Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Shqiptari i ri

  SHQIPTARI I RI  Do ta titulloja kėtė themė tė re - shqiptari i ri. Ku ėshtė qėllimi i kėsaj theme? - Krejt qėllimi kryesor shqiptar, e gjithshqiptar, sot ėshtė ma se e domosdoshme, kohė e moment akut, tė formohet shqiptari i ri. Mund tė formohet edhe nga ata, qė ende nuk iu ėshtė pjekur theoria politike e luftės e punės e veprimit - pėr dje, pėr tė shkuaren tonė politike dhe tė ngriten e peshojnė vetveten, pėr ēfarė na po punojmė e jetojmė - si mund tė veprojmė pėr sot e nesėr, si mund tė ēlirohemi nga ankthet e tė djeshmes sonė historike dhe a mund tė formojmė shqiptarin e ri - qė lufton drejtė bashkimit e ardhmėrisė sonė! A mund tė ēlirohemi nga ndasitė politike e ideologjike, tė sėshkuares sonė historike dhe a mund ta pėrceptojmė, pėrcaktojmė vetveten, nė rrjedhat e reja tė historisė qė po vie si faqe e re kombėtare - a mund ta shohim dritėn e ardhmėrisė sė kombit - qė njėherė e pėrgjithmonė tė mendojm, jetojmė e veprojmė nė njė atdhe tė lirė e tė bashkuar - duke folur e vepruar vėrtet - shqip! A duhet edhe mė tepėr, mė gjatė historikisht, fėmijėt tanė, e fėmijėt e fėmijėve tanė, tė mos jenė tė lirė e tė bashkuar, si njė fuqi kombėtare, kompakte shqiptare ballkanike?!

  Kush mund ta bėjė bashkimin tonė? Vetėm shqiptari i ri, i ēliruar plotėsisht nga dogmat politike, duke formuar e ngritur njė vetėdije tė mirėfilltė kombėtare, nė mendjen e shpirtin e tij! Duke e lėnė tė kaluaren tonė tė hidhur historike dhe duke marr tė gjitha tė mirat kombėtare, ato qė na bashkojnė - e jo ato qė na ndajnė e pėrēajnė, jo ato qė vetėm siellin helme e vrere, jo ato qė na bėjnė ujk nė njeritjetrin, jo ato qė hapur e fshehtazi na pengojnė, na shkatrrojnė, na tėhuajsojnė dashurinė ndaj kombit e atdheut! Po t'i marrim ato bukuri historike, ato dėshmi tė dėshmorėve tė tė gjitha kohėve, ku sot flasin varret e tyre, e na thrrasin ēdo ag e terr, duke na referuar prej tregimeve pėr fėmij - Shtat Thuprat, e deri tek Amanetet e Tyre me gjak nė gojė ''O nuk po muj baclok me folė, se m'ka ra do gjak nė gojė' kur thirri Hysen Bajri i Bjeshkėve tė Nemuna, ku dashuroi atdheun si me vdekė - e vdiq si me luajt, e deri tek Elez Isifi e Ēerēiz Topulli flakada i lirisė, duke vdekur ballėpėrballė me armiqėt kėndoi tmerrshėm: '' Oooo do t'ju skuqė e do t'ju bėjė ore me bojėėė, se Ēerēiz Topulli mua mė thonėėė''!

  Shqiptari i ri, tė formohet duke e shkundur terrin e shpirtit ndarės e pėrēarės nga mendja e tij pėrgjithmonė, atė errėsirė historike e ma shumė histerike, tė kobshme vllavrasėse e vetvrasėse, tė ēlirohet nga inatet personale, nga ankthet egoiste, nga veprimet e njėanshme ideologjike, kulturore, e shkencore, - nga ethet e mashtrimeve symėsy qė na i bėjnė planet: kolonizuese, shfrytėzuese, pėrulėse, nėnshtruese, shtypėse, ende me moton 'pėrēaj e sundo' qė nga shprehjetmė tė hershme!

  Shqiptari i ri, duke u forcuar me ide tė reja moderne, me literatyrė bashkohėse, mė kulturė civilizuese, me syēeltėsi, vigjilencė, vizion pėrparimtar (largpamėsi), me energji tė reja e vrull pune - jo energji djajsh, qė pėēajnė e mjegullojnė udhėn tonė drejt bashkimit tė kombit, por me dashuri tė pastėr, tė formohen personalitete sa ma komplete universale! Shqiptari i ri vepron nė tė gjitha nivelet kombėtare, nga ato kulturore e deri tek ato shkencore; nga mediat elektronike, duke brumosur e ballsamuar nė qendrat botėrore, gjuhėn e kulturėn kombėtare, zakonet e Besėn Shqiptare - kultivimin e traditės, ashtu sikur edhe duket nė disa nivele (po ende tė pėruier me dogma e epshe tė hidhura tė sė kaluares, qė
  pengojnė rrjedhat e bashkimit)!

  Shqiptari i ri, formohet nga rinia jonė aq e bukur dhe aq e mėnēur, aq e dashur dhe aq atdhetare, ku edhepse lindet anėve tė botės, e as gjuhėn nuk e njeh mirė, premton veprime tė reja patriotike, mbanė gjallė identitetin shqiptar - kultivohet me literatyrė progresive botėrore, kalitet e forcohet me njohje tė reja dri tek ato shkencore edhe njė ditė, do tė bėhet gati, nė gatishmėri tė plotė dhe do tė thot: jam ushtar i atdheut!

  Ushtari i atdheut, nuk ėshtė vetėm me uniformė, por personalitet qė ushtron vetėtijen e tij kombėtare, ushtron veprimet e veta sa ma universale, provon stėrvitjet psiko-fizike nga geni gjenealogjik illirian, geni trashėgues i qendresės shekullore, qė mbajti gjallė shqiptarin edhe pas afro 3000 vjet pushtime barbare mbi tokat tona!

  Ushtari i atdheut, nuk ėshtė vetėm me armė zjarri, sepse nuk bėn punė arma e zjarrit, po qė se nuk formohet arma e vetėdijes kombėtare, arma e diturisė, strategjisė, pėrsosshmėrisė sė idesė kombėtare, arma e njohjes, arma e veprimit psikologjik, arma e vrullit tė pathyeshmėrisė shpirtėrore, arma e qendresės heroike, para ēdo synimi e tentimi tė huaj e armiqėsor - qė pengon veprimin kombėtar shqiptar!

  Ushtari i atdheut, ka armė tė padukshme nga syri, ka uniformė kufinjt e atdheut nga Preveza e Tivari, uniformė ushtarake ushtruese brenda shpirtit e thellė nė mendjen e tij! Ushtari i atdheut ushtron sistematikisht, (veē gjumi ēka e ndanė), ushtron pikėsynimet e tij, veēantitė e tij, shprehjet e tij, paraqitjet e tij publike e tė guximshme botėrisht, qė dikush as qē guxon tė flasi vetmėvete! Ushtari i atdheut ėshtė i gatshėm kudoherė, t'i pėrgjegjet secilės thirrjeje atdhetare - ėshtė i gatshėm tė intervenojė nė ēdo rast eventual, kundėr secilit veprim negativ, a rrezik qė i kanoset ndonjerit prej nesh - i pafrustruar, infektuar nga asnjė ideologji jona politike e shkuar! Ushtari i ri ushtron detyra kombėtare, kudo nė ēdo vend a qoshe tė atdheut e tė botės, guximshėm, i paanshėm nga rrymat ndarėse, nuk bie nė provokime rasti edhe kur i montohen - nuk bie pre e shantazheve tė personaliteteve tė shkatrruara egoiste! ushtari i atdheut uniformė ka dashurinė ndaj atdheut dhe armė ka mendjen, inteligjencėn e shėndoshė tė formuar me ushtrime faktime, argumentime tė pathyeshme, i patrembur nė kundėrshtime hipokrite, psikopate, tė egra, imorale e korruptuese! Ushtari i atdheut, me armėn e mendjes, shpirtit e zemrės - then ēdo tentativė, provokim, kundėrshtim, pikėsynim tė kundėrshtarit tė tij!

  Pa u formuar arma brenda vetėdijės kombėtare - kot merr armėn e zjarrit nė dorė!


  - Ushtari i atdheut ėshtė shqiptari i ri!

  ( 25.10.08 )

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  (2) SHQIPTARI I RI  Eja, feneri nė errėsirė, ngrite fitilin! Pėrshėndetje!

  - Po pra, ushtari i atdheut, mbaj uniformė - Formė Unike hartėn gjeopolitike e historiografike tė atdheut tonė, krejt kah e pėrfshinė territori shqiptar - atė hartėn e vizatuar nė zemėr, nė mendje - nga majat e shpatave tė gjyshėrve tanė dembabadem, veē nė mbrojtje - e nė ēdo sekond e vėshtrojnė e studjojnė sytė e mendjet e mprehta tė shqiponjave me tė gjitha shqisat pėrnjėherė - e thellė nė 577 eshtrat e mij anatomik, tė 577 epokave kuqezeza - thellė nė secilėn palc ashti, rrah pulsi i gjakut tė derdhur pėr lirinė, lirinė e vėrtetė qė ende nuk e shijuam! E kam hartėn e atdheut nė gjith trupin e tim, e nė gjymėtyrėt kudo - trupi im ėshtė - Atdheu edhe ku ta prekėsh ma lėndon njėsoj, se mė ėshtė i lėnduar trupi i Atdheut, mė ėshtė i tkurrur i rrudhur, nga plagėt nė moh e hapur, tė luftėrave ballkanike e botėrore - ma prenė trupin e atdheut me thika grabitēare pushtuesit barbarė, egėrsirat karpate, egjeane e tretdhetare - trupi i atdheut tim mė uniformė tė gėrvishtur grykave tė zhvinave tė territ e tmerrit, e shkėmbinjve - ėshtė ende plot stėrpikla gjaku tė njomė rinie, nga plagėt e moēme e tė reja edhe nga egėrsira tė fshehura, me kostume e kravata koncerteve politike euro-botėrore: shėn stefane, berlineze, londineze, rambujeze! - Ku ta prekėsh trupin e atdheut tim, ndjej dhėmbje Topliku e Abllaniku tė shkretuar, ku nė vatrat dardane, shkrryhen derra karpatesh, e gjaku im i shprishur e i prishur kontinenteve! Ndjej dhėmbje - jam Guri i Shpuar, nga singiat e stuhive tė kohėrave shpirtzeza! - Kam dhėmje shpirti nė Tivarin e dhėmbshėm gjak, Ulqin, Plavė e Guci, Bujanė e Bujanoc, deri tek Molla e Kuqe, qė emri ka mbetė, e rrėnjet e gjakut tim janė aty - Medvegje, e Preshevė, Kumanovė e Shkupin tim - Monastir, Dibėr, Ohėr, Prespė e Janinė edhe nė Kosovė! - Ku tė mė prekėsh - mė dhėmb trupi i atdheut tim, mė dhėmb njėsoj, e mė therr nė zemėr e shpirt edhe po tė mė prekėsh pėr tė mirė, mė duket njėsoj a me lajka e mashtrime, duke me krenaruar kot - mė ēon peshė, tė pėrmbledhem pip nė kėmbė, me gjith fuqinė - uh ju armiq e tradhptorė - e kėdo qė mė del pėrpara, tė ma ndali vrullin - e le tė bėhet gjithēka varre, gjithēka tmerre - derisa t'i japi fund tmerreve shekullore, qė pava, e mė duket gjithēka terr mbi kry edhe kur e shoh diellin me sy - ēka kam parė me kėta sy - dielli mė doket terr mbi kry'! -

  Mbaj uniformė gjaku, me tė gjitha gjymėtyrėt gjak e tė plagosura, tė lėnduara edhe nga ramjet passhpinde tė bijve tė gjakut tim - gjymėtyrėt e mia tė kėputura nga shpatat, shpuar nga singiat, shtypur nga topuzet, shpuar kah: ajri, toka e deti - nga korbat e ēeliktė me rrafale mitrolezėsh modern, granata, bomba, e raketa barbarėsh! Gjymėtyrėt e mia tė shkelura nga vargonj tankesh pushtuese e kolonizatore, ushujza gjakpirėse e djerėspirėse, dashuripirėse, ushujza thithėse, qė kurrė nuk ngopen, derisa tė mė terin e thajnė, tė tėrin - pip nė kėmbė! A bėn tė eci prore i shtanguar rrugėve tė mia, i lėnduar nga ēakaj e bisha mesnate, agimeve tė tymosura e muzgjeve tė errta e tė zdritura veē nga flakėt e kalljeve tė shtėpive, nga pushtuesit! Gjymėtyrėt e mia tė shkallmuara: Arbani, Pollog e Malci, si mund t'i ngriti njėherė fuqishėm me energji tė mbrėndshme dhe t'i bėjė tė afta e t'i lėvizi me fuqinė e shpirtit arbėror - njė trup i atdheut, trup i lirė dhe i mbledhur, nėn qiellin e shqipeve!

  Mbaj uniformė etnike atdheu, formė unike harte tė prerė, vrushkuj gjaku, mė kullojnė mangėve e brezit tė lidhur me shoka ylberesh, e dhėmbjet e plagėve tė plumbave e thikave mė therrin nė asht thellė - por zemrėn e kam plot energji illire diellore tė genit tim gjenealogjik, diē e ēuditshme dhe e pakapshme pėr botėn - diē qė mė mbajti gjallė edhe nė bangat e gjykimeve, ekzekutimeve edhe nė pranga tė hekurta nė grilla, e podrumeve tė akullta acarėsh e dimrash tė egjėr karpatesh! - Diē mė forcon me energji diellore, qė pulsin e gjakut ma bėn llavė vullkanike - tė shpėrthej nė miliona shkreptėtima rrufeshė, e ta skuqi qiellin prush shtrėngatash! E derisa tė ma shohin kėtė uniformė tė padukshme, tė tmerrohen vijat ajrore e zėrat e xhinkallave plastike politike, qė m'i shpuan vesht me demokraci burokratike!

  Feniks o feniksa, a ju vie ēudi kur zgjoheni nga hiri?!

  ( 25.10.08 )

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ....qenka nje tem shum interesante per lexuesin/en,po qka me se shumti me impresionoi,Titulli me permbajtjen Shqiptari I Ri....per faktin se nuk paskam lexuar ndonjihere kaqe brilante,dhe pa dorza....njiherit e pergezoj autorin e temes,te nderuarin rrezon,duke i uruar qe ti permbahet ketij perkushtimi Atdhetarist...Prandaj shtoj,qofte mallkuar ai shqiptar qe nuk shquhet Atdhetar Jufalemnderit dhe bekuar qofshit nga do,Atdhetar te kombit shqiptar...Vdekje per Tradhetin!

  shkroi,
  Hajla Rugovase
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hajla : 26-10-2008 mė 12:48
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ejani,kėtu, kėtu... shumė flmnd Hajla Rugovase - E bekuar Qofsh Pėrjetė!

  Respket: feneri, katunariplak, sofra edhe tė gjithė shqiptarėve, qė me mendeje e zemėr janė vetėm shqiptarė!

  Shqiptari i ri - shqiptar i lirė, shpirt i lirė, mendje e lirė, me liri mendimi e shprehjeje, mendim i lirė, i pastėr ideologjikisht, vetėm me njė ide e ideal - idealin kombėtar, i pangarkuar me rryma ideologjike e politike tė shkuara, qė ēojnė nė ndasi e pėrēarje kombėtare, qė terrojnė tė menduarit, vizionin, e mbyllin rrugėn e krijimit, jo tė lidhur pėr njė figurė politike - ku:

  artisti i ri - bėn punėn e tij artin kombėtar, artin e vėrtetė origjinal, njė krijues i ri i paanshėm, ashtu sikur thirret krijues, nė emėr tė Krijuesit tė Gjithėsisė - jo tė interpretojė artet e shkuara, por tė tejkalojė artistėt deri tek antikuiteti: piktorėt, skulptorėt, poetėt, aktorėt, oratorėt, artet strategjike, luftarake, artet e lira, rrymat e arteve, shkollat e arteve, universitetet e arteve! Artisti i ri - tė dihet nė fill tė pamjes vizuele e audio-viziele, a pėrmes fjalės sė bukur artistike - tė njihet qė nė fillim se ai ėshtė sėpari shqiptar!

  Poeti i ri shqiptar, artisti i ri - krijuesi mbi krijuesit, me emėr Krijuesin e plotėfuqishėm, tė tronditet fort, tė shpėrthej si shqiponja nė lartėsi hapėsirave tė paskajshme shprehė shpirtin e lirė krijues origjinal, jo sipas ndikimeve tė tallazeve tė krijuesve tė majave botėrore, por si shqiptar, ta verifikoj emrin e shqipes, zogj mbi tė gjithė tjerėt, jo i mbytur nė pesimizėm destruktiv, jo i ndikuar indirekt nga krijuesit e mėdhenj, qėnesėr tė dali rrena me bishta, jo artpėrartizėm, larg masave tė popullit - po me thjeshtėsi tė modrnizuar, qė kemi burime tona origjinale nga e folura popullore shqiptare, me tė cilėn mund tė krijojmė edhe kryevepra botėrore - jo sipas direktivave politike, e hegjemonive e kolonizimeve!

  - Politikani i ri shqiptar - prore nė shėrbim tė kombit, jo tė bėj politikė me popullin e tij, po me tjerėt e me botėn, e jo me ndikime tė politikave sė ditės, qė nuk i pėrket kombit - tė jetė njohės i thellė i diplomacisė regjionale, kontinentale e botėrore, jo njė imitues politikajsh tjerė, por politikan origjinal shqiptar, duke nxierrė maturinė, mėnēurinė, guximin e vet shqiptarit gjenetik, qė pėrmban geni i tij gjenealogjik - me mjeshtri tė fjalės, diplomaci tė shprehjes, gjeturi e shkathtėsi veprimi oratorik, gjeste e fizionomi tipike shqiptare - jo tė bėj diplomaci me popullin e vet, por tė flasi hapur, si njė fėmij qė kėrkon ndihmė qoftė edhe me klithje nga nėna popull! Tė ketė mjeshtri dialogu, oratorie, tė njeh shkencat universale, tė pretendon bile tė mbetet burrė shqiptar, kudo nė tė gjitha shtigjet politike tė kohės, jo imitator nga tjerėt, po origjinal dhe tė mos bie pree e viktimė e mashtrimeve tė huaja, po parase tė hetoj (pa u bėrė puna), tė hyj nė gjiun e popullit, tė ia sqaroj tė vėrtetat historike e politike tė huaja dhe t'i kėrkoj falje popullit botėrish edhe tė mbetet burrė edhe pas rėnies! Po si mund ta bėjė njė gjėtėtillė ai politikan, qė ishte masha e bishti i vigajve politik, mu i atyre qė ishin e janė armiq tėpėrbetuar tė kombit shqiptar, as e kanė kund nė shpatullė tė pulės ēėshtjen shqiptare!

  Historiani i ri shqiptar, i pavarur, jo i njėanshėm, me thema disertacioni politikėn a historinė politike tė kohes e regjimit - por mjeshtėr i paanshėm kur e ka e s'e ka shtetin, tėtregoj mjeshtri historike vizionare, qė nesėr tė dallohet historia e tij
  origjinale kombėtare, kur shkunden regjimet politike tė shkuara, nga egėrsirat e errėsirat hegjemoniste mbi popullin!
  Historiani ta shkruaj Historinė e Vėrtetė Kombėtare, duke i ofruar figurat e njėmendėta qė populli i njohu dhe i njeh si reale - pa ndikime politike - jo histori politike, po histori kombėtare!

  - Shkenctari i ri shqiptar, tė hulumtoj e gjurmoj guximshėm tė gjitha arkivat botėrore dhe tė lidhė hallkat historike shqiptare tė kėputura ndėr shekuj, tė shkruaj e korrigjojė historinė, jo sipas direktivave politike, jo sipas theorive politike tė rrymave tė shkuara - por ashtu si ishte e vėrteta historiografike e hartografike antike, e pėrsosur, brumosur me elemente e fakte tė reja - sepse kemi varre tė rrafshuara edhe qė nuk iu dihen as varret dėshmorėve e heronjve kombėtarė tė vėrtetė dhe pėr shkaqe politike tė kohės, jo qė mbeten vetėm tė harruar, por as guxuam t'i pėrmendim, se lere mė tė iu bėjmė permendore! Shkenctari shqiptar, duhet tė ia kthej borxhin kombit, ta shkrij jetėn, tė sakrifikoj shumė derisa tė dali me vepra origjinale kombėtare, e jo si muēa pas dahinjve tjerė e tė huaj, vetėm ēka thanė ata e ēka shkruan pėr definimet shkencore, tė gjuhės amtare shqipe, sipas direktivave ballkanike e mė gjerė, e jo tė mbeten pseudo-shkenctarė, e shkenctarė tė rrejshėm, e plagiatorė, e puthadorė tė sistemeve politike, e sistemeve shkencore anti-shqiptare! Shkenctari, si shqiptar i ri, duhet ta drejtojė rregullat e gjuhės, shkrim-leximin e gjuhės sė vėrtetė tė popullit, tė korrigjoj e plotėsoj, pėrmirėsoj e ngriti gjuhėn kombėtare - atė gjuhėn origjinale tė kombit, qė then kataklizmat e hulumtimeve shkencore me fakte, argumente shkencore - sidomos nė Linguistikėn ballkanike, Ballkanistikėn dhe Hindo-europianistikėn dhe tė hulumtoj, se pikėrisht ai ''burimi i tė gjitha gjuhėve i.e. si burim i pėrbashkėt'' ishte shqipja illiro-pellgazgjike, vet gjuha homerike, si vepra e parė europiane, e mė gjėrė! Linguisti shqiptar, tė jetė luftėtar i vėrtetė dhe i paepur, i pathyeshėm, i armatosur deri nė dhėmb me dituri, shkathtėsi, gjeturi, diapazon tė gjėrė njohurishė botėrore, tė ngritet nė majat e Linguistikes Gjenetike dhe asaj Gjenerale! Linguisti shqiptar, ka burim tė pashterrshėm gjenetik e hyjnor, qėvetėm shqiptari mund tė shkoj aq larg nė parahistorinė botėrore, guximshėm tė gjurmoj arkivat historike europiane, Akropolin antik pellgazgjik, qė vet ''pellgasėt hyjnorė'' e ndėrtuan, e Farin e Aleksandrisė, tė Lekės sė Madh, Babiloninė, Asyrinė, arkivat fetare, ku gjindet thesari origjinal illirian, arkivat e libraritė, bibliotekat amerikane, ku ėshtė njė botė e tėrė nė vete! Shkenctari shqiptar i ri, tė mos jetė i ndikuar nga asnjė rrymė politike, as as sistem politik botėror, as tė mos mashtrohet nga fama eventuale, as nga lavdia e veset e liga - po tė jetė njė gjurmues, shpues i botės antike e moderne dhe ta gjejėtė vėrteten historike pėr kombin e botėn - ta drejtoj historinėe botės, siē thoshte Lahmbrehtzi. Linguisti duhet tė jetė sa origjinal, po aq universal, pėrderisa ka kryer universitete, me diapazon tė gjėrė njohurishė, diturishė, njohės i thellė i gjuhėve botėrore, i gjuhėve antike, deri tek gjuha e Parė e Njeriut - Homosapiens!

  Shkenctari i ri shqiptar (linguist, historian, filolog, hartograf, astronom, fizicient, kimist, mathematicient, filozof, pedagog...), si linguist, tė njeh me themel Shqipen, historikun e vėrtetė tė shqipes, tė njeh thellė me themele dialektet e Shqipes, origjinėn e tyre, fonomorfologjinė e filleve tė dialekteve, sidomos dy dialektet kryesore: gegėnishte e toskėrishte, t'i njeh, t'i dojė e dashuroj shpirtėrisht si dy motra tė veta tė njė Ame Shqipe, e jo njerėn motėr ma tepėr
  e tė hidhėrohet tjetra, porsi vlla besnik i dy motrave, qė kujdeset me shpirt nė rritjen e zvillimin e bashkimin e tyre - ngase gjuha u formua nga dialektet, ato janė baza themeli, origjina e gjuhės! Tė njeh me themel Onomasiologjinė ballkanike, europiane e botėrore - Antroponominė e Toponomistiken, historikisht e origjinalisht, prej kah vijnė rrenjet antike, e kah shkojnė lumenjt e mėdhenj e deri tek prrockat e rrjedhat historike, tė studjuara nė shkollat botėrore, tė tė gjitha sistemeve politike!

  Shqiptari i ri, shkenctar, pasi tė jetė aftėsuar, me titullin profesional shkencor - duhet tė filloj gjurmimet, guximshėm i pavarur, porsi njė udhėtar nė njė udhė shumė tė gjatė, nėpėr kohė tė vėshtira, pa asgjė, veē me njė trastė buke e uji e njė shkop - laps e letėr, a komp. dhe mos tė ndikohet assesi nga asgjė universitare qė thanė e ē'thanė tjerėt, profesorėt, doktorėt, shkenctarėt botėrorė - por origjinal, pėrmes gėrmadhave, rrėnimeve historiografike, me forcėn e mjeshtrisė sė diturive tė nxėna e tė studjuara me themel, tė gjitha tė rrinė anash dhe ta provojė vetveten gjenetike intelektuale, sa forcė ka, ēfarė uni ka tė prefeksionoj universin! Nuk e dini se tė gjithė trupat qiellorė, ishin tė emėrtuar nė njė gjuhė antike tė lashtė, qė dikur e fliste njė botė e antikuitit dhe vonė u ndryshuan po sipas dietarėve e shkenctarėve tė mėvonshėm, me disa emra tė ndryshėm paksa, por gjurmimet ēojnė nė njė gjuhė qė vetėm shqiptarėt e shkathtė mund ta gjejnė - sepse sjkenctarėt antik ishin oborrtarė mbretėrishė e perandorishė, tė kidnapuar nga trojet illire, si illirian tė ndryshuar me dhunė politikash tė kohės dhe tė pėrvehtėsuar nga perandoritė! Sot nga gjurmimet etnografike e folklorike, hasim nė rrėfime origjinale e tėshkruara, se shumė dietarė illirian, oborrtarė me dhunė tė perandorive, kur iu shpėrthente geni gjenealogjik, ta shprehin origjinėn e tyre, 'shkruanin natėn, e digjnin ditėn shkrimet, qė mos tė diktoheshin...se pasonin me vdekje, ashtu siē pėsuan qindra shkenctarė me dėnime kapitale e nė pėrmasa botėrore!
  Sot, shumė figura strategjike shqiptare, e illire, i shohim vetėm si hijalla, hije, si fantazma i shohim pėrmes perdeve tė mėndafshta, e tė hekurta historike, veē disa figura tė shpėrthyera mbi ato perde me rėnien e regjimeve dhe njohim pak: themelues e shtetformues e shtetit grek arbanitėt - themelues e shtetformues tė shtetit turk - Ataturk, e babai i gjuhės e kulturės turke i fortndrituri Sami Frashėri - njė mehmet Ali pasha, themelues i shtetit egjyptian - njė tjetėr themelues i shtetit irakian, iranian, afganistanez - njė tjetėr themelues i largėt i gjuhės e kulturės hindiane (qė vijoi vepren e paraardhėsve tė tij) dhe sot nuk thirret kot - linguistika indo-europiane - poashtu njohim rishtazi Napoleon, perandorė illirian, qė themeluan mbretėritė gjermanike, angleze, e europiane...

  Shqiptari i ri, ka shumė detyra!


  (27.10.08)

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Tefaleminderit per konsideraten i nderuar feneri...te jam mirnjohese,gjithashtu nderimet e mija gjithe Atdhedashase...dhe njiherit,Vdekje per Tradhetin!

  me konsiderat per ju
  Hajla Rugovase
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hajla : 27-10-2008 mė 12:44
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ...ku e lam e ku na mbeti... 28.10.08 (shkrova dhe klikova send dhe humbi, por jo nga memorja...)


  Shenime rasti kėto direkt nė komp. qė do tė quhej edhe njė sprovė pėr njė platformė ndėrgjegjeje, siē thot edhe feneri i kombit, si njė ditar kombėtar, po duke ditur se ka kuptime shumėdimenzionale,kur shtrohet edhe kėshtu si skelet i njė trupi kombėtar, ku secila fjali mbanė nė vete njė vėllim vepre, sprovė pėr njė njohje, vetnjohje e bindje e vetbindje, se si duket veprimi i mirėfilltė kombėtar!

  Shqiptari i ri, antar i njė partie politike, apo adhurues i njė idoli tė tij politik, nė pluralizmin politik shqiptar tė sotėm. - Tė jetė e tė mbetet - shqiptar, duke analizuar, sintetizuar veprimet e tij politike, po tė dihet e mbetet - kombėtar, nacionalist dhe ta kuptojė njėherėepėrgjithmonė, se kombi quhet nacion botėrisht dhe kombėtari ėshtė nacionalisti - pavarėsisht rrymave, kahjeve drejtimeve politike!

  Shqiptari i ri, antar i njė pp, a adhurues i njė idoli politik tė tij, ta kuptojė se kohėt bėnė, qė tė kemi disa rryma politike dhe secili, si vlerė kishte diē mbrojtėse tė popullit dhe diē si lidhje, unitet politik brėnda brėnda popullit, duke aktivizuar forca tė reja pėr kohėn, nė mungesė tė njė elite kombėtare tė mirėfilltė, qė edhe po tė ishte e organizuar dhe funksionale, nuk do tė lihej tė vepronte, mbase atdheu shqiptar ishte dhe ėshtė pjesa dominante, kryesore territoriale ende nėn pushtuesit robėrues edhe secili veprim atdhetar, nė atdhe u bė fshehtazi, me droje mos ta rrezikojė popullin nė varfėri e mjerim robėrie edhe duke nxierrė aktivist kombėtar, kudo paraleleve e meridianeve globale tė botės shqiptare! Historiku i secilės rryme politike, nuk ishte i ndėrlikuar, kuptohej e duhet tė kuptohet, si njė sinjal mbrojtjeje e vetėdijėsimi atdhetar, kur dihet qėllimi kombėtar i seciles rryme politike - ēlirimi e bashkimi i kombit e atdheut shqiptar! kemi disa historike lidhjesh politike, e qėnė realitet, pak ishin e mbeten lidhje tė vėrteta kombėtare, sepse posa filluan aktivizimet e aktivitetet, u herren e burgosen bijtė e kombit nė atdhe edhe u ndoqen e poqen tretdheut edhe aq ma keq, pėr egoizma si gara veprimesh, shpesh ranė nė konflikte me njeritjetrin, e me moton armike: bjeritjetrit, na kujton thėnien e Konicės - armiqėt mė tė mėdhenj tė shqiptarėve, janė vet shqiptarėt - qė mjerisht ende ėshtė prezente, por tash nė forma nihiliste, brenda laboratorit politik ndėrkombėtar!

  Shqiptari i ri, i njė pp, mund tė dali nga secili vend e cep i atdheut e tretdheut, falė botės kibernetike, e mund tė veproj por vetėm si pluralist, e duke kuptuar njėherėepėrgjithmonė, se duhet lėnė kohės e historisė, nostalgjitė e rendit njėpartiak
  por me syēetėsi, zėmėrgjėrėsi, mendjehapur, vigjilent, pėr aq sa disponon vetėdije e njohje, tė mbetet veprues, e veprimtar kombėtar, e jo i mbyllur nė fanatizėm obskurant, brenda njė rryme politike, tashmė tė shkuar! Tė mbetet faktues, argumentues, pėr aq sa din e don, e guxon, jasht pezhishkes sė tij politike - e ta shohė veprimin konkret kombėtar, atdhetar! Mburrjet e mendjemadhėsitė politike, nuk zėnė vend nė memorjen e shqiptarit tė ri, duke mosarsyetuar vetveten, se idolo ka idealin kombėtar, mbi tė gjitha! Tė duket nga bisedat formale e virtuale elektronike, e direkte, si njeri i pasionuar, i frymėzuar me ide tė reja demokratike,ashtu sikur duket njė kombas, nacionalist i kombeve tė zhvilluara, e jo paraqitje xhunglash mesjetare - kur nuk mund tė japėsh fakte, zihesh e shpėrthen si vorba nė zjarr, veē me fjalė e shpifje dinjitetesh, e personalitetesh edhe kombėtare! Kuptoje - kush po i bėn keq e ma sė keqti kombit e atdheut edhe nė njė bisedė rasti, me mentalitet tė egėr, duke shfryer mllef e def ndjenjash - as pa dijtė se kujt i drejtohesh, i terruar mendje e shpirti - se e kupton se nuk ke fuqi shprehėse faktesh, e shfryhesh me fyerje edhe personale, duke shprehur si njė zhgėnjim - pėr faktet, qė janė shumė ma kokėforta se ti. Kėso acarimesh tė politizuara kishim gjatė gjithė historisė, ku edhe kemi raste kur pėr inate e xhelozira personale edhe vet prijėsit, vuan interesat e tyre, mbi interesat e popullit e atdheut! Kėto vese tė liga e karaktere tė ulta, nuk pretendohet t'i ketė shqiptari i ri, por me vigjilencė atdhedashurie, t'i ironizojė kėto skema drastike shpesh tragji-komike, tė personave pakeksperienca kompetente, e t'i merr me njė mjeshtri bisede, prore duke kritikuar vetveten, sėpari e duke marr shėmbull vetveten e tevona tjerėt, se nuk bėn ti pashė e ai tjetri subashė - kur pretendon nė moton - mbi tė gjitha kombi!

  Shqiptari i ri, aktivizon pėrpjekjet pėr unitetin e tė gjitha rrymave politike, nė njė pluralizėm, nė njė grup a forum virtual elektronik, ku kemi disa rrymash qė edhe shtiren se bėjnė unitet, bashkim edhe duken hapur si struca nė zall, kudo nėpėr dhjetra forume shqiptare.Tash, a duhet tė bėhemi aq hipokritė, qė as mos tė guxojmė tė shprehemi lirshėm mendimet tona tė lira, kur pretendohet tė jetė liria e mendimit tė lirė?! Shqiptari i ri, nuk anon kah asnjė rrymė politike, nė veēanti, anipse duke respektuar po edhe vlerėsuar secilen, nė nivel kombėtar - secili me unitetin e authoritetin e vet, tė pacenueshėm, pėrndryshe pėrfundon nė shkatrrimin e personalitetit tėnd komplet, sepse kalon nė depresion absolut!

  feniks o feniksa, pse po ēuditeni kur zgjoheni nga hiri hillir?!

 7. #7
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  25 falenderime nė 19 postime
  Teme interesante, ja vlen te lexohesh...
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nezir Myrta SHQIPTARI I RI


  Nuk ka fuqi qė mund ta ēliroj njė popull, pėrveē fuqisė sė vet popullit (Gete)  Shqiptari i ri, ushtar i atdheut etnik, me uniformė formė unike, nuk ka harta kosmopolite, por e ka prioritet veē hartėn e atdheut etnik, krejt kah flitet shqip, nė Ballkanin illirik, ėshtė i betuar, nė zonin e zotit, nė gjuhėn e tij – gjuhėn e Shqipes, se do t’i bashkojė tė gjitha trojet tona, nė njė atdhe shqiptar, ashtu sikurse ishte betimi i ushtarit tė lirisė nėpėr shekuj, saherė qė rroku armėn e lirisė, kundėr armės sė robėrisė, e kundėr armės sė tradhtisė, ku tradhtia na mbiu prore si kopurdha pas shiut nėn pragdere brėnda trojeve tona, e ku bashkė jetuan vllau e shkau tradhtorė, nėn njė kulm, qė fliste e flet ende me zor shqip,sepse interesat personale i ka mbi ato kombėtare, inatet personale i ka mbi ato interesat kombėtare (le ta sundoj edhe vet dreqi kėtė vend – veē ti jo), sepse gjaku i huaj fliste e flet ende shqip me zor, as pa u skuqė as pa u zbehė edhepse e dijmė, e njohim ag e terr, plot sherr e gverr - ēdo mėngjes, ku nė vend tė pėrshėndetjes – ia gjuan shikimin e vrėnjtur helm – vllaut tim – ai shkau i gjakut tė huaj! A ka gjė ma tė tmerrshme, se kur tė bėhet vllau - gjaku yt – shkau!? Tė flet shqip me zor, njė shqipe zori nėpėr dhėmbė – e kush i flet me dhėmb vllaut – veē gjaku i shkaut! As din, as don, as mundet! - Vllau i flet me zėmėr – e shkau i flet me dhėmb! Vllau ia hap derėn – shkau ia kthen pushkėn! Vllau ia kthen sofrėn – shkau ia kallė votrėn! Vllau ia ep krahun – shkau ia ep shkelmin! Vllau e shikon nė sy – shkau i mrrolet kryanash! Vllau ia ep dorėn – shkau ia ep majat e gishtave! Vllau i flet me zemėr – shkau e shkel me thembėr! E hanė bukė nė njė sofėr – vllau e gjaku i huaj shkau! Vllau shkau, ndoshta mu pėr kėtė edhe paska mbetė kjo shprehje, si koncept i neveritshėm – vllau - shkau! A nuk kemi dėshmi historike, bile nga koha e Skendėrbeut, ku secili atdhetar, e pati vlla, a tė gjakut, njė tradhtarė: Skendėrbeu pati Hamzanė, Isa Boletini pati Paiazitin, mos tė shkojmė matutje se turbullohet barku, e bėhen zorrėt guzhma me dalė pėrgoje, nėse iu shkojmė cipullėpėr cipullė kohėrave historike deri nė ditėt tona! Kemi shembuj dite prej antarėsive tė partive politike tė njė kombi gjuhe e gjaku ēfarė veprojnė mes tyre, prej liderve tė tyre mesveti, Bile edhe deri tek forumet tona, si media elektronike! Tash, mund tė mendoj dikush, pse them e shprehem kėshtu, kaq vrazhdė e ashpėr, dikujt mund edhe t’i lėkundet vneri, nėse ka vnerė, dikush mund t’i quaj tė kobshme kėto shprehje, dikush mund edhe tė shpėrthej qelb e gjak pėrgoje e pėrhundesh, e edhe mund t’i shpėrthej edhe gjaku nė tru!

  Po, a nuk ėshtė betuar shqiptari gjithmonė ta thotė tė vėrteten e vetėm tė vėrteten?! A nuk dihet e trashėgohet brezpasbrezi, se vetėm e vėrteta ėshtė drejtėsia e drejtėsia – perėndia?! A nuk ishin prore shqiptarėt tė betuar, qė kurdoherė ta thonė - vetėm tė vėrteten edhe kur janė shlirė edhe kur janė ngusht - ngusht edhe me krye nėn satėr e shpatė edhe nėpėr banga tė tė akuzuarve nga pushtuesit edhe nėpėrgrilla tė hekurta ēelijave armike edhe deri nė Ēanakalatė, doli nganjė Sadriazem?! A nuk thanė prore burrat, se njė burrė qė nuk e flet tė vėrtetėn edhe kur vet e din e kupton, se bash vet atij i bie keq edhe sikur vendosė pėr vetveten edhe kur vendosė pėr tjetrin edhe pėr mikun edhe pėr armikun edhe kur shtrihet pėr qejfi nėn hije edhe kur shtrihet prej zorit nėn shpatė – ai nuk asht burrė! A thanė prore burrat, se parase ta pleqėrojsh dikend – duhet ta keshė pleqėruar vetveten?! A nuk thanė burrat shqiptarė, se duhet me folė me dorė nė zemėr!? A nuk thanė udhėzuesit e drejtėsisė e tė zotit, se parase tė shkojsh ta pastrojsh dikend nga mėkatėt – duhet vet tė jeshė pastruar!? A nuk thanė udhėzuesit, se parase tė falesh, duhet tė keshė abdes, tė jeshė vet i pastruar, sepse nė ēdo lutje e falje kudo ėshtė faltore!? A nuk shkruan shkrimtarėt e dietarėt e mėdhenj e edhe tė atyre tė majave tė pėndes botėrore – se secili komb duhet ta pastrojė sėpari vetveten kombėtare, ashtu sikurse pleqtė tanė qė u thonin grave kur fshinin oborret – a e keni fshirė sėpari shtėpinė!? A nuk shkroi edhe Bertolt Brehti fillin e majes sė poezisė sė tij me titull Gjermania, ku e fillon veprėn me hymnin e tij ‘’tė gjithė le ta shfaqin turpin e tyre – e unė timin’’!? A nuk shkroi Dostojevski pėr krimin e denimin, pėr tė poshtėruarit e tė fyerit e tij, pėr idiotin, pėr shenimet nga nėntoka e tij, pėr shtėpinė e tij tė vdekur pėr shtėpinė ruse - burg!? A nuk shkroi Lorka i madh, pėr krimet e Andaluzisė edhe vet krimi ndodhi nė Granadė!? O more njeri - po a nuk e mallkoi vet zoti, mikun e shokun e tij ma tė ngushtė, ma tė ēmuashmin, ma tė lavduashmin e tij dhe e gjuajti gur nė ballė dhe ia vėrboi syrin duke e emruar – djall, dreq, a nuk ėshtė dreqi, djalli vetėm me njė sy nė ballė – vetėmpse e kundėrshtoi zotin, krijuesin e tij!? A nuk ishte Abeli i uruari edhe Kain – i mallkuari i zotit edhe vllazėrit e parė tė njerėzimit?! Ē’po bėhet?! E shkruar qenka, apo e kruar?! E shkruar apo e kruar?! Unė them: njėherė kruhet, e tevona shkruhet!

  Shqiptari i ri, ushtari i atdheut ishte dhe ėshtė nė mes shumė zjarreve, nė mes shumė flakėve, nė mes shumė krismash tė kobshme, nė mes shumė tytash tė drejtuara nga tė gjitha anėt kah ai, e ai qendron nė rreth tytash, ndėr ma tė ndryshmet, secila me kajde e forma e methoda tė ndryshme, ndėr ma tė ndryshmet edhe duke e akuzuar – nė vend tė pėrkrahjes e dhėnies sė krahut e forcės gjenetike edhe duke e injoruar – nė vend tė hapjes sė zemres e mendjes hyjnore edhe duke e nėnēmuar – nė vend tė ngritjes sė authoritetit tė tij atdhetar edhe duke e pėrbuzur – nė vend tė pėrqafimit vllazėror edhe duke e poshtėruar e fyer – nė vend tė lavdatės e krenarisė qė e kemi njė atdhetar edhe duke e shtypur e mbytur pėrsėgjallit – nė vend se ta ngritim nė qiell kombėtar edhe duke ia mbyllur sytė e deren e punės e veprimit kombėtar, deren universitare – nė vend se tė ia hapim hapekrah tė gjitha dyert e gjurmimeve e historike kombėtare edhe duke e vrarė nė shpirt e zemėr e mendje – nė vend se t’i japim kurajo, forcė ndėrgjegjeje kombėtare edhe edhe... mos ta zgjati ma shumėse dikujt mund t’i lėkundet vneri, nėse ka ndonjė pikė nė trupin e trurin e tij! Si iu ndėrpre puna, vepra e jeta e atdhetarėve tanė, siē janė: Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Isa Boletini, Bajram Curri, Idriz Seferi, Prekė Cali, Mehmet Shpendi, Mufailėt, Elez Isufi, e sa e sa tjerė nė historinėtonė tė dhimbshme, ma shum nga na vet, se sa nga armiqtė shekullorė! Krejt atė qė as nuk mundi, as nuk dijti, as nuk guxofti ta bėnė armiku i kohės – e bėri i yti i kohės, pa fije turpi, pa fije mėshire, pa fije diturie - kafshė e gjallė, qė veē nuk pllet si kau i Peshterit, thonin moti! E krejt – pėr njė grusht lek turpi edhe nga familje tė pėrmendura se!? Pse thanė moti: varra e qenit tė huaj mshilet (sherohet) me njė pasulė (me njė kokėrr fasulje tė zier), kurse varra e qenit tėnd, nuk ka ilaē askund!? Pse thanė moti: prej tė mirit, del i keqi – prej tėrodit – del i parodi, e edhe sa mahmurė – aq batall!? Rrenjet e kėtyre karaktereve, rrinė mbi kokė edhe sotekėsajdite edhe kur fillon diē tėmirė e tė drejtė e tė fortė kombėtare – shumėkushi injorojnė, dikush aprovon veē me kokė, dikush e luan kokėn nė mendime, dikush xhelozon, dikush lehė si qeni nė zinxhirė tė huaj, dikush gjuan gurin e fshehė dorėn, dikush ndėrsehet si bishė e ēartur valeve elektronike, dikush rrudhet e struket gjoja s’pava asgjė, e dikush as qė interesohet pėr asgjė tė mirė kombėtare, vetėm pėr zuzen e vet, dikush vegėl e huaj armike, spijunazhi, me dije e pa pikė dije, veē tė gjuhet nė qafė as pa folė me tė, - dikush bėn biznese edhe me shkije e armiq tjerė, nė dėm e rrezik tė kombit !

  Shqiptari i ri, duhet tė jetė shumė e tepėr i mėnēur, i drejtė e guximtar tepėr i madh, me trimėri tė lindur (sepse trimėria nuk fitohet, por ėshtė e lindur me piri), shqiptari i ri – ndjehet i injoruar, pikėrisht nga ata, qė mendojnė se janė dikushi, e nuk shohin tejhunde, ėshtė i rrezikuar, e i kėrcnuar sepse ua dridhė token nėnkėmbė mostrave dinake, e monstruozėve edhe i bėjnė vegla tė tyre shkatrruese, pikėrisht shkaun kundėr vllaut, kah tė iu kapė grepi! Sepse kėshtu edhe ishte nė histori tradhtia brėnda kombit edhe pa u pastrua kombi pėrbrėnda – nuk bėn hair, as zhvillohet, as ēlirohet as bashkohet kurrė!
  Fshije shtėpinė brėnda, tevona oborrin! E si? Po, shqiptari i ri e bėn atė gjė, duke folur hapur me popullin e tij, duke ia hapur zemrėn e mendjen, duke e ēortuar – kur ėshtė pėr ēortim, duke e dashur – kur ėshtė me e dashtė; duke ia zhdukur popullit veset e karakteret e liga brėnda tij – sepse nė nocionin popull, bėjnė pjesė edhe atdhetarėt edhe tradhtarėt, edhe tė gjithė tė kqinjt edhe tė gjithė tė mirėt. - Kurse kombi ėshtė ajka e popullit , inteligjencia e popullit - krejt e pastėr si loti, si kupa qiellore e kthjelltė! E, potash vjen pyetja tjetėr: po pse pra kjo inteligjencia e popullit, si kombi, nuk paska unitet edhe po shkojka edhe deri tek konfliktet intelektuale se, edhe nė mes majave tė personaliteteve tė kombit se! Pse? Sepse, nuk doli ende shqiptari i ri nė skenė, ai i paanshmi, i pavaruri, ashtu siē kėrkojmė pavarėsitė kotareve politike – nxierre nga njė copė tokė krahine prej pushtuesve shekullorė, sikur njė copė mishi nga goja e ujkut! Sepseinteresat e hemisferave politike tė brendshme e tė jashtme, nuk kanė dėshirėtė dali shqiptari i ri, ai i paanshmi politikisht edhe mu ajo mospavarėsi e personaliteteve tona edhe siellė zhgėnjime, ashtu sikurse Kadare e Qosja nė konflikt polemik, qė na ēuditen!...

  Kot flasin e grryhen, e shkrryhen pėr bashkimin e kombit ushujzat e popullit, qė ia pijnė djerėsen e gjakun, brezpasbrezi e korėpaskore – vinte njeri e dilte tjetri – shumė ma i zi i riu se i vjetri – sikur pushtues, e sikur pushtetarė! Kot mashtrohen, apo duan tė mashtrojnė dikend adhuruesit a idhujt e rrymave politike tė shkuara apo tė sotme, duke vepruar nė theori e praktikė nė emėr tė bashkimit kombėtar, sepsenė njė rrymė politike nuk vepron i gjithė populli as i gjithė kombi ! E ēka mbeti nė fund? Asgjė, mund tė thot dikush – por unė them mbeti gjithēka, gjithēka qė duhet tė rifillohet nga e para, gjithēka qė duhet medoemos ta bėjė shqiptari i ri, gjithēka qė mund ta bėjė vetėdija kombėtare e ngritur, e zhvilluar, e sigurtė nė platformė kombėtare – mbetet pra gjithēka pėr tu kryer!
  Sa shumė flitet pėr bashkimin, kulturėn e historinė – pėr gjuhėn e gjakun shqiptar – e sa pak bėhet nė realitet! Le tė jenė kėto mendime ēekan mbi ndėrgjegjen kombėtare, qė len hapsirė kaq tė madhe veprimi, atyre qė nuk i le hunda se hanė bar, matrapazėve politik e veglave tė tyre ēorre, atyre qė pėrdit bėjnė pazare tė pavetėdijshme me trojet tona, atyre qė nuk ecin as ust as pėr laku, atyre qė duhet tė heshtin edhe ua ndalojnė atyre qė duhet tė folin e veprojnė kombėtarisht!

  Shqiptari i ri, me harten e atdheut – formė unike uniformė tė ndėrgjegjės kombėtare – zgjohu, sepse nuk kemi kohė nganjėherė nė njėqint vjet, tė zgjohemi nganjėherė nė shekull – kur tjerėt zgjohen pėrditė! Lumi fle, e armiku nuk fle! E kush – armiku i vetvetes!


  ( 01. Nėntor, 2008 )

 9. #9
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime nė 17 postime
  SHQIPTARI I RI nga Nezir Myrta  Teme interesante dhe shume domethense duke filluar qe nga titulli i temes SHQIPTARI I RI. Se pari ju pergezoj z. rrezon duke ju krahasuar me Gjergj Fishten. Lexova me shume vemendje nuk ka asnje verejtje, pa maska, me shpirt te paster. Mua me gjen ketu mes ketyre vargjeve!
  E n'kjoftė se lypet prej s'hyjnueshmes Mni,
  Qi flije t'bahet ndo'i shqyptar m'therore,
  Qe, mue tek m'kini, merrni e m'bani fli
  Pėr shqyptari, me shue ēdo mni mizore. -
  Oh! edhe pa mue Shqypnija kjoftė e rroftė,
  E nami i sajė pėrjetė u trashigoftė!  Tradhetare ketu ketu.
  [COLOR="Black"]Po: rrnoftė Shqypnija! E porsi krypa n'Dri
  E porsi krandja e that n'nji flakada,
  U shoftė me arė, me farė me mal e vrri
  Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
  Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
  Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!
  [/COLOR]
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ėshtė vet e falenderuar Biligoa, qė shpoi shenjen nė mes, pėrmes mendimeve tė saja, ashtu si duhet e dihet e guxohet tė flitet e veprohet, pėr kombin e ardhmėrinė tonė.Sa bukur ka portretizuar personin me symboliken fishtiane atdhetare dhe luftarake kundėr ēdo ane negative, qė iu kanos dhe i kaniset shpirtit shqiptar - shqiptarit tė ri! Guximtarja e ditur dhe intelektuale, kudo paraqet gjeste e veprime ndėr ma burrėroret shqiptare!


  Nezir Myrta / SHQIPTARI I RI  E Marte, 04. 11. 2008.  Shqiptari i ri, qė ėshtė i lindur me mendje e zėmėr e gjak - shqiptar (se ēdo jeri i lindur prej shqiptarėsh ėshtė shqiptar), pra shqiptari i ri me gjak shqiptari, me emrin e shqiponjes, kudo e gjithkah gjindet nė atdhe e nė tretdhe, e persosė gjuhėn shqipe, e vetėdijen kombėtare, secilėn ditė mėson diēka tė re, pasuron fjalorin e tij, atė fjalorin e pastėr kombėtar edhe nėse i pėrket nocionit popull. si njeri krejt i thjeshtė, edhepse i pashkolluar nė mungesė kushtesh ekonomike, e politike nėn pushtuesit - kudo gjurmon ta gjejė njė tingull shqip, njė fjalė shqipe, njė libėr shqip, njė bisedė shqipe - hulumton me shpirt, ashtu sikurse i eturi pėr vdekje, pėr njė pikė uji, sikur i urituri pėr vdekje, njė copė bukė, pėrnjė kafshatė buke, pėr njė trohė buke - e mėson njė tingull shqip, njė fjalė tė shkruar bukur shqip edhe e pėrforcon gjuhėn shqipe, kudo ndodhet! Unė njoh shumė shqiptarė, bij shqiptarėsh, poashtu edhetė huaj tė martuar me shqiptarė, qė nė fillim nuk dijshin asnjė fjalė shqipe, as shkrim-lexim edhe me pėrpjekjet e tyre sistematike, sikurse i eturi a i urituri, mesonin germat shqipe, fjalėt shqipe, e tė shprehurit shqip - qė sot flasin e shkruajnė bukur shqip, bile edhe ma mirė ndoshta, se disa shqipfolės, qė as pėr njė vit,duke shkruar nėpėr forume, letra, mesazhe (ta ēojnė vnerin, kur i lexon), aspak nuk kanė pėrparuar nė tė shprehurit e shkrim-leximin shqip! Thuase jaė po ata tė njejtit, e vitit tė kaluar, apo ata tėpara disa viteve e dekadave kohore!

  Shqiptari i ri, me mendje e zemėr shqiptare, ka tė shprehur shqi, fjalor shqiptar, edukatė shqiptare ndėr ma tė hershmet e njerėzimit, flet me maturi, respekt, e jo plot gojėn respekt, e plot fjalorin fjalė banale, e bjen fjalorin e rrugave, bareve e stripteve ndėr ma tė shėmtuarat - e ku, mu nė mes tė opinionit shqiptar, nė mes tė rinisė shqiptare, e cila pėrpjeket tė shprehu njė shpirt e mendje tė pastėr atdhetare, ashtu sikur mėsuam e njohem atdhetarėt e hershėm tė paepur!

  Shqiptari i ri, qė ka nerv e sens edukativ, familjar a shkollor, ēuditet kur sheh e lexon gjėra tėpaskrupullta, fjalorėsh ndėr ma tė ndyerit fjalor rrugaēėsh - ai, jovetėm qė ēuditet, por ngurrohet, preket shpirtrisht, ndjehet edhe ai i ofenduar, kur ndigjon edhe shpifjet, trillimet, ndėr ma tė shėmtuarat, duke njollosur shqiptarėt e sinqertė, e tė vetėdijshėm - gjithkush ndjehet i prekur dhe i ofenduar! Shqiptari i ri, reagon menjėherė kundėrēdo padrejtėsie, qė i bėhet shqiptarit kudo - sakrifikon, lufton kundėr seciles shprehje negative, e nuk i shtin vesht nė lesh, nuk injoron rastin e luftimit tė sė keqes shqiptare, nuk rrin anash duke shikuar nga bregu, nuk rrin thjeshtė njė spektator theatri - por e tregon unin e tij, shpirtin e tij triumfues, i paepur deri nė qitjen nė shesh tė Tė Vėrtetes dhe faktimin, argumentimin e saj - kushdoqoftė ai/ajo, qė prish rendin e qetėsinė publike edhe nė bisedat elektronike!
  Po cili ėshtė ai shqiptari i ri, kėtu nė kėtė aspekt? Eshtė ai, qė me forcėn e tij psiko-fizike, ėshtė sėpari i pavarur dhe nuk e ka zuzen e shitur tek askush, as tek fuqitė, as tek rrymat politike, as tek mvarshmėria ekonomike, e politike e kohės! Ai ka qėndrim tė drejtė e burrėror, pavarėsisht moshės, sepse kemi tė rinj burrnorė, e burreca tė trullosur, e tė depresionuar, nga shkaqet ndėr ma tė ndryshmet! Qendrim tė drejtėe burrnor edhe njė i ri, a femėr, bile qė ua kalon shumė burrave burreca, qė shtihen, e vetthirren nė qendrime tė larta atdhetare- e me fakte tė shitur ekonomikisht, politikisht e famljarisht, tek shtresat ma tė korruptuara, degjenerike, politike tė kohės! Po, bile nė ato vende, ku sundon politika shqiptare, ashtu si ėshtė me halle e paaftėsi politike e shkencore - pse shqiptari tė bėhet vegėl e dikujt, pėr njė zė, pėr njė adhurim, pėr njė rrahje krahesh - e nėdėm tė shqiptarizmės? Ka shumė shembuj tė kėsaj natyre me fakte!

  Shqiptari i ri, nuk ndjehet i foenduar edhe nėse ofendohet, kur e din dhe kupton se vetėdija e tij ėshtė e ngritur, e pastėr - siē thonė: pa hangėr hudėr, nuk tė vie era, duhma e nėse ke hangėr, nuk mund ta fshehesh! Ndoshta kėto janė fjalėtėtepėrta pėrdikend, por duke parėe lexuar mediat tona edhe ato elėektronike - iritohet, e mund tė injoron edhe ajo pjesa vitale, plot energji atdhetare, e tė rinjve tanė, dėmtohet rinia jonė edne e papjekur, ende pa e njohur realitetin shqiptar dhe universal botėror, ende pa e njohur mentalitetin e degraduar, tė anėve tėerrta e negative tė kohės, ende pa u stėrvitur shkurrave djerrina tė mendjes sė varfėr, e degjeneruese, ende pa mėsuar dinakritė dhelparake, dredhimet nga nėntoka e dėmshme e mendjeve e shpirtėrave tė prishur, e tė sėmurė pas vlerave kapitale, materiale e ēvlerėsimeve tė njeriut me shumė fytyra, ende pa e zbuluar nėntokėn e urithėve tė vėrbėr ezopian! Shqiptari i ri, ta formojė besimin nė vetvete, ta pėrsosi e stėrviti, ushtrojė shpirtin luftarak, me menēuri, drejtėsi e guxim, tė veprojė ashtu sikur njė luftėtar i paepur, qė luftoi deri nė ditėn e fundit tė luftės - ballė armiqve!

  Shqiptari i ri - rrėfen, e sprovon edhe kryen synime tė reja!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nezir Myrta / SHQIPTARI I RI DHE VETĖDIJA KOMBĖTARE


  E Merkurė, 05. 11. 2008.  Shqiptari i ri, pikėsynimin kryesor, ta ketė nė formimin e forcimin, pėrsosjen e vetėdijes kombėtare, e cila ėshtė arma numėr njė, pėr njėpersonalitet sa ma komplet. Shqiptari i ri dhe vetėdija kombėtare, janė njė thelb i veprimit, ku pa prezencėn e vetėdijes kombėtare, nuk ka as shqiptar tė ri as shqiptar tė vėrtetė! Le ta zbėrthejmė pak konceptin - vetėdija kombėtare. Ēka kuptojmė me konceptin - vetėdije kombėtare dhe ēka duhet tė kuptojmė dhe veprojmė nė realitet?

  Vetėdija, ėshtė dija, dituria e formuar nė personalitetin e njeriut, e krijuar pėrmes studimit, gjykimit, hulumtimit, gjurmimit, thithjes, absorbimit tė njohurive tė reja, duke i mishėruar me njohuritė universale tė njeriut - duke krijuar njė unitet tė fortė tė mendimit tė shprehur, tė mirėfilltė, origjinal tė pakontestueshėm - ku origjinaliteti vepron duke krijuar personalitetin sa ma komplet! Pra, vetėdija ėshtė dija jote brėnda personalitetit tėnd, unit tėnd, egos sate, qė mos tė mashtrohesh,e tėbėhesh njė alter ego, njė un tjetėr, i tjetėrsuar, i pėrshtatur sipas erės, frymės sė jashtme, jasht unit tėnd. Ka shumė njerėz, qė janė tė ditur, me dije, por edhe pa vetėdije, aty nė psikėn e njeriut, mungon promotori i mendimit personal, i mendimit luftarak pozitiv, pėr tu ballafaquar direkt me mendimin negativ tė shoqėrisė - ku ai thotė e flet edhe tregon, rrėfen dituri ndėr ma lartat, si imitatorė, apo edhe si origjinalitet vetiak - por qė nuk e bėn fjalėn shpatė, pėr ndarjen e drejtėsisė nė moment tė caktuar, delikat, tė vėshtirė e flijues e vetflijues - duke kurorėzuar veprimin me sukses e fitore tė plotė! Shpesh, kur vie pika kritike e vetvendosjes, thonė: hoxha thot: fol ēka foli unė, e mos bėj ēka bėj unė - duke ia lėnė kėmbėt e harushės nė dorė publikut, turmės sė popullit. Nė secilin moment kritik tė veprimit: oratorik, strategjik, filosofik, psikologjik, patriotik etj., duhet tė vihet pėrfundimi, ndarja e tė drejtės, sepse ka veē njė tė vėrtetė, e kurrė dy dhe poqėse nuk bihet njė rezolutė, vendim koherent i plotfuqishėm nga gjykatėsi - popull, nė ēdo turmė, a tubim deri edhe tek tubimi kombėtar - vetkuptohet se mungon vetėdija kombėtare - ku nuk i vėhet kapak vorbės nė zjarr, e kur nuk e lejon avullimin e tepėrt tė dali jasht - sepse vorba derdhet nė prush. Vėri kapak fjalės, e mendimit tė fortė
  qė jep pėrfundim tė pakontestueshėm!

  Vetėdija, nuk formohet vetėm duke lexuar e shkruar, e folur e mbajtur oratori fallse, por ajo formohet atėherė kur ti e ke nėn kontroll shumė tė rrebtė vetveten tėnde, din e udhėheqė me vetveten, bėhesh zot i fjalės e mendimit tėnd - bėhesh zot i vetvetes edhe bėhesh i zoti i botės! Vetėdija ėshtė aftėsia profesionale universale, me njohuritė nga tė gjitha shkencat, si personalitet sa ma komplet, duke dhėnė fakte e argumente tė rralla, e deri tek ato tė panjohurat pėr opinionin - risi novatorizėm ekzekutiv tė fuqisė sė fjalės e mendimit. Shpesh thonė: x njeriu, tė pret e tė dieg me mendime, tė shkrumon, tė bėn shkrumb e hi, apo ai e ka fjalėn nė majegjuhe, reagon shpejt e me vend edhe shpėton edhe turma tė tėra, jo veē njė person, nė raste delikate nė jetė - ai e ka fjalėn shpatė, e ka fjalėn pushkė! Po fjala thuhet sot, e krisma i ndihet nesėr, e shumė e tepėr vonė, nėse nuk hetohet e kuptohet dhe aprovohet, aplikohet nė praktikė jetėsore! Pėr atė shumė popuj vuajnė n[ terr shfrytėzimi e robėrie - mu nga mungesa e zbatimit praktik tė fuqisėsė fjalės (lexojmė me andje poetėt, filozofėt, shkrimtarėt, historianėt - po ajo ėshtėvetėm njė dituri, njė dije e fituar - e jo vetėdije, qėtė arrinė shkallėn kombėtare! Mjeti qė nuk hyn nė punė, veprim, sado i mirė e i vlefshėm tė jetė - ai mjet sikur mjet diturie, nuk vlen as ndihmon, as lehtėson veprimit jetėsor, shoqėror, atdhetar e politik! Pėratė thonė: ti din tė numėrosh deri nė nėndė, po kurrė nė dhjetė, nė numėr dyshifror!

  Kemi raste, kur mu njerėzit e ditur, intelektualėt e atdhetarėt injorohen mu nga bashkėkombasit e tyre, ēvlerėsohen, intrigohen, degradohen, rrahen e edhe vriten, mu nga dora e bashkėkombasit tė paguar, a tė ēmendur, i yti mercenar i huaj, me e pa vetėdije, ku kemi qindra raste, ku as armiqtė ma tėegjėrnuk munden tė fitojnė mbi intelektualėt e atdhetarėt shqiptarė edhe mu dora vrastare jona - i zhduku, sipas planifikimeve armike! Motoja armike ėshtė: herrja kopshtin e intelektualve e atdhetarėve njė popullit - tevona luan me tė si macja me miun! Kur nuk shungullon zėri e duhama e burrit nė shtėpi e kullė - aty ulurojnė zėrat kobėzeza tė ēakajve, duke kafshuar bishtat e njeritjetrit - bjeritjetrit! Ashtu ėshtė me atdheun edhe me vet luftėn ēlirimtare, ku duhet ta nxierr njė pėrfundim final, me njė kryesi finaliste, e jo tė degėzohet nė konceptimet politike, si njė gjallesė me shumė koka - eēka i thohet asaj veē kuēedėr, qėhan klyshtė e vet!

  Ai shqiptar, qė nxierri, apo nxierr zėrin nėnēmues, iritues, xhelozues, ofendues ndaj intelektualit shqiptar (qė sot lirisht mund tė thomė se asnjė intelektual e atdhetar nuk mbeti pa njollosje, me fjalorėt ma primitiv) - ai zė nėnēmues, kushdoqoftė ai shpejt eshpejt ta bėjė DNA, se nuk ėshtė gjak shqiptari, por veē njė shqipfolės shkatrrues i kombit e atdheut!
  Mund tė thotė dkush: po ka disa, apo shumė - atėherė gjegjja ėshtė rri e pajtohu me regjimin e qeveritė edhe me pushtuesit, derisa tė formohet nė nivel tė duhur vetėdija kombėtare! Njė popull i ngritur me vetėdije kombėtare - nuk e shikon si lopa viēin duke pallur - e duke ia kafshuar ujku, ashtu si ngjau e ngjet nė shumė raste, tė flijimeve atdhetare tė patriotėve shqiptarė - ku policia nxinte e nxirrte nga masa, nga rruga, sheshi atdhetarėt dhe nė sy tė popullit i rrihte, i prangoste, i burgoste me dekada nėpėr ēelia tė hekurta armike - prej mijėra rasteve ndėrma tėthjeshtat e deri tek rastet e marrjes, e zhdukjes sė intelektualėve nga maja e kombit, sikurse ėshtė Ukshin Hoti, Bardhyl Ēaushi e mijėra intelektual tjerė, tė ndjekur e vrarė, mu nė sy tė popullit, e anėmbanė botės!

  Vetėdija kombėtare ėshtė fuqia vepruese dhe pėrfunduese e kombit!

  E kush ėshtė shqiptari i ri?!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nezir Myrta / SHQIPTARI I RI


  E Ėnjte, 06. 11. 2008.


  Shqiptari i ri, koncept i cili duhet tė tingllojė fuqishėm nė ēdo mement nė veshin e trurin, memorjen shqiptare, derisa tė zgjohet, tė kthjellet, e tė veprojė aty ku e meriton se e ka vendin, aty ku jep kontributin efektiv nė mekanizmin kombėtar - e fundmja ndėrgjegje jona, e cila ėshtė e mjegulluar, e zhgėnjyer e dridhet, tronditet, pezmatohet nė vetveti - kudo trojeve tona, si harrna nė hartėn gjeopolitike ballkanike - e vizatuar nga pushtuesit me maje shpate, e maje plumbi - shpirti ėshtė prore lumė i rrėmbyer, desh del shtratit tė vet nga dashuria pėr atdheun e copėtuar - derisa tė ēlirohet edhe bashkohet e fundmja pjesė e trojeve tona tė pushtuara barbarisht! Derisa tė dihen hapur shqiptarėt e barbarėt!

  Shqiptari i ri, nuk mund tė ndihet i qetė, me liri lajkash e mashtrimesh shekullore historikisht pasosur, pafund deri nė infinit - por ndjehet sikur njė det i trazuar i shqetėsuar me batica tė ashpra rrokabrigjesh, kur shihen trojet tona aq sa tė humbura e tė harruara nėpėr gėrmadhat e lashtėsisė sė njė bote illiriane, qė dikujt e brezave sot i duket si njė hijallė historike pėr brezat e rinj - po aq rilindje duken duke shpėrthyer si bimė kopshti dashurie pėr atdhe, po aq bimė zemre, qė kėrkojnė bashkim, po qė as ende nuk mund ta shprehin hapur e lirshėm, zyrtarisht para botės!

  Sot pjesa ma e madhe e tokave shqiptare mbeten ende nėn pushtime tė huaja - '' para kongresit tė Berlinit (1878), nga shekulli XVII Shqipėria Etnike, kishte njė sipėrfaqe 110 mijė km2 - u shkėputen mbi 5.000 km2, ku Greqia u zgjėrua dhe pushtoi 9.275 km2 me toka e popull shqiptar - Servia u zgjėrua dhe pushtoi 10.500 km2, territor e popull shqiptar - Mali i Zi u zgjėrua dhe pushtoi 4.683 km2 territor e popull shqiptar.

  Konferenca e fshehtė londineze (1913 e 1915), Shqipėrinė Etnike e copėtoi edhe ma tmerrshėm: Servia u zgjėrua e pushtoi 39 mijė (39.000) km2, prej ku pushtoi 34. 000 km2, territor e popull shqiptar me rreth 1.090.000 banorė shqiptar - Mali i Zi u zgjėrua e pushtoi rreth 7.000 km2 territor shqiptar me 260.000 shqiptar - Greqia u zgjėrua e pushtoi edhe 51.000 km2, prej ku edhe 10.794 km2 me 425.000 banorė shqiptar! Ashtu qė nga tėrėsia territoriale shqiptare, prej 110.000 km2, territore shqiptare, nga shek. XVII e deri nė vitet '20 tė shek. XX kur Europa sanksionoi Shqipėrinė londineze, duke e lėnė me vetėm 28.748 km2, nga trungu shqiptar, u shkėputen dhunshėm mbi 81.000 km2 territore shqiptare'' (Enciklopedia, Zagreb, 1973).

  Tash shtrohet pyetja: kush janė shqiptarėt, e kush janė barbarėt? Derikurė tė mbeten territoret shqiptare nėn pushtimet barbare? Vendosja e popullėsive tė huaja mbi trevat tona, ka zvogėluar dukshėm numrin e popullėsisė shqiptare, nė qytetet kryesore Shkup, Manastir, Ohėr e Prespė, Janinė e deri nė Athinė (Ethanė), pėrveē Abllanikut e Toplikut si treva dardhane, e qytete tjera shqiptare, qė duken sot sikur duke dhėnė shpirt nga asimilimet,e ripopullzimet me pushtues tė huaj!

  Derikurė, duhet tė shikohen seri, duke bėrė sehirė - nė trevat shqiptare tė pushtuara?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nezir Myrta / SHQIPTARI I RI


  E Diell, 09.11.2008.  Shqiptari i ri, ka shumė sfida para vetes, ndėr ma tė ndryshmet, ndėr ma provokueset, ndėr ma tė shenjestruarat nga tėgjitha anėt qė s'i pret as kujton, ndėr ma tė befasishmet, qė mund t'i kthehet bumerang nė ēdo kohė e moment, ndėrma lajkataret, ndėr ma servilet edhe ndėr sfidat ma atakuese si nė stil e methoda tė egra (aty ku iu shkon kungulli mbi ujė kundėrshtarėve), e ndėr ma tė padukshmet nė forma moderne diplomatike - nga ma tė rrezikshmet... Po, mos thuani tash, se duhet drojė, frigė a pendim,pse i ke hyrė njėudhe tė tillė plot rreziqe, tė brėndshme e tė jashtme! Jo, jo
  kjo nuk ėshtė njė frigė, a ftigim, tė zbrapsesh, por ėshtė njė vizion, largpamėsi jotja, njė syēeltėsi shqiponje, qė heton secilen lėvizje edhe nga kilometrat nė lartėsi! Gjithmonė, para sfidave duhet ta dijsh krejt ēfarė mund tė tė ndodhi, nė ēdo reflektim eventual tė sakrificės! Tė armatosesh deri nė dhėmb me armė guximi, qė tė iu prejsh orėn, parase tė ofrohen, kundėrshtimet eventuale dhe kur ndeshen - le tė ndeshen nė shkėmb tė pathyeshem, sikur tallaze deti !

  - Shqiptari i ri, duhet ta dij se secila sfidė ėshtė e pafuqishme, kundėr dashurisė ndaj atdheut e kombit. Duhet ta kuptojė funksionalisht, se ēdo sfidė ndėr ma tė egrat, e ndėr ma tė tmerrshmet - ėshtė njė asgjė, asgjasoje me themel edhe mos tė kalojė askush mbi idealin tėnd pėr tė gjallė - jo as mbi trupin tėnd tė vdekur - se fuqia e dashurisė pėr atdhe, ėshtė fuqi Perėndie, qė kundėrshtarėt e armiqtė i tmerron fjala jote, duhama e idealit tėnd, e mu nė momente kritike, do tė dali njė hero yti, qė do tė personifikon edhe nė formėn ma sfiduese, qė as nuk e kujton ti as armiqtė tuaj!

  Shqiptari i ri, ėshtė ushtar i paepur i atdheut, ai ėshtė ushtari i plumbėt, kudo mes turmave nė vaje e gaz, kudo merr nė thumb mashtrimet, qė i bėhen popullit, kudo turmave tė hutuara, e politikave ēorre dublere, kudo labirintheve tė mizantropisė sado hermetike, tė vizioneve armike, qė coptuan e coptojnė pėrditė trojet tona - ku nė vend se tė jemi tė lirė, na duhen pasaporta tė reja, pėr tu parė mesveti vllazėrisht edhe ma strikt e dhunshėm, se sa nė sistemet e shkuara!

  Shqiptari i ri - ushtari i plumbėt i atdheut, duhet tė gjindet kudo edhe valeve elektronike edhe valeve tė detrave edhe stepave tė trojeve - edhe sfidave kibernetike edhe laboratorėve eksperimental politik e diplomatik, qė hutohen para realizimeve, tė vullnetit tė popullit ndėr ma tė lashtit ballkanik e europian - popullit shqiptar! Mund tė thotė dikush: pse unė kaq gjatė, e kaq rrėmbyeshėm - ē'ėshtė kjo ngritje a kryengritje e panevojshme sot? E unė i gjegjem: mė fal, qė po ua prishi komoditetin e jetės suaj, nostalgjinė pėr korrupcion e tradhėti kolltuqesh turpi, pėr modernitetin e civilizimin tuaj nė re tė zeza - e populli im ende po vuan, nė pėrmasa katastrofike robėrie e kolonizimi, copėtimi e ricopėtime tė reja tė trojeve tona - mė fal pėr injorancėn tėnde miope, po sot nė fill tė mijvjeēarit tė Tretė, gjoja nė shekullin kibernetik, pse ndodh krimi mbi shqiptar, si krim i organizuar diplomatik, pėr ta shtruar shpirtin shqiptar pėrtoke, pėrdhee -as pa tėdrejtat themelore pėr jetė tė lirė edhe nė emėr tė pavarėsive bile!
  Katėr luftėra u bėnė nė ish-jugosllavinė fallse, duke iu dhėnė nėnshtetėsi jugosllave edhe shqiptarėve tė coptuar e ricoptuar nė katėr ish-republika ish-rsfj edhe shqiptarėt si kombi i Tretė pėrkah madhėsia nėn ish-rsfj edhe tre lufta shqiptare: UĒK, UĒPMB, UĒKombėtare edhe demilitarizime me methoda prefide mashtruese edhe formime tėshteteve multietnike, duke shuar me penicilin asimilues shqiptarin mu nė trojet e veta,e ku mu nė Djepine Dardhanisė antike - njė krahinė politike titiste - njė shtet multietnik - duke i rruar e kruar fallangat nė emėr theoligjishė e sintagmave barbare - mu atyre qė dje bėnė krime kundėr njerėzimit, mu atyre qė duart i kanėme gjak - mu atyre qė nuk njohin shtet as zot! Decentralizim e eksterritorialitet pordha politike nėarrėveshtje tė fshehta - mu me ata qė kallėn flakė luftėrash ballkanin! Edhe duke u munduar tė justifikohen: krime, e krime nė masė, e masakra masive, e katastrofa humanitare mbi popullin shqiptar me lak nė fyt kotareve politike nė trojet tona - dke justifikuar makabritetin barbar servo-rus - vetėm me disa ekzekutime tė njė a dy liderve barbarė! Kujtoni ju se justifikoni krimet nė Kosovė e Shqiptari - me vetėm njė burgosje nė Hagė, tė disa personave: Millosheviq, Mlladiq, Karaxhiq etj., kur u kryen vrasje shtetterroriste e masakra masive, mbi afro gjysėm njėmilioni: shqiptarė, boshnjak, kroat etj., tė viktimizuar nė rrethanat ma barbare qė ka njohur historia botėrore? Kujtoni, se do ta asimiloni pjesėn ma vitale tė kombit shqiptar, me pezhishka ēorre diplomatike - duka na lėnė kėmbėt e harushės nė dorė edhe tevona tė bindemi, se nuk jemi shqiptar?

  Kjoėshtė veē nisma, pse duhet shqiptari i ri - ushtari i plumbtė i atdheut! A nuk po dktohen mashtrimet politike symėsy, deri tek sinjalet e fundit tė politikės europiane mbi shqiptarėt, qė duan tė jetojnėtė lirė e tė bashkuar, qėduan tė jenė zotėr tė atdheut shqiptar? A nuk po vėrehen, dyshimet e gabimet e vet nėnshkruesve tė marrėveshtjeve tė fshehta e tė hapta, tė grupeve inisiatore, e konservatore - vegla e mjete pune, shytėr e krampa miope, qė sapo po iu del duēi!A nuk po diktohen trikat diplomatik europian, herė me planin ahtisaarian, e tash kundėr tij, mu nga eprorėt europian e ballkanik? A nuk po shihet konfuzion, kaos negociatash...?

  Ku je shqiptari i ri, ushtari i plumbtė i atdheut, qė dukesh anėve rretheqark mashtrimeve tė reja, e shtin vesht nė lesh - apo je dhunuar nga mashtrimet, nga interesat personale, partiake, grupive, apo je lidhur nė kurtha politike, si Muēa pas Dahinjve edhe nuk guxon ta ngritish as zėrin, sepse je njė vegėle atyre, qė tė mbajnė pėrlaku e pėrveshi, apo je lodhur e molisur nga urdhėrat e padronėve tuaj: qe dollari - eja pas meje - i mvarur deri nė shpirt e ideal kombėtar, apo ēfarė tjetėr?

  Shqiptari i ri, ushtari i plumbtė i atdheut, duhet tė jetė sēpari vetvetiu i pavarur, e ta ketė pavarėsinė nė shpirtin e mendjen e tij, tė jetė i pavarur, kur don pavarėsi, sepse ti i mvarur e atdheu gjoja i pavarur - ėshtė vetmashtrim edhe ma keq se sa rob, qė askush nuk ta din dertin - sepse bile rob - dikur mendon se bėhesh zotėri - ah zotėrinjt e mij, me plotgojėn zot e zotėri e demokraci - e plot shpindėn pesha tė hidhura qė ta thejnė kurrizin pėrditė me forma tė reja moderne! - prek dy pulla - e dy thasė gur mbi shpindė edhe mendon se ke xhepin plot?

  Shqiptari i ri - pavarėsohu personalisht, kur don pavarėsi e bashkim kombėtar! Freskėt!

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,136
  Faleminderit
  81
  789 falenderime nė 645 postime
  Cili eshte dallimi me njeriun e ri te shokut Lenin?

  Albo

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Cili eshte dallimi me njeriun e ri te shokut Lenin?

  Albo


  Jo provokator shqiptari nuk ka asnjė lidhje me rusin - pikėrisht e kėrkoj pa ato ideologji politike, leniniste - nėse i ke lexuar shkrimet sipėr teje!

  Lenini e ti tė politizuar - kurse unė apolitik -ky ėshtė dallimi!


  neve na duhet shqiptari i ri, i paanshėm, i pavarur, nga ēdo ideologji politike

  ky ėshtė dallimi

  Pėrndryshe a din tė na tregosh njeriun e ri tė shokut Lenin?

  Kuptohet se i zė anza njerėzit e politizuar!


  Nezir Myrta

 16. #16
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime nė 17 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Cili eshte dallimi me njeriun e ri te shokut Lenin?

  Albo
  pse a Lenini paska shkruar e vepruar per shqiptarin e ri e per bashkimin kombetar shqiptar a? Rrofte Lenini! ahahahahahaha gagagaggagaaaaaaaaaaa
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 17. #17
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime nė 17 postime
  Citim Postuar mė parė nga rrezon Lexo Postimin
  Nezir Myrta SHQIPTARI I RI


  Nuk ka fuqi qė mund ta ēliroj njė popull, pėrveē fuqisė sė vet popullit (Gete)  Shqiptari i ri, ushtar i atdheut etnik, me uniformė formė unike, nuk ka harta kosmopolite, por e ka prioritet veē hartėn e atdheut etnik, krejt kah flitet shqip, nė Ballkanin illirik, ėshtė i betuar, nė zonin e zotit, nė gjuhėn e tij – gjuhėn e Shqipes, se do t’i bashkojė tė gjitha trojet tona, nė njė atdhe shqiptar, ashtu sikurse ishte betimi i ushtarit tė lirisė nėpėr shekuj, saherė qė rroku armėn e lirisė, kundėr armės sė robėrisė, e kundėr armės sė tradhtisė, ku tradhtia na mbiu prore si kopurdha pas shiut nėn pragdere brėnda trojeve tona, e ku bashkė jetuan vllau e shkau tradhtorė, nėn njė kulm, qė fliste e flet ende me zor shqip,sepse interesat personale i ka mbi ato kombėtare, inatet personale i ka mbi ato interesat kombėtare (le ta sundoj edhe vet dreqi kėtė vend – veē ti jo), sepse gjaku i huaj fliste e flet ende shqip me zor, as pa u skuqė as pa u zbehė edhepse e dijmė, e njohim ag e terr, plot sherr e gverr - ēdo mėngjes, ku nė vend tė pėrshėndetjes – ia gjuan shikimin e vrėnjtur helm – vllaut tim – ai shkau i gjakut tė huaj! A ka gjė ma tė tmerrshme, se kur tė bėhet vllau - gjaku yt – shkau!? Tė flet shqip me zor, njė shqipe zori nėpėr dhėmbė – e kush i flet me dhėmb vllaut – veē gjaku i shkaut! As din, as don, as mundet! - Vllau i flet me zėmėr – e shkau i flet me dhėmb! Vllau ia hap derėn – shkau ia kthen pushkėn! Vllau ia kthen sofrėn – shkau ia kallė votrėn! Vllau ia ep krahun – shkau ia ep shkelmin! Vllau e shikon nė sy – shkau i mrrolet kryanash! Vllau ia ep dorėn – shkau ia ep majat e gishtave! Vllau i flet me zemėr – shkau e shkel me thembėr! E hanė bukė nė njė sofėr – vllau e gjaku i huaj shkau! Vllau shkau, ndoshta mu pėr kėtė edhe paska mbetė kjo shprehje, si koncept i neveritshėm – vllau - shkau! A nuk kemi dėshmi historike, bile nga koha e Skendėrbeut, ku secili atdhetar, e pati vlla, a tė gjakut, njė tradhtarė: Skendėrbeu pati Hamzanė, Isa Boletini pati Paiazitin, mos tė shkojmė matutje se turbullohet barku, e bėhen zorrėt guzhma me dalė pėrgoje, nėse iu shkojmė cipullėpėr cipullė kohėrave historike deri nė ditėt tona! Kemi shembuj dite prej antarėsive tė partive politike tė njė kombi gjuhe e gjaku ēfarė veprojnė mes tyre, prej liderve tė tyre mesveti, Bile edhe deri tek forumet tona, si media elektronike! Tash, mund tė mendoj dikush, pse them e shprehem kėshtu, kaq vrazhdė e ashpėr, dikujt mund edhe t’i lėkundet vneri, nėse ka vnerė, dikush mund t’i quaj tė kobshme kėto shprehje, dikush mund edhe tė shpėrthej qelb e gjak pėrgoje e pėrhundesh, e edhe mund t’i shpėrthej edhe gjaku nė tru!

  Po, a nuk ėshtė betuar shqiptari gjithmonė ta thotė tė vėrteten e vetėm tė vėrteten?! A nuk dihet e trashėgohet brezpasbrezi, se vetėm e vėrteta ėshtė drejtėsia e drejtėsia – perėndia?! A nuk ishin prore shqiptarėt tė betuar, qė kurdoherė ta thonė - vetėm tė vėrteten edhe kur janė shlirė edhe kur janė ngusht - ngusht edhe me krye nėn satėr e shpatė edhe nėpėr banga tė tė akuzuarve nga pushtuesit edhe nėpėrgrilla tė hekurta ēelijave armike edhe deri nė Ēanakalatė, doli nganjė Sadriazem?! A nuk thanė prore burrat, se njė burrė qė nuk e flet tė vėrtetėn edhe kur vet e din e kupton, se bash vet atij i bie keq edhe sikur vendosė pėr vetveten edhe kur vendosė pėr tjetrin edhe pėr mikun edhe pėr armikun edhe kur shtrihet pėr qejfi nėn hije edhe kur shtrihet prej zorit nėn shpatė – ai nuk asht burrė! A thanė prore burrat, se parase ta pleqėrojsh dikend – duhet ta keshė pleqėruar vetveten?! A nuk thanė burrat shqiptarė, se duhet me folė me dorė nė zemėr!? A nuk thanė udhėzuesit e drejtėsisė e tė zotit, se parase tė shkojsh ta pastrojsh dikend nga mėkatėt – duhet vet tė jeshė pastruar!? A nuk thanė udhėzuesit, se parase tė falesh, duhet tė keshė abdes, tė jeshė vet i pastruar, sepse nė ēdo lutje e falje kudo ėshtė faltore!? A nuk shkruan shkrimtarėt e dietarėt e mėdhenj e edhe tė atyre tė majave tė pėndes botėrore – se secili komb duhet ta pastrojė sėpari vetveten kombėtare, ashtu sikurse pleqtė tanė qė u thonin grave kur fshinin oborret – a e keni fshirė sėpari shtėpinė!? A nuk shkroi edhe Bertolt Brehti fillin e majes sė poezisė sė tij me titull Gjermania, ku e fillon veprėn me hymnin e tij ‘’tė gjithė le ta shfaqin turpin e tyre – e unė timin’’!? A nuk shkroi Dostojevski pėr krimin e denimin, pėr tė poshtėruarit e tė fyerit e tij, pėr idiotin, pėr shenimet nga nėntoka e tij, pėr shtėpinė e tij tė vdekur pėr shtėpinė ruse - burg!? A nuk shkroi Lorka i madh, pėr krimet e Andaluzisė edhe vet krimi ndodhi nė Granadė!? O more njeri - po a nuk e mallkoi vet zoti, mikun e shokun e tij ma tė ngushtė, ma tė ēmuashmin, ma tė lavduashmin e tij dhe e gjuajti gur nė ballė dhe ia vėrboi syrin duke e emruar – djall, dreq, a nuk ėshtė dreqi, djalli vetėm me njė sy nė ballė – vetėmpse e kundėrshtoi zotin, krijuesin e tij!? A nuk ishte Abeli i uruari edhe Kain – i mallkuari i zotit edhe vllazėrit e parė tė njerėzimit?! Ē’po bėhet?! E shkruar qenka, apo e kruar?! E shkruar apo e kruar?! Unė them: njėherė kruhet, e tevona shkruhet!

  Shqiptari i ri, ushtari i atdheut ishte dhe ėshtė nė mes shumė zjarreve, nė mes shumė flakėve, nė mes shumė krismash tė kobshme, nė mes shumė tytash tė drejtuara nga tė gjitha anėt kah ai, e ai qendron nė rreth tytash, ndėr ma tė ndryshmet, secila me kajde e forma e methoda tė ndryshme, ndėr ma tė ndryshmet edhe duke e akuzuar – nė vend tė pėrkrahjes e dhėnies sė krahut e forcės gjenetike edhe duke e injoruar – nė vend tė hapjes sė zemres e mendjes hyjnore edhe duke e nėnēmuar – nė vend tė ngritjes sė authoritetit tė tij atdhetar edhe duke e pėrbuzur – nė vend tė pėrqafimit vllazėror edhe duke e poshtėruar e fyer – nė vend tė lavdatės e krenarisė qė e kemi njė atdhetar edhe duke e shtypur e mbytur pėrsėgjallit – nė vend se ta ngritim nė qiell kombėtar edhe duke ia mbyllur sytė e deren e punės e veprimit kombėtar, deren universitare – nė vend se tė ia hapim hapekrah tė gjitha dyert e gjurmimeve e historike kombėtare edhe duke e vrarė nė shpirt e zemėr e mendje – nė vend se t’i japim kurajo, forcė ndėrgjegjeje kombėtare edhe edhe... mos ta zgjati ma shumėse dikujt mund t’i lėkundet vneri, nėse ka ndonjė pikė nė trupin e trurin e tij! Si iu ndėrpre puna, vepra e jeta e atdhetarėve tanė, siē janė: Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Isa Boletini, Bajram Curri, Idriz Seferi, Prekė Cali, Mehmet Shpendi, Mufailėt, Elez Isufi, e sa e sa tjerė nė historinėtonė tė dhimbshme, ma shum nga na vet, se sa nga armiqtė shekullorė! Krejt atė qė as nuk mundi, as nuk dijti, as nuk guxofti ta bėnė armiku i kohės – e bėri i yti i kohės, pa fije turpi, pa fije mėshire, pa fije diturie - kafshė e gjallė, qė veē nuk pllet si kau i Peshterit, thonin moti! E krejt – pėr njė grusht lek turpi edhe nga familje tė pėrmendura se!? Pse thanė moti: varra e qenit tė huaj mshilet (sherohet) me njė pasulė (me njė kokėrr fasulje tė zier), kurse varra e qenit tėnd, nuk ka ilaē askund!? Pse thanė moti: prej tė mirit, del i keqi – prej tėrodit – del i parodi, e edhe sa mahmurė – aq batall!? Rrenjet e kėtyre karaktereve, rrinė mbi kokė edhe sotekėsajdite edhe kur fillon diē tėmirė e tė drejtė e tė fortė kombėtare – shumėkushi injorojnė, dikush aprovon veē me kokė, dikush e luan kokėn nė mendime, dikush xhelozon, dikush lehė si qeni nė zinxhirė tė huaj, dikush gjuan gurin e fshehė dorėn, dikush ndėrsehet si bishė e ēartur valeve elektronike, dikush rrudhet e struket gjoja s’pava asgjė, e dikush as qė interesohet pėr asgjė tė mirė kombėtare, vetėm pėr zuzen e vet, dikush vegėl e huaj armike, spijunazhi, me dije e pa pikė dije, veē tė gjuhet nė qafė as pa folė me tė, - dikush bėn biznese edhe me shkije e armiq tjerė, nė dėm e rrezik tė kombit !

  Shqiptari i ri, duhet tė jetė shumė e tepėr i mėnēur, i drejtė e guximtar tepėr i madh, me trimėri tė lindur (sepse trimėria nuk fitohet, por ėshtė e lindur me piri), shqiptari i ri – ndjehet i injoruar, pikėrisht nga ata, qė mendojnė se janė dikushi, e nuk shohin tejhunde, ėshtė i rrezikuar, e i kėrcnuar sepse ua dridhė token nėnkėmbė mostrave dinake, e monstruozėve edhe i bėjnė vegla tė tyre shkatrruese, pikėrisht shkaun kundėr vllaut, kah tė iu kapė grepi! Sepse kėshtu edhe ishte nė histori tradhtia brėnda kombit edhe pa u pastrua kombi pėrbrėnda – nuk bėn hair, as zhvillohet, as ēlirohet as bashkohet kurrė!
  Fshije shtėpinė brėnda, tevona oborrin! E si? Po, shqiptari i ri e bėn atė gjė, duke folur hapur me popullin e tij, duke ia hapur zemrėn e mendjen, duke e ēortuar – kur ėshtė pėr ēortim, duke e dashur – kur ėshtė me e dashtė; duke ia zhdukur popullit veset e karakteret e liga brėnda tij – sepse nė nocionin popull, bėjnė pjesė edhe atdhetarėt edhe tradhtarėt, edhe tė gjithė tė kqinjt edhe tė gjithė tė mirėt. - Kurse kombi ėshtė ajka e popullit , inteligjencia e popullit - krejt e pastėr si loti, si kupa qiellore e kthjelltė! E, potash vjen pyetja tjetėr: po pse pra kjo inteligjencia e popullit, si kombi, nuk paska unitet edhe po shkojka edhe deri tek konfliktet intelektuale se, edhe nė mes majave tė personaliteteve tė kombit se! Pse? Sepse, nuk doli ende shqiptari i ri nė skenė, ai i paanshmi, i pavaruri, ashtu siē kėrkojmė pavarėsitė kotareve politike – nxierre nga njė copė tokė krahine prej pushtuesve shekullorė, sikur njė copė mishi nga goja e ujkut! Sepseinteresat e hemisferave politike tė brendshme e tė jashtme, nuk kanė dėshirėtė dali shqiptari i ri, ai i paanshmi politikisht edhe mu ajo mospavarėsi e personaliteteve tona edhe siellė zhgėnjime, ashtu sikurse Kadare e Qosja nė konflikt polemik, qė na ēuditen!...

  Kot flasin e grryhen, e shkrryhen pėr bashkimin e kombit ushujzat e popullit, qė ia pijnė djerėsen e gjakun, brezpasbrezi e korėpaskore – vinte njeri e dilte tjetri – shumė ma i zi i riu se i vjetri – sikur pushtues, e sikur pushtetarė! Kot mashtrohen, apo duan tė mashtrojnė dikend adhuruesit a idhujt e rrymave politike tė shkuara apo tė sotme, duke vepruar nė theori e praktikė nė emėr tė bashkimit kombėtar, sepsenė njė rrymė politike nuk vepron i gjithė populli as i gjithė kombi ! E ēka mbeti nė fund? Asgjė, mund tė thot dikush – por unė them mbeti gjithēka, gjithēka qė duhet tė rifillohet nga e para, gjithēka qė duhet medoemos ta bėjė shqiptari i ri, gjithēka qė mund ta bėjė vetėdija kombėtare e ngritur, e zhvilluar, e sigurtė nė platformė kombėtare – mbetet pra gjithēka pėr tu kryer!
  Sa shumė flitet pėr bashkimin, kulturėn e historinė – pėr gjuhėn e gjakun shqiptar – e sa pak bėhet nė realitet! Le tė jenė kėto mendime ēekan mbi ndėrgjegjen kombėtare, qė len hapsirė kaq tė madhe veprimi, atyre qė nuk i le hunda se hanė bar, matrapazėve politik e veglave tė tyre ēorre, atyre qė pėrdit bėjnė pazare tė pavetėdijshme me trojet tona, atyre qė nuk ecin as ust as pėr laku, atyre qė duhet tė heshtin edhe ua ndalojnė atyre qė duhet tė folin e veprojnė kombėtarisht!

  Shqiptari i ri, me harten e atdheut – formė unike uniformė tė ndėrgjegjės kombėtare – zgjohu, sepse nuk kemi kohė nganjėherė nė njėqint vjet, tė zgjohemi nganjėherė nė shekull – kur tjerėt zgjohen pėrditė! Lumi fle, e armiku nuk fle! E kush – armiku i vetvetes!


  ( 01. Nėntor, 2008 )
  Ky asht shqiptari i ri .
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  34
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime nė 21 postime
  liri e popullit !  PS: se dija qe ekzistoka dhe imagjinatabudallekut.
  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up

  Citim Postuar mė parė nga rrezon Lexo Postimin
  (2) SHQIPTARI I RI  Eja, feneri nė errėsirė, ngrite fitilin! Pėrshėndetje!

  - Po pra, ushtari i atdheut, mbaj uniformė - Formė Unike hartėn gjeopolitike e historiografike tė atdheut tonė, krejt kah e pėrfshinė territori shqiptar - atė hartėn e vizatuar nė zemėr, nė mendje - nga majat e shpatave tė gjyshėrve tanė dembabadem, veē nė mbrojtje - e nė ēdo sekond e vėshtrojnė e studjojnė sytė e mendjet e mprehta tė shqiponjave me tė gjitha shqisat pėrnjėherė - e thellė nė 577 eshtrat e mij anatomik, tė 577 epokave kuqezeza - thellė nė secilėn palc ashti, rrah pulsi i gjakut tė derdhur pėr lirinė, lirinė e vėrtetė qė ende nuk e shijuam! E kam hartėn e atdheut nė gjith trupin e tim, e nė gjymėtyrėt kudo - trupi im ėshtė - Atdheu edhe ku ta prekėsh ma lėndon njėsoj, se mė ėshtė i lėnduar trupi i Atdheut, mė ėshtė i tkurrur i rrudhur, nga plagėt nė moh e hapur, tė luftėrave ballkanike e botėrore - ma prenė trupin e atdheut me thika grabitēare pushtuesit barbarė, egėrsirat karpate, egjeane e tretdhetare - trupi i atdheut tim mė uniformė tė gėrvishtur grykave tė zhvinave tė territ e tmerrit, e shkėmbinjve - ėshtė ende plot stėrpikla gjaku tė njomė rinie, nga plagėt e moēme e tė reja edhe nga egėrsira tė fshehura, me kostume e kravata koncerteve politike euro-botėrore: shėn stefane, berlineze, londineze, rambujeze! - Ku ta prekėsh trupin e atdheut tim, ndjej dhėmbje Topliku e Abllaniku tė shkretuar, ku nė vatrat dardane, shkrryhen derra karpatesh, e gjaku im i shprishur e i prishur kontinenteve! Ndjej dhėmbje - jam Guri i Shpuar, nga singiat e stuhive tė kohėrave shpirtzeza! - Kam dhėmje shpirti nė Tivarin e dhėmbshėm gjak, Ulqin, Plavė e Guci, Bujanė e Bujanoc, deri tek Molla e Kuqe, qė emri ka mbetė, e rrėnjet e gjakut tim janė aty - Medvegje, e Preshevė, Kumanovė e Shkupin tim - Monastir, Dibėr, Ohėr, Prespė e Janinė edhe nė Kosovė! - Ku tė mė prekėsh - mė dhėmb trupi i atdheut tim, mė dhėmb njėsoj, e mė therr nė zemėr e shpirt edhe po tė mė prekėsh pėr tė mirė, mė duket njėsoj a me lajka e mashtrime, duke me krenaruar kot - mė ēon peshė, tė pėrmbledhem pip nė kėmbė, me gjith fuqinė - uh ju armiq e tradhptorė - e kėdo qė mė del pėrpara, tė ma ndali vrullin - e le tė bėhet gjithēka varre, gjithēka tmerre - derisa t'i japi fund tmerreve shekullore, qė pava, e mė duket gjithēka terr mbi kry edhe kur e shoh diellin me sy - ēka kam parė me kėta sy - dielli mė doket terr mbi kry'! -

  Mbaj uniformė gjaku, me tė gjitha gjymėtyrėt gjak e tė plagosura, tė lėnduara edhe nga ramjet passhpinde tė bijve tė gjakut tim - gjymėtyrėt e mia tė kėputura nga shpatat, shpuar nga singiat, shtypur nga topuzet, shpuar kah: ajri, toka e deti - nga korbat e ēeliktė me rrafale mitrolezėsh modern, granata, bomba, e raketa barbarėsh! Gjymėtyrėt e mia tė shkelura nga vargonj tankesh pushtuese e kolonizatore, ushujza gjakpirėse e djerėspirėse, dashuripirėse, ushujza thithėse, qė kurrė nuk ngopen, derisa tė mė terin e thajnė, tė tėrin - pip nė kėmbė! A bėn tė eci prore i shtanguar rrugėve tė mia, i lėnduar nga ēakaj e bisha mesnate, agimeve tė tymosura e muzgjeve tė errta e tė zdritura veē nga flakėt e kalljeve tė shtėpive, nga pushtuesit! Gjymėtyrėt e mia tė shkallmuara: Arbani, Pollog e Malci, si mund t'i ngriti njėherė fuqishėm me energji tė mbrėndshme dhe t'i bėjė tė afta e t'i lėvizi me fuqinė e shpirtit arbėror - njė trup i atdheut, trup i lirė dhe i mbledhur, nėn qiellin e shqipeve!

  Mbaj uniformė etnike atdheu, formė unike harte tė prerė, vrushkuj gjaku, mė kullojnė mangėve e brezit tė lidhur me shoka ylberesh, e dhėmbjet e plagėve tė plumbave e thikave mė therrin nė asht thellė - por zemrėn e kam plot energji illire diellore tė genit tim gjenealogjik, diē e ēuditshme dhe e pakapshme pėr botėn - diē qė mė mbajti gjallė edhe nė bangat e gjykimeve, ekzekutimeve edhe nė pranga tė hekurta nė grilla, e podrumeve tė akullta acarėsh e dimrash tė egjėr karpatesh! - Diē mė forcon me energji diellore, qė pulsin e gjakut ma bėn llavė vullkanike - tė shpėrthej nė miliona shkreptėtima rrufeshė, e ta skuqi qiellin prush shtrėngatash! E derisa tė ma shohin kėtė uniformė tė padukshme, tė tmerrohen vijat ajrore e zėrat e xhinkallave plastike politike, qė m'i shpuan vesht me demokraci burokratike!

  Feniks o feniksa, a ju vie ēudi kur zgjoheni nga hiri?!

  ( 25.10.08 )
  albo - kush asht ky?

 20. #20
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime
  Edhe pse e kuptoj shume qarte qe autori i kesaj teme ka qellime shume te mira,nuk mund ti shpetoj tundimit per te krahasuar kete shqiptar te ri me shqiptarin e ri qe u krijua gjate viteve te lulzimit socialist.Deshirat dhe idealet mbeten te tilla, ide abstrakte ne qofte se individi dhe shoqeria vazhdojne te udhehiqen nga ide meskine,personale.Qe te luftosh nje aspekt negativ,me pare duhet te jesh i ndergjegjshem.Duhet te pranosh realitetin,te verteten.Nga ky moment fillon edhe rilindja morale,shpirterore,ekonomike dhe kulturore.
  Me pak fjale, ne si komb akoma nuk e kemi mare veten nga shastisja 50 vjecare e regjimit popullor dhe nga tranzicioni i pafund i 20 vjeteve te fundit.D.M.Th. jane tre breza qe akoma nuk dine se kush jan e ku jane dhe ku po shkojne.Njeriu i ri i Enver Hoxhes kane keto vecori: Spiun,frikacak,fodull,bythegrisur,pa prone, pa fe, pa moral,pa dinjitet, pa guxim,grindavec dhe i pa ngopur.Ne qofte se genjej, le te me godasin rrufete e Zeusit ne kete moment...
  Me duket se me fali edhe kete here.Shyqyr nuk ju luta Jehovait, he he he.
  Shakane menjane, per c'fare njeriu te ri e ke fjalen?Per kete qe eshte, apo per ate qe duhet te ishte?Edhe Samiu i shkrete vdiq me mendimin se Shqiperia dhe shqiptaret nje dite do tejen dikush.Fatkeqesisht,shume breza pas samiut te njetat probleme dominojne,bile akoma me keq se kue ishte Samiu gjalle.te pakten atehere ishte Samiu qe shkruante dhe punonte per vendin dhe popullin e tij. Sot kemi shkrimtare qe arestohen per trafik droge apo prostitucioni,politikane qe shesin edhe nenen per para,doktore qe lene te vdese nje te re nga apandesit se nuk ka para eshkreta te paguaj pushimet e doktorit ne Budva,e keshtu me rradhe mos me be te flas me gjate, se trimat e AKSH do te me denojne me vdekje.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Shqiptari i vitit 2008
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 133
  Postimi i Fundit: 21-12-2009, 10:21
 2. Roli i UNMIK nė Kosovė
  Nga Hyllien nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 26-11-2009, 00:04
 3. Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 14-09-2009, 17:27
 4. Shqiptari shmang tragjedine
  Nga AjSi nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-04-2009, 22:36
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-08-2003, 11:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •