Close
Faqja 0 prej 27 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 533
 1. #1
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534

  Vargu biblik i dits

  Vargu biblik i dits

  T dashur antar t Forumit, n kt tem mund t veoni ndonj varg nga Bibla, cili sht fragmenti I Shkrimit Shenjt, q t pelqen m s shumti.

  N kt tem nuk lejohen debate apo shkrime t tjera perpos atyre Biblike.


  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 2. #2
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  " Paqja me ju!" (Gjn 20,19)


  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 3. #3
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "po ju jap paqen time"!


  "Po ju l paqen, po ju jap paqen time! Nuk po jua jap si e jep bota."
  (Gjn 14,27)  www.bibla.net

  vazhdon-->
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 19:59
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 4. #4
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Un jam me ju.."!


  "Un jam me ju gjithmon deri n t sosur t bots!" (Mt 28,20)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:01
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 5. #5
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "N mua jeton Krishti"!  "Jetoj, por jo m un, n mua jeton Krishti. E kt jet q tani e jetoj n trup, e jetoj n fen e Birit t Hyjit, i cili m deshi dhe e flijoi vetveten pr mua".(Gal 2, 20)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:03
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 6. #6
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Duaje Zotin....Duaje t afrmin"!  "Duaje Zotin Hyjin tnd, me gjith zemrn tnde, me gjith shpirtin tnd e me gjith mendjen tnde... Duaje t afrmin tnd porsi vetveten! - n kto dy urdherimet varet i tr Ligji dhe Profett"! (Mt 22,37)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:04
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 7. #7
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Jeni shlbuar.."!  Sepse me hir, n saje t fes, jeni shlbuar! Dhe kjo svjen prej jush, por sht dhurat e Hyjit! (Efesianve 2:8)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:05
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 8. #8
  32 Kushdo, pra, pranon para njerzve se sht imi, edhe un do t pranoj para Atit tim q sht n qiell, se jam i tij.
  33 E atij q m bie mohit para njerzve, edhe un do ti bie mohit para Atit tim qiellor.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 9. #9
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Jeni porsi varret q nuk shihen"!  Vaj pr ju farisenj, sepse jua ka nda katedrn e par n sinagoga dhe prshndetjet n sheshe!

  T mjert ju, sepse jeni porsi varret q nuk shihen e njerzit, pa ditur, ecin mbi to!
  (Lk 11, 43-44)

  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:07
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 10. #10
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "T shohin ata q jan t verbr.."!


  Erdha n kt bot t bj gjyq q t shohin ata q jan t verbr e t verbohen ata q shohin! (GJ 9, 39)  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:08
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 11. #11
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "...sdo t kishit mkat..!


  Po t ishit t verbr, sdo t kishit mkat.Porse ju thoni: Shohim!prandaj mkati juaj mbetet. (Gj 9, 41)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:14
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 12. #12
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Ati juaj qiellor i ushqen!


  Prandaj po ju them: mos u brengosni pr jetn tuaj se ka do t hani dhe ka do t pini, as pr trupin tuaj se ka do t vishni: vall a nuk sht jeta m e vlefshme se ushqimi e trupi se petku?

  Shikoni shpendt e qiellit! As nuk mbjellin, as nuk korrin, as nuk mbledhin n drithnik, e Ati juaj qiellor i ushqen! A nuk jeni ju m t vlefshm se ata?

  E kush prej jush, me gjith prpjekjet shqetsuese q mund t bj, sht i zoti ta zgjas sado pak jetn e vet?  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:18
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 13. #13
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Hirplote! Zoti me ty"


  Engjlli hyri tek ajo dhe i tha: T falem, o Hirplote! Zoti me ty!
  Por engjlli i tha: Mos ki frik, o Mari, sepse ke gjetur hir para Hyjit! (Lk 1;30)  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:16
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 14. #14
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Biri i Hyjit tejet t lart!


  Ja, do t mbetesh shtatzn e do t nxjerrsh n drit nj djal e ngjitja emrin Jezus. Ky do t jet i madh dhe do t quhet Biri i Hyjit tejet t lart. Zoti Hyj do tia jap fronin e Davidit, atit t tij. Ai do t mbretroj prgjithmon mbi shtpin e Jakobit dhe mbretria e tij sdo t ket mbarim (Lk 1; 31-33)

  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:19
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 15. #15
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Ky Fmij do t jet i shenjt"!  Shpirti Shenjt do t zbres n ty e fuqia e Hyjit t tejetlart do t t mbuloj me hijen e vet; prandaj ky Fmij do t jet i shenjt - Biri i Hyjit..! (Lk 1; 35)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:21
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 16. #16
  (Mt 8:16-17)
  Kur u b nat i solln shum t djallosur. Jezusi me fuqin e fjals i dboi shpirtrat dhe i shroi t gjith t smurt, q kshtu t plotsohej fjala e Isais profet q thot:

  Ai i mori lngatat tona e i mbarti smundjet tona
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 17. #17
  (Mk 14: 46-53)
  E arritn n Jerihon. Kur Jezusi po dilte prej Jerihonit bashk me nxns e me nj turm t madhe populli, biri i Timeut, Bartimeu i verbr, rrinte n an t rrugs e lypte. Posa mori vesh se ishte Jezusi Nazarenas, filloi t brtiste:

  “Jezus, Biri i Davidit, ki mshir pr mua!”

  Shumkush e qortonte t heshtte, porse ai brtiste edhe m fort:

  “Biri i Davidit, ki mshir pr mua!”

  Jezusi zuri vend e tha:

  “Thirreni!”

  Ata i bn z t verbrit dhe i than: “Mos u tremb! ohu se po t thrret!”I verbri hodhi mantelin e vet, menjher u ngrit dhe shkoi te Jezusi. Jezusi e pyeti:

  “ka dshiron t bj pr ty?”

  “Rabbuni! Q t shoh!” ‑ u prgjigj i verbri.

  Jezusi i tha:

  “Shko lirisht! Feja jote t shptoi!”

  Dhe aty pr aty pa e u vu t udhtoj pas Jezusit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga zef malsia : 23-10-2008 m 20:26
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 18. #18
  (Lk 5: 20-25)
  Jezusi, duke par fen e tyre, tha:

  O njeri, t jan falur mkatet!

  Msuesit e Ligjit e farisenjt filluan t mendojn:

  Kush sht ky q po flet blasfemi? Kush mund ti fal mkatet, prve nj Hyji t vetm?

  Por Jezusi, duke i njohur mendimet e tyre, u tha:

  ka po mendoni n zemrat tuaja? ka sht m leht, t thuhet: T jan falur mkatet, apo t thuhet:ohu e ec?

  Mir, pra, un dua tjua vrtetoj se Biri i njeriut ka pushtet t fal mkatet mbi tok ‑ ather i tha t paralizuarit ‑ Po t urdhroj: ohu, merre vigun tnd dhe shko n shtpin tnde!

  I paralizuari, aty pr aty, para syve t tyre, u ngrit n kmb, mori vigun dhe shkoi n shtpi duke e lavdruar Hyjin.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 19. #19
  (GJ 5: 1-9)
  Pas disa kohsh ishte festa e judenjve dhe Jezusi u ngjit n Jerusalem. N Jerusalem, te Dera e deleve, sht nj ndrtes banje, q hebraisht quhet Betsata. Ajo ka pes treme. Nn to rrinin t shtrir shum t smur ‑ t verbr, t al dhe t marr gjymtyrsh.

  Aty ishte nj njeri q ishte i smur prej tridhjet e tet vjet. Jezusi, kur e pa ashtu t shtrir e kur e mori vesh se sht pr nj koh t gjat n at gjendje, i tha:

  A dshiron t shrohesh?

  Zotri ‑ iu prgjigj i smuri ‑ nuk kam njeri q, kur t tundet uji, t m shtjer n banj e, derisa un ulem, nj tjetr zbret para meje.

  ohu ‑ i tha Jezusi ‑ merre shtrojn tnde dhe ec!

  Ai njeri u shndosh prnjher, mori shtrojn e vet dhe ecte.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 20. #20
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Ati juaj qiellor e di mir se ju keni nevoj pr t gjitha kto!  Mos u brengosni, prandaj, duke thn: ka do t ham? e ka do t pim? Me ka do t vishemi? ‑ kto gjra i krkojn pagant ‑ sepse Ati juaj qiellor e di mir se ju keni nevoj pr t gjitha kto.

  Krkoni, pra, m s pari, Mbretrin dhe drejtsin e tij e t gjitha kto do tju jepen si shtes! Prandaj: mos u brengosni pr t nesrmen, sepse e nesrmja do t kujdeset vet pr vete. Secils dit i del mjaft mundimi i vet!(Mt 6; 25-34)  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-05-2012 m 20:23
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

Faqja 0 prej 27 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 14:49
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 03:36
 3. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 4. Fjalor Biblik - Albanian Biblical Dictionary
  Nga FJALORI n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2005, 17:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •