Close
Faqja 27 prej 27 FillimFillim ... 17252627
Duke shfaqur rezultatin 521 deri 524 prej 524
 1. #521
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  409

  Pr: Vargu biblik i dits

  PRGATITJA E LITURGJIS.

  E DIELA E PSHKS VITI B.

  M 4-4-2021.


  LEXIMI I PAR: Va. 10, 34-43  34 Ather Pjetri mori fjaln e tha: “Tani me t vrtet po e marr vesh se Hyji nuk i mban kujt krah, 35 prkundrazi ‑ n do kombsi i plqen ai q e ka frikn e tij dhe q e zbaton drejtsin. 36 Ai u drgoi Fjaln e vet izraelitve dhe ua shpalli Ungjillin e paqes prmes Jezu Krishtit q sht Zotria i t gjithve. 37 Ju e dini ka ka ndodhur n mbar Juden, duke filluar nga Galileja, pas pagzimit q predikoi Gjoni, 38 se si Hyji Jezusin prej Nazaretit e shuguroi me Shpirtin Shenjt e me pushtet; at q e prshkoi vendin duke br mir e duke shruar t gjith ata q kishin rn nn pushtetin e djallit, sepse Hyji ishte me t. 39 Ne jemi dshmitar pr gjithka q bri n mbar krahinn e Judes e n Jerusalem. E vran “duke e varur n shtyll”! 40 Hyji e ngjalli t tretn dit dhe bri q t dftohet i gjall 41 ‑ jo mbar popullit n prgjithsi, por dshmitarve prej Hyjit t paracaktuar ‑ neve q bashk me t kemi ngrn e kemi pir pasi u ngjall prej t vdekurish. 42 Ai edhe na urdhroi t’i predikojm popullit e t’i japim dshmi se Jezusi prej Hyjit sht caktuar Gjykats i t gjallve e i t vdekurve. 43 Pr t bjn dshmi t gjith profett: n fuqi t Emrit t tij i jepet falja e mkateve secilit q beson n T”.  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA
  .


  Pjetri ishte n Cezare-sur-Mer (atje ishte me t vrtet nj garnizon romak) dhe ai hyri n shtpin e Cornelius, nj oficer romak.
  Si erdhi deri atje? Dhe far po bn ai atje? N fakt, nse Pjetri sht atje, kjo sht pr shkak se ai ishte shtyr disi prreth nga Shpirti Shenjt. Ne duhet t rilexojm tregimin e vizionit t Jopas n t njjtin kapitull t Veprave. Nga ana tjetr, jo shum koh m par, Pjetri sapo kishte br dy mrekulli: ai shroi nj burr, Eneas, n Lydda dhe m pas, ai ringjalli nj grua, Tabitha, n Joppa: Jaffa e sotme (Va. 9, 32 - 43). Kto dy mrekulli i vrtetuan atij se Zoti i Ngjallur ishte me t dhe po punonte prmes tij. Sepse Jezusi me t vrtet kishte njoftuar q, ashtu si ai, dhe n emr t tij, apostujt do t dbonin demon, shronin t smurt dhe do t ringjallnin t vdekurit.
  Kta dy mrekulli i dhan fuqin Pjetrit pr t ndrmarr hapin tjetr, i cili sht vendimtar: ksaj here sht nj mrekulli pr veten e tij, si t thuash! Sepse, pr her t par, n kundrshtim me t gjith edukimin e tij, me t gjitha sigurit e q sht e vrtet q Korneli, nj pagan, ishte mik i hebrenjve: thuhej se ishte nj prej atyre q "e druanin Zotin"; domethn nj i konvertuar n fen hebraike, por q nuk arriti aq larg sa t prvetsonte t gjitha praktikat e saj, prfshir edhe rrethprerja. Tani rrethprerja sht shenja e Beslidhjes; prandaj edhe nj q “e duan Zotin" mbetet nj i parrethprer, nj pagan. Dhe pikrisht n shtpin e ktij pagani, Korneli, hyri Pjetri dhe atje ai shpalli lajmin e mir: Jezusi nga Nazaretit u ringjall!
  Dhe, po at dit, Korneli do t pagzohet s bashku me t gjith familjen e tij. Prkthehet: Ungjilli po derdhet mbi kufijt e Izraelit!
  Shpesh thuhet se Pali sht apostulli i paganve, por ne duhet t'i bjm drejtsi Pjetrit: nse duam t'u besojm Veprave t Apostujve, sht ai q filloi, dhe n Cezare, saktsisht, me centurionin romak Cornelius.
  Dhe ajo q sapo kemi dgjuar sht, pra, fjalimi q Pjetri mbajti te Corneliusi n at dit t paharrueshme. Prandaj kuptohet rndsia e fjalis s fundit t tekstit q sapo kemi dgjuar; Pjetri kupton: “Pr t bjn dshmi t gjith profett: n fuqi t Emrit t tij i jepet falja e mkateve secilit q beson n T” (Va. 10,43).
  do njeri, domethn jo vetm hebrenj: madje edhe pagant mund t hyjn n Beslidhje. Shptimi s pari iu njoftua Izraelit, por tani mjafton t besohet n Jezu Krishtin pr t marr faljen e mkateve, domethn t hyr n Beslidhjen me Zotin. Dhe kshtu do njeri, madje edhe nj jo-hebre (ky sht kuptimi i fjals "pagan" ktu), mund t pagzohet n emrin e Jezusit.
  Padyshim, ky ishte zbulimi i madh i t krishterve t par, Pali dhe Pjetri kmbngulin t dy: mjafton t besosh n Jezusin pr t shptuar!
  Fjalimi q Pjetri i drejtoi Kornelit, na tregon gjendjen shpirtrore t Apostujve n vitet pas Ringjalljes s Jezusit. Ata kishin qen dshmitar t privilegjuar t fjalve dhe veprimeve t Jezusit dhe gradualisht e kuptuan se ai ishte Mesia q t gjith njerzit po prisnin. Dhe ather kishin prjetuar t Premtn e madhe: Perndia e kishte ln Jezusin nga Nazareti t vdiste; sigurisht, Zoti nuk do ta kishte ln Mesin e tij, t Drguarin e tij t vdiste; zhgnjimi i tyre kishte qen i pamas; Jezusi i Nazaretit nuk mund t ishte Mesia.
  Dhe pastaj, si nj rrufe n nj qiell t kthjellt, Jezusi u ringjall: jo, Zoti nuk e kishte braktisur t Drguarin e tij, ai e kishte ringjallur at. Dhe Apostujt kishin pasur shum takime me Jezusin e gjall; dhe pastaj, q nga Ngjitja e tij n qiell, deri n ditn e Rrshajve, dhe pr ter jetn e tyre ata po i kushtonin gjith forcn pr t'ua shpallur t gjithve ringjalljen e Jezusit: Kjo sht pikrisht ajo q Pjetri i tha Kornelit: "Ne jemi dshmitar pr gjithka q bri n mbar krahinn e Judes e n Jerusalem. E vran “duke e varur n shtyll”! Hyji e ngjalli t tretn dit dhe bri q t dftohet i gjall ‑ jo mbar popullit n prgjithsi, por dshmitarve prej Hyjit t paracaktuar ‑ neve q bashk me t kemi ngrn e kemi pir pasi u ngjall prej t vdekurish. Ai edhe na urdhroi t’i predikojm popullit e t’i japim dshmi se Jezusi prej Hyjit sht caktuar Gjykats i t gjallve e i t vdekurve. Pr t bjn dshmi t gjith profett: n fuqi t Emrit t tij i jepet falja e mkateve secilit q beson n T” (Va.10, 39-43).
  Do t mbetet nj detyr e madhe, nj pun e madhe pr Apostujt: nse ringjallja e Jezusit ishte prova se ai ishte me t vrtet i Drguari i Zotit, ajo nuk shpjegoi pse ishte e nevojshme t kalohej Jezusi npr kt vdekje famkeqe dhe n kt braktisje t t gjithve. Shumica e njerzve ishin n krkim t nj Mesia i cili do t ishte nj mbret i fuqishm, i lavdishm, q do t kishte dbuar Romakt nga Palestina; por Jezusi nuk ishte nj Mesi i till. Disa imagjinuan se Mesia do t ishte nj prift: por Jezusi nuk qe nj prift, ai nuk ishte me origjin nga Levi; dhe ne mund t rendisim t gjitha pritjet e zhgnjyera.

  Kshtu Apostujt ndrmorn nj pun t mrekullueshme reflektimi: ata rilexojn t gjitha Shkrimet e tyre: Ligjin, Profett dhe Psalmet, pr t'u prpjekur t'i kuptojn. U desh e gjith kjo pun e rileximit, pas Rrshajave, n dritn e Shpirtit shenjt, pr t qen n gjendje t thoshnin at q mson Pjetri ktu: "Pr Jezusin t gjith profett dshmojn… Ai na ka ngarkuar neve t'ua shpallim njerzve dhe t’u dshmojm atyre se Hyji e bri at Gjykats t t gjallve dhe t vdekurve”.
  Dhe fjalia q prmbledh t gjitha: "Zoti i dha atij vajosjen e Shpirtit Shenjt dhe t fuqis s tij". Tani e tutje, Pjetri e kupton at: do njeri, hebre apo pagan, mund, nprmjet Jezu Krishtit, gjithashtu t shenjtrohet nga nga Shpirti shenjt dhe t mbushet me forcn e tij!

 2. #522
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  409

  Pr: Vargu biblik i dits

  PRFORCIMI I T LODHURIT!


  Zoti Hyj ma dha nj gjuh t ditur

  q t di ta prforcoj me fjal t lodhurin

 3. #523
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  409

  Pr: Vargu biblik i dits

  URREJTJA  Nse bota ju urren, ta dini se para jush m urreu mua"

  Gj. 15,8.

 4. #524
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  409

  Pr: Vargu biblik i dits

  FRIKA E ZOTIT


  Frika e Zotit sht fillimi i urtis,

  por t marrt e prbuzin urtin dhe msimin.


  (Fu. 1,7)

Faqja 27 prej 27 FillimFillim ... 17252627

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 14:49
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 03:36
 3. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 4. Fjalor Biblik - Albanian Biblical Dictionary
  Nga FJALORI n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2005, 17:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •