Close
Faqja 0 prej 30 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 581
 1. #1
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534

  Vargu biblik i ditės

  Vargu biblik i ditės

  Tė dashur anėtarė tė Forumit, nė kėtė temė mund tė veēoni ndonjė varg nga Bibla, cili ėshtė fragmenti I Shkrimit Shenjėt, qė tė pelqen mė sė shumti.

  Nė kėtė temė nuk lejohen debate apo shkrime tė tjera perpos atyre Biblike.


  www.bibla.net
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 2. #2
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  " Paqja me ju!" (Gjn 20,19)


  www.bibla.net
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 3. #3
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "po ju jap paqen time"!


  "Po ju lė paqen, po ju jap paqen time! Nuk po jua jap siē e jep bota."
  (Gjn 14,27)  www.bibla.net

  vazhdon-->
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 19:59
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 4. #4
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "Unė jam me ju.."!


  "Unė jam me ju gjithmonė deri nė tė sosur tė botės!" (Mt 28,20)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:01
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 5. #5
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "Nė mua jeton Krishti"!  "Jetoj, por jo mė unė, nė mua jeton Krishti. E kėtė jetė qė tani e jetoj nė trup, e jetoj nė fenė e Birit tė Hyjit, i cili mė deshi dhe e flijoi vetveten pėr mua".(Gal 2, 20)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:03
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 6. #6
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "Duaje Zotin....Duaje tė afėrmin"!  "Duaje Zotin Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė mendjen tėnde... Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten! - nė kėto dy urdherimet varet i tėrė Ligji dhe Profetėt"! (Mt 22,37)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:04
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 7. #7
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "Jeni shėlbuar.."!  Sepse me hir, nė saje tė fesė, jeni shėlbuar! Dhe kjo s’vjen prej jush, por ėshtė dhuratė e Hyjit! (Efesianėve 2:8)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:05
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 8. #8
  “U bėftė vullneti yt” Maska e zef malsia
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  83
  32 “Kushdo, pra, pranon para njerėzve se ėshtė imi, edhe unė do tė pranoj para Atit tim qė ėshtė nė qiell, se jam i tij.
  33 E atij qė mė bie mohit para njerėzve, edhe unė do t’i bie mohit para Atit tim qiellor.”
  "..ju do tė vdisni nė mėkatet tuaja, po tė mos besoni se UNĖ JAM".

 9. #9
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "Jeni porsi varret qė nuk shihen"!  Vaj pėr ju farisenj, sepse jua ka ėnda katedrėn e parė nė sinagoga dhe pėrshėndetjet nė sheshe!

  Tė mjerėt ju, sepse jeni porsi varret qė nuk shihen e njerėzit, pa ditur, ecin mbi to!”
  (Lk 11, 43-44)

  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:07
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 10. #10
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "Tė shohin ata qė janė tė verbėr.."!


  “Erdha nė kėtė botė tė bėj gjyq qė tė shohin ata qė janė tė verbėr e tė verbohen ata qė shohin!” (GJ 9, 39)  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:08
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 11. #11
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "...s’do tė kishit mėkat..!


  “Po tė ishit tė verbėr, s’do tė kishit mėkat.Porse ju thoni: ‘Shohim!’prandaj mėkati juaj mbetet.” (Gj 9, 41)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:14
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 12. #12
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  Ati juaj qiellor i ushqen!


  “Prandaj po ju them: mos u brengosni pėr jetėn tuaj se ēka do tė hani dhe ēka do tė pini, as pėr trupin tuaj se ēka do tė vishni: vallė a nuk ėshtė jeta mė e vlefshme se ushqimi e trupi se petku?

  Shikoni shpendėt e qiellit! As nuk mbjellin, as nuk korrin, as nuk mbledhin nė drithnikė, e Ati juaj qiellor i ushqen! A nuk jeni ju mė tė vlefshėm se ata?

  E kush prej jush, me gjithė pėrpjekjet shqetėsuese qė mund tė bėjė, ėshtė i zoti ta zgjasė sado pak jetėn e vet?  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:18
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 13. #13
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "Hirplote! Zoti me ty"


  Engjėlli hyri tek ajo dhe i tha: “Tė falem, o Hirplote! Zoti me ty!”
  Por engjėlli i tha: “Mos ki frikė, o Mari, sepse ke gjetur hir para Hyjit! (Lk 1;30)  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:16
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 14. #14
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  Biri i Hyjit tejet tė lartė!


  Ja, do tė mbetesh shtatzėnė e do tė nxjerrėsh nė dritė njė djalė e ngjitja emrin Jezus. Ky do tė jetė i madh dhe do tė quhet Biri i Hyjit tejet tė lartė. Zoti Hyj do t’ia japė fronin e Davidit, atit tė tij. Ai do tė mbretėrojė pėrgjithmonė mbi shtėpinė e Jakobit dhe mbretėria e tij s’do tė ketė mbarim (Lk 1; 31-33)

  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:19
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 15. #15
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  "Ky Fėmijė do tė jetė i shenjtė"!  Shpirti Shenjt do tė zbresė nė ty e fuqia e Hyjit tė tejetlartė do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj ky Fėmijė do tė jetė i shenjtė - Biri i Hyjit..! (Lk 1; 35)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:21
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 16. #16
  “U bėftė vullneti yt” Maska e zef malsia
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  83
  (Mt 8:16-17)
  Kur u bė natė i sollėn shumė tė djallosur. Jezusi me fuqinė e fjalės i dėboi shpirtrat dhe i shėroi tė gjithė tė sėmurėt, qė kėshtu tė plotėsohej fjala e Isaisė profet qė thotė:

  “Ai i mori lėngatat tona e i mbarti sėmundjet tona”
  "..ju do tė vdisni nė mėkatet tuaja, po tė mos besoni se UNĖ JAM".

 17. #17
  “U bėftė vullneti yt” Maska e zef malsia
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  83
  (Mk 14: 46-53)
  E arritėn nė Jerihon. Kur Jezusi po dilte prej Jerihonit bashkė me nxėnės e me njė turmė tė madhe populli, biri i Timeut, Bartimeu i verbėr, rrinte nė anė tė rrugės e lypte. Posa mori vesh se ishte Jezusi Nazarenas, filloi tė bėrtiste:

  “Jezus, Biri i Davidit, ki mėshirė pėr mua!”

  Shumėkush e qortonte tė heshtte, porse ai bėrtiste edhe mė fort:

  “Biri i Davidit, ki mėshirė pėr mua!”

  Jezusi zuri vend e tha:

  “Thirreni!”

  Ata i bėnė zė tė verbėrit dhe i thanė: “Mos u tremb! Ēohu se po tė thėrret!”I verbėri hodhi mantelin e vet, menjėherė u ngrit dhe shkoi te Jezusi. Jezusi e pyeti:

  “Ēka dėshiron tė bėj pėr ty?”

  “Rabbuni! Qė tė shoh!” ‑ u pėrgjigj i verbėri.

  Jezusi i tha:

  “Shko lirisht! Feja jote tė shpėtoi!”

  Dhe aty pėr aty pa e u vu tė udhėtojė pas Jezusit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga zef malsia : 23-10-2008 mė 20:26
  "..ju do tė vdisni nė mėkatet tuaja, po tė mos besoni se UNĖ JAM".

 18. #18
  “U bėftė vullneti yt” Maska e zef malsia
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  83
  (Lk 5: 20-25)
  Jezusi, duke parė fenė e tyre, tha:

  “O njeri, tė janė falur mėkatet!”

  Mėsuesit e Ligjit e farisenjtė filluan tė mendojnė:

  “Kush ėshtė ky qė po flet blasfemi? Kush mund t’i falė mėkatet, pėrveē njė Hyji tė vetėm?”

  Por Jezusi, duke i njohur mendimet e tyre, u tha:

  “Ēka po mendoni nė zemrat tuaja? Ēka ėshtė mė lehtė, tė thuhet: ‘Tė janė falur mėkatet’, apo tė thuhet:’Ēohu e ec?’

  Mirė, pra, unė dua t’jua vėrtetoj se Biri i njeriut ka pushtet tė falė mėkatet mbi tokė ‑ atėherė i tha tė paralizuarit ‑ Po tė urdhėroj: ēohu, merre vigun tėnd dhe shko nė shtėpinė tėnde!”

  I paralizuari, aty pėr aty, para syve tė tyre, u ngrit nė kėmbė, mori vigun dhe shkoi nė shtėpi duke e lavdėruar Hyjin.
  "..ju do tė vdisni nė mėkatet tuaja, po tė mos besoni se UNĖ JAM".

 19. #19
  “U bėftė vullneti yt” Maska e zef malsia
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  83
  (GJ 5: 1-9)
  Pas disa kohėsh ishte festa e judenjve dhe Jezusi u ngjit nė Jerusalem. Nė Jerusalem, te Dera e deleve, ėshtė njė ndėrtesė banje, qė hebraisht quhet Betsata. Ajo ka pesė treme. Nėn to rrinin tė shtrirė shumė tė sėmurė ‑ tė verbėr, tė ēalė dhe tė marrė gjymtyrėsh.

  Aty ishte njė njeri qė ishte i sėmurė prej tridhjetė e tetė vjet. Jezusi, kur e pa ashtu tė shtrirė e kur e mori vesh se ėshtė pėr njė kohė tė gjatė nė atė gjendje, i tha:

  “A dėshiron tė shėrohesh?”

  “Zotėri ‑ iu pėrgjigj i sėmuri ‑ nuk kam njeri qė, kur tė tundet uji, tė mė shtjerė nė banjė e, derisa unė ulem, njė tjetėr zbret para meje.”

  “Ēohu ‑ i tha Jezusi ‑ merre shtrojėn tėnde dhe ec!”

  Ai njeri u shėndosh pėrnjėherė, mori shtrojėn e vet dhe ecte.
  "..ju do tė vdisni nė mėkatet tuaja, po tė mos besoni se UNĖ JAM".

 20. #20
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  Ati juaj qiellor e di mirė se ju keni nevojė pėr tė gjitha kėto!  Mos u brengosni, prandaj, duke thėnė: ‘Ēka do tė hamė?’ e ‘Ēka do tė pimė?’ ‘Me ēka do tė vishemi?’ ‑ kėto gjėra i kėrkojnė paganėt ‑ sepse Ati juaj qiellor e di mirė se ju keni nevojė pėr tė gjitha kėto.

  Kėrkoni, pra, mė sė pari, Mbretėrinė dhe drejtėsinė e tij e tė gjitha kėto do t’ju jepen si shtesė! Prandaj: mos u brengosni pėr tė nesėrmen, sepse e nesėrmja do tė kujdeset vetė pėr vete. Secilės ditė i del mjaft mundimi i vet!”(Mt 6; 25-34)  www.bibla.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 mė 20:23
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

Faqja 0 prej 30 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 14:49
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 03:36
 3. Letėrsia shqiptare: probleme teorike-kritike nė gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 4. Fjalor Biblik - Albanian Biblical Dictionary
  Nga FJALORI nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2005, 17:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •