Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 33
 1. #1
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Lightbulb Renoir

  Pierre Auguste Renoir


  1841-1919

 2. #2
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  The Parisian (La Parisienne)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e LeNNoN
  Anėtarėsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Bucharest
  Mosha
  32
  Postime
  360
  Shum e bukur
  You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

 4. #4
  "..Nothing Else.." Maska e Helena78
  Anėtarėsuar
  30-04-2003
  Vendndodhja
  Pertej Hijes...
  Postime
  290
  Givanette al Piano realizuan ne vitin 1892.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Forma qe i vishet Levizjes nuk eshte burgu por lekura e mendimit....

 5. #5
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Dance at Bougival
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Summertime, and the livin' is easy...

 6. #6
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Me beri melankolike kjo tema. It's time to visit the museum again

  Boating on the Seine
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Summertime, and the livin' is easy...

 7. #7
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  After the Bath - shpesh, kjo veper eshte marre si 'representative' e punes se Renoir.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Summertime, and the livin' is easy...

 8. #8
  Eh kur mendoj se cfare quhej nje fizik i bukur ne ate kohe ...nje buzeqeshje me del vesh me vesh ...lol

  Megjithate pikturat jane fantastike sidomos "La Parisienne" dhe Dance at Bougival
  albanian

 9. #9
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Anėtarėsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Sigurisht, vesh me vesh do zgerdhihen edhe pasardhesit tane me konceptin e sotem te "fizikut te bukur"!
  Bota eshte e rrumbullaket!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simón Bolķvar

 10. #10
  "..Nothing Else.." Maska e Helena78
  Anėtarėsuar
  30-04-2003
  Vendndodhja
  Pertej Hijes...
  Postime
  290
  Paesaggio con vista sul Sacro Cuore
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Forma qe i vishet Levizjes nuk eshte burgu por lekura e mendimit....

 11. #11
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Le Quai Malaquais
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cupke_pe_Korce : 04-09-2005 mė 18:08
  Summertime, and the livin' is easy...

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  meqense e filluat me R vazhdoni me Rubens-in e famshem..

  53 vjec ishte kur u dashurua me 16 vjecaren Helene..

  Po ama si piktor ishte Gjeni..

  kam pare ca piktura te tije origjinale ne ca muze-galeri.. por do vete prap te shikonj te tjera..

  Kush do vinj ne Antwerpen me muan te shikojme vendet ku ai jetoi e punoi..?

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,230

  Pierre-Auguste Renoir

  Natyrė e gjallė me “mollė”

  Kishte dobėsi modelet (dhe gjokset e tyre): pasi i pikturonte, nuk i rezistonte dot joshjes pėr t’i pėrkėdhelur. Aq sa, duke mos mundur dot tė shpikte “vajzėn e kopertinave”, (“Playboy” nė atė kohė nuk ekzistonte), krijoi “vajzėn e kutizave”
  Historia e artit ka sėmundjet e veta. Njė mė tė pėrhapurat ėshtė artriti renoiroid (renuaroid). Simptomat mė tė dukshme janė neveria ndaj stilit dhe skuqja e faqeve. Kush nuk e kuron nė kohė, riskon tė kthehet nė njė piktor shkarravinė.

  Kjo sėmundje ėshtė zbuluar diku aty nga viti 1880, nga doktor Pierre-Auguste Renoir, qė shumė mė pėrpara se “Playboy” tė shpikte vajzėn e kopertinave, kishte shpikur vajzėn e kutive, apo zonjushat bukuroshe topllambuqe, qė ishin tė pėrsosura pėr tė zbukuruar konfeksionet e ēokollatave apo parfumet e zonjave. Nga ana tjetėr, Renoir-i kishte lindur nė Limoges, qytezė kjo e famshme pėr porcelanet e saj, tė cilat ai, pėrpara se tė bėhej piktor me kavaletė, kishte mėsuar t’i zbukuronte. Kalimi pastaj, nga kupat te ēupat nuk duhet tė ketė qenė dhe aq i vėshtirė.  Ai, Leonardi i mėrzitshėm:

  Nėse nuk do tė ishte bėrė njė artist i famshėm, mjeshtri ynė me siguri do tė kishte pėrfunduar duke vizatuar fruta nė kutitė e biskotave me bajame. Fytyrat e modeleve tė tij duket se kanė pikėrisht pėrbėrjen e kėtyre ėmbėlsirave: duke i parė, tė vjen dėshira t’u ngulėsh dhėmbėt, por – ashtu si biskotat me bajame – nė kafshatėn e dytė tė velin.

  Nėse Renoir-i do tė kishte parė reklamėn e fotografit italian Oliviero Toscani me atė vajzėn anoreksike, me siguri qė do tė ishte tmerruar. Cezanne-it i pėlqente tė pikturonte natyra tė qeta me mollė, Renoir-i preferonte tė tjera “mollė”: ato me natyrė tė gjallė, me sa mė shumė mish dhe pa kocka. E konsideronte penelin si njė zgjatim tė atributeve tė tij mashkullore dhe vizatimin e njė nudoje nuk e quante tė pėrfunduar, derisa nuk i hipte dėshira qė ta provonte…

  Mendonte se kritikėt e artit ishin krejt tė panevojshėm, i bindur se nuk mund tė flitet pėr pikturėn: atė vetėm mund tė shohėsh. Atyre qė e akuzonin se bėnte vepra shumė “tė kėndshme”, ai u pėrgjigjej qė nė jetė ka mjaft gjėra tė pakėndshme, prandaj nuk ka asnjė arsye qė edhe arti tė jetė i tillė. Urrente intelektualėt dhe Leonardo Da Vinēi i dukej tepėr i mėrzitshėm: “Nė vend qė tė vizatonte, ai duhej t’u pėrkushtohej aeroplanėve tė tij”, thoshte. Ishte mik mjaft i afėrt me piktorin Claude Monet, me tė cilin dilte buzė Senės pėr tė pikturuar, por pastaj pėrfundonin nėpėr festa dhe bėheshin tapė. Dhe, si gjithė piktorėt e asaj periudhe, Renoir-i la mendjen pas impresionizmit.

  Edhe pse nuk ishte aspak vegjetarian, madje duke rėnė shpesh pre e mėkateve tė mishit, pikturat e tij mė tė mira janė ato ku tė gjithė njerėzit janė tė veshur, pėr shembull “Skena” nė vitin 1870, apo kryevepra e tij “Ballo nė Moulin de la Gallette” e vitit 1876. Zakonisht, kjo pikturė nė kalendarėt e impresionizmit vendoset nė muajt pranverorė. Ndoshta sepse Moulin de la Gallette ishte pėr Parisin e asaj kohe njė nga ato vendet ku gjatė stinės sė bukur njerėzit kalojnė kohėn duke u zbavitur.

  Zbavitej shumė edhe Renoir-i. Madje aq shumė sa shpeshherė mbetej trokė. Kėshtu, nė vitin 1875, bashkė me disa kolegė tė tij, vendosi tė organizonte njė ankand me veprat e tij. Shiti 20 tė tilla pėr 2251 franga, qė nuk ia kemi fare haberin sesa euro mund tė jenė sot. Me siguri qė shumė, por jo shumė fare.  Shoqėri e tė parregulltve

  Nė vitin 1881, tregtari Durand Reul ble disa vepra tė Renoir-it. Piktori mė nė fund mund tė marrė frymė lirisht dhe vendos tė niset me pushime, shkon nė Itali dhe atje takohet me Raffaello-n dhe Tiziano-n (me pikturat sigurisht, jo me artistėt). Ata kanė goxha kohė qė kanė vdekur. Kthehet nė shtėpi i shndėrruar dhe vendos t’i japė fund impresionizmit, duke e kuptuar se deri nė atė kohė nuk kishte ditur se ē’ishin vizatimi dhe piktura e vėrtetė. Zbulon se nuk i pėlqen mė jeta tepėr e organizuar dhe mendon tė themelojė njė shoqėri tė tė parregulltve, me fjalė tė thjeshta vendos tė bėjė ēfarė t’i shkrepė nė kokė nė ēdo lloj ore qė tė ketė qejf. Njė shembull: i kėrkojnė qė tė jetė nė njė ekspozitė bashkė me Gauguin-in dhe Pissarro-n, por ai refuzon, i bindur se shoqėria e keqe do t’i jepte njė tjetėr dimension vlerave tė kuadrove tė tij.

  Mė 1887, nė ekspozitėn ndėrkombėtare tė Parisit, prezanton “Ato qė lahen”: njė pėrzierje mes Rubens-it me pushime dhe njė pranvere tė Botticelli-it, paska tė fishkur. E megjithatė “Ato qė lahen” nuk janė vetėm njė hap pėrpara nė stilin e piktorit, por edhe guri mbi varrin e impresionizmit. Drita rifillon tė marrė formė, derisa do tė jetė Paul Cezanne ai qė, me “Ato qė lahen” e veta, do tė nisė tė hedhė pluhur mbi mishrat e Renoir-it, duke bėrė qė historia e artit tė nisė tė hyjė nė inkubatorėt e Kubizmit.  Periudha e restorantorimit:

  Periudha e fundit e Pierre-Auguste Renoir-it, mė tepėr sesa e restaurimit, mund tė quhet fare mirė e “restorantorimit”, duke qenė se objektet e tij tė preferuara ishin muret e restoranteve. Por nuk ėshtė i tė njėjtit mendim tregtari mitik Ambroise Vollard, qė bleu nga Renoir-i sa mė shumė qė mundi, pėr t’ua shitur mė pas amerikanėve, duke vėnė goxha pasuri. Tė varfrit Renoir, qė tashmė edhe duart ia kishte mbėrthyer artriti, nuk i besohej dhe kur Vollard-i i jep idenė e kotė pėr tė realizuar ndonjė skulpturė, piktori i vjetėr bie nė grackė dhe sjell nė botė ca budallallėqe.

  Por, nė tė vėrtetė, Renoir-it ia hodhi figura njerėzore dhe dėshira e tij pėr tė pėrkėdhelur modelet e veta. Sfondet e pikturave tė tij janė mė interesante sesa personazhet qė i rrinin pėrpara. Nėse nė kohėt e tij do tė kishte ekzistuar abstraksionizmi, piktori ynė me siguri qė do t’ia bėnte fora. Por pa u shtyrė kaq pėrpara nė kohė, mjaft tė shohėsh peizazhet e tij tepėr tė bukur, pėr tė kuptuar se, duke ndjekur trupin, ai kishte gabuar udhė. Trungjet e tij janė mė eksituese sesa kofshėt e dala nga peneli i tij.

  I moshuar dhe i sėmurė, Pierre-Auguste Renoir transferohet nė Cagnes, nė jug tė Francės, bashkė me tre djemtė e tij Pierre, Claude dhe Jean (qė do tė bėhet njė nga regjisorėt mė tė famshėm tė kinemasė nė botė). Tashmė, i kamur dhe me njėfarė suksesi, Renoir-i mund t’ia lejojė vetes lukset e kohės: ujė, drita, makinė dhe madje edhe telefon. I mungonte vetėm lidhja me internetin pėr tė qenė i kompletuar. Por teknologjinė dhe tė mirat materiale mundi t’i gėzojė vetėm pėr pak kohė. Nė 3 dhjetor tė vitit 1919 vdes nga njė atak kardiak. Edhe pse i kishte kockat tė gėrryera, gjatė gjithė jetės sė tij nuk bėri asgjė kundėr reumatizmit. Kurse neve na la detyrėn e vėshtirė pėr tė kėrkuar dhe pėr tė shpresuar qė tė arrijmė tė gjejmė njė kurė, edhe pse tė kushtueshme, kundėr “renuarizmit”.

 14. #14

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,794
  Pergezimet e mia mbi kete teme.

 15. #15
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 16. #16
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 17. #17
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 18. #18
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 19. #19
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 20. #20
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. "Asgjėja"
  Nga Veshtrusja nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 17-05-2008, 14:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •