Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
  1. #21
    2010 Triplete Maska e oliinter
    Anėtarėsuar
    14-11-2004
    Postime
    2,806
    pse cuditeni ju kur gruaja e kryeministrit eshte serbe? sa te jet ky rob koti kryeminister shqiperin do e bejn copash gjithandej!
    vari leshte

  2. #22
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anėtarėsuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    Citim Postuar mė parė nga oliinter Lexo Postimin
    pse cuditeni ju kur gruaja e kryeministrit eshte serbe? sa te jet ky rob koti kryeminister shqiperin do e bejn copash gjithandej!
    kryeminister llapaqen, i kan ra te gjitha maskat, punist inatēi, trafikant ne favor te makines politiko-ushtarake te serbit, puthadoras i athines, pazarxhi fazlliēian, inercia e mban ... po i afrohet fundi ...

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    na clirun tibetet e dalai lames
    JO SEKS PARA MARTESE

  4. #24
    i/e larguar Maska e bklyn_kid
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Vendndodhja
    Brooklyn
    Postime
    202
    lol...kjo osht provokim. M'ja nis shqiptaret tash me shkatrru naj sen se e din aj se mali zi po i ik prej duresh u bon koh! Sa katundar ka met n'vrak....maximumi i maximumve mund jen 50-60 njerez, 20 shpie vetem pleq!
    me at do kry luft serbija! pffff....

  5. #25
    i/e larguar Maska e bklyn_kid
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Vendndodhja
    Brooklyn
    Postime
    202
    Leni nji mesazh per shkiet e shkodres:


    Un po ja nisi nja
    nis qishtu Q******
    Adresa:

    rozafa@verat.net
    http://www.moraca-rozafa.org/kontakt/kontakt.html

  6. #26
    Gone!
    Anėtarėsuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar mė parė nga bklyn_kid Lexo Postimin
    Leni nji mesazh per shkiet e shkodres:


    Un po ja nisi nja
    nis qishtu Q******
    Adresa:



    http://www.moraca-rozafa.org/kontakt/kontakt.html

    Une e hapa kete web-faqe qe ishte e shoqates se pakices serbo-malazeze te Shqiperise dhe aty pashe disa tekste shume interesante, mirepo pasi nuk di edhe aq mire serbisht, me ndihmoi dikush nga familja dhe po i sjell disa fragmente te perkthyera nga shkrimi i nje "akademiku " serb PRof. Dr. Kapllan Burovic. Ketu shihet politika serbe qe permes shtremberimit te historise te zgjeroje shtetin e saj. Krejt figurat e njohura shqiptare i ben serbe. Sigurisht e frymezuar edhe nga ky prifti qe ka ardhe te vizitoje Shkodren.

    Treba znati da je jedan Srbo-Crnogorac i uveo Albance u istoriju. To je bio drački strateg Djordje Manijak, koji godine 1043 regrutise Albance kao najamnike, postrojava ih sa ostalim svojim vojnicima i iz Draca triumfalno marsira na Solun, osvaja ga i nastavlja za Vizant (Carigrad-Istanbul), sa namerom da i on uzme ucesce u tadasnjim borbama za carski presto. 1043-ta, sa postrojavanjem Albanaca pod zastavom Djordja Manijaka, godina je pocetka istorije albanskog naroda. Do te godine istorija nije poznavala Albance. Sledstveno, pre 1043. godine, pa i za nekoliko vekova posle, imamo posla sa istorijom Albanije, a ne sa istorijom Albanaca. Tu su istoriju sacinjavali Pelazgi, medju kojima su i proto-Sloveni (Serboni, Andi), zatim Tracani, pa Grci, Iliri, Kelti (njihovo pleme Albanoi i dace ovo ime ovim prostorima!), Rimljani, svakojaki varvaski narodi, zatim Vlasi, Sloveni, Cigani, ali ne i Albanci, koji, kako je to priznao i najveci albanski filolog, akademik, prof, dr Eqrem Ēabej, dolaze u Mat tek u X veku nase ere.1) Koju godinu pre Djordja Manijaka, u okolini Draca dize svoj srpsko-crnogorski i makedonski narod na ustanak protiv Vizanta Tihomir (ne i Albance, jer tada tamo nije bilo ni zive duse albanske!), koji se ujedinjuje sa srbo-makedonskim ustanikom Petar Deljana (Dan-danas u Albaniji postoji pravoslavna porodica Deljana: Thoma Deljana - 1967. godine bio je ministar Prosvete i kulture!).
    Duhet tė dihet qė njė serbo-malazez i ka futur shqiptarėt nė histori. Ky ishte strategu durrėsak, Gjorgje Manijak, qė nė vitin 1043 rekrutoi shqiptarėt si mercenarė, i futi nė radhėt e ushtarėve tė tij dhe prej Durrėsit marshoi triumfialisht nė Selanik, e pushtoi dhe vazhdoi pėr nė Bizant (Carigrad/Konstantinopojė/Stamboll), me qėllim qė edhe ai tė merr pjesė nė luftėrat e atėhershme pėr fronin e perandorit. Viti 1043, me reshtimin e shqiptarėve nėn flamurin e Gjorgje Manijaka, ishte viti i fillimit tė historisė sė popullit shqiptarė. Deri nė atė vit historia nuk i ka njohur shqiptarėt. Pra, para vitit 1043, por edhe disa shekuj mė vonė, kemi punė me historinė e Shqipėrisė, dhe jo me historinė e shqiptarėve. Kėtė histori e pėrbėjnė Pellazgėt, mes tė cilėve ka dhe proto-sllavė (Serbonėt, Andi), mandej Thrakėt, Grekėt, Ilirėt, Keltėt (fisi i tyre Albanoi ia dha emrin kėtyre zonave!), romakėt, ēdo lloj populli barbarė, mandej vllehėt, sllavėt, jevgėt, mirėpo jo dhe shqiptarėt, tė cilėt, siē e ka pranuar dhe akademiku, filologu mė i madh shqiptar, prof.dr. Eqrem Ēabej, vinė nė Mat vetėm nė shekullin e X tė erės sonė. Pak vite para Gjorgje Manijak, nė rrethinėn e Durrėsit, e ēoi nė kryengritje popullin e vet kundėr Bizantit Tihomir (jo dhe shqiptarėt, sepse atėherė aty nuk kishte as edhe njė frymė tė gjallė shqiptare!), qė bashkohen me kryengritėsin serbo-maqedon Pjetėr Delani (dhe sot e kėsaj dite nė shqipėri ekziston familja ortodokse Delani: Thoma Delani – nė vitin 1967 ishte minister i arsimit dhe kulturės).

    Ova istorija pripada Albaniji, ali ne i albanskom narodu. Isto tako i istorija feudalne porodice Progon, pa Komnenos (Mihailo I, Teodor, Mihailo II, Jovan Asen, Aleksandar, Komita), pa Balsic, pa Dusman (Damian, Goran, Nenad i Leko), pa Jurisic, Jonima, Zaharija, pa Skura (Mihailo, Progon), pa Muzaka, pa Arjaniti, porodica Crnojevic (Stevan, Ivan, Radic i Stanisa-Skenderbeg), porodica Dukadjini i druge, sve do feudalne porodice Bušatlija. Kojem god narodu pripadale one i kakve god vere bile, izuzimajuci porodicu Dukadjini, koja je nemackog porekla (i koju drugu kao ova!), sve su one bile mesne, mestani i, kao takve, ne mogu se smatrati okupatorima, ni kad su samostalno vladale, niti kad su bile u vazalnom odnosu sa vizantijskom vladajucom dinastijom, posebno sa srpskom vladajucom dinastijom Nemanjica, pa ni sa mletackim vlastima. Izuzetak cine one feudalne porodice, koje su se preko islamske vere istovetile sa turskim okupatorom i pretstavljale tursku vlast, realizirajuci i turske okupatorske planove i ciljeve, sve do turciziranja mesnog stanovnistva.
    Kjo histori i pėrket Shqipėrisė, por jo dhe popullit shqiptarė. Gjithashtu dhe historia e familjes feudale Progoni, mandej Komnenos (Mihaili I, Teodori, Mihaili II, Jovan Asen, Aleksandri, Komita), mandej Balshiē, Dusman (Damian, Goran, Nenadi dhe Leko), mandej Jurishiē, Jonima, Zakarija, Skura (Mihaili, Progoni), mandej Muzaka, Arianiti, familja Crnojevic (Stevan, Ivan, Radic dhe Stanisa-Skenderbeg), familja Dukagjini e tjera, deri tek familja feudale Bushatlinjtė. Ēfarėdo kombi qė t’I kenė takuar dhe ēfarėdo besimi tė kenė qenė, me pėrjashtim tė familjes Dukagjini, qė ėshtė me origjinė gjermane (dhe ndonjė tjetėr si kjo!), tė gjitha kanė qenė tė pėrziera, vendasė, dhe si tė tilla nuk mund tė shihen si okupatore, edhe atėherė kur kanė qeverisur vetėm, as edhe kur kanė qenė nė marrėdhėnie vazale me dinastinė udhėheqėse tė bizantit, veēanėrisht me dinastinė nė pushtet serbe tė Nemanjiēėve. Pėrjashtim bėjnė ato familje feudale, tė cilat permes besimit islam u lidhėn me okupatorin turk dhe pėrfaqėsonin pushtetin turk, duke I realizuar planet e qėllimet turke, deri nė turqizimin e banorėve vendasė.

    Ovi Sloveni Albanije dace albanskom narodu i njihovog nacionalnog heroja - veleslavnog Djorgja Kastriotu - Skenderbega, koji je za cetvrt veka neprekidno predvodio pobedonosno Albance i sve druge narodnosti Albanije iz pobede u pobedu, a protiv turskog okupatora. Otac Skenderbega, Jovan I Kastriota, bio je vazal srpskog vladara Stevana Lazarevica. Sām Skenderbeg bio je vazal srpskog vladara Djurdja Brankovica, dok se sin Skenderbega - Jovan II - ozenio Irenom, kcerkom tadasnjeg srpskog vladara Srbije
    Kėta sllavė tė shqipėrisė do t’ia japin popullit shqiptarė heroin e tyre kombėtar – tė famshmin Gjorgj Kastrioti – Skenderbeg, I cili pėr njė ēerek shekulli do t’i udhėheqte si ftimtarė shqiptarėt dhe tė gjitha kombėsitė tjera tė Shqipėrisė prej fitores nė fitore kundėr okupatorit turk. Babai i Skenderbeut Jovan I Kastrioti, ka qenė vazal i udhėheqėsit serb Stevan Lazarevic. Vet Skenderbeu ka qenė vazal i udhėheqėsit serb Gjorgje Brankovic, pėrderisa biri i Skenderbeut – Jovan II- u martua me Irenėn, vajzėn e udhėheqėsit serb tė atėhershėm.

    Kao ministar Spoljasnjih poslova Skenderbegu je sluzio Srbo-Crnogorac Pavle Andjelic, tadasnji dracki biskup, koji ce svojom rukom zabeleziti prvu albansku rec, prvu albansku recenicu i misao, poznata u istoriji albanskog pisma i jezika kao FORMULA E PAGĖZIMIT, koja je iz godine 1463.
    Si ministėr i punėve tė jashtme, Skenderbeut i ka shėrbyer serbo-malazezi Pavle Angjelic, peshkopi i atėhershėm i Durrėsit, i cili me dorėn e tij do ta shkruaje fjalėn e parė shqipe, fjalinė dhe mendimin e parė shqip, e njohur nė gjuhėn dhe letėrsinė shqipe si FORMULA E PAGĖZIMIT, nė vitin 1463.

    Frano Bjelic (Frang Bardhi - 1606-1643) autor je prvog recnika albanskog jezika i, kao takav, prvi albanski leksikograf.
    Frano Bjelic (Frang Bardhi 1606-1643), ėshtė autor i fjalorit tė parė nė gjuhėn shqipe, dhe si I tillė, leksikografi i parė shqiptarė.
    Dr Petar Bogdan (1625-1689) autor je dela CUNEUS PROPHEDTARUM, napisano na albanski, srpski i latinski jezik. Albanci ga smatraju kao "Shkrimtari mė i shquar i letėrsisė shqiptare tė vjetėr"2) .
    Dr. Petar Bogdani (Pjetėr Bogdani), autori i veprės CUNEUS PROPHEDTARUM, e shkruar nė shqip, sėrbisht dhe latinisht. Shqiptarėt e konsiderojnė si "Shkrimtari mė i shquar i letėrsisė shqiptare tė vjetėr"

    I autor prve stampane knjige na albanskom jeziku - MESHARI - je Sloven, pop Ivan Buzuk, sin Budek Buzuka. Doduse ovaj nije bio Srbo-Crnogorac, vec Hrvat, od onih, koje je Vatikan slao u Albaniju da tamo sluze.
    Edhe autori i librit tė parė tė botuar nė gjuhėn shqipe – MESHARI – ėshtė sllav, prifti Ivan Buzuku, i biri i Budek Buzukut. Megjithėse ky nuk ka qenė serbo-malazez, mirėpo kroat, prej atyre qė i ka dėrguar Vatikani tė shėrbejnė nė Shqipėri.
    Ali, ako on nije bio Srbin, bio je Srbin katolicki pop Mihailo Konstantin Djecov (1873-1929), poreklom iz sela Kryeziu (Puka - Albanija). On je jedan od prvih autora drame na albanskom jeziku (DASHTUNIJA E ATDHEUT, 1901) i drugih literarnih dela. Pogotovo je poznat kao etnografa: sakupio je i pripremio za stampu delo KANUNI I LEKĖ DUKAGJINIT (OBICAJNI KODEKS LEKE DUKADJINSKOG, Skadar 1933), cime se afirmirao kao jedan od prvih albanskih etnografa, pa i kao arheolog3) . I za njega Albanci pretendiraju da je bio Albanac i po nacionalnom poreklu, ali je u poslednje vreme istupio i jedan Albanac, poznati naucnik-albanolog prof. dr Aleksandar Stipcevic, koji je rekao svojim Albancima da je bio Srbin ne samo dr Petar Bogdan, vec i M.K. Djecov. 4)
    Mirėpo, nėse ky nuk ka qenė serb, serb ka qenė prifi katolik Mihail Konstantin Gjeēov (1873-1929), me origjinė nga fshati Kryeziu (Pukė-Shqipėri). Ai ėshtė njė nga autorėt e parė tė dramės nė gjuhėn shqipe (DASHTUNIJA E ATDHEUT, 1901) dhe veprave tjera letrare. Veēanėrisht ėshtė i njohur si etnograf: ka mbledhur dhe pėrgatitur pėr shtyp veprėn KANUNI I LEKĖ DUKAGJINIT, me tė cilėn ėshtė afirmuar si njė nga etnografėt e parė shqiptarė dhe si arkeolog. Dhe, pėr kėtė shqiptarėt pretendojnė se ka qenė shqiptar dhe sipas origjinės kombėtare, mirėpo kohėve tė fundit doli nė skenė dhe njė shqiptar tjetėr, shkencėtari-albanologu i njohur prof. dr Aleksandar Stipcevic, i cili u tha shqiptarėve tė tij, qė serb ka qenė jo vetėm Petar Bogdan, por edhe M.K Gjeēov.

    Kad smo vec kod popova i biskupa, naglasavamo da Albanci nikada nisu imali ni svoju pravoslavnu crkvu. Osamostaljenje albanske pravoslavne crkve od Carigradske patrijarsije delo je Grka Fan Noli (pravo ime Teofan Mavromatis) i Srbo-Crnogorca Djordja Nikolica, otac veleslavnog knjizevnika Midjeni. Preko srpske crkve Albanci su i primili hriscanstvo, a preko srpske katolicke nadbiskupije u Baru (Crna Gora) i srpskih katolickih biskupa, kao sto su bili konkretno pomenuti iz porodica Bjelic, Andjelic, Bogdan, Mazarek, pa Petar Burovic, Andrija i Vicko Zmajevic, Albanci su sacuvali ne samo hriscanstvo, vec i jezik, a ovo znaci - svoju etnicku i nacionalnu pripadnost.
    Kur flasim pėr priftėrinj dhe peshkopėt, theksojmė se shqiptarėt kurrė nuk e kanė pasur kishėn e tyre ortodokse. Pavarėsimi i kishės ortodokse shqiptare nga patriarkati i Konstantinopojės, ėshtė vepėr e grekut Fan Noli (emri i vėrtetė Teofan Mavromatis) dhe serbo-malazezit Gjorgje Nikolic, babai i shkrimtarit tė njohur Migjeni. Pėrmes kishės serbe, shqiptarėt e kanė pranuar krishterimin, dhe permes kryepeshkopatės katolike nė Bar (Mal i Zi) dhe peshkopėve katolikė serbė, siē i pėrmendėm konkretisht nga familja Bjelic, Andjelic, Bogdan, Mazarek, Petar Burovic, Andrija dhe Vicko Zmajevic, shqiptarėt e kanė ruajtur jo vetėm krishterimin, por edhe gjuhėn, e kjo nėnkupton – pėrkatėsinė etnike dhe kombėtare.

    Albanski istoricari priznaju da su prve iskre albanskog preporoda stigle u Albaniju iz albanske dijaspore, ali precutkuju da je njihov prvi preporoditelj Jeronim de Rada sin srpsko-crnogorske nacionalne manjine, iako im je ovaj ne samo svojim prezimenom, vec i samim naslovom svoje poeme MILOSAO rekao to sasvim jasno.
    Historianėt shqiptarė e pranojnė se shkėndijat e para tė rilindjes shqiptare erdhėn nė Shqipėri nga diaspora shqiptare, mirėpo e heshtin qė rilindasi i tyre i parė Jeronim De Rada, ėshtė bir i pakicės kombėtare serbo-malazeze, edhe pse ky jo vetėm me mbiemrin e vet, por dhe me vetė emėrtimin e poemės sė tij MILOSAO, e ka thėnė kėtė shumė qartė.

    Naglasavamo da je prvu skolu na albanskom jeziku otvorio u Albaniji jos za vreme turske okupacije Srbin Dositej Obradovic.
    E theksojmė se shkollėn e parė nė gjuhėn shqipe nė Shqipėri, e ka hapur serbi Dositej Obradovic, gjate kohės se okupimit turk

    Linku u plote http://www.moraca-rozafa.org/info/dopristo.html

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e klaus fisher
    Anėtarėsuar
    29-04-2008
    Vendndodhja
    aty ku mbaron hapesira
    Postime
    254
    Me duket se bashkerendimi greko-serb me sherbetoret e tyre qeveritaret e te dy partive (PS+PD) ka arritur ne nje pike kulmore ne dem te Shqiperise. ASGJE NUK PO NDODH RASTESISHT !!! Sic nuk ndodhte rastesisht me pare qe acarohej situata politike ne Shqiperi sa here qe kishte nevoje Kosova per mbeshtetje nga ne.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
    Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  2. Premisa tė gabuara
    Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
  3. Mirė se tė urdhėroni nė sofrėn e Dibrės sė madhe e tė vogėl
    Nga biligoa nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 129
    Postimi i Fundit: 17-05-2010, 17:53
  4. Mocioni, Berisha flet pėr gjithēka, por jo pėr Fazlliē
    Nga njemik nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
  5. Per Shqiperine
    Nga onchesmos nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-05-2002, 16:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •