Close
Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 107
 1. #1
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime

  Konkursi Fotografik 2009. Syri i Arte

  Konkursi fotografik 2009 fillon nga data 5 Janar 2009 dhe do zhvillohet per co muaj deri ne fund te vitit.

  Cilat jane ndryshimet e konkursit fotografik 2009 me konkursin fotografik 2008?

  1- Konkursi fotografik 2009 perbehet nga 12 pjese (Cdo muaj nje pjese)

  2- Anetaret do kene te drejte te konkurojne vetem me nje fotografi per pjese.

  3- Anetaret do kene te drejte te votojne vetem nje fotografi per cdo pjese.

  4- Cdo muaj do kete vetem nje fotografi fituese. 12 fotografite fituese te 12 pjesejeve konkurojne ne fund te vitit per fotografine me te mire.

  5- Anetaret qe shkelin rregullat e konkursit (te cilat do behen te carta se shpejti) zhvendosen automatikisht nga konkurimi do u hiqet te drejta te konkurojne ne konkurset e ardheshme.

  6- Ndryshimi me kryesor eshte se ne konkursin fotografik 2009 juve konkuroni per cmimin 'Syri i Arte'. Ky nuk eshte thjeshte nje cmim simbolik. Syri i Arte pemban nje dhurate mbi 100 Euro dhe mund te jete nje dicka qe ka lidhje me fotografine. (Aparat fotografik psh) Sponsorizuesit e ketij cmimi jane stafi i forumit. Detajet e cmimit do kthjellohen gjithnje e me teper gjate zhvillimit te konkursit.

  7- Edhe ne kete konkurs, krijimet do ngelen anonime deri ne perfundimin e plote te tij. Do kete rregulla te ashpra per te parandaluar dublikimin e llogarive ne forum (per arsyje votash). Ne konkursin aktual 2008 ka anetare qe kane konkuruar dhe votojne me dy llogari! Ky eshte turp per cilin do qe eshte i shtyre nga pasioni per fotografine ne pjesmarrjen e ketij konkursi. Ne konkursin e ardheshem, toleranca per anetare te tille do jete zero.


  Si do funksionoje dorezimi i krijimeve?

  Anetaret mund te konkurojne ne te gjitha pjeset, por vetem me nga nje fotografi per pjese. Anetaret mund ti dergojne krijimet e tyre ne adresen konkursi@hotmail.co.uk duke i vene subjektit Konkursi 2009. Eshte teper e rendesishme qe bashke me fotografine qe zgjidhni per konkurim te dergoni 1) Titullin e fotografise, 2) Emrin tuaj perdorues ne forum. Mos supozoni se une i njoh anetaret nga adresat qe kane.

  Data perfundimtare e dorezimit te fotografive eshte gjithnje 5 dite para hapjes se konkursit. Psh, per pjesen e pare te Konkursit qe do hapet me daten 5 Janar 2009,fotografite do jene dorezuar deri me daten 31 Dhjetor. Per pjesen e dyte qe hapet me daten 5 Shkurt, fotografite do jene dorezuar deri me 31 Janar e keshtu me radhe.

  Kjo teme do ngelet e hapur per mendimet dhe sygjerimet tuaja.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BvizioN : 27-10-2008 mė 07:51
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 2. #2
  cmitizuese Maska e zerbina
  Anėtarėsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  S`e di me thane
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Une nuk jam fotografe profesioniste. Me cfare teme afersisht duhet ta bejme fotografine ?

 3. #3
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Une nuk jam fotografe profesioniste. Me cfare teme afersisht duhet ta bejme fotografine ?
  Te gjithe ketu jemi amatore, nuk kemi ndonje fotograf profesional ne forum.

  Nese pyetja jote ishe cfare kadegorie fotografish mund te prezantohen, pergjigja eshte te gjitha. Peisazhe, portrete, makro, abstrakte etj. Vetem nuk duhet te permbajne materiale te pahijeshme qe bien ne kondershtim me rregulloren e forumit, dhe nuk duhet te rendohen me fotoshop.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 4. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Vėrtet dicka ende mė interesante se ajo qė po zhvillohet sivjet, posacėrisht mė pėlqeu fakti se mund tė votohet vetėm njė fotografi e jo 2 e mė tepėr, poashtu edhe qė do tė ketė cdo muaj nga njė konkurs ėshtė dicka tepėr interesante dhe e mirė.

  Shpresojmė qė tė ketė sa mė shumė fotografi tė bukura dhe konkursi tė jetė sa mė interesant, u dėshiroj fat dhe suksese anėtarėve tė forumit pėrgjat paraqitjes dhe marjes sė votave pėr fotografitė e tyre.
  Sui generis

 5. #5
  Not Interested ! Maska e Marijuana85
  Anėtarėsuar
  13-01-2007
  Vendndodhja
  Home for a while and soon back to U.K :)
  Postime
  683
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bashkohem me mendimin e Rapsoulit.
  Urime per iden dhe faleminderit per hapjen e konkursit e cilin e pres me padurim !
  Think only of the past as its remembrance gives you pleasure. J. Austen

 6. #6
  ...beyond Maska e Alienated
  Anėtarėsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  39
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga RaPSouL Lexo Postimin
  Vėrtet dicka ende mė interesante se ajo qė po zhvillohet sivjet, posacėrisht mė pėlqeu fakti se mund tė votohet vetėm njė fotografi e jo 2 e mė tepėr, poashtu edhe qė do tė ketė cdo muaj nga njė konkurs ėshtė dicka tepėr interesante dhe e mirė.

  Shpresojmė qė tė ketė sa mė shumė fotografi tė bukura dhe konkursi tė jetė sa mė interesant, u dėshiroj fat dhe suksese anėtarėve tė forumit pėrgjat paraqitjes dhe marjes sė votave pėr fotografitė e tyre.

  Me pelqen ideja. Eshte shume ide e bukur. Do isha i lumtur te merrja pjese dhe vet ne te po te mundesha. Gjithsesi, meqe jemi ne fazen pergatitore, do jepja nje sugjerim per moderatorin BvizioN e qe do vleje per Konkursin 2009.

  Antaret qe do votojne fotografine te kene se paku mbi 30 postime ne forum, dhe te kene se paku me shume se 2 ose 3 muaj te regjistruar ne kete forum.

  E kuptoj qe cmimi do jete simbolik, por ka njerez te atille qe do regjistrojne me shume username, ose do "mobilizojne" miqte e te afermit qe te bejne namin, me qellim qe te ndryshojne rezultatin.

  Them qe duhet pare si sugjerim... Tani topin e keni ju ne dore

  Ju pergezoj dhe njehere...
  Koha ėshtė e maskarenjėve
  Por atdheu i Shqiptarėve

 7. #7
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Shume e drejte ideja qe te votojne vetem antaret qe kane 2-3muaj regjistrim!....eshte akoma me mire se 30postime se keto jane shume kollaj per tu bere.Mos u ngelet qejfi antareve me te rinj.
  Me pelqen ideja e votomit te nje fotoje te vetme.Keshtu nuk do kete konfuzion.
  Presim atere cdo te ndodhe Personalisht uroj dhe nje ritje cilesie te fotove se deri tani per mendimin tim disa kane shume te mira, por ama disa te tjera qesharake do te thoja....

  Konkurs te mbare te gjitheve!
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 8. #8
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Nga sa foto pėr muaj mund te konkurrojnė?
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 9. #9
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi Lexo Postimin
  Nga sa foto pėr muaj mund te konkurrojnė?
  E ke tė shkruar nga Bvizion mė lartė, pra njė fotografi pėr cdo konkurs/muaj.
  Sui generis

 10. #10
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Atė e morra vesh RaPSoul, jo me sa Foto po nga sa. Dua te them se sa Fotografi me se shumti mund te ketė pėr njė muaj nga te gjithė Anėtaret. Sa eshte numri maksimal i lejuar i Fotografive qe do te konkurojn?
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 11. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi Lexo Postimin
  Atė e morra vesh RaPSoul, jo me sa Foto po nga sa. Dua te them se sa Fotografi me se shumti mund te ketė pėr njė muaj nga te gjithė Anėtaret. Sa eshte numri maksimal i lejuar i Fotografive qe do te konkurojn?
  Aty nuk ka ndonjė limit tė vendosur sa foto do tė marin pjesė nė konkurs, sepse secili ėshtė i lejuar ose ka tė drejtė tė merr pjesė nėpėr secilin konkurs, andaj nuk besoi se ka ndonjė kufi tė caktuar, kėtė ende mė qartė mund tė ta sqaroj BvizioN.
  Sui generis

 12. #12
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  MmEeTtIi, 30 fotografi per cdo muaj. Nese fjala vjen, 40 anetare dergojne 40 fotografi per konkurim, atehere vetem 30 anetaret qe kane deguar fotografite te paret futen ne konkurimin e muajt, ndersa 10 anetaret qe kane derguar fotografite te fundit i prezantojne keto krijime ne muajn e ardhshem.

  Siq e tha RaPSouL, gjithsecili ka te drejte te marre pjese me nga nje fotografi per konkurs, ne te gjitha konkurset. Por numri i pergjithshem i fotografive per nje konkurs eshte 30 (numer qe nuk besoj te tejkalohet) dhe vetem 30 anetaret qe dergojne fotografite te paret u eshte e garantuar pjesmarrja ne konkursin aktual te muajt.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime
  E para
  Raporti aktual i anetareve te regjistruar me vetem 30 fotografi me duket pak si
  jo i drejte pasi konkursi eshte per te gjithe. Per kete mendoj qe te gjitha fotot
  e derguara ti prezantohen STAFIT, i cili te zgjedhe 30 fotografite e muajit.
  Kjo sepse mund te behen fotografi shume te dobeta me celular ose makina te rendomta
  dhe per arsye "shpejtesie dergimi" mund te digjet kot nje foto qe ia vlen.
  Atehere une propozoj qe fotot ti marresh TI BvizioN dhe t'ja tregosh stafit
  pa u dhene emrat e postuesve. Me pas seleksiono vete te 30 fotot e muajit dhe besoj qe do te
  jene te lumtur te gjithe.

  E dyta
  Besoj se postuesit duhet te japin nje prove qe fotografia eshte e tyre, pasi une mund ti them
  nje fotografi qe ta "shkrep" ai foton dhe c'u kuptua pastaj(nuk e kam per foto te shkarkuara nga interneti)
  Kete mendoheni vete ju se per momentin s'po me vjen asgje ndermend.


  p.s. nje kuriozitet i vogel: ti BvizioN a merr pjese ne konkurs ????

  URIME per KONKURSIN 2009 !

 14. #14
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga BvizioN Lexo Postimin
  MmEeTtIi, 30 fotografi per cdo muaj. Nese fjala vjen, 40 anetare dergojne 40 fotografi per konkurim, atehere vetem 30 anetaret qe kane deguar fotografite te paret futen ne konkurimin e muajt, ndersa 10 anetaret qe kane derguar fotografite te fundit i prezantojne keto krijime ne muajn e ardhshem.

  Siq e tha RaPSouL, gjithsecili ka te drejte te marre pjese me nga nje fotografi per konkurs, ne te gjitha konkurset. Por numri i pergjithshem i fotografive per nje konkurs eshte 30 (numer qe nuk besoj te tejkalohet) dhe vetem 30 anetaret qe dergojne fotografite te paret u eshte e garantuar pjesmarrja ne konkursin aktual te muajt.

  Atė desha te di. Pra me sa kuptova unė 30 fotografi ēdo muaj, dhe ne muajin e fundit do te jen vetėm 12 Fotografi? A nuk do ishte me mire te kualifikoheshin dy fotografi ēdo muaj tani do kishim ne Finale 24 .Numri gati i njėjte sa numri i fotografive pjesėmarrėse si ēdo muaj?
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 15. #15
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi Lexo Postimin
  Atė desha te di. Pra me sa kuptova unė 30 fotografi ēdo muaj, dhe ne muajin e fundit do te jen vetėm 12 Fotografi? A nuk do ishte me mire te kualifikoheshin dy fotografi ēdo muaj tani do kishim ne Finale 24 .Numri gati i njėjte sa numri i fotografive pjesėmarrėse si ēdo muaj?
  Egzaktesisht ashtu siq e ke kuptuar.

  Ideja jote nuk eshte e keqe, mire po eshte me e thjeshte per anetaret qe te votojne vetem per nje fotografi. Ashtu siq eshte tani ka patur plot konfuzione, e megjithese nuk ka ku te shkoje me e thjeshte qe eshte: Voto 5 fotografi qe te pelqejne.

  Do jene 12 fotografi, por ama do jene me te bukurat. Dhe te gjithe do kene 12 here mundesine per te shkelqyer, nese me te vertete kan pasion fotografine.

  Sugjerimet e mesiperme ne lidhje me votimet i kam konsideruar me pare, dhe do kete rregull teper te rrepte per menyren e votimeve, dhe kush do kete te drejte te votoje. Me kalimin e kohes do formulojme bashkarisht nje rregullore, gjithesi me intereson shume mendimi juaj dhe mos hezitoni te shpreheni ne kete teme.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 16. #16
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  E para
  Raporti aktual i anetareve te regjistruar me vetem 30 fotografi me duket pak si
  jo i drejte pasi konkursi eshte per te gjithe. Per kete mendoj qe te gjitha fotot
  e derguara ti prezantohen STAFIT, i cili te zgjedhe 30 fotografite e muajit.
  Kjo sepse mund te behen fotografi shume te dobeta me celular ose makina te rendomta
  dhe per arsye "shpejtesie dergimi" mund te digjet kot nje foto qe ia vlen.
  Atehere une propozoj qe fotot ti marresh TI BvizioN dhe t'ja tregosh stafit
  pa u dhene emrat e postuesve. Me pas seleksiono vete te 30 fotot e muajit dhe besoj qe do te
  jene te lumtur te gjithe.

  E dyta
  Besoj se postuesit duhet te japin nje prove qe fotografia eshte e tyre, pasi une mund ti them
  nje fotografi qe ta "shkrep" ai foton dhe c'u kuptua pastaj(nuk e kam per foto te shkarkuara nga interneti)
  Kete mendoheni vete ju se per momentin s'po me vjen asgje ndermend.


  p.s. nje kuriozitet i vogel: ti BvizioN a merr pjese ne konkurs ????

  E kuptoj shqetesimin tend.

  Mire po, te gjithe kane te drejte te konkurojne. Ajo qe mendoj une eshte, nese fjala vjen dorezohen 50 fotografi muajn e pare, vetem 30 te parat konkurojne automatikisht, 20 te tjerat jane ne radhe per muajn tjeter. Ketu sigurisht shtohen dhe te tjera qe mund te dergohen, e keshtu me radhe.

  Per sa i perket autoresise, po mendoj dicka qe do e evitoje krejtesisht vjedhjen e fotove, po mund ta veshtiresoje pak punen e fotografeve. Sillni ndonje ide nese u bie ndermend.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BvizioN : 04-01-2009 mė 13:37
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 17. #17
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Vlen te shtoj se arsyja pse 30 fotografi per konkurs dhe jo me teper ashte kufizimi teknik ne strukturen e sondazhit qe lejon vetem 30 opsione maksimumi. Ajo qe tha Elian70 mbi nje seleksionim te fotografive me te mira, dhe refuzim te pjesmarrjes se fotografive me kualitet te dobet, eshte dicka qe mund te konsiderohet. Kush vendos se cila fotografi ka vlera per te konkuruar dhe cila jo, ngelet pikepyetje! Mbase 5 persona te zgjedhur nga ju, te cilet nuk do jene ne dijeni te autoresise.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime
  Citim Postuar mė parė nga BvizioN Lexo Postimin
  Vlen te shtoj se arsyja pse 30 fotografi per konkurs dhe jo me teper ashte kufizimi teknik ne strukturen e sondazhit qe lejon vetem 30 opsione maksimumi. Ajo qe tha Elian70 mbi nje seleksionim te fotografive me te mira, dhe refuzim te pjesmarrjes se fotografive me kualitet te dobet, eshte dicka qe mund te konsiderohet. Kush vendos se cila fotografi ka vlera per te konkuruar dhe cila jo, ngelet pikepyetje! Mbase 5 persona te zgjedhur nga ju, te cilet nuk do jene ne dijeni te autoresise.
  per mendimin tim, sic e thashe me lart le te vendose STAFI per seleksionimin e
  fotove ne padijeni te emrave te postuesve sepse jane ata qe sponsorizojne konkursin, sigurisht nen drejtimin tend pasi ideja eshte e jotja dhe duket qe ke shume informacion ne kete fushe dhe s'besoj qe njeri te diskutoje pasi i zbatohemi rregullave. e kam te qarte qe stafi mund ose s'ka shume ide te
  qarta per fotografine por nen kujdesin ose nderhyrjen tende te krijohet nje
  bindje e pergjithshme. Te pakten kualiteti i nje fotografie te dobet sigurisht
  eshte e lehte te kuptohet, sbesoj te kete probleme ne kete. Veshtire mund te jete
  konkursi final, por besoj qe deri atehere mund te konsultoheni edhe me ndonje fotograf profesionist.
  respekt Elian_70

 19. #19
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Ne lidhje me autoresine e fotografive.

  Te gjithe e dime se sa veshtire eshte vertetimi i autoresise se fotografive, ne nje kohe kur ne net ndodhen qindra biliona fotografi te autoresive te ndryshme.

  Prandaj, mendimi im eshte ky (dhe kjo e eviton plotesisht vjedhjen)

  Konkuruesi, kur ben nje fotografi per konkurs....e dublikon shkrepjen me nje version te dyte qe paraqet ne te emrin perdorues ne forum (si ne shembujt illustrues me poshte)

  Kjo shkrepje e dyte nuk ka rendesi te jete e bukur. Mjafton te permbaje afersisht te njejtet elemente ne kompozim, dhe kamera te kete te njejte konfigurim. Te dyja keto fotografi dorezohen, dhe versioni i konkurimit shfaqet ne forum. Versioni i autoresise ngelet ne arkive si prove autoresie nese fotografija arrin ne suksesin qe synon te arrije.

  1- Versioni per konkurim  2- Versioni per vertetimin e autoresise  Si mendoni?
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 20. #20
  . Maska e Altin1
  Anėtarėsuar
  12-06-2007
  Postime
  2,870
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kjo ide eshte e mire po mund te ket njerez qe i kane bere fotografite kohe me perpara dhe ndoshta s'kane mundesi te bejne nje fotografi te dyte qe permban emrin.
  Welt Meister 2014

Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Konkursi i poezise 'Giorgio Castriota'
  Nga BenAlbani nė forumin Shqipe nė Evropė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2009, 10:21
 2. Konkursi Fotografik 2008. Njihuni me autoret!
  Nga BvizioN nė forumin Konkursi Fotografik
  Pėrgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 02-01-2009, 13:18
 3. Lexoni rregulloren pėr Konkursin Fotografik 2009!
  Nga ClaY_MorE nė forumin Konkursi Fotografik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-12-2008, 21:27
 4. Konkursi ndėrkombėtar i arteve pamore “Onufri”
  Nga Davius nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2006, 21:34
 5. Konkursi letrar “Ernest Koliqi” 2004
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 23:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •