Close
Faqja 2 prej 27 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 524
 1. #21
  Ati, Biri dhe Shpirti Maska e simonpjetri
  Antarsuar
  28-10-2008
  Postime
  85
  T gjith do tju urrejn pr shkak t emrit tim. Porse, as nj fije floku sdo tju bjer prej kres! Me qendresn tuaj do ta shptoni jetn tuaj.(Lk 21; 17-19)

 2. #22
  Ati, Biri dhe Shpirti Maska e simonpjetri
  Antarsuar
  28-10-2008
  Postime
  85
  E njmend, ne jemi pr Hyjin era e kndshme e Krishtit, pr ata q shlbohen e pr ata q dnohen, pr njrn pal era e vdekjes q shpie n vdekje e pr paln tjetr era e jets q shpie n jet. (2 e Korintasve: 2; 15-16)

 3. #23
  Ati, Biri dhe Shpirti Maska e simonpjetri
  Antarsuar
  28-10-2008
  Postime
  85
  Porse, vrtet, n qoft se prsri ndrtoj, ka m par rrnova, dshmoj pr vetvete se jam kundrvajts. Sepse, me an t Ligjit, vdiqa pr Ligjin q t jetoj pr Hyjin; u kryqzova bashk me Krishtin; jetoj, por jo m un, n mua jeton Krishti. E kt jet q tani e jetoj n trup, e jetoj n fen e Birit t Hyjit, i cili m deshi dhe e flijoi vetveten pr mua. Jo, un nuk e hedh posht hirin e Hyjit, sepse, n qoft se shfajsimi fitohet me an t Ligjit, ather Krishti ka vdekur kot. (Galatasve: 2.; 18-21)

 4. #24
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Antikrishti sht ai, q mohon Atin e Birin. Secili q mohon Birin nuk e ka as Atin.

  Fmijzit e mi, sht ora e fundit! Dhe, si keni dgjuar, Antikrishti po vjen! Tashm erdhn shum antikrishta: kndej e dim se sht ora e fundit. Prej nesh doln, por nuk ishin prej tanve. Sepse, t kishin qen prej tanve, do t kishin qndruar me ne, por duhej t shfaqej se jo t gjith ishin tant.

  Ju keni Shugurimin prej Shpirtit Shenjt e keni edhe dijen. Nuk ju shkrova pse ju nuk e dinit t vrtetn, por pse e dinit dhe pse asnj gnjeshtr nuk vjen prej s vrtets. Kush sht rrenacak n qoft se nuk sht ai q pohon se Jezusi nuk sht Mesia?

  Antikrishti sht ai, q mohon Atin e Birin. Secili q mohon Birin nuk e ka as Atin. Kush pranon Birin, ka edhe Atin. E ju - ka dgjuat q prej fillimit, ajo edhe le t mbetet n ju. E nse do t mbetet n ju ka dgjuat q prejfillimit, edhe ju do t mbeteni n Birin dhe n Atin. Dhe ky sht premtimi q Ai na e bri: jeta e pasosur. Kaq ju shkrova lidhur me ata q krkojn tiu gnjejn. E ju Shugurimi q keni marr prej tij, qndron n ju dhe nuk keni nevoj tiu msoj kush, por do gj ju mson Shugurimi i tij sht e vrtet dhe nuk sht gnjeshtr dhe, si ju ka msuar, qndroni n T.
  ( 1 e Gjonit; 18-27)
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 10-11-2008 m 19:50
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 5. #25
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Ju e kryqzuat dhe e vrat me duar t t pafeve

  Ather Pjetri bashk me t Njmbdhjett u ua n kmb, e ngriti zrin dhe tha:......
  Burra t Izraelit, dgjojini kto fjal: Jezusin Nazarenas ‑ njeri q Hyji e prforcoi para jush me vepra t madhrueshme, me mrekulli dhe me shenja, q si e dini ‑ me an t tij i bri ndr ju; kt, t tradhtuar sipas vullnetit t caktuar dhe parapamjes s Hyjit ‑ ju e kryqzuat dhe e vrat me duar t t pafeve. Por Hyji e ngjalli duke e shptuar nga tmerri i vdekjes, sepse sishte e mundur q vdekja ta mbante nn sundimin e vet. (Veprat e Apostujve:2; 22-24)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 10-11-2008 m 19:57
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 6. #26
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  ... e vetm npr T fitohet shlbimi.

  Ather Pjetri, plot me Shpirt Shenjt, u tha:
  “Kryetar t popullit dhe pleq! Pasi ju sot po na merrni n gjykim pr nj vepr t mir q ia bm nj t smuri e po na pyesni si ky njeri u shrua; le ta dij secili prej jush dhe mbar populli i Izraelit: ky njeri qndron para jush shndosh n saje t Emrit t Jezu Krishtit Nazarenas, q ju e kryqzuat, por q Hyji e ngjalli prej s vdekuri. Jezusi sht

  ‘guri q ju, ndrtues,

  e qitt jasht prdorimit,

  por q u b gur i kndit,’


  e vetm npr T fitohet shlbimi. (Veprat e Apostujve: 4; 8-12)

  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 10-11-2008 m 19:59
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 7. #27
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Guri q prbuzn ndrtuesit, dhe Ai u b gur i kndit"

  Afrohuni Atij - Gurit t gjall, njmend t prbuzur prej njerzve, por t zgjedhur dhe t mueshm para Hyjit, q edhe ju, si gur t gjall, t ndrtoheni Shtpi shpirtrore, pr t qen meshtari e shenjt pr t kushtuar fli shpirtrore, q i plqejn Hyjit npr Jezu Krishtin.

  Kndej thuhet n Shkrimin e shenjt: Ja, po v n Sion nj gur kndi, t zgjedhur, t mueshm: kush beson n T, jo, nuk do t mbetet i turpruar!

  Pr ju, pra, q besoni - nder; kurse pr ata q nuk besojn - guri q prbuzn ndrtuesit, dhe Ai u b gur i kndit.

  Gur n t cilin zihet n thua, buz shkmbi nga thyhet qafa. Ata zn n thua sepse nuk e dgjojn predikimin e Ungjillit, pr ka edhe jan t caktuar. (1 e Pjetrit: 2;4-8)

  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 10-11-2008 m 19:45
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 8. #28
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Sara aq iu bind Abrahamit (Burrit) sa q e quante "zotri".

  Gjithashtu edhe ju, gra, dgjojini burrat tuaj n mnyr q, nse ndoshta disa nuk e dgjojn fjaln e Ungjillit, t mund t fitohen pa nevojn e fjals me an t sjelljes s mir t grave t veta, duke vrejtur sjelljen tuaj t pastr e t ndershme. Stolia juaj t mos jet e jashtme - flok t grshetuar, stolisje me ar, veshje petkash luksi - por mundohuni t stolisni zemrn me shpirt bukurie t pakalueshme, t but e t mbl, q sht e mueshme para Hyjit. Sepse kshtu dikur u stolisn grat e shenjta q shpresonin n Hyjin. Ato i dgjonin burrat e vet. Sara aq iu bind Abrahamit sa q e quante zotri. Jeni bijat e saja n qoft se veproni mir pa u trazuar nga asnj frik.


  Kshtu, edhe ju burra, bashkjetoni n mnyr t njerzishme me grat tuaja duke pasur parasysh natyrn m delikate t femrs; kini nderim pr to, sepse edhe ato bashk me ju, do ta trashgojn hirin e Jets, n mnyr q t mos pengohen lutjet tuaja.
  (1 e Pjetrit: 3; 1-7)


  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 10-11-2008 m 19:46
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 9. #29
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Ky sht Biri im, i Dashuri, n t cilin un u knaqa"

  Sepse nuk ju shpallm Fuqin dhe Ardhjen e Zotit ton Jezu Krishtit t bazuar n prralla t trilluara, por pse e kemi par me syt tan shklqimin e tij. Sepse prej Hyjit At mori nder dhe lavdi, kur zri q vinte nga Lavdia e madhrueshme, i tha: "Ky sht Biri im, i Dashuri, n t cilin un u knaqa". - z t cilin, tek zbriste nga qielli e dgjuam edhe ne q ishim bashk me t n Malin e shenjt. (2 e Pjetrit: 1; 16-18)

  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 10-11-2008 m 19:46
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 10. #30
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "... edhe ndr ju do t ket msues t rrejshm..."

  Ka pasur profet t rrejshm edhe n e Izraelit, sikurse edhe ndr ju do t ket msues t rrejshm, q fshehurazi do t shtien herezi t dmshme, do ta mohojn edhe Zotruesin q i shprbleu dhe mbi vete do t sjellin dnimin q nuk do t vonoj. Shum do ti ndjekin epshet e ulta t tyre dhe pr shkak t tyre do t shahet udha e s vrtets. (2 e Pjetrit: 2;1-2)


  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 11. #31
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  ".... rrituni n hir dhe n njohje t Zotit ton Jezu Krishtit Shlbues.."

  Ju, pra, o t dashur, pasi jeni t porositur q m par pr kto, ruajuni q, t marr mendsh nga gabimi i t mbrapshtve, t mos e humbisni sigurin q jep feja! Por rrituni n hir dhe n njohje t Zotit ton Jezu Krishtit Shlbues! Atij i qoft lavdia q tani dhe deri n dit t amshimit. [Amen]. (2 e Pjetrit: 3;17-18)


  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 12. #32
  Ati, Biri dhe Shpirti Maska e simonpjetri
  Antarsuar
  28-10-2008
  Postime
  85
  "Sepse, un po ju them: nse drejtsia juaj nuk do t jet m e madhe se drejtsia e skribve dhe e farisenjve, nuk do t hyni n Mbretrin e qiellit. (Mt 5: 20)

 13. #33
  Ati, Biri dhe Shpirti Maska e simonpjetri
  Antarsuar
  28-10-2008
  Postime
  85
  Ju jeni kripa e toks. Po qe se kripa prishet, me ka mund t kripet? Svlen m pr asgj, prvese t hidhet jasht e ta shkelin njerzit". (Mt 5: 13)

 14. #34
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Antarsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  137
  Vrtet, Hyji aq fort e deshi botn

  sa q dha nj t vetmin Birin e vet

  kshtu q, secili q beson n t,

  t mos birret,

  por t ket jetn e pasosur.
  Gjoni 3 , 16

 15. #35
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Antarsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  137
  Isaia 41 , 10 - 13


  10 Mos ki frik, sepse un jam me ty, mos e humb, sepse un jam Perndia yt. Un t forcoj dhe njkohsisht t ndihmoj dhe t mbaj me dorn e djatht t drejtsis sime.


  11 Ja, tr ata q jan zemruar kundr teje do t turprohen dhe do t shushaten; ata q luftojn kundr teje do t katandisen n hi dhe do t zhduken.


  12 Ti do t`i krkosh, por nuk do t`i gjesh m ata q t kundrshtonin; ata q t bnin luft do t jen asgj, si nj gj q nuk ekziston m.


  13 Sepse un, Zoti, Perndia yt, t z nga dora e djatht dhe t them: "Mos u frikso, un t ndihmoj".


 16. #36
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Ruajuni prej skribve..."

  Ruajuni prej skribve t cilve u ka ndja t shtisin n petka t gjata e t krkojn ti prshndesin njerzit npr sheshe, t zn selit e para npr sinagoga, kryet e vendit n gosti;prlajn shtpit e vejushave e nga ana tjetr bjn lutje t gjata pr sy e faqe. Kta do t gjykohen shum m ashpr. (Lk 20, 46-47)


  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 17. #37
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Antarsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  137
  1 korintasve 15: 1-3

  1 Tani, o vllezr, po ju deklaroj ungjillin q ju kam shpallur dhe q ju e keni marr dhe mbi t cilin ju qndroni,
  2 dhe me an t t cilit ju jeni shptuar, nse do ta mbani fjaln q ju kan predikuar, ve nse besuat kot.
  3 Sepse un ju kam transmetuar para s gjithash ato q edhe un vet i kam marr, se Krishti vdiq pr mkatet tona sipas Shkrimeve,


 18. #38
  Jo, por vetm n saje t fes!

  (Romakeve 3;21-28)
  Tani ve, pavarsisht nga Ligji, u dftua vepra shlbimtare e Hyjit, e dshmuar prej Ligjit e prej Profetve, vepra shlbimtare e Hyjit me an t fes n Jezu Krishtin pr t gjith ata q besojn ‑ pa far dallimi, sepse t gjith mkatuan dhe u prjashtuan nga lumturia e Hyjit ‑ e me hirin e tij, t gjith e fituan falas drejtsin, n saje t shprblimit q bri Jezu Krishti. At Hyji e caktoi t jet, n saje t fes, fli pajtuese me an t gjakut t vet. Deshi kshtu t tregoj drejtsin e vet, sepse i la pa ndshkuar mkatet e mparshme n kohn e durimit t vet ‑ e n kohn e tashme e dfton drejtsin e vet pr t qen i drejt e pr t shfajsuar at q sht n fen e Jezusit.

  A ka, pra, arsye pr tu krenuar?

  ‑ Kurrsesi!

  ‑ N saje t cilit Ligj? N saje t veprave?

  ‑ Jo, por vetm n saje t fes! Sepse ne mendojm se njeriu shfajsohet me an t fes, pa veprat e Ligjit.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 19. #39
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Antarsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  137
  EPERSIA E PASHOQE E DASHURISE

  1 e Korintasve - Kapitulli 13

  1 Po t flisja gjuht e njerzve dhe t engjjve, dhe t mos kisha dashuri, do t bhesha si nj bronz q kumbon ose si cimbali q tingllon.

  2 Edhe sikur t kisha dhuntin e profecis, edhe t dija t gjitha misteret dhe mbar shkencn dhe t kisha gjith besimin sa t luaja nga vendi malet, por t mos kisha dashuri, nuk jam asgj.

  3 Edhe sikur t ndaja gjith pasurit e mia pr t ushqyer t varfrit dhe ta jepja trupin tim q t digjej, e t mos kisha dashuri, nuk do t m vlente asgj!

  4 Dashuria sht e durueshme; plot mirsi; dashuria nuk ka smir, nuk v n dukje, nuk krekoset,

  5 nuk sillet n mnyr t pahijshme, nuk krkon t sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon pr keq;

  6 nuk gzohet pr padrejtsin, por gzohet me t vrtetn,

  7 i duron t gjitha, i beson t gjitha, i shpreson t gjitha, i mban do gj.

  8 Dashuria nuk ligshtohet kurr; por profecit shfuqizohen, gjuht pushojn dhe njohuria do t shfuqizohet,

  9 sepse ne njohim pjesrisht dhe profetizojm pjesrisht.

  10 Por, kur t vij prsosmria, ather ajo q sht e pjesshme do t shfuqizohet.

  11 Kur isha fmij, flisja si fmij, mendoja si fmij, arsyetoja si fmij; kur u bra burr, i flaka gjrat fminore.

  12 Tani n fakt, ne shohim si n pasqyr, n mnyr t errt, por ather do t shohim faqe pr faqe; tashti njoh pjesrisht, kurse ather do t njoh thell ashtu sikurse njihem.

  13 Tani, pra, kto tri gjra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por m e madhja nga kto sht dashuria.


  KENGA PYES LOTIN
  ELSA LILA
  BAZUAR NGA KETO VARGJE

 20. #40
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "..trupi juaj sht Tempulli i Shpirtit Shenjt q banon n ju.."

  A nuk e dini se trupat tuaj jan gjymtyr t Krishtit? A do ti marr, pra, gjymtyrt e Krishtit e do ti bj gjymtyr t nj lavireje? Mos e thasht Zoti! [Apo] A nuk e dini se ai q bashkohet me laviren, bhet me t nj trup? Sepse thuhet: Do t jen t dy nj trup i vetm. Kurse ai q shpirtrisht bashkohet me Zotin, sht me T nj shpirt. Ikni prej flligshtis! do mkat q bn njeriu sht jasht trupit, kurse ai njeri q bn flligshti, mkaton kundr trupit t vet. Apo nuk e dini se trupi juaj sht Tempulli i Shpirtit Shenjt q banon n ju, q e keni prej Hyjit dhe se ju nuk i prkitni m vetvetes? Sepse jeni bler me mim t lart. Prandaj, jepini lavdi Hyjit n trupin tuaj! (1 E KORINTASVE: 6; 15-20)


  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

Faqja 2 prej 27 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 14:49
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 03:36
 3. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 4. Fjalor Biblik - Albanian Biblical Dictionary
  Nga FJALORI n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2005, 17:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •