Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25

Tema: Ram Lahaj

 1. #1

  Ram Lahaj

  Rame Lahaj eshte nje kengetar i ri i muzikes operistike. "Ka lindur ne Istog. Sapo ka prfunduar studimet e larta n Akademin e Arteve n Tiran dhe prgatitet t udhtoj kt tetor drejt Gjermanis. Ka fituar t drejtn e masterit n shkolln e muziks dhe teatrit n Hanover dhe n plan ka ta nis aty fillimin e karriers s tij. " (shkeputur nga Gazeta Metropol, 2008)

  Pata rastin ta degjoj vjet ne koncertin e “Tre tenoreve” ku u prit shume mire nga publiku per zerin dhe interpretimin e tij. Se fundi, ai eshte edhe fituesi i mimit te trete ne konkursin, tashme te njohur, “Marie Kraja”, edicioni i nente, ku merrnin pjese 16 konkurente nga vende te ndryshem te botes.

  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #2
  E dashur "shigjeta", pikrisht sonte, m 31.10.2008 n "Portat e nats" ishte mysafir Ram Lahaj. Un, si gjztar ( enigmat), i kushtova nj ndrrimor ( anagram), i cili u lexua n emision, e, t cilin ndoshta nuk prish pun nse e postoj edhe ktu:

  MAL HAJRA
  Ky tenor i rrall,
  N “Portat e nats”
  Mir se ka ardh’!

  Kur kndon zemra
  Fjala vet del,
  sa me afsh i kndoi
  t bukures Marxhel’.
  Ndaj i tha s’hezitoi
  “ilma syrin q m’ke m’shel”!

  Me nderime, Adem Gashi, Danimark

  P.S. A mund ta gjesh dikund kngn "Po t'jemi bashk ne t dy"?
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Jehona Lajci
  Antarsuar
  29-11-2008
  Vendndodhja
  Zvicer
  Mosha
  38
  Postime
  3
  Un personalisht nuk e du Genre q e kndon kusheriri im, nuk jam aspak Fan i muziks klasike, mirpo sht ndienj shum e mir, kur e paramendoj q ai ka arrit aq lart, sht ndienj fantastike, kur mndoj q pikrisht ai e ka thyr at, ka se cili donte t'a arris.... M plqen zri i tij, m plqen ai Image q ai e ka arrit n kto vite.... Nuk sht leht te kesh Fam, mirpo un them se, nj Talent si Ram Lahaj e ka leht pr t'a arrit Famn q e mriton....

  E pr n'fund i uroj fat kusheririt tim dhe te jet ashtu se si sht ai.... E verteta sht rruga m e shkurt dhe e drejt n jet....

  Me nderime pr kusheririn tim - Jehona...

  Pr Forumin: Faleminderit pr Shansn q me dhat t shpreh mendimin tim pr Tenorin ton m t madh te shekullit 21.

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Nga festivali "Marie Kraja", tetor 2008:  Une e kam degjuar vjet ne koncertin e tre tenoreve dhe ishte vertet befasi per pjesmarresit ne salle te degjonin kete tenor te ri.
  Shume mire qe qenka pranuar te vazhdoje studimet me tej ne Gjermani, ndoshta e ka mundesine me te madhe te perballjes me kolege, cka do e detyroje te punoje me shume me zerin, e te shkelqimit ne nivel nderkombetar. Suksese!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  istogu i vogel i njohur per bukurite natyrore.. per.. mjeshterine e kepurdha-rritsave.. e blegtoreve e bujqeve te talentuar.. tash na ka dhuruar dhe nje artist te madh.. Rame Lahaj-n..
  vertet nje mrekulli..
  jam shum krenar qe nga kjo qytez-katund prane peje gjakoves.. lindi tenori qe me siguri do kendoj nje dite dhe ne La scala e metropolitan..

  suksese..
  na tregoni me shume per familjen dhe femijerine e Ram lahajt.. si u cfaq talenti i tij.. kush e zbuloj dhe e shkolloj etjetj..


  thx shigjet qe e solle ramen..

  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 06-12-2008 m 02:45

 6. #6
  Tenori kosovar Lahaj fitues i dy mimeve n "Ritorna Vincitor"

  PRISHTIN- Tenori kosovar, Ram Lahaj, sht fitues i dy mimeve t para nga tri kategorit e festivalit "Ritorna Vincitor", n Napoli t Italis, n edicionin XVI t tij.

  Mbrmjen e s premtes ai ka marr vendin e par n garn pr kngn napolitane, ndrsa t shtunn tenori 27-vjear nga Kosova sht shprblyer edhe me mimin kryesor t kategoris s muziks klasike.
  Ai ka qen n gar me rreth 190 tenor nga e gjith bota, n t tri rrymat: at t barokut, napolitane dhe klasike. Kryetar i juris vlersuese n kt edicion ka qen tenori me fam botrore, Luis Alva.

  Lahaj sht fitues edhe i dy mimeve tjera me karakter ndrkombtar, "Marie Kraja" dhe "Riva del Gardes".
  N gusht t ktij viti Lahaj impresionoi publikun gjerman, n edicionin e 60-t t Festivalit t qytetit turistik Eutin. Me rolin e kryesor, at t Alfredos, n shfaqjen operistike "Traviata" t kompozitorit Guisepe Verdi, pr shkak t interesimit t madh t publikut atij i ishte dashur t ndryshoj kontratn, nga pes n gjasht shfaqje.

  Lahaj, ka prgatitur edhe "La Boheme" dhe "Rigoleton" t Guisepe Verdit. Ka marr pjes si kngtar mysafir n koncertet e Gustav Kuhn, dirigjent me fam botrore, q lists s tenorve me t cilt ka bashkpunuar i prin Luciano Pavarotti.

  BalkanWeb
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 7. #7
  Lahaj: Kujtimet e mbla n Tiran

  Fatmira Nikolli

  N mbrmjen gala t "Tre tenorve" Ram Lahaj mbajti publikun t mbrthyer. Ariet e interpretuara prej tij morn duartrokitje t pafundme n salln me 2000 spektator t Pallatit t Kongreseve. Duke se Ram Lahaj i ka merituar t gjitha. Ndonse si i ftuar n koncertin e "Tre tenorve", zri q iu dha jet arieve klasike, u vlersua si nj prej zrave m t bukur t mbrmjes s t marts. Sot ai vjen n Shqipri si i ftuar, ndrkoh q vetm pak vite m par, ai ishte nj nga studentt q "rritej" n Akademin e Arteve. Ardhur prej Istogut drejt kryeqytetit t shqiptarve, Tirans, prve shkollimit, ktu do t zinte fill edhe suksesi i tij. Konkursi ndrkombtar "Marie Kraja" i dha atij hovin e par drejt suksesit, e m tej, do t vinin me radh skenat e konkurset italiane e gjermane, prej ku do t dilte duar plot. Sot n moshn 27-vjeare, ai sht vrtet n fillimet e karriers, por kjo e fundit duket se ka nj fillim ta mbar, vulosur prej emrash t njohur t opers si Luis Alva. Tenori kosovar, Ram Lahaj, sht fitues i dy mimeve t para nga tre kategorit e festivalit "Ritorna Vincitor", n Napoli t Italis, n edicionin XVI t tij. N gar me rreth 190 tenor nga e gjith bota, n t tri rrymat: at t barokut, napolitane dhe klasike. Ai ka marr vendin e par n garn pr kngn napolitane, ndrsa t shtunn tenori 27-vjear nga Kosova sht shprblyer edhe me mimin kryesor t kategoris s muziks klasike. Suksesi n "Ritorna Vincitor", i ka hapur rrug t rndsishme n fushn e muziks klasike. Pas prfundimit t ceremonis ai ka nnshkruar nj kontrat edhe pr dy shfaqje n Teatrin e Napolit, ku do t prezantohet me 'Traviata' t Verdit, ndrsa ka marr ftes q n Teatrin e Budapestit ta luaj 'Makbethin'. N intervistn e mposhtme ai rrfen emocionet e mbrmjes gala t "Tre tenorve", kujtimet e "mbla" n Tirann studentore, projektet n operat e mdha n perndim, duke iu prgjigjur edhe pyetjeve tejet personale...

  Publiku i Tirans sht ndar mjaft i knaqur nga interpretimi juaj tek "Tre tenort". Si u ndjet ju me kt publik?
  Me publikun e Tirans ose me publikun shqiptar, jam ndjer gjithnj i respektuar ose i mirpritur. Pr mua sht hera e tret n Pallatin e Kongreseve, dhe te "Tre tenort". N vitin 2007 kam qen nj nga t fituarit, n vitin 2009 kam qen n treshe ndrsa kt vit erdha si prfaqsues meqense koncerti ishte br pr liberalizimin e vizave. Me kt rast doja t'iu uroja edhe pr liberalizim e vizave edhe pr festat e fundvitit, dhe shpresoj q shqiptarve t'iu ec mbar e mir tani e tutje.

  Ju keni mbaruar Akademin e Arteve n Tiran dhe mbas shkolls jeni kthyer pr evenimente artistike, si sht "Marie Kraja". Si i prisni kto ftesa apo pjesmarrje?
  Marie Kraja ka qen festivali ku un kam fituar mimin e par t madh ndrkombtar. M ka dhn shtys t madhe dhe energji sepse n at koh sapo kisha mbaruar Akademin e Arteve dhe kur je i ri sht e vshtir t ecsh. Ky konkurs m ka dhn fuqi dhe m ka br t ec m tutje. Ftesat nga Tirana i pres gjithmon me shum knaqsi e dashuri sepse m kan respektuar edhe ather kur kam qen vetm student dhe nuk m njihte asnjeri. M vjen keq q ndonjher kur nuk kam mundsi t'iu prgjigjem. Asnjher nuk mundem t'i harroj ata q m dhan dorn n hapat e par t artit.

  far sht mbrmja gala "Tre tenort" pr ju?
  Mund t them se sht koncerti m i madh n trojet shqiptare. Nj sall prej m shum se 2000 vendesh mendoj se nuk sht kollaj ta mbushsh, sepse mendoj se nuk sht kollaj ta bindsh publikun t jet do vit i pranishm. Vitin q vjen sht 10-vjetori dhe sht nj eveniment i rndsishm pr shqiptart.
  Prve mimit q mort te "Marie Kraja" jeni vlersuar edhe tek "Ritorna vincitore" n Itali. Duket se rrugt e suksesit nisen nga Tirana...
  Mbas Marie Krajs un kam marr edhe tri mime internacionale. Jam vlersuar me mim te "Riva del Gardes", pastaj ka qen mimi i madh i festivalit internacional "Ritorna Vincitore", ku mora edhe mimin special q un e kam shum pr zemr, si interpretuesi m i mir i kngs napolitane n Napoli. Kjo sht e veant sepse konkurse klasike edhe mund t fitosh, por vlersimi im mes napolitanve konkurrent ka qen i rndsishm. Aq m tepr kur kemi parasysh se n juri ishte tenori me fam botrore, Luis Alva. N gusht t ktij viti un dola mir n edicionin e 60-t t festivalit t qytetit turistik Eutin. Me rolin e kryesor, at t Alfredos, n shfaqjen operistike "Traviata" t kompozitorit Guisepe Verdi, pr shkak t interesimit t madh t publikut m'u desh t ndryshoja kontratn, nga pes n gjasht shfaqje.

  Ju keni lindur n Istog. A ktheheni ndonjher si tenor tashm n Kosov?
  N fakt edhe n Kosov kam pasur shum ftesa, por pr shkak t angazhimeve t kohve t fundit nuk kam pasur mundsi t'iu prgjigjem pozitivisht. Por do jem n Kosov sa m par t kem mundsi.

  Ku do t vijoj karriera juaj tani e tutje?
  M 24 mars kam premiern e opers "Makbeth" n Budapest e m tej do jem n Dortmund me "La boheme", me "Traviattn" n Gjermani e kshtu me radh.

  Ju keni miqsi t ngusht me tenorin shqiptar Saimir Pirgu. Do keni bashkpunime me t jasht vendit?
  M vjen mir q m pyett pr Saimirin. Ai sht kngtari i preferuar, tenori i preferuar dhe sht idhulli im. Jam i lumtur q ne sot kemi kngtar si Saimir Pirgu dhe Ermonela Jaho. Para pak kohsh kam pasur nj bashkpunim s fundmi me Ermoneln dhe mund t them se n opinionin tim ajo sht nj div shqiptare.

  Rikthehemi te "Tre tenort". Cili qe emocioni m i madh i asaj nate gala pr ju?
  E veanta pr mua sht se isha mysafir, ndrsa publiku m mbajti me duartrokitje pasi mbarova s knduari dy arie. Kur bhen aktivitete t tilla n bot, shkon interpreton dhe ikn, por kur kjo ndodh n nj qytet ku je shkolluar, kjo sht ndryshe. Kam qndruar n Tiran pr pes vite dhe mund t them q jam rritur ktu, ndaj emocioni sht m i madh. Kam kaluar moshn time m t mir ktu, nga 21 vje deri n 25 vje dhe sht knaqsi e veant.

  Ju that se vitet m t bukura i keni kaluar n Tiran. Cilat jan kujtimet tuaja m t mira?
  Un n Tiran e kam kaluar shum mir, por kam pasur edhe vshtirsi. Kam ardhur n Akademin e Arteve pa mbaruar nj shkoll muzike dhe m sht dashur t'i kaprdij programin pr gjasht muaj dhe m tej kam ardhur ktu ku jam.

  I ruani ende miqsit e krijuara n at koh?
  Po patjetr. Un i jam mirnjohs profesorit Burhan Spahia sepse m ka ndihmuar n Akademi, edhe pedagogen Zana Frashri q m jep kshilla edhe sot e ksaj dite, por edhe atyre q m kan msuar notat.

  Meqense keni kaluar n Tiran vitet m t bukura, a ruani n mendje kujtime romantike, mbase ndonj dashuri?
  (Heziton) Nuk mendoj se sht rasti pr t folur pr kt tem dhe nuk sht se kam ndonj gj pr t'u shnuar n kt pik.

  Kur t vij dita e martess, do t jet e huaj apo shqiptare nusja?
  (Qesh) Nuk e kam iden.

  Gazeta Shqiptare
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj

  Ram Lahaj ne " E Diell "


 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj

  Magji !


 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj

  Rrugetimi artistik i Rames


 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj

  BRAVO RAME & Suksese pa fund !!!


 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj

  Placido Domingo: Tenori Ram Lahaj i ka t gjitha mundsit pr nj karrier fantastike (VIDEO)

  Tenori legjendar Placido Domingo flet pr Ram Lahajn. Vet tenori shqiptar e ka postuar nj video ku dgjohen disa nga mendimet e Domingos pr punn e Lahajt. Lahaj ka koh q bashkpunon me Placido Domingon.

  “Jam m se i nderuar pr gjith prkrahjen q m jep n do hap te karriers sime” ka shkruar Lahaj duke e shoqruar edhe nj video ku Domingo tregon se Lahaj sht nj tenor q i ka t gjitha mundsit pr t br nj karrier fantastike, shkruan KultPlus.

  “Ai ka performuar n teatrot m t mdhenj botrore dhe sht n koh t prkryer pr t gjitha paraqitjet e tij” thot mes tjerash Domingo. Shum shpejt do t dal versioni komplet i videos.

  Tenori Ram Lahaj ka lindur n Istog. Vitin e kaluar ai ishte njri prej fituesve t mimit operistik OPERALIA. Lahaj s fundmi ka performuar kahas Domingos kur n Meksik salla operistike morri emrin e legjends Placido Domingo. / KultPlus.com

  http://www.kultplus.com/teatri/placi...tastike-video/

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj

  Placido Domingo: Do t doja t kndoja bashk me tenorin Ram Lahaj n Kosov

  Tenori kosovar me fam botrore Ram Lahaj ka shprndar n rrjetin social Facebook nj video ku shihet legjenda Placido Domingo duke folur rreth karriers s shqiptarit dhe cilsive q ai i posedon dhe q e veojn si nj performues n sken.
  “Kur zri ka kualitet, nuk sht me rndsi se prej nga vjen. N Kosov mund t mos jen paraqitur shum, i gjith ai rajon sht me talent t jashtzakonshm” tregon mes tjerash Domingo n kt video katr minutshe. .........

  http://zeri.info/kultura/182085/plac...haj-ne-kosove/

  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 24-01-2018 m 09:23

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj


 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj


 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj  Tenort Ram Lahaj, Faik Hondozi, Liridon Sadriu e Kastriot Tusha, si dhe soprano Ramona Tullumani, n koncertin “Tre Tenort”, duke knduar “Brindisi”.

  N violin Shklzen Doli, dirigjent Glen Cortese, producent Edmond Tullumani – 31 janar 2015, Tiran.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj

  Ram Lahaj, tenori shqiptar q po ngjitet n majat e kngs lirike n bot

  https://www.gazetaobserver.com/rame-...irike-ne-bote/

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj  Concert Rame Lahaj & Marina Rebeka at Great Amber Concert Hall in Liepaja Latvia.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj  Concert Angela Gheorghiu & Rame Lahaj at Lotte Concert Hall in Seoul, South Korea.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: Ram Lahaj  Rame Lahaj viziton Nexhmije Pagarushn - Maj 2018.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •