drejt shteteve tashm t zhvilluara. Ndryshe nga ajo q provojn ti bindin q m se njzet vjet prfaqsuesit politik t Ballkanit; nuk jan pra investimet e huaja q e mundsojn zhvillimin e nj vendi, por zhvillimi i arritur i vendit q e bn at joshs pr investimet e huaja. Konsiderojm se shteti nuk duhet ta konrolloj ekonomin, por nuk duhet t mjaftohet vetm duke qndruar spektator. Pr ta br nj analogji me kineman, roli i shtetit sht ai i aktorit dhe ngapak ai i skenaristit, por jo i regjisoritdhe as i spektatorit!

  Shteti duhet t inkurajoj, mbshtes, ta jep nj orientim drejtues ndaj veprimit ekonomik, pa e kontrolluar at. Sipas Ha-Joon Chang, shteti duhet t bashkpunoj me mjedisin e biznesit, por duke shmangur marrdhniet shum t afrta. Zyrtarisht, ne kemi nj treg me nj konkurrenc t lir dhe jo t shtrembruar, por n realitet, pushteti sht tepr shum i afrt me mjedisin e biznesit. Kosova ka nevoj pr dika t ngjashme me Ne Deal.

  PI: Dshironi t prqndroheni n zhvillimin e prodhimit vendor. Sa sht kjo e mundur prderisa Kosova prodhon pak, kur dihet se e ka t kufizuar tregun e brendshm dhe q do t duhet ti prmbaheni rregullave t tregtis s lir q nnkupton afrimin e saj me BE?

  A.K.: Marrveshja e MSA q Kosova ka nnshkruar me Bashkimin Evropian, pas negociatave t gjata, m 27 tetor 2015, e parasheh nj periudh kalimtare pr ti mbrojtur prodhimet vendore. sht thelbsore ti referohemi ktij mekanizmi. Duhet gjithashtu tia drgojm nj mesazh t fuqishm investuesve t jashtm; duke filluar nga mrgata, q t vijn n Kosov. Mjedisi i biznesit sht kaq i keq, saq diaspora paraplqen t investoj kudo tjetr se n Kosov. Sot, n odat ekonomike t Kosovs, zhvillohet para s gjithash politik.

  Duhet doemos t ndryshohen mentalitetet : duhet biseduar me biznisment pa paragjykime politike. Sot, sapo ndokush fillon t fitoj n Kosov, ai duhet t negocioj me pushtetin dhe t jep mito. Do ti japim gjithashtu fund projekteve faraonike me kosto t fryera, sikurse autostrada e ndrtuar nga konsorciumi turko-amerikan Bechtel-Enka , n kushte shum dyshuese. Duam gjithashtu ta kthejm nivelizimin e sistemit fiskal me nj qllim t thjesht : ti zvoglojm taksat pr ata q investojn n Kosov. Njlloj, ata q do t krijojn vende t puns, do t ket prparsi fiskale. sht koha t veprojm. Kt e pret popullata e Kosovs.

  PI: Shum iniciativa jan ndrmarr q nga vendosja e protektoratit ndrkombtar m vitin 1999, n prpjekje t zhvillimit t prodhimit vendor, por nuk kan dhn rezultate premtuese. Nse marrin shembullin e bujqsis, sot, npr tezga gjinden pothuajse vetm prodhime t importuara, sepse produktet kosovare nuk jan konkurruese. Si mendoni ta ndryshoni kt gjendje? A jeni t gatshm t ndrmerrni masa mbrojtse?

  A.K.: M mir t prdorn barrierat jotarifore dhe parimi i reciprocitetit n kmbimet tona tregtare. Konkretisht, kjo nnkupton q duhet caktuar nj kontigjent pr hyrjen e mallrave t huaja, ashtu q t favorizohet prodhimi vendor. Deri sot, Kosova sht trajtuar si nj geto. Mendojm se kjo geto duhet s paku t organizohet m mir! Duam ti zbatojm rregullat e njjta me Bashkimin Evropian. Pr shembull, Brukseli shprndan 1/3 t buxhetit t tij pr bujqsin, por n Kosov, ai sht vetm 2%!

  PI: Kosova sht duke e prdorur euro. A mendoni se duhet ndrruar monedhn?

  A.K. : Duhet t jemi t vetdijshm se Bashkimi Evropian mundet t na e pezulloj n do moment t drejtn pr ta prdorur euron. Sigurisht se kjo sht nj hipotez pak e mundshme, por duhet ta kemi n mendje, sepse nuk kemi asnj zotrim mbi kt monedh Ndoshta do t ishte m e matur, m e sigurt, ta prdorim lekun shqiptar.

  PI: Ju paraqesin si nj ithtar i Shqipris s Madhe . A mendoni se Kosova do t kishte interes t bashkohet me Shqiprin?

  A.K.: Mendoj se Shqipria dhe Kosova mund t jen plotsuese t njra-tjetrs. Shqipria ka qasje n det, ka bjeshk dhe resurse t rndsishme t ujit. Kosova ka toka t pjellshme dhe resurse minerare. Vullneti yn i bashkimit midis Kosovs dhe Shqipris nuk ka t bj me nj projekt nacionalist ose t s kaluars; ai sht para s gjithash nj projekt ekonomik : bashk, Shqipria dhe Kosova do t ishin m t fuqishme pr ti rezistuar globalizimit.

  Kjo do t mund t na ndihmonte prndryshe edhe n kuadr t procesit t integrimit n Bashkimin Evropian, duke e ditur se Shqipria sht zyrtarisht vend kandidat q nga qershori 2014. Duhet nnvizuar se vullneti i bashkimit sht nj projekt q nuk bartet nga elitat, t nnshtruara ndaj diktateve ndrkombtare, por nga klasat popullore. Kjo sht pozitive : kjo nuk sht nj lvizje e imponuar nga lart, por nj suval q vjen nga populli.

  PI: Mos po rrezikon megjithat ky projekt ta destabilizoj prsri Ballkanin ?

  A.K.: Ky ishte shqetsimi kryesor kur Kosova e shpalli pavarsin m 2008. Na thonin se serbt do t iknin masovisht, q pavarsia do ti krcnonte barazpeshat, edhe ashtu mjaft t brishta t rajonit, etj. Asgj prej ksaj nuk ndodhi. Realisht, rreziku i destabilizimit buron vemas nga politikat e ndjekura n lidhje me minoritetet shqiptare n shtetet e ndryshme t rajonit. Sipas meje, ribashkimi i t gjith shqiptarve t Ballkanit do t mund t kishte ndodhur prnjher rreth viteve 1991-1992, kur shprbhej Jugosllavia dhe prderisa rrzohej regjimi komunist n Shqipri.

  Nj erekshekull m von, ky opsion nuk m duket ende shum realist. Bashkimi i Shqipris dhe Kosovs sht nj projekt tjetr, q do t realizohej mbi bazn e nj referendumi pr vetvendosje dhe q nuk do t kishte pasoja ndaj shteteve t tjera t rajonit, ku jetojn shqiptart, sikurse Maqedonia ose Mali i zi.

  PI: Cilat jan modelet dhe referencat e juaja politike?

  A.K. : N Vetvendosje, nuk kemi ndonj model teorikisht qartsisht t krijuar. Pr t qen i sinqert, mjaft eksperimentojm. Prpiqemi t jemi t afrt me popullin, por duke u kudjesur t mos zhytemi n ndonj form popullizmi. Prpiqemi t mos jemi shum dogmatik dhe ta privilegjojm m shum aksionin se teorin. Pr ti prsritur fjalt e filozofit kosovar Ukshin Hoti, i pagjetur nga prfundimi i lufts n maj 1999, politika sht raport midis revolucionit dhe institucionit.

  Natyrisht se prpiqemi t zhvillojm marrdhnie me subjektet e tjera t majta n Ballkan dhe n Evrop. Kemi marrdhnie t mira me partit e mdha socialdemokrate, vemas me Partin Socialiste Shqiptare, e cila sht aktualisht n pushtet. Kam zhvilluar nj koh kontakte me rryma t ndryshme t s majts n Serbi, por pr t qen i sinqert, m pengon jugonostalgjia e tyre : nuk ndrtohen shtigjet e reja t s ardhms duke e prsritur t kaluarn !

  PI: A mendoni se do t mund ti plotsoni pritshmrit q po krijoni?

  A.K.: Nuk prjashtojm mundsin t dshtojm. Mund t dshtojm n marrjen e pushtetit dhe mundemi sidomos t dshtojm pasi ta marrim at. Kosovart kan shum shpresa n Vetvendosjen; por nj dit, kur do t hyjm n qeveri, ne duhet t prballemi me realitetin. Zhgnjimi i popullats sht shum i madh. Duhet pra t jetsojm do gj pr ta rimkmbur shtetin, duke e luftuar korrupsionin q po ia shkakton gangrenn institucioneve t Kosovs, si dhe ta zvoglojm papunsin. Si mund t mos jet n gjendje parashprthyese nj vend i cili ka 60% papunsi t rinis s saj?

  PI: Kosova njihet pr praktikimin e islamit tolerant, por marr parasysh mungesn e perspektivs pr t ardhmn e rinis s saj, nuk druani nga rreziku t nj prshkallzimi radikal?

  A.K.: Lvizja Vetvendosje prbn alternativn e vetme ndaj ktij skenari, mjaft real. LVV prmbledh t prjashtuarit, t zhgnjyerit e politikave ultraliberale duke e ofruar nj projekt konkret politik. Ajo jep shpres pr ti dhn fund elitave zaptuesve dhe t korruptuara q e qeverisin Kosovn nga prfundimi i lufts.

  Duke kmbngulur n afirmimin e kombit shqiptar, Vetvendosje tregon se kombi sht m i rndsishm se feja; qoft ajo muslimane, katolike ose ortodokse. Hamasi nuk do t kishte mundur kurr t imponohej n Palestin pa dshtimin e Fatahut. Njjt n Kosov, ku ekstremizmi fetar nuk do t mund t imponohet pa dshtimin e t gjitha projekteve politike. Edhe kjo sht arsyeja pse nuk duhet t gabojm.

  Lexo t radhs
  T 14 tat, e ministres Edita Tahiri!Agjent t SHIK-ut n bordet publike?Destabilizimi i vendit, prball interesave t ThaitFJAL KYEFRANCEZEKURTIMEDIAOPOZITAVETVENDOSJE
  KOMENTET


  T jetosh nn diktatur nuk konsiderohet tani e tutje sikur dika e pranueshme, por as t jetosh nn nj demokraci autoritare . Kjo dhe sht arsyeja pse mendoj se do t rrzohen nga froni t gjith qeveritart autoritar t Ballkanit n Kosov, por edhe n Mal t Zi, Maqedoni, Serbi. Sot, koalicioni n pushtet bn mos q banort ta ken vetm nj dshir: t ikin. Dimrin e vitit 2014-2015, rreth 100.000 kosovar e kan braktisur vendin pr pak muaj. Por jo dokush do t ik dhe populli do t prfundoj duke ia kthyer shpindn ktyre qeveritarve autoritar.

  PI: Vall, a nuk sht prvoja e fundit e Syriza-s n Greqi dshmia m e mir q sht shum vshtir t tejkalohen rregullat e Bashkimit Evropian?

  A.K.: Mendoj se Greqia sht shum e varur nga Brukseli. Nj situat e till nuk do t kishte mundur t prodhohej n Suedi ose n Britanin e madhe, q nuk kan hequr dor nga monedha e tyre kombtare pr euron. Prndryshe, Alexis Tsipras dhe Yanis Varoufakis e kan nnvlersuar ashprsin e Gjermanis.

  Po ta kishin kalkuluar m mir, ata do ta kishin prqafuar nj strategji tjetr se ballafaqimin. Pr mendimin tim, n Vetvendosje, jemi m t vetdijshm pr brutalitetin potencial t fuqive t mdha. Pastaj, Greqia ka gjithashtu nj klas t mesme pletorike e cila nuk po sht e gatshme t heq dor nga privilegjet e saj.

  N Kosov, gjendja sociale sht shum m kritike dhe pothuajse nuk ka klas t mesme! Popullata po ka shum m tepr nevoj pr punsim sesa ti mbroj t drejtat e saj. Paradoksalisht, kjo na bn m pak t goditshm: sado t kqija qofshin, masat e austeritetit t ndrmarra nga BE-ja jan m pak t dmshme sesa kapja e pasurive kombtare nga ata q e qeverisin Kosovn qysh nga paslufta.

  PI: Zhvillimi ekonomik i vendit prbn nj prioritet pr Ju. Duani t shkputeni nga modeli i ndjekur q nga viti 1999, por si?

  A.K: Duhet ta bjm nj bilanc nga ajo q sht br q pothuajse 17 vjet. Pr ta zhvilluar Kosovn duhet t heqim dor nga disa orientime liberale, t mbshtetemi n resurset minerare, prfshir edhe n qymyrin; t promovojm produktet vendore bujqsore dhe industriale, ashtu q mos t kemi nevoj t importojm do gj, duke e prmirsuar njkohsisht klimn e biznesit. Sot, raporti i shkmbimeve export-import sht 1 me 10.

  Kjo nuk sht e qndrueshme. Kosova mbijeton vetm prmes remitancave t mrgats. Sipas t dhnave zyrtare, m 2015, kosovart kan injektuar nga mrgata 620 milion euro n arkn e shtetit, shifr kjo q nuk merr parasysh parat kesh t derdhura drejprdrejt nga diaspora dhe as t mirat e tjera.

  Realisht, vlersohet se mrgata investon nj miliard euro do vjet n Kosov, q prfaqson rreth dy t tretat e buxhetit vjetor t shtetit, q sillet n rreth 1,5 miliard. Por, kto para t mrgats nuk do t duhej t shrbejn vetm pr t bler t mira jasht vendit, por t shrbejn n zhvillimin e aktiviteteve ekonomike n Kosov. Ka resurse t tjera q do t mund ti mobilizonim : privatizimet kan sjellur 600 milion euro q po flejn pr momentin n arkat e bankave t huaja dhe 1,2 miliard euro q jan n duart e fondit pensional. Duam ti mobilizojm gjith kto resurse pr ta zhvilluar ekonomin e Kosovs.  http://www.botasot.info/politika-laj...etoje-kosoven/

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,781

  Pr: Kush shte Albin Kurti dhe Lvizja VETVENDOSJE!  Festa e Lvizjes Vetvendosje n Prishtin (Drejtprdrejt)

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  548

  Pr: Kush shte Albin Kurti dhe Lvizja VETVENDOSJE!  Arrijne autobuset e par nga Diaspora n prkrahje t Albin Kurtit dhe Vetvendosjes

 6. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  SERAFIM DILO (12-02-2021)

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Lvizja VETVENDOSJE!
  Nga vudi n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 22-04-2011, 15:55
 2. Levizja Studentore 8-12 Dhjetor
  Nga MaDaBeR n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-12-2008, 02:31
 3. Vlersimi pr Luftn Nacional lirimtare Shqiptare
  Nga Kryeplaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 05-11-2007, 20:10
 4. LVIZJA EKUMENIKE ("Q t gjith t jen nj")
  Nga Shpresmiri n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 29-03-2004, 17:05
 5. Koha dhe Levizja
  Nga Hyllien n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 02-02-2004, 17:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •