Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e larguar Maska e bklyn_kid
  Antarsuar
  28-01-2008
  Vendndodhja
  Brooklyn
  Postime
  202
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Question Elbasan: Kisha e Shn Mris, rikthim n identitet

  Kisha rebele e Kalas,n Elbasan, edhe pse e pambshtetur nga kleri aktual i Kishs Ortodokse Autoqefale Shqiptare, ka arritur t siguroj fonde pr restaurimin.
  "Kreu u Kishs Ortodokse Autoqefale Shqiptare,Hirsia e Tij, Anastas Janullatos, kishte kundrshtuar me forc dhnien e fondit pr rikonstruksionin e kishs son, por, fatmirsisht, qeveria me fondet e elura po e kthen kt n identitet", ka deklaruar, At Nikolla Marku, kryetar i Kishs Autoqefale Shn Mria n lagjen "Kala" t qytetit t Elbasanit. Rreth 100 milion lek jan dhn pr rikonstruksionin e kishs m t vjetr bizantine, por e mbetur n thelb trsisht shqiptare n "zemr" t qytetit t Elbasanit.
  Kisha q ka m shum se 15 vjet q lufton pr pavarsin e saj nga kreu grek i Kishs Ortodokse, Janullatosi, ka mundur m n fund t fitoj fondin prej 100 milion leksh pr rikthimin e pjess m t madhe t pamjes s jashtme dhe t brendshme n identitetin e 200 viteve m par.
  Dje, n Ditn e Shenjtrimit t Nn Terezs kan nisur dhe punimet pr
  restaurimin. Mjeshtrit m t zgjedhur t qytetit t Elbasanit kishin mundur t sillnin n pamjen origjinale fasadn prej guri t gdhendur t kishs s Kalas. sht punuar me shum kujdes pr pastrimin e pasojave t agjentve atmosferik n gur, si dhe pr shplarjen e tyre me solucione t posame pr sjelljen e mureve t jashtme t ndrtess s kishs njsoj si kan qen ktu e 200 vjet m par. "Pas gjasht muajsh kundrshtimesh nga zoti Janullatos, Ministria e Kulturs dhe Instituti i Monumenteve t Kulturs e pan me vend t akordojn pr kt pjes t trashgimis kulturore dhe kishtare t Elbasanit, q megjithse e fes ortodokse, mbetet pasuri shpirtrore e gjith qytetarve t Elbasanit", ka shtuar At Nikolla Marku.
  Sipas tij, Kryepeshkopi i Kishs Ortodokse, Janullatos, kishte premtuar disa her m shum fonde, por me kushtin q At Marku t largohej prej drejtimit t kishs dhe kjo kish t deklaronte heqjen dor prej autonomis s vetshpallur dhe t njohur ligjrisht q n vitin 1994. Sidoqoft, fondi realizon fazn e par t rikonstruksionit, pasi nevojiten edhe rreth 100 milion lek t tjera pr restaurimin e mjediseve t brendshme n gjendjen e mparshme. Punimet e ksaj fazemendohet t mbarojn pr Krishtlindje.

  Pamje nga Kisha e Shen Merise ne Kala.  Marre nga gazeta Express

  Cfare mendoni per kete aprovim fondi nga qeveria Shqiptare perkundrejt Kishes se kontrolluar nga Nikolla Marku?
  A po merr Nikolla Marku mbeshtetje nga fraksione te caktuara ne qeverrine shqiptare apo thjesht fond per rikonstruksionin e kishes?
  Ndryshuar pr her t fundit nga bklyn_kid : 22-10-2008 m 01:39

 2. #2
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Kam patur nderin dhe fatin t vizitoj kt Kish, sht me t vrtet e bukur dhe mendoj se rikonstruksioni i saj do t rris edhe numrin e turistve pasi ndodhet brenda n kalan e Elbasanit.

  Uroj dhe shpresoj t bjn nj pun t pastr e t bukur.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 3. #3
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,159
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime
  Mor te bekuar, po sa qejf i keni debatet.
  E kujt i hyn ne pune nje kafaz i bukur por pa zogj?
  Gezohem per rikostruktimin e nje kishe me origjine orthodokse...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  33
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime

  Urime Per kishen Patrriotave te mi,
  mbahet qefi kur qyteti im lulezon dita dites (:

  PS:snake, ja spo kapim i lloto se ne elbasan do iki ti prishi baba, paret
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 5. #5
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  48
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime

  Gezohem

  Sa mire qe filloj dhe mirmbajtja e ketyre Kishave .
  Ky eshte vertet nje lajm i mire.
  Un se kam pare asnjehere,por me siguri ne veren tjeter do shkoj.
  Urime akoma .

 6. #6
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Shume mire qe po restaurohet, por menyra e veprimit le per te deshiruar. C`pune ka shteti shqiptar me kishat ortodokse ? Ajo nuk eshte thjesht monument kulture por veper kulti akoma ne funksionim.Jam i sigurte se cilesia e restaurimit do te jete mediokre dhe nga kisha e vjeter do te dale ndonje lloj cirku alla-shqiptar.

 7. #7
  ***VIP***
  Antarsuar
  26-08-2008
  Postime
  804
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Nje kuriozitet qe me kujtohet rreth asaj kishe. Ma kane thene por nuk e di nese eshte e vertete. Kur hyn ne brenda ne Kishe po te vesh re gjyma e kishes eshte e ndertuar nen toke. Dritaret e saj vijne njesh me dyshemene. Ne hyrje zbret poshte sikur po hyn ne nje bodrum. Kam degjuar qe u ndertua ashtu pasi turqit nuk pranonin qe kulla e kembanes te ishte me e larte se minareja e xhamise. Atehere ata qe e ndertuan menduan ta ndertonin kishen te futur nen dhe ne menyre qe kulla e kembanes te ishte me e larte se minareja por ama te mos dilte mbi minarene e xhamise. Nuk e di ne eshte e vertete por e kam degjuar diku. Mu kujtua tani tek po lexoja temen.

 8. #8
  i/e larguar Maska e bklyn_kid
  Antarsuar
  28-01-2008
  Vendndodhja
  Brooklyn
  Postime
  202
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga ^SHIU^ Lexo Postimin
  Interesante! A e di ndonjeri atehere pse kishat jane te ndertuara gjysmat nen toke. Interesant eshte fakti se shumica e ketyre kishave jane kisha te vjetra pasi kishat e reja qe jane ndertuar tani nuk e kane kete karakteristike. A e di ndonje njeri shkakun?
  E njejta kishe, ajo e Shen Maris ne Elbasan ku duket se eshte pjeserisht nen toke!Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
 2. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 16:45
 3. Premisa t gabuara
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 19:25
 4. Kalaja e Gjirokastres, rikthim ne identitet
  Nga Asriana n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-12-2006, 10:49
 5. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 21:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •