Close
Faqja 28 prej 28 FillimFillim ... 18262728
Duke shfaqur rezultatin 541 deri 559 prej 559
 1. #541
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  MARTESA...


  Por nė fillim tė botės, Hyji ‘i krijoi mashkull e femėr.

  Prandaj njeriu do ta lėrė babain e vet e nėnėn e vet

  e do tė bashkohet me gruan e vet,

  e kėshtu tė dy do tė jenė njė trup i vetėm.’

  Kėndej pra, nuk janė mė dy, ‑ por njė trup i vetėm.

  Prandaj, ēka bashkoi Hyji, njeriu tė mos guxojė ta ndajė!”


  Mk. 10, 6-9.

 2. #542
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  TĖ FOLURIT ĖSHTĖ PROVA E NJERIUT!.  Si u punua njė pemė, e dėftojnė fruta,

  kėshtu edhe fjala e zbulon mendimin e njeriut.

  Para se tė kėtė folur, askėnd mos lavdėro:

  sepse tė folurit ėshtė prova e njeriut.


  Sir, 27,7-8.

 3. #543
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  NJERIU I MIRĖ...NJERIU I KEQ.


  Njeriu i mirė nxjerr tė mirėn

  nga visari i mirė i zemrės sė vet,

  njeriu i keq nxjerr tė keqen

  nga visari i keq:

  sepse goja i qet ēka i ka zemra”.

  Lk. 6,45.

 4. #544
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  ĒFARĖ BĖRI JEZUSI?


  Ka edhe shumė gjėra tė tjera qė i bėri Jezusi,

  tė cilat po tė renditeshin njė nga njė,

  mė thotė mendja se as mbarė bota

  s’do t’i zinte librat, qė do tė duhej tė shkruheshin.

  (Gj, 21,25).

 5. #545
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  DĖSHMITARĖ TĖ KRISHTIT!


  “Duhet mė tepėr tė dėgjohet Hyji se sa njerėzit.

  Hyji i etėrve tanė e ngjalli Jezusin

  tė cilin ju e vratė duke e gozhduar nė kryq.

  Ky ėshtė ai, qė Hyji me tė djathtėn e vet e lartėsoi

  dhe e bėri Prijės e Shėlbues

  pėr t’i dhuruar Izraelit hirin e kthimit

  e faljen e mėkateve.

  Pėr kėto ngjarje jemi dėshmitarė ne

  dhe Shpirti Shenjt,

  tė cilin ua dha Hyji atyre qė i nėnshtrohen.”

 6. #546
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  GJITHĒKA E BĖRI MIRĖ!


  "Po tė bekoj, o Atė, Zotėrues i qiellit e i dheut,

  qė i fshehe kėto gjėra nga tė dijshmit e nga tė urtėt,

  e ua zbulove tė vegjėlve.

  26 Mirė, o Atė, pse tė pėlqeu ty kėshtu!"


  Mt. 11,25.

 7. #547
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  PREZENCA E JEZUSIT NĖ JETĖN TONĖ.


  Apostujt "panė Jezusin duke ecur pėrmbi det

  e po i afrohej lundrės.

  I kapi frika.

  Ai u tha: “Unė jam! Mos druani!”

  Deshėn ta marrin nė lundėr,

  dhe ja, lundra pėrnjėherė preku tokėn

  nė atė vend ku ishin drejtuar.


  Gj, 6,19-20.

 8. #548
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  IDENTITETI I TĖ KRISHTERIT...


  ...duke udhėtuar, iu afrua Damaskut,

  papritmas e shndriti njė dritė prej qiellit.

  U rrėzua pėr tokė dhe dėgjoi njė zė qė i tha:

  “Saul, Saul, pse po mė salvon?”

  5 Ai pyeti: “Kush je ti, Zotėri?”

  E Ai: “Unė jam Jezusi qė ti e salvon!".


  Vap.9,3-5.

 9. #549
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  MOS T'IU SHQETĖSOHET ZEMRA!  “Mos t’ju shqetėsohet zemra!

  Besoni nė Hyjin

  edhe nė mua besoni!

  Nė shtėpinė e Atit tim ka shumė banesa.

  Po tė mos kishte, a do t’ju thoja:

  ‘Po shkoj t’ju bėj gati vendin’?

  Kur tė shkoj e t’ju pėrgatis vendin,

  do tė vij prapė e do t’ju marr tek unė,

  qė aty ku jam unė, tė jeni edhe ju.

  Gj. 14,1-3.

 10. #550
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  SHPĖRBLIMI...

  “Ruajuni tė mos i bėni veprat tuaja tė mira

  nė sy tė njerėzve pėr t’u parė prej tyre!

  Pėrndryshe nuk do tė keni farė shpėrblimi

  te Ati juaj qė ėshtė nė qielL.

  Mt, 1,6.

 11. #551
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  LUTJA!


  E kur tė luteni,

  mos e teproni me fjalė tė kota

  porsi paganėt:

  ata mendojnė se do t’u plotėsohet lutja

  nėse thonė shumė fjalė.

  Mos bėni si ata,

  sepse Ati juaj e di mirė

  se pėr ēka keni nevojė

  para se t’i luteni.

  Mt.6,7-8.

 12. #552
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  THESARI YT...


  Mos grumbulloni pėr vete

  thesare mbi tokė,

  por nė qiell,

  ku s’brejnė as tenja as ndryshku

  e ku vjedhėsit nuk birojnė mure

  as nuk vjedhin.

  Mt. 6,19-20.

 13. #553
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  PĖRVUJTĖRIA E DASHURIA E JEZUSIT.  "Ejani tek unė tė gjithė ju

  qė jeni tė lodhur prej barrės sė rėndė

  e unė do t’ju ēlodh.

  Merrni mbi vete zgjedhėn time

  e pranoni t’ju mėsoj unė

  qė jam zemėrbutė e i pėrvuajtur.

  Kėshtu do tė gjeni pushim pėr shpirtrat tuaj,

  sepse, vėrtet, zgjedha ime

  ėshtė e ėmbėl e barra ime e lehtė”.


  Mt. 11, 28-30.

 14. #554
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  ZOTI DO TĖ BĖJĖ TĖ MBIJĖ DREJTĖSIA....  Po, porsi toka qė bėn tė mbijė gjelbėrimi,

  porsi kopshti qė bėn tė mbijė fara e tij,

  kėshtu Zoti Hyj do tė bėjė tė mbijė drejtėsia

  edhe lavdi nė sy tė tė gjithė popujve.


  Is. 61,11.

 15. #555
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  JETONI NĖN NDIKIMIN E SHPIRTIT!


  Jetoni nėn ndikimin e Shpirtit Shenjt

  e nuk do t’i kryeni dėshirat e mishit e tė gjakut.

  Sepse mishi e gjaku me dėshirat e veta

  i kundėrshtojnė Shpirtit!


  Gal. 5,16-17.

 16. #556
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  HYJI NA TREGON SHPĖTIMI I TIJ...  Mė nderon ai qė mė kushton flinė e lavdit,

  do t’ia tregoj shpėtimin e Hyjit

  atij qė ecėn udhės sė drejtė.


  Ps 50,23.

 17. #557
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  ZOTI ĖSHTĖ ROJTARI I POPULLIT TĖ TIJ.  Zoti ėshtė rojtari yt,

  Zoti ėshtė hija jote,

  Zoti ėshtė nė tė djathtėn tėnde!

  Dielli nuk do tė tė bėjė keq ditėn,

  as hėna natėn.

  Zoti do tė tė ruajė nga ēdo e keqe,

  Zoti do ta ruajė jetėn tėnde.

  Zoti do tė ruajė vajtjet e ardhjet e tua

  qė tani e pėrgjithmonė e jetės.


  Ps. 120, 5-7.

 18. #558
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  MĖ PRET KURORA E DREJTĖSISĖ...  Sa pėr mua

  – gjaku im tashmė po derdhet

  nė nder tė Hyjit

  dhe koha tė nisem

  pėr atė jetė arriti!

  Luftėn e mirė e luftova,

  vrapimin e kreva, fenė e ruajta.

  Qė tanI mė pret gati

  kurora e drejtėsisė,

  qė atė Ditė do tė ma japė Zoti,

  Gjykatėsi i drejtė;

  dhe jo vetėm mua,

  por tė gjithė atyre

  qė do ta presin

  me dashuri Ardhjen e tij.  2 Tim. 4,6-8

 19. #559
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  825

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  LIGJI I ZOTIT.


  I pėrsosur ėshtė Ligji i Zotit,

  shpirtin pėrtėrin;

  pėr t’u besuar ėshtė Dėshmia e Zotit,

  tė miturve u jep dijen.


  Ps. 19,8.

Faqja 28 prej 28 FillimFillim ... 18262728

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 14:49
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 03:36
 3. Letėrsia shqiptare: probleme teorike-kritike nė gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 4. Fjalor Biblik - Albanian Biblical Dictionary
  Nga FJALORI nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2005, 17:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •