Close
Faqja 27 prej 27 FillimFillim ... 17252627
Duke shfaqur rezultatin 521 deri 538 prej 538
 1. #521
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  PĖRGATITJA E LITURGJISĖ.

  E DIELA E PSHKĖS VITI B.

  MĖ 4-4-2021.


  LEXIMI I PARĖ: Va. 10, 34-43  34 Atėherė Pjetri mori fjalėn e tha: “Tani me tė vėrtetė po e marr vesh se Hyji nuk i mban kujt krah, 35 pėrkundrazi ‑ nė ēdo kombėsi i pėlqen ai qė e ka frikėn e tij dhe qė e zbaton drejtėsinė. 36 Ai u dėrgoi Fjalėn e vet izraelitėve dhe ua shpalli Ungjillin e paqes pėrmes Jezu Krishtit qė ėshtė Zotėria i tė gjithėve. 37 Ju e dini ēka ka ndodhur nė mbarė Judenė, duke filluar nga Galileja, pas pagėzimit qė predikoi Gjoni, 38 se si Hyji Jezusin prej Nazaretit e shuguroi me Shpirtin Shenjt e me pushtet; atė qė e pėrshkoi vendin duke bėrė mirė e duke shėruar tė gjithė ata qė kishin rėnė nėn pushtetin e djallit, sepse Hyji ishte me tė. 39 Ne jemi dėshmitarė pėr gjithēka qė bėri nė mbarė krahinėn e Judesė e nė Jerusalem. E vranė “duke e varur nė shtyllė”! 40 Hyji e ngjalli tė tretėn ditė dhe bėri qė tė dėftohet i gjallė 41 ‑ jo mbarė popullit nė pėrgjithėsi, por dėshmitarėve prej Hyjit tė paracaktuar ‑ neve qė bashkė me tė kemi ngrėnė e kemi pirė pasi u ngjall prej tė vdekurish. 42 Ai edhe na urdhėroi t’i predikojmė popullit e t’i japim dėshmi se Jezusi prej Hyjit ėshtė caktuar Gjykatės i tė gjallėve e i tė vdekurve. 43 Pėr tė bėjnė dėshmi tė gjithė profetėt: nė fuqi tė Emrit tė tij i jepet falja e mėkateve secilit qė beson nė Tė”.  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA
  .


  Pjetri ishte nė Cezare-sur-Mer (atje ishte me tė vėrtetė njė garnizon romak) dhe ai hyri nė shtėpinė e Cornelius, njė oficer romak.
  Si erdhi deri atje? Dhe ēfarė po bėn ai atje? Nė fakt, nėse Pjetri ėshtė atje, kjo ėshtė pėr shkak se ai ishte shtyrė disi pėrreth nga Shpirti Shenjt. Ne duhet tė rilexojmė tregimin e vizionit tė Jopas nė tė njėjtin kapitull tė Veprave. Nga ana tjetėr, jo shumė kohė mė parė, Pjetri sapo kishte bėrė dy mrekulli: ai shėroi njė burrė, Eneas, nė Lydda dhe mė pas, ai ringjalli njė grua, Tabitha, nė Joppa: Jaffa e sotme (Va. 9, 32 - 43). Kėto dy mrekulli i vėrtetuan atij se Zoti i Ngjallur ishte me tė dhe po punonte pėrmes tij. Sepse Jezusi me tė vėrtetė kishte njoftuar qė, ashtu si ai, dhe nė emėr tė tij, apostujt do tė dėbonin demonė, shėronin tė sėmurėt dhe do tė ringjallnin tė vdekurit.
  Kėta dy mrekulli i dhanė fuqinė Pjetrit pėr tė ndėrmarrė hapin tjetėr, i cili ėshtė vendimtar: kėsaj here ėshtė njė mrekulli pėr veten e tij, si tė thuash! Sepse, pėr herė tė parė, nė kundėrshtim me tė gjithė edukimin e tij, me tė gjitha siguritė e qė ėshtė e vėrtetė qė Korneli, njė pagan, ishte mik i hebrenjve: thuhej se ishte njė prej atyre qė "e druanin Zotin"; domethėnė njė i konvertuar nė fenė hebraike, por qė nuk arriti aq larg sa tė pėrvetėsonte tė gjitha praktikat e saj, pėrfshirė edhe rrethprerja. Tani rrethprerja ėshtė shenja e Besėlidhjes; prandaj edhe njė qė “e duan Zotin" mbetet njė i parrethprerė, njė pagan. Dhe pikėrisht nė shtėpinė e kėtij pagani, Korneli, hyri Pjetri dhe atje ai shpalli lajmin e mirė: Jezusi nga Nazaretit u ringjall!
  Dhe, po atė ditė, Korneli do tė pagėzohet sė bashku me tė gjithė familjen e tij. Pėrkthehet: Ungjilli po derdhet mbi kufijtė e Izraelit!
  Shpesh thuhet se Pali ėshtė apostulli i paganėve, por ne duhet t'i bėjmė drejtėsi Pjetrit: nėse duam t'u besojmė Veprave tė Apostujve, ėshtė ai qė filloi, dhe nė Cezare, saktėsisht, me centurionin romak Cornelius.
  Dhe ajo qė sapo kemi dėgjuar ėshtė, pra, fjalimi qė Pjetri mbajti te Corneliusi nė atė ditė tė paharrueshme. Prandaj kuptohet rėndėsia e fjalisė sė fundit tė tekstit qė sapo kemi dėgjuar; Pjetri kupton: “Pėr tė bėjnė dėshmi tė gjithė profetėt: nė fuqi tė Emrit tė tij i jepet falja e mėkateve secilit qė beson nė Tė” (Va. 10,43).
  Ēdo njeri, domethėnė jo vetėm hebrenj: madje edhe paganėt mund tė hyjnė nė Besėlidhje. Shpėtimi sė pari iu njoftua Izraelit, por tani mjafton tė besohet nė Jezu Krishtin pėr tė marrė faljen e mėkateve, domethėnė tė hyrė nė Besėlidhjen me Zotin. Dhe kėshtu ēdo njeri, madje edhe njė jo-hebre (ky ėshtė kuptimi i fjalės "pagan" kėtu), mund tė pagėzohet nė emrin e Jezusit.
  Padyshim, ky ishte zbulimi i madh i tė krishterėve tė parė, Pali dhe Pjetri kėmbėngulin tė dy: mjafton tė besosh nė Jezusin pėr tė shpėtuar!
  Fjalimi qė Pjetri i drejtoi Kornelit, na tregon gjendjen shpirtėrore tė Apostujve nė vitet pas Ringjalljes sė Jezusit. Ata kishin qenė dėshmitarė tė privilegjuar tė fjalėve dhe veprimeve tė Jezusit dhe gradualisht e kuptuan se ai ishte Mesia qė tė gjithė njerėzit po prisnin. Dhe atėherė kishin pėrjetuar tė Premtėn e madhe: Perėndia e kishte lėnė Jezusin nga Nazareti tė vdiste; sigurisht, Zoti nuk do ta kishte lėnė Mesinė e tij, tė Dėrguarin e tij tė vdiste; zhgėnjimi i tyre kishte qenė i pamasė; Jezusi i Nazaretit nuk mund tė ishte Mesia.
  Dhe pastaj, si njė rrufe nė njė qiell tė kthjellėt, Jezusi u ringjall: jo, Zoti nuk e kishte braktisur tė Dėrguarin e tij, ai e kishte ringjallur atė. Dhe Apostujt kishin pasur shumė takime me Jezusin e gjallė; dhe pastaj, qė nga Ngjitja e tij nė qiell, deri nė ditėn e Rrėshajėve, dhe pėr terė jetėn e tyre ata po i kushtonin gjithė forcėn pėr t'ua shpallur tė gjithėve ringjalljen e Jezusit: Kjo ėshtė pikėrisht ajo qė Pjetri i tha Kornelit: "Ne jemi dėshmitarė pėr gjithēka qė bėri nė mbarė krahinėn e Judesė e nė Jerusalem. E vranė “duke e varur nė shtyllė”! Hyji e ngjalli tė tretėn ditė dhe bėri qė tė dėftohet i gjallė ‑ jo mbarė popullit nė pėrgjithėsi, por dėshmitarėve prej Hyjit tė paracaktuar ‑ neve qė bashkė me tė kemi ngrėnė e kemi pirė pasi u ngjall prej tė vdekurish. Ai edhe na urdhėroi t’i predikojmė popullit e t’i japim dėshmi se Jezusi prej Hyjit ėshtė caktuar Gjykatės i tė gjallėve e i tė vdekurve. Pėr tė bėjnė dėshmi tė gjithė profetėt: nė fuqi tė Emrit tė tij i jepet falja e mėkateve secilit qė beson nė Tė” (Va.10, 39-43).
  Do tė mbetet njė detyrė e madhe, njė punė e madhe pėr Apostujt: nėse ringjallja e Jezusit ishte prova se ai ishte me tė vėrtetė i Dėrguari i Zotit, ajo nuk shpjegoi pse ishte e nevojshme tė kalohej Jezusi nėpėr kėtė vdekje famėkeqe dhe nė kėtė braktisje tė tė gjithėve. Shumica e njerėzve ishin nė kėrkim tė njė Mesia i cili do tė ishte njė mbret i fuqishėm, i lavdishėm, qė do tė kishte dėbuar Romakėt nga Palestina; por Jezusi nuk ishte njė Mesi i tillė. Disa imagjinuan se Mesia do tė ishte njė prift: por Jezusi nuk qe njė prift, ai nuk ishte me origjinė nga Levi; dhe ne mund tė rendisim tė gjitha pritjet e zhgėnjyera.

  Kėshtu Apostujt ndėrmorėn njė punė tė mrekullueshme reflektimi: ata rilexojnė tė gjitha Shkrimet e tyre: Ligjin, Profetėt dhe Psalmet, pėr t'u pėrpjekur t'i kuptojnė. U desh e gjithė kjo punė e rileximit, pas Rrėshajave, nė dritėn e Shpirtit shenjt, pėr tė qenė nė gjendje tė thoshnin atė qė mėson Pjetri kėtu: "Pėr Jezusin tė gjithė profetėt dėshmojnė… Ai na ka ngarkuar neve t'ua shpallim njerėzve dhe t’u dėshmojmė atyre se Hyji e bėri atė Gjykatės tė tė gjallėve dhe tė vdekurve”.
  Dhe fjalia qė pėrmbledh tė gjitha: "Zoti i dha atij vajosjen e Shpirtit Shenjt dhe tė fuqisė sė tij". Tani e tutje, Pjetri e kupton atė: ēdo njeri, hebre apo pagan, mund, nėpėrmjet Jezu Krishtit, gjithashtu tė shenjtėrohet nga nga Shpirti shenjt dhe tė mbushet me forcėn e tij!

 2. #522
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  PĖRFORCIMI I TĖ LODHURIT!


  Zoti Hyj ma dha njė gjuhė tė ditur

  qė tė di ta pėrforcoj me fjalė tė lodhurin

 3. #523
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  URREJTJA  “Nėse bota ju urren, ta dini se para jush mė urreu mua"

  Gj. 15,8.

 4. #524
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  FRIKA E ZOTIT


  Frika e Zotit ėshtė fillimi i urtisė,

  por tė marrėt e pėrbuzin urtinė dhe mėsimin.


  (Fu. 1,7)

 5. #525
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  NJERIU I URTĖ

  Il saggio ha gli occhi in fronte, ma lo stolto cammina nel buio.
  (Qočlet 2:14)

  I urti i ka sytė nė ballė

  porse i marri ecėn nė errėsirė!

 6. #526
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės


  DASHURIA NĖ MARTESĖN
  Ju, o burra, duajini gratė tuaja

  sikurse Krishti e ka dashur Kishėn

  dhe e ka flijuar vetveten pėr tė...

  Nė kėtė mėnyrė duhet qė edhe burrat

  t’i duan gratė e veta‑ porsi trupin e vet.


  Kush e do gruan e vet, do vetveten.


  Ef 5,25.28.

 7. #527
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  BURRA DHE GRA
  Edhe ju burra, bashkėjetoni nė mėnyrė tė njerėzishme me gratė tuaja

  duke pasur parasysh natyrėn mė delikate tė femrės;

  kini nderim pėr to, sepse edhe ato bashkė me ju,

  do ta trashėgojnė hirin e Jetės, nė mėnyrė qė tė mos pengohen lutjet tuaja.


  1Pt 3,7

 8. #528
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  DREJTĖSIA E MĖSHIRA


  Kush ndjek drejtėsinė e mėshirėn,

  do tė gjejė drejtėsi, jetė e nder.

  Fu 21:21

 9. #529
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  DASHURIA...


  Dashuria ėshtė zemėrgjerė,

  ėshtė e dhimbshme, dashuria,

  nuk ka smirė,

  nuk mbahet me tė madh,

  nuk krenohet

  nuk ėshtė e panjerėzishme,

  nuk kėrkon interesin e vet,

  nuk hidhėrohet,

  nuk e mban mend tė keqen,

  nuk i kėnaqet padrejtėsisė,

  por i gėzohet tė vėrtetės.

  Arsyeton gjithēka,

  beson gjithēka,

  shpreson gjithēka,

  duron gjithēka.

  Dashuria nuk mbaron kurrė.

  (1 Kor. 13,4-8)

 10. #530
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  DASHURIA...


  Mė mirė njė lėng barishtesh me dashuri,

  se mish viēi tė majmė me urrejtje.


  (FU. 15,17)

 11. #531
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  KUSH ĖSHTĖ NJĖ PERSON ME AUTZORITET!


  JEZUSI THA:

  “Ju e dini se ata qė mbahen pėr sundues tė popujve, i sundojnė me ashpėrsi

  dhe qeveritarėt e tyre ushtrojnė mbi ta pushtetin e tyre.

  Kėshtu veē, nuk duhet tė jetė ndėr ju.

  Pėrkundrazi, kushdo prej jush qė do tė jetė mė i madh,

  le tė bėhet shėrbėtori juaj,

  dhe ai qė prej jush do tė jetė i pari, le tė bėhet skllavi i tė gjithėve,

  sepse Biri i njeriut nuk erdhi pėr tė qenė shėrbyer,

  por qė ai tė shėrbejė e tė japė jetėn e vet si shpėrblim pėr tė gjithė”.

 12. #532
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  HYJI BASHKĖPUNON ME NE  Ne e dimė se Hyji nė gjithēka bashkėpunon

  me ata qė e duan,

  me ata qė, me vendimin e tij,

  janė tė thirrur.

  (Rm 8,28)

 13. #533
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  MOS GJYKONI...  Mos ta gjykojmė mė njėri‑tjetrin,

  por mė mirė tė vendosemi

  qė tė mos i bėhemi vėllait rast mėkati ose shkandulli.

  E di dhe jam plotėsisht i bindur nė Zotin Jezus:

  asnjė gjė nuk ėshtė nė vetvete i papastėr.

  Por njė gjė ėshtė i papastėr pėr atė

  qė e vlerėson pėr tė papastėr.

  Rm, 14, 13-14.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ninoenina : 29-10-2021 mė 01:59

 14. #534
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  SHTEPI NĖ NJĖ SHKĖMB

  “Kėshtu, kushdo i dėgjon kėto fjalė tė mia

  dhe i vė nė veprim,

  mund tė krahasohet me njeriun e urtė,

  i cili e ndėrtoi shtėpinė e vet mbi shkėmb.

 15. #535
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  BESIMI!

  Jezusi u tha:

  “A besoni se mund ta bėj kėtė gjė?”

  Ata iu pėrgjigjėn: “Po, Zotėri!”

  Atėherė ua preku sytė e tha: “U bėftė sipas besimit tuaj!”

 16. #536
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  ZĖRI I HYJIT!


  Pėrgatitni udhėn e zotit,

  rrafshoni shtigjet e tij.

 17. #537
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  FALJA.  Jezusi,

  duke parė fenė e tyre, tha:

  “O njeri, tė janė falur mėkatet!”

 18. #538
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pėr: Vargu biblik i ditės

  UNĖ TĖ MĖSOJ PĖR TĖ MIRĖN TĖNDE!

  Oh! Sikur do tė kishe pasur kujdes pėr urdhėrimet tė mia!

  Do tė kishte qenė si lumi mirėqenia jote!

Faqja 27 prej 27 FillimFillim ... 17252627

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 14:49
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 03:36
 3. Letėrsia shqiptare: probleme teorike-kritike nė gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 4. Fjalor Biblik - Albanian Biblical Dictionary
  Nga FJALORI nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2005, 17:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •